پزشکی و سلامت

در بارداری میشه ژلوفن خورد

مصرف مسکن در بارداری چگونه است؟ لیست داروهای مجاز در بارداری

استفاد از داروهای مسکن در بارداری آیا مجاز و بی خطر است؟ شرایط استفاده از قرص های مسکن و آرام بخش در دوران بارداری به چه شکل است؟ لیست داروهای مجاز و غیر مجاز در دوران حاملگی شامل چه مواردی است؟ کدام دارو باعث ناقص شدن جنین می شود؟ اصولا هنگام تصمیم گیری برای مصرف یک دارو در دوران بارداری، مهم است که در مورد اثرات احتمالی آن دارو بر روی کودک خود اطلاعاتی داشته باشید. زیرا بیشتر داروهای مصرف شده در دوران بارداری از جفت عبور کرده و و وارد جریان خون جنین می شوند.

همین الان در واتساپ

با پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی گفتگو کنید

شروع گفتگو

پس قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری از جمله داروهای مسکن، با داروساز، ماما یا پزشک خود در مورد بی خطر بودن آن مشورت کنید.
از عوارض مصرف خودسرانه انواع مسکن در بارداری یا داروهای دیگر می توان به تاخیر در رشد، ناتوانی ذهنی، نقایص مادرزادی، سقط جنین و مرده زایی اشاره کرد. خوشبختانه امرزوه داروهای مسکن بی خطری وجود دارند که پزشک متخصص زنان و زایمان می تواند در شرایط حاد برای تجویز آن ها اقدام کند.
در این مطلب قصد داریم شما را با لیست مسکن های مجاز در بارداری شامل انواع آمپول مسکن در بارداری، شیاف مسکن در بارداری و قرص مسکن در بارداری، داروهای مجاز در بارداری برای سرماخوردگی و داروهای معده مجاز در بارداری آشنا کنیم.

نحوه دسته بندی داروها در بارداری

در حال حاضر یک طبقه بندی کلی برای داروهای مجاز و غیر مجاز مخصوص زنان باردار وجود دارد که عبارت است از:

 • داروهای گروه A: داروهایی که توسط تعداد زیادی از زنان باردار مصرف شده اند و شواهدی در مورد خطر بروز نقص مادرزادی ناشی از آن ها وجود ندارد.
 • داروهای گروه B: داروهایی که تنها توسط تعداد محدودی از زنان باردار مصرف شده اند و داده های انسانی از آن ها وجود ندارد. فقط مطالعات حیوانی آن ها را بی خطر تلقی می کنند.
 • داروهای گروه B1: مطالعات حیوانی هیچ افزایش خطر احتمالی را نشان نداده اند.
 • داروهای گروه B2: مطالعات حیوانی در مورد آن ها محدود است و با این وجود به نظر نمی رسد که خطر افزایش بروز عوارض دارویی وجود داشته باشد.
 • داروهای گروه B3: اگرچه مطالعات حیوانی افزایش خطر بروز عوارض را نشان می دهند، اما مشخص نیست که آیا این خطر در مورد انسان نیز صدق می کند یا خیر.
 • داروهای گروه C: داروهایی که به دلیل تأثیرات خود ممکن است بدون ایجاد نقص مادرزادی، به جنین آسیب های دیگری برسانند. این اثرات ممکن است برگشت پذیر باشند.
 • داروهیا گروه D: داروهایی که باعث نقایص مادرزادی می‎شوند. با این حال، مزایای سلامتی آن ها ممکن است بیشتر از خطرات و عوارض باشد.
 • داروهای گروه X: داروهایی که خطر نقایص مادرزادی بالایی دارند و نباید در دوران بارداری استفاده شوند.
 • پیشنهاد می کنیم پیش از مصرف مسکن در بارداری یا داروهای دیگر حتما به این دسته بندی دقت کنید. معمولا روی برچسب هر محصول دارویی ذکر می شود که مصرف آن برای خانم های باردار مجاز است یا خیر.

  بهترین مسکن های دوران بارداری

  داروهای ضد درد که به آن ها مسکن نیز گفته می شود، می توانند بدون نسخه (OTC) یا با نسخه تهیه شوند. به طور طبیعی، مسکن های تجویزی معمولاً قوی تر از داروهای OTC هستند و همچنین خطرات احتمالی بیشتری را برای جنین در حال رشد ایجاد می کنند.

  نوشته های مشابه

 • تهوع بارداری و روش های درمان آن چیست؟

  1401-05-01

 • ورم پا در بارداری، علل و روش­های درمان

  1401-04-29

 • با این حال، مصرف خودسرانه مسکن های OTC در دوران بارداری بدون خطر نیست. پس حتماً قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری، اعم از OTC یا تجویزی، با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه به لیستی از داروهای بی خطر و مجاز در دوران بارداری اشاره خواهیم کرد.

