عمومیکسب و کار ایرانی

معرفی تکنیک های نقاشی

با 7 تکنیک کاربردی برای نقاشی با رنگ اکریلیک همراه شما هستیم تا نکاتی در این باره را برای شما بازگو کنیم.قطعا ارائه ی این نکات کاربردی می تواند تاثیر به سزایی در بهبود عملکرد شما در تصویرسازی و نقاشی داشته باشد.اگر به این هنر ارزشمند و بسیار دوست داشتنی علاقه مند هستید و می خواهید که اطلاعات خود را در زمینه ی تصویرسازی بالا ببرید، این مطلب هفت روش ضروری نقاشی را به شما معرفی می کند و شما را مجبور می کند مانند یک حرفه ای و بدون هیچ اتلاف وقتی نقاشی کنید.همچنین لازم است که بهترین روش رسم آموزشها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اصول اولیه را در آنجا پوشش داده اید. این بخش را از دست ندهید و تا ادامه ی بخش همراه ما باشید.

رنگ اکریلیک | رنگ اکریلیک برای چه سطوحی مناسب است

دانش تکنیک کاربردی برای نقاشی و تصویرسازی

دانستن برخی تکنیک ها و سبک های اساسی نقاشی و تصویر سازی به شما کمک می کند تا هنگامی که شما برای خلق آثار هنری خود با استفاده از رنگ و خمیر تکسچر شروع به کار می کنید، بی نهایت به شما کمک کند.این به معنای ذخیره برخی دانش از تن ، رنگ ، بافت و … می باشد. زیرا همه اینها به شما کمک می کند تا شاهکارهای خود را با اطمینان ایجاد کنید.

تکنیک اول – زیرساز

زیرساز به نخستین لایه ای که در نقاشی و تصویر سازی کشیده می شود، زیر رنگ و یا زیرساز گفته می شود.برای ایجاد سایه ها و میکس کردن نقاشی و تصویر سازی ، یک زیر رنگ  قهوه ای مایل به زرد سوخته یا ترکیبی از قهوه ای و قرمز سوخته را با کمک ابزار پتینه کاری ایجاد کنید. اکریلیک ها در این مرحله احتمالاً بهترین ماده برای استفاده هستند زیرا زود خشک می شوند و دائمی هستند.

این تکنیک را اگر به درستی به کار ببربد، راهی عالی جهت یکسان کردن بخش های متفاوت رنگ در نقاشی و تصویر سازی خواهد بود. استفاده از زیر رنگ در هنگام کشیدن نقاشی و تصویر سازی مانند کویر بسیار کاربردی می باشد و منظره ی فوق العاده ای را به ثبت می رساند.با این تکنیک، حس و حالی که در یک محیط گرم وجود دارد به بیننده منتقل می شود.

استفاده از آبرنگ دومین تکنیک کاربردی برای نقاشی

با استفاده از این تکنیک در نقاشی و تصویر سازی می توانید به کمک رقیق کردن رنگ های آبرنگ، سایه روشن هایی خلاقانه و بسیار زیبا پدید آورید.دقت داشته باید که در این تکنیک، زمینه ی نقاشی فوق العاده حائز اهمیت می باشد. ثبت می شوند و در نهایت با کمک آبرنگ تکمیل می شود و گاهی هم از همان ابتدای کار، با استفاده از آبرنگ طرح کشیده می شود.

استفاده از رنگ اکریلیک سومین تکنیک کاربردی برای نقاشی

این تکنیک با استفاده از رنگ های اکریلیک صورت می پذیرد که به شکل محلول در آب می باشند و دارای انعطاف پذیری بسیاری هستند.این رنگ، یکی از رنگ هایی است که بسیار براق و جذاب و گیرا می باشد که با به کارگیری آن در تصویرسازی می توانید به هر سبکی که مایل هستید آثار خود را به ثبت برسانید.از ویژگی های بسیار خوب این رنگ این است که خیلی زود خشک می شود و مقاومت بسیار بالایی دارد.

