پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

بهترین روش های مراقبت از مو

معرفی تمامی روش های مراقبت از مو از صفر تا صد

چه کسی موهای بلند، درخشان و فوق العاده سالم نمی خواهد؟ هر کسی می خواهد که موهایی ضخیم، خوش حالت و ابریشمی داشته باشد. اما در بسیاری از مواقع دستیابی به این امر کار چندان آسانی نیست و همیشه این امر محقق نمی شود. مراقبت از مو یکی از مهمترین کارهایی است که برای تکمیل زیبایی بدن و داشتن موهایی سالم باید انجام داد. روش های مراقبت از مو تأثیر بسزایی در رشد و سلامت آن دارد. عواملی مانند رژیم غذایی ناسالم، آلودگی آب وهوا، سبک زندگی ناسالم و استفاده از نوع نامناسب محصولات مراقبت از مو، همگی می توانند منجر به آسیب به موها و داشتن موهایی کدر، پر از موخوره، شکننده و ضعیف شود. این مسئله برای اکثر افراد بسیار ناراحت کننده است.

درصورتی که با چنین مشکلی مواجه هستید، اولین چیزی که باید تغییر دهید، روش های روتین مراقبت روزانه از موهای تان است. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط موها و عوامل دخیل در سلامت مو و با راهنمایی متخصص پوست و مو از آنها استفاده کنید. اگر نمی دانید برای مراقبت از موهای خود باید از کجا شروع کنید و چه مواردی را در نظر بگیرید، با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی انواع راه کارها و روش های مراقبت از مو بپردازیم.

برای سلامت مو چه بخوریم | بهترین روشهای مراقبت از مو

مراقبت از مو یا روتین مراقبت از مو چیست؟

واردشدن به یک دوره مراقبت از مو، درست مانند شروع روش های مراقبت پوستی است. زمانی که روشی مناسب را برای مراقبت از موهایتان پیدا کردید، به ندرت نیاز به تغییر آن خواهید داشت. اما مسئله ی مهم، یافتن یک روال مشخص برای مراقبت های روتین روزانه از موها است. خصوصا که برای انواع موها، روش ها و گزینه های متعددی وجود دارد. برای انتخاب یک روش مراقبت از مو مناسب به صورت روتین روزانه، باید چند عامل را در نظر گرفت. از حس و حال موها گرفته تا مدل هایی که ترجیح می دهید، همگی روش های انتخابی برای مراقبت های روتین روزانه از موها را تغییر خواهدداد.

یک سری مراقبت ها را باید به طورکلی برای انواع موها در نظر داشت. موها به صورت کلی نیاز به یک سری ویتامین ها دارند و باید مدام آب رسانی شوند. خشکی مو و تقویت نشدن آن، از عوامل مهم تضعیف تار موها و ریزش مو هستند. ماساژ با روغن، پاک سازی، آب رسانی، حالت دادن به موها، ترمیم موها، استفاده از روش های درمانی و مراقبتی، محافظت از موها، استفاده محصولات مناسب و مواردی ازاین دست را می توان به عنوان روتین های مراقبت از مو برای انواع موها در نظر گرفت. این کارها را می توان به صورت مرحله به مرحله برای مراقبت از موها دنبال کرد. در ادامه مهم ترین تکنیک های مراقبت از مو را با هم مرور خواهیم کرد:

1. ماساژ موها با روغن با بهترین روغن برای مو

ماساژ موها با کمی روغن برای مرطوب کردن آنها و حالت دهی به موها نتیجه بسیار خوبی خواهدداشت. خصوصا اگر موهای خشک و وزی داشته باشید، بهتر است حتما ماساژ مو با روغن را در برنامه مراقبت روزانه موهایتان قرار دهید تا نرمی و رطوبت موها را افزایش دهید. بر اساس نتایج پزشکی، روغن ها می توانند کوتیکول بیرونی مو را بهبود ببخشند، موها را مرطوب تر کنند و موخوره را هم کاهش دهند. ازاین رو از انواع روغن ها می توان به عنوان روشی برای درمان موخوره و تقویت مو استفاده کرد.

از طرفی ماساژ موها و پوست سر با روغن، با افزایش گردش خون، موجب تقویت رشد موها هم می شود. برخی از انواع روغن های مورداستفاده برای موها، دارای یک سری مواد مغذی هستند که از ریزش مو و سفیدی زودرس موها جلوگیری می کنند. سفیدی مو در جوانی از جمله مواردی است که اکثر افراد با آن درگیرند و همیشه به دنبال راه کاری برای کاهش سرعت سفید شدن موهای خود هستند.

نکته مهم در خصوص استفاده از ماساژ روغن به عنوان یکی از روتین های روش های مراقبت از مو این است که اگر دچار خارش سر باشید، روغن ها تأثیر خوبی دارند. بااین حال در صورت داشتن شوره در سر یا عفونت های مختلف پوست سر، نباید تا اتمام درمان، از روغن ها استفاده کرد.

2.  پاک سازی موها

قدم بعدی برای مراقبت از موها، تمیزکردن آنهاست. تمیزی موها باتوجه به نوع و جنس آن به صورت دوره های منظم، اهمیت زیادی دارد. انتخاب شامپوی مناسب در این مرحله باید باتوجه به جنس و شرایط موها صورت بگیرد. بر اساس نظرات متخصص پوست و مو، شستن موها و کف سر، دو تا سه بار در هفته با یک پاک کننده ملایم بدون سولفات ضروری است. در این مورد دمای آب هم نقش مهمی در سلامت موها دارد. اطمینان حاصل کنید که آب نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم. زیرا شستن موها با آبی با دمای نامناسب رطوبت مو را از بین می برد و موها را خشک و شکننده می کند. در چنین مواردی احتمال ریزش مو بسیار بالا خواهد بود.

3. حالت دادن به موها

صرف نظر از نوع و جنس مویی که دارید، حالت دادن به موها همیشه اهمیت زیادی دارد. حالت دادن به موها می تواند به طرز مؤثری به کاهش موخوره کمک کند و میزان خشکی مو را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. از طرفی موهایی که به خوبی حالت داده شده اند، زیاد گره نمی خورد و همین امر به کاهش شکستگی موها، ریش ریش شدن آنها و بدفرمی موها کمک می کند و در نتیجه موهایی سالم تر خواهید داشت. برای این کار می توان از یک سری نرم کننده ها یا ماسک مو استفاده کرد. این ترکیبات به موها وزن داده و می توانند موجب نرمی و لطافت مو می شوند. درصورتی که برای شستن نرم کننده از موها از آب سرد استفاده شود، این امر به درخشندگی موها هم کمک خواهدکرد.

4. مرحله ترمیم مو

مرحله مهم بعدی، ترمیم موها و کمک به تقویت تارهای مو است. در این روش مراقبت از مو توصیه می شود هر دو تا سه هفته یک بار به جای نرم کننده ی مو باید از یک ماسک موی مغذی استفاده شود. این ماسک مو می تواند موخوره موها را کاهش دهد، آسیب ها را ترمیم و درخشندگی مو را بیشتر کند. بر اساس نظرات متخصصین پوست و مو، آلودگی و گرما می تواند موجب خشکی موها شود و رطوبت و نرمی مو را از بین ببرد. ازاین رو استفاده از ماسک مو می تواند به بازیابی رطوبت و نرمی موها کمک کند و مجددا موها را درخشان و ابریشمی کند. علاوه براین، ماسک مو می تواند به تغذیه موها کمک کند و موجب افزایش استحکام تارهای مو شود. برای مراقبت از مو بهتر است از ماسک های موی خانگی استفاده شود. البته انواع ماسک موی تقویتی معتبر و باکیفیت موجود در بازار را هم می توان به منظور ترمیم و بازیابی موها استفاده کرد.

5. تقویت موها

برای موهای واقعا سالمی که می درخشند و وز به نظر نمی رسند، استفاده از سرم مو بعد از هر بار شست وشو بسیار مهم است. همان طور که سرم های قوی برای پوست شما وجود دارد، سرم های مو هم با مواد فعال غنی شده اند و استفاده از آنها می تواند برای درمان و مراقبت از مو مفید باشد. با مراجعه به متخصص پوست و مو می توان از روش های متعددی برای درمان و ترمیم موها بهره مند شد.

6. محافظت از موها

آخرین گام و یکی از مهم ترین مراحل در روتین مراقبت روزانه از مو، محافظت از موها است. موهای ما در طول روز به دلیل آلودگی آب وهوا، عوامل محیطی مخرب، گرما، رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی به شدت در معرض آسیب قرار دارد. در نتیجه موها به شدت مات، تیره و وز می شود. استفاده از ترکیبات مختلف مراقبت از مو می تواند از آسیب های محیطی مختلف به موها جلوگیری کرده و آن ها را براق تر و زیباتر نگه دارد.

روتین مراقب از مو برای انواع مو چگونه است؟

هر نوع مو (چرب،معمولی، خشک) و هر بافت مو (صاف، فر، موج دار) مراقبت های خاص خود را دارد. در این میان هریک از روش های درمانی مو مانند مزوتراپی یا روش های تقویتی مانند کراتینه مو یا برخی روش های زیبایی مانند رنگ مو، کاشت مو، پروتز مو و غیره نیاز به نکات و تکنیک های مراقبتی خاص خود دارند. در ادامه تک این موارد را با هم بررسی می کنیم.

1. مراقبت از موهای چرب

بسیاری از افراد موهایی چرب دارند. در این گروه پوست سر بیش از حد چرب می شود و در نتیجه ممکن است موجب خارش پوست سر یا حتی شوره سر شود. ازاین رو روتین مراقبت از مو در خصوص موهای چرب باید کمی متفاوت باشد. نکته مهم در خصوص مراقبت از موی چرب این است که نباید تمام چربی سر را از بین برد و هدف متعادل سازی چربی موهاست. به این ترتیب موهایی سالم تر و درخشان تر خواهید داشت. به این افراد توصیه می شود در هر با استحمام میزان شامپوی بیشتری استفاده کنند و بیشتر موهای خود را شست وشو دهند.

اما بااین حال توصیه می شود که تعداد دفعات شست وشو را کاهش دهند و از شست وشوی بیش ازحد موها خودداری کنند. نحوه شستن درست مو و پوست سر با شامپو هم در متعادل سازی چربی سر مؤثر است. برای شست وشوی صحیح موهای خود، مقدار کمی شامپو را به آرامی روی ریشه و پوست سر بمالید. از استفاده از ناخن یا ایجاد اصطکاک غیرضروری روی تارهای مو خودداری کنید. شست وشوی تهاجمی می تواند پوست سر شما را تحریک کند و باعث تولید روغن بیشتر شود.

در صورت استفاده از نرم کننده مو باید تنها ساقه موها را با نرم کننده آغشته کنید و از برخورد نرم کننده با ریشه مو خودداری شود. برای مراقبت از موهای چرب بهتر است تا جای ممکن از ابزارهای حرارتی استفاده نشود. استفاده از برس تمیز و شامپوهای مخصوص موهای چرب هم می تواند برای مراقبت از موی چرب مناسب باشد.

2. مراقبت از موهای خشک

مراقبت از موهای خشک، آسیب دیده و وز گاهی اوقات می تواند کمی مشکل باشد، زیرا این نوع مو به راحتی مستعد شکستگی است. استفاده از برخی مواد مغذی و آب رسان می تواند به کاهش این خشکی مو و بهبود آنها کمک کند. به گفته متخصصان پوست و مو، ترکیباتی طبیعی مانند روغن زیتون، تخم مرغ، موز، آلوئه ورا، شنبلیله و ویتامین های موجود در ماست همگی از جمله موادی هستند که می توان از آن ها برای مراقبت از موی خشک استفاده کرد.

 این ترکیبات نه تنها به هیدراته کردن موها کمک می کنند، بلکه منبعی غنی از ویتامین E و آنتی اکسیدان ها هستند. آنها همچنین حاوی موادی مغذی مانند ویتامین K، ویتامین B6 و فیبر هستند که همگی خشکی مو را درمان کرده و موها را نرم و ابریشمی خواهدکرد.

3. مراقبت از موهای معمولی

مراقبت از موهای معمولی چندان سخت نیست. این موها مشکل خاصی ندارند که نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشند. برای مراقبت از موهای معمولی هم بهتر است از شامپوی مناسب این موها استفاده شود. به این ترتیب نه رطوبت موها گرفته می شود و نه موها بیش از حد چرب خواهند شد. درست شانه کردن موها، استفاده از سرم و نرم کننده های مو، حفظ بهداشت و سلامت موها و مواردی ازاین دست می تواند برای مراقبت از موهای معمولی مفید باشند.

4. مراقبت از موهای فر و وز

موهای فر و وز مراقبت های به خصوصی را می طلبند. در قدم اول باید از نرم کننده ها و شامپوهایی مناسب استفاده کرد. در درجه بعدی برای مراقبت از موهای فر و وز، توصیه می شود از مصرف بیش از حد شامپو خودداری شود. برای مراقبت از موهای فر و وز حتما باید از ماسک و نرم کننده های قبل از حمام استفاده کرد. بهتر است موهای مجعد را زیاد برس نزنید و از حالت دادن به این موها با ابزارهای حرارتی تا جای ممکن خودداری کنید. در صورت استفاده از سشوار یا اتوی مو، حتما آنها را روی حرارت متوسط بگذارید.

امروزه برس های مختلف برای انواع مو وجود دارد. دقت داشته باشند که از برس مخصوص موی فر استفاده کنید. برای شانه زدن موهای فر و وز از شانه های دندانه دار بسیار پهن استفاده کنید و همیشه از آب سرد برای شستن موها استفاده کنید. کوتاهی منظم موها و اصلاح انتهای آنها می تواند برای جلوگیری از ریش ریش شدن و شکستگی موها مفید باشد. سرم های مغذی مو بعد از حمام و اسپری های گره بازکن هم می توانند به سلامت و درخشش موهای فر و وز کمک زیادی کند.

5. مراقبت از موهای بلند

موهای بلند همیشه زیبا بوده است و اکثر افراد به داشتن موهایی بلند و زیبا علاقه دارند. اما این زیبایی به مراقبت های زیادی نیاز دارد. داشتن موهایی بلند اما ناسالم و تیره قطعا جذابیت کمتری خواهدداشت. برای مراقبت از موهای بلند استفاده از سرم ها و نرم کننده های مناسب اهمیت زیادی دارد. این موها به دلیل قرارگرفتن در معرض عناصر مختلف آسیب رسان به مراقبت بیشتری نیاز دارند. رطوبت رسانی دائمی یکی از مهمترین موارد در مراقبت از موی بلند است. مهمترین کارها برای مراقبت از موی بلند عبارت اند از:

  • حالت دهی منظم به موها
  • استفاده از سرم های مغذی مو
  • خودداری از سشوار زدن های مداوم
  • استفاده کمتر از شامپوهای شیمیایی
  • ماساژ سر به صورت منظم برای تقویت رشد موها
  • استفاده از اسپری های گره بازکن
  • استفاده از شانه های دندانه دار چوبی برای بازکردن گره های مو.