سبک زندگی

مدل مانتو مجلسی بهاری دخترانه و زنانه منا محبی برای عید سال 96 بهار 2017

 محمدعلی محبی اهل جاغوری از ولایت غزنی افغانستان است. همه اهالی جاغوری از شیعیان و محبان اهل بیت(علیهم السلام) هستند. آنها از همان قبل از انقلاب مقلد امام خمینی(ره) بوده اند.

 

محمدعلی پدرش را در کودکی از دست می دهد و در آغوش پر مهر مادرش قد می کشد. در 12،13 سالگی ازدواج می کند و صاحب دو فرزند می شود. هنوز سن و سالی ندارد که بشود به او جوان گفت اما دو فرزند دارد و درگیر جنگ با شوروی در افغانستان است. آرام و قرار ندارد؛ یا در مسجد محل کار انقلابی و تبلیغ می کند و یا در خط مقدم مبارزه با شوروی می جنگد.

 

انقلاب ایران که پیروز می شود، اهالی جاغوری هم خوشحال می شوند. هر روز در مسجدند و پای رادیوی ایران تا شاید صدای امام را بشنوند. دو سال از انقلاب گذشته و محمدعلی هم بالاخره صدای امام را با گوش های خودش می شنود. امام فرمان داده تا مردم جبهه را پر کنند. محمد علی 16 ساله است. هنوز هم نوجوان! ماجرا را به مادرش می گوید. مادر سریع او را مهیای سفر می کند. محمد علی باید به ایران برود و در جبهه برای امام و انقلاب بجنگد. آنها همه مقلد امام خمینی(ره) هستند، حرف امام نباید زمین بیفتد.

 

با همسر و فرزندانش خداحفظی می کند، مادرش سه بار دور او می گردد و بالاخره با او خداحافظی می کند. محمدعلی سراغ حجت الاسلام ابراهیمی می رود. او نماینده امام خمینی(ره) در افغانستان است. ابراهیمی نامه ای برایش می نویسد تا او را به ایران راه دهند و تاکید می کند که محمدعلی عازم جبهه است.

 

مهرماه 1359 روزهای آغازین جنگ ایران و عراق است. محمدعلی همان روزها تنهای تنها خودش را به ایران، مشهد، تهران، دوکوهه و در آخر به اهواز می رساند. او راننده خودروهای سنگین می شود و مسئول انتقال آب، غذا، مهمات، تجهیزات و ادوات زرهی می شود. محمدعلی آنقدر در جبهه پرتلاش است و بی وقفه کار می کند که رزمنده ها به او لقب «کِلِی» را می دهند. حالا محمدعلی کلی را همه می شناسند؛ نه به همنامِ آمریکایی اش بلکه محمدعلی کلی، جوان رزمنده افغانستانی است که تمام روز و شبش را در جاده ها و برای خدمت رسانی به جبهه ها رانندگی می کند. او همسفره فرماندهان شهیدی چون باکری، همت، خرازی، شوشتری، کاظمی و … بوده است.

 

کسی باور نمی کند که او افغانستانی باشد،  رزمنده های ایرانی خیال می کنند او مشهدی است و حالا محمدعلی هم با این چیزها کاری ندارد، تکلیفش را انجام می دهد. او در جبهه ایران است که پسرش روح الله در همان جاغوری مورد سوءقصد طالبان قرار می گیرد و بشهادت می رسد. انگیزه ترور هم کارهای محمدعلی عنوان می شود. گفتند محمدعلی مزدور و جاسوس ایران شده است و خانواده اش نباید در افغانستان امنیت داشته باشند. او در همان سال های ابتدایی جنگ، پدرِ شهید می شود. محمد علی نام پسرش را به عشق امام خمینی(ره) روح الله گذاشته بود.

 

محمدعلی هشت سال در جبهه های ایران می جنگد. او در طول هشت سال فقط چهار روز به مرخصی می رود. جنگ تمام شده اما کار او تمامی ندارد. او برای آزادی قدس به ایران آمده، این را از امام یاد گرفت وقتی که گفت:«راه قدس از کربلا می گذرد». دو سه سال بعد از پایان جنگ مادرش را از دست می دهد اما بازهم در جبهه می ماند. محمدعلی تا سال 1375 یعنی 9 سال بعد از پایان جنگ هنوز هم در منطقه عملیاتی اهواز مشغول است. حالا تازه فراغتی پیدا کرده که خانواده اش را از افغانستان به ایران بیاورد. او بالاخره همسر و تنها دخترش را بعد از 17 سال می بیند. 17 سال دوری از خانواده در سال 1376 تمام می شود.

