تکنولوژی

آموزش انتقال حساب کاربری از یک کامپیوتر به سیستم ویندوزی دیگر

در گذشته برای انتقال حساب کاربری از یک سیستم ویندوزی به سیستمی دیگر، ابزاری به اسم Easy Transfer در ویندوز موجود بود که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ آن را حذف کرد! اما هنوز هم انتقال فایل‌های یک حساب کاربری از کامپیوتری به دیگری ساده است. برای این کار می‌توانید به جای حساب لوکال از حساب کاربری آنلاین استفاده کنید. روش دیگر استفاده از نرم‌افزارهای رایگان مثل TransWiz و یا نرم‌افزارهای پولی مثل PCmover است.

در این مقاله به روش انتقال حساب کاربری از یک سیستم ویندوزی به دیگری می‌پردازیم.

قابلیت مفید Easy Transfer در ویندوز ۱۰ حذف شده است!

مایکروسافت قابلیتی به اسم Easy Transfer‌ را با معرفی ویندوز ویستا در اختیار کاربران گذاشت. این قابلیت در ویندوز 7 و همین‌طور ویندوز 8 و ویندوز 8.1 هم موجود بود و فرآیند انتقال فایل‌های حساب کاربری از یک کامپیوتر به دیگری را ساده می‌کرد. در واقع تمام تنظیمات حساب کاربری لوکال یا آفلاین و همین‌طور فایل‌های حساب کاربری به راحتی جمع‌آوری شده و برای انتقال آماده می‌شد.

در ویندوز 8 قابلیت لاگین کردن در ویندوز با استفاده از حساب کاربری آنلاین که در حقیقت حسابی در وب‌سایت مایکروسافت است، اضافه شد و این قابلیت در ویندوز 8.1 و ویندوز ۱۰ نیز وجود دارد. به سبب معرفی حساب کاربری آنلاین، قابلیت Easy Transfer حذف شده است. در واقع اکنون اگر کاربر با حساب مایکروسافت در کامپیوتر جدیدی ورود انجام بدهد، بسیاری از تنظیمات حساب کاربری از سرورهای مایکروسافت بارگذاری می‌شود. بنابراین کاربرانی که می‌خواهند تنظیمات حساب کاربری خویش را در چند سیستم استفاده کنند، می‌توانند از حساب آنلاین به جای حساب آفلاین یا Local استفاده کنند.

مایکروسافت در زمان معرفی ویندوز ۱۰ که قابلیت Easy Transfer در آن حذف شده، با کمپانی Laplink همکاری کرد و برای مدتی محدود نرم‌افزار PCmover به صورت رایگان در دسترس کاربران ویندوز قرار گرفت تا انتقال حساب کاربری را انجام بدهند اما اکنون این پیشنهاد ویژه منقضی شده و برای استفاده از این نرم‌افزار مفید و کاربردی، می‌بایست ۳۰ دلار هزینه پرداخت کنید!

بهترین راه برای انتقال پروفایل کاربر در ویندوز چیست؟

متأسفانه هر یک از روش‌های فعلی که برای انتقال یک پروفایل کاربری از ویندوز به سیستم ویندوزی دیگر وجود دارد، مشکلات خاصی دارد. به عبارت دیگر در هر روش باید چند مرحله‌ی اضافی را پس از انتقال حساب کاربری طی کنید. متأسفانه مراحل اضافی مثل تنظیم کردن سطح دسترسی یا Permissions فایل‌ها، کم و بیش وقت‌گیر است.

در این مقاله دو روش را بررسی می‌کنیم که هر یک مشکلات و نواقصی دارد.

تبدیل حساب لوکال به حساب آنلاین و سپس لاگین کردن با حساب آنلاین در سیستم جدید

این روش ساده و رایگان است و نیاز به نصب کردن نرم‌افزار اضافی نیست. اما همه‌چیز منتقل نمی‌شود! به عنوان مثال فایل‌هایی که خارج از فضای OneDrive ذخیره شده و تنظیمات نرم‌افزارهای جانبی که محصول مایکروسافت نیستند، نظیر نرم‌افزار Photoshop، منتقل نمی‌شود.

استفاده از نرم‌افزار رایگان TransWiz

این نرم‌افزار ساده و رایگان است اما انتقال چند حساب کاربری به خوبی انجام نمی‌شود. بنابراین باید با حوصله و صرف زمان بیشتری، حساب‌ها را یکی یکی منتقل کنید. به علاوه نمی‌توانید حساب کاربری که در آن ورود انجام داده‌اید را برای انتقال انتخاب کنید و باید از طریق حساب کاربری دیگری این کار را انجام بدهید. در ضمن برای اکسپورت کردن و ایمپورت کردن تنظیمات، به حافظه‌ی خارجی مثل هارد اکسترنال یا فلش‌درایو USB نیاز است.

