تکنولوژی

چگونه نمودار تابع و معادله‌ها را با اپ ماشین حساب ویندوز ۱۰ رسم کنیم؟

رسم نمودار دو متغیره در اکسل

پیش از این و در مقاله رسم نمودار در اکسل، با انواع نمودارهای نرم افزار اکسل آشنا شدیم. با استفاده از نمودار می‌توان داده‌های به دست آمده را به صورت تصویری و قابل تحلیل ارائه کرد.

برای رسم نمودار دو متغیره در اکسل یا رسم نمودار دو بعدی در اکسل می‌توان از نمودار Scatter یا نمودار پراکندگی استفاده کرد.. نمودار پراکندگی داده‌ها را به صورتی کاملا دقیق و با جزییات نشان می‌دهد.

از نمودارScatter  برای نمایش نتایج حاصل از آزمایشات، تحلیل‌ و توابع ریاضی استفاده کرد.

نمودار Scatter  یکی از معدود نمودارهایی است که می‌تواند کاملا براساس داده‌ها رسم شود. نمودار Scatter  تغییرات دو متغیر را نسبت به یک روند مانند زمان نشان می‌دهد.

به طور مثال، اگر بخواهیم نشان دهیم که یک خود رو در هر لحظه چه مسافتی را پیموده و چه سرعتی دارد، می‌توانیم از نمودار پراکندگی یا Scatter استفاده کنیم. در این نمودار، سرعت و مسافت طی شده، دو متغیر هستند که نسبت به زمان سنجیده می‌شوند.

 

مقاله پیشنهادی :رسم نمودار خطی در اکسل

 

مراحل رسم نمودار دو متغیره  xy در اکسل

مثل همه‌ی نمودارها، اولین قدم برای رسم نمودار دو متغیره، تهیه کاربرگ از داده‌ها در اکسل است. برای این منظور و براساس همان مثال قبلی، جدولی از مسافت و سرعت یک خودرو در حالت حرکت را در زمان‌های مختلف تهیه می‌کنیم:

در حالت عادی، اگر رسم نمودار دو متغیره در اکسل را انجام دهیم، نتیجه‌ی نمودار چیزی شبیه به تصویر زیر می‌شود:

همان طور که می‌بینید تغییرات سرعت نسبت به تغییرات مسافت به درستی نشان داده‌نشده است و این تغییرات کمتر از میزان واقعی نشان داده‌شده است؛ در این حالت بهتر است تا تغییرات سرعت به صورت مجزا و از از طریق افزودن یک نمودار عمودی دیگر نمایش داده شود تا تغییرات مسافت و تغییرات سرعت نسبت به تغییرات زمان به درستی نمایش داده شده و اطلاعات قابل تحلیل باشند.

برای این منظور ابتدا روی یکی از منحنی‌ها کلیک راست می‌کنیم و گزینه‌ی Format Data Series را انتخاب می‌کنیم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش office

 

سپس در صفحه‌ی باز شده، گزینه Secondary Axis  را انتخاب می‌کنیم. در این حالت داده‌های انتخاب شده به صورت یک محور عمودی دوم نمایش داده می‌شوند.

مشاهده می‌کنید که در این حالت، تغییرات سرعت و مسافت در واحد زمان به خوبی نمایش داده شده و می‌توانید در هر لحظه از زمان، سرعت لحظه‌ای و مسافت طی شده را مشاهده کنید.

رسم نمودار دو متغیره در اکسل این امکان را به ما می‌دهد تا به جای رسم چندین نمودار و مقایسه‌ی دو به دوی هریک، هر دوی متغیرها را در یک نمودار و به صورت متسقیم مقایسه کنیم.

رسم نمودار دو متغیره تنها مختص نمودار پراکندگی یا Scatter نیست و می‌توان در نمودارهای خطی و ستونی هم، نمودار دو متغیره رسم کرد.

مقاله پیشنهادی :مخفی کردن سطر و ستون در اکسل

رسم نمودار دو متغیره خطی

رسم نمودار خطی دو متغیره، کاملا مشابه نمودار پراکندگی یا Scatter  است. برای این‌کار، مجددا داده‌های خود را انتخاب می‌کنید و از جدول نمودارها، نمودار خطی را انتخاب می‌کنید.

سپس منحنی دلخواه را با کلیک راست انتخاب می‌کنید، Format Data Series را انتخاب می‌کنید و سپس Secondary Axis را انتخاب می‌کنید.

