عمومیکسب و کار ایرانی

ویزای سرمایه گذاری دبی

مزایای سرمایه گذاری در دبی

مزایا و معایب دریافت اقامت در هر کشور از طریق سرمایه گذاری برای هر شخص متفاوت است. به عنوان مثال برای فردی که می خواهد در یکی از کشورهای خاورمیانه زندگی کند تا راحت بتواند به ایران برگردد. دبی بهترین گزینه است. در مقابل اگر شخصی به دنبال دریافت تابعیت برای استفاده از پاسپورت و حقوق شهروندی یک کشور باشد. دبی را در اولویت اول مهاجرت قرار نمی دهد. زیرا افراد غیر عرب باید 30 سال در دبی اقامت کنند تا بتوانند پاسپورت بگیرند. (در برخی از روش های سرمایه گذاری هیچ وقت امکان دریافت پاسپورت و شهروندی دبی وجود نخواهد داشت).

این موضوع مشخص می کند که باید متناسب با شرایط و ارزش های خود مشخص کنید که مهاجرت به دبی از طریق سرمایه گذاری چه مزیت ها و معایبی برای شما دارد. برای راهنمایی بهتر شما در ادامه به چند مورد از مزیت های عمومی سرمایه گذاری و زندگی در دبی اشاره می کنیم:

شما در کشوری ثروتمند و در حال توسعه زندگی خواهید کرد که برنامه های بسیاری برای تبدیل شدن به یک کشور پیشرفته دارد. و روز به روز به امکانات بیشتری دسترسی خواهید داشت. شما می توانید در هر منطقه ای از دبی یا امارات ملک بخرید یا یک شرکت راه اندازی کنید. معمولاً محدودیت مکانی برای سرمایه گذاری در دبی وجود ندارد.

اخذ اقامت امارات از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت | بهترین سرمایه گذاری در دبی

دریافت اقامت موقت برای زندگی در دبی راحت است و افراد می توانند به همراه خانواده شان به این کشور مهاجرت کنند. (البته در صورتی که گواهی اثبات تمکن مالی ارائه داده باشند). در مناطق آزاد امارات مانند برخی از قسمت های دبی نیازی به پرداخت گمرک ندارید. البته در مناطقی که گمرک وجود دارد نیز هزینه زیادی از شما دریافت نمی شود.

اگر بعد از گذشت مدت زمان مشخص موفق به دریافت پاسپورت امارات شوید. امکان مسافرت به بسیاری از کشورهای جهان را بدون نیاز به ویزا خواهید داشت. اقامت موقت افراد در دبی به راحتی تمدید می شود و اگر مشکلات قضایی یا از بین رفتن سرمایه وجود نداشته باشد. افراد می توانند ویزای اقامتی خود را برای چند سال دیگر تمدید کنند تا زمانی که به شهروند تبدیل شوند.

واحد پولی امارات بسیار ارزشمند است و با کسب درآمد در این کشور می توانید مخارج دلاری داشته باشید. کسب و کارهای اماراتی در حوزه های مختلفی فعالیت می کنند. و اگر شرکتی در این کشور یا در شهر دبی راه اندازی کنید. می توانید با سایر کسب و کارهای داخل کشور و حتی شرکت های بین المللی کار کنید.

دبی و امارات جزو کشورهای تحت تحریم آمریکا نیستند! در این کشور ثبات اقتصادی و سیاسی وجود دارد. رمایه گذاران اماراتی از استارتاپ ها به شدت حمایت می کنند. و اگر بیزینس پلنی ببینند که می تواند سوددهی خوبی داشته باشد. در کوتاه ترین زمان ممکن سرمایه لازم برای توسعه آن را در اختیار شما قرار خواهند داد.

تنها معایب سرمایه گذاری در دبی این است که احتمالاً شما مجبور خواهید شد. یک شریک اماراتی را نیز به کسب و کار یا سرمایه گذاری خود اضافه کنید. همچنین نمی توانید به راحتی اقامت دائم این کشور را دریافت کنید و به عنوان تبعه دبی شناخته شوید.

