پزشکی و سلامت

نحوه مصرف ژلوفن برای دندان درد

اگرچه با مراجعات دوره‌ای و معاینات منظم و افزایش بهداشت دهان و دندان‌ها، دندان‌دردهای غیرقابل‌پیش‌بینی و ناگهانی نسبت به گذشته دیگر کمتر برای مردم ممکن است پیش بیاید، اما دندان‌درد برای خیلی از مردم کماکان یک کابوس تلقی می‌شود.

در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین کار هنگام دندان درد چیست؟ 
 • داروهای موثر بر دندان‌درد
 • ایبوپروفن
 • استامینوفن
 • ضد دردهای مخدر
 • آسپرین
 • مفنامیک‌اسید
 • مسکن‌های ترکیبی
 • کورتون‌ها
 • ژلوفن برای دندان درد

چه وسط یک جلسه مهم کاری، چه شب هنگام خواب و چه در زمان صعود هواپیما، دندان‌درد ممکن است ما را گرفتار کند.
بیشتر مردم هنگام دندان‌درد سراغ داروهای تسکین‌دهنده درد می‌روند اما اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که چه داروهایی برای تسکین درد دندان خود استفاده کنند؟

بهترین کار هنگام دندان درد چیست؟ 
بهترین و موثرین‌ترین روش خلاصی از دندان‌درد مراجعه به دندان‌پزشک است. تمام درمان‌های خانگی سنتی یا مدرن، دارویی و… در بهترین حالت می‌توانند به‌طور موقت درد شما را برای مدت محدود تسکین دهند. تازه اگر بتوانند درد حاد شما را تسکین دهند، علت درد سر جای خود باقی می‌ماند و شما باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا علت درد را برایتان رفع کند.
اما در مواردی که واقعا به دندان‌پزشک دسترسی ندارید، بهترین راه تسکین درد، درمان‌های دارویی است که البته ملاحظات خودش را دارد.


بیشتر بخوانید: وقتی مینای دندان ضعیف می‌شود…


داروهای موثر بر دندان‌درد
درمان‌های سنتی شاید به اندازه درمان‌های دارویی در تسکین دندان‌درد موثر نباشند. اما داروهای موثر بر دندان‌درد کدام‌اند؟ در ادامه، پاسخ این پرسش را خواهید گرفت.
 
ایبوپروفن
ایبوپروفن (با نام‌های تجاریAdvil, Genpril, Mido- IB, Motri- IB, Proprinal, SmarSense) یکی از موثرترین و در دسترس‌ترین داروهای تسکین دندان‌درد است. این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف درست می‌تواند دندان‌درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید.
ایبوپروفن در 2 دوز 200 و 400 میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است.
این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل‌تهیه است و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلا خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای‌پس قبلی، جراحی بای‌پس به تازگی و وجود حساسیت دارویی شناخته‌شده به این دارو و…) می‌توانید آن را برای دندان‌درد خود استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: آیا مصرف ایبوپروفن در شیردهی ضرر دارد؟


شکل ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده) جذب گوارشی راحت‌تری نسبت به قرص دارد. کتوپروفن دارویی هم‌خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی‌ای بر تسکین دندان‌درد دارد ولی در حال حاضر در بازار ایران به‌طور عمومی وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است.
کتورولاک از جمله داروهای این خانواده است که شکل تزریقی آن هم در بازار وجود دارد.

استامینوفن
استامینوفن از داروهای موثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamo- هم در دنیا معروف است. هرچند خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضدالتهابی شناخته‌شده‌ای ندارد.
استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می‌شود. در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود. زیاده‌روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدیدی ایجاد کند.
 
آنتی‌بیوتیک‌ها
آنتی‌بیوتیک‌ها به‌طور مستقیم اثری روی دندان‌درد ندارند. بعضی از افرادی که دچار دندان‌درد می‌شوند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است، سرخود آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند. در حالی که مصرف آنتی‌بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد نمی‌کند.
در مواقع تورم و تب، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است در کنترل علائم با کاهش فشار بافتی کمک‌کننده باشند، ولی آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی‌سیلین اثر ضددردی ندارند.


