عمومیکسب و کار ایرانی

8 ایده اجرای ساخت استخر در سطح شیب دار

اصول ساخت استخر در سطوح شیب دار

داشتن استخر یک ایده عالی به حساب می آید. چون شنا یکی از مهم ترین ورزش ها و تفریحات انسان امروزی است. ساخت استخر و خرید تجهیزات استخر فرآیندی است که نیازمند تخصص و تجربه است. اگر شما هم رویای داشتن یک استخر خوب را در سر می پرورانید اما به دلیل شیب دار بودن زمین محوطه تان همچنان نگران هستید، باید بگوییم که اصلا جای نگرانی نیست. ساخت استخر در سطح شیب دار، کار غیر معمولی نیست و با رعایت اصول آن می توانید به بهترین استخرها دست پیدا کنید. در ادامه مطلب، اصول ساخت استخر در سطوح شیب دار را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

ساخت استخر باغ ارزان | ساخت استخر بتنی خانگی

اصول ساخت استخر در سطح شیب دار

در ادامه مطلب با اصول و مراحلی که برای اجرای استخر در سطوح دارای شیب نیاز است، آشنا می شویم. این فرآیند را گام به گام با هم پیش می بریم.

اخذ مجوز احداث استخر

برای ساخت استخرها اعم از این که دارای سطوح صاف یا شیب دار باشند، نیاز به مجوزهای لازم است. مجوز از شهرداری، ادارات مختلف مانند اداره برق و غیره جزو ملزومات به حساب می آیند و باید در نظر گرفته شود. بررسی امکان تامین انشعاب برق برای پمپ ها و تجهیزات دیگر را در این مرحله به خوبی احساس می کنید. گرفتن مجوز، کار پر دردسری است، اما قطعاً یکی از ملزومات است.

بررسی هزینه ساخت استخر

هزینه ساخت استخر در سطح شیب دار بسته به اینکه درون زمین و یا بر روی زمین ساخته می شود، متفاوت خواهد بود. هر استخری بسته به اندازه، مکان و همچنین درخواست متقاضیان هزینه های مختلفی دارد. اصولاً استخرهای درون زمین، در مقایسه با ساخت استخر روی سطح زمین، ماندگاری بالایی دارند. به همین دلیل ممکن است هزینه نهایی آنها کمی بیشتر شود.

استخرها باید عایقی عالی داشته باشند. پس هزینه ساخت آنها هم بیشتر می شود. همچنین استخرهایی که درون زمین ساخته می شوند، باید دارای لایه عایقی بوده که رطوبت را از خود عبور ندهند. همین امر هزینه ساخت را بالاتر می برد. پس باید قبل از ساخت، میزان هزینه و بودجه خود را در نظر بگیرید.

تراز کردن سطح برای ساخت استخر در سطح شیب دار

اگر قرار است بر سطح ناهمواری استخری را راه اندازی کنید، قطعاً به استخر آسیب می رساند. بنابراین قبل از ساخت نیاز است که زمین تراز گردد. منظور از تراز، این که پستی بلندی های آن را تشخیص داده و اقدام به پر کردن یا فرو ریختن آن کنید تا سطح زمین یکسان شده و به اصطلاح تراز گردد. پس از تراز کردن زمین، خاک را تمیز کرده و شن و ماسه را روی  آن بکوبید.

حتی برای تشخیص بهتر، از چشم کمک گرفته و چشمی مناطق شیب دار را مورد بررسی قرار دهید. قسمت های بالاتر از سطح را علامت گذاری کرده و اقدام به هم سطح کردن آن با زمین نمایید. می توان برای مناطق خیلی بزرگ و وسیع دستگاه هایی را اجاره کرد و با استفاده از آنها عملیات تراز کردن سطوح شیب دار را انجام داد. پس از آن می توانید مراحل حفاری و ساخت استخر را شروع کنید.

تند بودن شیب استخر تا چه حد مجاز است؟

شیب استخر باید به گونه ای باشد که موجب فرو ریختن سازه نشود و نقطه شیب و مرکز آن به راحتی قابل تشخیص بوده و آب را به سمت درون استخر هدایت نماید. هر چقدر شیب زمین بیشتر باشد، رعایت کردن نکات فنی در طراحی آن بیتشر حائز اهمیت است.

مطابق با نظر کارشناسان، شیب دیوار با توجه به نوع مخزن و جنس خاک متفاوت است، تا بر اساس نوع آب و هوا و رطوبت محیط دچار ریزش نگردند. هر چقدر عمر استخر بیشتر باشد، شیب دیوار ملایم تر و بافت خاک متراکم تر خواهد بود. شیب درون کف مخزن هم با توجه به نوع سیال و طول آن محاسبه می شود. برای مثال استخری که با آب پر شده بر اساس چگالی آن محاسبه می گردد.

استاندارد مناسب برای ساخت استخر در سطح شیب دار

استاندارد ملی آمریکا برای استخرهای مسکونی یک سری قوانین سختگیرانه را وضع کرده است. به عنوان مثال شیب کف از دیواره انتهایی کم عمق به سمت منطقه عمیق نباید از 30 سانتی متر تا 230 سانتی متر بیشتر شود. استاندارد دیگر آن است که شیب کف از نقطه اولین تغییر شیب به سمت انتهای عمیق نباید از 30 سانتی متر تا 91 سانتیمتر تجاوز کند.

