تکنولوژی

آموزش سایه زدن شکل، متن و عکس در پاورپوینت

گذاشتن کادر در پاورپوینت

گذاشتن کادر در پاورپوینت موضوعی است که در این مقاله به صورت گام به گام و آموزش تصویری با شما همراه هستیم. پاورپوینت یک برنامه کاربردی در زمینه ارائه است که میتوانید محتوای خود را به کمک اسلایدها، نمایش تصاویر، کلیپ، نمودارها و غیره با قالب ها و طراحی های متفاوت به تصویر بکشید.

ویدئو پیشنهادی :  آموزش پاورپوینت

 

شما به دو روش می توانید در اسلایدها از کادر استفاده نمایید:

  • شما خودتان کادر و حاشیه را به روش خودتان و با تنظیمات مورد علاقه تان می سازید و برنامه، این امکان را به شما می دهد که از اشکال و رنگ ها و ضخامت های متفاوتی استفاده نمایید.
  • روش دوم در قرار دادن کادر، جستجو در وب یا استفاده از گزینه online picture در نوار ابزار برنامه پاورپوینت  می باشد که به شما این امکان را می دهد که بسیاری از کادرهای فانتزی و بروز را در  وب به صورت مستقیم جستجو و انتخاب نمایید.

این مقاله چگونگی قرار گرفتن کادر یا همان حاشیه را در اسلایدها به دو روش بالا آموزش می دهد:

روش اول:

برنامه را باز می کنید یک اسلاید را انتخاب و یا یک اسلاید جدید ایجاد می کنید، سپس در نوار ابزار بالای برنامه گزینه insert  را انتخاب می کنید:

در اینجا گزینه یshapes  را انتخاب می کنید و از زیر مجموعه های آن کادر مورد علاقه تان را برای مثال مستطیل (Rectangles) را بر می گزینید، کنار shapes رنگ مورد نظرتان هم می توانید انتخاب کنید:

 

بعد از انتخاب کادر متوجه می شوید که کادر شما  به صورت پر ( Fill) است. برای خالی کردن آن و استفاده به عنوان کادر از تنظیمات در قسمت Format استفاده می کنیم، قسمت Format  در نوار ابزار بالا زمانی فعال می شود که شما کادر را انتخاب یا کلیک می کنید.

در قسمت Format گزینه shape fill را در جهت خالی کردن کادر انتخاب می نماییم سپس گزینه ی No Fill را نتخاب می کنیم، همانطور که می بینید کادر انتخابی شما خالی می شود و فقط حاشیه ی دور شکل می ماند:

همچنین در این قسمت تنظیمات مرتبط با رنگ و تکستچر را به صورت تمام و کمال می توانید برای زیبایی کارتان به کار گیرید که سلیقه ای می باشد، برای انتخاب ضخامت حاشیه ی اسلاید، گزینه ی پایین shape fill گزینه ی Shape Outline را انتخاب می کنید، سپس گزینه ی Weight که مرتبط با ضخامت خط است را انتخاب می کنیم، نکته ی حائز اهمیت در این قسمت این است که اگر شما ضخامت مورد نظر خود را پیدا نکردید از گزینه ی More Lines استفاده می نمایید، همانطور که می بینید یک صفحه ی تنظیمات در قسمت راست برنامه برایتان باز می شود برای تنظیم ضخامت Weight را انتخاب می کنید و ضخامت مورد نظر را تایپ می نمایید این قسمت تنها برای ضخامت کاربرد ندارد بلکه دست شما را در طراحی خط باز می نماید و کلی به شما امکان ویرایش پیشرفته از جمله، انواع خط(خط چین، نقطه چین و …)، سایه روشن کردن کادر، جنس کادر و….. می پردازد.

شما می توانید با کلیک کردن بر کادر ابعاد آن را تغییر دهید، همچنین با انتخاب گزینه ی Shape Effect می توانید با انتخاب گزینه ی مورد نظر بر کادر خودتان تاثیر بیشتری بگذارید.

روش دوم:

در قسمت Insert در نوار ابزار بالای برنامه، گزینه ی Online Picture انتخاب می نماییم:

صفحه ی جستجو برای شما باز می شود یک کلمه مرتبط با ارائه تان را به همراه کلمه Border جستجو کنید برای مثال honey bee border را جستجو می نمایید، که کادرهای مرتبط با موضوع شما نمایش داده  میشود، از بین کادرهای نمایش داده شده مورد مناسب را انتخاب نمایید و بر گزینه ی Insert کلیک می نمایید.