 

او پس از مشکلات فراوانی که در ایران بخاطر مسائل تابعیتی و هویتی پیدا می کند، بدون هیچ پشتوانه مالی از سپاه اهواز هم جدا می شود. محمدعلی کلی حالا دو ماه است که چشمانش را بر اثر عوارض رانندگی های بی وقفه شبانه از دست داده است. او جانباز شیمیایی هم هست اما حالا نه کاری می تواند انجام دهد و نه کسی به کار او کاری دارد. تنها یک دوست و همرزم قدیمی دارد که در سال 1386 محمدعلی را از اهواز به کرج می آورد و خانه اش را در اختیار او قرار می  دهد.

 

رزمنده پرتلاش افغانستانی بخاطر مشکلات بینایی اش روزهای سختی را می گذراند. روزهای سخت او مدت هاست آغاز شده است. فشار زندگی آنقدر طاقت فرسا شده که همسرش در یک نانوایی در همان کرج مشغول به کار شده است. همسر محمدعلی کلی پس از سال ها افتخار آفرینی قهرمانش، در کرج نانوایی می کند تا محتاج نان شب نباشند.

متن گفت وگو با محمدعلی کلی را بخوانید:

 

* خودتان را معرفی کنید.

 

اسم من محمد علی محبی بود، ولی زمانی که وارد جبهه شدم به دلیل فعالیت زیاد فامیل من عوض شد و به نام کِلِی من را شناختند. قبل از این که به ایران بیایم در افغانستان درس می خواندم. پدرم را زود از دست دادم و به همراه مادرم به کشاورزی مشغول بودم. ما مسجدی داشتیم و تمام اهالی آنجا جمع می شدیم و اخبار را گوش می دادیم.

 

* در کجا؟

 

در استان غزنی شهرستان جاغوری بودم.

 

* طیف مذهبی آنجا چگونه است؟

 

همه شیعه هستند.

 

* تا چه سالی در آن شهرستان بودید؟

 

حدوداً سالی که امام می خواستند بیاییند و ما اخبار را دقیق گوش می دادیم، تا شروع جنگ من آنجا بودم.

 

* متولد چه سالی هستید؟

 

من متولد اواخر 41 هستم. دقیق 16، 17 ساله بودم که ولایتم را ترک کردم و به ایران آمدم.

 

* در مسجد چه می کردید؟ از سنین نوجوانی می رفتید؟

 

من از بچگی به مسجد می رفتم. والدینم خیلی مذهبی بودند. از بچگی اولین کاری که می کنیم یادگیری قرآن است. در مسجد درس می خواندم و بعد از آن به مدرسه می رفتم. از 5-4 سالگی دیگر نماز را ترک نکردم. قضا شده است اما ترک نکردم.

 

* سابقه جهاد با شوروی هم داشتید؟

 

بله، آنجا هم فعالیت داشتم. در جنگ با روس ها شرکت داشتم. چندین عملیات شرکت کردم.

 

* امام خمینی را چطور شناختید؟

 

مادرم بسیار مذهبی بود. او عاشق امام (ره) بود.

 

* امام را از کجا می شناختند؟

 

امام (ره) مرجع تقلیدمان بود. من معذرت می خواهم اما ما بیشتر از ایرانی ها امام را می شناسیم چرا که ما برای تقلید ابتدا ریشه یابی می کنیم و بعد مقلد آن فرد می شویم. اول آیت الله خویی و بعد امام خمینی بودند. مردم ما کلاً مقلد امام خمینی بودند.

 

بعد از شروع جنگ، که شرکت در جهاد برای هر شیعه واجب است، با مادرم صحبت کردم و به او گفتم حرف امام (ره) است. مادرم خیلی فکر کرد و گفت می داند برادرم کوچک است و پدر از دست داده ام، اما باید به ایران بروم و در جبهه شرکت کنم.

 

* چند برادر بودید؟

 

من یک برادر بزرگ داشتم، در اداره راه و ترابری مزار شریف کار می کرد. ما در جاغوری بودیم و او در مزار شریف بود. وقتی امام (ره) دستور داد که جبهه ها خالی نماند، مادرم خواست آماده شوم و به ایران بیایم.