نرم‌افزار PCmover هم گزینه‌ی خوبی است اما با توجه به اینکه رایگان نیست، مراحل استفاده از آن را شرح نمی‌دهیم. دو روش فوق را در ادامه به صورت تصویری و با جزئیات کامل بررسی می‌کنیم.

تبدیل حساب لوکال به حساب مایکروسافت برای لاگین در سیستم جدید

اگر از ویندوز 8.1 یا ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، برای منتقل کردن اطلاعات حساب کاربری و تنظیمات اپلیکیشن‌های اصلی ویندوز که در حقیقت محصولات نرم‌افزار مایکروسافت هستند، می‌توانید از حساب آنلاین استفاده کنید. ساخت حساب کاربری در وب‌سایت مایکروسافت رایگان است و به محض ورود با حساب کاربری آنلاین در سیستم ویندوزی دوم و سوم و موارد بعدی، تمام اطلاعات حساب کاربری از سرورهای مایکروسافت بارگذاری می‌شود. در این روش می‌بایست سیستم ویندوزی به اینترنت متصل باشد و متأسفانه فایل‌ها منتقل نمی‌شود. علاوه بر این باید برنامه‌‌های جانبی را مجدداً نصب کرد.

و اما مراحل کار: اگر قبلاً در وب‌سایت مایکروسافت اکانت نساخته‌اید، ابتدا این کار را انجام بدهید و سپس روی دکمه‌ی منوی استارت و آیکون چرخدنده که اپلیکیشن Settings را اجرا می‌کند، کلیک کنید. در صفحه‌ی اصلی تنظیمات روی Accounts کلیک کنید و در صفحه‌ی بعدی و سمت راست، روی گزینه‌ی Sign in with a Microsoft account instead کلیک کنید.

فرآیند ستاپ حساب آنلاین آغاز می‌شود. مراحل را طی کنید و با حساب مایکروسافت ورود انجام دهید.

اما گام بعدی که بکاپ‌گیری از فایل‌ها است: برای این مهم می‌توانید از File History ویندوز ۱۰ استفاده کنید. ابتدا هارد اکسترنال یا فلش‌درایو USB موردنظر را به سیستم متصل کنید و در اپ Settings روی Update & Security و سپس روی تب Backup در ستون کناری کلیک کنید. حال در سمت راست روی Add a drive کلیک کنید و درایو مربوط به حافظه‌ی اکسترنال را انتخاب کنید.

ویندوز ۱۰ به صورت خودکار مشغول تهیه کردن بکاپ می‌شود و فولدرهای مهمی مثل Desktop و Documents را در بکاپ قرار می‌دهد. البته فولدرهای Downloads و Music و Pictures و Videos نیز در بکاپ قرار می‌گیرد. برای افزودن فولدری به جز این موارد، روی More options کلیک کنید و سپس فولدرهای موردنظر را اضافه کنید. صبر کنید تا بکاپ‌گیری تکمیل شود.

حال نوبت به کامپیوتر مقصد می‌رسد:

در سیستم دوم با همان اکانت مایکروسافت که در سیستم اصلی استفاده کرده‌اید، ورود انجام بدهید. پس از ورود به حساب کاربری، می‌بایست بکاپ فولدرها را ری‌استور کنید.

سپس هارد اکسترنال را به سیستم دوم متصل کنید و اپلیکیشن Settings را اجرا کنید. روی Update & Security و Backup کلیک کنید. در ادامه روی Add a drive کلیک کرده و درایو مربوط به هارد اکسترنال را انتخاب کنید. گام بعدی کلیک روی گزینه‌ی More Options است. در انتهای لیست فولدرها روی restore files from a current backup کلیک کنید.

بکاپی که اخیراً تهیه کرده‌اید را انتخاب کنید و فولدرهایی که می‌خواهید ری‌استور کنید را مشخص کنید. در نهایت روی دکمه‌ی سبز Restore کلیک کنید.

پس از انتقال فایل‌ها و تنظیمات، می‌توانید نصب کردن نرم‌افزارها را آغاز کنید.

انتقال اکانت ویندوز از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر با TransWiz

نرم‌افزار رایگان TransWiz گزینه‌ی خوبی برای انتقال اطلاعات حساب کاربری لوکال است. برای استفاده از این نرم‌افزار هم به هارد اکسترنال نیاز دارید چرا که فایل‌ها به صورت دستی منتقل می‌شود.

روش کار به این صورت است:

ابتدا TransWiz را دانلود کرده و نصب کنید. این نرم‌افزار می‌بایست روی هر دو کامپیوتر نصب شود:

دانلود Transwiz

در سیستم قدیمی اگر تنها یک پروفایل کاربری وجود دارد، ابتدا یک حساب کاربری جدید از نوع Administrator بسازید چرا که برای انتقال اطلاعات حساب کاربری، نباید در آن ورود انجام داده باشید. در صورت وجود حساب کاربری دوم، می‌توانید حساب کاربری استاندارد را به ادمین تبدیل کنید.

آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

پس از ایجاد حساب جدید، از طریق آن ورود انجام بدهید. نرم‌افزار TransWiz را اجرا کنید و گزینه‌ی I want to transfer data to another computer را انتخاب کنید و سپس روی Next کلیک کنید. در مرحله‌ی بعدی پروفایل کاربری که قصد انتقال آن را دارید، انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

در مرحله‌ی بعدی می‌بایست هارد اکسترنال را برای اکسپورت کردن اطلاعات انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. گام بعدی ایجاد پسورد است. اگر پسورد انتخاب نکنید روی OK کلیک کنید، طبعاً آنچه روی هارد اکسترنال ذخیره می‌کنید، رمزگذاری شده نیست و امنیت خاصی ندارد. باید مراقب باشید که هارددیسک در اختیار افراد ناشناس قرار نگیرد.

به این ترتیب نرم‌افزار ترنس‌ویز مشغول ساخت اطلاعات حساب کاربری انتخاب شده را به شکل یک فایل آرشیو با پسوند zip روی هارد اکسترنال ذخیره می‌کند.

حال سراغ کامپیوتر دوم بروید و از طریق یک حساب ادمین لاگین کنید. سپس نرم‌افزار ترنس‌ویز را اجرا کنید. این بار گزینه‌ی Restore data را انتخاب کنید و فایل زیپ حاوی اطلاعات را انتخاب کنید. دقت کنید که نیازی به اکسترکت کردن فایل زیپ نیست و این کار را خود TransWiz در فرآیند ایمپورت کردن اطلاعات انجام می‌دهد.

پس از تکمیل فرآیند، سیستم را ری‌استارت کنید.

منتقل کردن فایل و فولدرها و نصب کردن نرم‌افزارها آخرین مرحله است که باید با استفاده از قابلیت File History ویندوز و همین‌طور فایل نصب نرم‌افزارها به صورت دستی انجام شود.

دانلود


با ایجاد یک اکانت دوم در ویندوز رایانه شخصی‌تان، زندگی شخصی و فعالیت‌های مربوط به مدرسه فرزندتان را جدا نگه دارید. ایجاد یک حساب متمرکز بر آموزش می‌تواند به فرزندانتان کمک کند تا بر یادگیری تمرکز کنند.

خواه دانش‌آموزی باشید که به دنبال مرزی بین مدرسه و زندگی شخصی‌تان هستید و یا والدینی که محیطی بدون منابع حواس‌پرتی را برای بچه‌هایتان می‌خواهید، یک اکانت جداگانه در رایانه که متمرکز بر فعالیت‌های مربوط به مدرسه باشد، می‌تواند در این مورد کمک‌کننده باشد. در این مقاله ما نکاتی را ارائه داده‌ایم که به شما نشان می‌دهد چگونه یک اکانت دوم در ویندوز ایجاد کنید و تنظیمات اکانت جدید را چگونه تغییر دهید تا متناسب با نیازهای شما باشد. همچنین نکاتی را ارائه داده‌ایم که به شما کمک می‌کنند تا پروفایل کاربری جدیدی که ساخته‌اید مناسب آموزش و یادگیری باشد.

توجه: شما در دستگاه‌های macOS نیز می‌توانید حساب‌های جداگانه ایجاد کنید، اما توصیه‌های این مقاله مختص کاربران ویندوز است. زیرا به گفته  Statcounter، ۷۷ درصد کاربران از ویندوز استفاده می‌کنند.

ایجاد اکانت‌ دوم درویندوز می‌تواند به سلامت روانی ما کمک کند

اگر دانش‌آموز هستید، می‌دانید تمرکز روی کارهای مدرسه در محیط خانه که پر از منابع مختلف حواس‌پرتی است، چقدر دشوار است. فرقی نمی‌کند که شما در ایام کرونا مجبور شده‌اید تحصیل آنلاین داشته باشید یا فرآیند تحصیلتان به‌صورت حضوری است و در خانه فقط سعی در انجام تکالیف‌تان دارید، به هر حال در خانه تمرکز روی درس و کار سخت‌تر از مدرسه و محل کار است. بنابراین همه افراد نیاز دارند بین فعالیت‌های متفاوت دیجیتالی خود (فعالیت‌های شخصی و حرفه‌ای) مرز ایجاد کنند.

همه ما این امکان را نداریم که یک لپ‌تاپ مخصوص داشته باشیم و از آن فقط برای فعالیت‌های مربوط به مدرسه استفاده کنیم و تا زمانی که ویروس کرونا تهدیدی جدی برای ما است دسترسی به منابع و امکانات مدرسه نیز منتفی است.

