تکنولوژی

راه حل مشکل نمایش خطوط عمودی یا افقی روی مانیتور

خط افتادن روی صفحه تلویزیون ال ای دی و ال سی دی، یکی از ایرادات رایجی است که ممکن است برای تلویزیون شما بوجود بیاید. از آنجایی که تلویزیون یکی از وسایل پرکاربرد زندگی است و در طول روز، زمان زیادی را روشن و در حال کار کردن است، به همین دلیل بیشتر دچار خرابی و مشکل می‌شود.

در این مقاله می خواهیم علت ظاهر شدن خطوط افقی و خطوط عمودی روی تلویزیون را بررسی کنیم و ببینیم چه کارهایی برای عیب‌یابی و تعمیر تلویزیون در این شرایط  و چه روشهایی برای برطرف کردن مشکل خط افتادن روی صفحه تلویزیون وجود دارد.

علت ظاهر شدن خطوط افقی و خطوط عمودی روی تلویزیون

این خطوط ممکن است به صورت افقی، عمودی و یا به صورت مورب پدید آیند. در برخی مواقع رنگی و یا سیاه و سفید هستند و در هر جایی از تصویر تلویزیون ظاهر می‌شوند، اما به طور کلی این خطوط به هر شکلی که بر روی صفحه تلویزیون ظاهر شوند، نشان دهنده اشکال در دریافت و یا پخش درست تصویر می‌باشند.ایرادت پیش آمده در وضعیت بک لایت تلویزیون که با نیاز به

تعمیر فلت تلویزیون و عیب یابی و تعمیر برد تلویزیون همراه بوده می‌تواند دلیل بروز این قبیل اشکالات در دریافت تصویر باشد.

در لیست خدمات تعمیر تلویزیون ال جی، سرویس و عیب یابی تلویزیون سامسونگ، بررسی و تعمیر تلویزیون سونی، خدمات تعمیر تلویزیون ایکس ویژن، موارد 

تعمیر تلویزیون پلاسما، تعمیر پس از 

عیب یابی تلویزیون پاناسونیک و سایر برندها علت ظاهر شدن خطوط افقی در تلویزیون مورد بررسی قرار گرفته که درصد بالایی دلیل بروز آن را تجمع ذرات گرد و غبار در کابل گیرنده‌ها و ایرادات فنی ناشی از شل شدن اتصالات  است. 
 

 

اگر این مشکلات فنی جدی باشد، به احتمال زیاد قابل تعمیر نیستند و باید تعویض گردند یادتان باشد که در مواقع اینچنینی بهتر است که شما از یک متخصص تعمیر تلویزیون حرفه‌ای و کاربلد کمک بگیرید.در ادامه به شرح دلایلی که ممکن است موجب پیدا شدن خطوط عمودی و خطوط افقی روی تلویزیون شوند، می‌پردازیم.

 

ظاهر شدن خطوط افقی روی تلویزیون در اثر ضربه و شکستگی پنل تلویزیون

اگر به هر دلیلی مثلا برخورد توپ و … پنل تلویزیون شما دچار ضربه یا شکستگی شده باشد، خطوط به صورت عمودی و یا افقی بر روی صفحه ظاهر می‌شود. یکی از دلایل خط افتادن روی صفحه تلویزیون به دلیل ضربه خوردن و شکستگی پنل تلویزیون است.

در این مواقع یا باید تلویزیون جدید بخرید یا پنل تلویزیون خود را عوض کنید که تعویض آن هزینه زیادی برای شما دارد ( حدود 80%  قیمت یک تلویزیون نو) و همچنین در حال حاضر به دلیل نبود قطعات، تعویض پنل تلویزیون قابل انجام نیست.

