پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

بیشترین عمل زیبایی در ایران چه عملی است؟

کدام کشورها بیشترین جراحی زیبایی را انجام می دهند؟

به  راستی چرا میزان علاقه مندی به عمل زیبایی زیاد است؟ آیا ایران به لحاظ عمل زیبایی در رتبه نخست قرار دارد؟ دلیل این همه نارضایتی از بدن چیست؟ زیبایی و زیباتر به نظر آمدن در نهاد انسان است و بر این اساس در فرهنگ ها و طبقات اجتماعی، تلاش برای زیباتر به نظر رسیدن به اشکال مختلف بروز می کند. آمارها نشان می دهد در 20 سال گذشته، در جهان شمار مصرف کنندگان لوازم آرایشی و متقاضیان عمل های زیبایی، 80 درصد بیشتر شده است.

اگرچه ایران را به عنوان رتبه نخست در جراحی های زیبایی می شناسند، اما براساس گزارش انجمن بین المللی جراحی پلاستیک (ISAPS) بالاترین میزان عمل جراحی مربوط به ایالت متحد امریکا است. بالاترین میزان جراحی زیبایی با تعداد 4,042,610 به کشورامریکا اختصاص دارد و برزیل با 2,324,245 عمل زیبایی، در جایگاه دوم قرار دارد که این نشان دهنده حدود 12٪ از تمام جراحی های زیبایی در سراسر جهان است. ایران در رتبه بیستم عمل های زیبایی جای دارد به گونه ای که از هر 1000 نفردر ایران تنها6 نفر عمل جراحی انجام می دهند.

آمار جراحی زیبایی در ایران | بیشترین عمل زیبایی در جهان

محبوب ترین عمل های زیبایی در سال 2016

«محبوب ترین روش های زیبایی در کشورهای جهان به غیر از ایران عبارتند از:

-افزایش حجم سینه (15.8 درصد کل جراحی های زیبایی)

-لیپوساکشن (کوچک کردن شکم و پهلو) (15.8 درصد کل جراحی های زیبایی)

-جراحی پلک (جوان سازی افتادگی پلک) (12.9 درصد کل جراحی های زیبایی)

-رینوپلاستی (زیبایی بینی) (7.6 درصد کل جراحی های زیبایی)

آمار جراحی زیبایی در ایران | بیشترین عمل زیبایی در جهان

بیشترین تقاضای عمل زیبایی در بین مردان و زنان

براساس آمار انجمن بین المللی جراحی پلاستیک (ISAPS)، میزان تقاضای عمل های زیبایی ازسوی زنان بیشتر است به طوری که 86.4% عمل های زیبایی مربوط به زنان است که یکی از محبوب ترین عمل ها در بین آنها افزایش حجم سینه است؛ دومین عملی که در بین زنان طرفداران زیادی دارد، لیپوساکشن است که زنان با از بین بردن رسوبات چربی اضافی به رضایت قابل توجهی از اندام خود دست پیدا می کنند.

یکی دیگر از جراحی های زیبایی از سوی زنان، جراحی پلک است. با توجه به اینکه در سنین بالا، پوست پلک برخی ها بانوان حالت افتادگی پیدا می کند، معمولاً این جراحی در بین زنان مسن بیشتر دیده می شود.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی دیگری است که برای حذف چربی اضافی ناحیه شکم به منظور سفت کردن عضلات شکم استفاده می شود. این نوع عمل جراحی معمولاً در بیماران مبتلا به بافت شل یا تضعیف آن پس از بارداری یا به دنبال کاهش وزن عمده استفاده می شود. اما مردان هم از قافله زیبایی عقب نمانده اند. آنها در سال 2017، 14/4% از جراحی های زیبایی را به خود اختصاص داده اند که محبوب ترین جراحی ها در بین آنها جراحی پلک، رینوپلاستی، لیپوساکشن وترمیم مو است.

باید توجه داشت که نوع جراحی در کشورهای مختلف، متفاوت است و ایران تنها به لحاظ جراحی بینی در صدر سایر کشورها قرار دارد؛ بنابراین «رایج ترین عمل جراحی در ایران در زمینه جراحی بینی، در آمریکا و برزیل در زمینه پروتز سینه و لیپوساکشن (از بین بردن چربی های شکم) وکره جنوبی درزمینه جراحی پلک و خط فک، ذکرشده است .»(

دلیل رواج عمل زیبایی پروتز سینه در میان زنان آمریکا و برزیل، مربوط به فرهنگ آن جامعه است چراکه گرایش های ارزشی افراد و ارزیابی از بدن در کشورهای اروپایی از جمله آمریکا و برزیل، جنسی است؛ «به گونه ای که داشتن برجستگی های خاص در اندام به آنها اعتمادبه نفس بالایی می دهد؛»

همچنین بالاترین میزان عمل جراحی چشم و پلک مربوط به کشور کره جنوبی و ژاپن است چرا که بسیاری از جوانان کره جنوبی و ژاپن (که در رتبه سوم بیشترین جراحی های زیبایی جهان جای دارد) ترجیح می دهند که چشمانی شبیه غربی ها داشته باشند؛ از همین رو، جراحی پلک (بلفاروپلاستی) در صدر محبوب ترین جراحی های زیبایی این دو کشور جای دارد اما این مسئله در ایران به گونه ای دیگری خودنمایی می کند. در ایران به دلیل وجود حجاب و با توجه به اینکه بیشتر، صورت افراد در معرض دید قرار دارد، درصد زیادی از عمل های زیبایی به جراحی بینی اختصاص دارد. همچنین آموخته های دوران کودکی می تواند نقش تعیین کننده ای در تمایل به جراحی زیبایی در زنان ایرانی داشته باشد زیراعروسک یکی از اسباب بازی های موردعلاقه دختران در دوران کودکی است.