بیشتر بخوانید: بهترین مارک دهانشویه برای جلوگیری از حساسیت و پوسیدگی دندان


 
ضد دردهای مخدر
معروف‌ترین ضددرد مخدر کدیین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد. ضددردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آنها برای دندان‌درد توصیه نمی‌شود.
در برخی کشورها ضددردهای ترکیبی قوی‌تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی‌کدون هم برای دندان‌درد تجویز می‌شود که در ایران این داروها فعلا برای تجویز دندان‌پزشکان در دسترس نیست.
ترامادول و مخدرهای صناعی از این قبیل نباید برای دندان‌درد استفاده شوند.
 
آسپرین

آسپرین در مواردی غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده داروی خوبی برای تسکین دندان‌درد است. آسپرین، ضددرد و ضدالتهاب خوبی است و آثار جانبی کمی دارد. برای دندان‌درد کودکان نباید آسپرین تجویز شود.

در مواردی غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده داروی خوبی برای تسکین دندان‌درد است. آسپرین ضددرد و ضدالتهاب خوبی است و آثار جانبی کمی دارد. برای دندان‌درد کودکان نباید آسپرین تجویز شود.
آسپرین تشکیل لخته را در خون به تاخیر می‌اندازد و بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم‌های گوارشی دارند نباید از آن استفاده کنند. 
 
مفنامیک‌اسید
معلوم نیست دقیقا چرا مفنامیک‌اسید به‌عنوان داروی تسکین دندان‌درد میان عامه مردم مطرح شده است. قضیه این است که حتی متاسفانه برخی از داروخانه‌ها هم برای دندان‌درد به جای ایبوپروفن که داروی موثرتری برای تسکین دندان‌درد است، مفنامیک‌اسید می‌دهند.
مفنامیک‌اسید و ایبوپروفن از یک خانواده هستند ولی اثر ایبوپروفن در تسکین دندان‌درد بهتر است و مفنامیک‌اسید بیشتر در دردهای عادت‌ ماهیانه، میگرن و… تجویز می‌شود.

مسکن‌های ترکیبی
داروهای ترکیبی ضددرد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان‌درد موثر شناخته می‌شوند. این داروها اغلب به شکل کپسول و با نام‌های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می‌شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند.
ترکیب استامینوفن و کدیین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه‌ها قابل‌تهیه است. در کشورهای دیگر داروهای ترکیبی ضددرد متنوعی که حاوی اکسی‌کدون (ضددرد مخدر) هستند، وجود دارند.
هرچند داروهای ترکیبی در تسکین دندان‌درد تاثیر خوبی نشان ‌داده‌اند، ولی در مصرف آنها باید احتیاط بیشتری نشان داد زیرا احتمال حساسیت یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب‌های دارو ممکن است افزایش یابد.


بیشتر بخوانید: چطور دندان سفید داشته باشیم؟


 
کورتون‌ها
دگزامتازون و بتامتازون از جمله داروهای کورتونی هستند که متاسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آنها بیش‌ازحد لازم است که برای سلامت زیانبار است.
برای دریافت کورتون از داروخانه تجویز پزشک ضروری و فروش آن بدون نسخه ممنوع است. کورتون‌هایی مانند دگزامتازون در دندان‌های معمولی نباید استفاده شوند.

ژلوفن (Gelofen) جزو گروه مسکن‌های غیرکورتونی است. خوب است بدانید که این دارو، جزو خانواده ایبوپروفن است. از ژلوفن معمولا برای کاهش دردهای مختلفی استفاده می‌شود که دندان‌درد هم جزو آن‌هاست. 

اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است. این داروها اصلا در خط اول و دوم تجویز توسط دندان‌پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آنها برای تسکین دندان‌درد استفاده نشود.

