تکنولوژی

فرق فیلترشکن و proxy چیست؟ – تفاوت بین وی پی ان و پروکسی

ستاره | سرویس تکنولوژی – فضای ابری اینترنت می تواند از لحاظ نفوذ انواع ویروس ها و هکرها یک فضای ترسناک و تهدید آمیز باشد! این ویروس ها و هکرها می توانند هر بلایی بر سر خط اینترنت شما و کامپیوتر شما بیاورند و کنترل سیستم شما را مختل نمایند. حتی این تهدید و ناامنی می تواند دامن گیر دستگاه های هوشمند مانند ترموستات و مانیتورهای کودکان، دوربین های مدار بسته و یا هر شئ هوشمند دیگری شود. با آگاهی به این مطلب، شما یا هر کس دیگری باید به فکر راه اندازی یک شبکه خصوصی مجازی (فیلتر شکن یا Vpn) یا یک پروکسی سرور (proxy)  باشید. اما تفاوت فیلتر شکن و پروکسی چیست و کدامیک کاربرد بیشتری دارد؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند…
عدم نمایش

تعاریفی از فیلتر شکن و پروکسی

تفاوت فیلتر شکن و پروکسی

فیلتر شکن یا پروکسی؟ برای من کدام بهتر است؟

محدودیت های استفاده از فیلتر شکن و پروکسی

 

تعاریفی از فیلتر شکن و پروکسی

فیلتر شکن ها و پروکسی ها برای سیستم کاربران امنیت نسبتا بالایی را ایجاد می کننند. کاربران به طور غیر مستقیم با پنهان کردن IP خود، به روشهای مختلف به اینترنت دسترسی پیدا می کنند.

 • یک پروکسی؛ مشابه یک دروازه عمل می کند. یعنی سرورهای پروکسی در IP پنهان هدایت می شوند و در نتیجه این سرورها (با IP  مخفی و نامعلوم) بدون محدودیت جغرافیایی می توانند در فضای گسترده اینترنت جستجو نمایند. به عبارت دیگر بدون اینکه معلوم شود از چه منطقه ای در سطح کره زمین آمده اند و به چه منطقه ای می خواهند فرود بیایند می توانند بدون شناخته شدن، به هر نوع محتویات عمومی دسترسی پیدا کنند.
 • با نصب یک سرویس فیلتر شکن بر روی کامپیوتر شخصی خود می توانید به یک سرور فیلتر شکن در یک کشور خارجی تونل امن و رمز نگاری شده بزنید. این کار مثل این هست که شما ISP محلی خود را که اینترنت شما را تغذیه می کند تغییر داده اید.
  نکته: اتصالات فیلتر شکن نه تنها تماس های HTTP و SOCKS، بلکه تمام ترافیک شبکه محلی شما را رمزنگاری می کند و از این طریق امنیت شبکه اینترنت شما در مقابل نفوذ هکرها افزایش می یابد. همین ویژگی فیلتر شکن می تواند به مغازه های کافی شاپ کمک نماید که به مشتریان خود خدمات WIFI ارائه نمایند. بدون استفاده از فیلتر شکن راه اندازی WIFI رمزگذاری نشده، به طور بالقوه خطر حمله هکرها به سیستم شبکه شما و در نتیجه سرقت کارت اعتباری شده را افزایش خواهد داد.

آموزش مخفی کردن وای فای را در ستاره از دست ندهید!

 

 

تفاوت فیلتر شکن و پروکسی

پراکسی ها بیشتر Web-based هستند در حالی که VPN با تمام سرویس های Internet-based کار می کند. وی  پی  ان  ها یا فیلتر شکن ها صد در صد ترافیک اینترنت سیستم شما را از سرورهای خود عبور می دهند؛ آن ها اصطلاحاً Local ISP شما را برای همه نرم افزارها تغییر می دهند.
وی پی ان – بر خلاف پروکسی سرور  – به شما این امکان را می دهد تا مواردی از جمله گشت و گذار در اینترنت، ایمیل ها، دانلود ها و … را از طریق یک IP به غیر از IP حقیقی خود انجام دهید. بنابراین فیلتر شکن ها برای استفاده امن معمولا از یک سرور پروکسی بهتر و در عین حال گران تر هستند.

