لوازم خانگیکسب و کار ایرانی

علائم گرفتگی لوله مویی یخچال

آموزش رفع گرفتگی لوله مویین یخچال ال جی

یکی از مواردی که می تواند در یخچال های ال جی مشکل ساز شود، گرفتگی لوله مویین یخچال است. این قطعه، یعنی لوله مویین یکی از اصلی ترین قطعات به کار رفته در یخچال هاست. این لوله مسی که قطر کمی دارد، موظف است فشار گاز مبرد را در زمانی که قرار است به اپراتور وارد شود کم کند. به این ترتیب میزان گاز خروجی از کمپرسور کم می شود. این لوله ها در سیستم های سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد تا از طریق آنها گاز مبرد تا حد امکان منبسط شود. میزان سرمایش یخچال ها تا میزان زیادی به طول و قطر لوله مویی و عملکرد درست آن بستگی دارد.

گاهی اوقات که به دلیل مسدود شدن لوله مویی یخچال، قطر آن تغییر می کند. به همین دلیل میزان بازدهی یخچال ها به میزان زیادی کم می شود. گاهی نیز این لوله مویی یخ می زند. به هر حال این یخ زدن و انسداد به دلایلی رخ می دهد و نشانه هایی دارد که با تشخیص به موقع آن می توان از مشکلات جدی تر در یخچال ها جلوگیری کرد. در این مقاله به بررسی نشانه های گرفتگی لوله مویین یخچال های ال جی و نحوه تعمیر این لوله ها می پردازیم. جهت تعمیرات شبانه روزی یخچال فریزر در اصفهان با ما تماس بگیرید.

تست لوله مویی یخچال | تشخیص گرفتگی لوله مویی

دلیل گرفتگی لوله مویین یخچال

علت مسدود شدن لوله مویی یخچال به دلیل یخ زدن این لوله ها، به عملکرد و ویژگی آن بر می گردد. معمولا زمانی که اندازه لوله مویی با نوع گاز یخچال و قدرتی که کمپرسور باید داشته باشد تناسب ندارد یا میزان سرمایی که در اپراتور وجود دارد با اندازه لوله مویی متناسب نیست، این لوله ها یخ زده و مسدود می شود. در واقع زمانی که  و گاز گیری می شوند در صورت عدم استفاده از گاز مناسب بر اساس مدل و نوع یخچال و قطر داخلی آن، احتمال گرفتگی لوله مویین یخچال وجود دارد.

مورد دیگر هم تنظیم نبودن فشار است که باز به متناسب بودن لوله مویی و ظرفیت کمپرسور مربوط می شود. علاوه بر این مورد رطوبت داشتن درون سیستم یخچال یا جرم هایی که می توانند باعث انسداد لوله ها شوند نیز می توانند علت مسدود شدن و گرفتگی لوله مویی باشند. جرم ها می توانند مواد غذایی باشند که روی لوله ناودان یخچال ریخته اند و مسیر لوله ها را مسدود کرده اند. خرابی قطعات یخچال مانند المنت یا ترموفیوز و سنسور دیفراست هم می تواند عامل گرفتگی لوله مویی در یخچال ها باشد.

علائم گرفتگی لوله مویین یخچال چیست؟

با استفاده از یک سری نشانه ها می توان به راحتی و به سرعت تشخیص داد که لوله مویی در یخچال دچار گرفتگی و انسداد شده است. مهمترین مورد عدم کارکرد درست اپراتور در یخچال است. از آنجایی که لوله مویی مستقیما با اپراتور در ارتباط است، قطعا گرفتگی آن می تواند روی عملکرد درست اپراتور تاثیر بگذارد.

یخ زدن لوله مویی از دیگر نشانه هایی است که خبر از انسداد آن می دهد. از طرفی زمانی که لوله مویین دچار انسداد می شود به دلیل کاهش سرمایش معمولا کندانسور گرم می شود و فضای داخلی یخچال هم خنک نیست. سرد نشدن داخل یخچال در حالی است که به ظاهر اپراتور در حال فعالیت است. دلیل آن هم این است که گاز مبرد نمی تواند از طریق لوله مویی وارد اپراتور شود.

بنابراین اپراتور نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. مورد مهم دیگر  است. از طرفی به دنبال گرفتگی لوله مویین یخچال معمولا اپراتور خنک نیست. زمانی که لوله مویی مسدود می شود معمولا دیواره های یخچال خیس می شوند و قطرات آب روی درب یا فضای داخلی دیده می شود. همچنین ممکن است آب در کف یخچال یا کف فریزر جمع شود. یخ زدن آب در زیر کشوها و بدنه فریزر هم می تواند به مسدود شدن لوله مویین ربط داشته باشد. در نهایت این مشکلات می تواند موجب فاسد شدن زودتر مواد غذایی در یخچال شده و بوی بدی از آن به مشام برسد.

