لوازم خانگیکسب و کار ایرانی

مبل چه رنگی بخرم؟ 5فاکتور انتخاب رنگ مبل

جذابیت مبلمان و دکوراسیون منزل اهمیت زیادی دارد و انتخاب رنگ مبل از مسائلی است که ممکن است وقت زیادی را صرف آن کرده باشید.

با توجه به تنوع بالای مبلمان و گرفتن قیمت تعمیر مبل استیل  این کار سخت تر هم می شود. برای انتخاب رنگ مبل نکاتی را هم باید در نظر داشته باشید بطور مثال رنگ شناسی یا اینکه ست کردن رنگ مبلمان با دکوراسیون منزل تاثیر زیادی در جذابیت و هارمونی آن دارد و باید رنگ فرش، رنگ دکور و … را هم در نظر داشته باشید. همه مواردی که گفته شد روی انتخاب رنگ مبل تاثیر می گذارند پس در ادامه همراه ما باشید تا به این سوال که مبل چه رنگی بخرم؟ پاسخ دهیم.

نکاتی برای انتخاب رنگ مبل

  • دقت به ابعاد منزل و میزان نور موجود

اگر منزل (سالن پذیرایی) به اندازه قابل قبولی بزرگ است پیشنهاد می کنیم از رنگ های متضاد تیره و روشن استفاده کنید تا فضا بزرگ تر دیده شود. اما در صورتیکه منزل شما کوچک است باید رنگ های روشن برای مبلمان در نظر داشته باشید. اگر منزل شما نورگیر کافی ندارد بهتر است از رنگ های روشن(سفید و کرم) استفاده کنید چون این رنگ ها از خود نور منعکس می کنند و فضا را روشن تر می کنند.

  • ست کردن رنگ مبلمان با سایر وسایل دکوراسیون

برای شیک تر دیده شدن دکور منزل بهتر است در انتخاب رنگ مبل آن را با دیگر وسایل دکوراسیون ست کنید. یکی از پرکاربردترین روش ست کردن، استفاده از رنگ کفشپوش که رنگ غالب می باشد یا ست کردن رنگ مبل با رنگ دیوار هم مناسب است.

  • استفاده از رنگ های مکمل

راحت ترین روش برای انتخاب رنگ مبل کمک گرفتن از رنگی است که بعنوان رنگ مکمل اشیاء موجود در دکوراسیون است. در چرخه رنگ رنگ های مکمل مقابل هم قرار می گیرند شما می توانید با دقت به چرخه رنگ براحتی دو رنگ که با هم مکمل هستند را انتخاب کنید. به طور مثال اگر کفپوش شما قهوه ای است می توانید با رنگ نارنجی، قرمز یا زرد ترکیب کنید یا اگر کاغذ دیواری اتاق طرح های سبز دارد رنگ بنفش بهترین انتخاب است.

  • از رنگ های متضاد استفاده کنید

استفاده از رنگ های متضاد با رنگ محیط باعث می شود که مبلمان بیشتر به چشم بیایید. به طور مثال رنگ مشکی و سفید از رنگ هایی است که در عین اینکه با هم در تضاد هستند ترکیب فوق العاده ای برای رنگ مبلمان است و در کمترین زمان نظر همه را جلب می کند. اما در استفاده از این دو رنگ کنار هم دقت لازم را داشته باشید که میزان رنگ سفید استفاده شده بیشتر از مشکی باشد به این دلیل که رنگ مشکی بعد از مدتی کسل کننده می شود. به طور مثال مبلمان به رنگ سفید با کوسن های مشکی می تواند پیشنهاد خوبی باشد.

برای ایجاد تضاد رنگی می توانید از رنگ های هم خانواده هم استفاده کنید به این صورت که از طیف تیره به سمت روشن بروید. چنانچه از رنگ آبی برای مبلمان استفاده می کنید با بهره گرفتن از رنگ های آبی تیره و روشن براحتی می توانید تضاد رنگی را ایجاد و جذابیت رنگ مبلمان را افزایش دهید.

از طرفی تضاد رنگی را می توانید با رنگ های سرد و گرم ایجاد کنید. به طور مثال اگر رنگ مبل را آبی یا سبز انتخاب کردید از رنگ های گرم مثل نارنجی و قرمز یا زرد برای کوسن مبل استفاده کنید. در این حالت به این ترتیب که ابتدا یک رنگ اصلی را انتخاب کنید و در ادامه با توجه به رنگ اصلی  رنگ متضاد آن را انتخاب و استفاده کنید.

