آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟

آیفون های جدید اپل از نظر عکاسی در تاریکی شب، عملکرد بهتری نسبت به آیفون های قدیمی دارند اما هنوز هم کاربرانی که با مقوله ی دوربین و عکاسی و تنظیمات آشنایی ندارند، نمی توانند عکس های خوبی ثبت کنند. وجود نویز زیاد و تیره و تار بودن عکس، از مشکلات شایع در عکس هایی است که در محیط تاریک ثبت شده است.
در این مقاله می خواهیم به این موضوع می پردازیم که در محیط تاریک، چگونه و با چه تنظیماتی عکاسی کنیم که کیفیت عکس ها بهتر شود؟ با ما باشید.

قبلاً در مقالاتی به علت تیرگی بیش از حد عکس ها و همین طور تنظیمات بهینه برای عکاسی در تاریکی پرداختیم که مطالعه کردن آن به علاقه مندان به عکاسی توصیه می شود:

آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟

چرا عکس های گوشی یا دوربین زیاد تاریک یا روشن می شود و چطور مشکل را حل کنیم؟

در ادامه به ترفندها و راهکارهای پیشنهادی برای عکاسی در تاریکی با استفاده از آیفون ها می پردازیم.

استفاده از Night Mode

اولین راهکار پیشنهادی که پیاده سازی آن بسیار ساده است، این است که در اپ دوربین یا Camera، حالت عکاسی در شب یا Night Mode را فعال کنید. البته این قابلیت در حال حاضر فقط در خانواده ی آیفون 12 و همین طور در آیفون 11 و آیفون 11 پرو و همین طور آیفون 11 پرو مکس، پیاده سازی شده و به صورت خودکار فعال می شود. به عبارت دیگر اگر محیط به قدر کافی کم نور و تاریک باشد، حالت شب فعال می شود.

از کجا بفهمیم که حالت شب فعال شده است؟

زمانی که این حالت فعال می شود، آیکونی ماه با پس زمینه ی زرد در گوشه ی بالای صفحه ظاهر می شود.

نکته ی مهم این است که حالت عکاسی در شب حین استفاده از همه ی دوربین ها فعال نمی شود بلکه مختص دوربین اصلی است. البته شاید اپل در آینده با آپدیت های نرم افزاری، این قابلیت را توسعه دهد.
متأسفانه در حال حاضر گزینه ای برای فعال کردن دستی حالت شب وجود ندارد. زمانی که این حالت به صورت خودکار فعال شد، می توانید میزان پرتوگیری یا به زبان دیگر Exposure را تنظیم کنید. برای این منظور روی آیکون حالت شب تپ کرده و سپس اسلایدری که در پایین صفحه ظاهر می شود را به چپ یا راست بکشید که موجب افزایش و کاهش مدت زمان جذب نور می شود.
دقت کنید که افزایش زمان جذب نور، در حالتی که همه چیز ثابت و بی حرکت است، توصیه می شود. طبعاً اگر دست شما لرزش داشته باشد یا سوژه ی متحرک نظیر انسان، خودرو و غیره در محیط پیش رو موجود باشد، افزایش مدت زمان پرتوگیری موجب تار شدن برخی از بخش های عکس می شود که شاید مطلوب نباشد.
اگر دوربین لرزش نداشته باشد و اجسام ثابت باشند، فعال کردن حالت شب و افزایش زمان جذب نور، اثر بسزایی در بهینه سازی کیفیت عکس دارد. نه تنها نویز کمتر می شود بلکه روشنایی نیز بیشتر می شود. در تصویر زیر تصویر سمت راست با آیفون 11 و حالت شب گرفته شده در حالی که تصویر سمت چپ از همان منظره با دوربین iPhone X گرفته شده که حالت شب فعال نیست.

اپل در iOS 14 در اپ دوربین تغییری ایجاد کرده که برای بهینه سازی لرزش و حرکت دوربین مفید است. زمانی که می خواهید از Night Mode استفاده کنید، دو علامت + زرد و سفید در مرکز تصویر ظاهر می شود. هر چه لرزش و حرکت آیفون بیشتر باشد، این دو علامت فاصله ی بیشتری می گیرند و نتیجه این است که عکس تارتر می شود. البته می توانید مدت زمان جذب نور را کاهش دهید تا دو علامت + به هم نزدیک تر شوند. اگر دوربین کاملاً ثابت باشد، احتمالاً دو علامت روی هم می افتد ولیکن دقت کنید که سوژه های پیش روی دوربین نیز حرکت زیادی نداشته باشند.