البته لازم به ذکر است که مدیریت فیلتر شکن ها معمولا پیچیده تر از پروکسی هاست. معمولا فیلتر شکن ها با استفاده از پروتکل HTTPS اطلاعات را به صورت رمز نگاری شده منتقل می کنند، اما فرمول رمزگشایی کردن آن یعنی از حالت رمزنگاری خارج کردن آن، در اختیار سرور است؛ به همین دلیل، تضمینی وجود ندارد که سرور قبل از رسیدن اطلاعات به مقصد، آن را بازخوانی نکرده باشد! در هر صورت باز هم لازم است افراد به این موضوع حتما توجه داشته باشند که از وب سرورهایی استفاده کنند که دارای پروتکل HTTPS باشند.

به طور کلی باید گفت vpn یک ابزار شبکه بوده و برای ارتباط های امن استفاده می شود، اما Proxy صرفاً جهت دور زدن فیلتر کاربرد دارد. همه چیز درباره پروتکل SSL / TLS و HTTPS را بیاموزید.

 

مزایای استفاده از فیلتر شکن نسبت به پروکسی

بزرگترین دلیل برای استفاده از فیلتر شکن ها به جای پروکسی، این است که در تمام مدت استفاده از فیلتر شکن تمام اطلاعات مبادله شما را به صورت رمزنگاری شده و کاملا محرمانه منتقل می کنند. این امنیت و محرمانگی به مراتب بسیار بیشتر هم می شود اگر که شما یک سرویس فیلتر شکن را خریداری کنید.

افرادی که در زمینه IT فعالیت می کنند و از این راه کسب درآمد می کنند، موظفند در این مسیر تدابیری بیندیشند که امنیت داده های کاربران خود را حفظ نمایند. به همین دلیل علاوه بر اینکه باید این مسائل پیش پا افتاده مثل استفاده از سرورهای مطمئن را رعایت نمایند لازم است که از یک نفر به عنوان پشتیبان شبکه بهره ببرند تا بتواند امنیت اطلاعات کاربران و امنیت شبکه را دائماً کنترل، نظارت و بررسی کند. 

 

 

فیلتر شکن یا پروکسی؟ برای من کدام بهتر است؟

مسلما هر شخص یا هر شرکتی دوست دارد موقع استفاده از شبکه سراسری اینترنت، امنیت سیستم و داده هایش حفظ شود. هر فرد بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهد و بسته به اینکه چه دسترسی هایی دارد می تواند برای خود سطح امنیتی تعریف کند. بعضی افراد و شرکت هایی هستند که فعالیت های گسترده ای انجام می دهند و از راه های دور و نزدیک با هم در ارتباطند؛ خوب مسلما برای چنین شرکتی با چنین فعالیت و ارتباطات گسترده ای باید سطح امنیت بالایی تعریف شود.

در مقابل افراد عادی مثل من و شما که به صورت ساده وارد اینترنت می شویم و به سایت های مختلف سر می زنیم ما هم می توانیم در حد مورد نیاز خود سطح امنیتی تعریف کنیم. با توجه به مطالب بیان شده می توان گفت که:

استفاده از فیلتر شکن بیشتر برای افراد و شرکت هایی کاربرد دارد که به صورت تیمی کار می کنند و بعضا از راه دور با سیستم یکدیگر در ارتباط هستند. اما اگر به صورت انفرادی و شخصی به وب سایت های مختلف سر می زنید و از آنها بازدید می کنید استفاده از پروکسی امنیت مورد نیاز سیستم شما را تا حد بسیار مناسبی حفظ خواهد کرد

در هر صورت همیشه به عنوان یک شخص یا یک تیم یا یک شرکت این را مد نظر داشته باشید که امنیت سیستم و شبکه به صورت 100 ٪ امکان پذیر نیست! هر چند خیلی سخت است اما بالاخره همیشه راهی برای نفوذ هکرها و جاسوس های مخرب وجود دارد.

بنابراین بهترین استراتژی برای حفظ امنیت سیستم و شبکه مخصوصا برای شرکت ها این هست که کمی هزینه کنند و از یک نفر یا یک تیم برای پشتیبانی شبکه استفاده نمایند. کار این افراد نظارت و کنترل بر امنیت داده ها و نقل و انتقالات کدهای درون شبکه است. به تازگی با استفاده از تکنولوژی پل وارونیس می توانند تجزیه و تحلیل ریزتر و دقیق تری نسبت به داده ها و کدهای اطلاعاتی منتقل شده به پروکسی، فیلتر شکن و DNS داشته باشند. ورود یک هکر و حمله کننده  سریعا باعث تغییر و آلارم در شبکه شده و در نتیجه هر چه سریع تر اقدام به حذف و نابودی آن می کنند.

