پزشکی و سلامت

قرص فکسوفنادین خواب اور است

 اگر برای درمان حساسیت های فصلی یا علائم تب یونجه و کهیر به پزشک مراجعه کنید، ممکن است قرص سافکسوفست را برای شما تجویز کند. این دارو یک آنتی هیستامین غیرآرامبخش (غیرسداتیو) و یک نام تجاری برای داروی فکسوفنادین است؛ پس توجه داشته باشید که وجود نام سافکسوفست بر روی بسته بندی محصول، معرف داروی فکسوفنادین با عوارض جانبی و تداخل دارویی مشابه است. دیگر نام های تجاری موجود برای فکسوفنادین عبارت اند از قرص فستوور و قرص سد آف در این مقاله به طور کامل به تشریح این قرص می پردازیم. با ما همراه باشید.آیا قرص سافکسوفست خواب آور است؟ + عکس

قرص سافکسوفست؛ نوعی آنتی هیستامین غیر آرامبخش

سافکسوفست نوعی آنتی هیستامین غیر آرام بخش و متعلق به گروه قرص های ضد حساسیت است که از جانب پزشک متخصص، برای درمان علائم حساسیت زکام بهاره از جمله التهاب و آبریزش بینی، عطسه، قرمزی، خارش و اشک چشم و بیماری کهیر مزمن تجویز می شود. دیگر نام  تجاری این دارو عبارت اند از فستوور و سد آف. همچنین نوع خارجی این دارو با نام تجاری تلفست در دسترس است که همگی معرف یک داروی ضد حساسیت به نام فکسوفنادین هستند. این دارو توسط شرکت داروسازی سجاد داروی شرق در دوزهای 30، 60، 120 و 180 در تولید شده و با توجه به شدت آلرژی و سن بیمار، میزان دوز مصرفی تعیین می شود.

نام تجاری، موارد مصرف، عوارض جانبی، تداخل دارویی

نام تجاریفستوور، سد آف، سافکسوفستموارد مصرفعلائم حساسیت های فصلی، اگزما، برخی حساسیت های غذایی، کهیر، نیش حشراتآبریزش بینی، خارش قرمزی و آبریزش چشمان، عطسه، خارش دماغ، خارش گلو خارش سقف دهان، ایجاد نقاطی ملتهب، قرمز و خارش شدیدعوارض جانبیسردرد، خواب آلودگی، گیجی، تهوع و اسهال، احساس درد در بازوان، پاها یا کمر، درد دوره قاعدگی، سرفهکهیر، بثورات پوستی، خارش شدید، دشواری در تنفس یا بلعیدن، باد کردن صورت، گلو، زبان، لب ها، چشمان، دستان، پاها و قوزک ها، کوفتگی بدنتپش  قلب  یا نامرتب (آریتمی)تداخل دارویی اردافیتینیب، ایزوکارباکسید، لاسمیدیتان، ترانیل سیپرومین (احتیاط شدید)، آمیفامپریدین، آپالوتامید، بوسوتینیب، کریزوتینیب، سیکلوسپورین، الاگولیکس، الیگلوستات، الوکسادولین، الوکسادولین، لومیتاپید، نفازودون، نوراتینیب، سارسیکلین (نظارت در صورت مصرف)داروهای ضد اسید معده حاوی آلومینیوم و منیزیم

با عوارض جانبی قرص سافکسوفست مقابله کنیم

 • حالت تهوع: از خوردن غذای سنگین و تند پرهیز کنید.
 • خواب آلودگی: یک ضد حساسیت دیگر را امتحان کنید؛ اما اگر جواب نداد، با پزشک مشورت کنید.
 • سردرد: از مسکن های روزانه استفاده کنید.
 • خشکی دهان: از آدامس یا شیرینی های بدون شکر استفاده کنید.
 • سرگیجه: دراز بکشید تا گیجی برطرف شود، به آرامی بلند شوید و حرکت کنید. از سیگار، قهوه، الکل و مواد مخدر پرهیز کنید. اگر سرگیجه شما بهتر نشد، با پزشک صحبت کنید.
 • زمان و نحوه مصرف قرص سافکسوفست

