تکنولوژی

آموزش باز کردن خودکار چند صفحه پس از اجرا کردن Edge و تغییر صفحه خانه

تاکنون پیش آمده که هنگام کار با ویندوز ناگهان صفحه مانیتور آبی رنگ شود و در جستجوی این باشید که علت آبی شدن صفحه ویندوز چیست؟ به این مورد صفحه آبی مرگ ویندوز گفته می شود و  از آن با اصطلاح BSoD یاد می شود. در این مواقع معمولا از ما خواسته می شود که ویندوز را ریستارت کنیم. در این مقاله از میزبان فا مگ تصمیم داریم به علت آبی شدن رنگ صفحه مانیتور و نحوه رفع آن را بررسی کنیم.

صفحه آبی صفحه مرگ در ویندوز چیست؟

در ویندوز 10 صفحه آبی مرگ (BSoD) با نام های صفحه آبی یا بخش خرابی سیستم نیز شناخته می شود. زمانی صفحه آبی مرگ در ویندوز را می بینید که یک خطای اساسی رخ می دهد و سیستم قادر به پردازش و ترمیم خودکار نیست. معمولاً این صفحه هنگام بروزرسانی به نسخه جدید ویندوز، هنگام بالا آمدن ویندوز یا به طور ناگهانی هنگام استفاده از رایانه نمایش داده می شود. در این حالات با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

چرا صفحه کامپیوتر آبی میشود؟

همان طور که در بالا اشاره شد، دلایل متعددی برای نمایش صفحه آبی رنگ در ویندو وجود دارد. ولی ما باید نسبت به آخرین تغییراتی که ایجاد کرده ایم عیب یابی انجام بدهیم دلایل اصلی به وجود آمدن صفحه آبی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. درگیری های سخت افزاری
 2. داغ کردن اجزای کیس
 3. مشکل در RAM
 4. مشکل در تنظیمات BIOS
 5. خطا های هارد درایو
 6. اشکال در اتصالات قسمت های مختلف سیستم
 7. سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی
 8. و…

در ادامه به بررسی مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز و روش های رفع آن خواهیم پرداخت.

رفع خطای صفحه آبی در ویندوز

برای حل مشکل صفحه آبی در ویندوز یا همان صفحه مرگ راه های متعددی وجود دارد اولین و مهمترین کار این است که هنگام پیش آمدن این مشکل به چیزی دست نزنید و سپس بسته به ناگهانی بودن این مسئله یا آخرین تغییراتی که قبل از نمایش این صفحه انجام داده اید، می توانید یکی از این راه ها را انتخاب و پیگیری های لازم را انجام دهید.

1- مشکلات سخت افزاری

مشکلات سخت افزاری غالباً با پیغام خطای “IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL” نمایش داده می شود. این ارور به معنی ناسازگاری یکی از قطعات با بقیه اجزا می باشد.

2- داغ کردن اجزای کیس

داغ کردن اجزای داخلی ممکن است دلیل دیگری برای پیش آمدن صفحه آبی در ویندوز باشد. می توانید با اضافه کردن فن و خنک کردن سیستم این مشکل را حل کنید!

3- مشکل در رم

مشکلات رم سیستم با پیام “BAD_POOL_HEADER” گزارش می شود و به احتمال زیاد اتصالات رم شما مشکل پیدا کرده است که در این صورت یا اتصال قطعه شل شده یا دارای مشکل است بر همین اساس موجب نمایش صفحه آبی مرگ در ویندوز می شود.

4- مشکل در تنظیمات BIOS

ایجاد تغییرات در تنظیمات BIOS ممکن است عامل ایجاد صفحه آبی مرگ در ویندوز باشد. تنظیمات بایوس بسیار حساس است و اعمال تغییرات در چنین تنظیماتی خطرناک است مگر اینکه بدانید دقیقاً چه کاری انجام می دهید. در صورتی که در آن تغییرات ایجاد کرده اید تنظیمات را ریست کنید. تغییرات بایوس شایع ترین علت آبی شدن صفحه ویندوز می باشد.

5- خطا های هارد درایو

گاهی بروز مشکل در هارد کامپیوتر می تواند علت آبی شدن صفحه ویندوز یا همان صفحه مرگ باشد. مشکلاتی مثل خرابی در قطعات هارد یا اتصال کابل هارد به مادربورد می تواند دلیل این موضوع باشد. پس باید تجهیزات سیستم را مورد بررسی قرار دهید.

6- وجود مشکل در منبع تغذیه یا همان پاور

یکی دیگر از علت های مشکل آبی شدن ویندوز کافی نبودن تغذیه و برق در سیستم است. در صورت بروز این مشکل باید قطعه تغذیه را عوض کنید.

7- سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی

اگر در زمان استفاده از بازی یا برنامه ای با مشکل blue screen در ویندوز مواجه شدید باید بدانید این بازی با برنامه برای سیستم شما سنگین است! پس امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

8- جدا کردن حافظه ها و قطعات جانبی

گاهی اوقات، ممکن است بعد از اتصال یک سخت افزار جدید (مانند کارت گرافیک یا دستگاه USB) یک پیام تحت عنوان Blue Screen of Death را ببینید. در چنین حالتی سه دلیل برای بروز مشکل صفحه آبی رنگ وجود دارد:

 1. سخت افزار با نسخه ویندوز سازگار نیست.
 2. سخت افزار خراب است.
 3. بنابه دلایلی سیستم سعی در نصب درایور اشتباه دارد.

9- وجود ویروس در ویندوز

بعضی ویروس ها می توانند عامل مشکل آبی شدن صفحه یا  Blue screen of Death شوند. خصوصاً ویروسی هایی که بخش بوت را آلوده می کنند. برای از بین بردن این گونه ویروس ها و کافیست یک آنتی ویروس خوب نصب کنید.

10- راه اندازی مجدد در حالت امن یا Safe mode

اگر صفحه آبی باعث می شود که شما نتوانید از محیط معمولی ویندوز استفاده کنید کافیست کامپیوتر را با حالت safe mode بالا بیاورید و به وسیله Safe mode صفحه آبی ویندوز را عیب یابی کنید. برای اجرای Safe mode یا حالت امن در ویندوز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. استارت منو را بزنید و به قسمت ریستارت ویندوز بروید.
 2. دکمه Shift را نگه دارید و روی ریستارت ویندوز کلیک کنید.
 3. سپس در صفحه نمایان شده گزینه Advanced options را بزنید.
 4. حالا جهت رجوع به حالت سیف مود ویندوز گزینه Start-Up settings را بزنید و سپس ریستارت کنید.
 5. بعد از ریستارت شدن، صفحه زیر نمایان می شود و می توانید از 3 گزینه مشخص شده یکی را با گزینه های F4,F5,F6  انتخاب کنید.

11- حذف فایل های موقت

فایل های موقت ویندوز یا temp files گاهی موجب نمایش صفحه Bsod یا همان صفحه آبی رنگ ویندوز می شوند. پس برای رفع مشکل آبی شدن ویندوز باید این قبیل فایل ها را حذف کنید. برای پاک کردن فایل های موقت کافیست که:

 1. به قسمت Settings ویندوز مراجعه کنید. (از کلیدهای ترکیبی WINDOWS+I استفاده کنید.)
 2. روی قسمت System کلیک کنید.
 3. از بخش سمت چپ صفحه گزینه Storage را انتخاب کنید.
 4. سپس روی گزینه Free up Space now کلیک کنید.
 5. پنجره ای مشابه تصویر زیر نمایش داده می شود.
 6. گزینه Temporary Windows installation files را در فعال قرار دهید.
 7. در نهایت روی Remove Files کلیک کنید.

12- سایر روش های رفع مشکل آبی شدن صفحه ویندوز

در 90 درصد مواقع با تکنیک های مذکور مشکل آبی شدن صفحه مانیتور رفع می شود. اما اگر این روش ها مشکل شما را رفع نکردند می توانید موارد زیر را نیز بررسی نمایید:

کاربران زیادی گزارش کرده بودند که در هنگام کار با ویندوز ناگهان صفحه مانیتور آبی رنگ شده و قادر به ادامه فعالیت خود نبوده اند. به این حالت اصطلاحا Bsod گفته می شود. حتما می پرسید Bsod چیست؟ در واقع همان صفحه آبی رنگ ویندوز است که در زبان فارسی با نامه های صفحه خرابی یا صفحه آبی مرگ ویندوز هم شناخته می شود. در این مقاله آموزشی تلاش کردیم که روش های رفع مشکل آبی شدن ویندوز و همجنین دلایل آن را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.😉

معمولا گوشی های اندرویدی سامسونگ و شیائومی با صفحه کلید پیش فرض Gboard Google عرضه می شوند، اما شما می توانید تغییر کیبورد گوشی شیائومی یا سامسونگ را به سادگی انجام دهید. در این مقاله قصد داریم روش تغییر کیبورد گوشی شیائومی و سامسونگ را به شما آموزش دهیم؛ با ما در شیائومی اصل، نمایندگی رسمی شیائومی در گیلان همراه باشید.

1: یک کیبورد جدید نصب کنید

برای تغییر کیبورد شیائومی یا تغییر کیبورد سامسونگ باید بتوانید یک کیبورد جدید را دانلود و نصب کنید. در حقیقت کیبوردهای جدید و زیادی در گوگل پلی در دسترس قرار دارند که می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. توصیه من استفاده از Swiftkey بوده که پیشبینی های دقیق را ارائه می کند. همچنین از دیگر ویژگی های مهم این کیبورد می توان به امکان افزودن پنج زبان و استفاده همزمان آن ها اشاره کرد.

در صورتی که یک گوشی سامسونگ یا یک دستگاه دیگر را در اختیار دارید که دارای صفحه کلید اختصاصی خود است، باید Gboard را امتحان کنید. برنامه صفحه کلید گوگل دسترسی داخلی به جستجوی ایموجی و فایل های گیف را در کنار دسترسی به مترجم گوگل فراهم می کند.

