آیا تونر را باید شست

از مراحل روتین پوست چه می دانید؟ آیا به مراقبت از پوست خود اهمیت می دهید؟ آیا برای سلامت پوستتان هر روز به آن رسیدگی می کنید؟ این سوال ها را پرسیدیم که بگوییم مراقبت از پوست، امر بسیار مهمی است چون علاوه بر تاثیری که روی سلامت دارد، بر زیبایی و بالا بردن اعتماد به نفس هم تاثیرگذار خواهد بود. روتین پوست مراحل مختلفی دارد که لازم است آن ها را بدانید و انجام دهید. ما در این مقاله همه مراحل روتین مراقبت پوست را برای شما به زبان ساده توضیح داده ایم. امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را ببرید.

مراحل روتین پوست صورت

یک روتین مراقبت پوستی خوب روتینی است که با مراقبت اولیه از پوست شروع شود و با رسیدگی به مشکلات و درمان آن ها پایان پذیرد. اگر می خواهید یک پوست سالم و شفاف و زیبا داشته باشید باید مراحل روتین پوست را به درستی انجام دهید. اما این مراحل شامل چه مواردی می شود؟

روتین پوست به طور کلی شامل سه مرحله می شود که عبارتند از:

 1. پاکسازی پوست از آلودگی و مواد آرایشی
 2. متعادل سازی پوست و تنظیم ph آن
 3. آبرسانی و مرطوب کردن پوست

اولین گام از مراحل روتین پوست : پاکسازی

پاکسازی پوست مهم ترین مرحله یک روتین پوستی است. در طول روز پوست در معرض آلودگی های بسیاری قرار می گیرد مانند آلودگی محیط، هوا، ذرات گرد و غبار و مواد آرایشی و … این آلودگی ها منافذ پوست را می بندند و اجازه تنفس به پوست نمی دهند. بهترین راه برای رهایی از این مشکل شستن و پاکسازی پوست است. پاکسازی پوست خودش شامل چند مرحله می شود که عبارتند از:

 1. پاکسازی پوست از مواد آرایشی و چربی ها با میسلار واتر یا شیر پاک کن و دستمال آرایشی و …
 2. شستن صورت با شوینده مناسب نوع پوست
 3. استفاده از ماسک های پاکسازی پوست

در ادامه این سه مرحله پاکسازی را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح می دهیم:

پاکسازی پوست از چربی و مواد آرایشی

اولین مرحله برای پاکسازی پوست، پاک کردن آرایش صورت است. برای پاک کردن پوست از محصولات آرایشی و میکاپ می توانید از محصولات زیر استفاده نمایید:

 • میسلار واتر
 • شیر پاک کن
 • روغن های پاک کننده آرایش
 • دستمال مرطوب

نکته مهم در پاکسازی پوست این است که از همان ابتدا نباید به سراغ شوینده بروید چون شوینده های مخصوص پوست به تنهایی قدرت پاکسازی پوست از مواد آرایشی را ندارند. به همین خاطر باید اول با یکی از محصولات بالا آرایش را پاک کرد و بعد از شوینده و اسکراب پوست استفاده نمود.

1- اگر از روغن  یا شیر پاک کن برای پاک کردن آرایش خواستید استفاده کنید: ابتدا مقداری از این مواد روی کف دست هایتان بریزید و دست ها را به هم بمالید تا گرم شود. بعد آن را به صورتتان بزنید و به خوبی ماساژ دهید تا مواد آرایشی در این مواد حل شوند. در انتها صورت را با شوینده مخصوص پوستتان بشویید.

2- اگر از میسلار واتر برای پاک کردن آرایشتان خواستید استفاده کنید، کافیست یک پد را به میسلار واتر آغشته کنید و روی صورتتان بکشید تا آرایشتان را در خود حل کند. محلول میسلار واتر پاک کننده صورت گارنیه یکی از میسلارواترهای بسیار خوب است که علاوه بر پاک کننده آرایش، تسکین دهنده و شاداب کننده پوست هم هست. همچنین میسلارواترهای بایودرما هم یکی دیگر از بهترین پاک کننده های آرایش هستند.