 

آب‌خوردگی پنل تلویزیون

اگر تلویزیون شما خیس شده باشد یا اصطلاحا، پنل آبخورده باشد؛ شما خطوطی عمودی و افقی در کل صفحه می‌بینید. تعمیر تلویزیون آبخورده تحت نظارت یک فرد متخصص امکان پذیر است. به هیچ عنوان سعی نکنید که خودسرانه دست به تعمیر آن بزنید، زیرا قطعات تلویزیون بسیار حساس هستند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این خیس شدن پنل فقط بر اثر مقدار زیادی آب بوجود می‌آید؛ اما این فکر اشتباه است. پنل شما می‌تواند بر اثر تمیز کردن صفحه تلویزیون با مقدار کمی شیشه پاک کن از فاصله کم هم، دچار آبخوردگی شود. بهترین کار این است که صفحه تلویزیون خود را با یک دستمال خشک، خیلی آرام  و از یک جهت تمیز کنید و در صورت لزوم، خود دستمال را مقداری نمدار کنید.

 

 

حجم بالایی از درخواست ثبت تعمیر صفحه نمایش و بک لایت از سمت کاربران برای تعمیر تلویزیون شارپ، خدمات تعمیر تلویزیون صنام، رفع ایرادات و تعمیر تلویزیون هایسنس، سرویس و تعمیرات تلویزیون پروجکشن، خطایابی و تعمیرات تلویزیون توشیبا، بررسی جدول عیب یابی تلویزیون سونی، رفع مشکلات تلویزیون اسنوا، برطرف کردن مشکلات تلویزیون دوو و سایر برندها برای رفع این مشکل در تصویر انواع تلویزیون است. 

 

ظاهر شدن خطوط رنگی روی صفحه در اثر گرد و غبار

اگر گرد و غبار از طریق شکاف‌های موجود در عقب تلویزیون وارد شود، باعث بروز مشکلاتی از قبیل ظاهر شدن خطوط رنگی روی صفحه تلویزیون می‌شود. شما باید همیشه و به طور منظم، گردگیری کردن پشت دستگاه را انجام دهید تا دستگاه دچار مشکل نشود. اگر این کار را انجام ندهید، بعد از بروز این مشکل، گردگیری و تمیز کردن دیگر کارایی ندارد.

در کنار ایراداتی مثل 

چشمک زدن چراغ تلویزیون در ناحیه سخت افزاری و عدم شناسایی هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون در بخش اتصالات پنل تلویزیون و نحوه اتصال سینما خانگی به تلویزیون دسترسی به علت دریافت تصویر بی کیفیت و با بهم ریختگی پیکسل‌ها از اهمیت بالایی در نگهداری صحیح از این وسیله برخوردار است. 

 

استفاده طولانی مدت از تلویزیون

یکی از دلایلی که باعث خط افتادن روی صفحه تلویزیون می‌شود، استفاده نامناسب و طولانی مدت از تلویزیون است. پیشنهاد می‌شود که روزانه بیشتر از 8 ساعت از تلویزیون استفاده نشود زیرا که قطعات آن داغ کرده و باعث خرابی تلویزیون می‌شود؛ پنل اصلی، بیشترین درصد خرابی را در دیگر قطعات تلویزیون دارد.

 

ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی در بعضی کانالها

وقتی با مشکل پیدا شدن خطوط عمودی روی تلویزیون روبرو می‌شوید، ابتدا چک کنید ببینید که این خطوط روی تمام کانال‌ها ظاهر می‌شوند و یا مختص چند کانال می‌شود؛ اگر در بعضی از کانالها این خطوط را می‌بینید باید بدانید که این مسئله مربوط به دریافت سیگنال ضعیف در این کانال‌هاست و ربطی به مشکلات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری ندارد. در این مواقع شما باید با روشهای زیر سعی کنید سیگنال کانال را قوی کنید که در صورت درست نشدن، قطعا ضعیف بودن سیگنال از خود گیرنده است.

  اول از هر چیز شما باید قدرت کانال سیگنال خود را از طریق مسیر روبرو بررسی کنید.                                                                          Settings > Channels > Manual Tuning

اگر قدرت سیگنال ضعیف بود، باید سالم بودن آنتن را بررسی و بعد آنتن را تنظیم کنید تا سیگنال به خوبی برقرارشود. اما اگر سیگنال قوی باشد، مشکل از گیرنده و مشکلاتی فنی آنهاست و به تنظیمات تلویزیون مربوط نمی‌شود.