 

* صحبت های امام را خودتان شنیدید؟

 

بله. در مسجد از اخبار رادیو شنیدم. با مادرم که صحبت کردم اجازه رفتن به جبهه را داد. روز بعد از آن با اقوام خداحافظی کردم و به ایران آمدم. وقتی داشتم از خانه خارج می شدم وسط خانه من را نگهداشت و سه بار به دور من چرخید. به من گفت «تو برو به کمک آقا، مشکلی پیش نخواهد آمد».

 

 

 

* با چه کسی هماهنگ کردید که به ایران بیایید؟

 

امام خمینی نماینده ای به نام آیت الله ابراهیمی در افغانستان داشتند که خمس و … را جمع آوری می کردند. از او نامه گرفتم که در مرز به من کاری نداشته باشند. تنها به ایران آمدم. به مرز ایران آمدم.

 

* در نامه چه نوشتند؟

 

نوشتند که من درخواست جبهه کرده ام و می خواهم به جبهه بیایم. من را معرفی کردند که از خاندان مذهبی هستم. داخل پرونده ام هنوز آن نامه را دارم. سر مرز نامه را نگاه کردند و از من پرسیدند «واقعا به جبهه می روی؟» گفتم «بله» و اجازه ورود دادند.

پسرم را کشتند چون معتقد بودند من «مزدور خمینی» هستم/ نهضت خمینی شکستنی نیست حتی اگر دولتی با آمریکا سر یک میز بنشیند

 

* بعد که وارد کشور شدید کجا رفتید؟

 

به مشهد رفتم. در مشهد حمام کردم و به زیارت امام رضا (ع) رفتم.

 

* در مشهد مهمان چه کسی بودید؟

 

هیچکس! کسی نداشتم. شب را در حرم امام رضا (ع) بودم. عجله داشتم. تا صبح هم زیارت کردم. پس از آن از مشهد به تهران آمدم.

 

* چند روز در مشهد بودید؟

 

یک شب. همان یک شب را هم در حرم خوابیدم. به تهران که رسیدم ماندم که چه کنم.

 

* اصلاَ برای چه به تهران آمدید؟ خب یکسره به جنوب می رفتید.

 

من بلد نبودم. به تهران آمدم. جایی به نام پارک ملت بود. دیدم کارگران افغانی کار می کنند. از آنها پرسیدم چه می کنید و مسئول شما کیست؟ آقای چگینی مسئول آنها بود. آقای چگینی که من را دید گمان کرد به دنبال کار هستم. برای او توضیح دادم و راهنمایی خواستم. فرد بسیار درستی بود. به من گفت باید به خیابان دکتر بهشتی بروم و به پادگان دکتر بهشتی خودم را معرفی کنم. به پادگان رفتم و نامه را نشان دادم. ثبت نام کردند و یک شب در پادگان خوابیدم. من را به پادگان اموزشی فلکه 4 تهران پارس فرستادند. الان این پادگان تبدیل به دانشگاه امام حسین (ع) شده است. آقای بابائی مسئول آموزش ما بود. به او گفتم که چه مهارت هایی دارم.

 

* از زمان جنگ با شوروی بلد بودید؟

 

بله. به من گفتند یکسری از تاکتیک ها را باید آموزش ببینم. خیلی فشرده آموزش دیدم. 12 مهر وارد پادگان شدم.

 

* چه تاریخی وارد ایران شدید؟

 

دقیقا را به یاد ندارم. همان تاریخ را به عنوان ورود به جبهه زدند. 10 روزی آموزش دیدم و بعد من را به اهواز فرستادند.

 

* چه سالی بود؟

 

سال 59. همان روزهای آغازین جنگ بود. من را به اهواز فرستادند. در جایی که جاده قطع شده بود اتوبوس ما را پیاده کرد. در طرف دیگر رودخانه اتوبوس دیگری ایستاده بود. ما سوار شدیم و به دوکوهه رفتیم. پادگان شهید کلهر بود، البته آن زمان شهید کلهر نبود. با همان رفیق های دوره آموزشی به اهواز رفتیم.

 

* افغانستانی دیگری هم دیدید؟

 

نه فقط من افغانی بودم. هر چه می گفتم من افغانی هستم کسی قبول نمی کرد! گمان می کردند مشهدی هستم. در عملیاتی در شط کارون بود که بعد از آن عملیات که خیلی پیشرفت داشتیم و مناطق زیادی را آزاد کردیم، دو هفته به ما مرخصی دادند. گفتند آماده باش باشید که وقتی زنگ زدیم باید برگردید.

