تکنولوژی

آشنایی با تنظیمات مخفی آیفون برای معلولین، تبدیل متن به صدا، تبدیل به ذره‌بین و غیره

سردار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه تیتر خبر در شبکه خبر با اشاره به دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب و محورهای بیان‌شده در این دیدار اظهار داشت: ما در سپاه پاسداران سعی می‌کنیم هر سال افق‌های حرکت خود را با توجه به شرایط متغیر جهان و منطقه در بستر تفکر رهبر عظیم الشأن انقلاب تنظیم کنیم.

وی افزود: امروز در واقع لیلةالقدری برای مجموعه سپاه پاسداران بود و ما در فضایی صمیمانه و جدی افق‌های نوین حرکت خود را از سخنان حکیمانه رهبر انقلاب دریافت کردیم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران با ابراز اینکه فرازهای سخنان رهبر انقلاب در جمع فرماندهان سپاه پاسداران درخشان و برجسته بود، با توجه به برخی از نکات مطرح‌شده در این دیدار گفت: این که سپاه پاسداران سنگر مستحکم دفاع از انقلاب اسلامی است و این سخن ریشه در حقایق و تدبیر امام خمینی(ره) دارد از نکات مهم دیدار امروز فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب بود.

سلامی با یادآوری بی‌اعتمادی به دشمن در بیانات امروز رهبر انقلاب گفت: اصل بی‌اعتمادی به دشمن به‌خصوص آمریکا به‌عنوان مؤلفه اصلی قدرت نرم نظام تعبیر شد، مسئله‌ای که تجربه تاریخی واقعیت آن را نشان داده است و گویای این است که آمریکایی که هویت خود را از فریبکاری گرفته هرگز قابل اعتماد نیست.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سوابق فریبکاری آمریکا در جنگ با کشورهای مسلمان و ایجاد 36 پایگاه نظامی در اطراف ایران یادآور شد، این رویکرد آمریکا نشان می‌دهد که این کشور قابل اعتماد نیست و نمی‌توان با آن از مسیر گفتمان،‌ دیالوگ و روابط و مذاکره رفتار کرد و باید قدرت بازدارندگی خود را براساس احتمال مقابله با آن تنظیم کنیم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران با اظهار اینکه قدرت بازدارندگی و دفاعی کشور باعث توسعه علمی، فرهنگی و پیشرفت اجتماعی کشور می‌شود، گفت: رهبر انقلاب سپاه پاسداران را از جمله ستون‌های مستحکم امنیت و دفاع کشور در داخل و خارج کشور دانسته‌اند و این که سپاه باید همواره در جهت گسترش قدرت دفاعی خود باشد از جمله دیگر نکات مهم دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب بود.

سلامی در بخش دیگری از سخنان خود به محور دیگری از سخنان رهبری اشاره کرد و افزود: غلط بودن و غیرعقلانی بودن این گزارش درباره کشورهایی بودند که پس از جنگ سازماندهی نظامی خود را گسترش ندادند و به موفقیت رسیدند و این که آنها در واقع دچار شکست و عقب‌ماندگی شدند، واقعیتی که با بررسی اوضاع ژاپن و آلمان به‌خوبی مشاهده می‌شود. این که هر از چندگاهی در ژاپن مردم این کشور به نظامیانی که به نوامیس آنها تعرض کرده‌اند اعتراض می‌کنند و یا این که آلمان پس از جنگ جهانی دوم به 2 قسمت تقسیم شد و در واقع کمر آن شکست، پیروزی و موفقیت برای این کشورها نیست و شکست است.

وی در همین زمینه افزود: قطعاً مدل‌های شکست‌خورده و ناموفق نمی‌توانند فرا راه ما در نظام اسلامی قرار گیرند و جایی که دشمن ما را تهدید می‌کند و مترصد فرصت برای استفاده از گزینه نظامی است، قطعاً توسعه توان و اقتدار نظامی و دفاعی لازم است و عقلانیت حتی محاسبه‌گر کنار گذاشتن توسعه نظامی و دفاعی را تأیید نمی‌کند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران همچنین گفت: این سخن رهبری که اگر به دشمن اعتماد کنیم به عقب برمی‌گردیم از دیگر بیانات ارزشمند ایشان بود که قرآن نیز به آن اشاره می‌کند و ما نیز در تاریخ معاصر در مسئله مشروطه و رفتار انگلیسی‌ها با آن به‌خوبی آن را مشاهده کردیم.

