تکنولوژی

دستورات مفید و کاربردی برای کار با ترمینال مک‌او‌اس


در مک‌بوک و آی‌مک‌های اپل هم می‌توان مثل ویندوز و لینوکس، امور خاصی را با روش تایپ کردن دستورات اجرا کرد. البته برای اغلب کارها، استفاده از منو‌ها و دکمه‌ها و به طور کلی عناصر گرافیکی راحت‌تر و سریع‌تر است اما برخی محدودیت‌ها موجب می‌شود که کاربران حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای، هر از گاهی دستوراتی را در اپلیکیشن Terminal تایپ کرده و اجرا کنند.

در ادامه با تعدادی از دستورات مفید و پرکاربرد برای کاربرانی که از Terminal مک‌او‌اس استفاده می‌کنند، آشنا می‌شویم.

آشنایی با برخی فرمان‌ها برای هر کاربری که از ترمینال مک‌او‌اس استفاده می‌کند، مفید و حتی ضروری است. در این مقاله می‌خواهیم با تعدادی از دستورات بسیاری کاربری آشنا شویم در حالی که تعداد دستورات بسیار زیاد است. در واقع هر کاری در سیستم عامل به روش گرافیکی انجام می‌شود، دستوری برای انجام آن وجود دارد اما فقط حفظ کردن برخی دستورات به دلیل پرکاربرد بودن، توصیه می‌شود.

برای آشنایی با زبان Bash و اپلیکیشن ترمینال، به مقاله‌ی زیر مراجعه فرمایید:

آشنایی با ترمینال یا واسط خط دستور در macOS و نکات کاربردی برای مبتدیان

قبل از معرفی دستورات، توجه کنید که برای دریافت توضیحات و راهنمای استفاده از دستورات، کافی است از فرمان man استفاده کنید و پس از آن، نام دستور موردنظر را وارد کرده و Enter را فشار دهید. به این ترتیب manual یا راهنمای دستور نمایش داده می‌شود.

جستجو با دستور find

برای جستجو کردن در مک‌او‌اس، از Spotlight استفاده می‌شود که ابزار بسیار خوبی است اما اسپات‌لایت برخی موارد را در نتایج جستجو نمایش نمی‌دهد. لذا گاهی برای یافتن یک فایل یا فولدر مخفی، باید از دستور find استفاده کرد. این دستور حتی فایل‌های سیستمی را نیز در نتایج سرچ نشان می‌دهد.

سینتکس استفاده از دستور find‌ به صورت زیر است:

find path options NAME

به جای path یا مسیر، می‌توانید فولدری را برای جستجو در میان محتویات آن قرار بدهید. به جای NAME نیز می‌بایست کلمه یا عبارت موردنظر خویش را تایپ کنید. این دستور چند آپشن مفید نیز دارد.

نکته‌ی جالب این است که فرمان find از عبارت‌های منظم یا همان Regex برای جستجو پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال اگر بخواهید فایلی را پیدا کنید که قبل از پسوند app، عبارت Google Chrome در نام آن به کار رفته است، کافی است از * قبل از نام و پسوند استفاده کنید. فراموش نکنید که وجود فاصله مشکل‌ساز است و لذا عبارت را در میان قرار می‌دهیم:

find -name “*Google Chrome.app”

می‌توانید مسیر موردنظر را فولدر /Applications تنظیم کنید:

بررسی ظرفیت فایل و فولدرها با du

دستور du که مخفف disk usage است، برای دریافت اطلاعات فولدرها و در واقع میزان استفاده از دیسک توسط هر فولدر یا فایل کاربرد دارد و در واقع جایگزینی برای شورت‌کات Cmd + I در مک‌او‌اس محسوب می‌شود. البته فرمان du مزایایی نسبت به این شورت‌کات دارد. به عنوان مثال می‌توان اطلاعات چند فولدر یا تمام فایل‌های درون یک فولدر را در یک مرحله بررسی کرد و همین‌طور اطلاعات سریع‌تر نمایش داده می‌شود.

فرمان du چند آپشن مفید و کاربردی نیز دارد که بهتر است در موردشان بدانید:

  • -d یا عمق که پس از آن یک عدد لازم است. به عنوان مثال عدد 2 به این معنی است که دستور du اطلاعات فایل و فولدرهایی که 2 سطح پایین‌تر از فولدر فعلی هستند را لیست می‌کند. لذا اگر دستور du -d 1 /Applications را در ترمینال اجرا کنید، حجم فولدرها و فایل‌های موجود در فولدر Applications ذکر می‌شود و حجم آنچه درون فولدرها است، لیست نمی‌شود.
  • h یا فرمت مناسب برای خواندن، آپشنی است که به کمک آن می‌توانید واحد اندازه‌ی فایل و فولدرها را مشخص کنید. برای کیلوبایت می‌بایست پس از این سوییچ، از حرف K استفاده کنید و برای مگابایت می‌بایست از حرف M استفاده کنید. -h G نیز به معنی نمایش حجم بر حسب گیگابایت است.

و اما یک مثال از اجرای دستور du با دسترسی ادمین برای لیست کردن ظرفیت فایل و فولدرها:

دستورات مفید و کاربردی برای کار با ترمینال مک‌او‌اس

جابجا کردن فایل و فولدرها با دستور mv

دستور mv برای انتقال فایل‌ها و فولدرها به کار می‌رود. سینتکس کلی استفاده از این دستور به صورت زیر است:

mv <old file path> <new file path>

می‌بایست مسیر قبلی فایل و سپس مسیر جدید را پس از فرمان mv تایپ کنید. به عنوان مثال فرمان زیر برای انتقال فایلی به اسم file1 از فولدر داکیومنت‌ها به دستاپ کاربرد دارد:

mv /Users/jdoe/Documents/file1 /Users/jdoe/Desktop/file1

نمایش لیست فایل و فولدرها با ls

فرمان ls برای نمایش لیستی از فایل و فولدرها به کار می‌رود و علاوه بر این، مشخص می‌کند که چه کسانی می‌توانند فایل و فولدرها را ببینند و در واقع سطح دسترسی چگونه است.

دو مورد از آپشن‌های مفید و کاربردی دستور ls موارد زیر است:

  • l یا long برای نمایش سطح دسترسی‌های هر یک از فایل و فولدرها و همین‌طور زمان آخرین تغییر و مالکیت فایل و عنوان فایل کاربرد دارد. به عبارت دیگر منظور از long یا طولانی، نمایش اطلاعات طولانی در مورد فایل و فولدرها است.
  • a یا all به معنی همه است و با اضافه کردن این آپشن پس از دستور ls، لیستی از تمام فایل و فولدرها شامل موارد مخفی نمایش داده می‌شود.

دستورات مفید و کاربردی برای کار با ترمینال مک‌او‌اس

ایجاد فولدر با دستور mkdir

با این دستور می‌توانید از طریق ترمینال مک‌او‌اس، فولدر جدید بسازید.

پس از این دستور می‌توانید مسیر و نام فولدر جدید را وارد کنید، مثل دستور زیر که فولدر cool_stuff را روی دستاپ یک کاربر ایجاد می‌کند:

mkdir /Users/jdoe/Desktop/cool_stuff

دیلیت کردن با rm

برای حذف کردن فایل‌ها و فولدرها می‌توان از دستور rm استفاده کرد. این دستور سریع و ساده، برای حذف کردن فایل‌هایی که مخفی هستند یا با روش معمول حذف نمی‌شوند، مناسب است. دقت کنید که قبل از حذف کردن فایل، هشدار و پیام اضافی نمایش داده نمی‌شود، لذا در وارد کردن نام و مسیر فایل‌ها دقت کنید.

دستور rm در حالت پیش‌فرض، فولدرها را حذف نمی‌کند. برای دیلیت کردن فولدرها می‌بایست آپشن R را پس از این دستور وارد کنید. به عنوان مثال برای دیلیت کردن فولدر cool_stuff از روی دستاپ یک حساب کاربری، فرمان زیر اجرا می‌شود:

rm -R /Users/jdoe/Desktop/cool_stuff


در سیستم عامل Linux گاهی استفاده از دستورات در Terminal که ظاهری گرافیکی ندارد، سریع‌تر از روش کار با موس و کیبورد و استفاده از ظاهر گرافیکی اپلیکیشن‌ها است. گاهی با یک دستور ساده کارهای پیچیده‌ای انجام می‌شود که انجام دادن آن به صورت گرافیکی مشکل یا غیرممکن است!