کاربران حرفه ای که از آیفون برای عکاسی استفاده می کنند، معمولاً سه پایه نیز تهیه می کنند تا در شرایط مختلف و از زوایای مختلف عکس بگیرند، آن هم بدون لرزیدن گوشی. حتی برای ثبت عکس نباید روی صفحه تپ کنید! می توانید از وسایل جانبی موسوم به شاتر بی سیم یا وایرلس استفاده کنید یا تایمر که شمارش معکوس قبل از ثبت عکس است را فعال کنید و در نتیجه بدون دست زدن به صفحه نمایش که موجب لرزش می شود، عکس بگیرید.

عکاسی حرفه ای در شب با دوربین آیفون

ممکن است آیفون شما قدیمی تر از خانواده ی آیفون 11 باشد و حالت شب در اپ دوربین وجود نداشته باشد. مسأله این است در این صورت چه باید کرد؟
اولین نکته این است که با توجه به افزایش مدت زمان جذب نور، اثر لرزیدن گوشی روی کیفیت عکس محسوس تر می شودو باید گوشی را تا جایی که ممکن است، ثابت گرفت. اگر نمی توانید گوشی را ثابت نگه دارید، از سه پایه استفاده کنید یا گوشی را روی سطحی قرار دهید که ثابت است.
نکته ی دوم این است که می توانید از منابع نور موجود در محیط پیرامون استفاده ی بهینه تری کنید. می توانید موقعیت خودتان را تغییر بدهید و از زاویه های متفاوتی به سوژه نگاه کرده و عکاسی کنید. با کمی سلیقه و صرف وقت، شاید عکس های خلاقانه و هنری جذابی ثبت کنید!

راهکار بعدی این است که می توانید با تپ کردن و نگه داشتن انگشت روی صفحه، فوکوس و پرتوگیری را با توجه به فاصله ی سوژه و روشنایی آن، تنظیم کرده و قفل کنید. می توانید با حرکت انگشت به بالا یا پایین، میزان روشنایی را نیز تغییر دهید.

استفاده از اپ های جانبی برای عکاسی

اپلیکیشن دوربین آیفون که توسط اپل طراحی شده، امکانات خوبی دارد و استفاده کردن از آن ساده است اما اپ های حرفه ای تری نیز برای عکاسی با دوربین آیفون موجود است. با استفاده از اپلیکیشن پولی NeuralCam NightMode حتی می توانید چیزی شبیه به Night Mode یا حالت شب را تجربه کنید! این اپ با استفاده از یادگیری ماشینی و به صورت هوشمندانه، چند تصویری که از یک صحنه ثبت شده را ترکیب می کند تا تصویری با کیفیت بهینه تر حاصل شود.
البته در صورت استفاده از اپ موردبحث، مدت زمان آماده شدن عکس بیشتر می شود، به خصوص در آیفون های قدیمی که طبعاً پردازنده ی ضعیف تری دارند و پردازش عکس ها و ترکیب، بیشتر طول می کشد.

تنظیمات دستی و افزایش مدت زمان پرتوگیری

راهکار دیگر برای عکاسی حرفه ای در تاریکی شب و محیط های بسته و تاریک این است که تنظیمات عکاسی را به صورت دستی تغییر بدهید. البته برای این منظور به اپ های جانبی نیاز پیدا می کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن Slow Shutter Cam که تنها 2 دلار قیمت دارد، امکان عکس گرفتن با سرعت شاتر 30 ثانیه ای را فراهم می کند.

منظور از سرعت شاتر، مدت زمان باز ماندن دریچه ی ورود نور و به عبارت دیگر مدت زمان پرتوگیری است که یکی از سه رأس مثلث عکاسی است. مقدار ISO و همین طور قطر دریچه ی دیافراگم دو رأس دیگر است.

آموزش تنظیم ISO در عکاسی و مقدار پیشنهادی ISO برای شرایط مختلف

البته اپ های معروف تری نیز برای عکاسی با تنظیمات دستی وجود دارد ولیکن با توجه به محدودیت هایی که در واسط برنامه نویسی ارایه شدن توسط اپل وجود دارد، مدت زمان پرتوگیری محدود به یک چهارم ثانیه است که برای جذب نور در محیط تاریک، بسیار کم است. اینکه اپلیکیشن Slow Shutter Cam چطور تا 30 ثانیه پرتوگیری را ممکن کرده، موضوع مبهمی است اما احتمالاً این اپ تعدادی عکس که به صورت پشت سرهم با سرعت شاتر یک چهارم ثانیه ثبت شده را با هم ترکیب می کند.
پس از دانلود و نصب اپلیکیشن Slow Shutter Cam، آن را اجرا کنید و روی آیکون تنظیمات تپ کنید. اکنون می توانید حالت Low Light یا کم نور را انتخاب کنید و مدت زمان پرتوگیری را تنظیم کنید. دقت کنید که حین کار با این اپ، حتماً آیفون ثابت باشد! برای ثبت عکس نیز روی منو تپ کرده و حالت تایمر را فعال کنید که بدون نیاز به لمس کردن صفحه نمایش، عکاسی انجام شود.