  • احتمال لک یا کثیف شدن مبلمان

یکی از نگرانی های اصلی در هنگام انتخاب رنگ این است که رنگی باشد که لک و کثیفی را زیاد مشخص نکند. اگر در منزل کودک خردسال دارید این گزینه را در اولویت کار خود قرار دهید؛ از رنگ هایی انتخاب کنید که براحتی کثیف نشود و لک ها را کمتر نشان دهد یا حتی مبلی که راحت تمیز شود. رنگ هایی که می توانیم براساس این گزینه پیشنهاد دهیم شامل خاکستری، قهوه ای یا مشکی می باشد.

پرفروش ترین رنگ مبلمان | رنگ مبل سال ۱۴۰۲

بهترین رنگ مبل سال

مبلمان عنصر اصلی دکوراسیون منزل است که انتخاب رنگ آن همیشه سخت است. چون وسیله ای است که طولانی مدت استفاده می شود پس در انتخاب رنگ آن باید دقت شود. در مطالعه ای که در سال 2022 انجام شده است بهترین رنگ مبل سال سه رنگ خاکستری، سبز ، آبی و صورتی هستند. خاکستری در صدر این انتخاب رنگ قرار می گیرد به این خاطر که از بین رنگ های خنثی پرکاربردترین آنهاست.

در مرحله بعد سبز و آبی هستند. این دو رنگ برگرفته از طبیعت هستند و به این دلیل افراد به این رنگ ها روی می آورند. رنگ چهارم در این لیست صورتی است که هر کسی سراغ آن نمی رود مگر کمی جسارت به خرج بدهد. رنگ آخر در این لیست رنگ کرم می باشد که به دلیل خاصیت خنثی براحتی با دکور شما هماهنگ می شود.

کمپانی پنتون رنگ آبی بنفش را به عنوان رنگ سال معرفی کرد. رنگ آبی بنفش رنگی پر انرژی، آرامش بخش، گرم و شاد توصیف می شود که هم خاصیت های رنگ آبی و هم بنفش را یکجا دارد. به عنوان زیباترین رنگ مبل سال می توان رنگ آبی بنفش را در مبلمان استفاده کرد و با ترکیب با دکوراسیون خانه فضایی جذاب و خلاقانه ایجاد کرد.

بهترین رنگ مبل کلاسیک

یکی از پرطرفدارترین مبل ها، مبلمان کلاسیک هست. انتخاب رنگ مبل هم مسئله مهمی است که در جذابیت مبل کلاسیک تاثیر بسزایی دارد و در صورتیکه به درستی انتخاب نشود از این جذابیت می کاهد. سه رنگ اصلی که به عنوان بهترین رنگ مبل کلاسیک می توان نام برد در ادامه آمده است.

رنگ قهوه ای یکی از پایه ثابت های انتخاب رنگ در هر نوع مبلمانی است. طیف رنگی تیره و روشن این رنگ در مبلمان کلاسیک استفاده می شود.

ترکیب رنگ طلایی و سفید زیبایی مبلمان کلاسیک را دو چندان می کند. از رنگ طلایی در تاج، پایه ها و دسته های مبل بسیار استفاده می شود. ترکیب رنگ سفید و طلایی فضای شما را بزرگ تر از آ نچه هست نشان می دهد و همچنین از ترکیب رنگ هایی که همیشه علاقه مندان خود را دارد و از مد نمی افتد.

رنگ طوسی هم از جمله رنگ هایی است که افراد با سلایق مختلف برای مبلمان کلاسیک خود می پسندند و مبل کلاسیک را شیک تر نشان می دهد. رنگ طوسی هم در دو طیف رنگی تیره و روشن برای مبل استفاده می شود.

بهترین رنگ برای مبلمان نشیمن

انتخاب رنگ مبل راحتی یکی از ابتدایی ترین کارهاست چون براساس آن می توانید سایر وسایل را انتخاب کنید. انتخاب رنگ مبل راحتی اهمیت زیادی دارد. انتخاب رنگ خنثی برای مبل راحتی می تواند بهترین روش باشد چون دست شما باز است که دکوراسیون خود را راحتی تغییر دهید و با هر سبکی ست کنید.

پرفروش ترین رنگ مبل راحتی رنگی مبل راحتی تیره یا روشن است که آن را با کفپوش خانه یا با رنگ دیوار ست کنید. بهترین رنگ برای مبلمان نشیمن می تواند دو حالت داشته باشد یا مبل راحتی را با رنگ تیره کفپوش یکی قرار دهید که مبل کمتر به چشم می آید مگر اینکه تغییراتی در مبل داشته باشید مثل اینکه پایه های مبل چوبی با رنگ متضاد یا از جنس فلزی باشد که مبل خود را نشان دهد.