حالا اگر از گیرنده‌های دیجیتال استفاده می‌کنید، با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، بررسی کنید که آیا چیزی مانع عبور سیگنال گیرنده دیجیتال می‌شود یا نه. همچنین گیرنده را از برق جدا کنید تا حافظه آن پاک شود، سپس دوباره آن را به برق متصل کرده و دوباره امتحان کنید. به احتمال زیاد مشکل پیدا شدن خطوط افقی روی تلویزیون حل می‌شود.

 

 

ظاهر شدن خطوط در همه کانالها و ورودی‌ها

بعد از اینکه تمام کانالها را چک کردید؛ حالا باید چک کنید و ببینید که این خطوط در تمام ورودی‌ها هم وجود دارد، اگر این چنین بود باید یک تست تصویر انجام دهید.( مسیر انجام تست تصویر در تلویزیون‌های مختلف متفاوت است)

در حین کانال یابی و تعویض کانال‌ها اگر با مشکل قطعی ارتباط کنترل با تلویزیون مواجه شدید می‌توانید در صورت تجهیز بودن تلویزیون و گوشی موبایلتان به فناوری‌های روز از قابلیت کنترل تلویزیون با گوشی برای انجام این کار بهرمند شوید. 

اگر خطوط  در حین تست تصویر هم ظاهر شدند، به احتمال زیاد ایراد از خود تلویزیون است و نیاز به یک متخصص کاربلد برای تعمیر دارد. اما برای اینکه متوجه شوید که ایراد از نرم‌افزار است یا سخت‌افزار بهتر است که قبل از تعمیر، تلویزیون را از طریق مراحل زیر به تنظیمات کارخانه برگردانید و مجددا راه‌اندازی کنید.

Settings > GeneralReset to Initial Settings 

 

اگر خطوط در همه کانالها ظاهر شود اما در ورودی‌های دیگر دیده نشود

گاهی اوقات خطوط در همه کانالها ظاهرمی‌شود ولی در ورودی‌های دیگر نه؛ در این صورت ممکن است ایراد از دستگاه گیرنده، آنتن، دستگاه گیرنده ی دیجیتال، کابلی که از آن برای اتصال به این دستگاه استفاده کرده اید و یا برد ورودی که در داخل تلویزیون شما قرار دارد باشد.این ایرادات برخی مواقع بر روی پخش زیرنویس در تلویزیون تاثیر می‌گذارد.

ابتدا یک کابل سالم دیگر را امتحان کنید. یعنی هم سیم هم محوری که از دیوار به گیرنده یا مستقیماً به خود تلویزیون متصل می شود و هم سیمی که از گیرنده به تلویزیون وصل می شود  که معمولاً از نوع HDMI است را عوض کنیدیا نسبت به تعمیر پورت hdmi تلویزیون اقدام کنید. اگر با انجام این کار مشکل همچنان ادامه داشت باید یک گیرنده و یا آنتن جدید تهیه کنید.

 

اتصالات شل و نامناسب

اگر خطوطی که روی صفحه تلویزیون ظاهر می‌شوند، کم باشند و همیشه و به طور دائم دیده نشوند، مشکل از شل بودن کابل ویدئو است که بر اثر جا‌به‌جا شدن و ضربه خوردن شل شده است. در این صورت شما با محکم کردن کابل یا در صورت لزوم تعویض آن می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

مواردی همانند اتصال لپ تاپ به تلویزیون یا قابلیت‌هایی مثل اتصال گوشی به تلویزیون قدیمی در صورت استفاده از کابل گاها تحت تاثیر این قبیل ایرادت با مشکلاتی همراه است.