بنابراین بهترین راه حل، ایجاد اکانت دوم در ویندوز برای مدرسه و استفاده شخصی است. برای انجام این مهم لازم است درباره نحوه استفاده از این حساب‌ها، سختگیر و آگاه باشید. درصورت نیاز به انجام کارهای مدرسه یا حضور در کلاس مجازی، فقط در حساب اختصاص داده شده به مدرسه این کارها را انجام دهید. در اوقات فراغت، فعالیت‌های‌تان را به حساب شخصی‌تان محدود کنید. اگر مدرسه شما رایانه‌ای در اختیار شما قرار داده است، فقط از آن برای فعالیت‌های مربوط به مدرسه استفاده کنید.

حساب‌های جداگانه خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد

در مراحلی از تحصیل و یادگیری آنلاین، ممکن است مجبور شوید صفحه‌ای از کامپیوتر شخصی‌تان را به اشتراک بگذارید. درواقع ممکن است برای فعالیت‌های گروهی در زوم، مشورت و راهنمایی خواستن از معلم یا مربی، یا ارائه دادن مطلبی برای افراد حاضر در کلاس آنلاین مجبور باشید صفحه لپ‌تاپ‌تان را به اشتراک بگذارید. این مسئله به‌طور بالقوه ممکن است مشکلات و مسائلی را ایجاد کند. درواقع کارهایی که شما در اوقات شخصی در رایانه‌تان انجام می‌دهید فقط به خودتان ربط دارد. اما اگر صفحه کامپیوترتان را به اشتراک بگذارید، کاملاً محتمل است که دیگران نیز این اطلاعات شخصی را رؤیت کنند. درواقع هیچ‌کس علاقه ندارد پیام‌های خصوصی، اعلان‌ها، اسناد و اطلاعات دیگر برای همه همکلاسی‌ها و معلمانش پخش شود.

این مسئله فقط برای دانش‌آموزان، دردسرساز نیست بلکه والدین نیز باید نگران اشتراک صفحه لپ‌تاپ‌شان که در دست فرزندشان است، باشند. اگر والدین حساب شخصی خود ( در کامپیوتر) را در اختیار فرزندانشان بگذارند و فرزندشان صفحه نمایش را برای افراد حاضر در کلاس آنلاین به اشتراک بگذارد، چه کسی می‌داند چه اطلاعاتی ممکن است از حساب والدین فاش شود.

اکانت دوم یا حساب اختصاصی مثل یک لوح سفید است و اطلاعات اضافی در آن وجود ندارد. به‌علاوه، نصب آن رایگان و آسان است. درواقع استفاده از این حساب برای کاهش احتمال به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تصادفی یا هدر رفتن وقت دانش‌آموزان با فعالیت‌هایی که به درس و مدرسه آن‌ها مربوط نیست بسیار کاربردی و موثر خواهد بود. هر کس اطلاعاتی دارد که مایل است آن‌ها را خصوصی نگه دارد، گرچه در برخی موارد تا زمانی‌که این اطلاعات در معرض دید دیگران قرار نگیرد اهمیت خصوصی بودن آن برای برخی افراد مشخص نخواهد شد. بنابراین همین حالا اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

نحوه نصب اکانت دوم در ویندوز ۱۰

فقط مدیر سیستم یا administrator می‌تواند اکانت‌های جدید را در ویندوز ایجاد کند. اگر مدیر سیستم رایانه‌تان نیستید، باید از کسی که مدیر سیستم رایانه شما است بخواهید تا در نصب اکانت جدید به شما کمک کند. برای شروع، به قسمت تنظیمات ویندوز بروید و قسمت Accounts را انتخاب کنید. سپس در سمت چپ صفحه Family & other users  را انتخاب کنید.

در صفحه جدید، دو گزینه وجود دارد: Your family  یا Other user. اگر والد هستید، گزینه Your family  را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید بین دو گزینه Member و Organizer یکی را انتخاب ‌کنید. اگر در حال ایجاد حساب جداگانه برای فرزند خود هستید گزینه Member و اگر می‌خواهید برای خودتان یا یک فرد بزرگسال دیگر حساب ایجاد کنید گزینهOrganizer را انتخاب کنید . برای ایجاد هر دو نوع اکانت ذکرشده لازم است که به یک اکانت Microsoft وارد شوید.

اگر نه شما و نه کاربر مورد نظرتان حساب Microsoft ندارید، می‌توانید از صفحه تنظیمات یک حساب جدید ایجاد کنید. اگر نمی‌خواهید حساب Microsoft ایجاد کنید، می‌توانید به بخش بعدی بروید. فقط بخاطر داشته باشید که حساب‌های غیر مایکروسافت (که به آن‌ها حساب‌های محلی نیز گفته می‌شود) نمی‌توانند از امکانات حمایتی مایکروسافت برای والدین برخوردار شوند.ایمنی خانواده مایکروسافت (Microsoft Family Safety ) می‌تواند به شما در تعیین محدودیت‌های زمانی صفحه نمایش، فیلتر کردن محتوا و نظارت بر فعالیت‌ها و موقعیت مکانی فرزندتان کمک کند.