  داروی مسکن استامینوفن در دوران بارداری

  اصولا مصرف استامینوفن در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود و در درجه اول برای رفع سردرد بارداری، کاهش تب، کاهش درد عضلانی و بهبود گلودرد استفاده می شود. طبق آمار، تقریباً 50 درصد از زنان باردار در سه ماهه اول از آن استفاده می کنند. معمولا رایج ترین مسکنی است که پزشکان به زنان باردار اجازه مصرف آن را می دهند.
  با این حال، اخیرا نگرانی هایی در مورد مصرف آن در طی 9 ماه بارداری مطرح شده است. برخی از تحقیقات به طور فزاینده ای ارتباط بین مصرف استامینوفن قبل از تولد و بروز مشکلات رفتاری در دوران کودکی، از جمله اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) را پیدا کرده اند.
  برای مثال، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد نوزادانی که در معرض سطوح بالای استامینوفن در رحم قرار می گیرند، خطر بیشتری برای تشخیص اوتیسم یا ADHD در دوران کودکی دارند.
  بنابراین، با وجود اینکه استامینوفن با مشکلات بزرگی مانند سقط جنین یا نقایص مادرزادی مرتبط نیست و پزشکتان می گوید مصرف آن اشکالی ندارد، تا جایی که می توانید برای مدت کوتاهی از شیاف استامینوفن در بارداری یا استامینوفن 500 در بارداری استفاده کنید.
  در یک مطالعه ثابت شده است که مصرف روزانه استامینوفن برای دوره های طولانی (28 روز یا بیشتر) می تواند کودک شما را در معرض خطر بیشتر تاخیر در رشد خفیف یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) قرار دهد.
  تحقیقات دیگر نشان داده اند که مصرف روزانه استامینوفن در نیمه دوم بارداری احتمال خس خس سینه یا آسم را در کودک افزایش می دهد.
  استامینوفن کدئین در بارداری به دلیل داشتن ماده مخدر منع مصرف دارد. زیرا مصرف انواع مواد مخدر با خطر کم وزنی نوزاد هنگام تولد، نارس بودن، مرده زایی و نقایص مادرزادی ( در مغز، قلب، دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری جنین) و غیره همراه است.

  داروهای مسکن NSAID

  داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) شامل آسپرین، ادویل یا موترین (ایبوپروفن)، دیکلوفناک و ناپروکسن است.
  اگرچه در اکثر موارد مصرف آسپرین در بارداری توصیه نمی شود اما ممکن است پزشک برای درمان مشکلات پزشکی در بارداری مانند پره اکلامپسی آن را تجویز کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه دوز کم آسپرین بعد از هفته دوازدهم بارداری، امکان پیشگیری از عوارض زنان باردار در معرض خطر زایمان زودرس ناشی از پره اکلامپسی را فراهم می کند. آسپرین خطر لخته شدن خون را در این بیماران کاهش می دهد.
   اگرچه تا هفته 20 ام بارداری مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن در بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، اما در نیمه دوم بارداری تمام NSAID ها منع مصرف دارند. زیرا می توانند منجر به کاهش مایع آمنیوتیک و بروز سایر عوارض برای جنین از جمله مشکلات کلیوی، قلبی و رشدی شوند. معمولا عواقب آن ها می تواند کشنده باشد.
  تحقیقات نشان می دهند که سطوح پایین مایع آمنیوتیک، وضعیتی که به نام الیگوهیدرآمنیوس شناخته می شود، تنها پس از دو روز استفاده از NSAID در زنان باردار پس از هفته 20 ام بارداری قابل مشاهده است. پس از تشخیص مشکل و قطع دارو، حجم مایع آمنیوتیک معمولاً به حالت عادی باز می گردد.
  پس در مورد مصرف قرص ناپروکسن در بارداری، مصرف ژلوفن در بارداری و حتی شیاف دیکلوفناک در بارداری با احتیاط عمل کنید.