 

خرابی برد T-CON و خط افتادن روی صفحه تلویزیون

اگر خطوط ظاهر شده به صورت خطوط عمودی رنگی و سراسری از بالا به پایین  است، مشکل پیش آمده از برد t-con  است که می‌تواند ناشی از سیم کشی ضعیف کابل، شل بودن برد، اتصال برد کنترل، آسیب دیدن صفحه یا خرابی برد (T-Con) باشد.برخی مواقع بروز ایرادات مشابهی مثل علت قطع شدن صدای گیرنده دیجیتال خرابی این قطعه ارتباط دارد.

به طور کلی در تلویزیونهای LED و LCD ، پیکسلهای پنل که در واقع کوچکترین اجزاء تشکیل دهنده پنل هستند به صورت عمودی تحت تاثیر سیگنالهای تصویر قرار می گیرند، در واقع اطلاعات تصویر بعد از پردازش در برد t- con به برد آدرس ( که در ساختار بیشتر تلویزیونها در زیر پنل تلویزیون قرار دارد ) وارد می شود و بوسیله فلتهای پنل در خطوط عمودی تقسیم و به پنل وارد می شود و اگر اطلاعاتی که یک خط را تحت تاثیر قرار می دهد به هر علتی قطع شود پیکسلهای آن خط تصویری درست تغذیه نمی شوند و به صورت خطوط رنگی و یا سیاه رنگ دیده می شوند، که تنها راه حل تعویض یا تعمیر برد t-con است.

اگر بعد از ظاهر شدن خطوط با زدن ضربه به پشت تلویزیون، این مشکل برطرف شد؛ در واقع برد شما شل است و باید تلویزیون را باز کنید و برد  t-con را محکم کنید وگرنه ضربه زدن،  تلویزیون شما را به صورت موقتی درست می‌کند.

در این مقاله اطلاعاتی درباره علت‌های ظاهر شدن خط عمودی روی صفحه تلویزیون LED  و LCD را در اختیار شما قرار دادیم و همچنین روش هایی برای عیب‌یابی و بر طرف کردن خطوط افقی روی تلویزیون را با هم بررسی کردیم، اما بهتر است که در این اوضاع اقتصادی که هم هزینه تعمیرات و هم هزینه خرید تلویزیون زیاد شده است بیشتر مراقب تلویزیون خود باشید و در صورت نیاز حتما از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید.


تعویض ال سی دی گوشی و هزینه ی تعویض آن بسیار پر هزینه است.به عنوان مثال هزینه تعویض السیدی های سری جدید سامسونگ بالای ۲میلیون تومان است. خط خط شدن السیدی بسیار آزار دهنده است.اگر شما هم به این مشکل برخورد کردید. ابتدا مقاله رو بطور کامل مطالعه کنید در صورت رفع نشدن مشکل با ما تماس بگیرید ومشاوره رایگان بگیرید.

شما باید بدانید که ال سی دی گوشی یکی از اصلی ترین بخش های گوشی می باشد که حساسیت زیادی دارد. بر همین اساس شما باید به خوبی در مورد حساسیت های آن اطلاعات لازم را داشته باشید و از آن مراقبت کنید. یکی از ایراداتی که امکان دارد به گوشی وارد شود خط خطی شدن ال سی دی است که این امر به دلیل فشار و ضربه یا آبخوردگی می باشد.

آسیب های سخت افزاری بسیار زیادی هستند که امکان دارد به گوشی وارد شود، ولی باید بدانید که خط خطی شدن یکی از آسیب های معمولی است و بر اثر علل مختلفی رخ می دهد اما علت اصلی خط خط شدن السیدی گوشی ضربه می باشد که به صورت عادی هم نمی توانید آن را تعمیر کنید. برای حل کردن این مشکل در اکثر موارد شما باید اقدام به تعویض کردن ال سی دی نمایید.

