پزشکی و سلامت

عوارض قرص خواب برای سالمندان

بی خوابی و اختلال در خواب شبانه مشکلی بسیار آزار دهنده است که موجب می شود تا صبح فردا با کرختی و بی حوصلگی از خواب بیدار شوید و تمام طول روز را با خواب آلودگی طی نمایید. برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ یکی از ساده ترین راهکارها مراجعه به پزشک و مصرف دارو است اما اگر ترجیح می دهید تا از راهکارها و درمان های خانگی برای بهبود مشکل خواب استفاده کنید، خواندن این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله از مجله آنلاین مثبت سبز قویترین داروی گیاهی خواب آور را به شما همراهان همیشگی معرفی خواهیم کرد.

بی خوابی چه دلایلی دارد ؟

پیش از بررسی و معرفی قویترین داروی گیاهی خواب آور بهتر است ابتدا با عمده ترین دلایل بی خوابی آشنا شوید:

 • میان وعده های آخر شب: اگر نزدیک به زمان خواب خود از تنقلات استفاده کنید و یا ساعت شام خوردن شما خیلی دیر باشد، ممکن است دچار مشکلات معده شده و در طی شب چندین بار نیاز به دستشویی رفتن داشته باشید و در نتیجه نتوانید خوب بخوابید.
 • استرس و اضطراب: نگرانی بابت مسئله ای که برایتان اتفاق افتاده یا قرار است اتفاق بیفتد ممکن است موجب شود نتوانید خوب بخوابید یا در طول شب بارها از خواب برخیزید.
 • دمای هوا: اگر هوا خیلی گرم یا سرد باشد، لذت خواب آرام شبانه را از شما سلب خواهد کرد.
 • وجود نورهای مصنوعی: خوابیدن در معرض نورهای مصنوعی در خواب اختلال ایجاد می کند.
 • کافئین: نوشیدن قهوه، چای و نوشیدنی های انرژی زا قبل از خواب ممکن است باعث شود تا دیروقت بیدار بمانید.
 • به هم خوردن برنامه خواب: اگر تنظیم خواب شما به هم بخورد، ممکن است پس از آن نتوانید خوب بخوابید. بهتر است همیشه نسبت به برنامه خواب خود پایبند بوده و در زمان مشخصی به رختخواب بروید.
 • ورزش قبل از خواب: انجام تمرینات ورزشی پیش از خواب ضربان قلب را افزایش داده و به خواب رفتن را مشکل می کند. برای داشتن یک سبک زندگی سالم، ورزش را جزء برنامه صبحگاهی خود قرار دهید.
 • آپنه خواب: این مشکل یکی از اختلالات خواب بوده که با علائم تنفسی همراه است و با تنگی نفس به هنگام خواب موجب بیدار شدن فرد در طول شب می شود.

 

قویترین داروی گیاهی خواب آور

طب سنتی در ایران ریشه ای هزاران ساله دارد. از دیدگاه طب سنتی دلیل بی خوابی به خشکی مغز مرتبط است. هنگامی که مغز به مقدار کافی رطوبت نداشته باشد، بی خوابی حاصل می شود. در این حالت فرد به هنگام شب نمی تواند بخوابد و تازه نزدیک به صبح احساس خواب برای وی ایجاد می شود و یا اینکه شب هنگام چند ساعت کوتاه به خواب رفته و سپس بیدار شده و دیگر به خواب نمی رود. به منظور بهبود این مشکل می توان از داروهای گیاهی کمک گرفت. در اینجا فهرستی از قویترین داروی گیاهی خواب آور را به شما معرفی می کنیم:

سنبل الطیب

از سنبل الطیب می توان به عنوان قویترین داروی گیاهی خواب آور نام برد. این گیاه در صورتی که از نوع تازه آن استفاده شود، تاثیر بسیار خوبی در کیفیت خواب خواهد داشت. به منظور تهیه دمنوش سنبل الطیب، تکه های ریشه سنبل الطیب را در 2 لیوان آب جوش ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و بعد مورد مصرف قرار دهید. بهتر است هر شب 2 ساعت قبل از خواب این دمنوش را بنوشید.