به دفتر فرماندهی رفتم. مسئول عملیات ما آقای شاه حسینی بود. به آنها گفتم من افغانی هستم و در ایران خانه و زندگی ندارم. من را جایی ببرید که شبانه روز کار کنم. طوری نباشد که چهار روز عملیات باشد و دو هفته مرخصی بروم. در آن مدت من مرخصی نرفتم. فقط سال 78 و 79 من 4 روز مرخصی برای عروسی دخترم استفاده کردم. من را به قرارگاه مقدم جنوب بردند. گفتم که رانندگی بلد هستم و می توانم برای رساندن تجهیزات مختلف همکاری کنم. فرمانده این قرارگاه سردار شوشتری بود.

 

* در آنجا به عنوان راننده مشغول شدید؟

 

بله. ماشین را تحویل گرفتم و فردی را به خانه رساندم و موقع برگشت راه را گم کردم. اهواز تاریک بود. تا صبح سر فلکه اصلی شهر اهواز داخل ماشین خوابیدم و صبح زود به قرارگاه آمدم. در موقع ظهر از من خواستند از پادگان دکتر چمران غذاها را منتقل کنم. ماشین را بار زدم. یک نفر هم همراه من آمد. غذا را بردم و تقسیم کردم. دیگ را شستم و تحویل دادم. به من گفتند «مسیر را یاد گرفتی؟»، گفتم «بله». گفتند شب باید مهمات ببرم. از آنجا کارم شروع شد.

 

* در منطقه جنوب هیچ افغانستانی ندیدید؟

 

نه، اصلا ندیدم. تا سال 65 و 66 من افغانی ندیدم. آن سال چند افغانی دیدم که نیروی خدماتی بودند و پادگان را تمیز می کردند.

 

* اول که دوکوهه رفتید کسی نمی گفت شما افغانی هستید اینجا چه می کنید؟

 

اصلا. همه گمان می کردند مشهدی هستم. خودم را معرفی می کردم ولی آنها قبول نمی کردند.

 

* چرا قبول نمی کردند و برایشان عجیب بود یک افغانی در جنگ ایران و عراق باشد؟

 

من از عقیده و از خانواده خودم می گفتم ولی قبول نمی کردند، چون جوان هم بودند خیلی راحت نمی پذیرفتند.

 

* عقیده تان چه بود؟

 

این که مقلد امام خمینی هستم و در راه دین و مذهبم بسیار محکم هستم. اینها را می گفتم ولی قبول نمی کردند. تا زمانی که افغانی بیشتری در اهواز دیدم که به عنوان کادر خدماتی در جبهه بودند.

 

* کلا راننده ماندید؟

 

بله. ابتدا از اهواز برای آنها غذا می آوردیم و بعد آشپزخانه شماره های 1 و 2 و 3 و 4 تا 10 سمت جزیره جنوبی، آشپزخانه 1-10 سمت خرمشهر، آشپزخانه 1-10 سمت فاو و … را تامین می کردیم. زمانی که این کارها را انجام می دادم به من ماشین سنگین دادند. یخ، سوخت، آب و… می بردم. در هفته اگر یک شب آرام می خوابیدم، می گفتم اصلا کاری نکردم و خستگی من رفع می شد.

 

* اولین ماشینی که دادند چه بود؟

 

نیسان بود. غذا و یخ و آب و مهمات می بردم.

 

* فقط به یک جبهه می بردید؟

 

نه، مثلا لشگر 21 امام رضای مشهد بود. لشگر 19 فجر شیراز بود. لشگر 25 کربلای مازندران بود. لشگر گلستان بود. لشگر 14 امام حسین اصفهان بود. لشگر نجف برای نجف آباد بود.

 

* از اشپزخانه غذا می گرفتید و به این جبهه ها می بردید؟

 

بله. البته غذا رساندن هم زیاد طول نکشید و به من ماشین سنگین تحویل دادند که مهمات برسانم.

 

* ماشین سنگین تان چه بود؟

 

کامیون بود. بعد از یکی ماه دوماه به من تریلی دادند. من هم مقداری کنجکاو بودم و جرثقیل و… را هم یاد گرفتم. عملیات هایی چون بدر و خیبر شروع شد و من در این عملیات ها کارهای زیادی کردم. تا صبح هم کار می کردم. بعد از این که وارد مهمات شدم روی تانک و توپخانه و … رفتم.