 علت خط خط شدن السیدی گوشی و خط های متنوع روی گوشی :

شما باید بدانید که خط خط شدن السیدی گوشی شامل خط های متنوع با رنگ بندی های مختلف می باشد. این نمونه از خط خط ها هر یک دلیل متنوعی دارند و شما باید با آنها آشنایی داشته باشید. علت خط خط های روی گوشی و راه حل های رفع کردن آنها عبارت اند از :

1. خط سبز :

زمانی که در گوشی نقص الکترونیکی وجود داشته باشد خط سبز روی گوشی به وجود می آید. این خط روی گوشی از گوشه بالا تا پایین صفحه نشان داده می شود.

سمت چپ و یا راست آن تفاوتی ندارد. برای رفع این ایراد و از بین بردن این خط باید به یکی از مراکز معتبر تعمیر گوشی مراجعه کنید تا آن را رفع نماید.

2. خط صورتی :

آسیب دیدگی صفحه نمایش گوشی یکی از مهمترین دلایل به وجود آمدن خط صورتی است. این مشکل را شما در اثر ضربه و یا فشار به گوشی ایجاد خواهید کرد. این مشکل در اکثر مواقع سخت افزاری می باشد و شما نمی توانید آن را با روش های نرم افزاری تعمیر کنید.

در صورتی که این مشکل با برنامه های نرم افزاری درست نشود مجبور به تعویض ال سی دی هستید که تعمیرکاران این اقدام را برای شما انجام می دهند. یکی از مهمترین نکاتی که زمان تعمیر و یا تعویض ال سی دی باید به آن دقت داشته باشید این است که ال سی دی اصل روی گوشی نصب کنید. در این صورت خیالتان راحت است که کیفیت آن اقت پیدا نمی کند.

بیشتر بخوانید: چگونگی تشخیص السیدی اصلی موبایل از کپی

راهکاری برای رفع خط خط شدن السیدی گوشی :

تعویض فلت السیدی:

فلت السیدی همان کابل اتصال السیدی به برد گوشی است.ممکن است با ضربه خوردگی یا آبخوردگی گوشی شما ،فلت گوشی آسیب دیده باشد.که خوشبختانه اگر ایراد از این قسمت باشد با هزینه بسیار مناسب قابل تعویض است.

تعویض کامل السیدی گوشی:

یکی از بهترین و مناسب ترین ایده هایی که برای رفع خط خط شدن السیدی گوشی به شما پیشنهاد داده می شود این است که آن را تعویض کنید. شما با تعویض کردن ال سی دی می توانید ایرادی که روی گوشی به وجود آمده است را به بهترین نحو ممکن تعمیر کنید.

دقت داشته باشید که برای تعمیر و یا تعویض ال سی دی تنها به نزد افرادی که در این زمینه تخصص دارند مراجعه کنید.

تعویض تاچ و ال سی دی در مرکز موبایل۰۹۱۳

اگر هر گونه مشکلی برای تاچ ال سی دی گوشی شما رخ داده است می توانید تعویض تاچ ال سی دی گوشی خود را به ما بسپارید.

در صورتی که در شهر اصفهان سکونت دارید می توانید بصورت حضوری به ما مراجعه کنید و در صورتی که در سایر شهرها هستید می توانید بصورت پستی این خدمت را به ما بسپارید.مرکز موبایل۰۹۱۳ دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارات صنعت،معدن و تجارت است که در پایین سایت قابل مشاهده است.

برای هماهنگی و تعمیرات موبایل به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

محصول پیشنهادی برای رفع خط جزئی روی ال سی دی گوشی موبایل

 • کیت براق کننده و تمیز کننده موبایل

  محصول تخفیف خورده
  تومان55.000


دسترسی به نزدیک ترین متخصصین

پنل تلویزیون چیست؟ پنل تلویزیون در کجا قرار دارد؟ چگونه از پنل تلویزیون مراقبت کنیم؟

اینها تنها بخشی از سوالات پرتکرار شما درباره پنل یا فلت تلویزیون است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با پنل به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تلویزیون آشنا شوید. جالب است بدانید تلویزیون از قطعات مختلف تشکیل شده است. اغلب در صورتیکه برای این قطعات مشکلی به وجود آید با تعمیر مشکل برطرف می‌شود. ولی پنل یکی از قطعاتیست که تعمیر تلویزیون راه حل آن نیست و باید با آن را با قطعه جدید جایگرین کرد.