استفاده از فلاش و لامپ های قوی

آخرین راهکار برای عکاسی در تاریکی این است که محیط را روشن کنید که البته همیشه ممکن نیست. برای روشن کردن می توانید از فلاش LED آیفون استفاده کنید که توانمندی محدودی دارد. استفاده از چراغ قوه های شارژی که روشنایی قابل توجهی دارند در مسافرت ها توصیه می شود.
فراموش نکنید که در اپ دوربین، فلاش سه حالت دارد: حالت خاموش یا Off، حالت روشن یا On و حالت خودکار یا Auto. می توانید حالت On را برای فعال کردن فلاش LED انتخاب کنید.

howtogeekسیاره ی آی تی

سه اصل اساسی در دوربین عکاسی، سرعت شاتر (Shutter Speed)، دیافراگم (Aperture) و ایزو (ISO) است.
سرعت شاتر دو کار مهم و ویژه را برای شما انجام می دهد:

 • تغییر روشنایی عکس و القای حس حرکت در تصویر به وسیله ثابت کردن سوژه و حرکت های آن
 • تار کردن حرکت های سوژه.
 • در این مطلب می توانید هر چیزی را که لازم است درباره « شاتر » و « سرعت شاتر » بخوانید تا با این ترفند عکاسی، واقعی ترین تصاویر را ثبت کنید.
   

  شاتر دوربین چیست؟

  شاتر به پرده ای گفته می شود که در مقابل حسگر دوربین قرار دارد و تا زمانی که دوربین عکاسی شروع به کار کند، بسته می ماند. هنگامی که به وسیله دوربین خود شروع به عکاسی می کنید، شاتر باز شده و نوری که از لنز دوربین عبور کرده است به صورت کامل به حسگر دوربین می رسد. پس از آنکه سنسور دوربین، نور را دریافت کرد، شاتر به سرعت بسته می شود و برخورد نور به حسگر دوربین متوقف می شود.
   

  سرعت شاتر چیست؟

  « سرعت شاتر » مدت زمانی است که شاتر باز می ماند و اجازه عبور نور را می دهد و در واقع دوربین شما عکسی را ثبت می کند؛ این مدت زمان بر روی نحوه نمایش عکس های شما چندین اثر مهم دارد.
  هنگامی که در عکاسی از سرعت شاتر پایین استفاده می کنید، سنسور دوربین شما برای مدت طولانی تری در معرض تابش نور قرار می گیرد. اولین اثر مهم سرعت پایین شاتر، تاری یا ماتی حرکت (motion blur) است، در این حالت سوژه های متحرک عکس در امتداد جهت حرکت تار می شوند.
  از سرعت شاتر پایین، اغلب در عکاسی تبلیغاتی اتومبیل ها و موتور سیکلت ها استفاده می شود، جایی که حس سرعت و حرکت به وسیله مات کردن چرخ های متحرک به بینندگان منتقل می شود.
   

   
  تاری حرکت (motion blur):
  برای عکاسی از کهکشان راه شیری، عکاسی از سوژه ها در شب و یا عکاسی در محیط های کم نور به وسیله سه پایه سرعت شاتر پایین به کار می رود. برای ایجاد حس حرکت در عکس های رودخانه ها و آبشارها، عکاسان منظره می توانند از سرعت شاتر پایین استفاده کنند، به گونه ای که بقیه اجزای تصویر و منظره، کاملا شارپ به نظر برسد.
   
  "شاتر" و "سرعت شاتر"
   
  سرعت شاتر زیاد :
  از طرف دیگر، سرعت شاتر می تواند برای انجام عملی کاملا متفاوت یعنی ثابت کردن حرکات سوژه متحرک، مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما از یک سرعت شاتر زیاد استفاده کنید، می توانید حرکت را حتی از سوژه هایی که بسیار سریع حرکت می کنند، حذف و حرکت آنها را محو و تار کنید، مانند پرندگان در حال پرواز، یا اتومبیل های درحال حرکت.
  اگر با استفاده از یک سرعت شاتر بالا از آب رودخانه ها عکس بگیرید، می توانید هر قطره کوچک معلق در هوا که ممکن است حتی برای چشم های ما قابل مشاهده نباشد، به صورت شارپ در عکس ثبت کنید.
   
  "شاتر" و "سرعت شاتر"
   
  به طور خلاصه اگر هنگام عکاسی از سوژه های متحرک، از سرعت شاتر کم استفاده کنید، حس حرکت در تصاویر به وجود خواهید آورد و سرعت شاتر زیاد، حرکات سوژه های متحرک را فیکس می کند.
   