چطور در همه ی اسلایدها از کادر استفاده کنم؟!

برای اضافه کردن کادر در اسلایدهای دیگر، کادر را در اسلایدی که طراحی کردید انتخاب نمایید و سپس در نوارابزار گزینه ی Home را انتخاب و بر روی گزینه Copy کلیک کنید (از میانبر Ctrl + C نیز می­ توان استفاده کرد). درادامه، به یک اسلاید دیگر بروید و بر روی دکمه Paste ضربه بزنید (یا اینکه از کلید میانبر Ctrl + V استفاده کنید).

  معرفی برخی امکانات برنامه جهت طراحی حرفه ای کادر در پاورپوینت:

  • Fill: پر کردن فضای داخل کادر و تنظیمات مرتبط با آن
  • Line: تنظیمات ضخامت، نوع خط و ….
  • Shadow: ایجاد سایه در کادر و تنظیمات مرتبط
  • Glow: درخشش یا پراکندگی نور در اطراف کادر
  • Reflection: ایجاد انعکاس در کادر و تنظیمات مرتبط با آن

یکی از افکت های مفید و کاربردی برای عکس ها، متن و سایر عناصر در پاورپوینت، سایه است. استفاده از سایه به نوعی اسلایدها را از حالت ساده و دو بعدی خارج می کند و علاوه بر جذابیت بیشتر، عناصری که رنگشان شبیه پس زمینه است را مشخص تر نشان می دهد.

در این مقاله به روش اضافه کردن سایه به متن، عکس یا شکل در نرم افزار PowerPoint مجموعه ی آفیس مایکروسافت می پردازیم.

1 – روش افزودن سایه به شکل ها و غیره در پاورپوینت

ابتدا پرزنتیشن جدیدی ایجاد کنید و عکس و متن و موارد ضروری دیگر را اضافه کنید. اگر پیشاپیش فایلی آماده کرده اید نیز ابتدا آن را باز کنید. بهتر است اضافه کردن سایه را پس از مراحل طراحی کلی اسلایدها انجام بدهید و در واقع بهتر است که افکت های مختلف پس از تکمیل طراحی کلی پرزنتیشن اضافه شود.

برای افزودن سایه به عکس ها، ابتدا روی عکس موردنظر کلیک کنید.

سپس از تب Format در نوار ابزار بالای صفحه، روی دکمه ی Picture Effects کلیک کنید. در مورد متن نیز روش کار مشابه است و باید ابتدا متن را انتخاب کرد و سپس در تب Format روی دکمه ی Text Effects کلیک کرد.

در منوی کرکره ای باز شده، روی گزینه ی Shadow مکث کنید تا زیرمنوهای آن نمایش داده شود.

در زیرمنوی سایه، گزینه های مختلفی وجود دارد. حالت اول No Shadow یا بدون سایه است که اگر آن را انتخاب کنید، تصویر یا متنی که دارای سایه است، بدون سایه می شود.

گزینه های بعدی در بخش Outer، سایه را بیرون شکل اضافه می کنند. برای چک کردن هر حالت، کافی است با موس روی آن مکث کنید. اگر پیش نمایش مناسب به نظر می رسد، کلیک کنید تا سایه اضافه شود و اگر مناسب نیست موس را روی حالت دیگری قرار داده و مکث کنید. در بخش Inner نیز سایه های به سمت داخل شکل قرار گرفته است.

به این ترتیب اضافه کردن یا حذف کردن سایه بسیار ساده انجام می شود.

در تصویر زیر نمونه ای از متن و شکل سایه دار را مشاهده می کنید.

در مورد شکل ها یا Shapes هم روش کار کاملاً مشابه است.

2 – حذف کردن سایه ها در پاورپوینت

برای حذف کردن سایه ی شکل، متن یا عکس، ابتدا روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود و در بالای صفحه، تب Format نمایان شود.

اکنون در تب Format روی دکمه ی Shadow Effects یا Text Effects کلیک کنید و از زیرمنوی Shadow، گزینه ی No Shadow  را انتخاب کنید.

به این ترتیب سایه ی المان موردنظر حذف می شود.