برای تعویض پنل تلویزیون به هر تعمیرکاری اعتماد نکنید و آن را به هر تعمیرگاهی نسپارید. بهتر است در این شرایط، تعمیر تلویزیون در منزل و در حضور شما انجام شود. با این کار روی روند تعویض پنل نظارت دارید و قبل از پرداخت اجرت می‌توانید دستگاه را کامل چک کنید.

با توجه به اینکه خرابی پنل ممکن است برای هر تلویزیونی به وجود بیاید و منحصر به یک برند یا مدل خاص نیست، تصمیم گرفتیم مطلبی را به مهم‌ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون اختصاص دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • پنل تلویزیون چیست؟
 • چرا پنل تلویزیون خراب می‌شود؟
 • علت صدا داشتن و تصویر ندادن تلویزیون، خرابی پنل است
 • از علل خرابی پنل می‌تواند وجود خطوط عمودی روی تلویزیون باشد
 • علت تیره شدن قسمتی از تصویر خرابی پنل است
 • خرابی پنل تلویزیون در اثر آبخوردگی
 • اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تصاویر می‌تواند به دلیل خرابی پنل باشد
 • خرابی پنل با نمایش نقاط نورانی روی صفحه تلویزیون خود را نشان می‌دهد
 • نمایش تصاویر دوتایی نشان دهنده خرابی پنل است
 • پنل تلویزیون شکسته است
 • خرابی پنل در اثر ضربه خوردن به تلویزیون
 • از علل خرابی پنل تلویزیون می‌تواند قطع و وصل شدن لحظه‌ای تصویر باشد
 • خرابی پنل به دلیل نمایش خطوط افقی روی تصویر

پنل تلویزیون چیست؟

پنل یا فلت تلویزیون یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تلویزیون است که تصویر روی آن نمایش داده می‌شود.

پنل تلویزیون کجاست؟

اولین سوالی که پس از شنیدن نام فلت یا پنل تلویزیون در ذهن به وجود می‌آید، این است که محل دقیق پنل تلویزیون کجاست؟

در واقع پنل بیرونی‌ترین قسمت تلویزیون یا همان صفحه نمایش تلویزیون است. اغلب پنل‌ها از جنس شیشه یا کریستال هستند و برای محافظت از این لایه و جلوگیری از آسیب دیدن روی آن توسط یک فیلم پوشیده می‌شود.

انواع پنل تلویزیون کدام‌اند ؟

از زمانی که اولین نسل تلویزیون‌ها به خانه راه پیدا کردند تا امروز، پنل‌های مختلفی برای تلویزیون ساخته شده است. هدف تولید پنل‌های جدید نمایش تصویر با کیفیت‌تر و واقعی‌تر برای بیننده است. اما امروزه تکنولوژی‌های به کار رفته در پنل‌ها بسیار پیشرفت کرده و پنل‌های مختلفی در بازار تلویزیون موجود است. در حال حاضر رایج‌ترین پنل‌های موجود در بازار عبارتند از:

 • LCD
 • LED
 • OLED
 • QLED

تعمیر تلویزیون با آچارباز

برای تعمیر تلویزیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید
دریافت قیمت
۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶

چرا پنل تلویزیون خراب می‌شود؟

تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل سرگرمی منازل است که همه‌ی اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند. اما بدلیل حساسیت و ظرافت در طراحی اگر از آن بدرستی نگهداری نشود به سرعت آسیب می‌بیند و شما را محروم می‌کند. اغلب مشکلاتی که برای پنل به وجود می‌آید با تعمیر برطرف نمی‌شود و تنها راه حل تعویض پنل است.

بیشترین هزینه تعمیرات تلویزیون، مربوط به تعویض پنل است.

برخی از مشکلات پنل به شرح زیر است:

علت صدا داشتن و تصویر ندادن تلویزیون، خرابی پنل است.