  سرعت شاتر چگونه اندازه گیری می شود؟

  وقتی که سرعت شاتر کمتر از یک ثانیه باشد، معمولا در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، 1/4 به معنای یک چهارم ثانیه است، در حالی که 1/250 به معنای یک دویست و پنجاهم ثانیه (یا چهار میلی ثانیه) است.
  اکثر دوربین های DSLR جدید و دوربین های بدون آینه می توانند سرعت شاترهای تا 1/4000 ثانیه را داشته باشند، در حالی که برخی دیگر از دوربین ها می توانند سرعت شاترهای بسیار بیشتر تا 1/8000 ثانیه و حتی بیشتر را داشته باشند.
  از طرف دیگر، کمترین سرعت شاتر با طولانی ترین زمان نورگیری موجود در اکثر دوربین های DSLR یا دوربین های بدون آینه معمولا 30 ثانیه است. در صورت لزوم، شما می توانید با استفاده از تریگر ( triggers )، مدت زمان نوردهی طولانی تر (و سرعت شاتر کمتری) را داشته باشید.
   

  سرعت شاتر و نوردهی

  سرعت شاتر تاثیر مهمی بر روی نوردهی ( exposure ) دارد که به روشنایی عکس مربوط می شود. اگر شما از سرعت شاتر کم استفاده کنید، سنسور دوربین شما نور زیادی را دریافت می کند و عکس ,کاملا روشن خواهد بود. اگر سرعت شاتر زیاد باشد، حسگر دوربین فقط در برابر مقدار کمی از نور قرار می گیرد که باعث می شود عکس های شما تاریک تر شود.
   
  "شاتر" و "سرعت شاتر"
   
  با این حال، سرعت شاتر تنها متغیری نیست که بر روشنایی عکس شما تاثیر می گذارد؛ دیافراگم و ایزو ( ISO ) هم در این مورد موثرند. بنابراین، هنگامی که می خواهید سرعت شاتر دوربین خود را تنظیم کنید، باید حواستان به دیگر تنظیمات دوربین تان هم باشد و آن ها را بادقت تعیین کنید.
  برای ثبت عکس هایی با روشنایی مناسب، سرعت شاتر می تواند امری حیاتی باشد. در یک روز آفتابی ممکن است لازم باشد از سرعت شاتر زیاد استفاده کنید تا عکس شما دارای نور زیاد ( بیش از حد ) نباشد. یا اگر هوا تاریک باشد، برای جلوگیری از گرفتن عکس بیش از حد تاریک، یک سرعت شاتر کم ( نوردهی طولانی تر ) لازم است .فراموش نکنید برای جلوگیری از لرزش دوربین و ماتی عکس، به یک سه پایه نیاز دارید.
  برای بسیاری از مردم، دلیل اصلی تنظیم سرعت شاتر این است که مطمئن شوند عکس های آن ها دارای روشنایی مناسبی هستند. با این حال، نگرانی درمورد تاری سوژه های در حال حرکت نیز بسیار مهم هستند و نباید نادیده گرفته شوند.
   

  لذت عکاسی از طبیعت با کنترل سرعت شاتر

  شاتر با سرعت بالا باعث می شود که سوژه های متحرک عکاسی در یک لحظه از زمان، بدون حرکت و ثابت نشان داده شوند. اگر شما از پرندگان عکاسی می کنید، می توانید از سرعت شاتر 1/1000 ثانیه یا بیشتر استفاده کنید. با این حال، برای عکاسی از سوژه های متحرک با سرعت حرکت کمتر، شما می توانید با سرعت شاترهای 1/200 ثانیه، 1/100 ثانیه، یا کمتر (مدت زمان نوردهی طولانی تر)، بدون اینکه تصویرتان تار شود،تصویر برداری کنید.
   
  "شاتر" و "سرعت شاتر"
   
  سرعت شاتر کم با نوردهی طولانی (معمولا بیش از 1 ثانیه) همراه است. در این مرحله، برای گرفتن عکس های شارپ، شما باید از یک سه پایه استفاده کنید. برای عکاسی در مکان های کم نور یا عکاسی در شب و یا نشان دادن حس حرکتی خاص در سوژه های متحرک از سرعت شاترهای پایین استفاده می کنند. هنگام استفاده از سرعت شاتر پایین و طولانی، هر چیزی که در صحنه عکس شما حرکت می کند، محو و تار ثبت می شود. با این حال، سرعت شاترهای از 1/100 ثانیه تا 1 ثانیه، به عنوان سرعت شاترهای نسبتا پایین در نظر گرفته شده است.
  البته این امر به قدرت لنز دوربین شما هم بستگی دارد. بعضی از لنزها مانند لنز Nikon 70-200mm f/2.8 دارای تکنولوژی لرزشگیر تصویر (برای کاهش لرزش ها) درون لنز هستند. زمانی که در عکاسی، دوربین تان را با دست نگه می دارید، این لنز ها به شما برای گرفتن عکس هایی با سرعت شاتر خیلی پایین کمک زیادی می کنند.
  هنگام استفاده از سایر لنزهایی که لرزشگیر تصویر ندارند، باید از لرزش دوربین جلوگیری کنید؛ در این زمینه مهم ترین مسئله این است که شما بدانید که چگونه یک دوربین را نگه دارید تا نلرزد.
   