  داروی سافکسوفست، به صورت قرص یا تعلیق مایع مصرف می شود. مهم است که این دارو را به صورت منظم و در رأس ساعت مشخص مصرف کنید و هرگز در کنار آن آب میوه، خصوصاً آبمیوه گریپ  فروت ننوشید. کاملاً طبق دستور پزشک خود این دارو را مصرف کرده و دوز مصرفی را سرخود زیاد و کم نکنید.

  اگر یک نوبت را فراموش کردیم چه کنیم؟

  در صورت فراموش کردن یک دوز، به محض یادآوری سریعاً آن را مصرف کنید؛ اما اگر زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک بود، نیازی به خوردن دوز فراموش شده نیست. به یاد داشته باشید که هرگز برای جبران نوبت فراموش شده، در نوبت بعدی، به اندازه ی دو دوز از این دارو مصرف نکنید. همچنین اگر احیاناً دوز بیشتری از این دارو مصرف کردید، نگران نباشید؛ معمولاً دوز زیادتر این دارو بی خطر است؛ اما ممکن است شدت عوارض جانبی بیشتر باشد.

  دوز مصرف قرص سافکسوفست

  دوز مصرفی هر بیمار با توجه به سن، وضعیت پزشکی و پاسخ او به درمان توسط پزشک تعیین می شود:

 • دوز 30 و 60 میلی گرم: درمان  حساسیت فصلی و زکام بهاره در کودکان 6 تا 12 سال
 • دوز 120 میلی گرم: درمان حساسیت فصلی و زکام بهاره در بزرگ سالان
 • ‎دوز 180 میلی گرم: درمان کهیر مزمن
 • پیش از شروع مصرف قرص سافکسوفست احتیاط کنیم

  قبل از مصرف این قرص ضد حساسیت:

 • در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی، دیابت، بیماری های  قلبی ، پرکاری  تیروئید یا سابقه ی این مشکلات، با پزشک مشورت کنید.
 • از عدم حساسیت خود به این دارو یا مواد تشکیل دهنده ی آن اطمینان حاصل کنید.
 • مصرف مکمل ویتامین، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی و یا داروهایی مانند اریترومایسین و کتوکونازول را به پزشک اطلاع دهید.
 • شیردهی، بارداری یا قصد باردار شدن را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.
 • بین مصرف داروی سافکسوفست و داروی ضد اسید معده دارای منیزیم یا آلومینیم (مالوکس و میلانتا و غیره)، حداقل 2 ساعت فاصله زمانی را رعایت کنید.
 • چند روز قبل از آزمایش حساسیت، مصرف سافکسوفست را متوقف کنید؛ این دارو نتیجه ی آزمایش را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
 • در صورت ابتلا به بیماری صرع یا سایر بیماری هایی که با خطر تشنج همراه هستند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.
 • مصرف این دارو برای کودکان زیر 6 ماه و افراد بالای 65 سال توصیه نمی شود. اگر بالای محدوده سنی مجاز مصرف این دارو هستید، پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.
 • قرص سافکسوفست را در کجا نگهداری کنیم؟

  از دارو دور از دسترس کودکان، در یک کابینت یا محیطی بسته، در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. 0 0 آراامتیازدهی به مقاله

