سبک زندگی

افزایش مستمری معیشتی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی

به گزارش تجارت نیوز ، در روزهای گذشته چند خبر مهم در ارتباط با مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی منتشر شد؛ خبر مهم اول افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان بهزیستی بود. خبر مهم دیگر افزایش 20 درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد بود. اما مهمترین اخباری که در ارتباط با مددجویان این نهاد حمایتی منتشر شد به جاماندگان سهام عدالت و پرداخت یارانه رمضان مربوط می شد.

انتشار این اخبار چند سوال مهم را مطرح می کند: از جمعیت 82 میلیون نفری ایران چند نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند؟ مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی چقدر است؟ آیا این افراد به سایر یارانه های نقدی هم دسترسی دارند؟

افزایش مستمری ها در سازمان بهزیستی

بیست و چهارم فروردین ماه امسال، سید مرتضی حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی به ایسنا گفت: مستمری معیشتی مددجویان بهزیستی 20 درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص افزایش مستمری مراکز شبانه روز گفت: این اتفاق در هفته های آینده به پیشنهاد سازمان بهزیستی در هیات وزیران تصویب شد.

برابر این صحبت ها برای سال 1401 سازمان بهزیستی مطابق جدول ذیل هر ماه به مددجویان تحت پوشش خود از 420 هزار تومان تا یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان در ماه مستمری خواهد داد.

مبلغ مستمری  مددجویان بهزیستی در سال 1401

جمعیت مددجویان بهزیستی

افزایش 20 درصدی مستمری های سازمان بهزیستی شامل چند نفر خواهد شد؟ سید مرتضی حسینی درباره تعداد مددجویان این سازمان به ایسنا گفت است: نزدیک به 2 میلیون و 80 هزار خانوار مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. جمعیت این عده حدود 7 میلیون نفر است.

مطالعه بیشتر: حمایت پورابراهیمی از افزایش نرخ ارز

مطابق این صحبت ها از این جمعیت هفت میلیون نفری، یک میلیون و 100 هزار خانوار ( معادل 2 میلیون و 100 هزار نفر) مستمری معیشتی دریافت می کنند. بخشی از مددجویان در دهک های پایین و ضعیف جامعه هستند اما ستمری معیشتی دریافت نمی کنند.

به گفته حسینی، سازمان بهزیستی برای سال 1401 برنامه تحت پوشش قرار دادن دهک های نابرخوردار را در نظر دارد. یک میلیون و 700 هزار خانوار پشت نوبت برای دریافت مستمری هستند. سازمان بهزیستی در نظر داشت سال گذشته 500 هزار خانوار را وارد چرخه کند که متاسفانه اعتبارات لازم ارائه نشد.

افزایش مستمری ها در کمیته امداد امام خمینی

به فاصله پنج روز از اعلام خبر افزایش مستمری های مددجویان بهزیستی، سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی هم از افزایش 20 درصدی مستمری های مددجویان تحت پوشش این سازمان خبر داد.

به گفته بختیاری این افزایش از امشب که موعد پرداخت مستمری های فروردین ماه مددجویان است. لحاظ خواهد شد.
مطابق این صحبتها برای سال 1401 نیز مبلغ مستمری های کمیته امداد معادل سازمان بهزیستی خواهد بود. مددجویان کمیته امداد ماهانه از 420 هزار تومان تا یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان مستمری می گیرند.

جمعیت مددجویان کمیته امداد

سعید زارع زاده رئیس مرکز برنامه ریزی و پژوهش کمیته امداد امام خمینی آبان ماه سال گذشته در مورد جمعیت مددجویان تحت پوشش این نهاد به ایسنا گفت: 2 میلیون و 427 هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند. یک میلیون و 700 هزار سالمند، 51 هزار دانشجو، 81 هزار بیمار خاص و صعب العلاج، 402 هزار نفر فرزندان ایتام و محسنین، یک میلیون و 119 هزار زن سرپرست خانوار، 60 هزار کودک زیر پنج سال و 58 هزار مادر باردار هستند. همه این افراد از این نهاد خدمات دریافت می کنند

مطالعه بیشتر: حقوق تیرماه بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شد

مطابق این صحبتها در نیمه نخست سال 1400 تعداد 100 هزار خانوار از پوشش حمایتی کمیته امداد خارج و در مقابل 200 هزار خانوار دیگر تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار گرفتند.