اغلب خرابی پنل تلویزیون نشانه‌های مختلفی دارد. یکی از این نشانه‌ها این است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. این مشکل به دلیل نتابیدن نور به صفحه نمایش به وجود می‌آید.

تابیدن نور به پنل به وسیله بک لایت تلویزیون انجام می‌شود. پس در صورتیکه بلک لایت آسیب دیده باشد، قادر به تابش نور نخواهد بود. بیشتر اوقات تعمیر بک لایت تلویزیون در محل امکان پذیر است. در نتیجه برای تعمیر تلویزیون و بک لایت کافیست با یک تعمیرکار ماهر در این حوزه تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص ایراد بک لایت می‌توانید مقاله «چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟» را مطالعه کنید.

از علل خرابی پنل می‌تواند وجود خطوط عمودی روی تلویزیون باشد

یکی دیگر از علائم خرابی پنل تلویزیون، وجود خط عمودی روی صفحه نمایش است. اما علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون چیست؟ بسته به اینکه خط عمودی از چه نوعی باشد، علت به وجود آمدن آن متفاوت است. به طور کلی خط‌های عمودی روی تلویزیون دو دسته هستند:

1- خطوط عمودی سراسری

خطوط عمودی که روی صفحه نمایش از بالا تا پایین میافتند و کل صفحه را در می‌گیرند. این خطوط اغلب بدلیل خرابی برد تیکان یا فلت‌های ارتباطی به وجود می‌آیند.

2- خط عمودی چند سانتی متری

خطوط عمودی کل صفحه را نپوشانند و فقط در قسمت خاصی خط عمودی افتاده باشد. ایراد از پنل تلویزیون است. این مشکل به دلیل وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون به وجود می‌آید.

علت تیره شدن قسمتی از تصویر خرابی پنل است

تیره شدن قسمتی از تصویر می‌تواند به دو علت به وجود آید.

 • چنانچه بعد از وارد شدن ضربه یا فشار قسمتی از تصویر تاریک شده، ایراد از پنل بوده و تنها راه حل تعویض پنل است.
 • اگر به تلویزیون ضربه وارد نشده باشد و بدون دلیل تصویر تاریک شده، بک لایت تلویزیون مشکل پیدا کرده قسمتی از آن سوخته یا نیم سوز شده است.

خرابی پنل تلویزیون در اثر آبخوردگی

نفوذ مایعاتی مانند آب، شیشه شور و … می‌تواند به قسمت‌های مختلف تلویزیون از جمله برد تیکان، فلت و …  آسیب برساند. اغلب رفع ایراد این قطعات در محل امکان‌پذیر است. کافیست درخواست تعمیر تلویزیون خود را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناس فنی در اسرع وقت مشکل را در محل شما برطرف کند. برخی از ایراداتی که بعد از نفوذ آب به تلویزیون به وجود می‌آید، عبارتند از:

 • ایجاد نوار‌های تیره یا روشن روی تصاویر
 • نگاتیوی شدن تصاویر تلویزیون
 • دو تکه شدن تصویر
 • ایجاد خطوط رنگی یا سیاه و سفید روی تصویر

اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تصاویر می‌تواند به دلیل خرابی پنل باشد

ممکن است بعد از روشن کردن تلویزیون تصویر را متمایل به رنگ خاصی مثلا سبز یا صورتی مشاهده کنید. این ایراد نشان دهنده خرابی (Liquid) پنل است و قابل تعمیر نیست. در صورتیکه این مشکل برای تلویزیون به وجود آید باید پنل تعویض شود.