ژلوفن برای دندان درد
ژلوفن (Gelofen) جزو گروه مسکن‌های غیرکورتونی است. خوب است بدانید که این دارو، جزو خانواده ایبوپروفن است. از ژلوفن معمولا برای کاهش دردهای مختلفی استفاده می‌شود که دندان‌درد هم جزو آن‌هاست. 
ژلوفن، دردهایی مانند درد مفاصل، تب، نقرص، درد استخوان و دردهای قاعدگی را هم تسکین می‌دهد.
ژلوفن در دوزهای ۴۰۰ یا ۲۰۰ گرمی وجود دارد و با توجه به مقدار درد می‌توان از آن 3 تا 4بار در روز استفاده کرد. فاصله بین هر نوبت مصرف آن باید شش ساعت باشد.


 • لیست انواع داروهای دندان درد

 • رهایی از دندان درد با انواع داروها

 • استامینوفن برای دندان درد

 • داروهای دندان درد چه هستند؟

 • برای درمان دندان درد چه داروهایی می توان خورد؟

 • ایبوپروفن برای دندان درد

 • داروهای مخصوص برای رفع دندان درد

 • داروهای مناسب برای تسکین دندان دردهای شبانه

 • ژلوفن برای درمان دندان درد

 • داروهای مناسب برای درمان دندان درد

 • دندان دردهایمان را چگونه با چه داروهایی درمان کنیم؟

 • نوافن و سایر دارو های ترکیبی برای دندان درد

 • داروهای تسکین دهنده درد دندان 

 • رفع درد دندان با داروهای ضد درد

 • مفنامیک اسید برای درد دندان

 • اسامی داروهای دندان درد

 • چه داروهایی برای دندان درد مناسب اند؟

 • آنتی بیوتیک برای درمان دندان درد

 • داروهای آنتی بیوتیک برای رفع دندان درد

 • داروهایی برای درمان دندان درد

 • دگزامتازون برای دندان درد

 • آشنایی با اسامی داروهای دندان درد

 • داروهای درمان سریع و فوری دندان درد

 • دیکلوفناک برای دندان درد

 • معرفی داروهای مناسب برای دندان درد

 • داروهای مجاز برای دندان درد

 • آسپرین برای درد دندان

 • تاثیرات داروهای مناسب دندان درد

 • بی حس کننده ها یا ضد دردهای موضعی 

 • ضددردهای مخدر

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک، درد دندان دردی است که داخل یا اطراف دندان احساس می شود و عموماً درد از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. دندان درد می تواند ثابت یا متناوب باشد و به صورت خود به خود یا به دلیل یک عامل محرک بیرونی به وجود آمده باشد. چشم پوشی کردن از درد دندانی که در طول یا یا در مواقع خاص نظیر غذا خوردن و یا خوابیدن احساس می شود بسیار سخت است و باید دانست که علت درد دندان چیست و سریعاً برای درمان آن اقدام کرد.

دندان درد، علائم، شدت و تظاهر متفاوتی می تواند داشته باشد. نکته جالب اینکه علت برخی از دندان درد ها می تواند حتی دندان نباشد! برخی مشکلات پزشکی دیگر مثل سردرد های میگرنی، درد عضلانی، سینوزیت و حتی در موارد نادر مواردی مثل سکته قلبی می توانند درد دندان را تقلید کنند و درحالی که منشأ درد جای دیگری است فرد مبتلا، درد را به صورت دندان درد احساس کند.

اما اگر علت دندان درد شما پوسیدگی دندان ومشکلات مربوط به دندان بود ، باید راهی برای ساکت کردن این درد تا مراجعه به دندان پزشک بیابید . این بخش شما را با انواع داروهایی که می توانند درد دندان را کاهش دهند ،آشنا می کند بنابراین اگر دندان درد دارید حتما این مقاله را مطالعه فرمایید.

لیست انواع داروهای دندان درد

رهایی از دندان درد با انواع داروها

استامینوفن برای دندان درد

پس از کشیدن دندان و به ویژه دندان های عقل که در فک پائین قرار دارند بهترین دارو برای کنترل درد استفاده از استامینوفن است.