آیا امکان نصب استخر فایبرگلاس روی سطح شیب دار وجود دارد؟

ممکن است برای شما هم این سوال ایجاد شود که می توان استخر فایبرگلاس را روی سطح شیب دار نصب کرد؟ در جواب باید گفت بله. استخرهای پیش ساخته از نوع فایبرگلاس هستند و این محصول دارای ویژگی های مثبتی است. فایبرگلاس دارای مقاومت و سختی مناسبی می باشد.

به همین علت برای استفاده از استخر فایبرگلاس دیگر نیاز به آب بندی و عایق سازی هم نیست. با تکنیک هایی همانند تراز بندی، درجه بندی یا ساخت دیوارهای حائل، می توان استخرهای فایبرگلاس را بر روی شیب هم نصب کرد. می توان انواع استخرهای دیگر نظیر استخر بتنی را هم حتی روی یک تپه شیب دار یا در یک حیاط شیب دار مورد استفاده قرار داد.

ایده های جالب برای ساخت استخر در سطح شیب دار

راه های مختلفی برای ساخت استخر در این قبیل سطوح وجود دارد، که در ادامه به چند مورد از این ایده ها اشاره می کنیم.

ساخت استخر در باغ

اگر باغ شما در شیب بسیار کم قرار دارد، با استفاده از درجه بندی  یا  صاف کردن چمن های باغ، در صاف کردن سطوح تلاش کنید. حتی اگر ویلای شما در شیب تند قرار دارد، می توانید با ساخت دیوارهای حائل یا ساخت تراس به ساخت استخر کمک کنید.

ساخت استخر در پشت بام

اگر ویلای شمال یا منطقه ای که قرار است بر آن استخر بسازید شیب دار است، بهترین و کاربردی ترین راه حل، ساخت استخر روی پشت بام می باشد که از مزیت های آن پایین آمدن هزینه ساخت استخر است و دیگر نیازی نیست نمای طبیعی و جذاب خود را تغییر دهید. پشت بام خانه مانند عرشه یا تراس برای شما عمل کرده و ویو جذاب و زیبایی را ایجاد می کند.

اجرای استخر در تراس

ساخت استخر در تراس، راه حل قابل اعتماد و جذاب دیگری برای محوطه های دارای شیب است. استخرها با ظاهر شاهانه و پلکانی خود زیبایی قابل توجهی را به استخر شنا می بخشند.

استخر اینفینیتی برای محوطه شیبدار

استخر اینفینیتی یا استخر بی نهایت در یک محوطه شیبدار، نمای یک جریان زیبا و بی پایان آب را ایجاد می کند و آنها را به انتخابی عالی برای سطح شیبدار تبدیل می کند. آب در یک مخزن (پنهان از چشم) جمع می شود و راه  حلی عملی برای این فضا فراهم می کند. یک دیواره استخر به حالت سرریز، بینهایت میشود. اگر هدف شما ایجاد یک نمای خیره کننده است، این رویکرد راه حل طراحی لوکس و در عین حال کاربردی را برای استخر ساخته شده بر روی شیب ارائه می دهد.

افزودن سکو و ویژگی هایی برای استخر در باغ با سطوح شیب دار

معمولاً استخرهای ساخته شده در زمین شیبدار با ویژگی های جذابی مانند سکو، که مکان مناسبی برای قرار دادن یک مبلمان شیک است، تقویت می شوند حتی می توانید باربیکیو نیز در این فضا قرار دهید. برای داشتن ظاهری جذاب و پویا، سعی کنید برای پوشاندن این سطوح از ترکیب چوب و سنگ طبیعی استفاده کنید. یک استراتژی این است که از سنگ در نزدیکی استخر و از چوب نزدیکتر به خانه خود استفاده کنید تا محیطی شیک برای لذت بردن از فضای بیرونی عالی ایجاد کنید.

آبنما برای استخر در باغ

آبنماها از نظر زیبایی شناسی جذاب هستند و در عین حال مشکل زمین های شیب دار را نیز حل می کنند. خوشبختانه، گزینه های متعددی برای ساخت آبنما وجود دارد. ممکن است یک آبنمای ساده را انتخاب کنید با نمای سنگ ساخته شده، یا ممکن است در اطراف استخر آبنمایی به شکل صخره که آب از روی آن جریان دارد، بسازید.

اضافه کردن درخت و سنگ برای استخر در باغ

ساخت استخر در زمین شیبدار نیازمند برنامه ریزی دقیق برای عناصر است. درختان استوایی، سنگ های زیبای بزرگ و گیاهان برای جذب و هدایت آب بسیار مهم هستند. ویژگی هایی برای استخر در نظر بگیرید که هم از نظر کاربردی و هم از نظر طراحی محوطه با فضای کلی هماهنگ باشد.

دیواره های شیشه ای و سنگی برای استخر در باغ

دیوارهای بلند سنگی یا شیشه ای، ظاهری مدرن ایجاد می کنند و برای فضاهای کوچک و تم های شهری ایده آل هستند. ممکن است انتخاب کنید که یک پلکان مخفی برای استخر اضافه کنید. به دیوارها به عنوان مانعی برای دید نگاه نکنید. بلکه از آنها برای ایجاد یک طرح تمیز و جذاب استفاده کنید که این مهم با هنر معماری امکانپذیر است.