سلامی در ادامه این برنامه تلویزیونی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر “راهبرد سپاه برای دفع تهدیدات فرامرزی چیست و آیا اساساً ایران را خطری تهدید می‌کند؟” گفت: این که تهدید وجود دارد یا نه به نوع رفتار ما و کیفیت و کمیت اقتدار دفاعی و امنیتی کشور بستگی دارد.

وی با بیان “تهدیدات ایران وسیع، متنوع، واقعی، جدی و نزدیکتر از آن چیزی است که احساس می‌کنیم”، افزود: آن چیزی که امروز شعاع اثر تهدیدات را از قلب تحول در جهان اسلام یعنی ایران اسلامی دور کرده است اقتدار دفاعی و امنیتی و تدبیر راهبردی نظام برای دفع تهدید است، البته که تهدیدات علیه کشور وجود دارد اما ظهور آنها و تبدیل آن به واقعیت به میزان اقتدار ما در حوزه دفاع، امنیت و بازدارندگی برمی‌گردد.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: آرزوی دشمن این بوده است که تمرکز قدرت را در یک آرایش ائتلافی و جهانی در سرزمین ایران اسلامی متمرکز کند اما نیروهای مسلح کشور و مردم در پرتو تدبیر رهبری با اتحاد، همبستگی و ایمان این تمرکز را به تفرقه تبدیل کردند و در اولین گام تمرکز دشمن را از سرزمین خود دور کردند.

سلامی ادامه داد: برای دفع خطر و تهدید باید سطح قاعده تأثیر خود را گسترش داد و قدرت خود را به دیگر قدرت‌های جهان اسلام و سرزمین‌های اسلامی گره‌ زد. باید به این واقعیت پی برد که ما در جهان اسلام همه در یک کشتی حضور داریم و با گره زدن قدرت بازدارندگی و ظرفیت خود می‌توانیم از این قدرت در مسیر تضعیف دشمن استفاده کنیم.

وی در همین زمینه تأکید کرد: سپاه پاسداران امروز در خارج از مرزها توانسته ظرفیت‌سازی دفاعی صورت دهد و از عمق راهبردی و عمق استراتژی از مکمل‌های نیرومند دفاعی بهره‌مند شده است به‌شکلی که امروز حزب‌الله در جهان به‌عنوان یک پیکره مستقل با اهداف آرمان‌های انقلاب به یک نیروی دفاعی قدرتمندی تبدیل شده که توانست ارتش به‌ظاهر شکست ناپذیر آمریکا و اسرائیل را شکست دهد و این یک قدرت دفاعی است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به سؤال دیگر مجری برنامه درباره ضرورت مبارزه با تروریست‌ها در خارج از مرزهای کشور، گفت: ما راهکارهای مختلفی در این زمینه داریم؛ یک راه این است که ما نسبت به تحولات منطقه و جهان بی‌تفاوت باشیم و در مقابل دشمن اتحادی نداشته به‌شکلی که به‌تدریج بر ما و کشورهای مسلمان دیگر مسلط شده و قدرت‌های اسلامی را نابود کند.

سلامی گفت: یک راه دیگر این است که مساحت تأثیرگذاری خود را افزایش دهیم و با گره زدن توانمندی‌های خود به کشورهای مسلمان جهان استخوان‌های دشمن را در دوردست بشکنیم، در این صورت سایر کشورهای اسلامی مانند سوریه، لبنان، یمن، عراق و بحرین نیز پایدار خواهند بود و امنیت ما نیز تضمین می‌شود. عقلانیت درونی می‌گوید که ما باید با جهان اسلام متحد شویم و در مقابل دشمن آرایش‌یافته بسیج شده و با آن بجنگیم، قطعاً ما در ایران اسلامی همچنان که در گذشته دیده‌ایم با یک اراده قوی که از یک انقلاب شکوهمند به دست آمده است با دشمن مقابله خواهیم کرد و می‌توانیم با استفاده از ظرفیت جهان اسلام را نیز از ثبات و پایداری بهره‌مند سازیم.