اگر رنگ مبل راحتی را روشن انتخاب کنید به طور مثال رنگ سفید؛ باید به این فکر کنید که از فضا چطور استفاده کنید و در انتخاب جنس پارچه هم دقت کنید که تمیز کردن لکه و کثیفی از آن راحت باشد. بهترین رنگ برای مبلمان نشیمن رنگ های خنثی است که که بتوانید براحتی بقیه وسایل دکوراسیون منزل را هم انتخاب کنید. حتی زمانی که نیاز به تغییر دکوراسیون داشتید کار زمان بر و سختی نباشد.

پرفروش ترین رنگ مبلمان

انتخاب رنگ مبل باید به شکلی باشد که اگر زمانی خواستید چیدمان منزل را تغییر دهید براحتی امکان پذیر باشد. اولین سوالی که باید به آن توجه کنید این است که کدام رنگ را انتخاب کنیم. به طور کلی می توان گفت سه رنگ محبوب و پرفروش در حال حاضر خاکستری، صورتی و آبی هستند. درادامه انواع پرفروش ترین رنگ مبلمان را با هم بررسی می کنیم.

رنگ های مبل براساس بیشترین جستجو در گوگل شامل رنگ های زیر است:

مبلمان خاکستری هم از جمله رنگ هایی است که جلوه ای متفاوت را نشان می دهد.هر دو رنگ خاکستری تیره و روشن در مبلمان استفاده می شود که ترکیب رنگ خاکستری تیره با رنگ های متضاد طرفداران زیادی دارد.

مبل آبی هم علاقه مندان زیادی دارد، به دلیل خاصیت خنثی می توانید این رنگ را به آسانی با رنگ های دیگر ست کنید. رنگ آبی محیط را بزرگ تر نشان می دهد و باعث سرزندگی محیط می شود. به طور مثال می توانید آبی را با رنگ زرد ترکیب و برای چیدمان منزل استفاده کنید. این دو رنگ به نوعی مکمل و در عین حال متضاد هم هستند فضا را متعادل می کند.

رنگ طلایی هم که خاصیت گرم دارد را می توان در پایه مبل، یا اجزای دیگر دکوراسیون استفاده کرد تا شیک تر دیده شود. البته فقط همین دو رنگ نیست، می توانید مبل آبی را با رنگ های صورتی، کرم، سفید و یا حتی طوسی هم ترکیب کنید.

رنگ سفید برای مبل از جمله رنگ هایی است که از مد نمی افتد. فقط در هنگام انتخاب این رنگ دقت کنید جنس پارچه مبلمان به گونه ای باشد که در صورت لک شدن براحتی تمیز شود.

سبز رنگ آرامش بخشی است که از طبیعت الهام گرفته و می تواند پیشنهاد جذابی برای دکوراسیون باشد. تنوع طیف های رنگی سبز این اجازه را می دهد که برای انواع سبک های کلاسیک، مدرن و سنتی و … از تناژ رنگی مخصوص آن استفاده کنید.

انتخاب رنگ مبل مشکی هم طرفداران خاص خود را دارد که می توان با رنگ سفید ترکیب کرد که جلوه ای ویژه به دکوراسیون منزل می دهد. البته رنگ مشکی به این دلیل که با همه رنگ ها ست می شود اغلب طرفداران خود را دارد.

مبلمان قرمز اغلب جوان پسند است و در خانه جوان ها دیده می شود. اگر با حوصله و حرفه ای انتخاب کنید می توانید ز

امروزه به خاطر تنوع بالای مبل در بازار علاوه بر انتخاب مبلمان، اینکه چه رنگی انتخاب شود هم موضوعی است که به طور جداگانه باید روی آن فکر کنید. در نظر گرفتن برخی نکات و در کنار آن کمی خوش انتخاب رنگ های مختلف و جسورانه برای ترکیب رنگ مبلمان منزل ریسک بزرگی محسوب می شود که اگر به درستی انجام شود نتیجه ای باور نکرنی به همراه دارد، چرا که مبلمان به عنوان یکی از اصلی ترین نقاط کانونی خانه محسوب شده و بسیار مورد توجه قرار می گیرد. اما نکته ای که وجود دارد این است که، تطابق بین رنگ چوب، پارچه و حتی محیط اطراف مبلمان فرایند پیچیده ای است که نیاز به اطلاعات خاص و انتخاب درست و مناسبی دارد.