پس از کشیدن دندان ممکن است مسکن های متنوعی برای بیمار تجویز شود که به نظر می رسد بسیاری از آنها حداکثر به اندازه استامینوفن کارایی داشته باشند و با توجه به اینکه استامینوفن در بین داروهای ضد درد مختلف عوارض نسبتاً کمتری دارند بهتر است از این دارو در کنترل درد بیماران استفاده شود، در غیر این صورت بیمار ممکن است ناخواسته متحمل عوارض زیادی شود.

استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیا معروف است. هرچند خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضدالتهابی شناخته شده ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می شود. در خانم های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می شود.

داروهای دندان درد چه هستند؟

برای درمان دندان درد چه داروهایی می توان خورد؟

ایبوپروفن برای دندان درد

ایبوپروفن یک مسکن دندان درد است که در دو دوز 200 و 400 میلی گرم در داروخانه ها وجود داررد. البته کسانی که دچار خونریزی یا مشکلات قلبی هستند نمی توانند از قرص ایبوپروفن استفاده کنند.

این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل تهیه است و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلا خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو و…) می توانید آن را برای دندان درد خود استفاده کنید. شکل ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده) جذب گوارشی راحت تری نسبت به قرص دارد.

کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی ای بر تسکین دندان درد دارد ولی در حال حاضر در بازار ایران به طور عمومی وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است. کتورولاک از جمله داروهای این خانواده است که شکل تزریقی آن هم در بازار وجود دارد.

داروهای مخصوص برای رفع دندان درد

داروهای مناسب برای تسکین دندان دردهای شبانه

ژلوفن برای درمان دندان درد

ژلوفن (Gelofen) از مسکن های غیرکورتونی و از خانواده ایبوپروفن می باشد. از این تسکین دهنده درد در موارد بسیار استفاده می شود. دندان درد معمولا با مصرف این دارو رفع می شود. علاوه بر این از داروی ژلوفن در تسکین دردهایی مثل آرتریت یا درد مفاصل، درد استخوان، تب، نقرس و دردهای دوران قاعدگی استفاده می شود.این دارو معمولا به صورت کپسول یا قرص ژلوفن 400 یا 200 گرمی در داروخانه ها موجود است.

داروهای مناسب برای درمان دندان درد

دندان دردهایمان را چگونه با چه داروهایی درمان کنیم؟

نوافن و سایر دارو های ترکیبی برای دندان درد

نوافن یک قرص دندان درد قوی است و ترکیبی از ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین می باشد. هر چند داروهای ترکیبی در تسکین دندان درد موثر است، ولی در مصرف آن ها باید احتیاط بیشتری نشان داد. چون احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو افزایش می یابد.

داروهای ترکیبی ضددرد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان درد موثر شناخته می شوند. این داروها اغلب به شکل کپسول و با نام های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدیین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه ها قابل تهیه است.

در کشورهای دیگر داروهای ترکیبی ضددرد متنوعی که حاوی اکسی کدون (ضددرد مخدر) هستند، وجود دارند. هرچند داروهای ترکیبی در تسکین دندان درد تاثیر خوبی نشان داده اند ولی در مصرف آنها باید احتیاط بیشتری نشان داد زیرا احتمال حساسیت با عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو ممکن است افزایش یابد.

داروهای تسکین دهنده درد دندان 

رفع درد دندان با داروهای ضد درد

مفنامیک اسید برای درد دندان

مفنامیک اسید به دسته ای از داروها تعلق دارد که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نام دارند. این دارو برای تسکین دردهایی مانند دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد و… مصرف می شود و تنها درد و التهاب را کاهش می دهد و تاثیری در درمان بیماری ندارد.

برخی از بیماران، به اشتباه مفنامیک اسید را چرک خشک کن می دانند و تصور می کنند که عفونت دندان آن ها با خوردن این دارو از بین می رود. برطرف شدن درد را هم به برطرف شدن عفونت دندان ربط می دهند. نام دارو وشکل رایج کپسولی آن هم (در بازار ایران) روی این برداشت نادرست اثر داشته است.