 

محدودیت های استفاده از فیلتر شکن و پروکسی

درست است که استفاده از فیلتر شکن  و پروکسی  سرعت دسترسی امن به فضای اطلاعات اینترنت و وب سایت های مسدود شده را می دهند، اما یک سری محدودیت هایی نیز در استفاده از این سرویس ها وجود دارد.

یکی از این محدودیت ها این است که ممکن است میزان دانلود و ذخیره سازی برای افراد استفاده کننده از فیلتر شکن و پروکسی را کمتر نماید. بیشتر اوقات میزان ترافیک استفاده از سرور پروکسی های رایگان افزایش می یابد و در نتیجه در بیشتر اوقات باعث کند شدن زمان آپلود و دانلودهای صفحات وب می شوند. به همین دلیل، برخی از کاربران برای یک سرور پروکسی خصوصی هزینه می کنند با این سرویس تعداد کاربرانی که به شبکه وب دسترسی دارند محدودتر شده و در نتیجه سرعت اتصال افزایش می یابد.

یکی دیگر از معایب استفاده از پروکسی های رایگان این هست که باعث سوء استفاده می شوند. این موضوع به چه معناست؟

وقتی که شما وارد یک سرور می شوید، کامپیوتر شما یک فایل کوچک به نام کوکی درست می کند. این فایل اطلاعات ورود شما را در خود ذخیره می کند تا مجبور نباشید هربار این اطلاعات را وارد سایت کنید. این قابلیت اصولاً خیلی کاربردی است اما وقتی که یک پروکسی سرور بین شما و وب سایت قرار دارد این امکان وجود دارد که صاحب سرور ،کوکی شما را بدزدد!

وقتی که کوکی اطلاعات کاربری شما را از مرورگرتان بردارد می توانند با نام شما وارد حساب های کاربریتان شوند. این که چقدر خرابی به بار بیاید به این بستگی دارد که شما از طریق پروکسی سرور به چه سایت هایی سر زده باشید. اگر به سایت های حساسی سر زده باشید به دردسر خواهید افتاد. درباره میزان بهره مندی از سرورهای فیلتر شکن می توان به این نکته اشاره کرد که بسته به اینکه از کدام سرور فیلتر شکن با چه سخت افزارهایی (مثل CPU و RAM) استفاده نمایید میزان کیفیت استفاده از آن نیز متفاوت خواهد بود.

 

سخن آخر

در این مقاله درباره جزئیات و نحوه کار Vpn و Proxy صحبت کردیم. همچنین چندین تفاوت فیلتر شکن و پروکسی را بررسی کرده و دید وسیع تری به شما دادیم. اگر به این موضوع علاقه مند هستید، سوالی دارید یا اینکه نظر متفاوتی دارید حتما با ما آن را به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در فکر راه اندازی سایت هستید به شما پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید هاست (انواع هاست و ویژگی های یک هاست مطمئن) را بخوانید. 

بر اساس رای 17 نفر از بازدید کنندگان


تغییر دادن آدرس IP یکی از راه های دور زدن تحریم ها در فضای وب است و برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است کاربری از VPN استفاده کند و کاربر دیگری از Proxy Server استفاده کند. کاربران معمولی به همه ی روش ها و نرم افزارهایی که برای مخفی کردن یا تغییر IP وجود دارد، اصطلاحاً فیلترشکن می گویند. اما نرم افزارهای VPN، سرور پروکسی و نرم افزارهای مخفی کردن آی پی، عملکرد یکسانی ندارند و کاربرد و ویژگی ها متفاوت است.

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که تفاوت بین دو نوع روش دور زدن تحریم که استفاده از VPN و سرور پروکسی است، چیست و کدام یک بهتر است. با سیاره ی آی تی در ادامه ی مطلب همراه شوید.

VPN یا شبکه مجازی خصوصی چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید با شنیدن عبارت وی پی ان، سریعاً یاد نرم افزار یا افزونه ای افتاده اید که امکان دسترسی به وب سایت ها و سرویس ها مسدود شده را فراهم می کند و اصطلاحاً فیلترشکن است اما در واقع هدف و کارکرد اصلی VPN، بهبود امنیت در شبکه ی عظیم اینترنت است!