خرابی پنل با نمایش نقاط نورانی روی صفحه تلویزیون خود را نشان می‌دهد

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی پنل، نمایش نقاط نورانی یا لکه سفید روی تلویزیون است. این مشکل به دلیل سوختن پیکسل‌ها به وجود می‌آید. در تلویزیون تولید رنگ‌های سبز، قرمز و آبی توسط پیکسل‌ها انجام می‌شود. اگر پیکسل‌های تلویزیون بسوزد در آن قسمت دیگر رنگی تولید نمی‌شود و فقط نور سفید که از بک لایت منتشر می‌شود بدون تغییر رنگ به پنل می‌رسد. سوختگی پیکسل نیز جزء مواردیست که قابل تعمیر نیست و تنها راه حل رفع مشکل تعویض پنل است.

اگر این مورد برای شما آزاردهنده نیست، می‌توانید به استفاده کردن از تلویزیون ادامه دهید تا زمانی که پیکسل‌های بیشتری بسوزد و پنل را تعویض کنید.

نمایش تصاویر دوتایی نشان دهنده خرابی پنل است

چنانچه در زمان تمیز کردن تلویزیون آب به داخل نفوذ پیدا کند و باعث اتصالی در قسمت‌های برد تیکان یا خرابی پنل شود، تصاویر به شکل دوتایی روی تلویزیون نمایش داده می‌شود. اگر تلویزیون شما با این مشکل روبه‌رو شده است. باید عیب‌یابی و رفع مشکل را به تعمیرکار بسپارید.

پنل تلویزیون شکسته است

ملموس‌ترین ایرادی که می‌تواند برای هر تلویزیونی به وجود آید، شکستن پنل تلویزیون است. این مشکل ممکن است در اثر وارد شدن ضربه، فشار یا سقوط از ارتفاع به وجود آید و قابل تعمیر نیست. تنها راه چاره برای برطرف شدن مشکل، تعویض پنل است.

خرابی پنل در اثر ضربه خوردن به تلویزیون

وارد شدن ضربه و فشار یا پرتاب جسم سنگین به سمت تلویزیون می‌تواند به خرابی پنل منجر شود. اغلب ضرب دیدگی و خرابی پنل تلویزیون با نشانه‌های زیر خود را نمایان می‌کند:

 • ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تصویر
 • سیاه شدن تصویر

از علل خرابی پنل تلویزیون می‌تواند قطع و وصل شدن لحظه‌ای تصویر باشد

یکی دیگر از علائم خرابی پنل، وجود نویز یا قطع و وصل شدن تصویر است. علت اصلی این مشکل، نوسان برق در وسایل الکتریکی است. این مشکل اغلب در زمان استفاده همزمان چند وسیله‌ پر مصرف مانند کولر، ماشین لباسشویی، اتو و … همراه تلویزیون به وجود آید. در این زمان نوسان برق زیاد شده و به تجهیزات جانبی که از طریق پورت‌های HDMI و USB به تلویزیون وصل شده آسیب می‌زند.

برای رفع این مشکل و جلوگیری از آسیب رسیدن به تلویزیون می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از وسایل برقی پر مصرف، به طور همزمان استفاده نکنید.
 • وسایل جانبی را به پورت‌های دیگر AC، HDMI و USB وصل کنید.
 • اگر ایراد فقط در یک دستگاه ظاهر می‌شود، برای انتقال صدا و تصویر از درگاه‌های دیگر تلویزیون استفاده کنید.
 • برای انتقال صدا و تصویر از کابل‌های با کیفیت و شیلد‌دار استفاده کنید.

خرابی پنل به دلیل نمایش خطوط افقی روی تصویر

نمایش خط افقی روی تلویزیون‌ ال سی دی، ال ای دی و قدیمی یکی از مشکلات رایج تلویزیون است . اگر این خطوط به صورت کامل از بالا تا پایین صفحه نمی‌افتد و مثلا فقط یک سوم صفحه را پوشش می‌دهد یا خطوطی که روی صفحه افتاده افقی است، به احتمال زیاد پیکسل‌های تلویزیون سوخته است.

البته همیشه علت خطوط افقی روی تصویر این نیست و نمی‌توان نسخه کلی برای آن پیچید، اما در بیشتر موارد با تعویض پنل تلویزیون، مشکل برطرف می‌شود.

نظر شما با موفقیت ثبت شد