عمومیکسب و کار ایرانی

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با اسید رقیق

یکی از رایج ترین مشکلات در حوزه ساختمان های مسکونی و تجاری و همچنین تاسیسات فنی گرفتگی و مسدود شدن لوله های فاضلاب است که بسیاری از مردم با آن دیگر هستند. لوله های فاضلاب جزو اصلی سیستم تخلیه فاضلاب در انواع ساختمان ها می باشند که در حقیقت شاه راه انتقال فاضلاب به حساب می آیند و باید همیشه باز باشند. اما در برخی مواقع لوله ها به دلایل مختلف دچار گرفتگی می شوند و دیگر امکان تخلیه فاضلاب از طریق آنها وجود ندارد و وقتی لوله فاضلاب دچار چنین مشکلی شود دیگر به هیچ وجه نمی توان از آن استفاده کرد و به کلی کارایی خود را از دست می دهد.

اگر گرفتگی در سینک ظرفشویی یا توالت باشد که دیگر باید ساختمان را تعطیل کرد چون عملاً امکان زندگی کردن در آن وجود نخواهد داشت. راههای مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که یکی از آنها استفاده از اسید لوله بازکن است. اسید لوله بازکن یکی از روش های لوله بازکنی است که در عین کارایی بالا و قدرت رفع گرفتگی، می تواند برای افراد خطرناک باشد. در این مطلب بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

۱۰ روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب | باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

علت گرفتگی لوله فاضلاب و انواع آن

گرفتگی و مسدود شدن لوله های فاضلاب دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که هر یک از این دلایل مربوط به یک لوله فاضلابِ خاص می باشد. این گرفتگی ها ناشی از جمع شدن حجم زیادی از مواد در یک نقطه خاص از لوله فاضلاب مثلاً در پیچ و خم های آن می باشد که در اینجا اجمالاً به بعضی از این دلایل گرفتگی اشاره می کنیم. به عنوان نمونه ورود مواد اضافی به داخل لوله، باقی مانده غذاها و چربی ها در لوله فاضلاب ظرفشویی، باقی ماندن فضولات در داخل لوله چاه توالت، ورود آشغال و سنگ و خاک در انواع کفشور ها، ورود مو، صابون در کفشور حمام.

در اکثر مواقع می توان با استفاده از روش های پیشگیریِ ساده مانند قرار دادن توری مخصوص در ورودی لوله فاضلاب و یا تمیز کردن داخل لوله های و همچنین خودداری کردن از شستشوی مواد چرب با آب سرد، از انسداد و گرفتگی لوله ها جلوگیری کرد تا در آینده دچار بروز این نوع مشکلات نشویم. به هر ترتیب با توجه به این که هر لوله فاضلابی گرفتگی خاص خود را دارد.

پس به تناسب برای باز کردن آن هم باید از روش های خاص خودش استفاده کرد؛ پس رفع هر گرفتگی ای روش خاص خود را می طلبد. با توجه به موارد یاد شده نتیجه می گیریم که باید با روش های مختلف لوله بازکنی آشنا شویم تا هنگام نیاز بتوانیم به درستی از آن روش خاص برای حل مشکل استفاده کنیم.

رفع گرفتگی لوله با اسید لوله بازکن

روش های مختلفی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب وجود دارد که یکی از آنها استفاده از اسید لوله بازکنی است به شرطی که گرفتگی از نوع سخت و عمقی نباشد بلکه سطحی باشد. اسید لوله بازکنی که برخی به آن مایع لوله بازکنی هم می گویند به منظور تخلیه لوله فاضلاب یا سینک ظرفشویی مسدود شده و همچنین برای از بین بردن بوی بد فاضلاب و از بین بردن تخم حشرات موذی مورد استفاده قرار می  گیرد.

البته اسیدهای لوله بازکنی متناسب با نوع گرفتگی و همچنین ساختمان و محلی که قصد دارید از آن ها استفاده کنید دارای انواع مختلفی هستند. از این  رو در هنگام خرید اسید لوله بازکنی باید نهایت دقت و توجه را به خرج دهید تا متناسب با همان نوعِ نیازی که دارید، این اسیدها را خریداری کنید.

مثلاً زمانی که سینک ظرفشویی شما در اثر خرده های مواد غذایی مسدود شده باشد باید اسید لوله بازکنی سینک ظرفشویی را تهیه کنید یا در صورتی که جنس لوله های منزل شما از جنس پولیکا می باشد باید از مواد شیمیایی مخصوص موجود در بازار جهت رفع گرفتگی ها استفاده کنید.