چهارمین تکنیک کاربردی برای نقاشی استفاده از مداد رنگی

این تکنیک یکی از رایج ترین تکنیک هایی می باشد که هنرمندان بسیاری برای خلق آثار خود از آن ها استفاده می کنند.برای کشیدن نقاشی و تصویر سازی می توانید از ترکیب مداد رنگی با گواش و آبرنگ و … استفاده کنید.از این تکنیک هم می توانید برای نقاشی و هم طراحی استفاده کنید.دقت داشته باشید که برای استفاده از این تکنیک باید تجربه ی کافی در این زمینه داشته باشید.

تکنیک پنجم – استفاده از پاستل

تکنیک دیگری که در نقاشی و تصویر سازی می توانید از آن استفاده کنید، استفاده از پاستل می باشد. این تکنیک را نوعی تکنیک خشک می نامند و ویژگی بارز آن مخمل گونه بودن آن می باشد.اما باید در نظر داشته باشید که فوق العاده حساس می باشند و در برابر رطوبت و نور خیلی سریع واکنش نشان می دهند. در این روش دیگر امکان این را ندارید که رنگ ها را باهم ترکیب کنید. به همین دلیل پاستل ها در رنگ های مختلفی ارائه می شوند و می توانید آن ها تهیه کنید. در هنگام استفاده از این تکنیک باید دقت کنید که حتما از کاغذ مخصوص به پاستل استفاده کنید.

تکنیک ششم – استفاده از مداد شمعی

برای طراحی با این تکنیک در نقاشی و تصویر سازی، می توانید از راه و روش های مختلفی استفاده کنید که هرکدام مناسب برای نقاشی و تصویر سازی می باشند. این تکنیک برای افرادی که تاکنون از مداد شمعی استفده نکرده اند بسیار مناسب می باشد و می توانند با کمک آن آثار ارشمندی را خلق کنند.

در این تکنیک، برای خلق افکت های متفاوت می توانید با فشار دست رنگ تصاویر را تنظیم کنید. نکته ی قابل توجه در این تکنیک این می باشد که باید طرح اولیه را با مداد طراحی کرده و سپس با مداد شمعی طرح نهایی را به اجرا در آورید. برای ایجاد سایه در این تکنیک باید از رنگ های تیره استفاده کنید.

ساخت بافت هفتمین تکنیک کاربردی برای نقاشی

قلم موها به اشکال مختلفی و با انواع بافت های مختلف ارائه می شوند که هرکدام در کار نتیجه بسیار متفاوتی با هم دارند. باید همه آنها را هنگام نقاشی و تصویر سازی امتحان کنید.متنوع ترین ترکیب، ترکیبی مصنوعی / سنگ مرمر است – این قلم موها را می توان با انواع مختلف رنگ استفاده کرد.قلم موها در انواع تخت و گرد وجود دارند و بهتر است از هر دوی آنها استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای ما برای انتخاب قلم مو مناسب مراجعه کنید.

برای رنگ آمیزی از قلم موهای کوچک تر و گرد استفاده کنید.اما چنانچه مبتدی هستید می توانید از قلم موهای بزرگ تر و مسطح برای سهولت در کارتان استفاده کنید.چطور مهارت های نقاشی خود را بهبود ببخشیم؟ نقاشی کردن هم مانند هر مهارت دیگری از یک سری اصول، نکات و تکنیک ها تشکیل شده است که برای پیشرفت در آن باید به خوبی با تمام این نکات و تکنیک ها آشنا بود. هر چقدر با نکات کاربردی نقاشی کردن بیشتر آشنا بود و از آنها بیشتر در کار خود استفاده کنیم، قطعا مهارت نقاشی کردن مان نیز بهبود خواهد یافت.

اصول نقاشی با آبرنگ چیست؟

در نقاشی با آبرنگ باید رنگ ها کمی رقیق شوند و از آنها برای رنگ آمیزی و ایجاد سایه ها و نورهای نقاشی استفاده کرد. در تکنیک نقاشی با آبرنگ گاهی هنرمند آنقدر مهارت دارد که تمام طرح اولیه را از ابتدا با آبرنگ ترسیم و رنگ می کند. گاهی نیز بخشی از طرح یا طرح اولیه با مداد ترسیم شده و از آبرنگ به عنوان ابزاری جهت افزودن رنگ و سایه به طرح اولیه استفاده می شود.