با توجه به اهمیت این موضوع شیک و تک تصمیم دارد در این مطلب، اطلاعات کاربردی و مفیدی را در مورد انتخاب رنگ مبل با شما به اشتراک گذارد تا علاوه بر جلوه و زیبایی، آرامش را به خانه بیاوریم.

رنگ مبل را چطور انتخاب کنم ؟

مبل ها به عنوان یک نقطه کانونی در خانه جلوه گری می کنند بنابراین اگر ترکیب رنگ مبلمان منزل خاص تر و متفاوت تر باشد، میزان جلب توجه را بالا برده و موثرتر عمل می کند. و اما ایجاد تضاد و یا هارمونی از اصلی ترین موارد برای تزیین و چیدمان دکور یک خانه محسوب می شود. بنابراین حین انتخاب ترکیب رنگ مبلمان منزل توجه به المان هایی نظیر، رنگ دیوارها، کفپوش ها، پرده و … بسیار موثر است. چرا که ترکیب برخی از رنگ ها در کنار یکدیگر باعث کرختی و برخی دیگر باعث ایجاد التهاب و خشم و بعضی باعث ایجاد آرامش و شادی می شود.

بنابراین بهتر است قبل از انتخاب ترکیب رنگ مبلمان منزل اطلاعاتی در مورد تأثیر رنگ ها بر خلق و خوی افراد بدانید، سپس رنگ درست را از آلبوم رنگ ها انتخاب کرده و دکور بی نظیری را طراحی کنید.

اگر بخواهیم در اینجا به طور خلاصه در مورد روانشناسی رنگ ها صحبت کنیم می توانیم بگوییم، استفاده زیاد برخی از رنگ های گرم و تند مانند قرمز آتشین و یا زرد باعث ایجاد عصبانیت و خشم شده و باعث می شوند فضا کوچک تر به نظر برسد. اما استفاده از آن ها در مقیاس های کم در محیط حس پویایی، سر زندگی و حرکت را به وجود می آورد.

استفاده برجسته از رنگ های سردی مانند آبی و سبز باعث ایجاد کرختی و بی حسی می شود اما استفاده در مقیاس کم از این رنگ ها حس آرامش و سکون را ایجاد کرده و همین طور فضا را بزرگتر جلوه می دهند.

و در انتها نگاه کردن به رنگ های خنثی علاوه بر اینکه مانع خستگی چشم می شود، استرس را از بین برده و باعث ایجاد حس آرامش در افراد می شود.

بنابراین توصیه می کنیم حین انتخاب و ایجاد ترکیب بندی رنگ برای مبلمان منزل بیشترین توجه خود را به استفاده از رنگ های خنثی و ترکیب این رنگ ها با مقیاس کوچکی از رنگ های سرد و یا گرم اختصاص دهید.

روش های ترکیب رنگ مبلمان منزل

در این بخش به شیوه های ترکیب رنگ مبلمان، که به شما کمک می کند تا استفاده موثرتری از رنگ ها در دیزاین خانه داشته باشید اشاره خواهد شد.

ایجاد هارمونی بین مبلمان و عناصر تزئینی خانه

زمانی که شما هارمونی درست و مناسبی را برای دکوراسیون یک فضا به وجود می آورید، نگاه های تحسین برانگیزی را جلب می کنید. برای ایجاد هارمونی بین ترکیب رنگ مبلمان با عناصر موجود در محیط می توان به هارمونی بین رنگ پرده و مبلمان، هارمونی بین رنگ و پارچه مبلمان با میز ناهار خوری و یا هارمونی رنگ دیوارها با رنگ مبلمان که به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است توجه کنید. برای هارمونی بین دیوار و رنگ مبلمان باید یکی از نزدیک ترین دیوارها به محل چیدمان مبل ها با کاغذ دیواری یا دیوار پوش های هم رنگ پوشانده شود. البته برای این کار لازم نیست حتماً از یک رنگ کاملاً یکسان استفاده کنید بلکه سایه های مختلف از یک رنگ مشترک می توان به خوبی این نقش را ایفا کند.

ایجاد تضاد در ترکیب رنگ مبلمان

ایجاد تضاد در ترکیب رنگی مبلمان باعث شکست زاویه دید و ایجاد جذابیت و جلوه خاص می شود. استفاده از این روش باعث بالا رفتن تنوع رنگی در خانه شما شده و حس شادی بیشتری را فراهم می کند. برای استفاده از این ترکیب، روش های مختلفی وجود دارد، مثلاً انتخاب و خرید یک سرویس مبلمان با ترکیب رنگی متضاد و یا انتخاب کوسن های متضاد برای مبل های یکدست و یک رنگ، ایجاد تضاد بین مبل و کفپوش های خانه می تواند این ترکیب را به وجود بیاورید.

