سبک زندگی

رتبه بندی معلمان جدید چگونه انجام می شود؟(سیر تا پیاز رتبه بندی فرهنگیان)

استمرار خدمت و بهره مندی کامل از مزایای رتبه بندی معلمان صرفاً برای کارکنان آموزشی البته با در نظر گرفتن شاخص هایی امکان پذیر است. بخشنامه بازنشستگی کارمندان با درخواست شخصی توسط وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است.در این بخشنامه ذکر شده است:طبق قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه های اجرایی می توانند کارمند خود را با حداقل 30 سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و 35 سال برای مشاغل تخصصی با تحصیلات کارشناسی ارشد و بالاتر با درخواست کارمند برای سنوات بعد از 30 سال بازنشسته کنند، بنابراین موارد زیر ابلاغ می شود؛

 1. به استناد ماده 78 قانون استخدام کشوری، میزان حقوق بازنشستگی عبارت است از میانگین حقوق و مزایای مشمول کسور دو سال آخر خدمت مستخدم و به ازای هر سال خدمت مازاد بر 30 سال 2.5 درصد به حقوق بازنشستگی افزوده می شود لذا به منظور بهره گیری از توانمندی ها و تجارب همکاران و بهره مندی کامل از مزایای رتبه بندی معلمان در حقوق بازنشستگی استمرار خدمت کارکنان صرفاً در واحدهای آموزشی و در پست های آموزشی حسب تشخیص و موافقت در کمیته راهبری توسعه مدیریت استان و با در نظر گرفتن شاخص ها و ضوابط متعددی از جمله نیاز و ضرورت استان، کارایی، عملکرد و توانایی فرد، عدم وجود مازاد نیرو در رشته شغل موردنظر و… بلامانع است.

رتبه بندی فرهنگیان بازنشسته در سال 1400

 1. افرادی که از تاریخ 31 شهریور 1400 (اجرای قانون رتبه بندی معلمان) به افتخار بازنشستگی نائل شده اند از مزایای رتبه بندی معلمان متناسب با رتبه اکتسابی برخوردار می شوند و احکام بازنشستگی آنها برابر مقررات اصلاح خواهد شد.

به استناد بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور، استمرار خدمت کارمندان شاغل در مشاغل اداری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر در مشاغل تخصصی و غیرتخصصی با 30 سال سابقه خدمت دولتی و با هر سنی و نیز دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر با 30 سال سابقه خدمت دولتی در صورت تقاضای فرد و 35 سال سابقه خدمت دولتی و با هر سنی کمافی السابق امکان پذیر نیست.وزیر آموزش و پرورش ایران توضیحاتی را درباره رتبه بندی فرهنگیان بازنشسته ارائه داد.به گزارش تصویر زندگی ، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره این که آیا فرهنگیان در آستانه بازنشستگی مشمول طرح رتبه بندی معلمان می شوند؟ گفت: معمولا میانگین دو سال آخر حقوق و مزایا برای حقوق بازنشستگی محاسبه می شود.وی افزود: چون رتبه بندی از تاریخ 31 شهریور 1400 است به طور طبیعی اگر بخواهند تا امسال بازنشسته شوند همان ابتدای مهر ماه خواهد بود و این که تا یکسال دیگر می توانند از این شرایط بهره مند شوند، یعنی اگر می خواهند بایستند یکسال دیگر از این میانگین بهتر استفاده می کنند.

شرایط استفاده معلمان بازنشسته از رتبه بندی

 وزیر آموزش و پرورش گفت: بازنشسته ها می توانند پس از دو سال از قانون رتبه بندی استفاده کنند.یوسف نوری در خصوص وضعیت رتبه بندی معلمان گفت: رتبه بندی یکی از مهم ترین اقدامات سند تحول بنیادین بود و در حال اجرا شدن است.وی با اشاره به این که همکاران آموزش وپرورش در سایت رتبه بندی ثبت نام کرده و در حال بررسی هستند، گفت: رتبه بندی کیفیت آموزش و صلاحیت حرفه ای معلمان را ارتقا می دهد.نوری افزود: بخشی از پرداختی رتبه بندی از 36 شهریور 1400 تا 9 ماه واریز شده است.وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: حقوق بازنشسته ها بر اساس میانگین دو سال آخر حقوق و مزایایشان تعیین می شود و به طور طبیعی اکثر همکاران مهرماه بازنشسته می شوند.نوری با اشاره به این که از تاریخ فوق تا کنون یک سالِ حقوق و مزایای بازنشسته ها محاسبه می شود، در خصوص پیشنهاد عده ای به این قشر که فعلاً دست نگه دارند تا بتوانند از حقوق و مزایای دو سال استفاده کنند، گفت: بازنشسته ها می توانند پس از دو سال، از این قانون استفاده کنند. از این لینک دنبال کنید » آخرین اخبار رتبه بندی معلمان