گل گاو زبان

گل گاوزبان خاصیت آرامبخشی فوق العاده ای داشته و اگر دلیل بی خوابی به اضطراب و نگرانی مرتبط باشد به خوبی می توان با این گیاه مشکل را بهبود بخشید. جهت تهیه گل گاو زبان 15 گرم از این گیاه را در یک قوری آب جوش ریخته و 20 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سعی کنید یک عدد لیمو عمانی سوراخ شده را نیز درون قوری بیندازید زیرا گل گاو زبان گرم است و اگر در کنار آن از لیمو استفاده شود، متعادل خواهد شد.

بابونه

قویترین داروی گیاهی خواب آور بابونه نیز می تواند باشد. بابونه نیز به آرام کردن اعصاب کمک کرده و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. 5 گرم بابونه را در یک لیوان آب جوش ریخته و 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. می توانید مقداری عسل نیز به دمنوش خود استفاده کنید تا طعم دلچسب تری پیدا کند. این دمنوش و به طور کلی همه دمنوش هایی را که به قصد بهبود خواب مصرف می کنید، بهتر است 2 ساعت پیش از خواب میل شوند.

 

عناب

عناب خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و با تقویت سیستم ایمنی در پیشگیری از بیماری هایی همچون سرماخوردگی موثر است اما بهبود خواب نیز یکی از مزایای استفاده از عناب است. به منظور تهیه دمنوش عناب یک مشت عناب را در 2 یا 3 لیوان آب جوش ریخته چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس میل نمایید.

بادرنجبویه

دمنوش بادرنجبویه خواص درمانی بسیاری دارد و با بهبود سلامت قلب و مغز تاثیر چشمگیری در مداوای بی خوابی می گذارد. یک قاشق غذاخوری برگ بادرنجبویه را در یک قوری آب جوش ریخته و 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. بادرنجبویه برطرف کننده تنگی نفس نیز بوده و ممکن است به بهبود آپنه خواب نیز کمک کند.

گل بنفشه

برای درمان کم خوابی از گل بنفشه نیز می توان استفاده کرد. 2 قاشق غذاخوری گل خشک بنفشه را در یک قوری آب جوش ریخته و پس از دم کشیدن آن را بنوشید. همچنین می توانید جوشانده این گل را به صورت و شقیقه های خود بمالید. به خصوص افراد صفراوی مزاج می توانند برای بهبود خواب خود از این روش استفاده کنند.

بهار نارنج

خاصیت آرامش بخشی و خواب آور بودن بهار نارنج آنقدر مشهور است که احتمالا تاکنون زیاد شنیده اید. بهار نارنج بهترین و قویترین داروی گیاهی خواب آور می تواند باشد که به راحتی در دسترس بوده و می توان از آن بهره گرفت. بهار نارنج به مداوای افسردگی نیز کمک می کند. 15 گرم بهار نارنج را در یک قوری آب جوش ریخته 10 تا 20 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس نوش جان کنید.

 

گل ساعتی

برای درمان بی خوابی و آرامش بخشیدن به خواب می توان از گیاه گل ساعتی استفاده کرد. این گیاه می تواند در بی خوابی هایی که ریشه عصبی دارند، بسیار موثر واقع شود. کافی است تا 1 قاشق مرباخوری گل ساعتی را با 2 فنجان آب جوش دم کرده و ساعتی پیش از خواب مصرف کنید تا نتایج بی نظیر آن را از نزدیک مشاهده نمایید.

زعفران

مصرف چای زعفرانی در درمان بی خوابی بسیار موثر است و اختلالات خواب را برطرف می کند. از زعفران هم به صورت دمنوش می توانید استفاده کنید و هم می توانید مقداری از آن را در شیر جوشانده و همراه با مقداری عسل میل بنوشید.