  داروی آکسار در دوران بارداری

  قرص آکسار در واقع ترکیبی از استامینوفن، کافئین و آسپرین است و به همین دلیل به عنوان آ سی آ (ACA) شناخته می شود. یک ضد درد، ضد التهاب و ضد تب رایج است. ازآنجایی که حاوی کافئین و آسپرین است مطمئنا به عنوان یک خانم باردار اجازه مصرف طولانی مدت آن به خصوص در سه ماه اول بارداری را ندارید.
  از عوارض قرص آکسار در بارداری می توان به کم وزنی نوزاد هنگام تولد، سقط جنین و افزایش خونریزی در زمان زایمان اشاره کرد.
  بنابراین در پاسخ به سوال کدام داروهای مسکن در دوران بارداری بی خطرند؟ می توان گفت که مصرف حتی بی خطرترین داروهای مسکن در بارداری توصیه نمی شود. زیرا عوارض مصرف مسکن در دوران بارداری برای جنین را نمی توان دست کم گرفت.

  مسکن هایی که برای زنان باردار ممنوع است

  داروهای ضد درد اپیوئیدی مسکن های قوی هستند که معمولا برای رفع دردهای شدید ناشی از جراحات، جراحی، کارهای دندانپزشکی یا سردردهای میگرنی استفاده می شوند. حاوی مواد افیونی هستند که از گیاه خشخاش استخراج می شوند. تمام مواد افیونی به عنوان مواد مخدر در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل بدون نسخه نمی‎توانید داروهای ضد درد اپیوئیدی را تهیه کنید. این مسکن های تجویزی در چندین شکل و نام های تجاری مختلف موجود هستند، از جمله:

 • کدئین
 • اکسی کانتین (اکسی کدون)
 • پرکوست (اکسی کدون و استامینوفن)
 • رکسانول (مورفین)
 • دمرول (مپریدین)
 • دوراژیک (فنتانیل)
 • ویکودین (هیدروکودون و استامینوفن)
 • ازآنجایی که مواد افیونی داروهای قوی با اثرات نامطلوب هستند، زمانی که فواید آن ها بر خطرات احتمالی غالب باشد، پزشکان استفاده از این داروها را در خانم های باردار مجاز اعلام می کنند.
  هیچ مدرکی مبنی بر بی خطر بودن مصرف هر میزان از مواد مخدر در دوران بارداری وجود ندارد و تحقیقات زیادی حاکی از خطرات جدی مانند سقط جنین، مرده زایی یا زایمان زودرس هستند. حتی احتمال مشاهده وزن کم نوزاد هنگام تولد و مشکلات تنفسی و تغذیه وجود دارد. اصولا پزشک شما ممکن است بتواند داروی مشابهی را تجویز کند که استفاده از آن در دوران بارداری ایمن تر باشد.

  لیست داروهای مجاز سرماخوردگی در بارداری

  خانم های باردار در طول 9 ماه باردرای ممکن است بارها دچار سرماخوردگی شوند. حتی خطر بروز آنفولانزا و کووید-19 آن ها را تهدید می کند. زیرا بارداری منجر به کاهش سطح ایمنی بدن می شود. تا قبل ار هفته 12 ام بارداری بهتر است از مصرف هر نوع داروی سرماخورگی اجتناب کنید و از درمان های خانگی استفاده کنید. پس از این دوره و تا قبل از هفته 28 ام می توانید تحت نظر پزشک متخصص از داروهای زیر استفاده کنید:

 • قرص های مکیدنی برای رفع گلودرد
 • استامینوفن برای رفع تب و بدن درد
 • کربنات کلسیم برای رفع حالت تهوع یا سوزش سر دل
 • شربت سرفه دکسترومتورفان
 • اگر سرماخوردگی شما بیش از چند روز با درمان های خانگی و تغذیه سالم بهبود پیدا نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. از مصرف خودسرانه انواع آنتی بیوتیک و داروهای ضد احتقان اجتناب کنید. قرص سرماخوردگی بزرگسالان حاوی آنتی هیستامین است و مصرف مداوم آن باعث کاهش هوشیاری جنین می شود.

  کدام داروی معده در بارداری مجاز است؟

  اصولا خانم های باردار در ماه های اول بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون با رفلاکس اسید معده به مری مواجه می شوند. این مشکل با افزایش سایز جنین و وارد شدن فشار به معده و مری، دوباره در ماه های آخر بارداری به سراغ مادر می آید.
  سعی کنید ابتدا با کاهش حجم غذا، عدم مصرف مایعات حین غذا خوردن، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و پرادویه، خوردن شام در ساعات اولیه شب و اصلاح وضعیت بدن هنگام خواب این مشکل را کنترل کنید. اگر همچنان درگیر بودید، تحت نظر پزشک امکان مصرف داروهای ضد اسید معده در بارداری مانند موارد زیر وجود دارد:

 • قرص معده فاموتیدین در بارداری
 • قرص معده امپرازول در بارداری
 • شربت معده در بارداری مانند آلومینیوم ام جی
 • یکی از سوالات رایج بسیاری از خانم ها این است که رانیتیدین در بارداری آیا مجاز است؟ اخیرا مصرف این قرص برای سوزش معده در بارداری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ممنوع اعلام شده است. زیرا ترکیبات سرطان زا در آن کشف شده است.

  چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  به یاد داشته باشید که همیشه قبل از مصرف تمام داروهای مسکن (با نسخه و بدون نسخه) با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. درحالی که بعضی از داروهای مسکن در بارداری بی خطر هستند اما برخی از داروهای مسکن بدون نسخه و تجویزی می توانند عوارض جدی و حتی کشنده را برای جنین و مادر ایجاد کنند.

  درصورتی که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می کنیم از صدها پزشک آنلاین زنان و زایمان پذیرش 24 مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره های بهترین دکتر آنلاین زنان برای درمان استفاده کنید. در این سامانه، امکان پرسش و پاسخ و مشاهده نظرات در مورد مصرف مسکن در بارداری وجود دارد.

  2.6/5

  (5 نظر)

  دریافت نوبت پزشکی

  به صورت آنلاین از متخصص زنان، زایمان و نازایی

  دریافت نوبت دکتر زنان، زایمان و نازایی

  نتایج جدیدترین پژوهش ها نشان می دهد مصرف داروی ایبوپروفن، که در ایران بیشتر با نام ژلوفن ارائه می شود، در دوران بارداری زیانبار است.مصر داروی ایبوپروفن که در رفع دردهای عضلانی و تب کاربرد بسیاری دارد، توسط زنان باردار احتمال ایجاد اختلال در روند رشد دستگاه تناسلی جنین را افزایش می دهد.برنار ژگو  پژوهشگر موسسه ملی تحیقات فرانسه در خصوص نتایج تحقیقاتی که در مجله «Scientific Reports» منتشر شد، گفت: «تمام شواهد بر آن است که باید در مصرف این دارو در سه هفته نخست دوران بارداری احتیاط شود».وی که هماهنگی تحقیق در مورد تاثیرات منفی ایبوپروفن را در بارداری به عهده داشت، تاکید کرد مصرف این دارو در هورمون هایی مانند تستوسترون اختلال ایجاد می کند.مصرف ژلوفن در دوران بارداری، مجاز است؟این هورمون نقش مهمی در کنترل ماهیت جنسی اولیه و ثانویه و همچنین رشد طبیعی دستگاه تناسلی جنین ایفا می کند.تاکنون مصرف این دارو مانند آسپیرین و استامینوفن در اوایل دوران بارداری مجاز شمرده می شد.تحقیقات دیگری که در سال های اخیر انجام شده است نیز نشان می دهد نوزادانی که مادرشان در زمان بارداری ایبوپروفن مصرف کرده، وضع مناسبی پس از تولد نداشته اند. کم وزنی، زایمان زودهنگام و تنگی نفس از عوارضی است که گزارش شده است.در برخی موارد نیز گزارش هایی مبنی بر اختلال حاد در مجرای ادراری و دستگاه تناسلی در میان نوزادان پسر ثبت شده که می تواند پس از بلوغ به نازایی یا سرطان بیضه منجر شود.به نظر می رسد بیشترین زیان حاصله از مصرف ایبوپروفن مربوط به اوایل بارداری و به ویژه بین هفته های هشتم تا دهم رخ می دهد.

  دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: مصرف ژلوفن در سه ماه اول دوران بارداری مجاز است ولی در سه ماه آخر بارداری که جزء گروه پرخطر می باشد، مصرف آن ممنوع است.
   
  دکتر محمدرضا لطفعلیانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه یزد، اظهار داشت: ژلوفن فرم ژله ای داروی ایپوپروفن است که مشهورترین نام تجاری آن بروفن می باشد. این دارو جزء داروهای ضد التهابی است که بدون نسخه نیز قابل مصرف است.
   
  این داروساز افزود: این مسکن جزء داروهای ضدالتهاب است که در موقع التهاب یا در مواردی که اعضای بدن ضربه دیده باشند و در مورد ضربه های خفیف مورد استفاده قرار می گیرد.
   
  وی با بیان تاثیر مشابه مسکن های دیگر مانند ایبوپروفن، مفنامیک اسید و … که همانند ژلوفن عمل می کنند، ادامه داد: عوارض جانبی این دسته از داروها می تواند ایجاد زخم معده بکند بنابراین افرادی که دارای مشکل زخم معده فعال هستند از مصرف این داروها باید خودداری کنند.
   
  دکتر لطفعلیانی گفت: مصرف این داروها باید در کوتاه مدت صورت گیرد و در بلند مدت نباید از این داروها استفاده کرد.