پزشکی و سلامت

قیمت قرص خواب آور ملاتونین

نقد و بررسی قرص ملاتونین 3 میلی گرم رازک

قرص ملاتونین 3 میلی گرم رازک یک مکمل غذایی بوده که با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن برای رفع مشکل بی خوابی استفاده می شود. نقش اصلی ملاتونین تنظیم چرخه شب و روز یا خواب و بیداری است. متاسفانه بسیاری از افراد با تغییر فصل تایم خوابشان به هم می ریزد. در طول روز دائم بی حوصله و کسل هستند. قرص melatonin 3 برای این دسته از افراد بسیار کارساز است. خانم ها در دوران یائسگی و قاعدگی با استفاده از قرص تنظیم خواب رازک خواب راحتی را تجربه خواهند کرد. همچنین هورمون به کار رفته در این قرص ملاتونین موجب کاهش دمای بدن، بهبود حالت پرخاشگری، رفع روان پریشی و حالت افسردگی شخص می شود. دوز قرص ملاتونین رازک 3 میلی گرم است، امروزه برندهایی مانند تردفورما توانسته اند ملاتونینی با دوز مصرفی بالاتر یعنی 5 میلی گرم تولید و روانه بازار کنند.

قرص ملاتونین برای چیست ؟

ملاتونین هورمونی است که در غده صنوبری (پینه آل)، غده کوچکی در مغز، تولید می شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می کند. تولید ملاتونین به طور طبیعی در بدن تا حدی به میزان نور و روشنایی بستگی دارد، میزان ملاتونین در روز کم بوده و به آن هورمون تاریکی گفته می شود. ملاتونین در القای خواب نقش دارد و با هماهنگ سازی داخلی چرخه خواب پستانداران و با تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن به تنظیم خواب کمک می کند. به همین دلیل قرص ملاتونین برای بی خوابی و اختلالات خواب مانند کاهش اختلالات خواب ناشی از مسافرت و برای تنظیم چرخه خواب و بیداری به ویژه در افرادی که برنامه کاری روزانه شان تغییر می کند(اختلالات کار شیفتی) با تنظیم چرخه شب و روز مورد استفاده قرار می گیرد.

حجم ملاتونینی که در بدن تولید می شود به نظر می رسد که با بالا رفتن سن کمتر می شود. به همین دلیل است که افراد جوان در مقایسه با سالمندان کمتر با مشکلات مربوط به خواب دست و پنجه نرم می کنند. پژوهش ها نشان داده که از تأثیر ملاتونین تحت عنوان یک ضد اکسیدان، افزاینده سیستم ایمنی و به تعویق انداختن اختلالات خواب یاد شده است. پژوهش نشان داده که قرص melatonin از سلول ها محافظت می کند. به استحکام سیستم ایمنی می پردازد و همچنین رشد توده های سرطانی را کند می کند. ملاتونین همچنین منجر به کاهش درد می شود. می توان از قرص ملاتونین به عنوان قرص برای بی خوابی یاد کرد.

تاثیر قرص خواب ملاتونین بر کرونا

مشهورترین کارکرد ملاتونین تنظیم خواب است. اما ملاتونین علاوه بر تنظیم خواب، سیستم ایمنی بدن را نیز تنظیم می کند. همچنین بر تولید پروتئین های کوچکی به نام سیتوکین ها تأثیر می گذارد. ملاتونین هم چنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و رادیکال آزاد را خنثی نموده و استرس و آسیب اکسیداتیو را محدود می نماید و در نتیجه التهاب را کاهش می دهد. در حال حاضر دانشمندان در حال انجام مطالعات بالینی جدیدی در خصوص اثرات ملاتونین بر کووید 19 هستند. نتایج نشان داده است که این هورمون نتایج مثبتی روی بیماری کرونا داشته است.

یکی از دلایل این امر ممکن است به خاصیت آنتی اکسیدانی فوق  العاده قوی ملاتونین مربوط شود که اثرات ضد ویروسی دارد. همچنین این هورمون با تاثیر روی یکی از گیرنده  های سیستم ایمنی بدن روی کاهش آسیب ریوی و التهاب مجاری هوایی تاثیر گذاشته و بنابراین ممکن است در پیشگیری و درمان کرونا موثر واقع شود.

ویژگی های قرص ملاتونین 3 میلی گرم رازک

  • کمک به درمان اختلالات خواب در کودکان با اختلالات نورولوژی-روانی مانند عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم، اختلالات روانی و صرع
  • کاهش ناراحتی های دوران قاعدگی ( افسردگی، پرخاشگری)
  • کمک به تنظیم ساعات خواب در اثر مسافرت های هوایی
  • دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی
  • کمک به رفع اختلالات خواب و بی خوابی
  • کمک به درمان بی خوابی در سالمندان
  • بهبود خواب در افراد سالم

چطور مصرف کنیم

طریقه مصرف قرص ملاتونین رازک 3 به این صورت است که می بایست روزانه 1 عدد قرص ملاتونین 3 میلی گرم رازک را 1 یا 2 ساعت قبل از خواب و بعد از وعده غذایی مصرف شود.

لطفا دقت کنید

به دلیل اثرات خواب آوری در زمان مصرف دارو از رانندگی و یا کار با ماشین آلات پرهیز نمایید.

قرص به طور کامل بلعیده شود و از جویدن و شکستن قرص هنگام مصرف خودداری نمایید.

موارد منع مصرف

قرص ملاتونین 3 میلی گرم رازک نباید با داروهای خواب آور، وارفارین و سایر داروهای ضد انعقاد مصرف شود.

از مصرف ملاتونین3  در افراد زیر 18 سال اجتناب نمایید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

مصرف این فرآورده در زنانی که قصد باردار شدن دارند و نیز در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

تداخل دارویی

از مصرف همزمان این محصول با داروهای هورمونی، قرص های ضد بارداری، داروهای ضد افسردگی، ضد دیابتی، خواب آور و ضد انعقاد خون، قلبی – عروقی، سرکوب کننده سیستم ایمنی خودداری نمایید. در این خصوص با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

جدول ترکیبات

ترکیبات مقدار در هر وعده روزانه درصد نیاز مصرف روزانه
ملاتونین 3mg **

*نیاز مصرف روزانه از طرف شرکت سازنده مشخص نشده است.

**درصد مصرف روزانه از طرف شرکت سازنده مشخص نشده است.

g = گرم  /  mg = میلی گرم  /  µg یا mcg = میکروگرم  /  IU = واحد بین المللی