اسامی داروهای دندان درد

چه داروهایی برای دندان درد مناسب اند؟

آنتی بیوتیک برای درمان دندان درد

مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد دندان نمی کند. در مواقع تورم و تب، آنتی بیوتیک ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی کمک کننده باشند، ولی آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین اثر ضد دردی ندارند.

داروهای آنتی بیوتیک برای رفع دندان درد

داروهایی برای درمان دندان درد

دگزامتازون برای دندان درد

دگزامتازون و بتامتازون از جمله داروهای کورتونی هستند که متاسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آنها بیش از حد لازم است که برای سلامت زیانبار است. برای دریافت کورتون از داروخانه تجویز پزشک ضروری و فروش آنها بدون نسخه ممنوع است. کورتون هایی مانند دگزامتازون در دندان های معمولی نباید استفاده شوند. اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است. این داروها اصلا در خط اول و دوم تجویز دندان پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آنها برای تسکین دندان درد استفاده نشود.

آشنایی با اسامی داروهای دندان درد

داروهای درمان سریع و فوری دندان درد

دیکلوفناک برای دندان درد

دیکلوفناک صورت قرص یا شیاف به عنوان ضددرد برای تسکین درد دندان می توانند استفاده شوند. ولی حقیقت این است که این داروها برتری بر داروهای معمول ندارند و دلیلی برای استفاده از این داروها در دندان درد نیست.استفاده از فرم تزریقی دیکلوفناک توصیه نمی شود و موارد فلج متعاقب مصرف به نوع تزریقی نسبت داده شده است.

معرفی داروهای مناسب برای دندان درد

داروهای مجاز برای دندان درد

آسپرین برای درد دندان

آسپرین ساده دارویی برای تسکین دندان درد است اما چون اثرات آن در دوزهای معمول اندک است در دندانپزشکی به عنوان مسکن قوی برای دندان درد کاربردی ندارد.

آسپرین در دوزهای خاص ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی دارد. در کودکان نباید برای دندان درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم های گوارشی دارند نباید استفاده شود.

تاثیرات داروهای مناسب دندان درد

بی حس کننده ها یا ضد دردهای موضعی 

ضددردهای مخدر

معروف ترین ضددرد مخدر کدیین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد. ضددردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آنها برای دندان درد توصیه نمی شود. در برخی کشورها ضددردهای ترکیبی قوی تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی کدون هم برای دندان درد تجویز می شود که در ایران این داروها فعلا برای تجویز دندان پزشکان در دسترس نیست. ترامادول و مخدرهای صناعی از این قبیل نباید برای دندان درد استفاده شوند.


ستاره | سرویس سلامت – درد دندان برای خیلی‌ها غیرقابل تحمل است. این عارضه دلایل مختلفی دارد. گاهی دندان به دلیل پوسیدگی که دارد نمی‌تواند با مواد غذایی گرم و سرد کنار بیاید و همین عاملی می‌شود برای شروع یک دندان درد کلافه کننده. در این شرایط است که تنها به دنبال راه حلی برای رفع این درد ناخوشایند می‌گردید و معمولا اولین گزینه‌ای که به ذهنتان می‌رسد استفاده از داروهای مسکن است.

آنچه در این مطلب خواهید خواند…
عدم نمایش
مسکن‌ برای دندان درد

آشنایی با داروی ژلوفن برای دندان درد

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

مقدار و نحوه مصرف ژلوفن

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

تسکین درد دندان با راهکارهای آسان خانگی

 

مسکن‌ برای دندان درد

اگر چه مسکن‌ها به خوبی می‌توانند دندان درد شما را از بین ببرند اما اشکال اینجاست که اولا مصرف طولانی مدت آن‌ها عوارض جانبی به دنبال داشته و ثانیا تنها به صورت موقتی این مشکل را رفع می‌کنند. بنابراین چنانچه دندان درد شما به دلیل عفونت دندان یا عصب کشی دندان باشد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و مشکل را رفع کنید. حتی قوی ترین قرص های دندان درد هم نمی‌توانند مشکل شما را به طور کلی حل کنند و تنها حالت تسکینی دارند.