 • برای مشاهده مجموعه آموزش امنیت شبکه (Network Security) — کلیک کنید

اینترنت یکی از شبکه های کامپیوتری محسوب می شود، درست مثل شبکه ی کوچکی که در منزل یا محل کار برای ارتباط بین کامپیوترها و تجهیزاتی نظیر دوربین مدار بسته و پرینتر ایجاد شده است. اما اینترنت برخلاف شبکه های کوچک خانگی،  شبکه ای بسیار عظیم است و طبعاً در کنار مزایا، خطرات امنیتی زیادی دارد. برای حفظ حریم خصوصی و امنیت، کارهای زیادی می توان انجام داد و یکی از موارد، استفاده از VPN است. VPN یا شبکه ی مجازی خصوصی، واسط بین شبکه ی لوکال یا شبکه ی داخلی و دنیای عظیم اینترنت محسوب می شود.

VPN در فرآیند ارسال و دریافت اطلاعات بین شبکه ی داخلی و شبکه ی اینترنت، اقدامات امنیتی مختلفی انجام می دهد. به عنوان مثال به جای ارسال و دریافت داده به شیوه ی معمول، اطلاعات را رمزگذاری کرده و ارسال می کند و همین طور داده های دریافتی نیاز به رمزگشایی دارد. علاوه بر رمزگذاری، اقدامات دیگری نظیر اسکن کردن آدرس ها و بررسی های امنیتی و احراز هویت نیز انجام می شود که نتیجه ی آن بهبود امنیت و جلوگیری از برخی حملات سایبری است.

دقت کنید که استفاده از VPN به این معنی نیست که به آنتی ویروس نیاز نداریم و می توان هر فایلی که دانلود شده را با خیال راحت باز کرد! VPN صرفاً امنیت ارتباطات اینترنتی را بیشتر می کند و صرفاً جلوی برخی از هکرها و تهدیدات را می گیرد. برای مقابله با سایر تهدیدات، می بایست از آنتی ویروس و فایروال استفاده کرد و همین طور نکاتی که هر کاربری می بایست رعایت کند را جدی گرفت.

برای مطالعه ی بیشتر و فراگیری آموزش های مقدماتی کامپیوتر به مجموعه آموزش مخصوص نوجوانان در سایت فرادرس مراجعه فرمایید.

اما دسته بندی کاربردهای VPN: در حالت کلی می توان دو کاربرد برای VPN در نظر گرفت:

 • استفاده از VPN برای دسترسی ریموت (دسترسی از راه دور): فرض کنید که در سازمانی مشغول به کار هستید که در آن سرورهایی برای دسترسی عموم کاربران به فایل ها و خدمات خاصی تعبیه شده است. اگر بخواهید از طریق کامپیوترها و وسایل متصل به شبکه ی داخلی سازمان از این داده ها و خدمات استفاده کنید، مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهید از طریق اینترنت به شبکه ی داخلی متصل شده و از این موارد استفاده کنید، موضوع امنیت مطرح می شود. لذا برای حفظ امنیت و حریم خصوصی، از سرور VPN استفاده می شود. به عبارت دیگر کارمند از طریق اینترنت به سرور VPN متصل شده و با وارد کردن مراحل احراز هویت که معمولاً وارد کردن نام کاربری و رمز عبور است، به شبکه ی داخلی سازمان و سرور موردنظر دسترسی پیدا می کند.
 • VPN در نقش ارتباط دهنده ی شبکه های مختلف یک سازمان: فرض کنید که یک کمپانی بزرگ در نقاط مختلفی از کشور یا حتی در کشورهای مختلف، شعبه دارد. در شعب مختلف سرورهایی وجود دارد که داده ها و خدماتی در اختیار کامپیوترها و وسایل متصل به شبکه قرار می دهند. با توجه به اینکه کارمندان شعب مختلف به اطلاعات و خدمات کامپیوترهای دیگر شعب نیاز داشته دارند و حفظ امنیت بسیار مهم است، از VPN استفاده می شود. به عبارت دیگر سرور VPN در شعب مختلف وجود دارد و ارتباط بین شعب از طریق سرورهای VPN برقرار می شود.

با توجه به توضیحات فوق شاید برایتان سوال شده که:

چرا کاربران عادی اینترنت، از VPN استفاده می کنند؟ آیا هدف برقرار امنیت است؟!

به صورت خلاصه می توان گفت که کاربران ایرانی اغلب برای دسترسی به وب سایت یا سرویس اینترنتی که تحریم یا فیلتر شده، از VPN استفاده می کنند و هدف اصلی، حفظ امنیت نیست بلکه کاربری در نقش فیلترشکن است.

