درد پهلوی چپ | علت، علائم و روش های درمان

درد پهلوی چپ و پهلوی راست دردی است که کنار تنه، درست زیر دنده ها احساس می شود. گاهی اوقات ممکن است که این درد به کمر هم گسترش یابد. اندام ها و ماهیچه های زیادی در سمت چپ و راست بدن و نواحی نزدیک آن ها، این درد را می توانند ایجاد کنند. بیشتر افراد حداقل یک بار در زندگی خود به پهلو درد دچار شده اند.

Pain in the left side Cause, symptoms and treatment methods

با این که چنین دردی موقتی است و پس از مدت کوتاهی برطرف می شود، اما می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی مثل عفونت ادراری باشد. کم آبی بدن، سنگ های کلیه یا دیگر مشکلات کلیوی هم از عوامل شایع در ایجاد پهلو درد هستند. دردهای مزمن و شدید پهلو نباید به هیچ عنوان نادیده گرفته شوند. چنان چه در پهلوهای خود احساس درد می کنید، می توانید برای دریافت راهنمایی، از پزشکان حال مشاوره آنلاین بگیرید. برخی از دلایل درد پهلوی چپ و پهلوی راست مثل عفونت کلیه یا پانکراتیت بسیار جدی هستند. اما موارد دیگری مثل اسپاسم عضلانی، با وجود دردناک بودن، خطر جدی برای سلامتی انسان ندارند. شش علت احتمالی درد پهلوها شامل موارد زیر است:

مشکلات عضلانی و درد پهلو

استفاده بیش از حد یا ضعف عضلات ممکن است باعث درد در پهلوها شود. عضلات معده، کمر و حتی سینه هم می توانند باعث چنین دردی شوند. برخی از دلایل عمده درد عضلانی عبارتند از:

 • آسیب های عضلانی مثل کشیدگی یا پیچ خوردگی
 • استفاده بیش از حد
 • اسپاسم
 • سبک زندگی بی تحرک و بدون فعالیت بدنی کافی
 • فشار
 • قرار گرفتن در یک وضعیت غیر معمول برای مدت طولانی

درد عضلانی پهلو معمولا در کنار عضله آسیب دیده است. با این حـال افرادی که به دلیل سبک زندگی کم تحرک به درد عضلانی دچار می شوند، ممکن است دردی را از دو طرف به سمت جلو یا عقب حس کنند. آسیب های عضلانی از مهم ترین دلایل دردهای پهلو هستند که می توانند بسیار شدید باشند. اما این شدید بودن به معنی آسیب زیاد یا خطرناک بودن نیست.

عفونت مجاری ادراری و درد پهلو

ورود باکتری های مضر به دستگاه عفونت ادراری، باعث آلوده شدن مثانه، مجاری ادراری یا کلیه ها می شود. در اکثر موارد این عفونت در قسمت پایین دستگاه ادراری باقی می ماند. این عفونت ها بیشتر زنان را درگیر می کند. در صورت عدم درمان، آن ها می تواند به کلیه ها سرایت کرده و باعث ایجاد عفونت شدیدتری شود. از رایج ترین علائم عفونت مجاری ادراری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پهلو درد ناشی از عفونت ادراری می توانند در هر دو طرف پهلو به طور همزمان یا فقط یک طرف احساس شود. درصورت داشتن اینچنین علائمی میتوانید از خدمات سامانه حال استفاده کنید.

زونا و درد پهلو

این بیماری، عفونتی است که باعث ایجاد بثورات دردناک و تاول در بدن می شود. هر کسی که به آبله مرغان دچار شده ممکن است درگیر زونا هم شود؛ اگر چه این بیماری بیشتر در افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند روی می دهد. زونا معمولا به صورت احساس سوزش عمیق یا درد تیر کشنده از سیستم عصبی شروع می شود. در طی چند روز، بثورات و تاول های پر از مایع ظاهر می شوند.

زونا در بعضی از افراد می تواند بسیار شدید بوده و باعث عفونت های خطرناک و تهدید کننده زندگی شود. افرادی که با ویروس اچ آی وی زندگی می کنند، کسانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند و افراد مسن، در صورت مشاهده علائم زونا باید هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرند. از آن جا که زونا معمولا فقط در یک طرف بدن تاثیر می گذارد، افراد علائم آن را در یک سمت بدن می بینند نه در دو طرف و درد پهلوی چپ و پهلوی راست.

مشکلات کبدی یا پانکراس و درد پهلو

لوزالمعده و کبد درست در زیر قفسه سینه و در عمق شکم قرار دارند. گاهی اوقات مشکلات این اندام ها باعث بروز درد در پهلو هم می شود. چنین دردی ممکن است به سمت پشت بدن هم منتشر شود. از آن جا که کبد و پانکراس با هم همکاری کرده و به هضم غذای بدن هم کمک می کنند، ممکن است بروز مشکل در یکی از آن ها، بر روی ارگان های دیگر هم اثر بگذارد. عوامل متعددی می توانند بر سلامتی لوزالمعده و کبد اثر بگذارند. برخی از این موارد مانند مسدود شدن مجاری صفراوی به دلیل سنگ کیسه صفرا است. موارد دیگری هم مثل هپاتیت خودایمنی یا سایر بیماری های مزمن هستند.