رازک

رازک برای مبارزه با اضطراب و بی قراری مفید بوده و به داشتن خوابی آرامبخش کمک می کند. یک قاشق چای خوری گیاه رازک را در یک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد و سپس مصرف نمایید. رازک تقویت کننده معده است و مسکن اعصاب به شمار می آید.

اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس یک تا دو ساعت قبل از خواب قویترین داروی گیاهی خواب آور می تواند باشد. یک قاشق چای خوری برگ خشک شده اسطوخودوس را درون یک فنجان آب جوش ریخته و پس از 10 دقیقه که دم کشید آن را میل فرمایید. اسطوخودوس به کاهش استرس کمک کرده و در درمان مشکلات گوارشی از قبیل سوء هاضمه موثر است.

قویترین داروی گیاهی خواب آور موجود در داروخانه

یک راه سریع تر و ساده تر برای استفاده از گیاهان جهت بهبود خواب، استفاده از محصولات گیاهی موجود در داروخانه است که چند مورد از آنها را به شما معرفی می کنیم:

قرص ترانکی وال دینه

این محصول سرشار از عصاره های گیاهی بوده و با کاهش اضطراب و بی قراری و تاثیر آرامش بخش در سیستم عصبی انسان، کیفیت خواب را بالا می برد. سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و بابونه از گیاهان به کار رفته در این قرص هستند. این قرص از بیدار شدن های مکرر در طول شب جلوگیری کرده و با مصرف آن صبح روز بعد را با شادابی بیشتری آغاز خواهید کرد و می توان آن را قویترین داروی گیاهی خواب آور به شمار آورد.

خرید قرص ترانکی وال دینه

 

قرص اسلیپ کر گلدن لایف

این فرآورده نیز گیاهی بوده و در آن از سنبل الطیب و گل ساعتی استفاده شده است. این قرص تنش های عصبی را از شما دور کرده و با کاهش اضطراب خوابی آرام را برایتان به ارمغان می آورد. 1 تا 2 ساعت قبل از خواب از این محصول استفاده کرده و خوابی دلپذیر را تجربه کنید.

خرید قرص اسلیپ کر گلدن لایف

 

قرص روکش‎دار نوراگل گل دارو

سنبل الطیب و بادرنجبویه از موثرترین ترکیبات موجود در این قرص گیاهی هستند. این قرص اضطراب را از شما دور کرده و با تسکین اعصاب کیفیت خواب را بهبود می بخشد. روزانه 2 بار و هر بار 1 تا 2 قرص می توانید مصرف کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

خرید قرص نوراگل

 

قرص گل اسلیپ گل دارو

ترکیبی از موثرترین داروهای گیاهی خواب آور در این محصول موجود است که از جمله آنها می توان به سنبل الطیب، رازک، گل ساعتی، گل بابونه و ریشه ختمی اشاره کرد. این فرآورده نیز با دور کردن استرس خوابی آرام را به شما هدیه خواهد داد. مصرف یک عدد از این قرص ساعاتی قبل از خواب، به خواب رفتن را برای شما لذت بخش خواهد کرد.

 

قرص والی فلورنیاک

عصاره سنبل الطیب و گل ساعتی از ترکیبات موثر موجود در این قرص است که اثر آرامبخش و خواب آور دارند. 1 یا 2 قرص از این محصول را نیم ساعت قبل از خواب میل کنید تا نتایج شگفت آور آن را مشاهده نمایید.

خرید قرص والی فلور نیاک

 

قرص ایپیون ایران داروک

اختلالات خواب اگر منشا عصبی داشته باشد، این داروی گیاهی یکی از بهترین گزینه ها برای درمان آن است. گل راعی، گل ساعتی و سنبل الطیب از ترکیبات موجود در این فرآورده به شمار می آیند که در تنظیم خواب و بهبود آن نقش موثری دارند.