مطابق شکل زیر، نمودار خطی شما دو متغیر را کاملا جدااز هم و توسط دو نمودار عمودی نشان می‌دهد.

رسم نمودار xy در اکسل به صورت ستونی

رسم نمودار دو متغیره ستونی مانند روش‌های قبلی است اما با یک تفاوت. اگر نمودار ستونی همین داده‌های مثال را رسم کنی، نمودار مطابق تصویر زیر رسم می‌شود:

همانطور که می‌بینید، دو متغیر روی یک ستون نمایش داده می‌شوند و امکان مقایسه آن‌ها فراهم نیست. برای رفع این مشکل، مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا روی نمودار کلیک راست کنید و گزینه‌ی Select data  را انتخاب کنید.

سپس بر روی گزینه‌ی Add  کلیک می‌کنیم و یک سری جدید به داده‌ها اضافه می‌کنیم. در قسمت Series Name یک اسم دلخواه وارد می‌کنیم و Series Value را صفر وارد می‌کنیم و سپس Ok می‌کنیم. برای داده‌ی دوم هم یک سری دیگر به همین ترتیب اضافه می‌کنیم. سپس هرسری جدید را کنار یکی از متغیرها قرار می‌دهیم، مطابق شکل زیر:

بعد از این کار، مطابق توضیحات روش‌های قبلی، یکی از متغیرها و سری دلخواه مربوط به آن را به عنوان متغیر Secondary Axis انتخاب می‌کنیم.

 

مقاله پیشنهادی :تابع Match در اکسل

 

رسم نمودار دو متغیره در اکسل برای مقایسه بین دو متغیر راه حل بسیار مناسبی است. در ادامه‌ی سری آموزش‌های اکسل مکتب‌خونه، ساخت داشبورد مدیریتی در اکسل را به شما آموزش می‌دهیم.با مکتب‌خونه همراه باشید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش جامع excel

 

 


اپلیکیشن ماشین حساب یا Calculator ویندوز در گذشته ساده و ابتدایی بود اما در ویندوز ۱۰ این اپ پیشرفته‌تر شده است. در آپدیت جدید ویندوز ۱۰ یعنی نسخه‌ی ۲۰۰۴ می‌توانید از اپ ماشین حساب برای رسم کردن نمودار و تحلیل کردن توابع استفاده کنید و همین‌طور می‌توانید پنجره‌ی این اپ را پین کنید تا روی سایر پنجره‌ها نمایش داده شود.

در ادامه با نحوه‌ی ترسیم نمودار توسط اپلیکیشن Calculator ویندوز ۱۰ آشنا می‌شویم.

دقت کنید که آنچه در ادامه شرح می‌دهیم به آپدیت ماه می ۲۰۲۰ که نسخه‌ی 2004 ویندوز ۱۰ است، مربوط می‌شود و در اپلیکیشن ماشین حساب نسخه‌های قبلی ویندوز ۱۰ این ویژگی کاربردی وجود ندارد.

ترسیم نمودار با اپلیکیشن Calculator

برای فعال کردن حالت رسم کردن نمودار توابع و معادله‌ها، مراحل زیر را طی کنید:

اپ ماشین حساب را اجرا کنید.

روی منوی سه‌خطی آن در گوشه‌ی بالای پنجره کلیک کنید.

در پنل کناری که باز شده، روی Graphing کلیک کنید.

پس از فعال کردن حالت گراف و نمودار، مراحل زیر را طی کنید:

اگر می‌خواهید نمودار بزرگ‌تری بکشید، روی گوشه‌های پنجره‌ی اپلیکیشن Calculator کلیک کرده و درگ کنید.

روی کادر Enter a function کلیک کنید و فرمول تابع یا معادله را تایپ کنید.

نمودار به صورت خودکار رسم می‌شود و می‌توانید روی آن زوم کنید یا آن را کوچک کنید.

برای ذخیره کردن نمودار، روی آیکون Share کلیک کنید. می‌توانید آن را به صورت فایل عکس با فرمت PNG ذخیره کنید یا از طریق اپلیکیشن Mail برای شخصی ایمیل کنید.

در صورت نیاز می‌توانید رنگ نمودار را تغییر بدهید. برای این مهم روی معادله در پنل کناری کلیک کرده و روی آیکون Colors کلیک کنید و سپس یکی از پریست‌ها را انتخاب کنید.