مستمری های جدید چقدر ارزش دارد؟

یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که بالغ بر چهارده میلیون نفر از جمعیت 82 میلیون نفری ایران تحت پوشش حمایت های کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی هستند.
فرض کنیم این جمعیت قرار است در طول سال 1401 از 420 تا یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان مستمری دریافت کند.
این درحالی است که حداقل دستمزد کنونی رقمی معادل 5٫7 میلیون تومان در ماه است. از طرف دیگر هرچند گزارش دقیقی از خط فقر وجود ندارد اما طبق محاسبات شورای عالی کار تا پایان سال گذشته حدقل هزینه یک خانوار معمولی و متوسط نزدیک به 10 میلیون تومان بوده است.
با این محاسبات واضح است که افزایش 20 درصدی مستمری های مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هیچ سنخیتی با هزینه های زندگی ندارد.
به باور کارشناسان اما همین مستمری های ناچیز نقش پرنگی در زندگی دهک های درآمدی نابرخوردار دارند.
از این منظر دوراز انتظار نیست که به دلیل مشکلات معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی عموم مددجویان تحت پوشش این دو نهاد حمایتی دریافت کننده تمام یارانه های نقدی باشند که دولت آنها را پرداخت می کند.
محض یادآوری در حال حاضر یارانه نقدی هدفمندی یارانه ها، یارانه معیشتی به صورت ماهانه و مستمر از طرف دولت به بخش هایی از جامعه پرداخت می شود. علاوه براین تاکنون سه نوبت یارانه نقدی مناسبتی به افراد مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت شده است.

مستمری تیرماه مددجویان بهزیستی واریز شد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور از واریز کمک هزینه معیشت تیرماه افراد دارای معلولیت و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خبر داد.

علیرضا انجلاسی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور با اشاره به واریز مستمری تیرماه مددجویان بهزیستی اظهار کرد: کمک هزینه معیشت مددجویان برای خانوارهای یک نفره 6 میلیون و 552 هزار ریال، برای خانوار های دو نفره 9 میلیون و 360 هزار ریال، برلی خانوارهای سه نفره، 13 میلیون و 104 هزار ریال، برای خانوارهای چهار نفره 16 میلیون و 848 هزار ریال و برای خانوارهای پنج نفره و بیشتر 20 میلیون و 592 هزار ریال واریز شده است.

مددجویان چشم انتظار دریافت معوقات

سازمان برنامه و بودجه وعده داده بود که تا 25 اسفند 1401 تمام معوقات را پرداخت کند اما خلف وعده کرده و هنوز خبری از پرداخت حق و حقوق معلولان نیست.
روزهای آخر سال 1401 درحالی سپری می شوند که هنوز 49 درصد از بودجه سازمان بهزیستی پرداخت نشده است و معلولان هشت ماه معوقه دارند.

سال به پایان رسید سفره معلولان رنگین نشد

بهزیستی می گوید که پرداخت معوقات منوط به اختصاص اعتبار است اما سازمان برنامه و بودجه سکوت کرده و معلولان هم در اعتراض به این شرایط تجمعات متعددی برگزار کرده اند.

سازمان برنامه و بودجه وعده داده بود که تا 25 اسفند 1401 تمام معوقات را پرداخت کند اما خلف وعده کرده و هنوز خبری از پرداخت حق و حقوق معلولان نیست.