اگر تمایلی به راه‌اندازی حساب جدید Microsoft  ندارید، گزینه Add someone else to this PC  را انتخاب کنید. مجدداً، مایکروسافت شماره تلفن یا آدرس ایمیل مربوط به یک حساب مایکروسافت را درخواست می‌کند. ابتدا گزینه I don’t have this person’s sign-in information  و سپس گزینه Add a user without a Microsoft Account  را کلیک کنید. در مرحله بعد، نام کاربری و گذرواژه موردنظرتان را وارد کرده و سه سوال امنیتی را پر کنید. برای این حساب جدید رمز عبور لازم نیست، اما ما به‌طور جدی ایجاد یک رمز عبور را توصیه می‌کنیم. به‌طور پیش‌فرض، ویندوز تنظیمات کاربر جدید را با یک حساب استاندارد تنظیم می‌کند، اما می‌توانید در بخش Family & other users  آن را به یک حساب مدیر سیستم (administrator account) تغییر دهید.

ما توصیه می‌کنیم برای دانش‌جویان حساب administrator ایجاد کنید زیرا در غیر این صورت، در هر بار اقدام به نصب برنامه یا دسترسی به پرونده ها در پوشه‌های کاربران دیگر، باید رمز ورود خود را تایپ کنید. از طرف دیگر، اگر والد هستید و می‌خواهید اکانت دوم در ویندوز برای کودک‌تان تنظیم کنید، یک حساب استاندارد تنظیم کنید. به‌این‌ترتیب، فرزند شما نمی‌تواند اقدامات ذکرشده را بدون رمز ورود شما انجام دهد.

پس از انجام این مراحل، ویندوز پروفایل جدید را به عنوان یک گزینه در صفحه ورود به سیستم اضافه می‌کند. برای ورود به سیستم کافیست روی آیکون پروفایل کلیک کنید.

چگونه اکانت دوم در ویندوز را برای آموزش و یادگیری بهینه کنیم

حالا که پروفایل دوم ایجاد را کرده‌اید، چگونه می‌توانید آن را برای یادگیری بهینه کنید؟ دانش‌آموزان می‌توانند با فکر کردن درمورد کارهایی که معمولاً برای مدرسه باید انجام دهند، شروع کنند. برنامه‌های مورد استفاده، فایل‌هایی که نیاز دارید و روش کارهایتان را در نظر بگیرید. والدین باید آنچه را که نمی‌خواهند فرزندشان در ساعات مدرسه انجام دهد، در نظر داشته باشند.

چگونه می توان دسکتاپ و File Explorer را مناسب‌سازی کرد

دسکتاپ بهم‌ریخته، ذهن را نیز آشفته می‌کند. عادت بسیار بدی است که همه چیز را در دسکتاپ ذخیره کنیم. انجام این کار فقط پیدا کردن فایل‌های مورد نیاز را دشوارتر می‌کند. درواقع، دانش‌آموزان با پاکسازی و خلوت کردن دسکتاپ از همه چیز، به میزان قابل توجهی سود می‌برند. در این‌صورت، هر جلسه از کارتان را با رویارویی با تصویر آرامش‌بخش و الهام‌بخشی که برای دسکتاپ‌تان انتخاب کرده‌اید شروع می‌کنید.

حتی اگر نمی‌خواهید نماد سطل آشغال را روی دسک‌تاپ ببینید (بله، این باعث آزار برخی از افراد می‌شود)، به Settings > Personalization > Themes بروید و سپس روی گزینه Desktop Icon Settings  در سمت راست کلیک کرده و آیکون‌هایی که نمی‌خواهید نشان داده شوند را لغو انتخاب کنید.

اگر نمی‌توانید از ذخیره فایل‌ها در دسکتاپ خودداری کنید، می‌توانید با کلیک‌راست در هر نقطه از دسکتاپ، و از گزینه View و گزینه Show desktop icons را لغو انتخاب کنید. دراین‌صورت هر چیزی که روی دسکتاپ شما است پنهان خواهد شد.