روش ها و تکنیک های نقاشی بسیار زیاد هستند و برای کشیدن نقاشی های حرفه ای و خلق آثار بی نظیر باید ابتدا با انواع تکنیک های نقاشی آشنا شوید. نقاشی نیز همچون مهارتهای دیگر نیازمند تمرین و تکرار و یادگیری است. تاریخچه نقاشی و لوازم مورد نیاز آن به دوره انسان های ماقبل تاریخ و گستردگی فرهنگ ها بر می گردد.زمانی که اسم نقاشی به گوش ما می خورد، به یاد ابزارهایی مانند رنگ روغن، آبرنگ، قلم مو و مدادرنگی می افتیم. اما در حقیقت هنر نقاشی بسیار پیچیده تر بوده و دارای سبک ها و تکنیک های بسیاری است. برخی از تکنیک های نقاشی معروف را معرفی کرده ایم.

انواع تکنیک های نقاشی

1 . تکنیک نقاشی رنگ روغن

یکی از تکنیک های نقاشی، رنگ روغن است و جزو یکی از مواد به کار رفته در نقاشی نیز می باشد. روغنی که در رنگ روغن استفاده می شود از راه های مختلفی به دست می آید که معمولا رایج ترین آنها، جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است. برای پاک کردن رنگ روغن تینر مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ روغن به عنوان رنگ پایه ی روغن، ویژگی های متفاوتی دارد و باعث ماندگاری و استفاده زیاد آن شده است. به شیوه ای که بخش زیادی از نقاشی های به جا مانده از گذشته های دور، تشکیل شده از نقاشی های رنگ روغن می باشد.اولین نمونه های نقاشی رنگ روغن در سال های 650 میلادی در نقش های بودا که در غارهای بامیان (مناطق مرکزی افغانستان) ترسیم شده اند مشاهده می شود.

با رنگ روغن

  • نقاشی معروف مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی (در سال 1506 ایجاد شده و اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می شود)
  • نقاشی دختری با گوشواره مروارید اثر یوهانس ورمیر (در سال 1665 بوده و اکنون در موزه مائریتشویس لاهه نگهداری می شود)
  • نقاشی شب پرستاره اثر ونسان ونگوگ (در سال 1889 و اکنون در موزه هنر مدرن نگهداری می شود)

2 . تکنیک نقاشی مدادرنگی

از دیگر تکنیک های نقاشی، نقاشی با مداد رنگی است. ما از کودکی نقاشی با مداد رنگی را تجربه کرده ایم. اما تکنیک نقاشی با مداد رنگی توسط هنرمندان کاملا متفاوت تر و حرفه ای تر است.در سال های اخیر استفاده از مداد رنگی در بین هنرمندان افزایش یافته و کارهای هنری بیشتری در موزه ها و کلکسیون ها به چشم میخورد که با استفاده از مداد رنگی طراحی شده اند.

مداد رنگی در واقع نوعی مداد با رنگ های مختلف است که مغزی آن، بخش استوانه ای شکل بوده که شکننده و باریک است و از رنگدانه های فشرده، نوعی موم و کائولین (نوعی خاک رس) ترکیب شده است. مغزی مداد رنگی در مقایسه با مداد گرافیک درجه بندی زیادی از لحاظ سختی ندارد و نسبتا نرم است.مداد رنگی های هنرمندان در مقایسه با مداد رنگی های کودکان از درصد بالاتری از موم و پیگمنت تشکیل شده و به این مدادها پلی کروم می گویند.

3 . تکنیک آبرنگ

یکی دیگر از تکنیک های نقاشی آبرنگ بوده و در آبرنگ حلال رنگ ها بجای تینر و روغن، آب است. برای تولید آبرنگ از رنگدانه و ماده چسبنده قابل حل در آب مانند صمغ عربی مورد استفاده قرار می گیرد. در نقاشی با آبرنگ بیشتر از کاغذهای مخصوص، مقواهای ضخیم (فابریانو و اشتنباخ) و پاپیروس و غیره استفاده می شود.اولین نقاشی آبرنگ توسط آلبرشت دورر بوده که آثار زیبایی از حیات وحش، گیاهان و مناظر با آبرنگ به تصویر کشیده است.