 

گفتار پایانی

در طب سنتی، گیاهان متعددی به عنوان قویترین داروی گیاهی خواب آور معرفی می شوند که از هر یک از آنها می توانید استفاده کرده و ببینید که کدامیک برای شما موثرتر از بقیه است. بسیاری از گیاهان و محصولاتی که در این مقاله معرفی شدند، خاصیت آرامش بخشی داشته و با آرام کردن اعصاب شما کیفیت خواب را بهبود می بخشند. داروها و قرص های خواب شیمیایی معمولا وابستگی ایجاد می کنند و پس از مدتی باید دوز مصرفی آنها را افزایش داد و جایگزین کردن آنها با داروهای گیاهی بسیار عاقلانه است.


گاهی اوقات که استرس همهٔ وجودتان را فرا می گیرد، در سفر هستید یا با مشکلات دیگری در زندگی دست وپنجه نرم می کنید، خوابیدن سخت می شود. مشغول بودن فکر، طولانی بودن ساعات کاری، احساس عذاب وجدان و … می توانند دلایل بی خوابی باشند و اگر این مشکل طولانی مدت شود، ممکن است روی عملکرد روزانه ی شما تأثیر بگذارد. استفاده از قرص خواب با مشورت پزشک می تواند یکی از راه حل های درمان این مشکل باشد. در این مقاله چطور شما را با درمان بی خوابی، انواع قرص خواب آور و نکات مربوط به نحوهٔ مصرف آن ها، انواع قرص ها و داروهای ضد افسردگی آرام بخش و عوارض قرص خواب آشنا خواهیم کرد.

آیا بی خوابی درمان دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که بله، بی خوابی درمان دارد. به کمک درمان های شناختی می توان متوجه تغییرات رفتاری ناشی از بی خوابی در افراد شد و از این طریق، بی خوابی مداوم را درمان کرد. ورزش کردن مداوم، داشتن برنامهٔ خواب مشخص، استراحت نیم روزی (چُرت زدن کوتاه مدت) و پرهیز از مصرف کافئین می تواند به درمان بی خوابی کمک شایانی بکند. در برخی از موارد هم نیاز به مصرف انواع قرص خواب به وجود می آید.

اطلاعات موردنیاز برای مصرف انواع قرص خواب آور

مصرف انواع قرص خواب باعث راحت تر خوابیدن یا افزایش مدت خواب می شود. در برخی از افراد هم این دو مورد به صورت هم زمان رخ می دهد. مزایا و مضرات مصرف انواع قرص های خواب با یکدیگر متفاوت است. پزشک برای تجویز قرص خواب باید:

 • با پرسش از بیمار از الگوی خواب او آگاهی پیدا کند؛
 • آزمایش هایی برای اطمینان از وجود یا عدم وجود سایر مشکلات پزشکی انجام بدهد؛
 • دربارهٔ مدت، شیوهٔ مصرف، و اَشکال داروی خواب با بیمار صحبت کند؛ مثلا اینکه داروی خواب به شکل قرص، اسپری دهانی یا قرص حل شدنی باشد.
 • با هدف تعیین فواید و عوارض جانبی قرص خواب، آن را به صورت موقتی برای بیمار تجویز کند؛
 • در صورت اثرگذار نبودن قرص قبلی، بعد از پایان دورهٔ مصرف دربارهٔ سوابق تغییر قرص خواب از بیمار سؤال کند؛
 • قرص های ژنریکی را که نسبت به برندهای معروف کم هزینه تر هستند بررسی و به بیمار معرفی کند.