بررسی استانداردهای سرمایه گذاری در دبی

قبل از اینکه به سرمایه گذاری در دبی بپردازید، بهتر است استانداردهای سرمایه گذاری در امارات، مانند نرخ بیکاری، نرخ تولید ناخالص داخلی را بررسی کنید. با این کار می توانید از یک سرمایه گذاری ناموفق و از بین رفتن سرمایه خود جلوگیری کنید. در این بخش مهم ترین شاخص هایی را که قبل از سرمایه گذاری در امارات باید با آن ها آشنا باشید بررسی خواهیم کرد.

نرخ بیکاری در امارات

نرخ بیکاری در امارات در سال های اخیر تا حدودی افزایش پیدا کرده است. نرخ بیکاری امارات در سال 2019، 2/64 درصد بود و در سال 2020 تا 5 درصد افزایش یافت. اما با وجود پروژه طولانی مدتی که دولت امارات طراحی کرده است، پیش بینی می شود نرخ بیکاری این کشور در سال 2022 به 3/5 درصد و در سال 2023 به 3 درصد کاهش پیدا کند.

نرخ تولید ناخالص داخلی در امارات

نرخ تولید ناخالص داخلی در امارات در سال 2019 برابر با 1/7 درصد و معادل 417 میلیارد دلار بود. اما با وجود شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر کسب و کارهای سراسر جهان، نرخ GDP امارات هم به اندازه 5/9 درصد کاهش پیدا کرد و به 358 میلیارد دلار رسید. در سال 2021 نرخ تولید ناخالص داخلی به 3/1 درصد رسید و میزان تولید ناخالص داخلی تا 410 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. انتظار می رود در سال 2022 این افزایش همچنان ادامه داشته باشد.

نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها در امارات

یکی از شاخص های مهم برای سرمایه گذاری در دبی، نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها است. در حال حاضر نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها در امارات برابر با صفر درصد است و همین باعث می شود سرمایه گذاری در شرکت های این کشور برای سرمایه گذاران خارجی خیلی جذاب به نظر برسد. با این وجود دولت امارات در ژانویه سال 2022 اعلام کرد که قرار است از ماه ژوئن سال 2023 مالیات 9 درصدی بر سود کسب و کارها اعمال شود.

نرخ کنترل فساد در امارات

حدود سه سال است که نرخ کنترل فساد در امارات بدون تغییر و روی 21 درصد مانده است. شاخص نرخ کنترل فساد، کشورها را بر اساس میزان فساد در بخش عمومی آن ها رتبه بندی می کند. طبق پیش بینی های انجام شده، انتظار می رود نرخ کنترل فساد امارات تا 18 درصد کاهش پیدا کند.

نرخ مصادره اموال در امارات

منظور از نرخ مصادره اموال، میزان خطری است که سرمایه افراد ساکن در کشورها در صورت وقوع اتفاقاتی مثل عوض شدن حکومت با آن مواجه است. نرخ مصادره اموال استانداردی بین 1 تا 7 است. هر چه این عدد بالاتر باشد خطر سلب مالکیت افراد از سرمایه  خود افزایش پیدا می کند. در سال های اخیر نرخ مصادره اموال در امارات کم و حدود 2 بوده است.

شرایط سرمایه گذاری در دبی

امارات متحده عربی یک محیط تجاری مطلوب به سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهد. وجود امکانات زیرساختی عالی، نیروی کار متخصص و حرفه ای و ارائه خدمات سفارشی باعث شده است سرمایه گذاری در دبی نسبت به سایر کشورها برتری های خاصی داشته باشد. دبی با ایجاد یک برنامه ویزای منحصربه فرد مبتنی بر سرمایه گذاری برای اقامت در امارات متحده عربی شرایط خاصی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند که بتوانند علاوه بر دریافت اقامت دبی برای خود و خانواده شان، در محیطی که از نظر میزان درآمد، سود و نرخ مالیات بسیار جذاب است کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