  نام تجاری قرص مونته لوکاست

  Singulair

  به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

  همین الان در واتساپ از متخصص داروسازی مشاوره بگیرید

  دریافت نوبت مشاوره داروسازی

  کاربرد قرص مونته لوکاست

  آسم و مشکلات تنفسی

  اشکال دارویی قرص مونته لوکاست

  قرص، قرص جویدنی، ساشه گرانولی

   اطلاعات دارویی قرص مونته لوکاست

  قرص مونته لوکاست یک مهارکننده لکوترین است. لکوترین ها مواد شیمیایی در بدن هستند که هنگام استشمام آلرژن (مانند گرده) آزاد می شوند.
  آلرژن نوعی آنتی ژن است که باعث واکنش غیرطبیعی و شدید سیستم ایمنی می شوند. لکوترین ها موجب تورم ریه ها و سفت شدن ماهیچه های اطراف شریان های تنفسی شده و علائم آسم پدیدار می گردد.
  برای مصرف قرص مونته لوکاست تایید و تجویز پزشک ضروری است،با توجه به شرایط کنونی و پرخطر بودن مراکز درمانی، شما می توانید به صورت غیر حضوری و 24ساعته،با پزشک آنلاین متخصص بیماری های ریه و آلرژی، تلفنی و متنی صحبت کنید، و از ایشان برای مصرف این دارو مشاوره بگیرید.

  مقدار و روش مصرف قرص مونته لوکاست

  قرص مونته لوکاست برای پیشگیری از حمله های آسم در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از یک سال سن استفاده می شود. همچنین برای پیشگیری از اسپاسم نایژه در هنگام فعالیت و ورزش در بزرگسالان و کودکان با حداقل 6 سال سن نیز کاربرد دارد.
  استفاده دیگر از قرص مونته لوکاست برای درمان حساسیت های سالانه (همیشگی) در بزرگسالان و کودکان دارای حداقل 6 ماه سن است که از آن برای درمان حساسیت های فصلی در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 2 سال سن دارند نیز استفاده می شود.
  قرص مونته لوکاست بدون دستور پزشک به کودکان داده نمی شود. همچنین قرص مونته لوکاست برای پیشگیری از انقباض نایژه (محدود شدن عبور هوا در ریه ها) هنگام فعالیت یا ورزش در افراد بزرگسال و نوجوانان بزرگتر از 15 سال که از این دارو برای بیماری یا شرایط دیگری استفاده نمی کنند، کاربرد دارد.

  نوشته های مشابه

 • حساسیت به لاتکس

  درمان آلرژی و حساسیت به لاتکس چیست؟ علائم آلرژی به لاتکس

  1401-08-11

 • بیماری پوستی کورک

  کورک پوستی یا دمل چیست؟ پیشگیری و درمان کورک پوست

  1401-08-10

 • قبل از شروع درمان با قرص مونته لوکاست، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • قرص مونته لوکاست را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده، استفاده نکنید.
 • معمولاً قرص مونته لوکاست روزانه یک بار، عصرها، برای پیشگیری از حمله آسم و علائم آلرژی مورد استفاده قرار می گیرد. و برای پیشگیری از انقباض ماهیچه حین فعالیت و ورزش، قرص مونته لوکاست باید 2 ساعت قبل از فعالیت و یا ورزش مصرف شود و مصرف بعدی باید حداقل 24 ساعت بعد از آخرین مصرف باشد.
 • قرص مونته لوکاست یک داروی نجات دهنده نیست و نمی تواند حمله آسمی را به سرعت درمان کند.