 

* در عملیات خیبر چه ماموریتی داشتید؟

 

در این عملیات فرمانده به من گفت «جرثقیل بلد هستی؟»؛ به من رانندگی جرثقیل یاد دادند. گفتند به منطقه ای بروم که قطار پل های شناور را می آورد. پل های شناور را بار زدم و شب آنها را به جزیره بردم و خالی کردم؛ بعد پل ها را داخل آب انداختم. کارم این بود. کم کم مکانیک یاد گرفتم. هر کاری که لنگ می شدند من برای آنها انجام می دادم. بیمارستان های صحرایی های مختلف را با همین دستم خاکش را کندم و سنگرهایش را جا زدم.

 

* چه زمانی به افغانستان برگشتید؟

 

تا الان برنگشتم افغانستان.

 

* یعنی مادرتان را دیگر ندیدید؟

 

نه ندیدم. در همان 16 سالگی آخرین دیدار ما بود. سال 69 یا 70 به رحمت خدا رفت. من شب و روز جبهه بودم. یک روز و یک ساعت هم منطقه را تعطیل نکردم. کارم زیاد بود. اکثر فرمانده ها من را می شناختند و می خواستند من کارها را ردیف کنم. در هر چیزی وارد بودم و کارهای مختلف را انجام می دادم. بعد از جنگ کم کم عینکی شدم.

 

* غیر از نیروهای خدماتی که افغانستانی بودند، در عملیات ها افغانستانی دیدید؟

 

من ندیدم.

 

* فک می کنم حدود 3-2 هزار شهید افغانستانی در دفاع مقدس داریم.

 

بله انها یک تیپی بودند که سمت کردستان بودند. از مشهد آمدند.

 

* از حضورشان با خبر بودید؟

 

نه نمی دانستم. بعدها فهمیدم. بعد از جنگ بود که فهمیدم. با این که غریب بودم ولی اخلاقم طوری بود که زود انس می گرفتم.

 

* یکی از خاطرات خطرناک حضورتان در جبهه را تعریف کنید.

 

یک روز 24 تُن مهمات را بار زده بودم. نزدیک گلزار شهدا خمپاره به جلوی ماشینم خورد. مهمات را برای لشگر 21 امام رضای مشهد می بردم. صدا را که شنیدم فقط سنگ بود که روی کاپوت ماشین ریخته می شد. بعد از این که سروصداها خوابید اطرافم را نگاه کردم و دیدم ترکش به جاهای مختلف ماشین اصابت کرده است ولی ماشین روشن بود. حتی لاستیک ها را نگاه نکردم ببینم سالم است یا نه. ماشین را حرکت دادم و به سمت مقصد راه افتادم. بار را خالی کردم و دیدم ماشین خیلی خسارت دیده است اما جالب است که یک ترکش هم به این مهمات نخورده است که منفجر شود. به اهواز آمدم.

 

* ماشین را برگرداندید؟

 

بله. کاپوت که خراب شده بود را روی ماشینم گذاشتند و گفتند به اهواز بروید. دوباره به منطقه برگشتم.

 

* اتفاق افتاد که در تله ای گیر کنید و به اسارت نزدیک باشید؟

 

یکبار محاصره شدم. در حصر آبادان 48 ساعت محاصره شدم.

 

* ماشین هم دستتان بود؟

 

بله. مهمات برده بودم. آنجا اسیر نشدم. امام دستور دادند حصر آبادان باید شکسته شود، رزمنده ها عملیات کردند و شکسته شد. حتی از گرسنگی آچار ماشینم را به شکمم بسته بودم. سبک شده بودم و پاهایم یاری نمی کرد. من در اینجا فهمیدم کسی که غذا نخورد و پاهایش زمین را نمی گیرد به چه معنا است.

 

* تا پایان جنگ همواره پشت فرمان بودید؟

 

من 8 سال کلا جبهه بودم. در این 8 سال 8 دقیقه هم تعطیل نکردم. عملیات هایی مختلف در غرب و جنوب شرکت کردم. کارهای خدماتی انجام دادم. همه کار انجام دادم.

 

* کسی بود که در این دوران به او وابسته شده باشید؟

 

بله. مهدی باکری بود. برادرش قائم مقام او بود. زین الدین هم از کسانی بود که به او وابسته شدم. محمد ابراهیم همت بود. شهید خرازی هم بود. همانند رفیق بودیم و نمی گذاشتند غذا را نزد کسی دیگر بخورم. هر وقت برایشان بار می بردم حسابی من را تحویل می گرفتند.