آشنایی با انواع قرص خواب آور

داروی خواب کمک به افزایش مدت خواب خواب آور ایجاد وابستگی در بیمار
دوکسپین (سیلنور)
استازولام
اسزوپیکولن (لونستا)
راملتئون (روزرم)
تمازپام (رستوریل)
تریازولام (هالسیون)
زالپلون (سوناتا)
زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)
زولپیدم برای مصرف بلندمدت (آمبین. سی .آر)
سوورکسانت (بلسومرا)

1. بنزودیازپین

این دسته از قرص های خواب آور که شامل امازپام، تریازولام و… هستند به رفع اختلالات خواب مانند راه رفتن در خواب یا کابوس  دیدن کمک می کنند. اما باید مراقب عوارض آنها مانند خواب آلودگی در طول روز و اعتیادی که به همراه می آورند هم باشید.

2. دوکسپین (سیلنور)

این قرص هم با مسدود کردن گیرنده های هیستامین به خواب بهتر کمک می کنند. تنها در صورتی از این قرص استفاده کنید که فرصت 7 تا 8 ساعت خوابیدن را داشته باشید.

3. اسزوپیکلون (لونستا)

این قرص هم باعث می شود که زود به خواب بروید. تحقیقات نشان می دهد که افراد با مصرف این قرص حدود 7 تا 8 ساعت به خواب می روند. تنها زمانی از این قرص استفاده کنید که امکان استراحت و خواب کافی به میزان 7 تا 8 ساعت برایتان وجود داشته باشد. زیرا در غیر این صورت، گیجی و خواب آلودگی در روز بعد به سراغ تان خواهد آمد. به خاطر عوارض جانبی محتملی که اسزوپیکلون دارد، سازمان غذاودارو، شروع مصرف را از 1 میلی گرم بیشتر پیشنهاد نمی کند.

4. راملتئون (روزرم)

عملکرد این قرص خواب با موارد دیگر متفاوت است. راملتئون به جای تأثیر روی اعصاب مرکزی، روی چرخهٔ بیداری اثر می گذارد. این قرص برای افرادی که برای به خواب رفتن دچار مشکل می شوند، بسیار مناسب است. راملتئون را می توان در بلندمدت مصرف کرد و وابستگی و اعتیاد هم به همراه ندارد.

5. سوورکسانت (بلسومرا)

این قرص هم باعث انسداد عملکرد هورمونی می شود که علت بیداری و بی خوابی است. سوورکسانت در روز بعد از مصرف، کمی خواب آلودگی ایجاد می کند، اما برای به خواب رفتن و بیدار نشدن در حین خواب مؤثر است.

6. زالپلون (سوناتا)

در میان انواع قرص خواب جدید، مدت ماندگاری زالپلون در بدن از همه کمتر است. یعنی به خوابیدن بدون قرص کمک می کند و به عنوان محرکی برای به خواب رفتن استفاده می شود. مثلا اگر ساعت 2 نیمه شب شده است و هنوز بیدار هستید، بهتر است از این قرص استفاده کنید. صبح روز بعد هم دچار خواب آلودگی نخواهید شد. اما اگر می خواهید در طول شب بیدار شوید، مصرف این قرص گزینهٔ خوبی نیست.

7. زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)

این قرص ها هم خواب آورند. آمبین سی .آر یکی از انواع رایج این قرص در بازار است که به شما کمک می کند به رختخواب رفته و مدت طولانی تری در خواب باشید. تأثیر این نوع از قرص های خواب، مدتی طولانی در بدن باقی می مانند. به همین خاطر بعد از مصرف این قرص ها نباید کارهایی نظیری رانندگی انجام داد. فقط زمانی زولپیدم را مصرف کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن به مدت 7 تا 8 ساعت برایتان وجود دارد. سازمان غذاوداروی آمریکا، این قرص را در قالب اسپری و با نام زولپیمیست به بازار عرضه کرده است.

8. داروهای کمکی بدون نسخه برای خواب

بیشتر قرص های خواب، آنتی هیستامین هستند. هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن آنها برای رفع بی خوابی وجود ندارد. ضمن اینکه روز بعد از مصرف، خواب آلودگی به همراه می  آورند. این داروها بدون نسخه به فروش می رسند، اما اگر داروهای دیگری مثل داروی سرماخوردگی یا حساسیت مصرف می کنید، امکان دارد سهوا میزان آنتی هیستامین در بدن تان زیادتر از حد لازم شود.

