عمومیکسب و کار ایرانی

نگهداری کودک توسط پرستار کودک

نگهداری کودک در منزل خودمان

مزایای استخدام پرستار کودک در منزل چیست؟ کودکان علاوه بر رفع گرسنگی، تشنگی و تعویض لباس، نیاز به توجه، احساس امنیت و دوست داشته شدن دارند. اما گاهی پدر و مادر شاغل هستند و برخلاف میل باطنی برای محبت و توجه به کودک دلبندشان زمان کافی را ندارند.  در نظر داشته باشید که شخصیت ارثی نیست و با توجه به اتفاقات و تجربیات کودکی شکل می گیرد و والدین نقش بسزایی در تربیت و آموزش ذهن آماده ی کودک دارند همچنین ناتوانی پدر و مادر در رسیدگی به فرزند، دلیل قانع کننده برای قافل شدن از او نیست. اگر شما هم زمان کافی برای آموزش و نگهداری از فرزند دلبنتدتان را ندارید، می توانید با هماهنگی با پرستاران همپای سلامت زندگی، از کادر مجرب، دلسوز و آموزش دیده ما بهره بگیرید و با خیال راحت به انجام کار های روزمره خود بپردازید.

قیمت پرستار بچه در منزل | قیمت پرستار کودک در منزل ۱۴۰۱

مراقبت از کودک در منزل

مراقب کودک فردی است که آموزش دیده است و مهارت های لازم برای نگهداری و مراقبت از کودک و نوزاد را دارد. به طور معمول، این مراقبت در محیط خانواده کودکان انجام می شود. امروزه اکثر خانواده ها و مادران شاغل با مشکل پرستاری و مراقبت از کودک در منزل خود روبه رو هستند. بسیاری از والدین تمایلی ندارند کودکان خود را برای ساعت های طولانی به مهد کودک بفرستند و ترجیح میدهند از کودک خود در منزل نگهداری کنند.

یکی از دغدغه های والدین انتخاب پرستار کودک می باشد. پرستار کودک علاوه بر ارتباط خوب با بچه ها باید توانایی برطرف کردن نیازهای آنها را داشته باشد و قابل اطمینان باشد. رفتار پرستار کودک و تجربه او در آموزش و تربیت کودک تاثیر زیادی دارد. پس هنگام استخدام پرستار کودک، تجربه و سابقه کاری پرستار را در نظر بگیرید.

مزایای نگهداری کودک در منزل خودمان

شکی نیست که داشتن پرستار بچه تا حد زیادی برای والدین مفید است. نگهداری از کودکان می تواند انعطاف پذیری شغلی، توانایی تقویت روابط شما با شریک زندگی، ثبات و شاید مهمتر از همه، آرامش روانی را برای والدین ایجاد کند اما مزایای نگهداری کودک در منزل خودمان چیست؟

توجه فردی

برخلاف سایر خدمات مانند مهد کودک یا مدرسه، پرستار کودک در منزل تنها به فرزند شما توجه میکند بنابراین فرزند شما علاوه بر دریافت مراقبت های ضروری در صورتی که نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشد میتواند دریافت کند.

راحتی در خانه

از مزایای بزرگ نگهداری کودک در منزل خودمان این است که پرستار بچه به منزل شما می آید. این نه تنها برای شما بلکه برای فرزند شما نیز سودمند است؛ زیرا علاوه بر اینکه در وقت تان صرفه جویی می شود، راحتی و آرامش کودک شما را در جایی که برای او بسیار آشنا است مانند فراهم می میشود.

فعالیت و تحرک

زمانی که فرزند شما با پرستار بچه وقت می گذراند قطعا منفعلانه وقتش را جلوی تلویزیون هدر نمیدهد، بلکه به طور فعال در داخل یا خارج از خانه مشغول به فعالیت می شود. این نه تنها از نظر رشد مغزی، بلکه از نظر سلامت و رفاه نیز برای فرزند شما بهتر است.

سرگرمی و کسب مهارت

یکی دیگر از مزایای نگهداری کودک در منزل خودمان این است که پرستار بچه می تواند به فرزند شما این فرصت را بدهد که چیزهای جدید را امتحان کند و سرگرمی ها و مهارت های جدیدی کسب کند. رساندن کودکان به تمرینات ورزشی و سایر فعالیتهای فوق برنامه برای والدین شاغل به دلیل زمان های نامناسب و غیرقابل انعطاف می تواند سخت باشد؛ اما با پرستار بچه، فرزند شما می تواند کلاسهای آموزش زبان یا کلاس های ورزشی را شرکت کند. علاوه بر این، خود پرستاران کودک معمولا دارای طیف گسترده ای از مهارت ها و سرگرمی هستند که می توانند با فرزندتان به اشتراک بگذارند و فرصت های متعددی را برای فرزند شما ایجاد کنند.