ویزای سرمایه گذاری در دبی

ویزای سرمایه گذاری در دبی برای اتباع خارجی مناسب است که قصد دارند کسب و کار خود را در این شهر راه اندازی کنند یا می خواهند در یکی از کسب و کارهای موجود در دبی سرمایه گذاری کنند. میزان اعتبار ویزای سرمایه گذاری امارات حدود دو تا سه سال است و در این مدت دارنده ویزا حق اقامت در امارات متحده عربی و ورود و خروج از این کشور را خواهد داشت.

 فردی که ویزای سرمایه گذاری دبی را دریافت می کند واجد شرایط دریافت کارت شناسایی اماراتی، افتتاح حساب بانکی، دریافت گواهینامه رانندگی امارات و بسیاری از خدمات ضروری دیگر خواهد شد. یکی دیگر از مزایای این ویزا امکان حمایت از همسر، فرزندان و والدین متقاضی برای ورود به امارات است.

راه های سرمایه گذاری در دبی

چهار روش برای سرمایه گذاری در دبی وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

 • ثبت شرکت
 • خرید ملک
 • کارآفرینی
 • خرید اوراق قرضه

هر یک از این روش ها شرایط و قوانین مربوط به خودشان را دارند و ممکن است حداقل سرمایه برای هر روش با دیگری متفاوت باشد.

سرمایه گذاری در دبی از طریق ثبت شرکت

در حال حاضر بیش از 2100 مجوز تجاری برای راه اندازی کسب و کار در دبی ارائه می شود. اخیرا قوانین مربوط به سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در این کشور ساده تر شده اند و سرمایه گذاران خارجی در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد دبی می توانند مالکیت صددرصدی شرکت خود را داشته باشند. این نوع ویزا 3 ساله است و متقاضیان در صورت تمایل می توانند آن را تمدید کنند.

این ویزا به سرمایه گذارانی داده می شود که سهام یک شرکت موجود در دبی را به ارزش حداقل 72 هزار درهم خریداری کرده باشند، یا با سرمایه گذاری همین مقدار پول یک شرکت در دبی تاسیس کنند. سرمایه گذاران خارجی برای راه  اندازی کسب و کار در یکی از مناطق آزاد دبی نیاز به اسپانسر یا شرکای محلی ندارند. همچنین شرکت ها معاف از مالیات هستند. فرآیند درخواست این نوع ویزای سرمایه  گذاری، با توجه به متغیرهای زیادی مانند منطقه ای که شرکت در آن واقع شده است و ماهیت کسب و کار متفاوت است.

مزایای ثبت شرکت در امارات

مزایای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در دبی شامل موارد زیر هستند:

 • در حال حاضر با توسعه فناوری در امارات، روند  ساده تر شده است و کاغذ بازی های کمتری دارد و تنها در عرض چند روز می توانید شرکت خود را در این کشور ثبت کنید.
 • امکان استخدام نیروی کار خارجی
 • مالیات صفر درصدی برای شرکت ها
 • وجود بیش از 20 منطقه آزاد در دبی: در مناطق آزاد دبی امکان مالکیت صددرصدی کسب و کار و بازگشت 100 درصد سرمایه وجود دارد.
 • امکان بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته
 • موقعیت جغرافیایی مناسب
 • وجود زیرساخت های درجه یک
 • فرآیند آسان دریافت ویزا
 • حمایت فوق العاده دولت امارات

سرمایه  گذاری در دبی از طریق خرید ملک

سرمایه  گذاری در دبی از طریق خرید ملک برای افرادی مناسب است که در یک ملک مسکونی به ارزش یک تا پنج میلیون درهم سرمایه گذاری می کنند. درصورتی که چند سرمایه گذار بخواهند به صورت مشترک یک ملک در دبی خریداری کنند، باید سهام هر یک از آن ها به اندازه یک میلیون درهم باشد. ملکی که در آن سرمایه گذاری می کنید باید مسکونی باشد و در مناطق آزاد دبی واقع شده باشد.