ایجاد حساب دوم در ویندوز

توصیه می‌کنیم  File Explorer را نیز به‌همین‌ترتیب پاکسازی کنید. هیچ فایلی نباید در جایگاه نادرستی قرار گیرد، و فقط بیخودی فضای درایو C:  را اشغال کند. درعوض، برای همه کلاس‌هایتان پوشه‌ها و زیرپوشه‌هایی برای سازماندهی تکالیف، کارهای در حال انجام و یادداشت‌ها ایجاد کنید. قراردادهای نام‌گذاری نیز مهم هستند. اگر در حال نوشتن چندین پیش‌نویس از یک تکلیف هستید، ممکن است نام‌های FinalRealOne.doc و ActualRealOne.doc در لحظه آخری که باید آن را ارسال کنید خیلی قابل تمایز نباشند بنابراین برای تشخیص پیش‌نویس و فایل اصلی، از نام و تاریخچه توصیفی درستی استفاده کنید.

توصیه می‌کنیم والدینی که برای فرزندشان اکانت دوم در ویندوز ایجاد کرده‌اند، از همان ابتدا اهمیت سلسله‌مراتب سازماندهی فایل‌ها را به آنها بیاموزند. با در نظر گرفتن یک پوشه برای هر یک از موضوعات موردنظر شروع کنید و به آن‌ها بگویید که هرگونه فایل مرتبط را در آن پوشه ذخیره کنند.

والدین و دانش‌آموزانی که نمی‌خواهند فایل‌ها را در فضای ذخیره‌سازی محلی نگه دارند، استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری (cloud storage) و قابل همگام‌سازی مانند OneDrive یا Google Drive  را پیشنهاد می‌کنیم. از هر پلتفرمی که برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنید، قوانین مشخصی را برای سازمان‌دهی آن در نظر داشته باشید.

چگونه مرورگر اکانت دوم در ویندوز را برای مدرسه تنظیم کنیم

قسمت زیادی از آموزش آنلاین در مرورگر ویندوز انجام می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم زمانی را صرف تنظیم مرورگر خود براساس نیازهای آموزشی‌تان کنید. به خاطر داشته باشید اگرچه برخی از برنامه‌های افزودنی (extensions) و نشانک‌ها (bookmarks) برای فعالیت‌های عادی در اینترنت ضروری هستند، اما ممکن است برای انجام کارهای مدرسه مفید نباشند.

در اکانت دوم در ویندوز، مرورگر نصب‌شده بدون هیچ امکان اضافه‌ای شروع به کار می‌کند. بنابراین این به شما بستگی دارد که بخواهید چه امکانات جدیدی به آن اضافه کنید. مثلا آیا برای دسترسی به نمرات و ارسال تکالیف از پورتال آنلاین مانند Google Classroom  یا Blackboard استفاده می‌کنید؟ پس آن را علامت‌گذاری کنید. آیا برای کلاس‌های آنلاین از ترکیب  Microsoft Teams یا Zoom استفاده می‌کنید؟ آن سایت‌ها را نیز علامت‌گذاری کنید. درواقع هر صفحه‌ای که برای گذراندن فعالیت‌های مربوط به مدرسه مورد نیاز است را علامت‌گذاری کنید.

اکثر مرورگرهای مدرن این امکان را به ما می‌دهند که زبانه‌ها (tabs) را نیز پین کنید. اگر هر روز به سایت‌های مختلفی نیاز پیدا می‌کنید، پین کردن آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. روش دیگر این است که مرورگرتان را طوری تنظیم کنید تا هنگام باز شدن آن چندین صفحه همزمان لود شوند. در مرورگرEdge  می‌توانید از مسیر Settings> On Startup> یک یا چند صفحه خاص را برای این کار وارد کنید. والدینی که نمی‌خواهند هر روز صبح با عجله درگاه ورود به مدرسه را جستجو کنند، می‌توانند از این مزیت نیز بهره‌مند شوند.

مدرسه در کرونا

دانش‌آموزانی که به‌طور معمول مرورگر را طوری تنظیم می‌کنند تا تاریخچه‌ سایت‌های دیده‌شده را ذخیره نکند و همه چیز را با ضمایم افزایش‌دهنده حریم خصوصی در نظر می‌گیرند، ممکن است لازم باشد در ساعات مدرسه در این تصمیم‌شان تجدید نظر کنند.

برخی از برنامه های افزودنی ممکن است در سایت‌های داخلی مدرسه یا منابع وب دیگر اخلال ایجاد کنند. اما یکی از مواردی که نباید غیرفعال کنید مدیریت رمز عبور است. بعضی اوقات مدارس از شما می‌خواهند در تعدادی از سایت‌های آموزشی ثبت نام کنید و برای مدیریت ورود به این سایت‌ها بهتر است از ابزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید.

ما توصیه می‌کنیم به مرورگر خود اجازه دهید سابقه فعالیت‌ها را در این حساب نگه دارد. هنگام انجام تحقیق برای یک پروژه، ممکن است بخواهید مجددا از یک منبع مفید مانند آموزش YouTube یا آکادمی خان بازدید کنید و در دوباره پیدا کردن آن مشکل داشته باشید. از Microsoft Edge’s Collections  برای گروه‌بندی سایت‌های مرتبط و افزودن یادداشت‌های سریع برای به خاطر سپردن جزئیات مهم استفاده کنید.