چگونه می توان یک پرستار بچه را توصیف کرد؟

پرستار بچه باید این 10 ویژگی را داشته باشد که او را توصیف کند:

 • مسئول و قابل اعتماد
 • صبور
 • مهربان
 • خلاق و بازیگوش
 • فعال و سالم
 • قابل اعتماد
 • با تجربه
 • با اعتماد به نفس

پرستار هنگام نگهداری کودک در منزل چه وظایفی دارد؟

وظایف پرستار کودک با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. پرستار علاوه بر نگهداری و حفظ امنیت کودک وظایف دیگری برعهده دارد:

 • غذا دادن و تغذیه نوزاد
 • بهداشت و حمام کردن کودک
 • دادن داروهای مورد نیاز برای کودکان
 • کمک در انجام تکالیف مدرسه
 • سرگرمی و بازی با کودکان

این وظایف با توجه به سن کودک ممکن است تغییر کند مثلا پرستار نوزاد علاوه بر موارد ذکر شده وظایفی مانند تعویض پوشک و خواباندن را نیز برعهده دارد. همچنین برخی وظایف مانند لباس شستن و جاروبرقی کشیدن توافقی هستند و درصورت اضافه شدن، حقوق پرستار نیز اضافه می شود.

نکات مهم در انتخاب پرستار کودک

حا که با مزایای نگهداری کودک در منزل خودمان آشنا شدید اگر به عنوان والدین دلسوز کودک میگویید پرستار کودک میخوام باید بدانید که پیداکردن یک پرستار کودک قابل اعتماد و متعهد کار ساده ای نیست. در ادامه چند نکته مهم که به شما در پیدا کردن پرستار کودک خوب و قابل اعتماد کمک میکند بیان میکنم:

سابقه او را در نظر بگیرید

حتما در طی فرآیند استخدام پرستار، سابقه او را در نظر بگیرید. سابقه و تجربه در هر کاری یک نکته کلیدی است. حتما با خانواده هایی که قبلا همکاری داشته است صحبت کنید و از رضایت بخشی آن ها اطمینان حاصل کنید.

تعامل پرستار کودک را با فرزندان خود در نظر بگیرید

نحوه برخورد پرستار کودک را با فرزندتان مشاهده کنید، این نوع تعامل میزان راحتی کودک شما را با پرستار نشان می دهد. مهم است که پرستاری را انتخاب کنید که با روش فرزندپروری شما مطابقت داشته باشد. حتما در مورد اینکه آیا در زمینه ارائه کمک های اولیه پزشکی مهارتی دارد یا خیر از او بپرسید.

در مورد قیمت از او سوال کنید

از پرستاران بچه بپرسید که قبلاً چه هزینه ای دریافت می کرده اند تا در طول همکاری با مشکلی مواجه نشوید. قیمت پرستار کودک بر اساس محل زندگی شما، تعداد فرزندان، تجربه و عوامل دیگر بسیار متفاوت است.

درباره قوانین خانه بحث کنید و اطلاعات تماس را از او بگیرید

اطمینان حاصل کنید که درباره قوانین خانه خود با پرستار کودک صحبت می کنید و حتما شماره ای از او دریافت کنید که همیشه پاسخگو باشد.

از فرزندان خود در مورد پرستار کودک بپرسید

ممکن است بر اساس اطلاعات فرزندتان، حس خوبی از پرستار داشته باشید. آیا فرزند شما خوش گذرانده است؟ آیا وقتی برگشتید خوشحال بوده و غذای خود را کامل خورده است؟ بسیاری از بچه ها وقتی والدینشان آنها را با یک پرستار جدید ترک می کنند، گریه می کنند یا اضطراب جدایی را نشان می دهند، بنابراین هنگام بازگشت به رفتارها و احساسات فرزند خود بیشتر توجه کنید نه در هنگام خداحافظی و بیرون آمدن از در خانه.

هزینه نگهداری کودک در منزل

هزینه نگهداری کودک در منزل با توجه به وظایف و خدماتی که پرستار ارائه می دهد متفاوت است.

تجربه و سطح تحصیلات، ساعات کاری، تعداد فرزندان، محل نگهداری از کودک، دوری و نزدیکی محل نگهداری به وسایل نقلیه عمومی و تعداد روزهای کاری مواردی هستند که در هزینه نگهداری کودک در منزل تاثیرگذار هستند. اگر شما برای انجام کارهای منزل به کمک پرستار نیاز دارید باید هنگام استخدام با پرستار درمیان بگذارید و به توافق برسید چراکه این موارد در حقوق پرستار تاثیرگذار هستند.

نگهداری کودک در منزل خودمان بهتر است یا مهد کودک؟

نگهداری کودک در منزل یا مهد کودک هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. بعضی از والدین به دلیل معایب مهد کودک مثل عدم توجه مربی به تک تک بچه ها، امکان انتقال بیماری بین بچه ها، فاصله از منزل و… ترجیح میدن کودک را در منزل شخصی خود نگهداری کنند و پرستار کودک استخدام می کنند.