پزشکی و سلامت

تاثیر ژلوفن چقدر طول میکشه

تجربه باردار شدن و به دنیا آوردن یک کودک بسیار شیرین است اما تجربه بارداری ناخواسته اصلا خوشایند نیست. قرص اورژانسی می تواند از بارداری که ممکن است پس از یک رابطه جنسی حفاظت نشده اتفاق بیفتد، جلوگیری نماید بنابراین همه بانوانی که در سنین بارداری قرار دارند باید اطلاعاتی در زمینه این قرص داشته باشند. مصرف قرص اورژانسی تخمک گذاری را در فرد به تاخیر انداخته و به این طریق از حاملگی ناخواسته پیشگیری می کند. اما این قرص باید چه مدت پس از رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرد تا موثر واقع شود؟ مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع مختلف قرص اورژانسی

به طور کلی جلوگیری اورژانسی از بارداری به دو شکل می تواند انجام گیرد:

 • با مصرف قرص: قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری یولی پریستال، لوونورژسترول، LD و HD هستند.
 • با استفاده از دستگاه IUD: این دستگاه را داخل رحم قرار می دهند و به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری تا سال ها قابل استفاده است.
 • باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پس از هر رابطه جنسی نباید از قرص های فوق استفاده کنید چراکه همان ‎طور که از نام آنها پیداست، فقط در مواقع اورژانسی (مثل زمانی که کاندوم ناخواسته پاره می شود) باید مورد استفاده قرار بگیرند. مصرف مداوم از این نوع قرص ها تعادل هورمون ها را به هم ریخته و مشکلات عدیده ای را پدید می آورند.

  مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی چقدر است ؟

  اکنون که با انواع قرص اورژانسی آشنا شدید، بهتر است بدانید که مدت زمان تاثیر هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت است. مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی در انواع مختلف به شرح زیر است:

 • قرص لوونورژسترول : 3 روز
 • قرص یولی پریستال یا ellaOne: 5 روز
 • دقت داشته باشید که قرص های استروژن-پروژسترونی ترکیبی مثل LD و HD برای تاثیرگذاری بیشتر باید هر چه زودتر پس از رابطه جنسی محافظت نشده به منظور پیشگیری از بارداری ناخواسته مورد استفاده قرار بگیرند.

  نحوه مصرف قرص اورژانسی

  با توجه به مواردی که در قسمت بالا عنوان شد مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی را بین 3 تا 5 روز می توان تخمین زد.
  قرص یولی پریستال یا ellaOne در بین قرص های فوق در ممانعت از تخمک گذاری بیشترین تاثیر را دارد به طوری که تا 5 روز پس از رابطه جنسی باز هم مصرف آن تاثیرگذار است و چیزی از خاصیت آن کاسته نمی شود. این قرص حتما باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.
  قرص لوونورژسترول هر چه زودتر استفاده شود، نتیجه بخشی بهتری خواهد داشت. این قرص باید حتما تا 72 ساعت پس از رابطه جنسی استفاده شود تا بتواند از تخمک گذاری ممانعت به عمل آورد.
  قرص های LD و HD بهتر است بلافاصله پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شوند. اگر قصد استفاده از این دو قرص را داشتید بهتر است بدانید که HD دو عدد در اولین فرصت و دو عدد پس از 12 ساعت باید استفاده شود. اما قرص LD چهار عدد در اولین فرصت و 4 عدد پس از 12 ساعت باید مورد مصرف قرار گیرد تا نتیجه مورد نظر دریافت شود.