جدول مستمری مددجویان بهزیستی در سال 1402

تعداد اعضای خانوار تحت پوشش مبلغ مستمری در سال 1402
تک نفره 655/200  تومان
دونفره 936/000 تومان
سه نفره 1/310/400 تومان
چهارنفره 1/684/800 تومان
پنج نفره 2/059/200 تومان

مستمری آذرماه مددجویان بهزیستی واریز شد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور از واریز مستمری آذرماه مددجویان تحت پوشش این نهاد خبر داد.
به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، علیرضا انجلاسی، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای اجرای بند 5 قانون اصلاح قانون بودجه سال 1401 کل کشور، مستمری آذر ماه مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور به حساب شان واریز شد.

وی افزود: براین اساس مستمری خانوار یک نفره 546 هزار تومان، مستمری خانوار دونفره 780 هزار تومان و مستمری خانوار سه نفره  یک میلیون و 92 هزار تومان است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: همچنین مستمری خانوار چهار نفره یک میلیون و 404 هزار تومان و مستمری خانوار پنج نفره و بیشتر یک میلیون و 716 هزار تومان است.

واریز ما به التفاوت مستمری مهرماه مددجویان سازمان بهزیستی

(1401/09/08) سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور از پرداخت ما به التفاوت مستمری مهرماه مددجویان سازمان بهزیستی خبر داد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا انجلاسی اظهار کرد: با همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور 30 درصد افزایش یافت که از آبان ماه به حساب مددجویان مستمری بگیر واریز شد.

وی با بیان این که ما به التفاوت مهرماه مستمری مددجویان امروز واریز شد، گفت: این ما به التفاوت برای خانواده های یک نفره یک میلیون 260 هزار ریال، خانوارهای دونفره یک میلیون 800 هزار ریال برای خانوارهای سه نفره 2 میلیون و 520 هزار ریال، برای خانوارهای چهار نفره سه میلیون و 240 هزار ریال و خانوارهای پنج نفره و بالاتر 3 میلیون و 960 هزار ریال پرداخت شده است.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور با بیان این که مستمری مددجویان از مهرماه 30 درصد افزایش داشته است در خصوص مبالغ جدید مستمری مددجویان گفت: با افزایش 30 درصدی مستمری نسبت به شهریور ماه در خانوارهای یک نفره از 420 هزار به 546 هزار تومان، در خانوارهای دونفره از 600 هزار به 780 هزار تومان، در خانوارهای سه نفره از 840 هزار به یک میلیون و 92 هزار تومان، در خانوارهای چهار نفره از یک میلیون و 80 هزار به یک میلیون و 404 هزار تومان و در خانوارهای پنج نفر و بیشتر از یک میلیون و 320 هزار به یک میلیون و 716 هزار تومان مستمری افزایش و در آبان ماه واریز شده است.

یارانه معیشتی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از این ماه افزایش پیدا می کند. پس از واریز دو مرحله یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار، برخی از اعضای اقتصادی دولت احتمال تبدیل آن به کالابرگ الکترونیکی را مطرح کردند. اما شب گذشته ابراهیم رئیسی اعلام کرد که فعلا موضوع کالابرگ منتفی است و تا وضع کالا برگ اطمینان بخش نشود، پرداخت نقدی یارانه معیشتی ادامه پیدا می کند.

یارانه معیشتی همان طرح حمایتی از یارانه بنزین است که از آبان 98 با افزایش قیمت بنزین به حساب برخی از سرپرست خانوار واریز می شود.یارانه معیشتی را حدود شصت میلیون نفر دریافت می کنند. یارانه معیشتی دهم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود .میزان یارانه معیشتی به ازای هر نفر 55 هزار تومان است البته قرار بود از سال جدید مبلغ یارانه افزایش پیدا کند اما این امر اتفاق نیفتاده است.