 

* یعنی همسفره همت و خرازی بودید؟

 

بله. قربان عرب که فرمانده لشگر نجف اشرف بود را هم می شناختم. با انها هم بودم. آقای صالحی هم در لشگر 27 مازندران بود. خیلی بودند که دوستان من بودند. روحشان شاد باشد.

 

* اولین کسی که به او وابسته شدید و شهید شد چه کسی بود؟

 

در افغانستان شهادت را زیاد دیدم. دوستان زیادی داشتم که شهید شدند. قربان علی، بابا علی و.. که جلوی چشم من شهید شدند.

 

* در جنگ شوروی بود؟

 

بله. در ایران برای من کشته شدن عادی بود. دقیق یاد ندارم اولین نفر چه کسی بود. هر دقیقه یک نفر شهید می شد. موقع عملیات به من اتوبوس می دادند که جنازه ها را برگردانم.

 

* به معراج شهدا می بردید؟

 

بله. در سردخانه می اوردم. همه کار می کردم. تنها من نبودم.

 

* جنگ که تمام شد خوشحال شدید؟

 

نه. امام (ره) گفته بودند راه قدس از کربلا می گذرد. چون حرف امام برای ما ملاک بود این هدف ما بود. وقتی امام به رحمت خدا رفت ماموریت بودم. نفربر داشتم و می خواستم به منطقه ببرم. وقتی این خبر را از آقای حیاتی شنیدم گریه کردم. من برای هیچ کسی حتی مادر و پدرم به اندازه امام گریه نکردم. تا اندازه ای گریه کردم که قبل از ظهر من دیگر کار نکردم. حالم بسیار بد شده بود. من می گفتم این راه ادامه دارد و با پذیرش قطعنامه تمام نمی شود. وقتی امام قطعنامه را قبول کردند من بسیار ناراحت شدم.

 

* جنگ تمام شود که خوب است.

 

جنگ خانمان سوز است، بد است اما نمی دانید در آن منطقه چه بلایی بر سر ما اوردند. در هویزه، در خرمشهر، در داخویین، در حمیدیه، سوسنگرد، بوستان و… بعثی ها کارهای بدی انجام دادند. خیلی از ستم ها انها ناراحت بودم.

 

* دوست داشتید جنگ تا چه زمانی ادامه یابد؟

 

دوست نداشتم جنگ ادامه پیدا کند اما دوست داشتم به هدف برسیم.

 

* هدف چه بود؟

 

هدف این بود که راه قدس از کربلا می گذرد. هدف این بود. همین.

 

* جنگ که تمام شد کار شما چه شد؟

 

بعد از اتمام جنگ باید تمام تجهیزات و ادوات جبهه را برمی گرداندیم چه از نظر تانک، توپ توپخانه، مخزن های آب، چادر و… این کار چندین سال طول کشید.

 

* مگر فقط شما راننده بودید؟

 

نه راننده های زیادی بودند. تمام تجهیزات ایران آنجا بود. چه در غرب و چه در جنوب بودند. بسیار زیاد بود. بعد از اتمام این انتقالات و معین شدن خط های صفر مرزی باید خاکریز می کندیم و سنگر می زدیم. این کارها را انجام می دادیم. از فاو تا سمت مهران این سنگرها را زدیم و کارها را انجام دادیم.

 

* چند سال بعد از جنگ در منطقه بودید؟

 

حدوداً تا سال 74 و 75 من منطقه بودم. کار شبانه روزی داشتیم.

 

* در 16 سالگی از افغانستان به ایران آمدید؟

 

بله.

 

* چه زمانی ازدواج کردید؟

 

من قبل از این که از افغانستان بیایم ازدواج کردم.

 

* یعنی در چند سالگی؟

 

کوچک بودم. گوسفنددار و زمین دار بودیم. مادرم پیر بود و برای من زود زن گرفت. حدوداً 14 ساله بودم. دو بچه داشتم. چون من در ایران در جبهه بودم پسرم در انجا مورد سوءقصد قرار گرفت و شهید شد. سال 76 خانواده ام به ایران آمدند. تقریباً 17 سال همدیگر را ندیده بودیم.

 

* تماس تلفنی هم نداشتید؟

 

نه.امکانات نبود. فقط نامه می دادم. هر دو سال سه سال نامه می دادم.