داروهایی مثل قرص ناپروکسن، قرص ایبوپروفن و قرص مفنامیک اسید از این دست هستند. اما در میان همه آن‌ها استفاده از ژلوفن برای دندان درد مشهورتر شده است. این داروی ژله مانند در واقع فرم ژله‌ای همان داروی بروفن است اما با شمایلی شکیل‌تر! در ادامه با داروی ژلوفن و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید آشنا می‌شوید.

 

درد دندان

 

آشنایی با داروی ژلوفن برای دندان درد

ژلوفن (Gelofen) از مسکن‌های غیرکورتونی و از خانواده ایبوپروفن می‌باشد. از این تسکین‌ دهنده درد در موارد بسیار استفاده می‌شود. دندان درد معمولا با مصرف این دارو رفع می‌شود. علاوه بر این از داروی ژلوفن در تسکین دردهایی مثل آرتریت یا درد مفاصل، درد استخوان، تب، نقرس و دردهای دوران قاعدگی استفاده می‌شود.

این دارو معمولا به صورت کپسول یا قرص ژلوفن ۴۰۰ یا ۲۰۰ گرمی در داروخانه‌ها موجود است.

 

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری  Ibuprofen
 موارد مصرف

 تسکین درد

 عوارض  اسهال، حالت تهوع و استفراغ، سوء‌ هاضمه و نفخ معده، سردرد، خواب‌آلودگی، کاهش فشار خون، تپش قلب، خارش، خونریزی گوارشی و بی‌اشتهایی
 تداخل دارویی  استامینوفن، داروهای ضد انعقادی، داروهای ادرارآور، داروهای کاهش دهنده قند خون

 

مقدار و نحوه مصرف ژلوفن

باتوجه به میزان درد از این دارو می‌توان روزی 3 الی 4 بار طی یک دوره زمانی موقت استفاده کرد. فاصله زمانی بین مصرف هر نوبت دارو 6 ساعت می‌باشد.

 

ژلوفن

 

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

1. مصرف این مسکن در سه ماه آخر بارداری ممنوع است.

2. به دلیل به حداقل رساندن عوارض گوارشی ژلوفن، بهتر است آن را بعد از یک وعده غذایی مصرف کرد.

3. مصرف این دارو معمولا در افرادی که ناراحتی معده دارند ممکن است خونریزی‌های معده را به دنبال داشته باشد.

4. در صورتیکه دچار علائمی مثل کهیر یا بثورات جلدی، خارش یا تورم در نواحی صورت، زبان یا گلو، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس شدید سریعا به اورژانس یا درمانگاه مراجعه کنید. این‌ها نشانه‌های حساسیت شما به داروی ژلوفن می‌باشد.

5. افراد مبتلا به بیماری‌هایی مثل آسم، زخم معده، ناراحتی‌های مربوط به کلیه، مشکلات خونی، ناراحتی‌های قلبی یا سکته و افراد دچار فشار خون بالا نباید از این دارو استفاده کنند و یا در صورت لزوم آن را با نظر پزشک و با احتیاط مصرف کنند.

 

تسکین درد دندان با راهکارهای آسان خانگی

 

 

اگر عوارض مصرف مسکن‌های شیمیایی برایتان مشکل‌ساز شده‌اند بهتر است روش‌های خانگی را برای تسکین درد دندان امتحان کنید. این روش‌های ساده اگرچه به خوبی مسکن‌ها نمی‌توانند درد دندان را تسکین بخشند اما تا حد زیادی می‌توانند درد را کاهش دهند. استفاده از داروهای گیاهی مثل روغن میخک می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی و گیاهی در کاهش دندان درد موثر باشد. در لینک‌های زیر با این درمان‌های خانگی به طور مفصل آشنا خواهید شد:

 • درمان درد دندان با روشهای خانگی
 • درمان خانگی پوسیدگی دندان و دندان درد با مواد طبیعی

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم در صورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله “ستاره” در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


بر اساس رای 1 نفر از بازدید کنندگان