برخی از بیماری های کبد و پانکراس در صورت عدم درمان، تهدید کننده زندگی هستند. اما باید توجه کرد که درد پهلو به تنهایی نمی تواند نشانه کافی از وجود چنین مشکلاتی باشد. درد ناشی از مشکلات لوزالمعده یا کبد در سمت راست بدن ایجاد می شوند و با علائم دیگری همراهند؛ از جمله:

 • ادرار تیره
 • مدفوع کمرنگ
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • حملات درد ناگهانی
 • زرد شدن پوست بدن یا چشم ها
 • خستگی
 • تب

علت درد پهلوی چپ

بروز درد سمت چپ پهلو اغلب به دلیل مشکلات مربوط به کلیه چپ است. این مشکلات می تواند شامل عفونت کلیه، سنگ های کلیوی یا وجود کیست در کلیه سمت چپ باشد. گاهی این دردهای به دلیل گرفتگی و اسپاسم عضلانی هم روی می دهند. معمولا افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، در اثر ورزش یا تحرک بیش از معمول با این نوع گرفتگی و درد مواجه می شوند. دردهای ناشی از وجود مشکل در ستون مهره ها هم معمولا در یک سمت بدن حس می شوند که می تواند سمت راست یا چپ بدن باشد. چنین دردهای اغلب تیر کشنده و آزار دهنده بوده و معمولا به طرف پاها امتداد پیدا می کنند.

علت درد پهلوی راست

درد در پهلوی راست می تواند نشان دهنده مشکلی در دستگاه گوارش، روده ها، کلیه سمت راست، کبد یا آپاندیس باشد. در ادامه به تشریح این مسائل می پردازیم.

اختلالات گوارشی

گاهی اوقات مسمومیت های غذایی یا یبوست می توانند چنین دردی را ایجاد کنند. مشکلات دیگری مثل سندروم روده تحریک پذیر و… هم در ایجاد درد در پهلوی راست دور از ذهن نیست. البته این نوع دردها معمولا با علائم دیگری مثل نفخ، دفع دردناک، سوزش معده و… همراه خواهند بود. برای مطالعه درباره این مطلب را بخوانید.

درد کلیه راست

درد کلیه معمولا دردی مبهم است که از پشت شکم شروع شده و باعث ایجاد گرفتگی های لحظه ای می شود. این دردها اغلب به دلیل سنگ کلیه، عفونت کلیه یا در موارد خاصی، سرطان کلیه ایجاد می شود. بیمارانی که به عفونت کلیوی دچار هستند، پهلو درد را به صورت انتشار یافته به طرف پایین بدن حس می کنند. چنین دردی اغلب با تب و لرز، وجود خون در مدفوع یا علائمی مشابه عفونت مثانه همراه است.

مشکلات کبدی

التهاب و تورم کبد می تواند باعث درد در پهلوی راست شود. دلایل مختلفی برای بروز چنین دردی در کبد وجود دارد؛ از جمله هپاتیت ای، هپاتیت بی، سرطان و بیماری کبد چرب الکلی و غیر الکلی. البته مشکلات کبدی در مراحل اولیه معمولا علامت خاصی ندارند. این بیماری ها از جمله هپاتیت قابل درمان هستند؛ به شرطی که به محض تشخیص، فورا اقدامات درمانی مناسب آغاز شود.

آپاندیس

آپاندیس یک عضو کوچک در سمت راست پایین شکم است. درد ناشی از التهاب آن که آپاندیسیت نام دارد، دردی ناگهانی، پیش رونده و تیز است که با فعالیت یا سرفه و عطسه بدتر می شود. اگر به جز درد پهلو، علائم دیگری مثل اسهال یا یبوست، حالت تهوع و بی اشتهایی مشاهده شود، لازم است که فورا نسبت به درمان اقدام کرد. آپاندیست در صورتی که درمان نشود، می توان سلامت بیمار را تهدید کند.

درد پهلو و کمر نشانه چیست؟

قاعدگی دردناک یا دیسمنوره، بارداری، مشکلات ستون فقرات مثل آرتروز یا فتق دیسک و یا گاهی مشکلات کلیوی مثل عفونت کلیه یا سنگ ها از مهم ترین دلایل درد همزمان پهلوها و کمر هستند.

کمر دردی که به پهلو می زند نشانه چیست؟

دردهای رحمی ناشی از فشار کیست های رحمی یا آندومتریوز باعث کمر دردهایی می شوند که تا پهلو گسترش پیدا می کند. بعضی از دردهای ناشی از مشکلات ستون فقرات یا آسیب های عضلانی هم این چنین هستند.

درد پهلوی راست نشانه چیست؟

درد در پهلوی راست می تواند ناشی از مشکلات کبدی مثل بیماری ، مشکلات کلیوی مثل سنگ کلیه، آپاندیست یا التهاب آپاندیس باشد. هم چنین آزاد شدن تخمک از تخمدان راست هم گاهی با درد همراه است.

درد پهلو چپ نشانه چیست؟

معمولا خم شدن و کشیدگی بدن به طرف چپ برای مدت طولانی، بروز مشکلاتی در کلیه چپ مثل عفونت، صدمه یا سنگ های کلیوی و آزاد شدن تخمک از تخمدان چپ باعث درد در پهلوی چپ می شوند.