وی تأکید کرد: اگر ما در خارج از مرزها با دشمن نجنگیم باید در داخل با آنها بجنگیم زیرا دشمن ما را رها نمی‌کند یا باید در داخل با آن جنگید یا در خارج از مرزها.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به سؤال دیگری درباره ادعاهای اخیر رسانه‌های آمریکایی مبنی بر تقابل نیروهای دریایی سپاه با ناوهای آمریکایی و زیاد شدن این تقابل گفت: این که آمریکا از هزاران مایل آن‌طرف‌تر وارد خلیج فارس و آب‌های آزاد ایران می‌شود و چنین ادعاهایی را مطرح می‌کند که “شناورهای رزمی سپاه پاسداران به ناوهای ما نزدیک شده است” از اساس مضحک است.

سلامی این رفتار آمریکایی‌ها را نشانه خوی برتری‌طلبی آنها دانست و گفت: واقعیت این است که حضور نیروهای دریایی سپاه پاسداران در آب‌های آزاد و آب‌های سرزمینی ایران پدیده جدیدی نیست و براساس وظیفه حراست و حفاظت تمامیت ارضی و رصد مدام مرزهای آبی، آب‌های آزاد و دفاع از حریم ملی آب‌های زمینی و همچنین سیادت دریایی ایران در برابر دشمن از جمله وظایف نیروهای دریایی سپاه پاسداران است.

وی گفت: ما این عملکرد را تحریک کننده و تهدید کننده نمی‌دانیم بلکه آن را وظیفه حرفه‌ای خود می‌دانیم که از تنگه هرمز به خلیج فارس و از خلیج فارس تا دریای عمان را رصد کنیم، که فیلم‌های این مسئله نیز وجود دارد.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران در پاسخ به اینکه چرا در چند وقت اخیر ادعاهای آمریکایی‌ها در این زمینه زیاد شده است، گفت: این مسئله ناشی از دلهره و ترسی‌ است که آمریکایی‌ها از سال گذشته پس از دستگیری تفنگ‌داران آمریکایی در جزیره فارسی کسب کرده‌اند و بخشی از آن هم به عملیات روانی تحت عنوان سپاه هراسی و ایران هراسی برمی‌گردد زیرا آنها همیشه علاقمندند توپ تهدیدات را به سرزمین‌های دیگری غیر از سرزمین خود بیندازند و از طریق ایجاد هراس در دل شرکای خود بازار فروش اسلحه‌ها و تولیدات کارخانه سلاح‌سازی خود را نیز فعال کنند.

سلامی در خصوص اینکه قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور چگونه است، گفت: قدرت دفاعی ما به‌اندازه‌ای است که ظرف 38 سال پیش مشاهده کرده‌اید، آمریکا طی سال‌های گذشته به 14 کشور اسلامی به‌همراه صهیونیست‌ها حمله کردند و در منطقه 12 جنگ راه انداختند اما همواره نسبت به ایران با احتیاط و احترام و از روی دلهره و نگرانی رفتار کردند. قطعاً اگر اقتدار نظامی و دفاعی کشور نبود آمریکایی‌هایی که برای حل مسئله همواره به گزینه نظامی متوسل می‌شوند در مواجهه با ایران پای میز مذاکره نمی‌آمدند و اقتدار قدرت و نظامی ما توانسته است بازدارندگی دفاعی ایجاد کند که آنها مسیر مذاکره و گفتگو را در مقابل ایران انتخاب کرده‌اند.

وی درباره قدرت بازدارندگی و دفاعی ایران گفت: امروز کشور به آن درجه از قدرت دفاعی و بازدارندگی رسیده است که در همه حوزه‌ها منافع حیاتی دشمنان را در منطقه چه از مبدأ ایران و چه از مبدأ خارج از مرزهای جغرافیایی با هر قدرت دلخواهی در هر زمان و هر مکانی مورد تهاجم قرار می‌دهد، این راهبرد تهاجم دشمن در هر زمان و هر موقعیت استراتژی دفاعی امروز ما است و جهتگیری سپاه پاسداران محسوب می‌شود. البته قدرت دفاعی و بازدارندگی مانند رکاب‌زدن دوچرخه است که همواره باید در جهت حرکت و توسعه حرکت کرد، که در این مسیر حرکت می‌کنیم و قطعاً هر تهدیدی را در هر نقطه‌ای به هر شکل و هر سطحی می‌توانیم مورد هدف قرار دهیم، مسئله‌ای که دشمنان نیز امروزه به‌خوبی آن را درک کرده‌اند و با آن آشنا هستند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص اظهارات فرمانده سپاه پاسداران درباره اینکه سپاه پاسداران اجازه نفوذ به دشمنان را نخواهد داد، گفت: آمریکایی‌ها در صدد هستند علیه ایران دست به اقداماتی زنند، 1 ــ این که بتوانند در دستگاه محاسباتی مسئولان نظام تغییراتی انجام دهند و آنها را از عقلانیت وحیانی و  معنویتی و دینی به یک عقلانیت محاسبه‌ای تغییر دهند و به‌شکلی بستر مورد علاقه خود در زمینه اعتماد به دشمن را در این میان ایجاد کنند.

