پزشکی و سلامت

بهترین قرص خواب آور بدون عوارض

گاهی‌اوقات که استرس همهٔ وجودتان را فرا می‌گیرد، در سفر هستید یا با مشکلات دیگری در زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، خوابیدن سخت می‌شود. مشغول بودن فکر، طولانی بودن ساعات کاری، احساس عذاب‌وجدان و … می‌توانند دلایل بی‌خوابی باشند و اگر این مشکل طولانی‌مدت شود، ممکن است روی عملکرد روزانه‌ی شما تأثیر بگذارد. استفاده از قرص خواب با مشورت پزشک می‌تواند یکی از راه‌حل‌های درمان این مشکل باشد. در این مقاله چطور شما را با درمان بی خوابی، انواع قرص خواب آور و نکات مربوط به نحوهٔ مصرف آن‌ها، انواع قرص ها و داروهای ضد افسردگی آرام بخش و عوارض قرص خواب آشنا خواهیم کرد.

آیا بی خوابی درمان دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که بله، بی‌خوابی درمان دارد. به کمک درمان‌های شناختی می‌توان متوجه تغییرات رفتاری ناشی از بی خوابی در افراد شد و از این طریق، بی‌خوابی مداوم را درمان کرد. ورزش کردن مداوم، داشتن برنامهٔ خواب مشخص، استراحت نیم‌روزی (چُرت زدن کوتاه‌مدت) و پرهیز از مصرف کافئین می‌تواند به درمان بی‌خوابی کمک شایانی بکند. در برخی از موارد هم نیاز به مصرف انواع قرص خواب به‌وجود می‌آید.

اطلاعات موردنیاز برای مصرف انواع قرص خواب آور

مصرف انواع قرص خواب باعث راحت‌تر خوابیدن یا افزایش مدت خواب می‌شود. در برخی از افراد هم این دو مورد به‌صورت هم‌زمان رخ می‌دهد. مزایا و مضرات مصرف انواع قرص‌های خواب با یکدیگر متفاوت است. پزشک برای تجویز قرص خواب باید:

 • با پرسش از بیمار از الگوی خواب او آگاهی پیدا کند؛
 • آزمایش‌هایی برای اطمینان از وجود یا عدم وجود سایر مشکلات پزشکی انجام بدهد؛
 • دربارهٔ مدت، شیوهٔ مصرف، و اَشکال داروی خواب با بیمار صحبت کند؛ مثلا اینکه داروی خواب به‌شکل قرص، اسپری دهانی یا قرص حل‌شدنی باشد.
 • با هدف تعیین فواید و عوارض جانبی قرص خواب، آن را به‌صورت موقتی برای بیمار تجویز کند؛
 • در صورت اثرگذار نبودن قرص قبلی، بعد از پایان دورهٔ مصرف دربارهٔ سوابق تغییر قرص خواب از بیمار سؤال کند؛
 • قرص‌های ژنریکی را که نسبت به برندهای معروف کم‌هزینه‌تر هستند بررسی و به بیمار معرفی کند.

آشنایی با انواع قرص خواب آور

داروی خواب کمک به افزایش مدت خواب خواب‌آور ایجاد وابستگی در بیمار
دوکسپین (سیلنور)
استازولام
اسزوپیکولن (لونستا)
راملتئون (روزرم)
تمازپام (رستوریل)
تریازولام (هالسیون)
زالپلون (سوناتا)
زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)
زولپیدم برای مصرف بلندمدت (آمبین. سی‌.آر)
سوورکسانت (بلسومرا)

1. بنزودیازپین

این دسته از قرص‌های خواب‌آور که شامل امازپام، تریازولام و… هستند به رفع اختلالات خواب مانند راه رفتن در خواب یا کابوس‌ دیدن کمک می‌کنند. اما باید مراقب عوارض آنها مانند خواب‌آلودگی در طول روز و اعتیادی که به‌همراه می‌آورند هم باشید.

2. دوکسپین (سیلنور)

این قرص هم با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین به خواب بهتر کمک می‌کنند. تنها در صورتی از این قرص استفاده کنید که فرصت 7 تا 8 ساعت خوابیدن را داشته باشید.

3. اسزوپیکلون (لونستا)

این قرص هم باعث می‌شود که زود به خواب بروید. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با مصرف این قرص حدود 7 تا 8 ساعت به خواب می‌روند. تنها زمانی از این قرص استفاده کنید که امکان استراحت و خواب کافی به میزان 7 تا 8 ساعت برایتان وجود داشته باشد. زیرا در غیر این صورت، گیجی و خواب آلودگی در روز بعد به سراغ‌تان خواهد آمد. به‌خاطر عوارض جانبی محتملی که اسزوپیکلون دارد، سازمان غذاودارو، شروع مصرف را از 1 میلی‌گرم بیشتر پیشنهاد نمی‌کند.

4. راملتئون (روزرم)

عملکرد این قرص خواب با موارد دیگر متفاوت است. راملتئون به‌جای تأثیر روی اعصاب مرکزی، روی چرخهٔ بیداری اثر می‌گذارد. این قرص برای افرادی که برای به خواب رفتن دچار مشکل می‌شوند، بسیار مناسب است. راملتئون را می‌توان در بلندمدت مصرف کرد و وابستگی و اعتیاد هم به‌همراه ندارد.

5. سوورکسانت (بلسومرا)

این قرص هم باعث انسداد عملکرد هورمونی می‌شود که علت بیداری و بی‌خوابی است. سوورکسانت در روز بعد از مصرف، کمی خواب‌آلودگی ایجاد می‌کند، اما برای به خواب رفتن و بیدار نشدن در حین خواب مؤثر است.

6. زالپلون (سوناتا)

در میان انواع قرص خواب جدید، مدت ماندگاری زالپلون در بدن از همه کمتر است. یعنی به خوابیدن بدون قرص کمک می‌کند و به‌عنوان محرکی برای به خواب رفتن استفاده می‌شود. مثلا اگر ساعت 2 نیمه‌شب شده است و هنوز بیدار هستید، بهتر است از این قرص استفاده کنید. صبح روز بعد هم دچار خواب‌آلودگی نخواهید شد. اما اگر می‌خواهید در طول شب بیدار شوید، مصرف این قرص گزینهٔ خوبی نیست.

7. زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)

این قرص‌ها هم خواب‌آورند. آمبین سی‌.آر یکی از انواع رایج این قرص در بازار است که به شما کمک می‌کند به رختخواب رفته و مدت طولانی‌تری در خواب باشید. تأثیر این نوع از قرص های خواب، مدتی طولانی در بدن باقی می‌مانند. به‌همین خاطر بعد از مصرف این قرص‌ها نباید کارهایی نظیری رانندگی انجام داد. فقط زمانی زولپیدم را مصرف کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن به‌مدت 7 تا 8 ساعت برایتان وجود دارد. سازمان غذاوداروی آمریکا، این قرص را در قالب اسپری و با نام زولپیمیست به بازار عرضه کرده است.

8. داروهای کمکی بدون نسخه برای خواب

بیشتر قرص‌های خواب، آنتی‌هیستامین هستند. هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن آنها برای رفع بی‌خوابی وجود ندارد. ضمن اینکه روز بعد از مصرف، خواب‌آلودگی به‌همراه می‌‌آورند. این داروها بدون نسخه به‌فروش می‌رسند، اما اگر داروهای دیگری مثل داروی سرماخوردگی یا حساسیت مصرف می‌کنید، امکان دارد سهوا میزان آنتی هیستامین در بدن‌تان زیادتر از حد لازم شود.

عوارض جانبی انواع قرص خواب چیست؟

همیشه قبل از مصرف قرص های خواب باید دربارهٔ عوارض جانبی آنها از پزشک سؤال کنید. بنا به نوع قرصی که مصرف می‌کنید، ممکن است عوارض جانبی مختلفی نظیر موارد زیر برایتان پیش آید:

 • سرگیجه و منگی که موجب افتادن فرد بر زمین می‌شود؛
 • سردرد؛
 • مشکلاتی در دستگاه گوارش مثل اسهال و تهوع؛
 • خواب‌آلودگی طولانی‌مدت در اثر مصرف قرص های خوابی که برای طولانی‌شدن مدت خواب استفاده می‌شوند؛
 • واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌های شدید؛
 • مشکلاتی در عملکرد روزانه و حافظه؛
 • مشکلاتی در رانندگی و غذا خوردن به‌واسطهٔ عدم بیداری و هوشیاری کامل.

انواع قرص های ضد افسردگی با خاصیت آرام‌بخشی را بشناسید

گاهی‌اوقات، داروهای ضد افسردگی با دُزهای مصرفی پایین می‌توانند به رفع مشکلات بی‌خوابی کمک کنند. هر چند که عموم مردم به‌خاطر این کاربرد داروهای افسردگی، به‌طور گسترده از آن استفاده می‌کنند، اما سازمان جهانی غذاوداروی آمریکا، قرص‌های ضدافسردگی را برای رفع بی‌خوابی مجاز اعلام نکرده است. اگر بی‌خوابی یکی از عوارض افسردگی و اضطراب باشد، مصرف قرص‌های افسردگی به رفع هر دو مشکل به‌طور هم‌زمان کمک خواهد کرد. مثال‌هایی از قرص‌های ضدافسردگی به شرح زیر است:

 • آمی‌تریپتیلین (Amitriptyline)؛
 • میرتازاپین یا رمرون (Mirtazapine)؛
 • تارزودون (Trazodone).

عوارض جانبی قرص های ضد افسردگی با خاصیت آرام‌بخشی چیست؟

قرص‌های ضدافسردگی با خواص آرام‌بخشی هم دارای عوارض جانبی هستند:

 • سرگیجه و مَنگی؛
 • سردرد؛
 • خواب‌آلودگی دائمی؛
 • خشکی دهان؛
 • حالت تهوع؛
 • ضربان قلب نامنظم؛
 • افزایش وزن؛
 • اختلال در حافظه و کارهای روزانه؛
 • یبوست.

نکات مراقبتی دربارهٔ مصرف قرص های خواب‌ چیست؟

مصرف انواع قرص خواب با نسخه و در مواردی قرص های خواب بدون نسخه، مانند قرص‌های ضدافسردگی می‌توانند موجب خطراتی برای افراد باردار، شیرده یا افراد مسن‌تر بشوند. افتادن از تخت و سقوط بر زمین در اثر مصرف قرص های خواب‌آور از جمله مشکلات رایجی است که برای افراد پیش می‌آید. برای ممانعت از بروز مشکلاتی از این دست، پزشکان معمولا برای افراد مسن، مقدار مصرف یا دُز کمتری تجویز می‌کنند.

بیماری های کلیوی، فشار خون پایین، کَژآهنگی یا آریتمی قلب، سابقهٔ تشنج و …، باعث ایجاد محدودیت در انتخاب‌ قرص های خواب‌آور می‌شوند. حتی ممکن است، داروهایی که پزشک تجویز می‌کند یا داروهای خواب‌آوری که برای کمک به رفع بی‌خوابی روانهٔ بازار می‌شوند نیز با داروهای مصرفی دیگر فرد، تداخل داشته باشند. بعضی از انواع قرص خواب هم با خود، اعتیاد و وابستگی به‌همراه می‌آورند؛ پس باید هنگام مصرف از دستورات پزشک تبعیت شود.

مصرف قرص خواب چگونه است؟

اگر تلاش‌هایتان برای رفع بی‌خوابی نتیجه‌ای به‌همراه نداشته است، استفاده از انواع قرص خواب با نسخه هم می‌تواند یک راه چاره باشد. فقط باید هنگام مصرف آنها به نکات زیر توجه کنید:

معاینهٔ پزشکی

قبل از مصرف قرص خواب، بهتر است برای معاینه‌ای کلی به پزشک مراجعه کنید. اغلب، پزشکان می‌توانند دلایل خاص دچار شدن به بی‌خوابی را تشخیص بدهند. درصورتی‌که بیش از چند هفته از مصرف قرص خواب‌تان می‌گذرد، دربارهٔ شیوهٔ اثربخشی دارو با پزشک مشورت کنید.