  چگونه سرعت شاتر دوربین را تنظیم کنیم ؟

  اکثر دوربین ها به طور پیش فرض و خودکار سرعت شاتر را مرتبا کنترل می کنند. هنگامی که دوربین در حالت Auto تنظیم شده است، بدون هیچ گونه دخالت شما، سرعت شاتر توسط دوربین انتخاب می شود (دیافراگم و ایزو ISO هم به طور خودکار توسط دوربین تنظیم می شود).
  با این حال، شما هنوز هم می توانید در صورت لزوم سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید:

 • با تنظیم دوربین در حالت تقدم شاتر ( Shutter Priority )، شما سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین به صورت خودکار دیافراگم را انتخاب می کند.
 • با تنظیم دوربین در حالت دستی ( Manual mode )، شما سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی انتخاب می کنید. در هر دو حالت، شما می توانید وضعیت ایزو را به صورت دستی یا اتوماتیک تنظیم کنید.
 • در بیشتر موارد، ما توصیه می کنیم که به دوربین اجازه دهید تا سرعت شاتر مناسب برای شما را انتخاب کند. مگر این که شما در یک عکس با سوژه ای که بیش از حد در حال حرکت است، مواجه شوید.
   

  چگونه سرعت شاتر در دوربین را پیدا کنیم؟

  در دوربین هایی که دارای پانل بالا هستند، سرعت شاتر معمولا در گوشه سمت چپ،قسمت بالا قرار می گیرد. (در تصویر زیر دایره قرمز)
   

   
  اگر دوربین شما دارای یک صفحه نمایش (LCD) مانند بالا نیست، مانند بعضی دوربین های DSLR ، می توانید به منظره یاب نگاه کنید.
  سرعت شاتر را در سمت چپ ، قسمت پایین مشاهده خواهید کرد و اگر دوربین شما نه دارای یک LCD مانند شکل بالا و نه دارای منظره یاب باشد، مثل بسیاری از دوربین های بدون آینه، شما می توانید به سادگی، سرعت شاتر را با نگاه کردن به صفحه پشتی دوربین ببینید.
  در اکثر دوربین ها، سرعت شاتر مستقیما، به صورت کسری از یک ثانیه نمایش داده نمی شود، معمولا یک عدد معین می باشد.
  هنگامی که سرعت شاتر طولانی تر از یک ثانیه یا برابر آن باشد، شما عددی شبیه 1 یا 5 را مشاهده خواهید کرد (از علامت ” برای نشان دادن یک ثانیه کامل استفاده می شود).

  جدول تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم

  در جدول زیر به شکل تصویری تغییرات سرعت شاتر را در خروجی عکس به شما نشان داده‎ایم. هر چه میزان سرعت شاتر شما کم شود، تاری تصویر هم بیشتر می شود و بالعکس. در این تصویر علاوه بر نمایش تاثیرات سرعت شاتر، تنظیمات دیافراگم و ایزو هم نمایش داده می شود.

  جدول تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم

  تنظیم سرعت شاتر در موبایل

  برای تنظیم سرعت شاتر در موبایل و ایجاد عکس های حرفه ای، اپلیکیشن های متنوعی وجود دارد. اگر دوربین پیش فرض گوشی موبایل شما تنظیمات مربوط به تغییرات سرعت شاتر را ندارد، پیشنهاد می کنیم حتماً از برنامه های جانبی کمک بگیرید. در ادامه چند اپلیکیشن کاربردی به شما معرفی می کنیم:

  Camera FV-5 Lite

  این اپلیکیشن مدعی است که احساس کار با یک دوربین dslr را به شما منتقل می کند. تنظیمات دوربین های حرفه ای را با موبایل به سادگی انجام دهید و به یک عکاس حرفه ای بدل شوید. همچنین با این برنامه می توانید ابتدا عکاسی کرده و بعد از آن عکس دلخواه تان را وارد اپلیکیشن کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

  ProShot

   

  برنامه بعدی دیگر برای تنظیم سرعت شاتر پروشات است. اگر گوشی موبایل اندورید دارید، می توانید از این برنامه نهایت بهره را ببرید. با استفاده از این برنامه امکان عکاسی با فرمت های JPEG ، RAW و DNG و مودهای دستی و خودکار، تنظیم اکسپوژر، فلاش، فوکوس، تنظیمات ISO و … در اختیارتان است. این اپلیکیشن قابلیت های فراوان دیگری دارد که بعد از نصب می توانید آنها را امتحان کنید.