سلامی با اشاره به تعریفی از نفوذ گفت: ایجاد میدان تأثیر در اندیشه و اراده مسئولان نظام که ما با روشنگری و تذکر از هر طریقی حتی با افشای رفتارهای اطلاعاتی و جریانی تلاش کردیم مسیر دشمن را بر همگان روشن کنیم تا دشمن نتواند جا پایی برای خود باز کند و در این میدان با آن مقابله خواهیم کرد.

وی گفت: دشمن در این مسیر می‌خواهد از یک طرف با تهاجم فرهنگی مردم را از ایمان و اعتقاد و اعتماد به نظام دور کند و از طرف دیگر به‌دنبال ایجاد اعتماد به دشمن بین مسئولان است. البته این مسئله تعمدی نبوده بلکه با تأثیرگذاری روی تفکر افراد تلاش می‌کند نگاه آنها را به دشمن تغییر دهد. اگر تفکر ما با تفکر دشمن هم‌راستا شد باید بدانیم این مسیر، مسیری است که دشمن می‌خواهد و این مسئله همه مسئولان کشور از خود بنده تا دیگران را تهدید می‌کند، لذا باید به‌دنبال استقرار فکری و حرکت در بستر یک تفکر ملی بدون اعتماد به دشمن حرکت کرد. البته ملت ایران هرگز استحاله فکری به کسی نداده و نخواهد داد.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به “مهمترین خطری که امروز سپاه پاسداران را تهدید می‌کند، چیست؟” گفت: ما از تهدیدات خارجی هیچ نگرانی نداریم و مهمترین خطری که متوجه سپاه است، تهدید داخلی نیز نیست، اما نگرانی این است که سپاه از هویت خود فاصله گیرد و همین مهمترین تهدید برای ما محسوب می‌شود.

سلامی گفت: سپاه پاسداران مادامی که مردم و ملت عظیم‌الشأن کنار آن قرار دارد و از تدابیر رهبری اندیشمند بهره می‌گیرد از هیچ تهدید خارجی نمی‌ترسد زیرا ظرفیت‌سازی زیادی را در جهان در این زمینه صورت داده است.

وی درباره مهمترین مؤلفه قدرت دفاعی ایران نیز گفت: وجود رهبری نیرومند، شجاع، حکیم، ملتی آگاه و ایمان مهمترین مؤلفه‌های قدرت ملت ایران محسوب می‌شود.

 

 


بخش خیریه شرکت گوگل یعنی Google.org به‌تازگی مبلغ 20 میلیون دلار را به‌منظور توسعه تکنولوژی‌های اپن سورس برای کمک به افراد معلول در سراسر جهان اختصاص داده است.

در همین راستا، کمپانی ساکن مانتین ویو چالش Google Impact را برگزار نمود و در هفته جاری 30 برنده این مسابقه را معرفی کرد. ایده‌های منتخب شامل طرح‌هایی در زمینه ناتوانی‌های شنیداری، حرکتی، حسی، بینائی و ارتباطی بوده که از آن جمله می‌توان به طرح تولید اندام‌های مصنوعی با پرینترهای سه بعدی به صورت متن باز، کتابخانه‌های دیجیتال برای افرادی که دچار اختلالات بینائی هستند و دیوایس‌هایی اشاره کرد که هر نوع ویلچر دستی را به نمونه‌های برقی تبدیل می‌نمایند.

به گزارش سایت Wired، به 6 کاندیدا از 30 طرح برگزیده بیش از یک میلیون دلار کمک مالی اعطا شده و بقیه نامزدها به طور میانگین 750 هزار دلار کمک هزینه برای اجرایی کردن ایده‌های خود دریافت نموده‌اند.