حواستان باشد برای پاک کردن آرایش چشم ها از پاک کننده آرایش مخصوص چشم استفاده کنید.

شستن صورت با شوینده مخصوص پوست

پس از این که چربی و مواد آرایشی را از روی پوست پاک کردید، نوبت به شستن پوست می رسد. بهتر است صورت خود را دو بار در طول روز با شوینده های مناسب پوستتان بشویید. توصیه می کنیم شوینده ای را انتخاب کنید که مناسب ناحیه حساس دور چشم هم باشد. همچنین از ماساژ محکم و تند پوست دور چشم با شوینده ها خودداری کنید چون این کار باعث شل شدن و چروک شدن پوست دور چشمتان می شود.

هنگام خرید ژل شست و شوی صورت باید دقت کنید شوینده ای را انتخاب کنید که مناسب پوست صورتتان باشد مثلا اگر پوستتان خشک است حتما شوینده صورت مناسب پوست خشک را تهیه نمایید.

از بهترین شوینده های صورت قیمت مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شوینده صورت کامان
 • شوینده صورت لافارر
 • شوینده صورت سی گل
 • شوینده صورت نوتروژینا

پیشنهاد نویسنده: چگونه یک شوینده صورت مناسب انتخاب کنیم؟

استفاده از ماسک های صورت برای پاکسازی پوست

اگر صورتتان را شستید اما خواستید که مقداری عمقی تر پوستتان تمیز شود می توانید یک تا دو بار در هفته از ماسک های پاکسازی کننده هم استفاده کنید. از ماسک های صورت که پوست را به صورت عمقی تمیز می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماسک خاک رس: ماسک رس فریمن یک پاک کننده خوب و عمیق برای منافذ باز پوست است.
 • ماسک ذغال فعال: از ماسک های ذغال خوب می توان به ماسک ذغال اوریفلیم و ماسک ذغال سودا اشاره کرد.
 • ماسک های حبابی
 • و …

این ماسک ها به ویژه برای پوست های چرب و مستعد جوش بسیار خوب عمل می کنند.

پیشنهاد : روز مادر؛ پیشنهادهای متفاوت برای هدیه دادن و ابراز محبت

دومین گام از مراحل روتین پوست : متعادل سازی پوست

بعد از شستن صورت معمولا تعادل پوست به هم می خورد. در این مرحله باید از یک سری محصولات استفاده کرد تا تعادل پوست را به حالت اولیه برگردانند. محصولاتی مانند تونر، تونیک و یا لوشن، پوست شما را بعد از شست و شو، متعادل کرده و باعث برگرداندن اسیدیته یا ph پوست به حالت طبیعی آن می شوند. البته این نکته را هم باید به شما بگوییم که این تونرها فواید مهم دیگری هم به غیر از تنظیم ph پوست دارند. مثلا تونر می تواند در این مرحله اگر بعد از شسیتن آرایشتان باز هم چیزی روی پوست مانده را تمیز کند.

استفاده از تونر یکی از مراحل روتین پوست

بعد از این که صورتتان را شستید لازم است از محصولی به نام تونر استفاده کنید. تونر یکی از واجبات روتین مراقبت پوستی به حساب می آید و جزء جدا نشدنی روتین پوست است چون استفاده از آن مزایای زیر را به همراه دارد:

 1. تونر اسیدیته  پوست را که در اثر شستن پوست یا مواد آرایشی تغییر کرده، به حالت نرمال برمی گردانند.
 2. تونر به لایه های عمیق  پوست نفوذ کرده و باقیمانده آرایش و چربی را از لایه های زیرین پوست بیرون بکشند و باعث تمیزی پوست می شود.
 3. تونرها برای پاکسازی عمیق پوست به کار برده می شوند که به تنظیم و کنترل چربی در پوست های مختلط و چرب کمک می کنند.
 4. تونرها باعث کوچکتر شدن منافذ باز پوست می شوند.
 5. تونر خاصیت آبرسانی و مرطوب کنندگی برای پوست به همراه دارد.
 6. تونر قرمزی و التهاب در پوست های حساس را کاهش می دهد و باعث بهبود التهابات می گردد.

تونر سی گل و تونر هیدرودرم دو مورد از تونرهای معروف بازار هستند. با کلیک روی نام هرکدام می توانید با انواع محصولات و کاربردهای هرکدام آشنا شوید.

دقت داشته باشید که در زمان زدن تونر از این محصول بر روی چشم ها و پوست نزدیک چشم استفاده نشود چون ممکن است به پوست نازک و حساس اطراف چشم آسیب وارد شود.

استفاده از سرم ها و آمپول های درمانی

بعد از این که پوست به خوبی شسته شد و اسیدیته  آن به حالت نرمال برگشت، می توانید از سرم های درمانی برای پوستتان استفاده کنید. مثلا:

 1. اگر می خواهید پوستی شفاف ، روشن و بدون لک داشته باشید، باید از سرم های حاوی ویتامین C استفاده کنید. مثلا استفاده از سرم ویتامین سی پریم باعث روشن شدن پوست و افزایش کلاژن آن می شود.
 2. اگر می خواهید از ایجاد چروک روی پوست جلوگیری کنید یا به دنبال برطرف کردن چین و چروک پوست صورت و گردنتان هستید، باید به سراغ سرم های حاوی هیالورنیک اسید و کلاژن بروید. سرم ضد پیری لافارر یکی از سرم های خوب برای کاهش علائم پیری در پوست است.

آمپول های درمانی پوست کمی از سرم ها غلیظ  تر بوده و خاصیت درمانی قوی تری دارند. طرز استفاده از سرم و آمپول این گونه است که ابتدا چند قطره از آمپول یا سرم را بر روی پوست زده و به شکل دورانی و آرام ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوستتان شود.

سومین گام از مراحل روتین پوست : آبرسانی و مرطوب کردن پوست

آبرسانی و مرطوب کردن پوست خودش به چندین مرحله تقسیم بندی می شود. به این ترتیب که مثلا مرطوب کردن ناحیه دور چشم با مرطوب کردن سایر نواحی صورت متفاوت است و باید از کرم های مرطوب کننده مختلفی استفاده کرد. به طور کلی مرحله آبرسانی و مرطوب کردن پوست به چهار گام زیر دسته بندی می شود:

 • استفاده از کرم دور چشم
 • استفاده از آبرسان برای پوست صورت
 • استفاده از مرطوب کننده مناسب یا کرم روز و شب حاوی مرطوب کننده
 • استفاده از ضد آفتاب

پیشنهاد نویسنده : کرم آبرسان راز جوانی همه پوست ها

استفاده از کرم دور چشم

ابتدا باید یک کرم دور چشم خوب با خاصیت آبرسانی، روشن کنندگی و نرم کنندگی پوست تهیه کنید. نحوه استفاده از کرم دور چشم به این صورت است که باید با نوک انگشت خود مقدار کمی از کرم را برداشته و روی قسمت زیر پلک قرار دهید. بعد به صورت ضربه ای و با حرکات ملایم انگشت، کرم را روی استخوان های گونه و زیر ابرو پخش کنید.

حواستان باشد هنگام زدن کرم دور چشم، کرم به داخل چشم نفوذ نکند. همچنین از کرم دور چشم به مقدار کافی بزنید و بیش از حد نیاز از آن استفاده نکنید، چون پوست حساس دور چشم را ممکن است بسوزاند.

برای خرید کرم دور چشم با بهترین قیمت می توانید به فروشگاه آنلاین مو تن رو مراجعه کنید.

پیشنهاد نویسنده: نحوه استفاده کرم دور چشم چگونه است؟!

آبرسانی پوست صورت

مرحله بعدی که مرحله مهمی از مراحل روتین پوست به حساب می آید استفاده از آبرسان است. آبرسان به شکل های مختلفی در بازار موجود است و شما می توانید با توجه به سلیقه و نوع پوستتان اقدام به خرید آبرسان کنید و محصول مخصوص خود را تهیه کنید. کرم های آبرسان، ژل های آبرسان، کرم های روز و شب و اسپری های آب از جمله آبرسان های موجود در بازار هستند.

برای زدن آبرسان به پوست صورت کافیست مقداری از این محصول را به صورت زده و کمی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوستتان شود. اگر پوست خیلی کم آبی دارید، می توانید در کنار آبرسان از یک اسپری آبرسان صورت هم استفاده کنید تا تاثیر آن دو برابر شود و پوست صورتتان به خوبی آبرسانی شود.

استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست

بعد از این که از یک آبرسان خوب روی پوستتان استفاده کردید مشاهده می کنید که پوستتان به خوبی آبرسانی و هیدراته شده است. پوستی که آبرسانی و هیدراته شده، به یک لایه محافظتی نیاز دارد تا این لایه از تبخیر آب درون پوست جلوگیری کند. جالب است بدانید که این لایه  حفاظتی مانند چربی های طبیعی سطح پوست رفتار می کند و در فرمول مرطوب کننده ها وجود دارد. یعنی شما با زدن یک لایه مرطوب کننده بعد از آبرسان، از تبخیر آب پوست جلوگیری می کنید.

پس بعد از آبرسانی، از کرم های مرطوب کننده  روی پوست استفاده کنید و به خوبی ماساژ دهید تا جذب پوست صورتتان شوند. این کار به شادابی، طراوت و نرمی پوستتان کمک شایانی خواهد کرد.

استفاده از ضد آفتاب

اگر در روز این روتین را انجام داده اید و بعد از آن قصد خارج شدن از خانه را دارید حتما از یک ضد آفتاب خوب استفاده کنید. چون ضد آفتاب از پوست صورت شما در برابر اشعه های مضر آفتاب ( UVA و UVB ) محافظت می کند. از آسیب های ناشی از امواج نور خورشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی پوست
 • پیری زودرس
 • به وجود آمدن لک  روی پوست
 • قهوه ای شدن جای جوش

پس با استفاده منظم از ضد آفتاب و تمدید آن  هر دو ساعت یکبار از پوست خود محافظت کنید.
با خرید ضد آفتاب  از مو تن رو از کیفیت و قیمت خوب محصولات این فروشگاه آنلاین لذت ببرید.

پیشنهاد نویسنده: 7 سوال مهم قبل از خرید کرم ضدآفتاب!

ممنونیم که تا پایان این مقاله از مو تن رو با ما همراه بودید. از سری مقالات منتشر شده ما می توانید مقاله 5 اسکراب بدن خانگی را مطالعه نمایید. همچنین می توانید برای خرید کرم پودر لورال اصل به وبسایت مو تن رو مراجعه کنید. لطفا اگر سوال یا پیشنهادی درباره مراحل روتین پوست دارید در قسمت نظرات مطرح کنید.

یکی از سوالات رایجی که امروزه بسیاری از مصرف کننده های تونر دارند ، این است که آیا بعد از استفاده از تونر باید صورت را شست؟ در واقع استفاده از تونر در روتین مراقبتی روزانه پوست بسیار زیاد توصیه می شود، زیرا تاثیر فوق العاده چشمگیری در زیبایی و حفظ سلامت پوست دارد. اما با این وجود هنوز دسته ای از افراد هستند که نمی دانند ، تونر چیست و چه مزایایی برای پوست دارد و نحوه استفاده صحیح از آن چگونه است؟ به طور کلی تونر های آبرسان به منظور بهبود و پاکسازی پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما سوالی که بیشتر افراد در مورد محصول تونر دارند این است که آیا پس از استفاده تونر صورت لازم به شستشو دارد یا خیر؟ اگر شما هم می خواهید با تونر صورت و پاسخ این سوال بیشتر آشنا شوید تا پایان مطلب پاپیون با ما همراه باشید.