16 مهرماه بود که معاون امور مجلس رئیس جمهور در راستای ارتقای سطح معیشت مردم از جمله کارکنان دولت و بازنشستگان و لزوم رعایت عدالت در نظام پرداخت ها و بهبود معیشت آنان، عدالت در توزیع اعتبارات، عادلانه سازی پرداخت ها و افزایش قدرت خرید مردم از تقدیم لایحه دو فوریتی متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری به مجلس خبر داد. به دنبال این موضوع نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته جزییات لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1401 کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری را با 198 رای موافق تصویب کردند.

در بخشی از این مصوبه اما بر افزایش 30 درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور نیز اشاره شده است. به طوریکه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره افزایش حقوق افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی گفت: در ابتدای سال 20 درصد برای افزایش حقوق آنها اعمال شد و ما امروز 30 درصد را لحاظ کردیم. بر این اساس از ابتدای سال افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی مشمول افزایش 50 درصد حقوق می شوند.

افزایش مستمری معیشتی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی

پیش از این مبالغ مستمری معیشتی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای خانواده یک نفره ماهانه 420 هزارتومان، خانواده دو نفره 600 هزار تومان، سه نفره 840 هزار تومان، چهار نفره یک میلیون و 80 هزار تومان و پنج نفره یک میلیون و 320 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که با این افزایش 30 درصدی، به این ترتیب میزان مستمری خانوارها افزایش خواهد یافت.

زمان پرداخت معوقه مستمری مهرماه مددجویان

در این راستا سیدمرتضی حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور درخصوص زمان پرداخت معوقه مستمری مهرماه مددجویان تحت پوشش گفت: همزمان با پرداخت مستمری آبان ماه، قرار است دولت مابه التفاوت مستمری مهرماه مددجویان نهادهای حمایتی را نیز پرداخت کند تا آن را به حساب مددجویان واریز کنیم.

به گفته وی، با افزایش 30 درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش به این ترتیب مستمری خانوارهای یک نفره 550 هزارتومان، دو نفره 780 هزارتومان، سه نفره یک میلیون و 90 هزار تومان، 4 نفره یک میلیون و 400 هزار تومان و برای 5 نفر به بالا یک میلیون و 720 هزار تومان می شود.

یارانه معیشتی شهریور ماه مستمری بگیران بهزیستی واریز شد

یارانه معیشتی مستمری بگیران سازمان بهزیستی امروز 29 شهریور ماه 1401 به حساب شان واریز و قابل برداشت شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: یارانه معیشتی به بیش از یک میلیون و سیصد هزار خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی امروز 29 شهریور ماه واریز شد.

زودتر از همه در پایگاه خبری تصویر زندگی بخوانید:

آخرین اخبار یارانه نقدی و کم معیشتی در 24 ساعت گذشته

سید مرتضی حسینی افزود: علاوه بر این تعداد که 150 هزار خانوار آن در سال 1401 از چرخه افراد پشت نوبتی وارد سیستم شدند، اگر دولت و سازمان برنامه و بودجه کمک کنند، می توان افراد پشت نوبت دریافت مستمری معیشتی در سازمان بهزیستی، که به تعداد یک میلیون و 350 هزار خانوار است را وارد چرخه دریافت کنیم.

وی ادامه داد: باید در حوزه مستمری معیشتی کمک و تلاش بیشتری شود تا افراد پشت نوبتی که البته دیگر خدمات سازمان بهزیستی را دریافت می کنند هم وارد چرخه دریافت مستمری بشوند.

یارانه معیشتی مستمری بگیران سازمان بهزیستی چقدر است؟

آقای حسینی گفت: واریز مستمری معیشتی خانوار مستمری بگیر سازمان بهزیستی در شهریور ماه نیز طبق روال سنوات گذشته، به شرح ذیل می باشد:

  • خانواده یک نفره 420 هزار تومان
  • خانوار 2 نفره 600 هزار تومان
  • خانواده 3 نفره 840 هزار تومان
  • خانواده 4 نفره یک میلیون و هشتاد هزار تومان
  • خانواده 5 نفره به بالا مبلغ یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان