تکنولوژیکسب و کار ایرانی

10 راه برای تقویت امنیت نرم افزاری گوشی موبایل خود

باتوجه به اهمیت اطلاعات شخصی و حساسی که در گوشی موبایلتان ذخیره شده است، امنیت نرم افزاری آن امری بسیار حائز اهمیت است. در این پست، به 10 راه برای تقویت امنیت نرم افزاری گوشی موبایلتان پرداخته ایم تا از آسیب رسیدن به محتوای نرم افزاری و حتی سخت افزاری گوشی موبایلتان جلوگیری نمایید؛ ازاین رو پیشنهاد می کنیم با ما در نود ایرانی همراه باشید.

بخش هسته امنیتی | برداشتن قفل امنیتی گوگل

چرا امنیت گوشی موبایل اهمیت دارد؟

امنیت گوشی موبایل از دو بعد دارای اهمیت است. یکی از دید جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به فایل ها، اطلاعات، تصاویر و ویدئوهایی که درگوشی های موبایل ذخیره می شود و دیگری نیز از این بابت دارای اهمیت است؛ زیرا برخی از ویروس هایی که ممکن است گوشی موبایل شما را آلوده کنند این امکان را خواهند داشت تا عملکرد قطعات گوشی موبایل شما را تحت تأثیر قرار دهند.

به عنوان مثال برخی ویروس ها می توانند مصرف باتری گوشی موبایل شما را افزایش دهند، برخی دیگر به سی پی یو فشار مضاعف وارد می کنند و یا عملکرد رم گوشی را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های تقویت امنیت نرم افزاری گوشی موبایل

در این بخش راه های تقویت امنیت نرم افزاری گوشی موبایل را به شما خواهیم گفت تا بتوانید با استفاده از این راهکارها امنیت نرم افزاری گوشی موبایل خود را ارتقا دهید.

به روزرسانی سیستم عامل و برنامه ها

همواره اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل گوشی و برنامه های آن به روز باشند. به روزرسانی ها شامل اصلاحات امنیتی مهمی هستند که شناسایی و رفع شده اند. در صورت اهمال کاری در زمینه به روزرسانی سیستم عامل و نرم افزارهای نصب شده روی گوشی ممکن است از طریق روزنه های نفوذ شناسایی شده مورد حمله و آسیب قرار گیرید. این به روزرسانی علاوه بر گوشی بهتر است بر روی لوازم جانبی آن شامل ساعت هوشمند نیز اعمال شود.

بخش هسته امنیتی | برداشتن قفل امنیتی گوگل

استفاده از قفل های امنیتی

الگو، پین، اثر انگشت یا تشخیص چهره را به عنوان قفل های دستگاه خود انتخاب کنید تا افراد غیرمجاز نتوانند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند و امنیت گوشی موبایل شما تا حد بسیار زیادی افزایش یابد و دسترسی سایر افراد به گوشی موبایل شما محدود شود.

استفاده از VPN

در حال حاضر که فیلترینگ گسترده ای بر روی اینترنت ایران اعمال شده است استفاده از وی پی ان ها گسترش بسیار زیادی یافته است. توجه داشته باشید که بسیاری از VPNهایی که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرند در واقع بد افزاری هستند که امنیت گوشی موبایل شما را هدف قرار داده اند.

محدودکردن دسترسی برنامه ها

به برنامه ها فقط به آنچه نیاز دارند دسترسی دهید. به این ترتیب، احتمال دسترسی ناخواسته به اطلاعات کاهش می یابد. ارائه دسترسی کامل به برنامه هایی که نصب می کنید خارج از مواردی که به طور قطعی به دسترسی آنها نیاز دارند می توانند از نظر امنیتی برای شما مشکل ساز باشد.

استفاده از اپلیکیشن های امنیتی

از اپلیکیشن های معتبر و معروف برای مدیریت امنیت گوشی استفاده کنید. این اپلیکیشن ها دارای قابلیت های رمزنگاری، پاک سازی و محافظت از حریم خصوصی هستند و می توانند امنیت گوشی موبایل شما را به حد بسیار زیادی افزایش دهند.

عدم نگهداری اطلاعات حساس بر روی گوشی

یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن امنیت گوشی موبایل خود و اطلاعاتی که در آن دارید را گسترش دهید، عدم نگهداری اطلاعات حساس بر روی گوشی موبایلتان است. تصاویر و ویدئوهای شخصی هر فرد برای او ارزشمند بوده و نیازمند دقت بیشتر در نگهداری است. پیشنهاد می کنیم به طور دوره ای فایل ها، تصاویر و ویدئوهایی که برای شما از اهمیت بالایی قرار دارند بک آپ گرفته و بر روی حافظه های جانبی مانند فلش و هارددیسک ها نگهداری کنید.

بخش هسته امنیتی | برداشتن قفل امنیتی گوگل

هشدارهای امنیتی

هشدارهای امنیتی گوشی را فعال کنید تا در صورت هرگونه فعالیت مشکوک، به شما اطلاع داده شود.

فعال سازی قفل امنیتی برای برنامه ها

برای برخی از برنامه های حساس مانند بانکی یا اطلاعات مالی، قفل امنیتی تعیین کنید تا به دسترسی های غیرمجاز جلوگیری شود.

آموزش به کودکان

درصورتی که گوشی موبایلتان توسط کودکان نیز استفاده می شود، به آن ها اصول امنیتی آموزش دهید و محدودیت های استفاده را توضیح دهید.

با رعایت نکاتی که در این بخش به شما ارائه شد می توانید امنیت گوشی موبایل خود را به حد بسیار زیادی افزایش دهید و از ویروسی شدن و دسترسی های غیرمجاز به اطلاعاتی که در گوشی دارید جلوگیری نمایید.

منبع: رسانه سوکت مگ