  عوارض جانبی قرص اورژانسی

  اگر به قرص اورژانسی نیاز مبرم پیدا کردید، حتما آن را مورد مصرف قرار دهید زیرا معمولا با عارضه جانبی خاصی همراه نیست اما در برخی افراد نیز عوارض زیر گزارش شده است:

 • سردرد
 • درد معده
 • تغییر در زمان پریود بعدی (ممکن است عقب یا جلو بیفتد)
 • احساس خستگی و بیمار بودن
 • چنانچه علائم فوق پس از چند روز از بین نرفتند، به پزشک مراجعه کنید. همچنین در موارد زیر نیز لازم است تا پزشک حتما شما را معاینه نماید:

 • اگر فکر می کنید باردار هستید
 • اگر پریود بعدی شما بیش از 7 روز عقب بیفتد
 • اگر مدت زمان پریود شما از همیشه کوتاه تر شود
 • در صورت بروز درد ناگهانی در ناحیه زیر شکم
 • نکاتی در رابطه با مصرف قرص اورژانسی

  در صورت قصد استفاده از قرص های اورژانسی به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • 95% از بارداری ها تا مدت 5 روز پس از مقاربت محافظت نشده با استفاده از قرص های اورژانسی قابل پیشگیری هستند.
 • IUD مسی موثرترین روش پیشگیری اورژانسی از بارداری است.
 • در دوران شیردهی قرص لوونورژسترول بهترین قرص است زیرا با اینکه مقدار کمی از آن از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود اما ضرری برای وی ندارد.
 • بهتر است قرص اورژانسی با شکم خالی مصرف نشود.
 • اگر تا 2 ساعت پس از مصرف قرص اورژانسی استفراغ کرده باشید، باید مجددا آن را مورد استفاده قرار دهید.
 • اگر چه محدودیتی برای استفاده از این نوع قرص ها وجود ندارد اما پزشکان استفاده از آنها را بیش از 3 بار در سال معمولا توصیه نمی کنند.
 • با در نظر گرفتن مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی به سراغ مصرف آن بروید زیرا مثلا مصرف قرص های LD و HD را نمی توان 5 روز پس از رابطه جنسی تازه آغاز کرد و برای تاثیرگذاری بهتر باید خیلی زود استفاده شوند.
 • اگر پس از گذشت 15 روز از مصرف قرص اورژانسی، پریود نشدید حتما برای انجام تست بارداری به پزشک مراجعه نمایید.
 • آیا مصرف قرص اورژانسی موجب نازایی می شود ؟

  بسیاری از خانم های جوان به خصوص وقتی تازه عروس هستند، در مورد استفاده از قرص های اورژانسی و همچنین قرص های ضد بارداری ابراز نگرانی می کنند زیرا شنیده اند که مصرف این داروها موجب نازایی می شود! باید بگوییم که هیچ شواهد علمی معتبری در مورد نازایی پس از مصرف قرص های اورژانسی وجود ندارد. به طور کلی در صورتی یک فرد باید برای مشکل نازایی به پزشک مراجعه کند که تا یک سال پس از کنار گذاشتن انواع روش های جلوگیری از بارداری هنوز موفق به بارداری نشده باشد. در غیر این صورت دلیلی برای نگران شدن در مورد نازا بودن وجود ندارد.