همچنین قبل از اینکه برای تهیه اسید مایع لوله بازکنی قوی اقدام کنید ابتدا باید سعی کنید که موقعیت تقریبی گرفتگی لوله فاضلاب را پیدا کنید تا بر اساس محل آن گرفتگی، اسید لوله بازکنیِ متناسب با آن را خریداری کنید. این نوع اسیدها (اسید لوله بازکنی) یکی از روش های لوله بازکنی است که در عین کارایی بالا و قدرت رفع گرفتگی، می تواند برای افراد خطرناک هم باشد. در ادامه بیشتر در خصوص این مورد صحبت خواهیم کرد.

همانطور که گفتیم گرفتگی لوله های فاضلاب یکی از شایع ترین مشکلات موجود در ساختمان ها هستند که مردم برای حل این مشکل آسان ترین روش را انتخاب می کنند. به نظر برخی استفاده از اسید لوله بازکن ساده ترین روش برای رفع گرفتگی لوله است در حالی که روش های بهتر و ساده تری هم وجود دارد. به هر حال یکی از پرکاربردترین لوله بازکنی ها استفاده از اسید لوله بازکن است که در بسیاری از خانه ها پیدا می شود. با ریختن میزان کافی از این اسید که در قسمت دستورالعمل و توضیحات روی محصول درج شده است می توان گرفتگی برخی از لوله ها را باز کرد.

روش استفاده از محلول لوله بازکنی

اسید لوله بازکن یا محلول لوله بازکن ماده ای اسیدی و شیمیایی است که با ریختن آن در لوله های فاضلاب می تواند انواع چربی ها، رسوبات، فضولات و … که به جداره لوله چسبیدند را در خود حل کند و گرفتگی لوله را رفع کند تا مسیر فاضلاب باز شود. این ماده در انواع مایع و جامد وجود دارد که تماس آن با لوله فاضلاب و گرفتگی های درون آن باعث می شود گرفتگی ها در زمان کوتاهی باز شوند، البته اگر گرفتگی ها از نوع گرفتگی سخت و شدید نباشند.

به خاطر عملکرد آسان و سریع این محلول ها و فروش آن در فروشگاه ها اکثر مردم برای حل مشکلات گرفتگی لوله در خانه هایشان یکی از این محصولات شیمیایی را دارند. محلول لوله بازکنی صاف، محلول رخشا، محلول درخشنده، ، پودر منشاد و … جز بهترین و قوی ترین محلول لوله بازکنی هستند که توسط شرکت های مختلف تولید شده و در معرض فروش عموم قرار گرفته است. در صورتی که اسید لوله بازکن مایع باشد، برای رفع گرفتگی لوله باید مقدار مشخصی از آن را در داخل لوله فاضلاب بریزید، و در صورتی که این اسید پودر باشد بعد از ریختن آن در داخل دریچه فاضلاب باید آب را به صورت قطره ای روی آن باز کنید تا بر اثر تماس با آب، لوله بازکن وارد مجرای فاضلاب شود و حل گردد.

در هر دو صورت بعد از ریختن اسید در لوله باید مدتی (مثلاً 30 دقیقه) صبر کنید تا فعل و انفعالاتی که توسط محلول می خواهد انجام شود رخ دهد. سپس حجم زیادی آب گرم بریزید تا هم باز شدن لوله فاضلاب را آزمایش کرده باشید و هم لوله ها شسته شوند چرا که اگر داخل لوله ها کامل شسته نشود و محلول در آن باقی بماند سبب پوسیده شدن و خراب شدن لوله ها می شود که در نهایت ممکن است نشتی فاضلاب به زیر خانه شما فاجعه های دیگری را به بار بیاورد.

اگر گرفتگی در سینک ظرفشویی یا فاضلاب دستشویی و حمام است می توانید از اسیدهای لوله بازکنی برای حل این مشکل استفاده کنید. به این صورت که مقدار مشخصی از محلول را در داخل کفشور حمام یا فاضلاب یا سینک خالی کنید و مدت زمانی منتظر بمانید تا اسید کار خود را انجام دهید. پس از آن از یک تلمبه لوله بازکنی دستی کمک بگیرید تا گرفتگی را برطرف کنید. توجه داشته باشید که ریختن محلول در لوله باعث می شود گرفتگی ها از بین بروند و با فشار یک تلمبه به راحتی لوله باز شود.