 • در این مواقع فقط از داروی استنشاق سریع برای درمان حمله آسم استفاده کنید. اگر داروی آسم تأثیر چندانی در پیشگیری از حمله های آسم نداشت به پزشک خود اطلاع دهید.
 • نوع بلعیدنی قرص مونته لوکاست را با یک لیوان آب کامل ببلعید و آن را خرد نکنید.
 • نوع قرص جویدنی قرص مونته لوکاست قبل از بلع باید به طور کامل جویده شود.
 • نوع گرانول های دهانی مونته لوکاست را می توانید مستقیماً از طریق دهان ببلعید و یا آن را با پوره سیب، هویج پخته شده (خمیری)، برنج و یا بستنی مخلوط و مصرف کنید. همچنین گرانول دهانی این دارو را می توانید با یک قاشق چای خوری شیر متناسب با نوزاد (شیر خشک) یا شیر مادر مخلوط کرده و مصرف شود. از داروهای مایع دیگر برای مخلوط کردن این گرانول ها استفاده نکنید. داروهای مایع دیگر می توانند بعد از/ قبل از مصرف این دارو مصرف شوند.
 • بعد از باز کردن یا مخلوط کردن گرانول ها، شما فقط 15 دقیقه برای مصرف آنها وقت دارید. نوع مخلوط شده دارو را برای مصارف بعدی نگهداری نکنید و بعد از استفاده از قرص مونته لوکاست، در قوطی گرانول ها را ببندید.
 • ممکن است هفته ها طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. مصرف قرص مونته لوکاست را همانطور که پزشکتان تجویز کرده است ادامه دهید و اگر بعد از گذشت چند هفته علائم بیماریتان بهبود نیافت به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر از یک داروی آسم استروئیدی استفاده می کنید، بدون در میان گذاشتن با پزشک نباید مصرف آن را بطور ناگهانی قطع کنید. ممکن است برای قطع کامل این دارو مقدار مصرف خود را بطور آهسته کاهش دهید.
 • معمولاً آسم با استفاده از چند داروی ترکیبی درمان می شود. همه داروهایی که پزشکتان تجویز کرده است را مصرف کنید. راهنمای دارویی هرکدام از داروها را که در جعبه آن ها فراهم شده است را بطور کامل مطالعه کنید. مقدار و برنامه مصرفی داروها را حتی اگر علائمی از آسم هم نداشتید بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

 • در صورت فراموشی مصرف قرص مونته لوکاست، به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.
 • در صورت مصرف بیش از حد (اووردوز) دارو، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.
 • موارد منع مصرف قرص مونته لوکاست

  به تاریخ انقضای قرص مونته لوکاست توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از آن مصرف نکنید.
  هرگز قرص مونته لوکاست را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

  تداخلات دارویی قرص مونته لوکاست

  تداخلات دارویی می توانند نحوه اثرگذاری قرص مونته لوکاست را تغییر یا خطر بروز عوارض جدی را افزایش دهند. در این مقاله نمی توان فهرست کاملی از تداخل همه داروها با داروی مونته لوکاست را ارائه داد، به همین دلیل بهترین کار این است که خودتان از داروهای دیگری که مصرف می کنید فهرستی تهیه و با پزشکتان مشورت کنید. بدون نظر پزشک، دز مصرف هیچ دارویی را کم یا زیاد، و مصرف آن را به طور کامل قطع نکنید. با این حال در ادامه لیست داروهایی را می بینیم که تداخل آنها با قرص مونته لوکاست گزارش شده است:

 • استامینوفن
 • ادویر دیسکاس (فلوتیکازون/ سالمتئول)
 • فکسوفنادین
 • آسپرین بچه
 • بنادریل (دیفن هیدرامین)
 • کلاریتین (لوراتادین)
 • سیمبالتا (دولوکستین)
 • روغن ماهی (امگا3، اسیدهای چرب اشباع نشده)
 • فلوناز (فلوتیکازون نازال)
 • ایبوپروفن
 • لوراتادین
 • لیریکا (پرگابالین)
 • متوپرولول سوکسینات ای. آر (متوپرلول)
 • متوپرولول تارترات
 • نکسیون (ازومپرازول)
 • اوکسی کدون
 • پردنیزولون
 • آلبوترول
 • اسپیریوا (تیوتروپیوم)
 • سیمبیکورت (بودسونید/ فورموتئول)
 • سینتروئید (لووتیروکسین)
 • تیلنول (استامینوفن)
 • ویتونیل اچ. اف. ای (آلبوترول)
 • ویتامین بی 12 (سیانوکوبالامین)
 • ویتامین دی 3 (کوله کلسیفرول)
 • ویتامین سی (اسکوربیک اسید)
 • زیرتک (سیتریزین)
 • تداخل دارویی خیلی کمی با داروهای بالا گزارش شده است. به خاطر داشته باشید که بهترین کار مشورت با پزشک است.
  همچنین گزارش شده که چهار بیماری هم با مونته لوکاست تداخل دارند. این بیماری ها به شرح زیرند:

 • اختلالات اعصاب و روان
 • مصرف قرص مونته لوکاست با اختلالات اعصاب و روان در ارتباط است. بیمارانی که قرص مونته لوکاست برای آنها تجویز شده است، باید مراقب اتفاقات مرتبط با مشکلات عصبی باشند. بیمارانی که سابقه بیماری های روحی دارند، باید در مصرف این دارو احتیاط کنند.

 • اختلالات کبدی
 • گزارش هایی از هپاتیت کلستاتیک، آسیب کبدی و الگوی مخلوط آسیب کبدی در بیمارانی که قرص مونته لوکاست مصرف می کردند و در برابر بیماری های کبدی آسیب پذیر بودند دیده شده است. در بیمارانی که ناتوانی متوسط هپاتیت و شواهد بالینی سیروز کبدی دارند، دیده شده است که سوخت و ساز قرص مونته لوکاست کاهش داشته است. چنین بیمارانی باید در مصرف این قرص احتیاط کنند.

 • فنیل کتونوری
 • قرص های جویدنی مونته لوکاست در هر 5 میلی گرم، 842/0 میلی گرم فنیل آلانین دارند. مصرف فنیل آلانین در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری باید محدود باشد.

 • اختلالات ریوی
 • بیمارانی که آسم دارند در حین مصرف مونته لوکاست ممکن است علائمی از ائوزینوفیلی از خود نشان دهند. این بیماری اغلب از طریق درمان کورتونی برطرف می شود. پزشکانی که قرص مونته لوکاست را تجویز می کنند باید مراقب نشانه هایی از ائوزینوفیلی، واسکولیت، حاد شدن مشکلات ریوی و مشکلات قلبی و عروقی در بیمارانشان باشند. افرادی که سابقه بیماری های ریوی دارند باید این دارو را با احتیاط مصرف کنند.
  از جمله موارد احتیاطی در مورد مصرف قرص مونته لوکاست این است که قبل از مصرف، حتماً پزشکتان را از آلرژی های خود مطلع کنید. این محصول شامل مواد اولیه ای است که می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند. بنابراین، قبل از مصرف قرص مونته لوکاست، سوابق پزشکی خود را با پزشکتان در میان بگذارید، به ویژه اگر سابقه بیماری های کبدی یا مشکلات روحی مانند اضطراب یا افسردگی دارید.
  در بارداری، قرص مونته لوکاست فقط باید در صورت نیاز شدید مصرف شود. در صورت بارداری حتماً با پزشکتان درباره مصرف قرص مونته لوکاست مشورت کنید. در صورت شیردهی هم باید در مصرف دارو احتیاط کنید؛ زیرا این دارو وارد شیر می شود.
  پزشکان آنلاین زنان و زایمان متخصص بارداری پذیرش24،اماده هستند تا به صورت 24ساعته، متنی و تلفنی پاسخگوی سوالات شما مادران عزیز باشند.

  عوارض قرص مونته لوکاست

  همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه ای بروز نمی دهند؛ به هرحال ممکن است بعضی عوارض در بعضی از افراد دیده شوند.
  عوارض جانبی مهم
  عوارض جانبی مهمی که در صورت مشاهده آنها باید فوراً به پزشک متخصص ریه مراجعه کنید، شامل موارد زیر هستند:

 • کرختی
 • رعشه
 • تیر کشیدن در بازوها یا پاها
 • سردرد سینوسی
 • ورم صورت یا گلو
 • ضعف عضلانی
 • حرکات بی اراده ماهیچه ها
 • لکنت زبان
 • واکنش های جدی پوستی مانند بثورات پوستی، خارش پوست و تورم به ویژه در صورت، زبان و گلو
 • سرگیجه شدید
 • مشکلات سخت تنفسی
 • عوارض جانبی رایج 
  بعضی عوارض جانبی رایج اند ولی به مراجعه آنی به پزشک، نیازی نیست ولی باید به پزشک خود اطلاع دهید.