با استناد به آماری که Google.org منتشر نموده، جمعیتی معادل یک میلیارد نفر در سراسر جهان معلول بوده و با ناتوانی‌های جسمی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بریجیت هایر گاسلینگ، سرپرست برگزاری این مسابقه، در این رابطه اظهار داشت:« فارغ از کشور یا فرهنگی که این افراد در آن زندگی می‌کنند، افراد ناتوان در بیشتر مواقع فرصت پیشرفت را از دست می‌دهند و از هر سه مورد، یک نفر از آنها در فقر مالی به سر می‌برد. در کشورهای بزرگی همانند ایالت‌متحده، 50 تا 70 درصد از معلولین بیکار هستند و این آمار در کشورهای در حال توسعه به رقم 80 تا 90 درصد افزایش می‌یابد.‌»

پروژه‌هایی که Google.org پشتیبانی مالی آنها را به عهده گرفته، در راستای گرایشات کمپانی مادر است و هدف‌شان نیز یافتن راهکارهای درمانی هوشمند برای مشکلاتی است که افراد معلول در سراسر جهان با آن مواجه هستند.

پایینش بزن هفته نامه شهر امید را می توانید از روزنامه فروشی ها تهیه کنید

 


اپل در طراحی سیستم عامل iOS، تنظیمات و قابلیت‌های مفیدی برای افراد کم‌بینا یا نابینا، کم‌شنوا یا ناشنوا و حتی افراد معمولی در نظر گرفته تا به عنوان مثال متن را درشت‌تر ببنند، متن روی صفحه را به صورت گفتار بشنوند، از میکروفون و ایرپادها برای شنیدن صداهای اطراف با بلندی بیشتر استفاده کنند و حتی آیفون را به ذره‌بین دیجیتال تبدیل کنند.

در این مقاله می‌خواهیم با قابلیت‌های Accessibility در آیفون و آیپد آشنا شویم. این قابلیت‌ها به ویژه برای معلولین و افرادی سودمند است که مشکل بینایی یا شنوایی و غیره دارند، اما عموم کاربران نیز در شرایط مختلف می‌توانند کارها را با قابلیت‌های موجود، ساده‌تر و بهینه‌تر انجام دهند. با سیاره‌ی آی‌تی در ادامه‌ی مطلب همراه شوید.

بزرگ کردن متن در آیفون

اندازه‌ی متن در اپلیکیشن‌های اصلی آیفون و همین‌طور بخش‌هایی مثل تنظیمات، معمولاً متعادل و بهینه است اما به هر حال افراد سالمند یا اشخاصی که بینایی ضعیفی دارند، احتمالاً متن درشت‌تر را می‌پسندند. خوشبختانه در iOS این قابلیت پیش‌بینی شده که متن را بزرگ‌تر کنید اما متأسفانه تنظیمات مثل اندروید گسترده نیست.

برای بزرگ‌تر کردن متن، اپلیکیشن Settings را اجرا کنید. روی General تپ کنید و سپس روی Accessibility و در نهایت روی گزینه‌ی Larger Text تپ کنید. در این بخش سوییچی با عنوان Larger Accessibility Sizes موجود است که می‌توانید آن را فعال کنید تا اندازه‌ی فونت در سراسر سیستم عامل و اغلب اپلیکیشن‌ها بزرگ‌تر شود.

استفاده از AirPods برای بلندتر شنیدن صداهای اطراف

یکی از قابلیت‌های مفید iOS این است که می‌توانید از آن برای تقویت کردن صداها استفاده کنید! به عبارت دیگر صدا توسط میکروفون دریافت شده و از طریق هدفون بی‌سیم اپل که ایرپاد نام دارد، با صدای نسبتاً بلند پخش می‌شود. این ویژگی برای کسانی که شنوایی ضعیفی دارند، بسیار مفید است و البته برای استفاده کردن از آن، می‌بایست AirPods یا برخی هدفون‌های خاص را خریداری کرده باشید. برای اطلاعات کامل در مورد این قابلیت آیفون به مقاله‌ی زیر مراجعه فرمایید:

چگونه با Live Listen آیفون و آیپد، صداهای اطراف را بلند و واضح بشنویم؟

برای فعال کردن قابلیت Live Listen از اپلیکیشن تنظیمات استفاده کنید و روی Control Center تپ کنید. در این بخش می‌توانید شورت‌کاتی به اسم Hearing را به کنترل سنتر اضافه کنید. در زمانی که AirPods یا هدفون‌های پشتیبانی‌شده به آیفون متصل باشد، می‌توانید شورت‌کات جدید را در مرکز کنترل یا کنترل سنتر مشاهده کنید و روی آن تپ کنید. نتیجه فعال شدن قابلیت Live Listen است.

