عمومیکسب و کار ایرانی

مزایا و معایب انواع دست مصنوعی

دست مصنوعی (پروتز دست) چیست؟

اندام فوقانی مصنوعی به وسیله ای گفته می شود که توسط یک فرد متخصص ساخته شده است و به عنوان جایگزینی برای عملکرد اندام قطع شده عمل می کند. نام دیگر این دست های مصنوعی، پروتز است که در اشکال، اندازه ها و طرح های مختلف وجود دارند. دست یا بازوی مصنوعی معمولاً شامل یک سوکت (که با اندام باقیمانده فرد در تماس است)، قطعه ساعد، قطعه مچ و انگشتان دست است.
یک پروتز ممکن است فقط با هدف زیبایی ساخته شود و عملکرد خاصی نداشته باشد. اما، بعضی از طرح ها وجود دارند که میتوانند بخشی از عملکرد دست طبیعی را داشته باشند. یک پروتز زیبایی معمولاً تنها با هدف طبیعی به نظر رسیدن اندام طراحی می شود و عملکرد کمی دارد یا اصلاً کارایی ندارد. از طرف دیگر، یک پروتز عملکردی می تواند به فرد قطع عضو کمک کند تا کارهای خاصی را انجام دهد که بدنبال از دست دادن یک عضو، چالش برانگیز یا غیرممکن است.
افراد مبتلا به قطع عضو یک طرفه اندام فوقانی اغلب تنها به عملکرد محدود پروتز در یک زمان نیاز دارند و دستگاه های غیرفعال معمولاً بسیار سبک بوده و از این نظر، راحت تر از پروتزهای فعال هستند. اغلب پروتزهای غیرفعال، کم هزینه هستند و استفاده کنندگان معمولاً می توانند تعدادی از این ابزارها را خریداری کنند تا  بتوانند برای فعالیت ها و کارهای مختلف خود استفاده کنند.

پروتزهای فعال اندام فوقانی را می توان به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم کرد. نوع مکانیکی توسط نیروی بدن خود فرد عمل می کند. ولی نوع الکترونیکی توسط موتوری که در دست وجود دارد به حرکت در میاید. هر دو طرح پروتز مکانیکی و الکترونیکی بیش از 50 سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام مزایا و معایب منحصر به فردی دارند.

نحوه انتخاب پروتز اندام فوقانی

حدودا 2 تا 3 هفته بعد از عمل قطع عضو، می توان استفاده از پروتز را شروع کرد. در برخی موارد، ممکن است تجویز پروتز فوری یا اولیه مناسب ترین گزینه باشد. در حالت ایده آل، باید سعی کنید در یک ماه اول پس از جراحی استفاده از پروتز را شروع کنید. این به شما امکان می دهد سریعتر با استفاده از پروتز سازگار شوید.

انتخاب بر اساس سبک زندگی

بازو و دست انسان ساختارهای پیچیده ای هستند، برای هر سطح قطع عضو، انواع مختلفی از پروتز وجود دارد. توصیه می کنیم که هر فردی بهترین ابزار را برای شغل یا فعالیتی که در آن درگیر است انتخاب کند تا بهترین نتایج ممکن را داشته باشد.

گزینه های موجود برای دست مصنوعی چیست؟

افرادی که دارای تفاوت های مادرزادی یا قطع اندام فوقانی هستند، دست مصنوعی پروتز برای انتخاب دارند. وقتی باید با کمک پروتزیست تصمیم بگیرید که کدام گزینه مناسب ترین مورد برای شما است. برای اینکار باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید، از جمله سطح قطع عضو، هدف از استفاده از پروتز و سبک زندگی. در زیر لیستی از گزینه های موجود برای پروتز اندام فوقانی (بازو یا دست) آمده است.

پروتز غیرفعال

به طور کلی، پروتز غیرفعال اندام فوقانی شبیه بازو، دست یا انگشتان طبیعی انسان طراحی شده است. این پروتز سبک وزن می تواند در برخی از کارهای روزمره به شما کمک کند. مانند زمانی که یک شیی را بلند می کنید و به عملکرد هر دو دست نیاز دارید. ممکن است با یک دستکش سیلیکونی با کیفیت بالا که همانند دست طبیعی رنگ شده، نیاز شما برآورده شود. یک پروتز غیرفعال ممکن است با مفاصل چند موقعیتی ترکیب شود تا به فرد توانایی قرار دادن مفاصل انگشت، مچ دست، آرنج یا شانه را برای بهبود عملکرد بدهد.

پروتز با نیروی بدن (پروتز مکانیکی)

یک پروتز مکانیکی با نیروی بدن کار می کند. این پروتزها با استفاده از یک سیستم کابلی عمل می کنند. وقتی قفسه سینه، شانه، بازو یا قسمت دیگری از بالاتنه خود را حرکت می دهید، این حرکت به کابل کنترل منتقل شده و موجب حرکت انگشتان دست پروتزی می شود. همانطور که با سطوح مختلف کشش روی کابل بیشتر آشنا می شوید، احتمالاً به احساس بهبود یافته ای از موقعیت اندام و درجه باز شدن آن دست خواهید یافت. این پروتز برای افرادی که کار دستی انجام می دهند انتخاب مناسبی است. چون دوام بالایی داشته، قیمت کمتری داری و دیر خراب می شود.

پروتز الکترونیکی یا مایوالکتریک

در پروتزهای مایوالکتریک معمولاً موتورها و باتری هایی وجود دارند که برای تسهیل حرکت، نیرو را تأمین می کنند. اجزای الکتریکی موجود در چنین دستگاهی ممکن است بسته به سطح از دست دادن اندامی که برای جبران آن در نظر گرفته شده است متفاوت باشد. یک اندام مصنوعی با نیروی الکتریکی ممکن است از حسگرها یا ورودی های دیگری استفاده کند که می تواند حرکات ماهیچه ای در قسمت بالایی بدن یا اندام باقی مانده را تشخیص دهد. پس از تشخیص حرکات، چنین حسگرهایی به موتورها سیگنال می دهند تا حرکات مورد نظر را انجام دهند. در بسیاری از موارد، یک پروتز مایو الکتریک همراه با یک دستکش زیبایی ارائه می شود.

پروتز هیبریدی

پروتز هیبریدی ترکیبی از یک پروتز مکانیکی و یک پروتز الکتریکی است. چنین دستگاهی ممکن است در شرایط خاص نتیجه عملکردی بهتری ارائه دهد. معمولاً یک اندام مصنوعی هیبریدی برای افرادی که از سطوح بالاتر (مثلا قطع از مفصل شانه) قطع عضو شده اند مناسب است.

پروتز ویژه فعالیت های خاص

برخی از پروتزها برای عملکر خاصب طراحی می شوند که ممکن است در حالت عادی نتوان از آنها استفاده کرد. برخی از انواع این نمونه ها شامل پروتزهای ورزشی، پروتزهای مخصوص کار و پروتزهای مخصوص سرگرمی هستند.

پروتز دست متحرک | پیوند دست مصنوعی

زندگی با پروتز دست

معمولا 1 تا 2 هفته بعد از دریافت پروتز، نیاز است که شما به مرکز دریافت پروتز خود مراجعه کنید تا عملکرد و فیت آن کنترل شود. هنگامی که مدتی از پروتز استفاده کردید، ممکن است تغییراتی در حجم عضلات یا اندام شما ایجاد شود که در اینصورت نیاز به تنظیم آن وجود دارد. این جلسه فرصتی برای ارزیابی پروتز و بحث در مورد راحتی و استفاده از پروتز است. علاوه بر این، بیشتر پروتزهای دست نیاز به نگهداری منااگر داوطلب داشتن پروتز دست هستید، انتخاب های شما از یک پروتز غیرفعال تا یک پروتز کاربردی تر متغیر است.

به نقل از پروتز یک اندام مصنوعی است که برای جایگزینی قسمت از دست رفته بدن استفاده می شود که ممکن است در اثر بیماری، تروما یا شرایط مادرزادی از بین برود. توانبخشی عضو پروتز در درجه اول توسط پزشک و همچنین تیم بین رشته ای از متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند فیزیوتراپیست ها انجام می شود.

اگر داوطلب داشتن پروتز دست هستید، انتخاب های شما از یک پروتز غیرفعال تا یک پروتز کاربردی تر متغیر است. دست مصنوعی غیرفعال هیچ عملکرد خاصی ندارد اما از زیبایی ظاهری خوبی برخوردار است. بازوهای عملکردی می توانند به صورت مکانیکی یا الکتریکی باشند که غالباً دست با سیم به پروتز متصل می شود و با استفاده از کابل و سیستم مهار می شود.

با استفاده از عضلات پشت و شانه، کابل کشیده می شود تا دست باز شود (“باز کردن اختیاری) یا بسته می شود (“بسته شدن اختیاری”) دست. پروتز “میوالکتریک” وقتی الکترودها تکانه های عضلانی از اندام باقیمانده شما دریافت کنند، حرکت را ایجاد می کنند. سپس اینها به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شوند که برای باز یا بسته شدن آن به دست الکتریکی فرستاده می شوند. باتری موجود در پروتز، قدرت آن را تأمین می کند. اگرچه کمتر از بازوهای میوالکتریک متداول است، اما بازوهای الکتریکی نیز وجود دارند که با وسایل دیگری مانند یک سوئیچ کار می کنند که می توانید آن را روشن و خاموش کنید. برخی از انواع بازوها این امکان را دارند که از نظر میکروالکترونیکی کنترل شوند.

👨‍⚕️ با کلینیک امین طب، ما به شما کمک می کنیم تا با پای مصنوعی  با طراحی دقیق و کیفیت بالا، به زندگی عادی خود بازگردید. ما به شما وعده می دهیم که با استفاده از فناوری های پیشرفته و تجربه پزشکان ماهر، هیچ فرقی بین عضو مصنوعی و طبیعی حس نخواهید کرد.
🔬 با ما تماس بگیرید تا از جدیدترین تکنولوژی ها در زمینه دست های مصنوعی بهره مند شوید. امروز به امید یک زندگی بهتر با کلینیک امین طب.
📞 تماس با ما: 88880026 – 021
کلینیک امین طب – به دنیایی از فرصت های جدید و امید بپیوندید.

مطالب مرتبط: youtube