تست لوله مویین در یخچال ها

اگر هر یک از نشانه های مسدود شدن لوله مویی یخچال را مشاهده کردید، باید سریعا برای رفع مشکل به وجود آمده و برطرف کردن گرفتگی لوله مویی، برای تعمیرات یخچال اقدام کرد. برای تعمیر لوله مویی یخچال ال جی تعمیرکار تست لوله مویی را انجام می دهد.

برای تست کردن لوله مویین که در بین اپراتور و کمپرسور قرار دارد از دو روش تست گاز ازت و تست با گاز R22 استفاده می شود. برای تست کردن لوله مویین آن را از اپراتور و کمپرسور جدا می کنند و یک طرف آن را والف گاز وصل می کنند. سپس از این طریق گرفتگی لوله مویی یخچال تشخیص داده می شود.

تعمیر لوله مویی یخچال ال جی

بعد از مشخص شدن گرفتگی لوله برای باید این قطعه ظریف تعمیر شود. در صورتی که گرفتگی به دنبال رطوبت سیستم باشد، تعمیرکار برای تعمیر لوله مویی یخچال ال جی ابتدا گاز درون لوله را خارج می کند و در ادامه نیز فیلتر درایر را تعویض می کند. سپس مجددا لوله مویی را در سر جای خود و در بین اپراتور و کمپرسور سوار می کند.

در صورتی که جرم و آلودگی دلیل مسدود شدن لوله مویین باشد، برای رفع مشکل به وجود آمده در یخچال ال جی، علاوه بر خارج کردن گاز و تعویض فیلتر، لوله مویی نیز تعویض می شود. رفع گرفتگی لوله ها با استفاده از گاز ازت انجام می شود که به آن شست و شوی لوله مویی یخچال گفته می شود. با انجام این کار تمام گرفتگی های لوله برطرف می شود. در نهایت اگر مسدود شدن لوله مویی یخچال به دلیل خرابی سایر قطعات مانند کمپرسور، سنسور دیفراست یا ترموفیوز باشد باید برای تعمیر گرفتگی لوله مویی یخچال این قطعات عیب یابی، تعمیر یا حتی تعویض شوند.

تعویض لوله مویی یخچال ال جی

اگر گرفتگی لوله مویی یخچال به شکلی باشد که نتوان با روش های موجود آن را برطرف کرد، تعویض لوله مویی ضروری است. اما در تعویض این لوله ها باید دقت داشت که حتما با توجه به سایز و مدل یخچال و قطر داخلی آن، لوله مویی را خریداری کرد. علاوه بر این تعویض این لوله ها باید با دقت بالا و احتیاط انجام شود.

بعد از این که مطمئن شدید لوله مویی که خریداری کرده اید با فشار کمپرسور یخچال تناسب دارد، باید یخچال را از برق کشیدن و لوله مویی قبلی را از کندانسور و اپراتور جدا کنید. در ادامه برای تعویض لوله مویین باید لوله جدید را به درستی جای گذاری کرد. برای جا زدن لوله مویی نباید به هیچ عنوان این کار را با زور و فشار با هر بار انجام چرخه یخ زدایی یخچال، آب ناشی از ذوب شدن یخ های فریزر از طریق لوله ناودان به سینی یخچال می ریزد تا به وسیله گرمایی که از کمپرسور جذب می کند تبخیر شود.

اول از همه باید بدانید سوراخ تخلیه لوله یخچال معمولا در قسمت پایین دیواره پشتی در داخل یخچال قرار دارد. حالا قبل از اینکه برای باز کردن راه لوله یخچال اقدام کنید باید اول با علائم گرفتگی لوله یخچال آشنا باشید.

علائم گرفتگی لوله یخچال

از مهم تریم علائم و نشانه های گرفتگی لوله یخچال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خیس شدن دیواره های داخلی یخچال فریزر
 2. یخ زدن آب زیر کشوهای فریزر
 3. یخ زدن آب روی بدنه فریزر
 4. مشاهده قطرات آب روی درب یخچال
 5. چکه کردن آب در فضای داخلی یخچال
 6. جمع شدن آب کف یخچال، جامیوه ای یا کف فریزر
 7. استشمام بوی بدی از یخچال
 8. خراب شدن مواد غذایی در یخچال زودتر از موعد

علت گرفتگی لوله یخچال چیست؟

علت گرفتگی لوله یخچال ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

1. مسدود شدن لوله توسط مواد غذایی

در صورتی که مواد غذایی ای که در یخچال قرار می دهید روی لوله ناودان یخچال بریزند می توانند راه لوله را ببندند یا مسیر آن را مسدود کنند.

 • برای جلوگیری از گرفتگی لوله یخچال توسط مواد غذایی، پیشنهاد می کنیم مواد غذایی را در ظروف درب دار بسته بندی کنید و بعد در یخچال قرار دهید.
 • همچنین زود به زود داخل یخچال را کاملا تمیز کنید تا از این دسته از مشکلات پیشگیری کرده باشید.