عروسک ها به دلیل شکل انسانی، تأثیرگذاری فراوانی در ذهن دختربچه ها دارند که با توجه به تفاوت روحیات دختران و پسران، عروسک ها هرگز قادر نیستند احساساتی را که در دختران برمی انگیزند، در پسران تحریک کنند لذا عروسک ها از همان دوران کودکی بالاترین نقش را در شکل دهی شخصیت دختران ایفا می کند چنانچه تصویرسازی کودکان از عروسک های باربی و به نمایش گذاشتن تبلیغات از زنان و دختربچه هایی با موهایی بلوند و بینی های کوچک در ذهن آنها نقش می بندد و به مرورزمان باعث نارضایتی از تصویر و تصور بدنی فرد در بزرگسالی می شود؛ به گونه ای که حاضر می شود تن و ظاهر طبیعی خود را به زیر تیغ جراحی بسپرد.

سومین دلیل گرایش به عمل بینی، عدم اعتمادبه نفس است. چنانچه شما افراد موفق زیادی را با بینی های بزرگ می شناسید که کوچک ترین اهمیتی به سایز بینی شان نمی دهند و آن قدر از عزت نفس بالایی برخوردار هستند که باوجود داشتن قدرت، ثروت و شهرت دست به چنین اقداماتی نمی زنند؛ درواقع این افراد به اندازه کافی خود را در مرکز توجه مردم می بینند و دیگر نیازی به انجام عمل های زیبایی در خود احساس نمی کنند لذا یکی از دلایل اصلی تمایل افراد به جراحی بینی، نوع نگاه مردم درباره آن هاست؛ درحالی که اگر فردی خود را در جایگاهی ببیند که دیگر نیاز به خودنمایی و جلب توجه نداشته باشد، هرگز سعی نمی کند تا با تغییر در ظاهر خود نگاه مردم را به سمت خود جذب کند.

از طرف دیگر جراحی های زیبایی در زندگی امروزه، به شیوه ای عقلانی برای کسب سرمایه نمادین و حتی ابزاری برای برقراری رابطه اجتماعی با مردم تبدیل شده است. درنهایت، زنانی که تمام هویت بدنی خود را در این چارچوب های تعریف شده تعریف می کنند، گرفتار دور باطلی از اعمال جراحی زیبایی می شوند و نه تنها به رضایت از ظاهر خویش دست پیدا نمی کنند، بلکه درنهایت دچار بیماری جسمی و ذهنی می شوند.

آمار جراحی زیبایی در ایران | بیشترین عمل زیبایی در جهان

ایران در کدام جراحی زیبایی مقام اول دنیا را دارد؟

انجمن بین المللی جراحی زیبایی پلاستیک، نتایج بررسی جهانی خود در خصوص جراحی های زیبایی، مانند جراحی پلاستیک و همچنین فهرست کشورهایی را که بیشترین عمل جراحی پلاستیک دارند، منتشر کرد. در بررسی این انجمن، که مربوط به سال 2021 است و تازه منتشر شده، جراحی های زیبایی 19.3 درصد افزایش داشته است. بنابه گفته این محققان، از چهار سال قبل تا سال 2021، جراحی های زیبایی حداقل 33درصد افزایش نشان داده بود.

در آن سال آمریکا رتبه اول جراحی های زیبایی پلاستیک را در اختیار داشت و بزریل در رتبه دوم بود. رتبه سوم مربوط به کشوری آسیایی، یعنی چین بود و بعد از آن ژاپن و کره جنوبی، جایگاه های 4 و 5 را به خود اختصاص داده بودند. ترکیه ،کلمیبا، مکزیک و تایلند در رتبه های بعدی این فهرست قرار داشتند. اما اکنون ظاهرا این رتبه بندی تغییر محسوسی داشته است و بنابر آمارهای منتشر شده جدید این انجمن، دیگر آمریکا رتبه اول جراحی های زیبایی پلاستیک را ندارد و در جایگاه ششم قرار گرفته است.

امسال، رتبه های اول تا پنجم، به ترتیب کره جنوبی، یونان، ایتالیا، برزیل و کلمبیا هستند. تایوان هم بعد از ایالات متحده، ایستاده است. بررسی های آماری این انجمن نشان می دهد، ایران در رتبه بیستم این فهرست قرار دارد. البته سال گذشته ایران در عمل جراحی بینی، رتبه اول را داشت ولی در بررسی مجموعه جراحی های زیبایی، در حال حاضر، ایران رتبه بیستم را دارد. بیشترین جراحی های پلاستیک هم به لیپوساکشن مرتبط اند که بعد از این نوع عمل، بزرگ کردن سینه، جراحی پلک چشم، عمل بینی و آبدومینوپلاستی (عمل برداشتن چربی و پوست اضافه ای که ویژگی کشسانی خود را از دست داده است)، بیشترین عمل هایی است که در این کشورها انجام شده است. از عمل های پرطرفدار غیرجراحی هم باید به بوتاکس، اسیدهیالورونیک، اپیلاسیون، سفت کردن پوست و کاهش چربی اشاره کرد.

منبع: دکتر عالیان متخصص عمل بینی