تکنولوژی

آموزش 3 روش ریکاوری کردن عکس های دیلیت شده در آیفون و آیپد

بازیابی یا ریکاوری اطلاعات و عکس های حذف شده از آیفون

شاید این سوال برای شما هم به معضلی تبدیل شده باشد! آیا امکان بازیابی اطلاعات حذف شده در آیفون های اپل و سیستم عامل آی او اس وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت است به چه شیوه می توان این عمل را انجام داد؟ با موبایل کمک همراه باشید.

حذف ناخواسته اطلاعات در بین کاربران امر بسیار شایعی است. این اتفاق ممکن است برای هر فردی رخ دهد. اگر از کاربری آیفون های اپل هستید و با این مشکل مواجه شده اید، توصیه می کنیم که حتما این مقاله اختصاصی را مطالعه کنید. احتمالا با انجام روش هایی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم شانسی به منظور بازیابی اطلاعات حذف شده از حافظه آیفونتان خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: تعمیرات موبایل

همانطور که می دانید آیفون های اپل قابلیت پشتیبانی از حافظه جانبی یا رم میکرو اس دی را ندارند. بنابراین بازیابی اطلاعات حذف شده تنها با بررسی محتوای حافظه داخلی خود آیفون امکان پذیر است. تا کنون نرم افزارها و برنامه های جانبی متعددی با هدف بازیابی اطلاعات حذف شده از حافظه آیفون های اپل طراحی و روانه بازار شده اند، اما به واقع نمی توان مدعی شد که همه آن ها عملکرد صحیحی داشته و به تضمین کامل قادر به بازیابی اطلاعات از دست رفته کاربر خواهند بود. بنابراین در نظر داشته باشید که بازیابی اطلاعات حذف شده آیفون ها موضوعی نیست که موفق شدن در آن را به شما تضمین کنیم. شما با روش هایی که در این مقاله معرفی می شوند تنها شانس خود در راستای بازیابی اطلاعات حذف شده آیفونتان را امتحان خواهید کرد و هیچ تضمینی مبنی بر نتیجه گیری قطعی شما از این موارد شرح داده شده وجود ندارد.

اما با وجود اینکه تضمینی مبنی بر کارایی مواردی که در این مقاله شرح داده می شوند وجود ندارد، بهتر است که تمام روش هایی که ما به آن ها اشاره می کنیم را در آیفون خود امتحان کنید. تست و بررسی این روش ها شاید زمان بسیار کوتاهی را نیازمند باشد و بدون تردید انجام آن ها از انجام ندادنشان بهتر است. بنابراین اگر اطلاعاتی را از حافظه آیفون خود حرف کرده اید و قصد بازیابی آن  را دارید، شانس خود را با انجام مراحل و موارد زیر طی کنید. توضیحات ارائه شده در این مقاله آموزشی کاملا واضح هستند اما با این حال چنانچه سوالی در ذهنتان ایجاد شد و یا در مورد بخش خاصی نیازمند راهنمایی بودی، می توانید از طریق شماره تماس های ضمیمه شده با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید.

بیشتر بخوانید: تعمیر آیفون با ارائه گارانتی معتبر  

بازیابی چه اطلاعاتی در آیفون های اپل امکان پذیر است؟

بهتر است پاسخ این سوال را به شکل دیگری بدهیم. بازیابی هر نوع اطلاعاتی از قبیل فایل های ویدئویی، عکس ها، پیامک ها، لیست مخاطبین، تماس ها و … در آیفون های اپل غیرممکن نیست اما شاید شانس بازیابی برخی از این اطلاعات نسبت به سایر موارد بیشتر باشد. به عنوان مثال دیده شده که اغلب افراد در بازیابی اطلاعاتی همچون لیست مخاطبین دستگاه موفق تر بوده اند و بازیابی موارد همچون ویدئوهای حذف شده ناموفق بوده است. البته شانس بازیابی اطلاعات دستگاه به موارد خاصی هم بستگی دارد. یکی از این موارد سرعت عمل و زمان است. هرچه سریع تر پس از حذف ناخواسته اطلاعات نسبت به بازیابی آن ها اقدام کنید، شانس بیشتری در کسب موفقیت خواهید داشت اما در سمت مقابل هرچه دیرتر این عمل را اجرا کرده و در این مدت زمان تأخیر از دستگاه خود استفاده کنید، شانس شما برای بازیابی اطلاعات از دست رفته در آیفون ها به مراتب کاهش پیدا می کند.