چه خبر از رتبه بندی فرهنگیان مهرآفرین

قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در ارتباط با طرح مهرآفرینان گفت: حدود 65 هزار نفر از معلمان ما هستند که حدودا سال 89 به بعد وارد آموزش و پرورش شده اند. او گفت: البته این افراد در کل دستگاه های کشور 350 هزار نفر هستند که بیش از 60 هزار نفر آن ها مربوط به آموزش و پرورش هستند.لاشکی گفت: هماهنگی های لازم برای برگزاری این آزمون برای تمامی معلمان درگیر این طرح اکنون به سرعت در حال انجام است و به محض انجام این کار مشکلات رتبه بندی معلمان مهرآفرین نیز حل خواهد شد و رتبه بندی شامل این طرح نیز خواهد شد.

قانون رتبه بندی معلمان سلیقه ای اجرا می شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: متاسفانه امروز قانون رتبه بندی معلمان سلیقه ای اجرا می شود، بیش از هشتاد هزار معلم در قانون معلمان طرح مهرآفرین، معلمان در حال اشتغال و معلمان مامور استثناء شده اند و آن ها را از این قانون محروم کرده اند.نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس تاکید کرد: چرا باید در این شرایط سخت اقتصادی بخشی از معلمان استثناء بشوند؟ مگر این تورم روی آن ها تاثیر نمی گذارد؟ مگر آن ها معلمان خارج از کشور هستند. از هیات رئیسه مجلس درخواست دارم این مشکل را حل کند.

خبرنگار : مهناز محمدی

 • مدارس چهارشنبه تعطیل می شود؟ | جزئیات تعطیلی مدارس چهارشنبه 23 آذر

 • طرح رتبه بندی فرهنگیان دغدغه ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود 10 سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح رتبه بندی فرهنگیان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی فرهنگیان یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی فرهنگیان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت.در ادامه به آخرین اخبار از طرح رتبه بندی فرهنگیان می پردازیم.

  رحیم زارع ، با اشاره به منابع رتبه بندی معلمان در لایحه بودجه 1401 گفت: منابع رتبه بندی معلمان در بودجه سال 1401 دولت دیده شده است

  وی با بیان اینکه حداقل بودجه رتبه بندی معلمان 25 هزار میلیارد تومان است، تاکید کرد: احتمال این امر وجود دارد که منابع رتبه بندی معلمان در بودجه 1401 افزایش پیدا کند.

  سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 تاکید کرد: همکاران ما در کمیسیون تلفیق پیشنهاداتی را درباه افزایش منابع رتبه بندی معلمان ارائه خواهند کرد.

  این نماینده مجلس بیان داشت: نظر قاطبه کمیسیون تلفیق این است که رتبه بندی معلمان به صورت کامل اجرایی شود البته نظر دولت بر عملیاتی کردن رتبه بندی معلمان در سه سال آینده است.

  زارع در ادامه با اشاره به ایرادت شورای نگهبان به طرح رتبه بندی معلمان اظهارداشت: امیدواریم ایرادات شورای نگهبان در مجلس به سرعت مورد بررسی قرار گرفته و برطرف شود.

   

  به روز رسانی شده (1401/08/07) مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: از امروز مدیران مدارس می توانند مدارک رتبه بندی معلمان را تایید کنند.
  اطلاعیه مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:به اطلاع می رساند لیست کاربری و رمز ورود مدیران (اعم از مدیران مدارس و ادارات) آماده تحویل است، لذا روسای محترم فناوری ادارات کل استان ها جهت تحویل گرفتن لیست کاربری و رمز ورود مدیران اقدام کنند.نحوه ارسال اطلاعات از طریق گروه ادارات فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش در برنامه شاد اعلام خواهد شد.بررسی مستندات و اظهار نظر مدیران بصورت رسمی روز جمعه (1401/08/06) آغاز می شود؛ لذا هماهنگی لازم و مقدمات کار جهت شروع فرآیند در اسرع وقت صورت پذیرد.مدیران مدارس فقط نقش مدیر مستقیم را دریافت می کنند ، اما مدیران اداری علاوه بر تخصیص نقش باید مجوز فعالیت در منطقه را از طریق فرم مربوطه در سامانه HRM دریافت کنند.نحوه دریافت نام کاربری و رمز ورود مدیران از طریق گروه مدیران در شاد اعلام می شود.به گزارش تصویر زندگی به نقل از تسنیم؛ رتبه بندی معلمان وارد فاز عملیاتی و اجرایی شد و با پیگیری مرکز فناوری وزارت آموزش و پرورش، سامانه رتبه بندی معلمان به آدرس rtb.medu.ir نیز فعال شد. معلمان با توجه به زمان بندی اعلام شده باید اطلاعات خود را در سامانه رتبه  بندی معلمان به آدرس rtb.medu.ir بارگذاری کنند.مدارک مورد نیاز برای سامانه رتبه بندی معلمانمدارک مورد نیاز برای سامانه رتبه بندی معلمانسید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفته است: چون این روند هنوز آماده نشده است و مقداری طولانی شده، با وزیر آموزش و پرورش توافق کردیم این ماه مبلغی را به عنوان علی الحساب به معلمان پرداخت کنیم و زمانی که احکام به سرانجام رسید نیز مابه التفاوت پرداخت شود.

  جزئیات مبلغ علی الحساب معلمان

  رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: این مبلغ علی الحساب سرانه حدود یک میلیون تومان به ازای هر ماه است؛ 6 ماه از سال قبل بوده و 5 ماه هم در سال جاری است که مجموعاً 11 ماه می شود. این ماه حدود 11 میلیون تومان علی الحساب واریز می شود تا زمانی که احکام آماده شد، ما بلافاصله کارسازی می کنیم که هم مطالبات گذشته فرهنگیان پرداخت شود و هم ماهانه طبق سقف بودجه در نظر گرفته شده، پرداخت ها انجام گیرد و سعی داریم این ماه ان شاءالله این پرداخت را انجام دهیم.بخوانید
  ورود به سامانه رتبه  بندی معلمان – سایت رتبه بندی فرهنگیان rtb.medu.irورود به سامانه رتبه  بندی معلمان – سایت رتبه بندی فرهنگیان rtb.medu.ir

  سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش از آغاز به کار «سامانه …فرهنگیان جهت ورود به سامانه رتبه بندی معلمان باید نام کاربری خود که همان کدملی است در کادر اول وارد کنند و در کادر دوم رمز ورود به سامانه که همان رمز سامانه پروفایل (porofile.medu.ir) است، وارد کنند.

  جدول زمان بندی ورود به سامانه رتبه بندی معلمان

  چه مدارکی باید در سامانه رتبه بندی معلمان بارگذاری شود؟

  پس از ورود صحیح اطلاعات اولیه، وارد صفحه سامانه رتبه بندی معلمان می شوند، در اینجا باید گزینه فرم ها را انتخاب کنند و حوزه شایستگی های عمومی، شایستگی های تخصصی، شایستگی های حرفه ای و تجربه تعیین شده است.

  بخش شایستگی های عمومی – خود اظهاری :

  اولین اطلاعاتی که در سامانه لازم است وارد شود اطلاعات مربوط به خود ارزیابی معلمان در زمینه شایستگی های عمومی است. در این بخش شاخص های زیر تعیین شده است که باید برای مصادیق رفتاری تعیین شده یکی از عناوین عالی، خیلی خوب، خوب، متوسط و کم را انتخاب کنند.1. توجه فعال به کلام مخاطب (تماس چشمی، حرکت تاییدی سر و صورت).2. درک مطلب مخاطب و ارائه بازخورد مناسب (توجه به محتوای کلام و احساسات طرف مقابل، پرسیدن سوالات روشن کننده مطلب).3. جلب توجه و گیرایی در هنگام صحبت کردن (استفاده صحیح از حرکات بدن و حالات چهره).4. رابطه حسنه با همکاران، دانش آموزان و اولیا.5. روان و رسا صحبت کردن (بدون تکرار کلمات و پرهیز از تکیه کلام،گفتار قابل فهم، لحن مناسب و فراز و فرود در سخن).6. حفظ آرامش و خونسردی و پرهیز از دستپاچگی در مواجهه با مشکلات.7. پیش بینی وقوع مسائل و انجام اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه.8. شناسایی و راه حل های مختلف برای یک مسئله و ارزیابی نقاط قوت و ضعف هر گزینه.