مطالعهٔ دستورالعمل مصرف قرص خواب

با مطالعهٔ شیوهٔ مصرف دارو باید از شیوه و زمان مصرف کاملا اطلاع پیدا کنید. عوارض جانبی مصرف هم معمولا در بروشور معرفی قرار می‌گیرد. در صورت وجود هرگونه ابهام باید از پزشک یا داروساز کمک بگیرید.

مصرف قرص فقط در هنگام رفتن به رختخواب

انواع قرص خواب روی هوشیاری اثر می‌گذارند. پس برای پرهیز از وقوع خطر، بهتر است بعد از پایان فعالیت‌های روزانه و در هنگام رفتن به رختخواب مصرف شوند.

مصرف قرص خواب در صورت داشتن زمان کافی برای خواب کامل

تنها در صورتی از قرص های خواب استفاده کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن کامل به‌مدت هفت تا هشت ساعت برایتان مقدور است. در غیر این‌ صورت بهتر است به سراغ مصرف قرص های خوابی بروید که برای خواب به‌مدت حداقل 4 ساعت تنظیم و تهیه شده‌اند. این قرص‌ها باعث بیدار شدن از خواب در شب می‌شوند.

توجه به عوارض جانبی

اگر در طول روز با مصرف قرص، حالت گیجی و خواب‌آلودگی دارید یا عوارض جانبی دیگری را در خود مشاهده می‌کنید، باید با پزشک دربارهٔ تغییر دُز مصرفی یا قطع آن مشورت کنید. شب قبل از فعالیت یا رویدادی مهم نباید از قرصی جدید استفاده کنید، زیرا نمی‌دانید که عوارض مصرف در روز بعد چگونه خواهد بود.

پرهیز از مصرف الکل

هیچ‌گاه نباید الکل و قرص های خواب را باهم مصرف کنید. عوارض مصرف هم‌زمان این دو ماده می‌تواند به‌شکل گیجی، سرگیجه و غش کردن ظاهر شود. ترکیب الکل با برخی داروهای خواب منجر به کندی تنفس و کُما می‌شود. ضمن اینکه الکل بی‌خوابی هم می‌آورد.

پیروی از نسخهٔ پزشک

برخی از انواع قرص خواب فقط برای مصرف در کوتاه‌مدت هستند. برای استفاده از قرص خواب با پزشک مشورت کنید و بیش از دُز تجویزشده، قرص مصرف نکنید. حتی اگر میزان دوز تجویزشده از سوی پزشک مؤثر واقع نمی‌شود، باز هم بدون اجازه او دست به افزایش میزان مصرف نزنید.

توجه به نکات لازم برای قطع مصرف

برای قطع مصرف انواع قرص خواب هم باید از دستورالعملی که روی جعبه نوشته شده یا پزشک به شما می‌گوید، کاملا پیروی کنید. برخی از انواع قرص خواب را باید به‌تدریج کنار گذاشت. یادتان باشد که چند روز بعد از ترک قرص‌ها ممکن است، بی‌خوابی موقتی به سراغ‌تان بیاید.

اگر مصرف قرص هم چاره‌ساز نباشد، باید از پزشک برای معرفی گزینه‌های دیگر کمک بگیرید.


بی‌خوابی و اختلال در خواب شبانه مشکلی بسیار آزار دهنده است که موجب می‌شود تا صبح فردا با کرختی و بی‌حوصلگی از خواب بیدار شوید و تمام طول روز را با خواب‌آلودگی طی نمایید. برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ یکی از ساده‌ترین راهکارها مراجعه به پزشک و مصرف دارو است اما اگر ترجیح می‌دهید تا از راهکارها و درمان‌های خانگی برای بهبود مشکل خواب استفاده کنید، خواندن این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله از مجله آنلاین مثبت سبز قویترین داروی گیاهی خواب آور را به شما همراهان همیشگی معرفی خواهیم کرد.

بی خوابی چه دلایلی دارد ؟

پیش از بررسی و معرفی قویترین داروی گیاهی خواب آور بهتر است ابتدا با عمده‌ترین دلایل بی‌خوابی آشنا شوید:

 • میان وعده‌های آخر شب: اگر نزدیک به زمان خواب خود از تنقلات استفاده کنید و یا ساعت شام خوردن شما خیلی دیر باشد، ممکن است دچار مشکلات معده شده و در طی شب چندین بار نیاز به دستشویی رفتن داشته باشید و در نتیجه نتوانید خوب بخوابید.
 • استرس و اضطراب: نگرانی بابت مسئله‌ای که برایتان اتفاق افتاده یا قرار است اتفاق بیفتد ممکن است موجب شود نتوانید خوب بخوابید یا در طول شب بارها از خواب برخیزید.
 • دمای هوا: اگر هوا خیلی گرم یا سرد باشد، لذت خواب آرام شبانه را از شما سلب خواهد کرد.
 • وجود نورهای مصنوعی: خوابیدن در معرض نورهای مصنوعی در خواب اختلال ایجاد می‌کند.
 • کافئین: نوشیدن قهوه، چای و نوشیدنی‌های انرژی‌زا قبل از خواب ممکن است باعث شود تا دیروقت بیدار بمانید.
 • به هم خوردن برنامه خواب: اگر تنظیم خواب شما به هم بخورد، ممکن است پس از آن نتوانید خوب بخوابید. بهتر است همیشه نسبت به برنامه خواب خود پایبند بوده و در زمان مشخصی به رختخواب بروید.
 • ورزش قبل از خواب: انجام تمرینات ورزشی پیش از خواب ضربان قلب را افزایش داده و به خواب رفتن را مشکل می‌کند. برای داشتن یک سبک زندگی سالم، ورزش را جزء برنامه صبحگاهی خود قرار دهید.
 • آپنه خواب: این مشکل یکی از اختلالات خواب بوده که با علائم تنفسی همراه است و با تنگی نفس به هنگام خواب موجب بیدار شدن فرد در طول شب می‌شود.