  گفتار آخر

  مصرف قرص اورژانسی در بسیاری از موارد به واقع چاره ساز است و از بارداری ناخواسته در یک رابطه جنسی محافظت نشده به خوبی جلوگیری می کند. احتمال اینکه فردی با وجود مصرف قرص اورژانسی باز هم حامله شود، واقعا اندک است. همان طور که در مقاله عنوان شد، قرص های اورژانسی انواع مختلفی دارند و بنابراین مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی بسته به نوع مورد مصرف آن متفاوت است. قرص های اورژانسی پس از مقاربت هر چه زودتر استفاده شوند، تاثیر بهتری خواهند داشت. همه خانم ها حداقل باید سالی یکبار برای انجام معاینه های معمول به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. بهتر است به هنگام مراجعه به پزشک خود در مورد قرص اورژانسی و نحوه مصرف آن اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.
  سلامت نیوز :ژلوفن به دلیل محلول بودن نیاز ندارد که در دستگاه گوارش با ترشحات آن ترکیب شود، بنابراین خیلی سریع از دستگاه گوارش جذب شده و عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند.سید علی فاطمی داروساز گفت: پروفن و ژلوفن هر دو مادهٔ موثره ای به نام ایبوبروفن دارند. هنگامی که دارو به صورت قرص به بیمار داده می شود، مشکلی که ایجاد می کند، این است که این قرص در دستگاه گوارش با ترشحات آن ترکیب شده، تبدیل به مایع و سپس جذب می شود. به این دلیل زمان ماندن قرص در دستگاه گوارش طولانی می گردد.وی افزود: زمانیکه دارو در داخل کپسول ژلاتینی مانند ژلوفن ریخته می شود، این دارو به صورت محلول است و دیگر نیازی نیست که در دستگاه گوارش با ترشحات آن ترکیب شود و به صورت مایع در آید. بنابراین خیلی سریع از دستگاه گوارش جذب می شود و دیگر توقف ندارد. این امر سبب می شود که ژلوفن عوارض جانبی کمتری داشته باشد.فاطمی تصریح کرد: توصیه می شود ژلوفن و بروفن را همراه با حداقل یک لیوان آب مصرف کرد و فرد بعد از مصرف این دارو ها تا نیم ساعت نباید به حالت دراز کش قرار گیرد و باید فرصت دهد تا از دستگاه گوارش خارج گردند.این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: اثر بخشی هر دو قرص یکسان است اما ژلوفن به علت محلول بودن و جذب سریع از دستگاه گوارش عوارض گوارشی و زخم معده کمتری ایجاد می کند. ژلوفن برای کسانی که مشکل کلیوی دارند بهتر است استفاده نشود. در مسکن ها، استامینوفن تنها دارویی است که مشکل کبدی به وجود می آورد و مصرف بیش از حد آن فرد را دچار هپاتیت می کند. این هپاتیت از نوع ویروسی نمی باشد، بلکه از نوع التهاب کبدی است.
  هر مُسکن برای کدام درد است؟به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک؛ رایج  ترین انتخاب هر شخصی برای درد، استامینوفن اسـت. در حال حاضر استامینوفن بی ضررترین دارویی اسـت کـه برای کودکان و خانم های باردار تجویز میشود. شاید بتوان گفت استامینوفن ساده تنها مسکنی اسـت کـه خانم های باردار مجاز بـه خوردن آن هستند. این دارو در دو دوز 325 و 500 میلی گرم وجوددارد و نوع شربت و شیاف آن طبق معمول برای کودکان تجویز میشود.
   
  استامینوفن ساده کم عارضه ترین داروی تب بر اسـت. برای استفاده آن باید بـه ازای هر کیلو گرم وزن بیمار 15- 12.5 میلی گرم مصرف شود. یعنی اگر 50 کیلو گرم هستید باید حداکثر 725 میلی گرم دارو استفاده کنید. مدت زمان تمدید استامینوفن هم هر 6-4 ساعت اسـت. در خانم های باردار خوردن این دارو باید هر 6 ساعت یک بار باشد. این را بدانید کـه هیچ قرصی بی عارضه نیست.
   

  استامینوفن کدئین

   
  «ضد سرفه، مسکن برای درد های متوسط» گاهی اوقات افراد از استامینوفن کدئین بعنوان یک داروی مسکن قوی یاد می کنند. با این کـه فروش این دارو بدون نسخه ممنوع اسـت، اما اگر از دارو های باقی مانده نسخه های قبلی تان نگه شان داشته اید یادتان باشد این دارو در طولانی مدت شـما رابه ماده کدئین فسفات وابسته می کند.
  کدئین فسفات بعد از ورود بـه بدن بـه مورفین تبدیل میشود بهمین دلیل بهتر اسـت حتماً با نسخه دکتر ودر فواصل زمانی کـه دکتر پیشنهاد می کند مصرف شود. استامینوفن کدئین نباید بیشتر از 3 گرم در روز استفاده شود یعنی با توجه بـه نسخه دکتر چیزی حدود 6-4 قرص.
  این داروی ضدسرفه، خواب آلودگی می آورد. پس سعی کنید در زمان هایی کـه نیاز بـه هوشیاری کامل دارید این دارو را مصرف نکنید. استامینوفن کدئین میتواند در مواردی هم حساسیت زا باشد. نکته قابل توجه این دارو این اسـت کـه هرگز نباید همراه با دارو های اعصاب استفاده شود، چون ممکن اسـت تداخل دارویی ایجاد کند.
   