عوارض جانبی انواع قرص خواب چیست؟

همیشه قبل از مصرف قرص های خواب باید دربارهٔ عوارض جانبی آنها از پزشک سؤال کنید. بنا به نوع قرصی که مصرف می کنید، ممکن است عوارض جانبی مختلفی نظیر موارد زیر برایتان پیش آید:

 • سرگیجه و منگی که موجب افتادن فرد بر زمین می شود؛
 • سردرد؛
 • مشکلاتی در دستگاه گوارش مثل اسهال و تهوع؛
 • خواب آلودگی طولانی مدت در اثر مصرف قرص های خوابی که برای طولانی شدن مدت خواب استفاده می شوند؛
 • واکنش های آلرژیک و حساسیت های شدید؛
 • مشکلاتی در عملکرد روزانه و حافظه؛
 • مشکلاتی در رانندگی و غذا خوردن به واسطهٔ عدم بیداری و هوشیاری کامل.

انواع قرص های ضد افسردگی با خاصیت آرام بخشی را بشناسید

گاهی اوقات، داروهای ضد افسردگی با دُزهای مصرفی پایین می توانند به رفع مشکلات بی خوابی کمک کنند. هر چند که عموم مردم به خاطر این کاربرد داروهای افسردگی، به طور گسترده از آن استفاده می کنند، اما سازمان جهانی غذاوداروی آمریکا، قرص های ضدافسردگی را برای رفع بی خوابی مجاز اعلام نکرده است. اگر بی خوابی یکی از عوارض افسردگی و اضطراب باشد، مصرف قرص های افسردگی به رفع هر دو مشکل به طور هم زمان کمک خواهد کرد. مثال هایی از قرص های ضدافسردگی به شرح زیر است:

 • آمی تریپتیلین (Amitriptyline)؛
 • میرتازاپین یا رمرون (Mirtazapine)؛
 • تارزودون (Trazodone).

عوارض جانبی قرص های ضد افسردگی با خاصیت آرام بخشی چیست؟

قرص های ضدافسردگی با خواص آرام بخشی هم دارای عوارض جانبی هستند:

 • سرگیجه و مَنگی؛
 • سردرد؛
 • خواب آلودگی دائمی؛
 • خشکی دهان؛
 • حالت تهوع؛
 • ضربان قلب نامنظم؛
 • افزایش وزن؛
 • اختلال در حافظه و کارهای روزانه؛
 • یبوست.

نکات مراقبتی دربارهٔ مصرف قرص های خواب  چیست؟

مصرف انواع قرص خواب با نسخه و در مواردی قرص های خواب بدون نسخه، مانند قرص های ضدافسردگی می توانند موجب خطراتی برای افراد باردار، شیرده یا افراد مسن تر بشوند. افتادن از تخت و سقوط بر زمین در اثر مصرف قرص های خواب آور از جمله مشکلات رایجی است که برای افراد پیش می آید. برای ممانعت از بروز مشکلاتی از این دست، پزشکان معمولا برای افراد مسن، مقدار مصرف یا دُز کمتری تجویز می کنند.

بیماری های کلیوی، فشار خون پایین، کَژآهنگی یا آریتمی قلب، سابقهٔ تشنج و …، باعث ایجاد محدودیت در انتخاب  قرص های خواب آور می شوند. حتی ممکن است، داروهایی که پزشک تجویز می کند یا داروهای خواب آوری که برای کمک به رفع بی خوابی روانهٔ بازار می شوند نیز با داروهای مصرفی دیگر فرد، تداخل داشته باشند. بعضی از انواع قرص خواب هم با خود، اعتیاد و وابستگی به همراه می آورند؛ پس باید هنگام مصرف از دستورات پزشک تبعیت شود.

