پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

تامی تاک و تأثیر آن بر وضعیت پوست

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک چیست؟ کاربرد، عوارض و مزایای عمل تامی تاک

آیا تابه حال به جراحی زیبایی شکم نزد دکتر هادی آمالی فکر کرده اید؟ می دانید عمل ابدومینوپلاستی چیست؟ جراحی زیبایی شکم (تامی تاک) که به آن ابدومینوپلاستی هم گفته می شود، نوعی جراحی پیکرتراشی که می تواند با حذف پوست افتاده و چربی، شکم را محکم تر، صاف تر و عضلانی تر نشان دهد. ماهیچه های شکم هم در این روش سفت و ترمیم می شوند. ابدومینوپلاستی یکی از محبوب ترین عمل های جراحی پلاستیک در انگلستان است. البته به این دقت کنید که این جراحی مشکل چاقی را از اساس برطرف نمی کند، بلکه فقط چربی های اضافه را بر می دارد و فرم بدن را اصلاح می کند. اگر مایل به انجام این عمل هستید بهتر است ابتدا با بهترین جراح پلاستیک مشورت کنید.

تامی تاک | عمل ابدومینوپلاستی و ماموپلاستی همزمان

ابدومینوپلاستی چیست؟

شاید بپرسید که ابدومینوپلاستی یعنی چی؟ ابدومینوپلاستی یک جراحی نسبتا سنگین و بزرگ است که در آن پوست و چربی اضافه برداشته می شود. این جراحی همچنین بر روی ماهیچه ها نیز اثر می گذارد. این جراحی می تواند برای خانم هایی که چندین بار زایمان کرده اند و وزن زیادی از دست داده اند، مناسب باشد. نام دیگر این جراحی تامی تاک است. میزان سختی و آسانی این جراحی کاملا بستگی به میزان پوست و چربی اضافی دارد. هرچه پوست و چربی که باید برداشته شود، بیشتر باشد، جراحی شما پرخطرتر و جدی تر است. هرچه میزان پوست و چربی برداشته شده، کم تر باشد، جراحی انجام شده، آسان تر و به قولی مینی است.

هدف از انجام ابدومینوپلاستی چیست؟

هدف از ابدومینوپلاستی، داشتن شکمی صاف تر است. در این عمل جراح پلاستیک چربی سفت و پوست شل و اضافه که با ورزش و رژیم غذایی را از بین نمی رود را با عمل جراحی بر می دارد. بااین حال، بیماران باید آگاه باشند که جراحی آبدومینوپلاستی روشی برای کاهش وزن نیست. این روش درمانی برای بیمارانی که به دلیل کاهش وزن زیاد یا حاملگی پوست اضافی دارند، مناسب است؛ بنابراین، بیماران باید قبل از روآوردن به تامی تاک، به وزن ثابت برسند. جراحی ابدومینوپلاستی می تواند:

 • پس از کاهش وزن خیلی زیاد (مثلاً پس از کاهش وزن ناشی از انواع عمل لاغری) پوست شل شده را حذف کند.
 • پوست یا چربی اضافی بعد از بارداری را حذف کند.
 • عضله های ضعیف معده را سفت کند.
 • عضلات شکم جدا را ترمیم کند.

جراح پلاستیک همچنین ممکن است همراه با ابدومینوپلاستی، لیپوساکشن را هم انجام دهد. این امر به این دلیل است که لیپوساکشن می تواند به فرم دهی دقیق تر بدن و رسیدن به اندامی خوش فرم تر کمک کند. به جراحی هم زمان زیبایی شکم و لیپوساکشن، لیپوآبدومینوپلاستی می گویند. برخی از بیماران از جراح خود می خواهند که به همراه این عمل، ابدومینوپلاستی سینه هم انجام دهد. ابدومینوپلاستی سینه به منظور لیفت سینه انجام می شود. علاوه بر تغییرات ایجاد شده در فرم بدن، ممکن است موارد زیر هم اصلاح شوند:

 • زخم ها
 • ترک پوستی.