  استامینوفن کافئین

   
  «مشکلات تنفسی نوزادان، میگرن، خواب آلودگی» وقتی قهوه، شکلات یا نوشابه می خورید مقدار پایینی از کافئین رابه بدن خود وارد می کنید. کافئین موجود دراین دارو جذب استامینوفن و هوشیاری را بالا میبرد. با این کـه مصرف ماده کافئین عوارض دارد، اما مقدار مجازش در بعضی مکمل ها هم آثار مثبتی دارد.
  همان طور کـه در مکمل های غذایی ورزشکاران دیده می شود، این ماده با ترشح اسید های چرب بـه چربی سوزی بدن کمک می کند. با خوردن کافئین خالص، عمل هضم هم تقویت می شود. بهترین مورد استفاده این دارو برای میگرن اسـت، چون کـه خیلی زود جذب می شود و اثرش را می گذارد.
   
  در زمان مصرف دارو نوشیدنی های کافئین دار «نوشابه های انرژی زا» مصرف نکنید، چون باعث بی خوابی و تپش قلب میشود. این ماده در شیر ترشح می کند پس اگر نوزادتان را شیر میدهید کافئین و هر ماده کافئین دار را فراموش کنید. باید توجه داشته باشید کـه آدم های مسن تر واکنش های حساس تری نسبت بـه این ماده دارند. ممکن اسـت بـه بی خوابی های حاد یا مشکلات قلبی دچار شوند.
   

  آسپیرین «آ. اس. آ»

   
  «ضد درد غیرمخدر، تب بر، ضدالتهاب، ضدپلاکت» آسپیرین با تاثیری نامعلوم روی هیپوتالاموس درد را از بین می برد. هیپوتالاموس دقیقا جایی اسـت کـه فرمان درد رابه اعضا صادر میکند. شاید از خودتان بپرسید چطور روی از بین رفتن تب اثر می گذارد؟ ترموستات بدن در همان قسمت هیپوتالاموس واقع شده اسـت. آسپیرین با تاثیر مستقیم روی این ناحیه a دمای بدن را حفظ می کند و با فرمان تعریق سعی در حفظ دمای بدن میکند.
   
  آسپیرین ازآن دسته دارو هایی اسـت کـه در حال حاضر خیلی تجویز نمی شود. آسپیرین با تاثیر روی غلظت خون یک سری آثار منفی دارد کـه بهمین دلیل دیگر ازآن بعنوان داروی مسکن استفاده نمیشود، اما باید گفت هنوز هم آسپیرین تنها درمان بعضی بیماری ها مثل روماتیسم مفصلی اسـت.
   
  مصرف خودسرانه آسپیرین باعث رقیق شدن خون و پایین آمدن پلاکت خون میشود. این مشکل ممکن اسـت باعث پیش گیری از ایجاد لخته و بند نیامدن خون در هنگام جراحت شود. این دارو عوارض ضعیف دیگری مانند وزوز گوش، تهوع، نارسایی حاد کلیه و کهیر دارد.
   

  آکسار «آ. ث. آ»

   
  «ضددرد، ضدتب، ضدمیگرن» آکسار رابه نام قرص دورنگ یا قرص سفید-صورتی می شناسند. این دارو در گذشته طرفداران زیادی داشت، اما در حال حاضر با این همه ی تنوع دارویی آکسار نمونه یک قرص فراموش شده اسـت و مورد استفاده ای ندارد. این دارو از استامینوفن، کافئین و اسید استیل سالیسیلیک «آ. اس. آ» تشکیل شده اسـت.
   