اما توضیحات بیشتر در مورد کاربری VPN: متأسفانه در حالت عادی استفاده از برخی خدمات و سایت های گوگل و اپل و غیره برای ایرانی ها امکان پذیر نیست چرا که سرورهای این کمپانی ها، با توجه به IP Address، متوجه می شوند که یک کاربر از کشور ایران به سرور متصل شده و در واقع یک ایرانی به دنبال خدمات آنلاین است.

فرق فیلترشکن و proxy چیست؟ – تفاوت بین وی پی ان و پروکسی

در این شرایط کاربران ایرانی نرم افزار یا افزونی VPN را اجرا می کنند و از طریق آن به شبکه ی مجازی خصوصی که در کشور دیگری واقع شده، متصل می شوند و آن شبکه نیز اطلاعات را از سرورهای گوگل، اپل یا در واقع هر سایت و اپلیکیشن تحت وب دیگری که تحریم شده، دریافت کرده و برای کاربر ارسال می کند. به همین ترتیب اگر سایتی فیلتر یا مسدود شده باشد و به عنوان مثال اگر بخواهید یک ویدیوی آموزشی را در یوتیوب تماشا کنید، با توجه به فیلتر بودن این وب سایت می توانید از VPN استفاده کنید. در این نوع کاربری، هدف اصلی کاربر حفظ امنیت نیست بلکه VPN را به عنوان راهکاری جهت مخفی کردن آدرس آی پی به کار می گیرد.

توجه داشته باشید که هر از گاهی سرورهای VPN که با هدف مخفی کردن آی پی مورداستفاده قرار گرفته، شناسایی و مسدود می شود! در نتیجه ارتباط با آن سرور خاص مسدود می شود و باید سرور دیگری را انتخاب کرد یا به کلی از نرم افزار VPN دیگری استفاده کرد.

همان طور که اشاره کردیم، نرم افزارهای VPN و پروتکل های ارتباطی متنوع است. در حال حاضر سه پروتکل زیر محبوب و پرکاربرد است ولیکن در گذر زمان روش های رمزگذاری و پروتکل های ارتباطی امن تر و پیچیده تر می شود.

 • PPTP یا Point to Point Tunneling Protocol: این پروتکل سرعت بالایی دارد و تنظیمات آن نسبتاً ساده است و به همین علت کاربرد بیشتری نسبت به دو پروتکل بعدی دارد.
 • L2TP یا Layer 2 Tunneling Protocol: این پروتکل با توجه به بهره گیری از IPsec، امنیتی بالاتری نسبت به PPTP دارد و در واقع از رمزگذاری 256 بیتی بهره می برد اما در مقابل سرعت آن پایین تر از PPTP است.
 • SSTP یا Secure Socket Tunneling Protocol: این پروتکل توسط مایکروسافت ارایه شده و در واقع به محصولات مایکروسافت محدود می شود. در این پروتکل از SSL برای رمزگذاری داده ها استفاده شده است. مزیت اصلی SSTP این است که در صورت استفاده از فایروال، ترافیک رمزگذاری شده ی SSTP به راحتی عبور می کند.

نرم افزارهای VPN بسیار زیاد و متنوع است. به عنوان مثال برخی از سازمان ها از Kerio Control برای دسترسی ریموت با امنیت بالا استفاده می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار به مقاله ی زیر توجه فرمایید:

 • آموزش مقدماتی کریو کنترل (Kerio Control) برای حفاظت از شبکه های کامپیوتری — کلیک کنید

سرور پروکسی یا Proxy چیست و چه کاربردی دارد؟

سرور Proxy در حقیقت کامپیوتری است که بین کامپیوتر یا هر دیوایس دیگری که استفاده می کنید و سرویس های مبتنی بر وب، واسطه می شود. زمانی که با کامپیوتر خویش به سرور پروکسی و سپس اینترنت متصل می شوید، هر چیزی که دانلود و آپلود می کنید، از سرور پروکسی عبور می کند. زمانی که می خواهید صفحه ی وب سایتی را ببینید، درخواست شما به سرور پروکسی ارسال شده و سرور پروکسی به سرور آن وب سایت متصل می شود. در نتیجه سرور سایت موردنظر، آدرس آی پی سرور پروکسی را رویت می کند و نه آدرس آی پی سیستم شما را. در نتیجه آدرس آی پی سیستم شما محفوظ می ماند.