بنابراین تقریبا بازیابی هر نوع اطلاعات در آیفون های اپل مقدور خواهد بود اما این عمل همواره با موقعیت قطعی انجام نمی شود. در ادامه قصد داریم که توضیحات بیشتری در رابطه با این موضوع بدهیم. همچنین دقت داشته باشید که برنامه یا نرم افزار بازیابنده اطلاعاتی که از آن استفاده می کنید هم نقش بسیار حائز اهمیتی در افزایش شانس موفقیت شما دارد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات اپل واچ

روشی برای بازیابی فایل های تصویری که در برخی شرایط کاربرد دارد!

ظاهرا در برخی از آیفون ها می توان بلافاصله پس از حذف فایل های تصویری (عکس و ویدئو) نسبت به بازیابی آن ها اقدام کرد. طبق اطلاعات به دست آمده این قابلیت مربوط به سیستم عامل ای او  اس 8 می شود. در این روش تنها قادر به بازیابی فایل های تصویری هستید که نهایتا 30 روز از حذف از آن ها گذشته باشد. توصیه می کنیم که پیش از اقدام به منظور استفاده از هر ابزار یا برنامه بازیابنده اطلاعاتی نسبت به بررسی این روش در آیفون خود اقدام کنید. البته همانطور که اشاره کردیم این روش تنها به منظور بازیابی فایل های تصویری قابل استفاده است. به منظور انجام این عمل مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا وارد بخش تصاویر (Photos App) آیفون خود شوید.
  • حال از نوارابزار بخش پایین، گزینه Albums را انتخاب کنید.
  • در لیست ارائه شده به دنبال گزینه Recently Deleted باشید آن را انتخاب کنید.
  • مشاهده خواهید کرد که لیستی از فایل های تصویری پیش رویتان قرار می گیرد که به تازگی آن ها را از حافظه آیفونتان حذف کرده اید.
  • هر کدام از تصاویری که قصد بازیابی آن ها را دارید انتخاب کرده و سپس با لمس گزینه Recover آن ها را به آلبوم تصاویر خود بازگردانید. دقت داشته باشید که با انتخاب گزینه Delete در این بخش، فایل یا فایل های تصویری مورد نظر برای همیشه از حافظه آیفونتان حذف می شود.

اما همانطور که اشاره کردیم استفاده از این ویژگی تنها به منظور بازیابی فایل های تصویری یعنی عکس ها و ویدئوهای حذف شده از حافظه آیفون ها کاربرد دارد. همچنین وجود این قابلیت به شرایط خاصی وابسته است و این احتمال وجود دارد که دستگاه شما از آن پشتیبانی به عمل نیاورد. اگر بنا به هر دلیلی نتوانستید از قابلیت فوق استفاده کنید، وقت آن رسیده که از نرم افزار یا برنامه ای کمکی به منظور بازیابی اطلاعات حذف شده از حافظه آیفونتان وارد عمل شوید.

بیشتر بخوانید:  گارانتی رسمی آیفون

از چه برنامه ای به منظور بازیابی اطلاعات حذف شده آیفون خود استفاده کنیم؟

هم اکنون برنامه ها و نرم افزارهای متعددی به منظور بازیابی اطلاعت حذف شده از حافظه آیفون ها ارائه شده است. طبق بررسی هایی که ما انجام دادیم، برنامه FonePaw iPhone Data Recovery یکی از قدرتمندترین این نوع برنامه هاست. البته با این وجود همچنان صحت عملکرد این برنامه را به شما تضمین نمی کنیم و به هیچ وجه مدعی نمی شویم که با استفاده از برنامه نامبرده شده قطعا در بازیابی اطلاعات حذف شده از آیفونتان موفق خواهید شد.