مدت اعتبار این ویزا بین سه تا پنج سال است و تا زمانی که صاحب ملک داخل کشور باشد قابل تمدید است. اما اگر صاحب ملک بیش از 180 روز در امارات حضور نداشته باشد نمی تواند خود را تمدید کند. ویزای سه ساله برای افرادی صادر می شود که ملکی به ارزش حداقل یک میلیون درهم خریداری کرده باشند و ویزای پنج ساله به سرمایه گذارانی اعطا می شود که ملک آن ها حداقل پنج میلیون درهم ارزش داشته باشد.

سرمایه  گذاری در دبی از طریق کارآفرینی

سرمایه  گذاری در دبی از طریق کارآفرینی یکی از روش های ساده اخذ اقامت دبی است که از طریق آن متقاضیان می توانند با ارائه یک طرح کسب و کار مناسب، ویزای پنج ساله اقامت در امارات را دریافت کنند. برای دریافت این ویزا باید ابتدا یک طرح کسب و کار به دولت امارات ارائه دهید، دولت این طرح را بر اساس میزان منفعتی که برای کشور دارد بررسی کرده و درصورتی که تشخیص دهد طرح سودآور است، آن را تائید می کند. بعد از تائید طرح متقاضی می تواند محل راه اندازی استارتاپ یا کسب وکار خود را مشخص کند. درنهایت بعد از اخذ ویزای کارآفرینی دبی، سرمایه گذار می تواند برای خانواده خود هم اقامت بگیرد. حداقل میزان سرمایه گذاری برای کارآفرینی در دبی پنج میلیون درهم است.

سرمایه  گذاری در دبی از طریق خرید اوراق قرضه

یکی از روش های پربازده سرمایه گذاری در دبی خرید اوراق قرضه است. طرح اوراق قرضه ملی امارات فقط محدود به شهروندان این کشور نیست و اتباع امارات و سایر افراد مقیم این کشور که بالای 21 سال سن داشته باشند می توانند اوراق قرضه خریداری کنند. در زمینه خرید اوراق قرضه هیچ محدودیتی برای درآمد فرد وجود ندارد. زیرا هدف این نوع سرمایه گذاری پس انداز کردن پول برای آینده است.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در دبی

اگر قصد سرمایه گذاری در دبی یا تاسیس شرکت در این شهر را دارید، به مدارک زیر برای ارائه درخواست نیاز خواهید داشت:

 • فرم پر شده درخواست ویزای سرمایه گذاری
 • اصل گذرنامه و کپی آن که باید بیشتر از 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • اگر تمایل دارید در مناطق آزاد دبی سرمایه گذاری کنید باید مجوز تجارت در این مناطق را دریافت کنید
 • آدرس ثبت شده شرکت مربوطه
 • رزرومه متقاضی

حداقل سرمایه گذاری در دبی

حداقل میزان سرمایه گذاری در دبی با توجه به نوع سرمایه گذاری که انتخاب می کنید، متفاوت است. در کل کمترین میزان سرمایه گذاری در دبی برای خرید ملک است که معادل یک میلیون درهم است. همچنین خرید ملک ساده ترین روش دریافت اقامت دبی از طریق سرمایه  گذاری محسوب می شود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در دبی

مزایای سرمایه گذاری در دبی:

 • رشد و نوآوری مداوم
 • امکان دریافت اقامت امارات
 • وضعیت اقتصادی و سیاسی پایدار
 • امنیت بالا
 • مالیات بر درآمد صفر درصدی
 • بازده خوب سرمایه  گذاری ها

معایب سرمایه گذاری در دبی:

 • حتی با وجود سرمایه گذاری در امارات، امکان اخذ اقامت دائم این کشور وجود ندارد
 • هزینه های اولیه برای ثبت و خرید شرکت بالا هستند.

منبع: املاک یونایتد سون