لینک دانلود: Swiftkey

لینک دانلود: Gboard

روش فعال سازی کیبورد در اندروید

پس از نصب یک کیبورد جدید و باز کردن آن، برنامه باید شما را راهنمایی کند. در صورتی که این کار انجام نشود، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

دستورالعمل های زیر اضافه کردن صفحه کلید جدید در اندروید 10 را پوشش خواهد داد. بسته به سازنده گوشی یا نسخه نصب شده اندروید، مراحل ممکن است کمی متفاوت باشد. در صورتی که نمی توانید منوی مناسب را پیدا کنید، صفحه کلید را در برنامه تنظیمات جستجو کنید.

برای فعال سازی کیبورد شیائومی یا سامسونگ باید وارد تنظیمات دستگاه شوید. به سمت پایین حرکت کرده و وارد ورودی سیستم شوید تا بتوانید روی آن ضربه بزنید سپس زبان ها و ورودی را انتخاب کنید.

در صفحه ایجادشده باید روی کیبورد مجازی ضربه بزنید. در این بخش تمام صفحه کلیدهای فعال دستگاه خود را مشاهده خواهید کرد. در ادامه روی گزینه مدیریت کیبوردها (Manage Keyboards) ضربه بزنید تا در هر برنامه، صفحه کلید جدید نمایش داده شود.

شما در این بخش می توانید به سادگی نوار لغزنده را روشن کنید تا بدین ترتیب، کیبورد آماده به کار شود. در ادامه یک اخطار نمایش داده خواهد شد و به شما اطلاع می دهد که این برنامه توانایی جمع آوری اطلاعاتی که در آن تایپ می کنید را دارد، بنابراین قبل از ادامه مراحل نسبت به عملکرد کیبورد اطمینان حاصل کنید.

روش تغییر کیبورد گوشی اندروید

هنگامی که یک کیبورد اندروید جدید را هم فعال سازی کنید، باید فعال سازی را انجام دهید. خوشبختانه تعویض آن با یک صفحه کلید کار ساده ای است. ابتدا صفحه کلید را با ضربه زدن روی هر کادر متنی بازگشایی کنید. این مورد می تواند ویجت جستجو در صفحه اصلی، یک مکالمه متنی یا موارد مشابه باشد. پس از بازگشایی صفحه کلید، نماد صفحه کلید کوچکی را در سمت راست نمایشگر مشاهده خواهید کرد.

در ادامه باید روی گزینه موردنظر ضربه بزنید تا پنجره انتخاب روش ورودی بازگشایی شود. در این بخش شما می توانید از میان برنامه های صفحه کلید فعال خود، یک مورد را انتخاب کنید. هنگامی که روی گزینه موردنظرتان ضربه بزنید، صفحه کلید تغییر پیدا خواهد کرد.

بسته به دستگاه شما، این نماد ممکن است در سمت راست قسمت پایین نمایش داده شود.

سفارشی سازی کیبورد اندروید

در صورتی که قصد داشته باشید سفارشی سازی کیبورد شیائومی یا سفارشی سازی کیبورد سامسونگ را انجام دهید، بهتر است بدانید شرایط انجام کار مهیا خواهد بود. به عنوان مثال، بیشتر برنامه های کیبورد توانایی تغییر طرح بندی، افزودن ورودی های تصحیح خودکار سفارشی، تغییر تم و سایر موارد را دارند. شما می توانید این کار را با باز کردن برناه صفحه کلید از لیست برنامه انجام دهید. اگر در بخش موردنظر ظاهر نشود، وارد تنظیمات شوید و از بخش سیستم (System) گزینه زبان ها و ورودی ها (Language & Input) را بزنید تا بتوانید صفحه کلید مجازی (Virtual Keyboard) را انتخاب کنید؛ در ادامه به گزینه های مختلف سفارشی سازی کیبورد اندروید دسترسی پیدا خواهید کرد.

جمع بندی

هم اکنون شما می توانید تغییر کیبورد اندروید را به سادگی و در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید. توجه داشته باشید که انجام این کار با کیبوردهای معرفی شده بسیار ساده بوده و امکان سفارشی سازی هم وجود دارد.

سوالات متداول

آیا برنامه های کیبورد شخص ثالث عملکرد خوبی دارند؟ شما نباید برنامه های زیادی را با منبع های گوناگون دانلود و نصب کنید. در ابتدای مقاله دو مورد از بهترین کیبوردهای اندروید برای فعال سازی معرفی شد که عملکرد بسیار خوبی خواهند داشت.

آیا امکان بازیابی کیبورد پیش فرض وجود دارد؟ بله؛ شما می توانید به سادگی و با ورود به تنظیمات، کیبورد پیش فرض را فعال سازی کنید. همچنین امکان انجام این کار از طریق بازنشانی تنظیمات دستگاه هم وجود دارد.