مصرف قرص خواب چگونه است؟

اگر تلاش هایتان برای رفع بی خوابی نتیجه ای به همراه نداشته است، استفاده از انواع قرص خواب با نسخه هم می تواند یک راه چاره باشد. فقط باید هنگام مصرف آنها به نکات زیر توجه کنید:

معاینهٔ پزشکی

قبل از مصرف قرص خواب، بهتر است برای معاینه ای کلی به پزشک مراجعه کنید. اغلب، پزشکان می توانند دلایل خاص دچار شدن به بی خوابی را تشخیص بدهند. درصورتی که بیش از چند هفته از مصرف قرص خواب تان می گذرد، دربارهٔ شیوهٔ اثربخشی دارو با پزشک مشورت کنید.

مطالعهٔ دستورالعمل مصرف قرص خواب

با مطالعهٔ شیوهٔ مصرف دارو باید از شیوه و زمان مصرف کاملا اطلاع پیدا کنید. عوارض جانبی مصرف هم معمولا در بروشور معرفی قرار می گیرد. در صورت وجود هرگونه ابهام باید از پزشک یا داروساز کمک بگیرید.

مصرف قرص فقط در هنگام رفتن به رختخواب

انواع قرص خواب روی هوشیاری اثر می گذارند. پس برای پرهیز از وقوع خطر، بهتر است بعد از پایان فعالیت های روزانه و در هنگام رفتن به رختخواب مصرف شوند.

مصرف قرص خواب در صورت داشتن زمان کافی برای خواب کامل

تنها در صورتی از قرص های خواب استفاده کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن کامل به مدت هفت تا هشت ساعت برایتان مقدور است. در غیر این  صورت بهتر است به سراغ مصرف قرص های خوابی بروید که برای خواب به مدت حداقل 4 ساعت تنظیم و تهیه شده اند. این قرص ها باعث بیدار شدن از خواب در شب می شوند.

توجه به عوارض جانبی

اگر در طول روز با مصرف قرص، حالت گیجی و خواب آلودگی دارید یا عوارض جانبی دیگری را در خود مشاهده می کنید، باید با پزشک دربارهٔ تغییر دُز مصرفی یا قطع آن مشورت کنید. شب قبل از فعالیت یا رویدادی مهم نباید از قرصی جدید استفاده کنید، زیرا نمی دانید که عوارض مصرف در روز بعد چگونه خواهد بود.

پرهیز از مصرف الکل

هیچ گاه نباید الکل و قرص های خواب را باهم مصرف کنید. عوارض مصرف هم زمان این دو ماده می تواند به شکل گیجی، سرگیجه و غش کردن ظاهر شود. ترکیب الکل با برخی داروهای خواب منجر به کندی تنفس و کُما می شود. ضمن اینکه الکل بی خوابی هم می آورد.

پیروی از نسخهٔ پزشک

برخی از انواع قرص خواب فقط برای مصرف در کوتاه مدت هستند. برای استفاده از قرص خواب با پزشک مشورت کنید و بیش از دُز تجویزشده، قرص مصرف نکنید. حتی اگر میزان دوز تجویزشده از سوی پزشک مؤثر واقع نمی شود، باز هم بدون اجازه او دست به افزایش میزان مصرف نزنید.

توجه به نکات لازم برای قطع مصرف

برای قطع مصرف انواع قرص خواب هم باید از دستورالعملی که روی جعبه نوشته شده یا پزشک به شما می گوید، کاملا پیروی کنید. برخی از انواع قرص خواب را باید به تدریج کنار گذاشت. یادتان باشد که چند روز بعد از ترک قرص ها ممکن است، بی خوابی موقتی به سراغ تان بیاید.

اگر مصرف قرص هم چاره ساز نباشد، باید از پزشک برای معرفی گزینه های دیگر کمک بگیرید.