برنامه FonePaw iPhone Data Recovery هم مانند اغلب برنامه هایی که با هدف مشابه برای آیفون های اپل طراحی شده اند به سه شیوه مختلف امکان بازیابی اطلاعات از دست رفته کاربر را فراهم می کند. استفاده از سرویس ذخیره سازی ابری iCloud، استفاده از ابزار iTunes و استفاده مستقیم از حافظه داخلی آیفون سه روش عملکردی هستند که در برنامه یا نرم افزار FonePaw iPhone Data Recovery ارائه شده و شما می توانید بنا به شرایط خود از آن ها استفاده کنید. اگر از سرویس iCloud یا ابزار iTunes به منظور بک آپ گیری از محتوای آیفونتان استفاده می کردید بدون تردید با استفاده از دو گزینه مرتبط با این دو موضوع قادر خواهید که اطلاعات از دست رفته خود را بازیابی نمایید. اما اگر از این دو قابلیت استفاده نمی کنید، تنها گزینه موجود استفاده از قابلیت اسکن حافظه داخلی آیفون توسط برنامه FonePaw iPhone Data Recovery است. در ادامه نحوه استفاده از هر سه روش نامبرده شده را خدمت شما عزیزان شرح می دهیم. در صورتی که در مورد هر یک از این سه روش نامبرده شده  شیوه عملکرد آن ها سوالی داشتید، می توانید با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید.

در قدم اول قصد داریم که بازیابی اطلاعات حذف شده در آیفون ها از طریق سرویس iCloud را به شما عزیزان آموزش دهیم. بدین منظور پس از دانلود نصب برنامه FonePaw iPhone Data Recovery از منوی سمت چپ گزینه Recover From iCloud Backup File را انتخاب کنید. این گزینه با نماد ابر نمایش داده شده است.

حال باید مشخصات اپل آیدی (Apple ID) و رمز عبورتان را وارد کنید. با انجام این عمل لیستی از فایل های بک آپ موجود در سرویس ذخیره سازی ابری iCloud نمایان می شوند.

با انتخاب گزینه Download نسبت به دانلود هر یک از این فایل ها وارد عمل شوید.

پس از اتمام دانلود فایل بک آپ، دکمه آبی رنگی که قبلا با عنوان Download نمایش داده شده بود تغییر عنوان داده و به گزینه Extract تبدیل می شود. این گزینه را انتخاب کنید. پس از انجام این عمل با صفحه ای مشابه با تصویر فوق مواجه خواهید شد.

بیشتر بخوانید:  هزینه تعویض گلس آیفون

در منوی سمت چپ لیست اطلاعات بازیابی شده دستگاه نمایان می شود. این اطلاعات طبقه بندی شده هستند. به عنوان مثال طبقه Photos Library مربوط به کتابخانه عکس های شماست. بخش Call History تاریخچه تماس های دستگاه را شامل می شود و …. هر کدام از این موارد که قصد بازیابی آن ها را دارید انتخاب نموده و نهایتا با کلیک بر روی گزینه Recover نسبت به بازیابی آن ها اقدام کنید.

اما اگر از سرویس iCloud استفاده نمی کنید و قابلیت های iTunes را به آ ترجیح می دهیم هم نگران نباشید. به منظور بازیابی اطلاعات حذف شده آیفون خود در این شرایط مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا از بخش سمت چپ برنامه FonePaw iPhone Data Recovery گزینه دوم که مربوط به سرویس iTunes است را انتخاب نمایید. این گزینه با یک دایره حاوی چنگ موسیقی همراه است. سپس در لیست بک آپ های ارائه شده، فایل بک آپ مورد نظرتان را انتخاب کنید و بر روی گزینه Start Scan کلیک نمایید.

اجازه دهید تا برنامه FonePaw iPhone Data Recovery اسکن مورد نیاز را انجام دهد. پس از اتمام اسکن، تصویری شبیه به تصویر فوق پیش رویتان قرار می گیرد که تمام اطلاعات موجود در فایل بک آپ انتخابی را نمایش می دهد.

هر یک از مواردی که قصد بازیابی آن ها را دارید انتخاب نمایید. در این بخش هم اطلاعات دستگاه در طبقه بندی های مختلفی نمایش داده شده اند. پس از انتخاب فایل های مورد نظرتان بر روی گزینه Recover کلیک کنید تا اطلاعات مد نظر در آیفون بازیابی شوند.

بیشتر بخوانید: تعمیرات آیفون X

اما اگر از سرویس iCloud و iTunes استفاده نمی کنید چه راه حلی پیش رویتان قرار دارد؟ در این شرایط باید آخرین شانس موجود را با استفاده از بررسی حافظه خود آیفون از طریق برنامه FonePaw iPhone Data Recovery امتحان کنید. بدین منظور باید آیفون خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپی که برنامه FonePaw iPhone Data Recovery در آن اجرا شده متصل کند.