آشنایی با تنظیمات مخفی آیفون برای معلولین، تبدیل متن به صدا، تبدیل به ذره‌بین و غیره

زوم کردن در آیفون

قابلیت Zoom کردن هم در iOS پیش‌بینی شده است تا اگر اپلیکیشنی قابلیت زوم نداشت و اندازه‌ی متن کوچک بود، کاربر راهکاری ساده برای افزایش اندازه‌ی متن داشته باشد.

برای دسترسی به تنظیمات مربوطه، در Settings روی General و سپس Accessibility تپ کنید. در این بخش گزینه‌ی Zoom را لمس کنید تا صفحه‌ی تنظیمات بزرگنمایی باز شود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، سوییچی به اسم Zoom در این بخش وجود دارد که اگر فعال شود، می‌توانید با دو بار تپ کردن سه‌انگشتی روی صفحه نمایش، پنل زوم کردن را مشاهده کنید. برای بستن این پنل نیز می‌بایست دو بار با سه انگشت روی صفحه تپ کنید.

آشنایی با تنظیمات مخفی آیفون برای معلولین، تبدیل متن به صدا، تبدیل به ذره‌بین و غیره

زمانی که Zoom فعال است، می‌توانید با حرکت دادن سه انگشت روی صفحه، در صفحه جابجا شوید و بخش‌های مختلف را به صورت بزرگ و زوم‌شده بررسی کنید. برای تغییر دادن میزان بزرگ‌نمایی نیز می‌توانید از دو بار تپ سه‌انگشتی استفاده کنید.

استفاده از ذره‌بین در iPhone

دوربین آیفون می‌تواند اجسام را به صورت بزرگ نشان دهد و به بیان دیگر آیفون را به یک ذره‌بین دیجیتال در مواقع اضطراری تبدیل کند. برای فعال کردن قابلیت تبدیل آیفون به ذره‌بین یا Magnifier نیز می‌بایست به بخش Accessibility تنظیمات مراجعه کنید. در این بخش روی گزینه‌ی Magnifier تپ کنید و سوییچ گزینه‌ی Magnifier در صفحه‌ی بعدی را به حالت فعال جابجا کنید.

آشنایی با تنظیمات مخفی آیفون برای معلولین، تبدیل متن به صدا، تبدیل به ذره‌بین و غیره

برای استفاده از ذره‌بین آیفون، دکمه‌ی کناری یا Side Button آیفون ایکس و نسخه‌های بعدی را سه بار پشت‌سر‌هم فشار دهید. در مورد آیفون 8 و نسخه‌های قبلی نیز از سه بار فشار دادن کلید خانه استفاده کنید.

استفاده از موتور تبدیل متن به صدا برای خواندن صفحه

قابلیت بعدی که در دسته‌ی Accessibility تنظیمات آیفون پیش‌بینی شده، Screen Reader یا صفحه‌خوان است. با این ویژگی کاربردی می‌توانید متنی که روی صفحه موجود است را به صورت گفتاری بشنوید و لذا برای افراد کم‌بینا و یا نابینا، بسیار سودمند است.

برای فعال کردن قابلیت VoiceOver یا صفحه‌خوان، اپلیکیشن Settings را اجرا کنید. روی General و سپس Accessibility و در ادامه VoiceOver تپ کنید. در این بخش سوییچ قابلیت VoiceOver را در وضعیت فعال قرار دهید.

آشنایی با تنظیمات مخفی آیفون برای معلولین، تبدیل متن به صدا، تبدیل به ذره‌بین و غیره

حال برای استفاده از این ویژگی کاربردی نیز می‌بایست دکمه‌ی کناری یا Side را سه مرتبه پشت‌سرهم فشار دهید و در آیفون‌های قدیمی نیز سه مرتبه دکمه‌ی Home یا خانه را فشار دهید.

در صفحه‌ی VoiceOver تنظیمات مختلفی موجود است که این ویژگی را بهینه‌تر می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید روی Voices و سپس Speech تپ کنید و صدای موتور تبدیل متن به گفتار را تغییر بدهید.