2. یخ زدن لوله ناودان یخچال

یخ زدن لوله ناودان یخچال نیز مانند مورد قبل باعث گرفتگی لوله می شود. راه حل هر دوی این موارد را توضیح می دهیم:

راه حل:

 1. ابتدا یخچال را از برق بکشید تا از صدمات احتمالی پیشگیری کرده باشید.
 2. سپس کشوها، قفسه ها و مواد غذایی داخل یخچال را خارج کنید تا یخچال کاملا خالی شود.
 3. در قدم بعد باید لوله ناودان یخچال خود را پیدا کنید، این لوله در اکثر یخچال ها در پایین فریزر قرار دارد.
 4. حالا یک میله باریک مانند میل بافتنی را به آرامی در سوراخ تخلیه فرو ببرید تا اگر چیزی باعث گرفتگی لوله ناودان شده کنده شود.
 5. در مرحله بعد چند لیوان آب جوش روی لوله ناودان بریزید تا از هر یخ زدگی یا انسدادی جدا شود.
 6. برای پاک شدن کامل لوله می توانید به جای آب جوش، از ترکیب آب جوش و مقداری نمک یا مقداری جوش شیرین استفاده کنید.
 7. در نهایت یخچال را تمیز کنید. قفسه ها، کشوها و مواد غذایی را سر جایشان قرار دهید و سیم یخچال را به برق متصل کنید.

3. موارد فنی، علت گرفتگی لوله یخچال

اگر با راه حلی که بیان کردیم باز هم مشکل جمع شدن آب در یخچال، یخ زدگی بدنه و… برطرف نشد، احتمالا به علت خراب شدن المنت یخچال، سنسور دیفراست یا ترموفیوز است.

در این شرایط باید از یک تعمیرکار متخصص یخچال فریزر کمک بگیرید تا هم منشا مشکل را به درستی تشخیص دهد و هم آن را به درست ترین شکل برطرف کند.

علت گرفتگی لوله های پشتی یخچال (کندانسور و اواپراتور)

مبرد یخچال که به دو حالت گاز و مایع در یخچال جریان دارد، از لوله های اواپراتور و کندانسور عبور می کند که پشت یخچال قرار دارند. اگر این لوله ها آلوده شوند یا یخ بزنند ، این جریان با مشکل مواجه می شود و یخچال خنک نمی شود.

1. یخ زدن یا آلوده شدن لوله های کندانسور

برای رفع مشکل، یخچال فریزر خود را از برق جدا کنید و آن را کمی جلو بکشید تا پشتش را ببینید، اگر لوله های کندانسور دچار یخ زدگی شده اند یا گرد و خاک گرفته اند باید گرفتگی این لوله ها را برطرف کنید.

در صورتی که لوله های پشت یخچال لوله ها یخ زده اند:

 1. به آرامی چند لیوان آب جوش روی آنها بریزید تا یخشان آب شود. این کار را چند بار تکرار کنید تا گرفتگی لوله های پشت یخچال برطرف شود.
 2. لوله ها را با یک دستمال پارچه ای، خشک کنید.
 3. یخچال را دوباره به برق متصل کنید.

در صورتی که لوله های پشت یخچال آلوده شده اند و گرد و غبار گرفته اند:

 1. به وسیله جاروبرقی، گرد و خاک را به آرامی از لوله های کندانسور پاک کنید. توجه کنید که به لوله ها آسیبی وارد نشود.
 2. با یک دستمال لطیف یا برس مویی یا قلم مو، خاک های باقی مانده را از لوله ها پاک کنید.
 3. در نهایت یخچال را دوباره به برق متصل کنید.

2. خرابی کمپرسور یخچال

اگر کمپرسور یخچال دچار نشت روغن باشد، ممبرد همراه با مقداری از این روغن وارد لوله ها می شود و آنها را مسدود می کند. در نتیجه یخچال خنک نمی کند.

راه حل:

 • کمپرسور باید تعمیر شود.
 • همچنین اگر آسیب زیادی به لوله های کندانسور وارد شده باشد باید تعویض شوند.
 • تشخیص این مشکل و انجام تعمیرات یخچال بهتر است توسط تعمیرکار متخصص یخچال انجام شود.

کلام پایانی

علت گرفتگی لوله یخچال می تواند گیر کردن مواغذایی داخل لوله، یخ زدگی لوله یا وجود نقص فنی در قطعات یخچال مانند المنت یخچال، سنسور دیفراست یا ترموفیوز باشد. در صورتی که علت بروز این مشکل موارد فنی باشد، می بایست برای عیب یابی و رفع مشکل از کمک بگیرید. زیاد انجام داد چرا که احتمال شکستگی آنها بالاست. در صورت نیاز می توانید از خدمات نمایندگی ال جی که توسط نمایندگی تعمیرات تخصصی یخچال های ال جی ارائه می شود استفاده کنید.