  اگر بـه هرکدام از دارو های مسکن مثل استامینوفن، کافئین یا آسپیرین حساسیت دارید پس دور آکسار را خط بکشید و از دکتر تان جای گزین بخواهید. یادتان باشد کـه این دارو را نباید بطور هم زمان با استامینوفن، آسپیرین و ترکیبات حاوی الکل مصرف کنید. بهتر اسـت کـه برای مقابله با عوارض گوارشی آنرا همراه با غذا یا یک لیوان آب پربخورید.
   

  ایبوپروفن

   
  «آرتریت، درد پس از کشیدن دندان، ضدتب» بـه رنگ صورتی زیبا و گول زنکش دقت نکنید. این دارو عوارض بسیاری دارد. البته برای درد های نام برده بسیار مناسب اسـت. اگر هر کدام از این مشکلات را دارید می توانید پروفن را استفاده کنید.
  پروفن دارویی اسـت کـه بدون نسخه هم میتوانید آنرا تهیه کنید. این مسئله تهیه دارو بدون نسخه خیلی وقت ها باعث شده اسـت کـه تصور شود آن ها بی خطر هستند در صورتی کـه استفاده بیش از حد پروفن در درازمدت بیشترین عوارض را نسبت بـه هر داروی دیگری دارد.
  دوز مصرفی این دارو نباید بیشتر از 1200 میلی گرم در روز باشد؛ و مدت زمانی کـه آنرا تکرار می کنید نباید بیشتر از 3 روز باشد. مصرف زیاد پروفن عوارضی مثل سردرد، سرگیجه، خارش و کهیر، کم خونی و… دارد. خیلیها تصور می کنند بدلیل این کـه این دارو در شیر مادر ترشح نمیشود، مصرفش بی خطر اسـت، اما باید گفت کـه پزشکان مصرف آنرا در زمان شیردهی توصیه نمی کنند.
   
  ژلوفن
  «ضد التهاب، ضددرد و سردرد های میگرنی» ژلوفن فرم مایع پروفن اسـت کـه داخل کپسول های ژلاتینی نرم تعبیه شده. این دارو بدلیل این کـه خیلی سریع در بدن باز میشود، تاثیر سریع تری دارد. بـه این دلیل اسـت کـه بیشتر اوقات تصور میشود کـه این دارو از پروفن قویتر اسـت. اثر سریع این دارو باعث شده کـه از این دارو استقبال بیشتری شود.
  مدت زمان تاثیر این دارو 15 دقیقه اسـت. این قرص این مدت زمان را لازم دارد تا در معده باز و جذب شود. اکثر مردم این تصور را دارند کـه ژلاتینی بودن این دارو باعث می شود کـه آسیب کمتری بـه معده و دستگاه گوارش برسد، اما باید گفت کـه عوارض ژلوفن دقیقا مانند پروفن اسـت. این دارو در دراز مدت عوارض گوارشی حادی مثل زخم معده ایجاد میکند.
   

  نوافن

   
  «دندان درد، سردرد، درد های عضلانی- مفصلی» نوافن را در اولویت انتخاب های خود برای دندان درد بگذارید. این دارو از ترکیب 3 ماده استامینوفن، پروفن و کافئین تهیه میشود.
  دو ماده اول، استامینوفن و کافئین تاثیر ضددردی خودرا روی سردرد و دندان درد دارند، اما پروفن بدلیل خاصیت ضد التهابی کـه دارد برای درد های عضلانی- مفصلی استفاده میشود. هر کپسول نوافن حاوی 325 میلی گرم استامینوفن، 40 میلی گرم کافئین و 200 میلی گرم ایبوپروفن اسـت.
   