بهتر است حین انتخاب ترکیب رنگ برای ایجاد تضاد از رنگ های خالص و اصلی استفاده نکنید، انتخاب رنگ های هم خانواده یا سایه ای نتیجه بهتری را می آفریند. از اصیل ترین رنگ های متضاد استفاده شده در کنار یکدیگر می توان به سیاه و سفید اشاره کرد، که البته استفاده از این ترکیب برای هر خانه و هر سبک از دکوراسیونی پیشنهاد نمی شود. ( در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد)

ایجاد بالانس رنگی در ترکیب رنگ مبلمان

ترکیب رنگ مبلمان منزل حساس تر خواهد شد زمانی که خنثی بودن رنگ های محیط باعث می شود تا مبل ها نقش تعیین رنگ فضای منزل را به دوش بکشند. در چنین مواقعی با رنگ های شاد حال و هوای خانه را به سمت تعادل پیش برده و از سردی و یکنواختی فضا و یا تیرگی و یا روشنی یک نقطه می کاهد. البته این موضوع برای خانه های که چیدمانی به سبک مینیمال دارند کمی متفاوت است.

ترکیب رنگی مبلمان سفید با هر رنگی

با توجه به علم روانشناسی رنگ ها، همان طور که پیش تر هم گفته شد هر رنگی بازتاب خاصی بر روی افکار، احساسات و در نتیجه خلق و خوی انسان دارد. اما خاصیت رنگ سفید ایجاد تعادل در بازتاب مثبت و منفی هر رنگ و در نتیجه افزایش آرامش در افراد است. بنابراین اضافه کردن هر نوع پالپ رنگی به رنگ سفید یک روش هوشمندانه برای شیرجه زدن به کلکسیون رنگ ها بدون کوچک ترین نگرانی از بازتاب آن می باشد.

استفاده از ترکیب رنگ های خنثی در مبلمان منزل

اگر به دنبال سادگی و آرامش هستید یا جزء طرفداران سبک مینیمال محسوب می شوید، ترکیب رنگی مبلمان منزلتان را باید از رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری، توسی و یا سیاه انتخاب کنید. استفاده از ترکیب متضاد سفید و سیاه برای چنین افراد و چنین سبکی بسیار عالی است.

ترکیب رنگ مبلمان در سبک مدرن

طرفداران سبک مدرن اغلب از رنگ سفید و یا رنگ های خنثی در ترکیب عناصر و متریال های موجود از جمله مبلمان، در دکوراسیون خود استفاده می کنند. برای جلو بیشتر دکوراسیون مدرن می توان یکی از رنگ های کلاسیک را به فضای مدرن خود اضافه کرده و حتی از تکرار این رنگ لذت ببرید. برای این کار می توانید دو یا 3 مبل تک نفره با رنگ های گرم یا سرد مانند آبی، قرمز روشن ، سبز را را در لابه لای مبل های خنثی خود جای داده و شاهد بازتاب زیبا و آرامش بخش آن ها باشید.

ترکیب رنگ مبلمان منزل با توجه به متراژ خانه

ایجاد چشم انداز مناسب در یک فضا یکی از اصلی ترین هدف های یک دکوراتور ماهر است و از آنجایی که مبلمان منزل تأثیر زیادی بر چشم انداز می گذارند، انتخاب ترکیب رنگی مناسب و قیمت تعمیرات مبل می تواند شما را به این هدف نزدیک کند. برای این کار کافیست نگاهی به متراژ خانه و محل قرار گیری مبلمان خود بیندازید. چنانچه این فضا وسعت کافی و حتی بزرگی دارد استفاده از مبل با ترکیب رنگی گرم مانند قرمز، زرشکی و .. توصیه می شود و اما اگر فضای شما کم است حتما از ترکیب رنگی مبل های خنثی با رنگ های سرد مانند آبی و سبز کمک بگیرید تا فضای شما بزرگ تر و دلباز تر به نظر برسد.

سلیقگی موجب دکوراسیون زیبا در منزل می شود.
در این مقاله از سعی کردیم مطالبی راجع به انتخاب رنگ مبل بیان کنیم که بتوانید براحتی بهترین رنگ مبل کلاسیک ودر عین حال جدیدترین رنگ مبل را برای منزل یا محل کارتان انتخاب کنید.