آشنایی با تونر صورت

در واقع تونر های آبرسان در واقع همان رتینول یا هیالورونیک اسید هستند که معمولا به انواع محصولات مراقبتی پوست های خشک، نرمال، چرب و … که قوامی همانند آب دارند، گفته می شود. امروزه برخلاف گذشته در انواع تونرها به منظور تنظیم PH طبیعی پوست از فرمولاسیونی خاص استفاده می کنند . به خوبی می توانید از تونر برای کنترل چربی های پوست، تغییر رنگ و لایه برداری سلول های مرده سطح پوست، پاک کردن آرایش صورت و… استفاده کنید. تونرها دارای عملکرد بسیار بالایی برای حفظ سلامت پوست هستند و صورت را برای استفاده از آبرسان پوست، انواع مرطوب کننده ها و سرم ها آماده سازی می کنند. تونرها کمک می کنند که شما پوستی درخشان و صاف و سالم داشته باشید. کمپانی ها تونرها را در تنوع بالایی تولید می کنند ، بنابراین به راحتی می توانید یک تونر مناسب با نوع جنس پوست خود خریداری کنید .

شستن صورت بعد استفاده از تونر لازم است ؟

در واقع روی بسته بندی بسیاری از تونرها درج می شود که پس از استفاده از تونر نیاز به شستشو ندارد؛ اما واقعیت چیست ؟ تونر ها محلول هایی هستند که باکتری ها ، آلودگی ها و تمامی مواد آرایشی باقی مانده در منافذ را به طور پاکسازی می کند و پوستی سالم و شاداب را به شما هدیه می دهد ، اما برای کسانی که دارای پست حساس هستند ، استفاده طولانی مدت از این محصول باعث ایجاد حساسیت می شود . به همین دلیل توصیه می شود، پس از استفاده تونر صورت خود را با ژل شستشوی صورت بشویید تا هیچگونه مواد شیمیایی و حساسیت زا روی پوست باقی نماند . باید بدانید اگر پوست خود را پس از استفاده تونر بشویید ، هیچگونه حساسیتی را در بلند مدت تجربه نخواهید کرد .

همچنین همانگونه که استفاده از تونر برای صورت ضروری است ، خرید تونر از برند با کیفیت نیز می تواند بسیار مهم باشد . یکی از برندهایی که به شما پیشنهاد می کنیم ، تونر آرامش بخش سیمپل است . این تونر فاقد هرگونه مواد شیمیایی مانند الکل و پارابن یعنی مواد شیمیایی و مضر برای پوست بوده و با خیال راحت می توانید برای آبرسانی پوست خود از آن استفاده کنید. تونر سیمپل برای استفاده پوست های حساس و چرب مناسب می باشد و حتی اگر پوستی حساس دارید ، می توانید از آن استفاده کنید، چون فاقد هر گونه حساسیت زا و آلرژی زا می باشد . سعی کنید پس از پاکسازی پوست با تونر ، حتما صورت خود را بشویید و از مرطوب کننده برای رفع رطوبت رسانی پوست خود استفاده نمایید .

روش صحیح استفاده از این محلول

از جمله مهمترین و اصلی ترین کارهایی که برای مراقبت از انواع پوست های مختلط، خشک، چرب  می توانید انجام دهید، استفاده از تونر با کیفیت است که نحوه استفاده از آن بسیار راحت می باشد. برای این منظور، تنها کافی است که پد آرایش پاک کن را به محلول تونر مخصوص نوع پوست خود آغشته کنید و سپس بعد آن را بر روی پوست صورت و گردن به طور کامل بکشید. توجه داشته باشید که ممکن است تونرها نیاز به شستشو نداشته باشند و فقط باید پیش از استفاده از آن ها صورت را با ژل مخصوص شستشوی مناسب نوع پوست استفاده کرد . همچنین فراموش نکنید که پس از استفاده از تونر از انواع محصولات مراقبتی مانند سرم دور چشم، کرم یا آبرسان مورد نظر را به پوست خود بزنید و به آرامی روی پوست ماساژ دهید تا به راحتی جذب شوند. در واقع برخی از تونرها دارای فرمولاسیون قوی هستند که برای افرادی که دارای پوست خشک و حساسی هستند، مشکلاتی همچون خشکی بیش از حد پوست را ایجاد می کنند. به همین علت بهتر است که تونر را به صورت رقیق تر استفاده کنید، یعنی در ابتدا پد پنبه را در آب به خوبی خیس نمایند و در نهایت مقداری از محلول مایع تونر را بر روی آن بزنید. همچنین شما به راحتی می توانید تونر را دوبار در طول روز استفاده نمایید و هیچگونه ممانعتی ندارد.