  Manual Camera DSLR (Lite)

  تنظیمات سرعت شاتر در این اپلیکیشن مثل آب خوردن است. چرا که تنظیمات بسیاری در اختیار شما می گذارد که فکر می کنید، حرفه ای تر از یک دوربین dslr است. وضوح عکس 8 مگاپیکسلی، ضبط ویدیو با کیفیت 1080p و حداکثر مدت زمان ضبط 5 دقیقه از بهترین امکانات این برنامه است. با این حال، با کنترل دوربین رو حالت دستی، تنظیمات ISO، سرعت شاتر، نوردهی، فوکوس دستی و … می توانید بهترین عکس ها و فیلم ها را با گوشی موبایل بگیرید.

  آموزش سرعت شاتر

  همانطور که می دانید، سرعت شاتر یکی از مهم ترین ارکان عکاسی است. با دستکاری تنظیمات سرعت شاتر می توانید تصاویر مفهومی و یا به اصطلاح هنری زیبایی خلق کنید. از طرفی با شناخت این آیتم در آتلیه و استودیوی خود قادر خواهید بود باکیفیت ترین و واضح ترین عکس ها را در زمینه: عکاسی فشن، عکاسی پرتره، عکاسی تبلیغاتی و کودک ثبت کنید.
  تسلط بر این موضوع نیازمند یک دوره آموزشی عکاسی زیر نظر اساتید مجرب است. در آموزشگاه دیدنگار می توانید اصول عکاسی را حرفه ای و بی نقص بیاموزید و وارد بازار کار شوید و کسب درآمد کنید. به همین منظور برای دریافت آموزش سرعت شاتر سری به دوره های عکاسی دیدنگار بزنید و با بهترین قیمت آموزش مورد نظرتان را دریافت کنید.
  امیدواریم با خواندن این مقاله به درک کاملی از سرعت شاتر رسیده باشید و بهترین عکس ها را ثبت کنید. اگر ما به موردی اشاره نکردیم، شما آن را برای ما و سایر خوانندگان بنویسید. به نظر شما اهمیت یادگیری اصولی پایه عکاسی چقدر مهم است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید و این مقاله را برای دوستان خود بفرستید.

  ⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

  دسته بندی ها:

 • اصطلاحات
 • مقالات مرتبط:

  تاریکی دشمن عکاسی است، یا بهتر است بگوییم تاریکی عکاسی را مشکل می کند و باید اصول عکاسی در تاریکی را بدانیم. از تنظیم صحیح سرعت شاتر و گشادگی نسبی دیافراگم دوربین گرفته تا انتخاب ISO مناسب و ترکیب بندی جالب و خلاقانه ی سوژه ی اصلی و پس زمینه. گاهی در شرایط تاریک بدون داشتن مهارت بالا هم می توان عکس های خوبی گرفت اما همیشه این طور نیست. برای عکاسی حرفه ای در محیط کم نور و تاریک، داشتن تجربه و دانش عکاسی ضروری است.
  در این مقاله می خواهیم اصول کلی عکاسی در محیط تاریک را مرور کنیم و با نحوه ی انتخاب صحیح پارامترهای مثلث عکاسی آشنا شویم.

  مثلث عکاسی یا سه ویژگی اصلی تنظیمات دوربین و لنز

  حساسیت نورسنجی یا ISO

  قبل از هر چیز بهتر است کمی در مورد مثلث عکاسی صحبت کنیم. حساسیت نورسنجی یا ISO اولین فاکتور است. هر چه ایزو یا حساسیت بالا برود، عکس روشن تر می شود و در کنار روشنایی بیشتر، نویز هم بالا می رود. حساسیت نورسنجی مثل ضریب تقویت سیگنال است. هر چه بزرگ تر انتخاب شود، سیگنال ضعیفی که در اثر برخورد نور به حسگر دوربین ایجاد شده، بزرگ تر می شود و عکس روشن تر خواهد شد. علت بروز نویز این است که با یک ضریب بزرگ، حتی سیگنال های اشتباه که بر اثر پایین بودن دقت حسگر و تداخل سیگنال و … ایجاد شده اند هم به سیگنال قوی تبدیل می شوند.
  آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟
  بنابراین ISO هر چه پایین تر انتخاب شود بهتر است مگر آنکه نتوان با دو رأس دیگر مثلث عکاسی کنار آمد و عکسی با کیفیت خوب گرفت.

  گشادگی نسبی دیافراگم یا دیافراگم نسبی یا عدد F

  منظور از دیافراگم، دریچه ی عبور نور است. هر چه دیافراگم بزرگ تر باشد، نور بیشتری عبور می کند. اما صبر کنید! دیافراگم بزرگ تر به معنی روشنایی بیشتر تصاویر نیست! در حقیقت اگر حسگر دوربین بزرگ باشد، طبعاً دیافراگم هم بزرگ تر است. بنابراین اینکه دیافراگم بزرگ است یا نه، امری نسبی است. لذا برای بیان گشادگی دریچه ی دیافراگم از عدد F استفاده می شود. قطر دیافراگم بر فاصله ی کانونی لنز تقسیم می شود و دیافراگم نسبی به دست می آید.
  آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟
  هر چه دیافراگم نسبی بزرگ تر باشد، روشنایی بیشتری در عکس ها خواهیم داشت.
  اثر دیگر دیافراگم نسبی بر مقوله ی عمق میدان است. اگر دیافراگم نسبی کوچک باشد، مثلاً دیافراگم نسبی در حد F/15 تا F/30، در این صورت عمق میدان زیاد می شود و این یعنی تمام محیط در فوکوس قرار می گیرد! دیافراگم باز مثل F/2 نیز به این معنی است که فقط بخشی از تصویر که نزدیک تر است، در فوکوس قرار می گیرد.
  بنابراین برای تهیه کردن عکسی که روشنایی کافی داشته باشد و تمام محیط در فوکوس قرار گیرد، به دیافراگم نسبی پایین نیاز است و این یعنی جذب نور مشکل می شود و به دوربینی مرغوب با حسگر فول فریم یا APS-C نیاز داریم.

  سرعت شاتر یا زمان شاتر

  سرعت شاتر که معمولاً بر حسب ثانیه بیان می شود و در واقع زمان شاتر است، مدت زمانی که نور اجازه ی برخورد با حسگر دوربین را دارد، تعیین می کند. هر چه زمان بیشتر باشد، روشنایی عکس بیشتر خواهد شد.
  آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟
   از طرفی اگر دوربین یا سوژه در حرکت باشد، آثار لرزش و حرکت را بیشتر خواهیم دید.
  آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟

  در محیط تاریک، ISO  و زمان شاتر و دیافراگم نسبی را چطور تنظیم کنیم؟

  اولین موضوع انتخاب لنز است. از لنزی با دیافراگم هر چه بازتر استفاده کنید. لنزی با دیافراگم بازتر برای اینکه تمام محیط در فوکوس قرار بگیرد مناسب نیست اما در محیط تاریک نور کم است و به ناچار باید از لنزی با دیافراگم باز استفاده کرد.
  توصیه می شود که از لنزی با عدد F پایین تر از 4 استفاده کنید. از طرفی بهتر است لنز دیافراگم بازتر از F/2.4 نداشته باشد. خوشبختانه لنز های مرغوب با F/4 الی F/1.8 و فاصله ی کانونی 50 یا 35 میلی متر قیمتی در حد 150 دلار دارند و انواع ارزان تری نیز موجود است.
  موضوع بعدی انتخاب ISO  است. ایزو را بسته به سوژه و نوع عکاسی انتخاب کنید. ایزوی بالا روشنایی عکس را بیشتر می کند اما نویز هم زیاد می شود و این یک مشکل اساسی است. بنابراین اگر سوژه و دوربین کم تحرک هستند، ایزو را در پایین ترین سطح ممکن مثل 50 یا 100 قرار دهید.
  در دوربین های پیشرفته برای عکاسی با ISOی بسیار بالا، مراحل پس پردازشی خاصی در نظر گرفته شده تا نویز افزایش پیدا نکند و حتی با فیلتر کردن شدید، نویز کمتر شود. به تیرگی کوه و تپه در تصویر زیر توجه کنید و در عین حال به آسمان و ستارگان دقت کنید.
  آموزش اصول عکاسی در محیط تاریک، سرعت شاتر و ISO و دیافراگم را چطور تنظیم کنیم؟
  سرعت شاتر یا در حقیقت زمان شاتر هم مقوله ی بسیار مهمی است. دوربین های DSLR معمولاً می توانند زمان شاتر را در حد 15 یا 30 ثانیه و حتی بیشتر تنظیم کنند. با این زمان طولانی، حتی روشنایی اندکی ماه و ستارگان هم به خوبی جذب حسگر دوربین می شود و می توان از آسمان شب هم به خوبی عکاسی کرد. اما توجه کنید که دوربین روی سه پایه یا تکیه گاهی ثابت بی حرکت باشد و از طرفی سوژه یا منظره حرکت نداشته باشد.
  به تصاویر زیر توجه کنید و اثر استفاده از زمان شاتر طولانی تر در کاهش نویز و بهبود کیفیت عکس را بررسی کنید.

  در تاریکی از فوکوس دستی استفاده کنید

  در عکاسی از محیطی که تاریک است، بهتر است اقسام فوکوس خودکار را رها کنید. فوکوس خودکار به روش تشخیص فاز یا به کمک تابش مادون قرمز و لیزر، هیچ یک همیشه درست عمل نمی کنند. بهتر است به فوکوس دستی عادت کنید و تجربه ی خود در استفاده از این حالت فوکوس را بالا ببرید. در این صورت به راحتی فوکوس دوربین را روی بخشی از منظره ی پیش رو که نیاز است در فوکوس قرار گیرد، تنظیم خواهید کرد.

  در تاریکی از سوژه ی متحرک عکاسی نکنید

  در محیط تاریک اگر سوژه ی عکاسی متحرک باشد، تنها راه عکاسی استفاده از ISOی بالا است و به دنبال آن می بایست نویز عکس را در نرم افزارهای ویرایش عکس، از بین برد. کار پیچیده و زمان بری است. شاید خرید یک دوربین فول فریم که حسگری غول آسا دارد، بهتر باشد.

  انتخاب زاویه ی عکاسی با توجه به روشنایی ها

  در محیط تاریک می بایست از کوچک ترین منابع نور و ضعیف ترین روشنایی ها به نحو احسن استفاده کرد. نباید منابع نور پشت سوژه ها قرار بگیرد مگر آنکه به دنبال ترکیب بندی خاصی باشیم. بهتر است منابع نور پشت دوربین باشند و از روشنایی ها کمال استفاده را ببرید.

  روشنایی مصنوعی و موضعی که توسط فلاش دوربین ایجاد می شود، در عکاسی پرتره یا عکاسی از وسایل کوچک مفید است اما در عکاسی از مناظر بهتر است فلاش را فراموش کنید! محیط تاریک بهتر از محیطی است که بخش مرکزی و نزدیک به دوربین روشن است و سایر بخش ها در تیرگی کامل فرو رفته است.
  اگر به روشنایی فلاش دوربین نیاز دارید، بهتر است آن را با استفاده از ورقه های پلاستیکی پراکنده و یکنواخت کنید.

  سه پایه در عکاسی از محیط شب ضروری است

  در تاریکی شب همیشه سه پایه مفید واقع می شود چرا که معمولاً زمان شاتر بالاست و لرزش های اندک دوربین هم اثر زیادی در کیفیت عکس ها می گذراند. حتی فشار دادن دکمه ی شاتر هم لرزش نامطلوب ایجاد می کند. بهتر است از شاتر اکسترنال استفاده کنید تا دوربین نلرزد و این لزوم استفاده از سه پایه را دوچندان می کند. بنابراین بهتر است سه پایه ی خوبی تهیه کنید و حتی الامکان شاتر اکسترنال خریداری کنید.

  بزرگنمایی دیجیتال و آپتیکال ممنوع!

  در محیط تاریک استفاده از زوم دیجیتال و آپتیکال و هر نوع زوم دیگری توصیه نمی شود! با زوم دیجیتال عکس برش می خورد و همیشه کیفیت کمتر از حالت بدون زوم است. با زوم آپتیکال نیز آثار لرزش دوربین بیشتر می شود. بنابراین از این روش ها استفاده نکنید.
  اگر به بزرگ تر کردن سوژه نیاز دارید، تا جایی که ممکن است به آن نزدیک شوید و از فاصله ی کم عکاسی کنید. به عبارت دیگر با پای خود زوم کنید!

  عکاسی با فرمت RAW در تاریکی شب بهتر است

  در تاریکی شب بهتر است استفاده از فرمت jpeg و در حقیقت عکس هایی که پردازش و بهینه شده اند را کنار بگذارید و حتی الامکان تصاویر را به صورت خام یا با فرمت RAW ذخیره کند. فرمت RAW یا خام به این معنی است که عکس ها پردازش نمی شوند و طبعاً پس از عکاسی، پر دازش و بهینه سازی لازم است. با نرم افزارهای تخصصی مثل فتوشاپ می توان بهتر از دوربین ها و گوشی ها عکس را ویرایش و بهینه کرد و در نهایت به صورت jpg ذخیره نمود.
  بد نیست مقاله ای که در باب روش های فشرده سازی تصاویر در دوربین های حرفه ای تهیه کردیم را مطالعه فرمایید:

  عکاسی با فرمت RAW و نحوه ی انتخاب تنظیمات فشرده سازی Lossless Compressed و …