اما این موارد هدف اصلی جراحی آبدومینوپلاستی نیستند.

عمل ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

مهم است بدانید که جراحی ابدومینوپلاستی نوعی عمل کاهش وزن نیست؛ بنابراین اگر به دنبال کاهش وزن زیاد هستید این روش مناسب شما نیست. نامزدهای ایده آل برای انجام آبدومینوپلاستی بیمارانی هستند که وزن ثابتی دارند و به دنبال برداشتن چربی های سفت و پوست اضافی  هستند که تنها با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی رود. نامزدهای ایده آل برای انجام عمل تامی تاک کسانی هستند که:

 • از ظاهر شکم خود راضی نیستند.
 • می خواهند پوست یا چربی اضافی شکم خود را بردارند.
 • عضلات شکم افتاده یا ضعیفی دارند که نیاز به سفت شدن دارند.
 • در حال حاضر باردار نیستند یا در آینده قصد بارداری ندارند.

ابدومینوپلاستی شکم چگونه انجام می شود؟

جراحی ابدومینوپلاستی معمولاً بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد. قبل از این که بیماران این عمل را انجام دهند، باید توصیه های جراح در مورد خوردن، آشامیدن و مصرف داروها در شب قبل از عمل را رعایت کنند. در جلسات مشاوره قبل از عمل جراح پلاستیک در مورد نحوه انجام این عمل مزایا و عوارض آن به صورت کامل با شما صحت خواهد کرد. اولین اقدام قبل از همه ی این کارها، انتخاب بهترین جراح پلاستیک برای عمل ابدومینوپلاستی شکم است. بعد از انتخاب بهترین جراح پلاستیک، این مراحل را طی خواهید کرد.

1. فرم رضایت

در روز جراحی یا قبل تر به بیماران فرم رضایت نامه ای داده می شود که باید امضا کنند. پس از رضایت، جراح پلاستیک خطوطی را روی شکم ترسیم می کند و در مورد اهداف جراحی آبدومینوپلاستی با بیمار صحبت می کند.

2. بیهوشی

قبل از اینکه جراح، جراحی آبدومینوپلاستی را شروع کند، متخصص بیهوشی شما را بیهوش می کند. این بیهوشی معمولاً بیهوشی عمومی است اما ممکن است بیهوشی موضعی با آرام بخش داخل وریدی هم انجام شود.

3. برش ها

چندین روش آبدومینوپلاستی وجود دارد که ممکن است جراح بسته به شرایط شما از یکی از آن ها استفاده کند. جراح پلاستیک تصمیم می گیرد که کدام تکنیک برای هر بیمار مناسب تر است. برش های ایجاد شده بستگی به فرم شکم موردنظر بیمار دارد. در حال حاضر از چهار روش مختلف برای جراحی ابدومینوپلاستی استفاده می شود:

 • ابدومینوپلاستی کامل
 • مینی آبدومینوپلاستی (اصلاح شده)
 • ابدومینوپلاستی آندوسکوپیک
 • ابدومینوپلاستی فلور دی لیس.

4. بخیه زدن برش های ابدومینوپلاستی

بعد از اینکه جراح پوست و چربی اضافی را برداشت و ماهیچه ها را سفت کرد، برش ها را بخیه می زند. او مقداری چسب نواری و بخیه را برای این کار استفاده می کند. همچنین ممکن است تعدادی لوله تخلیه را برای کمک به کاهش تورم و کبودی تعبیه کند.