 • اسهال
 • دل درد
 • تب یا علائم شبیه آنفولانزا
 • گوش درد یا مشکل در شنیدن
 • سردرد یا علائم سرماخوردگی
 • عوارض جانبی روانی
  بعضی از افراد ممکن است در هنگام مصرف این دارو، با مشکلات روحی و روانی مواجه شوند، مشکلاتی از قبیل:

 • خشم، پرخاشگری، احساس بی قراری و تحریک پذیری
 • سراسیمگی، اضطراب، افسردگی، سردرگمی، مشکل در حافظه یا تمرکز
 • افکار مرتبط با خودکشی
 • توهم، مشکل در خوابیدن، دیدن خواب های عجیب، راه رفتن در خواب
 • در این صورت، مصرف قرص مونته لوکاست را متوقف کنید و فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

  شرایط نگهداری قرص مونته لوکاست

 • همواره قرص مونته لوکاست را به دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • قرص مونته لوکاست را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.
 • بسته های گرانول های دهانی را فقط در زمانی که می خواهید مصرف کنید، باز کنید و آنها را برای مصرف بعدی باز نگه ندارید.
 • مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد، فقط . فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز را دارد، و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

  سوالات متداول درباره ی قرص مونته لوکاست

  پاسخ سوالات از نظر و مورد تایید آقا دکتر علیرضا عشقی متخصص آلرژی ،اختلالات تنفسی ،ریه می باشد.

  ایا قرص مونته لوکاست کورتون دارد؟

  خیر مونته لوکاست کورتون ندارد.

  نام دیگر مونته لوکاست؟

  نام دیگرش ایروکاست هست.سینگولر هم اسم تجاری است.

  قرص مونته لوکاست با چه دارویی تداخل دارد؟

  مونته لوکاست تداخل دارویی مهمی ندارد.

  عوارض قرص ایروکاست؟

  عارضه ان تغییر خلق و خو هست.

  ایا قرص مونته لوکاست چاق کننده است؟

  خیر ،چاق کننده نیست.

  قرص مونته لوکاست برای اطفال؟

  برای کودکان روتین استفاده نمی شود.

  قرص مونته لوکاست برای کرونا؟

  برای کرونا کتربرد خاصی ندارد.
  با توجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری پزشک متخصص ریه  می توانید با مراجعه به وب  سایت و یا اپلیکیشن پذیرش24، به صورت 24 ساعته و آنلاین؛ از مشاوره تلفنی و متنی با مجرب ترین پزشکان متخصص بیماری های ریه و آسم تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

  تصویر دکترعلیرضا عشقی

  دکترعلیرضاعشقی

  دکتر علیرضا عشقی متخصص کودکان و فوق تخصص ریه کودکان دارای رتبه اول بورد فوق تخصصی ریه کودکان در کشور و عضو
  هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو کالج ریه اروپا (ERS) هستند.
  حیطه خدمات و مشاوره های ایشان در درمان سینوزیت، درمان آمبولی ریه، درمان تنگی نای، درمان سیلیکوزیس، درمان
  آمبولی چربی ریه، درمان سل، درمان آلرژی تنفسی، درمان آنفولانزا، درمان پنوموتوراکس، درمان فشار خون ریوی
  درمان ریه شیمیایی، درمان سیاه سرفه و… است.

  4/5

  (2 نظر)

  نوبت حضوری پزشک

  متخصص داروسازی را آنلاین رزرو کنید

  دریافت نوبت دکتر داروسازی

  درباره داروهای ضد حساسیت چه می دانید؟

  داروهای آنتی هیستامین متداول‏ترین داروهایی هستند كه در درمان هرگونه واكنش آلرژی تجویز می ‏شوند. اثر عمده ی این داروها مقابله با اثرات هیستامین بوده كه یكی از مواد شیمیایی مهمی است كه در حساسیت‏ ها توسط بدن ترشح می ‏شود. در مواردی كه اجتناب از تماس با مواد آلرژی‏ زا ممكن یا عملی نباشد، از داروهای آنتی هیستامین جهت رفع علایم مربوطه استفاده می ‏شود. متداول‏ترین مورد مصرف آنها پیشگیری از آلرژی بهاره (تب یونجه)، التهاب حلق و بینی و مجاری تنفسی است. فکسوفنادین یکی از این داروهاست.

  فکسوفنادین چیست؟

  بهار فصل بروز حساسیت هاست. خیلی افراد در این فصل دچار قرمزی و خارش چشم ها می شوند و دست به دامن انواع آنتی هیستامین ها برای رفع علایم آلرژی های خود می شوند. یکی از داروهای پرمصرف در این زمینه قرص فکسوفنادین می باشد. 

  قرص تلفست (TELFAST) حاوی ماده ی موثر فکسوفنادین (FEXOFENADINE) می باشد. این ماده جزء گروهی از داروها به  اسم آنتی هستامین است. قرص تلفست یکی از داروهای آنتی هیستامینی است و در درمان علائم آلرژیک فصلی مثل عطسه، خارش چشم، آبریزش بینی، ضایعات آبکی و یا کهیر مزمن استفاده می شود.
  این دارو برخلاف اکثر آنتی هیستامین ها خواب آور نیست. قرص  فکسوفنادین در سه مقدار فکسوفنادین 60 ، فکسوفنادین 120  و همچنین 180 میلی گرمی موجود است.

  هشدارها و عوارض  جانبی 

 • در صورت  بروز هر یک  از علایم  زیر با پزشکتان  تماس  بگیرید:
 • خشکی  شدید دهان ، بینی  یا گلو
 • سردرد یا خواب آلودگی 
 • تشویش  یا بی قراری 
 • بی خوابی 
 • تپش  قلب  (احساس  تکان  خوردن  شدید قلب  در قفسه  سینه ) یا ضربان  قلب  تند
 • توجه: مهمترین عارضه جانبی این  دارو احتمال بروز آریتمی قلبی (غیرطبیعی بودن ریتم قلب) است.

  دکتر جاوید شیک که یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده پزشکی هاروارد است به عوارض جانبی داروهای ضدآلرژی (آنتی هیستامین ها) که کمتر شنیده شده است اشاره نمود. از جمله این عوارض عبارتند از:
   

 • ایجاد عدم تمرکز: بدلیل خواب آلودگی و آرامبخش بدون این داروها
 • افسردگی: احساس غمگینی، که در بیمارانی که مستعد به افسردگی هستند توصیه می گردد که با پزشک خود حتماً مشورت نمایند.
 • اضطراب: بخصوص در هنگام مصرف سدوافدرین ها علائمی همچون افزایش ضربان قلب، بی خوابی و اضطراب همچون زمانیکه شما چندین فنجان قهوه مصرف می نمایید.
 • تغییر حواس بویایی و چشایی: استفاده مکرر از داروهای آنتی هیستامیک بخصوص انواعی که حاوی مواد نگه دارنده هستند و به صورت اسپری داخل بینی استفاده می گردند.
 • کاهش میل جنسی: به دلیل تاثیرات افسردگی داروهای ضد آلرژی
 • افزایش اشتها
 • نازایی در زنان : گرچه علت دقیق آن مشخص نیست ولی احتمالاً بدلیل خشک نمودن مخاط ها می باشد.
 • تاثیر مخرب طولانی مدت بر سلامتی: برای مثال مصرف طولانی مدت استروئیدهای قوی سب افزایش ریسک ابتلا به دیابت و استئوپورز (پوکی استخوان) و کاتاراکت (آب مروارید) می گردد.