این بار در منوی سمت چپ، گزینه اول را انتخاب نمایید که با عنوان Recover From iOS Device مشخص شده است. پس از انجام این مراحل بر روی آیکون با عنوان Start Scan کلیک کنید.

منتظر بمانید تا مراحل اسکن برنامه FonePaw iPhone Data Recovery تمام شود. پس از اتمام اسکن حافظه دستگاه، اطلاعاتی نمایان می شود که مانند مراحل قبلی در طبقه بندی های مختلفی قرار دارند. به هر یک از طبقات و دسته های مورد نظر وارد شوید و فایل هایی که قصد بازیابی آن ها را دارید انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید: تعمیر یا تعویض ال سی دی آیفون XS Max

بیشتر بخوانید: تعمیر موبایل

نهایتا پس از انتخاب تمام فایل های با قابلیت بازیافت، گزینه Recover را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا فرآیند ریکاور یا بازیابی اطلاعات حذف شده از حافظه آیفونتان به پایان برسد. در محیط برنامه FonePaw iPhone Data Recovery قابلیت های جالبی ارائه شده که به مرور و با استفاده از آن بیشتر با این قابلیت ها آشنا خواهید شد. ما در این مقاله سعی داشتیم که به طور خلاصه و کاربردی تنها شیوه عملکرد برنامه FonePaw iPhone Data Recovery را برای شما شرح دهیم. در صورتی وجود هر سوال یا ابهامی می توانید از طریق شماره های ضمیمه شده با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید. مجددا اشاره می کنیم که تیم موبایل کمک به هیچ وجه مدعی نمی شود که روش های نامبرده شده به طور قطع منجر به کسب موفقیت در بازیابی اطلاعات حذف شده از حافظه آیفونتان می شوند.

بیشتر بخوانید:

قیمت دوربین سلفی آیفون 11 پرو

قیمت تاچ ال سی دی اس 8 پلاس

قطعات گوشی iPhone 7


پاک شدن تصادفی عکس های خاطره انگیز و به یادماندنی یکی از اتفاقاتی است که ممکن است هر کاربری تجربه کرده باشید. در آیفون و آیپد در صورت حذف کردن تصادفی عکس ها، چند روش ساده برای ریکاوری وجود دارد البته اگر همه ی پل های پشت سر را خراب نکرده باشید. به عنوان مثال اگر از آیتونز برای بکاپ گیری استفاده نکرده باشید یا به اینترنت و iCloud وصل نشده باشید و عکس ها را در این سرویس ابری آپلود نکرده باشید، بکاپی برای بازگردانی عکس ها وجود ندارد.

در ادامه به چند روش ساده ی ریکاوری کردن عکسی که حذف شده می پردازیم.

احتمال بازگردانی عکس های حذف شده بسته به روش حذف کردن عکس ها و همین طور اقدامات بعدی کاربر، کم و بیش متفاوت است. به عنوان مثال اگر گوشی را کاملاً ریست کرده باشید و بدون کپی کردن عکس ها و بکاپ گیری برای فروش به دیگران آن را پاکسازی کرده باشید، طبعاً حافظه قابلیت ریکاوری ندارید یا احتمال بازگشت عکس ها بسیار اندک است. اما در مقابل اگر تصویری را صرفاً دیلیت کرده باشید و به سطل زباله منتقل شده باشد، به راحتی می توان آن را بازگردانی کرد.

ریکاوری کردن عکس ها از بخش Recently Deleted

اولین و ساده ترین روش ریکاوری این است که تصاویر اخیراً حذف شده را بررسی کنید. لذا اپلیکیشن Photos اپل را اجرا کنید و روی Albums در پایین صفحه تپ کنید.

اکنون در لیست آلبوم ها اسکرول کنید و روی آلبومی به اسم Recently Deleted تپ کنید. به این ترتیب لیستی از فایل های تصویری که اخیراً حذف شده را مشاهده می کنید. البته این فایل ها به بازه ی زمانی حال حاضر تا 40 روز قبل مربوط می شوند و فایل های قدیمی تر به صورت خودکار و برای همیشه حذف شده است.

آموزش 3 روش ریکاوری کردن عکس های دیلیت شده در آیفون و آیپد

در لیست فایل ها روی موردی که می بایست ریکاوری شود تپ کنید و سپس روی گزینه ی Recover تپ کنید.