  برای نتیجه بهتر این دارو تنها میتوانید در هر بار یک کپسول، آن هم هر 8 ساعت یکبار استفاده کنید. این دارو مانند قهوه و نوشابه منبعی غنی از کافئین اسـت بهمین دلیل زیاده روی کردن در خوردن آن باعث تپش قلب و بی خوابی میشود. از طرفی هم بدلیل وجود ماده استامینوفن در نوافن ممکن اسـت استفاده ازآن نتیجه کاذب در تست های افراد دیابتی ایجاد کند.
  پانادول
  «ضددرد، ضدتب» همان استامینوفن خارجی اسـت. فقط نامش تغییر کرده اسـت. مـا ایرانی ها طبق معمول بیش از حد بـه اجناس خارجی اعتماد داریم. تصور این کـه این دارو خارجی اسـت پس عوارض آن هم کمتر اسـت را دور بیاندازید. هیچ فرقی نمی کند استامینوفن باشد یا پانادول، مهم این اسـت کـه شـما با وارد کردن بی رویه داروی شیمیایی بـه بدن تان آسیب می زنید. پانادول در دو نوع قرص و شیاف در بازار وجوددارد.
  این کـه یک دارو خارجی باشد دلیل بر کیفیت بالا و نداشتن عوارض جانبی اش نیست. پس در مصرف هر دارویی باید بـه مقدار مصرفی اش توجه کرد تا دچار مسمومیت دارویی نشد. بهتر اسـت مسکن ها همراه با غذا مصرف شوند تا آثار ویرانگر کمتری بـه دستگاه گوارش وارد کنند.
  «ضددرد، ضدالتهاب با عوارض کمتر» باید بـه ناپروکسن اعتماد کرد. استفاده ناپروکسن اگر درست باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید. این دارو ضددرد و التهاب اسـت البته بیشتر اثر ضدالتهابی دارد.
   
  بهمین دلیل مصرف آن در درد های عضلانی-مفصلی توصیه میشود. این دارو از این جهت کـه در داخل روده باز می شود عوارضی برای معده ندارد و سریع تر هم جذب میشود. ناپروکسن را می توانید در دو نوع قرص و شیاف ودر دو دوز 500 و 325 تهیه کنید.
  هر چیزی اگر از حد بگذرد نه تن ها اثر مثبتی نخواهد داشت بلکه عوارض هم دارد. فرم 500 میلی گرمی ناپروکسن بدلیل زودتر باز شدن در روده و جذب سریع، برای معده مشکلی ایجاد نمی کند. باید گفت این دارو نسبت بـه ایندومتاسین و پیروکسیکام عوارض کمتری دارد.
   
  دیکلوفناک
  «ضد آرتریت، ضد التهاب مفصلی، ضدتب» بـه آرتروز مبتلا هستید؟ اگرگاهی اوقات دچار درد های مفصلی می شوید دیکلوفناک بهترین مسکن اسـت. این دارو در درمان آرتروز «بیماری تخریب غضروف مفصل»، درد های زانو و مچ، التهاب مفاصل و درمان دیسمنوره ها «قاعدگی های دردناک» بکار میرود. این دارو یکی از کم عارضه ترین دارو در زمینه درمان آرتریت هاست.
   
  در طولانی مدت مصرف دیکلوفناک باعث زخم و خون ریزی در دستگاه گوارش و اختلال در کبد میشود این دارو از طریق کلیه دفع میشود در نتیجه ممکن اسـت منجر بـه ایجاد یا تشدید نارسایی کلیوی هم شود، پس مصرف آن در بیمارانی کـه مشکل کلیه دارند توصیه نمی شود. باید حواس تان باشد کـه عوارض دیکلوفناک هم مانند ناپروکسن از دو کپسول ایندومتاسین و پیروکسیکام کمتر اسـت.
   

  سلبرکس

  «ضد التهاب» این دارو بیشتر از این کـه خاصیت ضددرد داشته باشد خاصیت ضد التهابی دارد. بـه این معنی کـه التهابات مفصلی و عضلانی را رفع میکند. بهمین دلیل بهترین انتخاب برای این نوع مشکل هاست. سلبرکس تنها داروی مسکنی اسـت کـه روی مخاط معده و دستگاه گوارش تاثیر منفی نمی گذارد. البته این بـه این دلیل نیست کـه کلا عوارضی ندارد. هر دارویی عوارض دارد این را یادتان باشد.
   