برای تغییر دادن ضخامت خطوط، روی آیکون Settings که به شکل چرخدنده‌ی کوچک و منحنی است، کلیک کنید. سپس Thickness یا ضخامت موردنظر را انتخاب کنید.

محدوده‌ی محور X و Y نیز در تنظیمات نمودار قابل تغییر است.

چگونه نمودار تابع و معادله‌ها را با اپ ماشین حساب ویندوز ۱۰ رسم کنیم؟

توجه داشته باشید که در کار با ابزار ترسیم نمودار اپ ماشین حساب، نیازی به استفاده از x و y نیست و به عنوان مثال می‌توانید رابطه‌ی (a+b)^2 = a^2+2ab+b^2 را تایپ کنید تا نمودار a بر حسب b رسم شود.

نکته‌ی دیگر این است که لازم نیست معادله‌ای که تایپ می‌کنید، به صورت y = f(x) باشد. به عنوان مثال می‌توانید نمودار معادله‌ی x = -2y + 10 را رسم کنید.

آنالیز توابع و معادله‌ها در ماشین حساب

مایکروسافت فقط قابلیت ترسیم نمودار را در اپلیکیشن ماشین حساب اضافه نکرده بلکه می‌توانید نمودار را با استفاده از ابزار Analysis، تحلیل و بررسی کنید. البته ممکن است این ابزار برای تحلیل کردن هر معادله‌ای مفید نباشد. روش کار به این صورت است:

معادله‌ی موردنظر را در اپ ماشین حساب و حالت رسم نمودار تایپ کنید.

پس از رسم نمودار روی معادله کلیک کنید و سپس روی آیکون صاعقه که کنار آن نمایان شده کلیک کنید.

تحلیلی از نمودار ارایه می‌شود که شامل دامنه یا Domain، برد یا Range، نقاطه تلاقی با محور ایکس یا X-Intercept و تلاقی با محور Y یا Y-Intercept و همین‌طور مقدار کمینه و بیشینه یا Minima و Maxima می‌شود.

چگونه نمودار تابع و معادله‌ها را با اپ ماشین حساب ویندوز ۱۰ رسم کنیم؟


در کنار قابلیت‌های ریز و درشت ماشین حساب ویندوز ۱۰، قرار است یک ویژگی بسیار جذاب دیگر به آن اضافه شود که به کاربران امکان رسم نمودار را نیز می‌دهد.

ماشین حساب ویندوز ۱۰ در حال حاضر قابلیت‌های زیادی دارد. از حالت استاندارد که عمل‌های ساده ریاضی را در بر دارد گرفته تا محاسبه فاصله بین تاریخ‌های مختلف و تبدیل مقادیر به یکدیگر، جذاب‌ترین ویژگی‌های این ماشین حساب هستند. اما ظاهرا قرار است در بروزرسانی‌های آینده، حالت جالب دیگری به آن اضافه شود که به کاربران این امکان را می‌دهد در این برنامه، نمودار نیز رسم کنند.

البته امکان رسم نمودار در ماشین‌حساب‌های بسیار پیشرفته مهندسی که به عنوان برنامه شخص ثالث قابل دانلود هستند وجود دارد. اما خب چه بهتر که یک برنامه پیش فرض ویندوز ۱۰، بدون نیاز به هیچ برنامه شخص ثالث دیگری از قابلیت‌های ماشین‌ حساب‌های پیشرفته برخوردار باشد!

این ماشین حساب قرار است طی روز‌های آتی برای ویندوز ۱۰ منتشر شود. اما اگر قصد دارید همین حالا آن را دریافت کنید، باید از مراحل نسبتا سختی عبور کنید. البته سختی این مراحل به خاطر پیچیدگی آن‌ها نیست؛ بلکه به خاطر این است که باید اینسایدر حلقه سریع مایکروسافت شوید! هرچند می‌توانید بعد ثبت نام به عنوان اینسایدر حلقه سریع و دریافت بروزرسانی‌ها، به حالت قبل بازگردید.

قبل از اینکه وارد بخش اینسایدر شوید، بهتر است از طریق Control Panel > System > System protection از سیستم خود پشتیبان بگیرید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید به عقب بازگردید. سپس به قسمت تنظیمات رفته و روی Update & Security کلیک کنید. به سمت پایین اسکرول کرده تا عبارت Windows Insider Program را مشاهده کنید. با کلیک روی آن، وارد منوی انتخاب حالت‌های مختلف برای دریافت بروزرسانی می‌شوید. Get Started را کلیک کرده و با طی کردن مراحل، به عنوان اینسایدر حلقه سریع (Fast) ثبت نام کنید. سیستم شما بعد این فرایند ریستارت خواهد شد. می‌توانید مراحل ثبت نام را در تصاویر زیر تماشا کنید.