آموزش 3 روش ریکاوری کردن عکس های دیلیت شده در آیفون و آیپد

ریکاوری کردن عکس ها از بکاپ های حافظه ی آیفون و آیپد

کاربران حرفه ای و البته محتاط، همیشه یک یا چند نسخه بکاپ از حافظه ی iPhone یا iPad خویش نگهداری می کنند تا مبادا فایل های مهم و حیاتی خویش را از دست بدهند. به هر حال ممکن است هر لحظه گوشی به زمین بیافتد و حافظه ی آن آسیب جدی و غیرقابل بازگشت ببیند. برای بکاپ گرفتن می توانید از کامپیوتر ویندوزی یا مک بوک های اپل استفاده کنید و تنها ابزار موردنیاز، نرم افزار iTunes است. روش کار را قبلاً توضیح داده ایم:

روش بکاپ گیری از آیفون و آیپد به کمک آیتونز اپل

برخی کاربران به جای آیتونز از سرویس ابری آی کلود استفاده می کنند. این روش به اینترنت سریع و ارزان نیاز دارد و البته بسیار ساده است. در هر دو حالت می توانید عکس ها را از فایل بکاپ بازگردانی کنید و در واقع می توانید بکاپ را نیز به صورت کامل بازگردانی کنید.

روش دیگر استفاده از نرم افزارهای جانبی مثل iBackup Extractor است که فایل بکاپ را باز کرده و محتویات آن را نمایش می دهد و در حقیقت می توانید صرفاً چند عکس خاص را استخراج کنید.

آشنایی با بکاپ گیری از آیفون و آیپد و بازگردانی فایل ها و اطلاعات اپ ها به کمک iCloud

بازگردانی بکاپ توسط آیتونز

اگر از آیتونز برای بکاپ گیری استفاده می کنید، روش بازگردانی بکاپ کامل به این صورت است:

آیفون یا آیپد را به کامپیوتر متصل کنید و در صورت نمایش پیغام تأیید دسترسی، آن را تأیید کنید. سپس آیتونز را اجرا کنید و روی آیکون گوشی یا تبلت در گوشه ی سمت چپ و بالا کلیک کنید.

آموزش 3 روش ریکاوری کردن عکس های دیلیت شده در آیفون و آیپد

سپس در سمت راست صفحه روی دکمه ی Restore Backup کلیک کنید. در ادامه می بایست بکاپی که قصد بازگردانی آن را دارید انتخاب کنید و سپس روی Restore Backup کلیک کنید.

آموزش 3 روش ریکاوری کردن عکس های دیلیت شده در آیفون و آیپد

پس از مدتی گوشی ری استارت می شود و وضعیت آن به حالت سابق برمی گردد و با این روش تمام عکس ها بازگردانی خواهد شد. البته دقت کنید که قبل از بازگردانی بکاپ های قدیمی، از تصاویر و ویدیوهای جدید بکاپ تهیه کنید.

بازگردانی بکاپ های iCloud

اگر عکس ها را در سرویس ابری آی کلود آپلود یا به عبارت دیگر همگا م سازی کرده اید هم روش بازگردانی بسیار ساده است. ابتدا اپلیکیشن Settings را با تپ کردن روی آیکون چرخدنده ای شکل آن در صفحه ی خانه اجرا کنید. سپس روی گزینه ی General تپ کنید.

در ادامه روی گزینه ی Reset که در اواخر صفحه قرار گرفته تپ کنید.

و سپس روی گزینه ی Erase all content and settings تپ کنید. قبل از ادامه ی کار می بایست با وارد کردن رمز عبور، پاکسازی را تأیید کنید. پس از ری استارت کردن گوشی، می توانید آن را به عنوان یک گوشی جدید استفاده کنید و ستاپ اولیه را انجام دهید. در مراحل ستاپ اولیه، می توانید گزینه ی بازگردانی اطلاعات از بکاپ های موجود در iCloud را انتخاب کنید. بنابراین با انتخاب کردن گزینه ی Restore from iCloud Backup در مراحل ستاپ اولیه، می توانید اطلاعات آی کلود را بارگذاری و استفاده کنید و با این روش عکس ها نیز بازگردانی می شود.

توجه داشته باشید که اگر بکاپ گیری از عکس ها و ویدیوها در آی کلود را پیشاپیش فعال نکرده باشید و همین طور به اینترنت دسترسی نداشته باشید، طبعاً عکس ها آپلود نشده و قابل بازگردانی نخواهد بود.