 

* پسرتان چه شد؟

 

زمانی که ایران بودم می گفتند من «مزدور خمینی» هستم و در جبهه ایران فعالیت می کنم، با همین حرف ها پسرم را مورد سو قصد قرار دادند و شهید کردند.

 

* پس پدر شهید هستید؟

 

بله. پسرم به نام امام خمینی، روح الله بود.

 

* از منطقه که برگشتید پیگیر آوردن خانواده به ایران شدید؟

 

بله. تا آن زمان نگفته بودم که بیایند چون کارم شبانه روزی بود و در اختیار خودم نبودم. همواره منطقه بودم. مسئول محورها بودم و نباید کم کاری می کردیم.

 

* از منطقه که آمدید در کدام شهر مستقر شدید؟

 

اهواز بودم و خانواده ام را آوردم.

 

* دخترتان شما می شناخت؟

 

نه. وقتی همدیگر را دیدیم غذا نخوردم و شب را نتوانستم بخوابم از بس ذوق زده شده بودم. دخترم من را نمی شناخت.

 

* دلتان تنگ نشده بود؟

 

فوق العاده زیاد اما در نامه ها همه را می نوشتم. نامه دست خانواده ام است. خانواده ام را یک شب به مازندران بردم و دوباره به تهران رفتیم تا به اهواز برگردیم.

 

* وقتی دخترتان را دیدید چه گفت؟

 

ابتدا غریبی می کرد. به طرفش رفتم و او هم به طرفم آمد و بوسیدمش. توانست ارتباط برقرار کند. خیلی اشک ریختم. در این سال ها که پیش خانواده نبودم به آنها ظلم شد. خدا می داند مدتی که در جبهه بودم هیچ گاه ترس به دلم نیامد. با ماشین اطراف می رفتم و تیر به ماشین اصابت می کرد اما به من نمی خورد. همه جا می رفتم و ترسی هم نداشتم.

 

* با خانواده در اهواز زندگی کردید؟

 

بله. در این جا هم کارهای زیادی به من محول کردند.

 

* تا چه سالی در اهواز بودید؟

 

تا سال 86 اهواز بودم. تا 83 سپاه بودم. از آن سال به بعد کارهای شخصی می کردم. پدر خانم دوستم من را از اهواز به کرج بردند. یک خانه هم در اختیار من قرار دادند. من مدیون اینها هستم.سال 86 این دوستم من را از اهواز به کرج آورد. از 86 تا کنون در کرج هستم.

 

* دوستتان چه کسی بود؟

 

هم رزم من در اهواز بود. تا کنون هم با هم رفیق هستیم. منزل همان دوستم زندگی می کنم.

 

* هنوز هم شناسنامه ندارید؟

 

خیر. ندارم. کارت شناسایی دارم ولی تنها این خواهش دارم که مسئله مدارکم درست شود چون فرزندانم اذیت می شوند. نه کاری می توانم بکنم و نه فرزندانم آسایش دارند. کارهای اداری من را همین دوستم انجام می دهد. برای ثبت نام مدرسه بچه هایم هم مشکل دارم.

 

* چند فرزند دارید؟

 

4 بچه دارم. که کوچکترین آنها 11 ساله است.

 

* راحت در ایران درس خواندند؟

 

نه، خیلی مشکلات داشتند.

 

* دستور رهبری را سال گذشته شنیدید؟ گفته بودند فرزندان خانواده مهاجران حتی آنها که غیر قانونی به ایران آمده اند باید بتوانند در مدارس درس بخوانند.

 

من این را شنیدم. مدراک زیادی دارم اما اعتنا نمی کنند. معاون آموزش و پرورش به پسرم که درسش خوب است، گفته یا باید علوم انسانی بخواند یا پرونده خود را بگیرد و برود. پسرم عاشق ریاضی است و می گوید که نمی خواهد صندلی ای را اشغال کند. هنوز هم ثبت نام نشده است.

 

* در سال های جنگ جانباز هم شدید؟

 

من تیر خوردم و شیمیایی هم شدم. به من مرخصی دادند اما فرار کردم و دوباره به جبهه برگشتم. در بیمارستان خوابیدم اما دوستانم برایم لباس آوردند و من فرار کردم.