ماشین حساب ویندوز 10

1

ماشین حساب ویندوز 10

2

ماشین حساب ویندوز 10

3 (وارد کردن حساب کاربری مایکروسافت)

ماشین حساب ویندوز 10

4 (انتخاب عبارت Active development of windows)

ماشین حساب ویندوز 10

5 (انتخاب خلقه Fast)

6 (تایید، Confirm)

7 (ریستارت کامپیوتر)

بیشتر بخوانید: ۱۱ ترفند کاربردی ویندوز ۱۰ برای کسانی که به تازگی به این سیستم‌عامل مهاجرت کرده‌اند

بعد از بوت شدن سیستم، وارد همان بخش شده ولی اینبار به جای کلیک روی Windows Insider Program، روی Check for updates کلیک کنید تا ویندوز فرایند دریافت بروزرسانی‌ها را آغاز کند. هرچه برای دانلود در دسترس قرار گرفت را دریافت و نصب کنید که به احتمال زیاد مجبور خواهید شد یک بار دیگر سیستم خود را ریستارت کنید.

بعد از ریستارت، متوجه ظاهری نسبتا جدید می‌شوید و احتمالا در بخش پایین صفحه با تصویری مانند این روبرو خواهید شد. اگر چنین بود، پس همه مراحلی که طی کردید تا بروزرسانی مورد نظر را دریافت کنید صحیح بوده.

حال نوبت به ماشین حساب ویندوز می‌رسد. کافی است نام آن را در قسمت جست‌و‌جو وارد کرده و آن را باز کنید. با کلیک روی منوی همبرگری در سمت چپ و بالای تصویر، خواهید دید که قابلیتی تحت عنوان Graphing به حالت‌های مختلف این ماشین حساب افزوده شده.

اگر آماده هستید روی آن کلیک کنید تا با قابلیت‌های آن آشنا شوید. با باز شدن ماشین حساب و وارد کردن معادله‌ای دلخواه و فشردن دکمه Enter، نتایج را به صورت نمودار در سمت چپ مشاهده خواهید کرد. حتی می‌توانید در یک زمان، چند معادله را هم به آن بدهید تا با رنگ‌های متفاوت نتایج را برایتان با نمودار ترسیم کند. با ترسیم فوق‌العاده خط‌ها روی نمودار x  و y، به سادگی می‌توانید مختصات دقیق هر خط را مشخص کنید.

از قابلیت‌های جالب دیگر آن این است که اگر در معادله‌ای عدد مجهول x را وارد کنید و در معادله دیگر x را تعریف کنید، نموداری دریافت خواهید کرد که چگونه مقادیر مختلف x می‌تواند معادله اول شما را تحت تاثیر قرار دهد!

در کنار این قابلیت‌ها، ماشین حساب جدید ویندوز ۱۰ می‌تواند ویژگی‌های کلیدی نمودار شما را از جمله دامنه و برد تابع، نقطه تقاطع روی نمودار x، نقطه تقاطع روی نمودار y، ماکزیمم و مینیمم (بیشینه و کمینه)، نقطه عطف، خط مجانب افقی و عمودی و … را برایتان به نمایش بگذارد!

توجه داشته باشید این ماشین حساب در آینده به صورت عادی برای همه کاربران ویندوز ۱۰ خواهد آمد؛ هرچند ممکن است کمی طول بکشد. با این اوصاف اگر می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید باید اینسایدر حلقه فست مایکروسافت شوید. حلقه‌ای از اینسایدرها که عموما پر مشکل‌ترین بروزرسانی‌ها را دریافت می‌کنند. بنابراین اگر فکر می‌کنید قابلیت‌های این ماشین حساب چندان ترغیب کننده نیست، لطفا به فرایند عادی دریافت بروزرسانی‌ها ادامه دهید تا این ماشین حساب برایتان عرضه شود.

نظر شما در رابطه با ماشین حساب نموداری ویندوز ۱۰ چیست؟

بیشتر بخوانید: چطور مشکل دانلود نشدن بازی و اپ از استور مایکروسافت را حل کنیم؟

منبع: lifehacker