  شایستگی های تخصصی ـ خود اظهاری شامل:

  1. تسلط بر اهداف و محتوای تخصصی تدریس یا شغل.2. تسلط بر طراحی آموزشی و نوشتن طرح درس روزانه و سالانه.3. تسلط بر روش های یادگیری ـ یاددهی (روش های تدریس یادگیرنده محور، مسئله محور، تعاملی و …).4. آشنایی با روش های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و طراحی سوالات استاندارد.5. آشنایی با ارزشیابی و ابزارهای سنجش و شیوه های نوین تشویق و ترغیب دانش.

  شایستگی های تخصصی ـ مدرک تحصیلی:

  در این بخش آخرین مدرک تحصیلی فرد نمایش داده می شود و در صورتی که تا قبل از 31 شهریور 1400 مدرک دیگری را به دست آورده است باید مستندات آن را بارگذاری کند.سایر شاخص های مرتبط با حوزه شایستگی های تخصصی بدین شرح است:شایستگی های تخصصی ـ دستاوردها، خلاقیت و نوآوری علمی.شایستگی های تخصصی ـ پژوهش های مرتبط با بهبود عملکرد.شایستگی های تخصصی ـ تألیف و تدوین کتب.شایستگی های تخصصی ـ تألیف و تدوین مقاله.

  بخش شایستگی های حرفه ای ـ خود اظهار شامل:

  1. ایجاد محیط امن و آرامش بخش و به دور از تنش برای دانش آموز.2. ایجاد ارتباط بین تجارب دانش آموز در کلاس درس با چالش ها و مسائل زندگی روزمره.3. ایجاد موقعیت های متنوع یادگیری برای دانش آموز با توجه به تفاوت های فردی آنان.4. توجه به تفاوت های فردی دانش آموز (تفاوت های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی).5. توجه و کشف توانمندی ها، علایق و استعدادهای دانش آموزان.6. توجه به رشد عقلانی، توانایی فکر کردن و افزایش درک و فهم دانش آموز و پرهیز از حافظه محوری.7. ایجاد شوق و انگیزه و انگیزش درونی در دانش آموزان (توجه به نیازهای دانش آموزان).شایستگی های حرفه ای ـ کسب مقام در مسابقات، رویدادها و جشنواره ها.شایستگی های حرفه ای ـ طرح های آموزشی.شایستگی های حرفه ای ـ مشارکت در کارگاه ها و شوراها.شایستگی های حرفه ای ـ یادگیری مداوم، خلاقیت و نوآوری.تجربه ـ سنوات خدمت.تجربه ـ سابقه تدریس به همکاران.تجربه ـ دریافت تقدیرنامه.تجربه ـ دوره ضمن خدمت: در این بخش، اطلاعات مستقیم از سامانه ضمن خدمت دریافت شده و قابل ویرایش نیست.تجربه ـ ارزشیابی عملکرد سالیانه: اطلاعات این قسمت قابل ویرایش نیست.✅ راهنمای کامل تکمیل اطلاعات در سامانه رتبه بندی معلمان را از اینجا دریافت کنید. ✅ 

  راهنمای تکمیل سامانه رتبه بندی معلمان

  کارگروه اجرایی رتبه بندی معلمان، راهنمای تکمیل سامانه رتبه بندی معلمان را منتشر کرد.
  میز کار رتبه بندی وزارت آموزش و پرورش با توجه به ابلاغ شیوه نامه اجرایی رتبه بندی از سوی مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری و در راستای شفاف سازی و پاسخگویی به پرسش های همکاران گرامی در خصوص مدارک و امتیاز های ذیربط، اقدام به تهیه و تدوین راهنمای تکمیل سامانه رتبه بندی معلمان نموده است که راهنمای مذکور را در پایین همین اطلاعیه می توانید مشاهده کنید. ✅  دانلود راهنمای تکمیل سامانه رتبه بندی ✅