5. بازگشت به اتاق بستری

در نهایت، بیماران برای بهبودی ناشی از بیهوشی به بخش بازگردانده می شوند. بیماران می توانند پس از گذراندن 1 تا 3 شب در بیمارستان به خانه بازگردند. ممکن است 6 تا 8 هفته طول بکشد تا تورم و کبودی برطرف شده و بیمار بتواند نتایج کامل جراحی زیبایی شکم خود را مشاهده کند. برخی از جراحان ماساژ لنفاوی دستی بعد از عمل که می تواند به کاهش ورم بعد از ابدومینوپلاستی (که اغلب بیمار با آن مواجه می شود) کمک کند را توصیه می کنند.

ابدومینوپلاستی مراحل مختلفی دارد.عمل تامی تاک حدود 2 تا 4 ساعت طول می کشد.

انواع عمل های ابدومینوپلاستی

همان طور که در بخش قبل گفتیم جراح پلاستیک بسته به نیاز شما از تکنیک های مختلفی برای انجام عمل تامی تاک استفاده می کند. انواع روش های عمل تامی تاک عبارت اند از:

ابدومینوپلاستی کامل

یک جراحی زیبایی شکم کامل شامل ایجاد دو برش متفاوت است:

 • اولین برش در اطراف ناف ایجاد می شود.
 • دومی در امتداد خط بیکینی، از یک سمت لگن به سمت دیگر ایجاد می شود.

این تکنیک همان تکنیک ابدومینوپلاستی کلاسیک است که هم قسمت فوقانی و هم پایینی شکم را هدف قرار می دهد. جراح گاهی ماهیچه های شکم را سفت کرده و پوست و چربی اضافی را برمی دارد. این روش برای بیمارانی که اخیراً وزن زیادی ازدست داده اند یا زنانی که بعد از بارداری دارای چربی اضافی، سفت و ماهیچه های ضعیف هستند مناسب است. اگرچه جراحی ابدومینوپلاستی کامل باعث ایجاد زخم های بیشتر شده، اما بهبود بیشتر فرم بدن نسبت به مینی ابدومینوپلاستی یا آندوسکوپیک را به همراه دارد.

مینی ابدومینوپلاستی (اصلاح شده)

مینی ابدومینوپلاستی عمدتاً قسمت پایینی شکم را هدف قرار می دهد. جراح یک خط برش در خط بیکینی (کوچک تر از برش ایجاد شده در تامی تاک کامل) ایجاد می کند. هیچ گونه زخمی در ناحیه ناف ایجاد نمی شود، زیرا در مینی آبدومینوپلاستی در این ناحیه تغییری ایجاد نمی شود.

جراح پلاستیک زمانی از این تکنیک استفاده می کنند که فقط لازم است مقدار کمی از پوست و چربی اضافی برداشته شود. بسته به ضرورت، جراح ممکن است ماهیچه ها را سفت کند یا نکند. اگرچه ایده آل نیست، اما این روش برای بیمارانی که در آینده قصد بارداری دارند، گزینه مناسب تری است. از آنجا که حاملگی باعث کشش عضلات شکم می شود، در صورت زایمان بعد از آبدومینوپلاستی، بیماران ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی داشته باشند.

ابدومینوپلاستی آندوسکوپی

برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی آندوسکوپیک، جراح چندین برش کوچک در نواحی زیر ایجاد می کند:

 • در اطراف خط ناحیه تناسلی
 • در اطراف پایین ناف.

سپس جراح برای انجام عمل از یک دوربین کوچک به نام “آندوسکوپ” همراه با ابزار جراحی کوچک متصل به آن، استفاده می کند. این روش کمترین حد تهاجم را دارد و بیشتر برای بیمارانی که شکم بیرون زده و مقدار کمی پوست اضافی دارند، مناسب است. این بهترین گزینه در بیمارانی است که هدف اصلی آن ها سفت شدن عضلات است. این تکنیک حداقل زخم ممکن را ایجاد می کند و می توان به راحتی آن را پنهان کرد.

ابدومینوپلاستی فلور دی لیس

سه برش در ابدومینوپلاستی فلور دی لیس ایجاد می شود که شامل نواحی زیر است:

 • در اطراف ناف
 • در سرتاسر خط بیکینی، از یک سمت لگن تا سمت دیگر
 • عمودی در وسط معده.

این تکنیک تهاجمی ترین نوع آبدومینوپلاستی است و زیاد استفاده نمی شود. این روش درمانی برای بیمارانی که وزن زیادی ازدست داده اند و در نتیجه مقدار زیادی پوست اضافی دارند، مناسب است. این روش می تواند در ادامه جراحی کاهش وزن مانند بای پس معده هم انجام شود. این نوع تامی تاک باعث ایجاد زخم زیادی می شود، اما بیشترین تأثیر را دارد. این روش به مقابله با افتادگی پوست در بالا و زیر ناف کمک می کند.

مزایای ابدومینوپلاستی

بدون هیچ شک و تردیدی، جراحی زیبایی شکم مزایای زیبایی متعددی مانند برداشتن چربی اضافی، ظاهر زیبا و کمر باریک دارد. علاوه بر این، عمل آبدومینوپلاستی می تواند مزایای سلامتی مختلفی را به همراه داشته باشد. به عنوان یک عمل جراحی اصلاحی، جراحی شکم می تواند مزایای زیر را برای شما داشته باشد:

اصلاح فتق شکمی: فتق شکمی عموما به دلیل کاهش وزن زیاد، سزارین یا آپاندکتومی رخ می دهد. جراحی شکم با اصلاح ضعف عضلات شکم برای کاهش فشار بر روی پوست، فتق شکمی را درمان می کند.

کاهش بی اختیاری ادراری: فشار بیش ازحد بر مثانه و پیشابراه منجر به بی اختیاری ادراری استرس زا (SIU) می شود که با نشت غیرقابل کنترل مثانه مشخص می شود.

بهبود کمردرد و حالت بدن: سفت کردن ماهیچه های ضعیف شده شکم می تواند حمایت بهتری از کمر فراهم کند و درد را تسکین دهد.

جراح پلاستیک در جلسات مشاوره قبل از عمل در مورد تمام مزایا و عوارض احتمالی این عمل با شما صحبت خواهد کرد. داشتن آگاهی لازم در مورد همه جنبه های عمل تامی تاک اهمیت زیادی در گرفتن بهترین نتیجه دارد.

معایب ابدومینوپلاستی

هر روش درمانی و زیبایی معایب و مزایای خود را دارد که برای انتخاب عاقلانه ی آن باید هر دو دسته نتیجه را به خوبی بشناسید و برای انتخاب آن تصمیم بگیرید. اگر کفه ی معایب برای شما سنگین تر باشد، متناسب با اولویت ها از انجام جراحی صرف نظر کنید و اگر کفه ی خوبی ها و مزایای روش برای شما سنگین تر باشد، آن را انتخاب کنید و با انجام آن به نتیجه ی دلخواه خود برسید. برخی از معایب ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر هستند؛

 • این جراحی ممکن است تا هفته ها درد و التهاب داشته باشد.
 • در صورتیکه بدن شما از سلامت کافی برخوردار نباشد و گردش خون به خوبی در بدن شما انجام نشود، به دیابت مبتلا باشید یا فشار خون بالا داشته باشید؛ ممکن است که موارد زیر را تجربه کنید؛
 • خونریزی و عفونت. یکی از اصلی ترین مشکلات و معایب جراحی ابدومینوپلاستی این است که شما را در خطر این دو مورد قرار می دهد.
 • از انجایی که هر جراحی عوارض خود را دارد و ابدومینوپلاستی نوعی جراحی است، ممکن است که اسکار زخم برای شما باقی بماند، دچار لخته خون شوید، تجمع مایع در بدنتان دیده شود، عفونت کنید و یا حس های محیطی شما کاهش پیدا کنند.
 • یکی از اصتی ترین معایب این جراحی وجود یک اسکار بزرگ در روی شکم است.