فرق فیلترشکن و proxy چیست؟ – تفاوت بین وی پی ان و پروکسی

شاید سرور پروکسی از این جهت که امکان دسترسی به سایت ها و اپلیکیشن های تحریمی یا فیلتر شده را فراهم می کند، شبیه به VPN به نظر برسد اما همان طور که توضیح دادیم، کارکرد اصلی سرور پروکسی، مخفی کردن آدرس آی پی واقعی کاربر در دنیای اینترنت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد آدرس آی پی و کاربرد آن در شبکه، به مجموعه مقالات مجموعه آموزش شبکه های کامپیوتری توجه فرمایید.

 • مجموعه آموزش شبکه های کامپیوتری — کلیک کنید

نکته ی مهم این است که سرور پروکسی برخلاف سرور VPN، معمولاً داده ها را به صورت رمزگذاری نشده ارسال و دریافت می کند! در نتیجه هکرهای حرفه ای راحت تر به اطلاعاتی که مبادله می شود، دسترسی پیدا می کنند. البته این روزها سرورهای پروکسی نیز برای جلوگیری از اقدامات هکرها، اطلاعات را رمزگذاری می کنند ولیکن تکنولوژی سرورهای VPN پیشرفته تر است و رمزگذاری بهتر صورت می گیرد.

مقایسه VPN و پروکسی

اگر از سرویس های VPN پولی و سرورهای پروکسی پولی استفاده کرده باشید، احتمالاً متوجه اختلاف هزینه و ارزان تر بودن خدمات سرور پروکسی شدهاید. شاید کاربری شما، صرفاً دسترسی به سایت ها و اپ های مسدود شده باشد و تفاوتی بین VPN و Proxy Server  قائل نشوید اما همان طور که توضیح دادیم، سرورهای VPN اطلاعاتی که ارسال و دریافت می کنند را با روش های مختلف رمزگذاری می کنند در حالی که این فرآیند حین استفاده از سرور پروکسی اتفاق نمی افتد یا رمزگذاری ساده تر است. معمولاً تهیه کردن سرور پروکسی ارزان تر تمام می شود اما بهتر است در کاربردهایی که امنیت و حفظ حریم خصوصی بسیار مهم است، سراغ استفاده از پروکسی نروید!

فرق فیلترشکن و proxy چیست؟ – تفاوت بین وی پی ان و پروکسی

تفاوت مهم دیگری که بین اپلیکیشن های VPN و پروکسی وجود دارد به سهولت استفاده مربوط می شود. معمولاً نرم افزارهای VPN کاربری ساده تری دارند و در واقع کاربر با یک کلیک، به شبکه ی مجازی خصوصی یا سرور VPN متصل می شود. در برخی اپ ها امکان انتخاب کردن یکی از چند سرور VPN وجود دارد و در برخی دیگر امکان انتخاب کردن پروتکل ارتباطی در نظر گرفته شده است اما در مجموع، اپلیکیشن های موبایل و نرم افزارهای دستاپی که برای اتصال به VPN طراحی شده اند، کاربری ساده ای دارند. برخی از سرویس های پولی VPN، اپ مخصوص اندروید، آیفون و آیپد و همین طور نرم افزار ویندوزی دارند و می توانید با ساخت حساب کاربری و پرداخت هزینه، در همه ی وسایل از سرویس VPN استفاده کنید. این روزها با وجود آنکه استفاده از نرم افزارهای سرور پروکسی ساده تر از گذشته است، بیشتر کاربران استفاده از VPN را به علت سادگی بیشتر، ترجیح می دهند.

فرق فیلترشکن و proxy چیست؟ – تفاوت بین وی پی ان و پروکسی

نکته ی بعدی در خصوص استفاده از سرور پروکسی این است که گاهی تنظیمات پروکسی سرور در سطح سیستم عامل انجام می شود و در نتیجه همه ی نرم افزارها از طریق سرور پروکسی به اینترنت متصل می شوند اما بیشتر اوقات تنظیمات صرفاً در یک برنامه ی خاص نظیر مرورگر گوگل کروم یا اپلیکیشن پیام رسان تلگرام انجام می شود. در این صورت فقط این نرم افزارهای خاصی از طریق سرور پروکسی به اینترنت متصل می شوند. اما حین استفاده از VPN معمولاً تنظیمات در سطح سیستم عامل است و در نتیجه تمام نرم افزارها از طریق سرور VPN به اینترنت دسترسی پیدا می کنند. بنابراین برای دور زدن محدودیت ها، استفاده از VPN ساده تر از سرویس های سرور پروکسی است.