 

قویترین داروی گیاهی خواب آور

طب سنتی در ایران ریشه‌ای هزاران ساله دارد. از دیدگاه طب سنتی دلیل بی‌خوابی به خشکی مغز مرتبط است. هنگامی که مغز به مقدار کافی رطوبت نداشته باشد، بی‌خوابی حاصل می‌شود. در این حالت فرد به هنگام شب نمی‌تواند بخوابد و تازه نزدیک به صبح احساس خواب برای وی ایجاد می‌شود و یا اینکه شب‌هنگام چند ساعت کوتاه به خواب رفته و سپس بیدار شده و دیگر به خواب نمی‌رود. به منظور بهبود این مشکل می‌توان از داروهای گیاهی کمک گرفت. در اینجا فهرستی از قویترین داروی گیاهی خواب آور را به شما معرفی می‌کنیم:

سنبل الطیب

از سنبل الطیب می‌توان به عنوان قویترین داروی گیاهی خواب آور نام برد. این گیاه در صورتی که از نوع تازه آن استفاده شود، تاثیر بسیار خوبی در کیفیت خواب خواهد داشت. به منظور تهیه دمنوش سنبل الطیب، تکه‌های ریشه سنبل الطیب را در 2 لیوان آب جوش ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و بعد مورد مصرف قرار دهید. بهتر است هر شب 2 ساعت قبل از خواب این دمنوش را بنوشید.

گل گاو زبان

گل گاوزبان خاصیت آرامبخشی فوق‌العاده‌ای داشته و اگر دلیل بی‌خوابی به اضطراب و نگرانی مرتبط باشد به خوبی می‌توان با این گیاه مشکل را بهبود بخشید. جهت تهیه گل گاو زبان ۱۵ گرم از این گیاه را در یک قوری آب جوش ریخته و ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سعی کنید یک عدد لیمو عمانی سوراخ شده را نیز درون قوری بیندازید زیرا گل گاو زبان گرم است و اگر در کنار آن از لیمو استفاده شود، متعادل خواهد شد.

بابونه

قویترین داروی گیاهی خواب آور بابونه نیز می‌تواند باشد. بابونه نیز به آرام کردن اعصاب کمک کرده و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. 5 گرم بابونه را در یک لیوان آب جوش ریخته و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. می‌توانید مقداری عسل نیز به دمنوش خود استفاده کنید تا طعم دلچسب‌تری پیدا کند. این دمنوش و به طور کلی همه دمنوش‌هایی را که به قصد بهبود خواب مصرف می‌کنید، بهتر است 2 ساعت پیش از خواب میل شوند.

 بابونه

عناب

عناب خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و با تقویت سیستم ایمنی در پیشگیری از بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی موثر است اما بهبود خواب نیز یکی از مزایای استفاده از عناب است. به منظور تهیه دمنوش عناب یک مشت عناب را در 2 یا 3 لیوان آب جوش ریخته چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس میل نمایید.

بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه خواص درمانی بسیاری دارد و با بهبود سلامت قلب و مغز تاثیر چشمگیری در مداوای بی‌خوابی می‌گذارد. یک قاشق غذاخوری برگ بادرنجبویه را در یک قوری آب جوش ریخته و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. بادرنجبویه برطرف کننده تنگی نفس نیز بوده و ممکن است به بهبود آپنه خواب نیز کمک کند.

گل بنفشه

برای درمان کم خوابی از گل بنفشه نیز می‌توان استفاده کرد. 2 قاشق غذاخوری گل خشک بنفشه را در یک قوری آب جوش ریخته و پس از دم کشیدن آن را بنوشید. همچنین می‌توانید جوشانده این گل را به صورت و شقیقه‌های خود بمالید. به خصوص افراد صفراوی مزاج می‌توانند برای بهبود خواب خود از این روش استفاده کنند.

بهار نارنج

خاصیت آرامش‌بخشی و خواب آور بودن بهار نارنج آنقدر مشهور است که احتمالا تاکنون زیاد شنیده‌اید. بهار نارنج بهترین و قویترین داروی گیاهی خواب آور می‌تواند باشد که به راحتی در دسترس بوده و می‌توان از آن بهره گرفت. بهار نارنج به مداوای افسردگی نیز کمک می‌کند. ۱۵ گرم بهار نارنج را در یک قوری آب جوش ریخته ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس نوش جان کنید.

 بهار نارنج

گل ساعتی

برای درمان بی خوابی و آرامش بخشیدن به خواب می‌توان از گیاه گل ساعتی استفاده کرد. این گیاه می‌تواند در بی‌خوابی‌هایی که ریشه عصبی دارند، بسیار موثر واقع شود. کافی است تا 1 قاشق مرباخوری گل ساعتی را با 2 فنجان آب جوش دم کرده و ساعتی پیش از خواب مصرف کنید تا نتایج بی‌نظیر آن را از نزدیک مشاهده نمایید.

زعفران

مصرف چای زعفرانی در درمان بی‌خوابی بسیار موثر است و اختلالات خواب را برطرف می‌کند. از زعفران هم به صورت دمنوش می‌توانید استفاده کنید و هم می‌توانید مقداری از آن را در شیر جوشانده و همراه با مقداری عسل میل بنوشید.

رازک

رازک برای مبارزه با اضطراب و بی‌قراری مفید بوده و به داشتن خوابی آرامبخش کمک می‌کند. یک قاشق چای خوری گیاه رازک را در یک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد و سپس مصرف نمایید. رازک تقویت کننده معده است و مسکن اعصاب به شمار می‌آید.

اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس یک تا دو ساعت قبل از خواب قویترین داروی گیاهی خواب آور می‌تواند باشد. یک قاشق چای‌خوری برگ خشک شده اسطوخودوس را درون یک فنجان آب جوش ریخته و پس از ۱۰ دقیقه که دم کشید آن را میل فرمایید. اسطوخودوس به کاهش استرس کمک کرده و در درمان مشکلات گوارشی از قبیل سوء هاضمه موثر است.

قویترین داروی گیاهی خواب آور موجود در داروخانه

یک راه سریع‌تر و ساده‌تر برای استفاده از گیاهان جهت بهبود خواب، استفاده از محصولات گیاهی موجود در داروخانه است که چند مورد از آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

قرص ترانکی وال دینه

این محصول سرشار از عصاره‌های گیاهی بوده و با کاهش اضطراب و بی‌قراری و تاثیر آرامش‌بخش در سیستم عصبی انسان، کیفیت خواب را بالا می‌برد. سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و بابونه از گیاهان به کار رفته در این قرص هستند. این قرص از بیدار شدن‌های مکرر در طول شب جلوگیری کرده و با مصرف آن صبح روز بعد را با شادابی بیشتری آغاز خواهید کرد و می‌توان آن را قویترین داروی گیاهی خواب آور به شمار آورد.

خرید قرص ترانکی وال دینه

 ترانکی وال

قرص اسلیپ کر گلدن لایف

این فرآورده نیز گیاهی بوده و در آن از سنبل الطیب و گل ساعتی استفاده شده است. این قرص تنش‌های عصبی را از شما دور کرده و با کاهش اضطراب خوابی آرام را برایتان به ارمغان می‌آورد. 1 تا 2 ساعت قبل از خواب از این محصول استفاده کرده و خوابی دلپذیر را تجربه کنید.

خرید قرص اسلیپ کر گلدن لایف

 قوی ترین داروی گیاهی خواب آور

قرص روکش‎دار نوراگل گل دارو

سنبل الطیب و بادرنجبویه از موثرترین ترکیبات موجود در این قرص گیاهی هستند. این قرص اضطراب را از شما دور کرده و با تسکین اعصاب کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. روزانه 2 بار و هر بار 1 تا 2 قرص می‌توانید مصرف کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

خرید قرص نوراگل

 

قرص گل اسلیپ گل دارو

ترکیبی از موثرترین داروهای گیاهی خواب آور در این محصول موجود است که از جمله آنها می‌توان به سنبل الطیب، رازک، گل ساعتی، گل بابونه و ریشه ختمی اشاره کرد. این فرآورده نیز با دور کردن استرس خوابی آرام را به شما هدیه خواهد داد. مصرف یک عدد از این قرص ساعاتی قبل از خواب، به خواب رفتن را برای شما لذت‌بخش خواهد کرد.

 

قرص والی فلورنیاک

عصاره سنبل الطیب و گل ساعتی از ترکیبات موثر موجود در این قرص است که اثر آرامبخش و خواب آور دارند. 1 یا 2 قرص از این محصول را نیم ساعت قبل از خواب میل کنید تا نتایج شگفت آور آن را مشاهده نمایید.

خرید قرص والی فلور نیاک

 

قرص ایپیون ایران داروک

اختلالات خواب اگر منشا عصبی داشته باشد، این داروی گیاهی یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان آن است. گل راعی، گل ساعتی و سنبل الطیب از ترکیبات موجود در این فرآورده به شمار می‌آیند که در تنظیم خواب و بهبود آن نقش موثری دارند.

 

گفتار پایانی

در طب سنتی، گیاهان متعددی به عنوان قویترین داروی گیاهی خواب آور معرفی می‌شوند که از هر یک از آنها می‌توانید استفاده کرده و ببینید که کدامیک برای شما موثرتر از بقیه است. بسیاری از گیاهان و محصولاتی که در این مقاله معرفی شدند، خاصیت آرامش‌بخشی داشته و با آرام کردن اعصاب شما کیفیت خواب را بهبود می‌بخشند. داروها و قرص‌های خواب شیمیایی معمولا وابستگی ایجاد می‌کنند و پس از مدتی باید دوز مصرفی آنها را افزایش داد و جایگزین کردن آنها با داروهای گیاهی بسیار عاقلانه است.


نظر خانم دکتر سحر بهروزیان در باره قرص ضد استرس


بهترین داروهای ضد استرس و ضد اضطراب

در دنیای امروز بسیاری از آدم‌ها در روند زندگی دچار فشارهای گوناگونی می‌شوند. قرار گرفتن در این شرایط باعث می‌شود تا میزان استرس و اضطراب در انسان بیشتر شود. گاهی اوقات این تنش‌ها باعث می‌شوند تا استرس به بخش جدا‌ناپذیری از زندگی تبدیل شود و تمام جنبه‌های آن را تحت تأثیر نامطلوب خود قرار دهد. همه ما می‌دانیم که اضطراب‌ها تا چه حد از میزان راندمان فعالیت‌های روزمره ما می‌کاهد.
در این بین برخی از افراد به مصرف دارو های ضد استرس روی می‌آورند. از آن‌جا که این مقوله در زندگی همه ما اهمیت بسیاری دارد در این مطلب می‌خواهیم به معرفی بهترین داروهای ضد استرس و ضد اضطراب و موارد جانبی آن‌ها بپردازیم.

بهترین و جدیدترین بهترین قرص خواب آور بدون عوارض

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص روانشناسی مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره روانشناسی

قرص ضد اضطراب و استرس برای چه مواردی تجویز می‌شود؟

داروی های ضد اضطراب انواع گسترده‌ای از داروها هستند که پس از مصرف با اثرگذاری بر روی بدن و مغز باعث می‌شوند تا علائم استرس مانند حمله‌های پانیک، ترس و نگرانی شدید، کمتر شود. داروهای ضد استرس و ضد اضطراب را روان‌پزشک یا پزشک تجویز می‌کند. قرص های ضد استرس طیف گسترده‌ای از داروها را شامل می‌شوند. نکته مهم در رابطه با این داروها این است که برخلاف تصور بسیاری از مردم مصرف قرص اضطراب باعث رفع اختلالات اضطراب و دچار نشدن دوباره به آن نمی‌شود بلکه تنها از شدت نشانه‌های آن می‌کاهد. برای مصرف چنین داروهایی حتماً باید به موارد زیر دقت شود.

 • تداخل دارویی با داروهای دیگر
 • شدت علائم استرس در فرد
 • وضعیت فیزیکی و روانی شخص
 • نوع اختلالی که فرد از آن رنج می‌برد

که تشخیص همه این موراد بر عهده  روانپزشک است.

بهترین قرص ضد اضطراب چیست؟

رایج‌ترین داروهای ضد اضطراب گروهی به نام بنزودیازپین ها هستند. بنزودیازپین ها گروهی از داروها هستند که می‌توانند به کاهش استرس و سهولت در خوابیدن کمک کننده باشند. هم‌چنین این داروها به‌عنوان شل‌کننده عضلات (برای آرامش‌بخشی به فرد) برای انجام انواع جراحی‌ها یا سایر اقدامات پزشکی، هم‌چنین درمان تشنج و ترک الکل استفاده می‌شود. بنزودیازپین ها را آرام‌کننده‌های جزئی، آرام‌بخش‌ یا خواب‌آور نیز می‌نامند. گروه بنزودیازپین ها شامل انواع داروهای زیر می‌شود.

 • زاناکس (آلپروزولام)
 • کلونوپین (کلونازپام)
 • آتیوان (لوازپام)
 • والیوم (دیازپام)

انواع داروهای ضد اضطراب (بنزودیازپین ها)

انواع بسیاری از بنزودیازپین ها در بازار وجود دارد. همه بنزودیازپین ها به یک شیوه عمل می‌کنند اما شدت و مدت اثر آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

بنزودیازپین هایی که بیشتر برای درمان اختلالات اضطرابی استفاده می‌شوند شامل کلونازپام (کلونوپین)، آلپروزولام (زاناکس) و لورازپام (آتیوان) هستند. هم چنین داروهای دیگری که برای این اختلالات استفاده می‌شوند شامل برومازپام (لکتوپام) ، اگزازپام (سراکس)، کلردیازپوکسید (لیبریوم)، کلروازپات (ترانکسن) و دیازپام (والیوم) هستند.

بنزودیازپین های برای درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل لورازپام (آتیوان) ، نیترازپام (موگادون) ، اگزازپام (سراکس) ، تمازپام (رستوریل) ، تریازولام (هالکون) و فلورازپام (دالمان) هستند. در صورت نیاز به دانستن اطلاعات بیشتر می‌توانید با دکتر بی خوابی مشورت کنید.

بنزودیازپین ها به صورت قرص یا کپسول در دسترس هستند و از طریق دهان مصرف می‌شوند. برخی از این داروها نیز به صورت قرص زیرزبانی یا محلول تزریق قابل دسترسی هستند.

نوشته های مشابه

 • سندرم فیبرومیالژیا چیست؟

  اثر عصبانیت بر مغز و سیستم عصبی انسان چیست؟

 • اختلال اضطراب چیست

  آشنایی با اختلال اضطراب و روش های درمان آن

دقت کنید که این داروها به دو نام ذکر می‌شوند. یکی از این‌ها نام تجاری و دیگری نام عمومی و رایج دارو است.

آیا من به این روش درمانی نیاز دارم؟

میزان مشخصی از اضطراب یا بی خوابی واکنشی طبیعی به اتفاقات زندگی شماست. این موضوع طبیعی است که گاهی در زندگی و در موقعیت‌های گوناگون دچار استرس و اضطراب شوید اما همیشه لزومی به مصرف داروی ارام کننده استرس نیست. گاهی نیز ممکن است به دلایل مختلف دچار کم‌خوابی یا بی‌خوابی شوید اما به خاطر داشته باشید که مصرف قرص ضد استرس بدون نسخه پزشک کار عاقلانه‌ای نیست. سعی کنید از روش‌های مختلف برای آرام کردن خود بهره ببرید و به سریعاً به دنبال داروی ارامبخش استرس نباشید. اما در صورتی که استرس و عوارض آن آرامش طبیعی زندگی‌تان را از شما گرفت و به یک مشکل تبدیل شد به پزشک متخصص مراجعه کنید.

توانایی خوابیدن و خوابیدن در طول شب می تواند تحت تأثیر بسیاری از مشکلات سلامتی قرار گیرد. اینها شامل شرایط جسمی است که باعث درد یا مشکل تنفس می شود و همچنین مشکلات روحی و روانی. هنگامی که خواب مختل می شود ، سلامتی می تواند بیشتر تحت تأثیر قرار گیرد.

در حالی که هر وضعیت منحصر به فرد است و ممکن است رویکردهای درمانی مختلفی درخواست شود ، اما بنزودیازپین ها می توانند به شما کمک کنند.

بهترین داروی ضد استرس

داروهای ضد استرس و ضد اضطراب (بنزودیازپین ها) چه کاری انجام می دهند؟

بنزودیازپین ها فعالیت انتقال دهنده عصبی GABA را افزایش می دهند. GABA ماده‌ای شیمیایی در مغز است که به شما کمک می کند تا احساس آرامش کنید. اثر آن‌ها هم‌چنین باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود و خوابیدن در طول شب را آسان می‌کند.

عوارض جانبی داروهای ضد اضطراب (بنزودیازپین ها)

عوارض جانبی بنزودیازپین ها به طور کلی خفیف است و ممکن است در صورت استفاده از این داروها در دوزهای پایین مشاهده نشود. اما برای نمونه اگر پزشک شما برای‌تان آلپرازولام تجویز کرده است لازم است از عوارض آلپرازولام آگاهی داشته باشید. عوارض قرص آلپرازولام و همه داروهای این گروه را می‌توان شامل موارد زیر دانست.

عوارض جانبی شایع عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • ایجاد حالت آرام بخش در فرد
 • سرگیجه
 • از دست دادن تعادل

در دوزهای بالاتر عوارض جانبی داروهای ضد استرس و ضد اضطراب می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • گیجی
 • گم کردن مسیرها و جهت‌ها
 • فراموشی
 • مشکلات تنفسی
 • افسردگی

سایر اثرات احتمالی که بسیار نادر است شامل تحریک، توهم و کابوس است. کاهش دوز می تواند به کاهش عوارض جانبی کمک کند.

داروهای ضد استرس و ضد اضطراب می‌توانند یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید و انجام برخی از کارهای جسمی و روانی را دشوار کنند. این توانایی‌ها با از بین رفتن اثر دارو به حالت طبیعی برمی‌گردند.

هنگامی که از این داروها برای کمک به خوابیدن استفاده می شود ممکن است برخی از اثرات خماری مانند خواب آلودگی صبح را به همراه داشته باشند.

چگونه می‌توان بنزودیازپین‌ها را با آسودگی استفاده کرد؟

 • فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوز خود را افزایش ندهید.
 • وقتی دو یا سه شب پشت سر هم خوب خوابیدید سعی کنید بدون مصرف دارو بخوابید.
 • اگر چند هفته یا بیشتر به طور منظم بنزودیازپین مصرف کرده‌اید قبل از کاهش یا قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر مصرف یک وعده را فراموش کردید خودسرانه چند عدد قرص را با هم مصرف نکنید. در این زمینه از پزشک خود مشورت بگیرید.

چگونه می‌توان مصرف داروهای ضد استرس و ضد اضطراب را قطع کرد؟

در بیشتر مواقع، داروهای ضد استرس و ضد اضطراب برای کمک به افراد در عبور از شرایط استرس‌زا تجویز می‌شوند. هنگامی که از این داروها به صورت روزانه برای چند هفته استفاده می‌شود بیشتر افراد می‌توانند مصرف آن‌ها را بدون مشکل یا اثرات جانبی ترک کنند.

اما قطع مصرف دارو می‌تواند برای برخی از افراد سخت باشد حتی اگر دوران استفاده کوتاه مدت باشد. افرادی که مایلند مصرف داروهای ضد استرس و ضد اضطراب را بعد از استفاده منظم از آن برای مدت طولانی‌تر متوقف کنند باید به تدریج و در مدت زمان طولانی مصرف خود را قطع کنند.

 این روش اثرات ترک را کاهش می دهد و به اطمینان از موفقیت در ترک کمک می کند. از آنجا که روند ایده آل برای کاهش بسته به بنزودیازپین مصرفی، دوز و مدت زمان مصرف آن متفاوت است، از پزشک خود بخواهید تا در تنظیم یک برنامه به شما کمک کند. اگر مصرف طولانی مدت در دوزهای بالا بوده است قطع مصرف به نظارت پزشکی نیاز دارد.

داروی ضداضطراب

آیا داروی ضد اضطراب با داروهای دیگر تداخل ایجاد می‌کند؟

قرص ارامبخش و ضد استرس ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتماً پزشک را در جریان قرار دهید. حتی اگر قصد دارید از داروهای معمولی و بدون نیاز به نسخه پزشک (مثل قرص‌های سرماخوردگی، آلرژی، داروهای گیاهی) مصرف کنید با دکتر خود تماس گرفته و این مسئله را به او بگویید. ترکیب دارو و قرص استرس و اضطراب با داروهای آرام‌بخش دیگر، الکل یا داروهای کدئین و افیونی می‌تواند بسیار خطرساز باشد. از نشانه‌های این خطرات در ترکیب این مواد با یکدیگر می‌توان موارد زیر را برشمرد.

 • اختلال در گفتار
 • گیجی
 • خواب آلودگی شدید
 • ضعف و لرزش
 • ضربان قلب آهسته
 • بیهوشی
 • مشکلات تنفسی
 • خطر مرگ

موارد سوء مصرف ترکیب الکل و داروهای ضد استرس و ضد اضطراب

بنزودیازپین ها در صورت ترکیب با الکل می‌توانند خطرناک باشند. بنزودیازپین ها اثرات الکل را افزایش می‌دهند و باعث خواب آلودگی و سرگیجه می‌شوند. یکی از خطرات این امر افزایش خطر لغزش‌، زمین خوردن و صدمات مربوط به آن است. هم الکل و هم بنزودیازپین ها باعث کندی سیستم عصبی مرکزی می شوند که تنفس را کنترل می کند. در مصرف بیش از حد تنفس می‌تواند متوقف شود.

هم‌چنین نوشیدن بیش از حد نوشیدنی‌های کافئین دار (به عنوان مثال بیش از چهار فنجان قهوه یا شش فنجان چای در روز) ممکن است اثرات کاهش اضطراب بنزودیازپین ها را خنثی کند.

چند نکته درباره داروی استرس

در این مطلب با گروه مهمی از داروی ضد استرس قوی آشنا شدیم و اثرات و عوارض آن را شناختیم. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم مصرف قرص برای استرس بدون نسخه از پزشک و بدون معاینه او کار خطرناکی است. برخی از افراد در برهه‌هایی از زندگی به دنبال قرص ضد استرس قوی برای کاهش میزان فشار و اضطراب خود می‌گردند و آن‌ها را خودسرانه مصرف می‌کنند. بهتر است پیش از آن‌که به مصرف داروهایی مانند قرص نورتریپتیلین برای استرس روی بیاوریم در ابتدا روش‌هایی را که در ادامه گفته می‌شود امتحان کنید.

چه فعالیت‌هایی را به جای مصرف قرص ضد استرس و اضطراب انجام دهیم؟

جالب است بدانید که اثرات آرامش‌بخشی حاصل از مصرف بنزودیازپین ها را معمولاً می‌توان با فعالیت‌های گوناگون و بدون مصرف دارو به دست آورد.

فعالیت‌هایی مثل ورزش کردن، پیاده‌روی، یوگا و دویدن می‌تواند از میزان استرس در زندگی شما بکاهد. هم‌چنین صحبت کردن با دوست نزدیک و مورد اعتماد، گفت‌وگو با اعضای خانواده برای حل مشکلات، جلسات روان‌درمان‌گری نیز تأثیر مثبت و فراوانی روی آرام کردن روان انسان می‌‌گذارد. کارهایی مانند کتاب خواندن، گوش دادن به موسیقی آرام، مراقبه یا دوش گرفتن نیز در این راستا کمک کننده هستند. علاوه بر این‌ها انجام فعالیت‌های هنری مانند نقاشی و تماشای فیلم‌های کمدی برای کسانی که به هنر علاقه‌مند هستند بسیار سودمند است.

استفاده از داروهای ضد استرس و ضد اضطراب برای دوره‌های کوتاه یا گاه‌به‌گاه توصیه می‌شود چراکه مصرف طولانی مدت این داروها می‌تواند اعتیادآور باشد.

آیا داروهای ضد استرس و ضد اضطراب بر توانایی‌های شخص تأثیر می‌گذارد؟

گروه دارویی بنزودیازپین ها می‌توانند بر توانایی شما در رانندگی با وسیله نقلیه و کارهایی که نیاز به تمرکز و دقت دارند تأثیر بگذارند. به ویژه اگر در ترکیب با الکل یا سایر داروهای آرامبخش مصرف شود.پیش از آن‌که کارهای خطرآفرین انجام دهید سعی کنید داروی ضد استرس خود را برای مدتی مصرف کنید و ار اثرات آن آگاه شوید. در صورت خواب‌آلودگی یا کندی از رانندگی یا کار با ماشین آلات دیگر خودداری کنید. دقت کنید که قرص ضد استرس بدون خواب آلودگی وجود ندارد چرا که همانطور که گفتیم دلیل اصلی مصرف این داروها آرامش بدنی و سهولت در خواب فرد است. ممکن است اثر خواب‌آلودگی در داروهای مختلف با یکدیگر متفاوت باشد اما معمولاً یکی از اثرات جانبی درمان استرسآن خواب‌آوری است.

آیا کودکان و نوجوانان می توانند از قرص کاهش استرس استفاده کنند؟

یکی از مواردی که بیشتر در بین دانشجویان و دانش‌آموزان رایج است این است که به دنبال قرص ضد استرس برای امتحان هستند. متأسفانه بعضی از دانش‌آموزان یا دانشجویان در دوره امتحانات استرس و فشار زیادی را تحمل می‌کنند. بنابراین ممکن است خودسرانه به مصرف قرص زاناکس به عنوان قرص ضد اضطراب و دلشوره برای این دوران روی بیاورند.
ممکن است برای‌تان سوال شده باشد که قرص زاناکس واسه چیه. قرص آرامبخش زاناکس همان قرص آرامبخش آلپرازولام است که برای کاهش اضطراب و استرس مصرف می‌شود. اما مصرف این گروه از داروها برای مصرف کودکان و نوجوانان توصیه نمی‌شود مگر آن‌که به توصیه پزشک پیش از انجام جراحی یا اقدامات پزشکی دیگر مصرف شود. از طرفی داروها ممکن است به جای آن‌که کودک را آرام کند بیشتر او را به تحرک وا دارد. در پاسخ این سوال که آلپرازوم چیست باید گفت قرص آلپرازولام برای خواب بهتر و کاهش اختلالات اضطراب تجویز می‌شود. عوارض قرص الپرازولام نیز همانند عوارض بقیه داروهای گروه بنزودیازپین است.

در ادامه خانم دکتر سحر بهروزیان کارشناس وانشناسی به سوالات شما در ارتباط با ” انواع قرص ارامبخش” پاسخ داده اند. در صورتی که پاسخ سوال خود را نیافتید، می‌توانید در انتهای مقاله ثبت کنید.

قرص ضد استرس

دارو های ضد استرس انواع گسترده ای هستند که پس از مصرف با اثرگذاری بر روی بدن و مغز باعث می شوند تا علائم استرس مانند حملات پانیک، ترس و نگرانی شدید کمتر شود . مصرف این دارو ها باید توسط پزشک روانپزشک تجویز شود و بدون نسخه به فروش نمی رسد.

عوارض قرص های ضد استرس

عوارض جانبی قرص های ضد استرس می تواند خفیف و یا شدید باشد اما عوارض جانبی شایع عبارتند از :
1) خواب آلودگی
2) سرگیجه
3) از دست دادن تعادل
4) گم کردن مسیر ها و جهت ها
5) فراموشی
6) مشکلات تنفسی
7) افسردگی
8) توهم و کابوس
9) و اختلال در یادگیری است .
که در صورت مشاهده این علائم بهتر است فرد به روانپزشک مراجعه کند.

فواید قرص ضد استرس

دارو های ضد استرس انواع گسترده ای هستند که پس از مصرف با اثرگذاری بر روی بدن و مغز باعث می شوند تا علائم استرس مانند حملات پانیک، ترس و نگرانی شدید کمتر شود . مصرف این دارو ها باید توسط پزشک روانپزشک تجویز شود و بدون نسخه به فروش نمی رسد .
تاثیر مثبت دارو های ضد استرس شامل :
1) کنترل وضعیت استرس و فشار روانی
2) کمک به خوابیدن بهتر
3) افزایش تولید هورمون رشد
4) کاهش علائم اضطراب مانند : لرزش، تعریق، تپش قلب
5) افزایش و ترشح هورمون سروتونین
6) و کاهش حملات پانیک می باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هر زمان که احساس کردید استرس تبدیل به یک معضل در روند فعالیت‌های روزانه‌تان تبدیل شده است به پزشک مراجعه کنید یا با یک پزشک خبره در این زمینه مشورت کنید. یک راه حل سریع و ساده برای تماس با متخصصان در این حوزه مراجعه به سایت پذیرش ۲۴ و تماس تلفنی با پزشک انتخابی شماست. شما می‌توانید با مراجعه به بخش مشاوره آنلاین استرس با بهترین پزشکان تماس تلفنی یا مکالمه آنلاین داشته باشید و خیال خود را آسوده کنید.

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد، فقط و فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز را دارد، و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای اطلاع کامل از این بیماری یا شروع انجام روش های درمانی توصیه شده، با توجه به سوابق پزشکی خود با پزشک متخصص مشورت کنید.

دکتر سحر بهروزیان

دکتر سحر بهروزیان، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی، عضو سازمان نظام روانشناسی و انجمن‌های روانشناسان ایران و تله مدیسین ایران هستند. فعالیت و مشاوره‌های ایشان در زمینه‌های مشاوره خانواده، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره روابط عاطفی و بین فردی، بلوغ و نوجوان، مشکلات فردی و مشاوره تحصیلی و شغلی است.


3.7/5


(6 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص روانشناسی را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر روانشناسی