فعال کردن فیلتر رنگ‌ها در iOS

در iOS قابلیتی به اسم Smart Invert یا معکوس کردن هوشمند رنگ‌ها موجود است که رنگ عناصر روی صفحه را معکوس می‌کند. به عبارت دیگر اگر اپلیکیشنی پوسته‌ی روشن داشته باشد و در تاریکی شب، چشم را خسته کرده و مصرف باتری را بیشتر کند، می‌توانید با فعال کردن سوییچ Smart Invert، رنگ‌ها را معکوس کنید تا مشکل حل شود. معکوس کردن هوشمند به این معنی است که رنگ مواردی مثل ویدیوها و عکس‌ها برعکس نمی‌شود.

برای فعال کردن این ویژگی کاربردی، در اپلیکیشن Settings روی General و Accessibility و سپس Display Accommodations و Invert Colors تپ کنید. در صفحه‌ی بعدی دو سوییچ Smart Invert و Classic Invert موجود است که می‌توانید از یکی از موارد استفاده کنید.

توجه کنید که فیلتر Classic Invert رنگ عکس و ویدیوها را مثل تمام بخش‌های دیگر صفحه، برعکس می‌کند.

فعال کردن همیشگی زیرنویس ویدیوها

اگر معمولاً حین تماشای ویدیوها، نمایش زیرنویس را فعال می‌کنید، می‌توانید در تنظیمات این کار را انجام بدهید تا هر بار نیازی به فعال کردن دستی نباشد. برای این مهم ابتدا Settings را اجرا کنید و سپس روی Accessibility و Subtitles & Captioning تپ کنید. در این بخش سوییچ گزینه‌ی Closed Captions + SDH را فعال کنید.

برای ویرایش ظاهر زیرنویس، می‌توانید روی گزینه‌ی Style تپ کنید. توجه کنید که تمام اپلیکیشن‌های آیفون از تنظیمات این صفحه تبعیت نمی‌کنند و ممکن است همواره نیاز به فعال کردن دستی زیرنویس باشد. در برخی اپلیکیشن‌های مدیاپلیر، تنظیماتی در بخش Subtitle پیش‌بینی شده که همواره نمایش زیرنویس را فعال می‌کند و همین‌طور زبان زیرنویس با اولویت زبانی خاص مثل فارسی، قابل انتخاب کردن است.

غیرفعال کردن لرزش برای لغو یا Undo

آیفون در صورت لرزش عمدی، عمل در حال انجام شدن را لغو یا Undo می‌کند. به عنوان مثال برای تصحیح کردن اشتباهات تایپی، می‌توانید گوشی را بلرزانید. اما ممکن است این ویژگی در شرایطی که به دلیلی گوشی لرزش زیادی دارد، مزاحم تلقی شود. در این صورت می‌توانید از بخش Accessibility تنظیمات، آن را غیرفعال کنید. کافی است روی Shake to Undo تپ کرده و در صفحه‌ی بعدی سوییچ این گزینه را غیرفعال کنید.

استفاده از AssistiveTouch به جای کلیدهای سخت‌افزاری

در iOS تنظیماتی تحت عنوان تاچ کمکی یا AssistiveTouch موجود است که شورت‌کات‌ها و کلیدهایی را روی صفحه نمایش به صورت شناور قرار می‌دهد. در میان این کلیدها، کلید خانه یا Home و کلید فعال کردن دستیار صوتی یا همان Siri‌ معروف اپل و همین‌طور نمایش پنل کنترلی یا Control Center نیز دیده می‌شود. بنابراین فعال کردن این ویژگی، می‌تواند مفید باشد.

برای فعال کردن قابلیت AssistiveTouch در iOS، اپلیکیشن Settings را اجرا کنید. روی General و سپس Accessibility و در نهایت AssistiveTouch تپ کنید. در صفحه‌ی بعدی سوییچ گزینه‌ی AssistiveTouch را به حالت فعال یا روشن جابجا کنید. حال می‌توانید در بخش Custom Actions ، اکشن‌های سفارشی خویش را تعریف کنید. به عنوان مثال با یک مرتبه تپ کردن، منو باز می‌شود اما می‌توانید عمل دیگری را برای تپ کردن تعریف کنید و همین‌طور در مورد دو بار تپ کردن یا Double Tap و تپ و مکث یا Long Press.