  حواس تان باشد کـه این دارو با این کـه بهترین و کم عارضه ترین انتخاب اسـت، اما پژوهشگران ثابت کرده اند کـه مصرف زیاد آن باعث مشکلات «آریتمی» قلبی می شود. سلبرکس در حال حاضر تا حدودی جای ایندومتاسین و پیروکسیکام را در بازار نسخه نویسی گرفته اسـت. این دارو در افراد محدودی در درازمدت باعث گیجی، سردرد، درد های شکمی و کمردرد میشود.

  مفنامیک اسید

   
  «درد های قاعدگی، دندان درد» مفنامیک اسید برای درد های قاعدگی مناسب اسـت، اما باید مراقب عوارض گوارشی این دارو هم بود. پس سعی کنید در زمان قاعدگی آنرا زیر نظر دکتر و زمانی کـه درد شدید دارید مصرف کنید.
   
  این دارو را نباید بیش از 10-7 روز استفاده کرد، چون باعث کم خونی یا افت فشار خون میشود و بهتر اسـت آنرا همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. از آنجایی کـه دارو های ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل مفنامیک اسید ممکن اسـت باعث افت فشارخون، خواب آلودگی یا بی حالی شوند، توصیه می شود بعد از مصرف مفنامیک اسید رانندگی نکنید.
   

  ایندو متاسین

   
  «ضدالتهاب، ضددرد» این دارو در انواع کپسول، قرص آهسته رهش، سوسپانسیون و شیاف در بازار موجود اسـت. مکانیسم کارکردن قرص آهسته رهش در بدن بـه این صورت اسـت کـه بعد از مصرف در معده آهسته آهسته باز میشود. بهمین دلیل در مدت زمانی طولانی در شبانه روز دوز مشخصی از دارو در بدن وجوددارد و درد را در طولانی مدت بازرسی می کند.
   
  سوسپانسیون این دارو رابا آبمیوه ها ترکیب نکنید. دراین صورت باعث یک سری فعل و انفعالات شیمیایی در دارو میشوید. ایندومتاسین ممکن اسـت باعث افزایش فشارخون، سردرد و منگی، تاری دید و تهوع شود. درصورت دیدن هر کدام از این عوارض بـه دکتر مراجعه کنید. حواس تان بـه سالمند ها باشد، این دارو برای بیماران بالای 90 سال مناسب نیست و آن ها را دچار مسمومیت صددرصدی ایندومتاسین می کند.
   

  پیروکسیکام

   
  «ضد التهاب، ضددرد، تب بر» پیروکسیکام و ایندومتاسین دارو های مناسبی نیستند. چون نسبت بـه اثرشان، عوارض زیادی دارند. در حال حاضر بیشتر برای درد های التهابی ژل موضعی پیروکسیکام تجویز میشود. این دارو در سه نوع کپسول، آمپول، شیاف و ژل موضعی وجوددارد. مسمومیت در مصرف بی رویه پیروکسیکام و بدون نسخه زیاد دیده میشود.
  این دارو در حال حاضر بین روماتولوژیست ها طرفداران کمتری دارد. پیروکسیکام ممکن اسـت باعث خون ریزی شدید گوارشی، یبوست، تهوع، سردرد و خواب آلودگی، کم خونی و افزایش مدت زمان خون ریزی شود کـه نسبت بـه اثر مثبتش نمی ارزد.
   

  سردردهای ناشی از مصرف دارو

   
  مصرف مسکن‏ها در بلندمدت ممکن اسـت خود باعث بروز سردرد شوند، به همین جهت گفته می‏شود زمانی کـه شخص دردمند برای تسکین خود از ضد درد‏‏ها استفاده می‏کند دریک دور باطل گرفتار می‏شود.
   
  از این رو افرادی کـه برای مدت طولانی از این مسکن‏ها استفاده می‏کنند باید از چنین عوارضی آگاهی داشته باشند. در آخر، اصلی کـه باید در مصرف این مسکن‏ها رعایت شود: «تا حد امکان کم و فقط بـه اندازه ‏‏ای کـه لازم اسـت مصرف شود.» بدین ترتیب از بروز مشکلات پیشگیری خواهد شد.