اگر در نگه داشتن تمرکز برای درس خواندن مشکل دارید، سعی کنید با استفاده از نصب برنامه افزودنی مرورگر مانند Stayfocusd مدت زمان استفاده خود از سایت‌های خاص را محدود کنید. در غیر اینصورت، فقط کافی است سایت‌های حواس‌پرت‌کننده را به‌صورت کامل در حساب ویندوزی که مخصوص مدرسه است مسدود کنید.

نحوه شخصی‌سازی منوی شروع و نوار وظیفه برای مدرسه

از منوی شروع برای گروه‌بندی برنامه‌های مورد نیاز برای کارهای مدرسه استفاده کنید. مرورگر مورد نظرتان را به همراه برنامه مورد نیاز برای مدرسه در یک گروه قرار دهید. برنامه‌های ایجاد فایل‌ها و اسناد را در گروه دیگری سازماندهی کنید. اگر پروژه‌های گرافیکی یا چندرسانه‌ای انجام می‌دهید، می‌توانید آن‌ها را در یک گروه اختصاصی قرار دهید. سپس می‌توانید این گروه‌ها را به دلخواه خود مرتب کنید. برای نامگذاری یک گروه از برنامه‌ها در منوی شروع، روی مکان خالی بالای گروه بروید و روی نام گروه کلیک کنید.

وقتی تمرکز شما روی درس خواندن و یادگیری است منوی شروع را با برنامه‌هایی که نباید وقت خود را صرف آن‌ها کنید، شلوغ نکنید. به عنوان مثال برنامه‌های بازی‌محور، مانند Steam و Twitch نباید در منوی شروع و در مرکز توجه باشند.

والدین همچنین می‌توانند با استفاده از ابزارهای کنترل، کنترل بهتری بر روی زمان صفحه نمایش کودکان داشته باشند. به‌عنوان مثال می‌توانید زمان بازی و استفاده از برنامه‌های سرگرمی فرزندتان را در ساعات مدرسه مدیریت کنید. این ابزارها همچنین می‌توانند محدودیت‌های زمان صفحه نمایش را اعمال کنند، برنامه‌ها را مسدود کنند و دسته خاصی از وب‌سایت‌ها را محدود کنند.

ایجاد اکانت دوم

وقتی در حال پاکسازی منوی شروع هستید، باید بررسی کنید که کدام برنامه‌ها به‌طور خودکار شروع می‌شوند. منطقی نیست که به اجازه دهید منابع ارزشمندی را برای برنامه‌هایی مصرف کند که هرگز از آن استفاده نمی‌کنید.

Taskbar  را نیز  مانند منوی شروع پاکسازی کنید: فقط برنامه‌هایی را مرتباً استفاده می‌کنید به نواز وظیفه پین کنید. برای صرفه‌جویی در فضای افقی، همیشه چندین نمونه در حال اجرا از یک برنامه را ترکیب کنید. می‌توانید این تنظیمات و تنظیمات دیگر را برای منوی شروع و نوار وظیفه در Settings > Personalization  تنظیم کنید.

سخت نگیرید

سخت است که زندگی شخصی و درسی (یا کاری)  خود را جدا نگه دارید، به خصوص حالا که به خاطر ویروس کرونا مجبورید در خانه درس بخوانید یا کار کنید. ایجاد یک اکانت دوم در ویندوز برای کار یا تحصیل یکی از راه‌های کوچک برای کنترل بهتر زندگی دانش‌آموزان و والدین است. اگر خود یا فرزندتان را در حال کار روی پروژه مدرسه از یک حساب شخصی یا بالعکس می‌بینید، ناراحت نشوید: شما همیشه می‌توانید پرونده‌ها را به جایی که تعلق دارند منتقل کنید. همه تلاش می‌کنند به بهترین نحو زندگی کاری و تحصیلی و خانه را از هم جدا کنند، که به‌صورت صددرصد ممکن نیست. بنابراین سخت نگیرید 🙂

درمورد تحصیل آنلاین دانش‌آموزان در ایام کرونا مقاله‌های زیر را توصیه می‌کنیم:

کودکان و اینترنت؛ ده نکته‌ای که در ایام کرونا والدین باید در این مورد بدانند.

بهترین سایت های یادگیری آنلاین برای تحصیل در ایام کرونا

دانش آموزان و کرونا؛ در ایام کرونا چگونه در خانه درس بخوانیم؟


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع : pcmag


در مراحل آخر نصب ویندوز یک نام کاربری برای سیستم خود تعیین می کنید و وارد محیط ویندوز خود می شوید، اما باید بدانید که به صورت یک کاربر معمولی با دسترسی محدود وارد سیستم رایانه خود شده اید! برای رفع محدودیت ادمین در ویندوز و فعال کردن کاربر administrator و اینکه بتوانید از تمام امکانات سیستم عامل خود به خوبی استفاده نمایید، باید یا از طریق یوزر administrator وارد ویندوز خود شوید، یا یوزر خود را به administrator با دسترسی کامل تغییر دهید. ویندوز به صورت پیشفرض شما را وارد یوزر administrator نمی کند و در مراحل پایانی نصب ویندوز جهت امنیت بیشتر از شما می خواهد تا یک کاربر دیگر (کاربر معمولی با سطح دسترسی پایین) به ویندوز معرفی کنید و توسط آن هر مرتبه وارد ویندوز کامپیوتر خود شوید. حالا در این آموزش از میزبان فا مگ قصد داریم به چگونگی فعال كردن administrator در ويندوز 10 بپردازیم.

نصب ویندوز با فلش  نحوه فعال سازی ویندوز 10

مراحل فعال سازی administrator در ویندوز 10

جهت استفاده از یوزر administrator در ویندوز مراحل زیر را دنبال نمایید. با این مراحل موجب تبدیل اکانت به ادمین در ویندوز 10 خواهید شد.
1- از منو strat عبارتcontrol panel را در فیلد جستجو وارد کنید. در بالای صفحه روی control panel  کلیک کنید.

مراحل فعال سازی administrator در ویندوز 10

2- سپس از پنجره all control panel Items روی گزینه administrative Tools کلیک نمایید.

فعال سازی administrator در ویندوز 10

3- پس از ورود به administrative tools از پنجره باز شده مطابق تصویر روی computer management کلیک نمایید.

enable-administrator-account

4- پس از ورود به computer management از پنل سمت چپ روی Local users and group مطابق تصویر زیر کلیک نمایید و پس از باز شدن این گزینه روی users کلیک کنید.

دادن دسترسی ادمین به یوزر در ویندوز

5- پس از مشاهده user های ویندوز روی یوزر administrator کلیک راست نمایید و وارد properties شوید.

دادن دسترسی ادمین به یوزر در ویندوز

6- پس از مشاهده پنجره administrator properties در این پنجره ما عملیات اصلی فعال كردن administrator در ويندوز را انجام خواهیم داد، هنگامی که وارد این پنجره می شوید مطابق تصویر زیر، گزینه account is disabled تیک خورده است.

نکته: هنگامی که این آیتم تیک دار باشد یعنی یوزر administrator در ویندوز شما غیر فعال است.

دادن دسترسی ادمین به یوزر در ویندوز

حالا در ادامه مراحل قبلی، جهت فعال كردن administrator در ويندوز تیک گزینه account is disabled را حذف نمایید، سپس مطابق تصویر زیر روی apply و ok کلیک کنید تا یوزر administrator ویندوز فعال گردد.

نحوه ورود به یوزر administrator در ویندوز

پس از آن که توسط آموزش بالا نسبت به فعال كردن administrator در ويندوز اقدام نمودید، جهت ورود به یوزر administrator ابتدا مطابق تصویر از منو strat  روی گزینه switch user کلیک کنید و در صفحه مورد نظر روی administrator کلیک نمایید تا توسط کاربر مدیر یا administrator وارد desktop خود شوید.

پس از ورود به ویندوز از طریقadministrator لازم است که بقیه یوزر های ویندوز را حذف نمایید تا از این به بعد به صورت اتوماتیک با یوزر administrator وارد محیط ویندوز یا لوکال هاست خود شوید.

حذف یوزر در ویندوز بعد از فعال كردن administrator

جهت حذف سایر یوزر های ویندوز مراحل زیر را به ترتیب اجرا نمایید.

  1. از منو استارت روی گزینه control panel کلیک نمایید.
  2. مطابق تصویر زیر روی user accounts کلیک کنید.
  3. روی گزینه manage another accounts کلیک کنید.

سپس در پنجره باز شده تمام یوزر های شما مشخص هستند، برای حذف هر یوزر روی آن کلیک نمایید تا وارد قسمت زیر شوید و مطابق تصویر روی delete the account کلیک نمایید تا اکانت مورد نظر (اکانت های اضافی) حذف گردند.

در این مقاله از میزبان فا مگ سعی شد تمامی مباحث در خصوص فعالسازی اکانت ادمین در ویندوز، حذف و همچنین جابجایی بین اکانت ها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. چون به صورت پیشفرض بعد از نصب ویندوز با اکانت سطح معمول با قابلیت های کمتر از ادمین وارد سیستم خواهید شد بنابراین می بایست نسبت به تبدیل اکانت به اکانت ادمین اقدام نمود. در صورت وجود مشکل از بخش کامنت ها سوالات خود را مطرح نمایید.

آموزش های ویندوز