 

* چشمتان چه شده است؟

 

از سالی که جنگ تمام شد احساس کردم چشمانم تار می بیند. عینک گرفتم. هر سال عینک را عوض می کردم تا این که الان دوماه یکبار عینک عوض می کنم. به دنبال دوا و دکتر رفتم. دکتر گفته است ضربه خورده است. این بعلت رانندگی طولانی مدت در شب با چراغ خاموش بود. الان هم یکی دو ماهی هست که بینایی چشمانم را از دست داده ام.

 

* الان دوباره در سوریه افغانستانی های زیادی مشغول جهاد هستند.

 

پسرعموی من دو سال است که در سوریه است. از منطقه ما 28 نفر رفته اند و من می شناسم. خیلی دوست دارم بروم اما شرایطم اجازه نمی دهد. الان خانه نشین شدم و نمی توانم کاری کنم. به خاطر چشمانم نمی توانم کاری کنم اما از نظر جسمی بسیار آماده هستم.

 

* در دنیا برای این که ایران را مورد هجوم قرار دهند می گویند ایران به افغانستانی ها برای جنگ در سوریه پول می دهد.

 

به عقیده من هیچ کس به خاطر پول جان خود را نمی دهد. اگر به من دنیا را بدهند این ناخنم را قطع نمی کنم. این تفرقه ها از امریکا و اسرائیل است. آنها از ایران برای این که سرپای خود می ایستد خوششان نمی آید. انقلاب امام خمینی تمام نشدنی است.

 

برای افغانستان طالبان را درست کردند که خونخوار مردم شیعه شدند. خیلی کارها کردند که همانند انقلاب امام خمینی به دنیا بیاورند اما نمی توانند. زورشان نمی رسد این تهمت ها را می زنند. یکی از اقوامم در ایران سنگ کار است. از او پرسیدم در روز چه میزان کار می کند؟ گفت 300-200 هزار تومان در روز کار می کند. گاهی تا یک میلیون هم در روز درامد دارد. به سوریه برود چقدر پول به او می دهند؟ در مقابل این درامد هیچ است. مردم برای عقاید خود در سوریه می جنگند. اگر عقاید خودم و مادرم نبود به ایران برای جنگ نمی آمدم. نه تنها مادرم بلکه اکثر شیعیان منطقه ما نذرهای زیادی می کردند تا امام خمینی پیروز شود. می دانم این نهضت شکستنی نیست حتی اگر دولتی و مسئولی از ایران با آمریکایی ها گفت و گو کند. من از این ماجرا خوش بین نیستم. امریکا اگر خوب بود برای افغانستان خوب بود.

 

باور کنید شما ایرانی ها قدر خودتان را نمی دانید. بزرگوار هستید چون پرچم دار کل شیعه جهان هستید چه در افغانستان و پاکستان و کشورهای دیگر هر که شیعه است چشم امید به ایران دارد. ایران اگر نباشد آنها سریع نابود می شوند. دعا می کنند. من الان به راحتی مسجد می روم و نماز می خوانم.

 

ژورنال جدیدترین مدل مانتو مجلسی بهاری 

در بخش مدل مانتو مجموعه عکس های مدل مانتو مجلسی بهاری مزون منا محبی را برگزیده ایم که با هم می بینیم. امیدواریم مورد پسندتان قرار گیرد. 

انواع مدل مانتو مجلسی جدید 2017 

مدل مانتو رسمی بهاری شیک مدل مانتو رسمی بهاری شیک مدل مانتو پاییزی و بهاری جلو بازمدل مانتو مجلسی سفید گل برجستهمدل مانتو مجلسی سفید گل برجستهمانتو شیک مجلسی با شکوفه های برجسته به رنگ سفیدمدل مانتو تور مجلسی گل برجسته مدل جدید مانتو مجلسی عید  با گل های برجستهمدل مانتو مجلسی لیمویی و مشکی دخترانه و شیک 2017مانتو مجلسی مشکی طرح سنتیمدل مانتو بهاری جلو باز طرح سنتی با نوار منگوله ایمدل مانتو مجلسی بهاره گیپور شیری رنگمدل مانتو مجلسی بهاره زیبا و شیک جلو بازمدل مانتو مجلسی سفید و مشکیمدل مانتو سنتی مجلسیمانتو آبی رنگ تزیین شده با نوارهای ریشه دارمدل مانتو رسمی و مجلسی مشکی و شیک سنگ دوزی شده 

مدل مانتو مجلسی بهاری برای عید سال 96 بهار 2017 

 گردآوری : گروه مد و زیبایی مجله تصویر زندگی