در این مقاله به معرفی ۱۲ مورد از دستورات پایه‌‌ای و پرکاربرد برای مدیریت فایل و فولدرها در لینوکس می‌پردازیم که برای هر کاربری مفید واقع می‌شود. با ما باشید.

دریافت راهنمای دستورات و سرچ کردن دستورات لینوکس با man

زمانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید، موتورهای سرچ مثل Google بهترین محل برای یافتن اطلاعات در مورد موضوعات جدید هستند اما در حالت آفلاین چطور؟ دستور man که مخفف Manual Page است، داکیومنت‌ها و در واقع فایل‌های راهنمای دستورات و ابزارها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای دریافت راهنما در مورد دستوری خاص، کافی است آن را پس از دستور man تایپ کنید. به عنوان مثال برای دریافت توضیحات بیشتر در مورد فرمان pwd، از دستور زیر در ترمینال لینوکس استفاده کنید:

به عنوان مثال برای دریافت راهنما در مورد دستور man، می‌توانید از خود دستور استفاده کنید:

آشنایی با کاربردی‌ترین دستورات ترمینال لینوکس برای مدیریت فایل و فولدرها

روش دیگر برای دریافت راهنمای مختصر و کاربردی به خصوص برای کسانی که کم و بیش با لینوکس و برخی دستورات آن آشنایی دارند، استفاده از سوییچ –help پس از دستور است. به یک مثال توجه کنید:

آشنایی با کاربردی‌ترین دستورات ترمینال لینوکس برای مدیریت فایل و فولدرها

از دستور man به شکل دیگری هم می‌توانید استفاده کنید: برای یافتن دستوری که کار مورد نظر شما را انجام می‌دهد و به عبارت دیگر سرچ کردن در مورد کارکرد موردنظر، کار دیگری است که دستور man انجام می‌دهد. به عنوان مثال اگر دستوری لازم داشته باشید که فرآیند sort به معنی مرتب کردن را انجام می‌دهد، کافی است پس از دستور man و سوییچ -k، کلمه‌ی sort را تایپ کنید. البته استفاده از عبارت‌ها نیز مجاز است. به این ترتیب دستور man در توضیحات و راهنمای تمام دستورات، به دنبال کلمه یا عبارت موردنظر شما جست‌وجو می‌کند و نتایج را به صورت مختصر و مفید نمایش می‌دهد:

نتیجه را بررسی کنید:

آشنایی با کاربردی‌ترین دستورات ترمینال لینوکس برای مدیریت فایل و فولدرها

همان‌طور که مشاهده می‌کنید توضیح خلاصه‌ای در مورد هر یکی از نتایج سرچ ارایه شده که کار شما را ساده‌تر می‌کند.

tail و نمایش ۱۰ خط آخر فایل‌ها

این دستور برای چاپ کردن آخرین خطوط یک فایل که در حالت پیش‌فرض ۱۰ خط انتهایی فایل است، کاربرد دارد. معمولاً کاربران برای دیدن آخرین خطوط یک فایل گزارش یا Log از این دستور استفاده می‌کنند. پس از این دستور کافی است آدرس فایل را وارد کنید. به یک مثال ساده توجه کنید:

head و نمایش اولین خطوط یک فایل

این دستور برخلاف دستور tail که انتهای فایل را نمایش می‌دهد، اولین خطوط را چاپ می‌کند. روش استفاده از آن مشابه دستور tail است و تنها لازم است آدرس فایل را وارد کنید. برخی فایل‌های گزارش به صورت نزولی مرتب شده‌اند و در واقع آخرین اتفاقات در اولین خطوط قرار گرفته است. بنابراین برای مرور کردن وضعیت می‌توان از دستور head استفاده کرد.

cat و نمایش فایل‌ها به صورت به‌هم‌پیوسته

دستور cat برای ملحق کردن و ارسال اطلاعات به خروجی استاندارد کاربرد دارد. می‌توانید آدرس چند فایل را پس از این دستور تایپ کنید و محتویات فایل‌ها را به صورت پیوسته در خروجی دریافت کرده و مطالعه کنید. از طرفی می‌توانید برای ارسال فایل‌ها به صورت پیوسته به یک دستور دیگر، از cat استفاده کنید.