اسید لوله بازکنی چطور گرفتگی لوله را باز می کند؟

اسید لوله بازکن همانطور که از اسمش مشخص است یک اسید و ترکیب شیمیایی است که خاصیت خورندگی دارد. ریختن این ترکیب در داخل لوله باعث می شود مواد اضافی و فضولات به نوعی با اسید حل و ذره ذره خورده شوند تا در نهایت گرفتگی داخل آن از بین برود.

اما نکته مهم و قابل توجه این است که این نوع محلول ها با توجه به اسیدی بودن و قدرت خورندگی بالایشان علاوه بر باز کردن لوله های فاضلاب، خود لوله ها را هم از بین می برند یعنی هم لوله آسیب می بیند و هم گرفتگی ها و رسوبات آسیب می بینند که همین آسیب دیدنِ گرفتگی ها باعث باز شدن لوله می شود. البته آسیب وارده به لوله ها به قدری نیست که آنها را از بین ببرد اما استفاده مداوم و مستمر از این محلول های اسیدی و بالا بردن غلظت و قدرت آنها می تواند بر لوله ها اثر منفی گذاشته و سبب باز شدن اتصالات و یا سوراخ شدن آنها شود.

همچنین این محلول ها به خاطر داشتن ترکیبات شیمیایی و اسیدی، برای سلامتی انسان مضر هستند. یعنی استنشاق آنها و یا تماس داشتنِ اسیدهای لوله بازکنی با پوست می تواند مشکلاتی از جمله سوختگی پوست بدن، سوزش، حساسیت، تنگی نفس، مشکلات ریوی، آسم و … را برای انسان به بار بیاورد که بسیار خطرناک هستند. پس در این مورد هم باید توجه کافی داشته باشید.

نکات ایمنی در استفاده از مایع شیمیایی لوله بازکن

قبل از استفاده از اسیدهای لوله بازکنی حتماً توضیحات مربوط به نحوه استفاده از آن را بخوانید و در حین استعمال نکات ایمنی و فنی را رعایت کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. از جمله نکات ایمنی و مهمی که در دستورالعمل تمام محلولات شیمیایی و اسیدی درج شده و باید آن را رعایت کرد این موارد می باشد که مواد شیمیایی را باید دور از دسترس اطفال نگهداری کنید؛ یا هنگام بارداری از این محصولات استفاده نکنید.

حرف آخر اینکه اگر به دنبال بهترین اسید برای گرفتگی لوله فاضلاب هستید یا این که مشکلی در شما با اسید لوله بازکن برای شما ایجاد شد و نتوانستید مشکل را حل کنید حتما با ما تماس بگیرید. لوله بازکنی تجریش که متشکل از کادری مجرب و متعهد است با استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته بدون آسیب رساندن به لوله های شما آماده ارائه هر نوع خدمات لوله بازکنی در کوتاه ترین زمان ممکن به هم میهنان عزیز در هر نقطه ای از تهران و کرج و قم می باشد تا مشکل شما را مرتفع کند.

ما با استفاده از انواع و اقسام روش های به روز لوله باز کنی از جمله مشکل شما را در اسرع وقت حل خواهیم کرد. یکی از رایج ترین و عمده ترین مشکلاتی که ممکن است در تاسیسات ساختمان پیش بیاید، گرفتگی لوله های فاضلاب آن ساختمان است.

شاید تا کنون بیشتر مان این مشکل را تجربه کرده باشیم. گرفتن لوله های فاضلاب منزل یا محل کار یکی از بدترین و دشوارترین مشکلات است که ممکن است در هر ساعتی اتفاق بیوفتد. البته ما می توانیم در صورت پیش آمدن این مشکل، به مراکز خدمات ساختمانی برویم و یا تماس بگیریم و درخواست یک نیرو کنیم. افرادی که در خدمات ساختمانی فعالیت می کنند، می توانند این مشکل را حل کنند. البته کسانی نیز وجود دارند که به صورت جداگانه و انفرادی این کار را انجام می دهند.

به این فکر کنید که در یک روز تعطیل، فاضلاب خانه شما گرفته است، و تمام مراکز خدمات ساختمانی و مغازه های لوله باز کنی تعطیل است. حال شما برای رفع این مشکل چه کاری می توانید انجام دهید. ما قصد داریم با تهیه این مقاله، یکی از راه های راحت و آسان باز کردن لوله فاضلاب را به شما یاد بدهیم. این روش یکی از رایج  ترین روش های است که، مراکز خدماتی ساختمان مانند شرکت صدرا نیز این کار را انجام می دهند.