rm برای حذف کردن فایل و فولدرها در لینوکس

دستور rm یا Remove برای دیلیت کردن فایل‌ها یا فولدرها استفاده می‌شود. این دستور بدون سوییچ -f الزاماً فولدرها را حذف نمی‌کند و در واقع اگر بخواهید فولدرها دیلیت نشوند اما فایل‌ها را دیلیت کنید، می‌توانید از این دستور استفاده کنید. با اضافه کردن سوییچ -f که آرگومان force‌ یا اجبار است، همه چیز حذف می‌شود. از طرفی اگر بخواهید فقط فولدرهای خالی حذف شوند، می‌توانید پس از دستور مشابهی به اسم rmdir استفاده کنید.

pwd و چاپ کردن فولدر کاری

دستور pwd برای چاپ کردن فولدر کاری یا در واقع فولدری که دستورات در حال حاضر در آن اجرا می‌شوند، کاربرد دارد.

آشنایی با دستور pwd در لینوکس و چاپ فولدر و مسیر کاری

حین کار روی فولدرهای ریموت استفاده از این دستور برای چک کردن فولدر کاری بسیار مفید و کاربردی است.

cd و تغییر فولدر کاری در Linux

با دستور cd که در ویندوز نیز بسیار محبوب و کاربردی است، می‌توانید فولدر فعلی را به فولدر دیگری تغییر بدهید. به عنوان مثال برای تغییر فولدر کاری به فولدر خانه، کافی است از آدرس ~/ پس از cd استفاده کنید.

clear

برای پاکسازی صفحه‌ی ترمینال و شروع مجدد کار با دستورات، می‌توانید از شورت‌کات Ctrl + L استفاده کنید. روش دیگر استفاده از دستور clear است که همان کار را انجام می‌دهد.

ls و لیست کردن فایل‌ها و فولدرها

برای دریافت لیستی از محتویات یک فولدر، می‌توانید از دستور ls استفاده کنید. خروجی به صورت پیش‌فرض به ترتیب الفبا است اما این دستور چندین سوییچ مختلف برای امور مختلف دارد. به علاوه می‌توانید خروجی این دستور را در دستور دیگری استفاده کنید.

آشنایی با کاربردی‌ترین دستورات ترمینال لینوکس برای مدیریت فایل و فولدرها

mkdir و ایجاد فولدر در لینوکس

برای ایجاد پوشه می‌توانید از دستور mkdir استفاده کنید. قبلاً در آموزش روش بکاپ گرفتن از سایت وردپرس یا دروپال در لینوکس، به استفاده از این دستور نیز اشاره کردیم:

آموزش بکاپ گرفتن از سایت Drupal در لینوکس

چگونه در لینوکس از سایت وردپرسی و دیتابیس آن بکاپ بگیریم و بکاپ را Restore کنیم؟

این دستور به خصوص در حالتی که بخواهید اسکریپتی برای ایجاد کردن خودکار تعداد زیادی فولدر بنویسید، بسیار عالی است و کار را سریع انجام می‌دهد.

cp و کپی کردن فایل و فولدرها

با دستور cp می‌توانید فایل‌ها و فولدرها را در محلی که به آن دسترسی دارید، کپی کنید. می‌توانید منبع را چندگانه انتخاب کنید و در یک مرحله فایل‌ها و فولدرها را از فولدرهای مختلف در محل موردنظر کپی کنید. حتی می‌توانید از عبارت‌های منظم یا Regex نیز برای جابجا کردن فایل و فولدرها استفاده کنید.

به عنوان مثال با دستور زیر یک فایل متنی در فولدر خانه کپی می‌شود:

mv و جابجا کردن و تغییر نام فایل و فولدرها

دستور mv که مخفف move است، عمل Cut کردن را انجام می‌دهد و همین‌طور می‌توانید نام‌گذاری را به کمک آن تغییر بدهید. این دستور هم قابلیت جابجا کردن فایل و فولدرها از چند محل مختلف در یک مقصد دلخواه را دارد و آرگومان‌های مفیدی برای استفاده‌ی حرفه‌ای‌تر از آن وجود دارد. آخرین آرگومان در این دستور، مقصد است.