چگونه ترید را شروع کنم؟

این موضوع که چگونه و از کجا به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شده و چگونه فعالیت خود را در این دنیای هیجان انگیز آغاز کنید، ممکن است یکی از سوالات شما باشد. اگر 10 سال پیش به شما می گفتند که ارزش ارزهای دیجیتال با ماهیت غیرفیزیکی، در آینده چندین برابر می شود، حتما به عقل گوینده شک می کردید؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن زندگی، این قضیه کاملا فرق کرده است. در حقیقت معامله با ارزهای دیجیتال، فوت و فن های خاص خود را دارد که پیش از ورود به بازار و انجام معامله، لازم است با آن ها آشنا شوید. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مطلب از استاد ترید، شما را با نقشه راه شروع ترید ارزهای دیجیتال آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

آشنایی با مفهوم ترید ارز دیجیتال به زبان ساده این دارایی ها امکان دارد کالا و خدماتی باشند که خریدار هزینه آن ها را به فروشنده پرداخت می کند و یا شامل تبادل کالا و خدمات بین طرفین درگیر در معامله باشد. در واقع ترید یا معامله کردن می تواند در ازای خدمات یا محصولات انجام شود و شما نیز می توانید وارد بازار کریپتوکارنسی ها و ارزهای دیجیتال شده و با خرید و فروش رمزارزها به تریدر تبدیل شوید. نکته جالب اینجاست که بدانید هدف از ترید، کسب سود در تایم فریم های مختلف است که البته ارزهای دیجیتال گوناگونی با پتانسیل رشد قیمتی متفاوتی وجود دارند و هر کسی می تواند به دلخواه خود با یکی یا چند عدد از این ارزها معامله خود را آغاز نماید.

آموزش ترید ارز دیجیتال از صفر تا صد | استاد ترید

انواع روش های ترید کردن

البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که همیشه قیمت ها موافق تحلیل شما پیش نمی روند و کلید پیروزی در ترید کردن، تعداد موفقیت های بالا در مقایسه با شکست های آن است. سبک مناسب ترید، برای هرکس متفاوت است که باید برای دستیابی به سبکی که در آن موفق هستید، تلاش نمایید. در ادامه انواع روش های ترید و معامله گری را معرفی می کنیم. یکی از انواع روش های ترید کردن اسکالپینگ یا خرید و فروش فوری است که به خرید و فروش ارز دیجیتال در بازه زمانی خیلی کوتاه برای کسب سود گفته می شود. این نوع از ترید کردن می تواند در عرض چند دقیقه تا چند ساعت صورت بگیرد.

به عنوان مثال اتریوم را در قیمت 600 دلار خریداری می کنید و چند دقیقه بعد آن را در قیمت 605 دلار می فروشید؛ دوباره با پایین آمدن قیمت آن را در 602 دلار خریده و در 604 دلار می فروشید. با توجه به این که تحرکات قیمتی در بازه های زمانی کوتاه زیاد نخواهد بود، معامله گران بر روی سودهای کوچک تمرکز می کنند؛ اما جمع سودها در مدت زمان طولانی به مقدار قابل توجهی می رسد.

لازم به ذکر است که استفاده از این روش برای افرادی مبتدی توصیه نمی شود؛ چراکه موفقیت در این روش نیازمند مدیریت ریسک بسیار بالایی است. روش تحلیل در این روش بر اساس استفاده از ربات های معامله گر، پلتفرم های معاملاتی خودکار و تحلیل تکنیکال است که باعث کسب سود از خرید و فروش ارزهای دیجیتال می شود. ترید روزانه مشابه روش اسکالپینگ است با این تفاوت که در ترید روزانه، معاملات به جای چند دقیقه در طول یک روز انجام می شود. در این معاملات باید از حد ضرر استفاده کنید و این را در نظر داشته باشید، سودی که به دست می آورید، کمی بیشتر از معاملات اسکالپینگ است.

خرید و فروش نوسانی یا سووینگ در بازه های زمانی طولانی تری انجام می شود. در این نوع از ترید، با توجه به کف قیمت نسبی ایجاد شده، موقعیت می گیرید و پس از خریداری دارایی، آن را در قیمتی که باتوجه به تحلیل شما، سقف نسبی قیمت است به صورت یکباره یا تدریجی می فروشید که برای موقعیت فروش نیز عکس این موضوع رعایت می شود.

خرید و فروش سووینگ، به طور معمولی در بازه های زمانی چند روزه تا چند هفته ای  انجام می شود؛ این موضوع نشان می دهد که شما پس از موقعیت گیری، شاهد افت وخیز قیمت بوده و نیازی نیست در این باره نگران شوید. اگر بتوانید الگوها را به خوبی شناسایی کرده و سطوح حمایتی و مقاومتی را تشخیص دهید، احتمالا بهترین گزینه برای شما خرید و فروش نوسانی خواهد بود. ارزهای دیجیتال نوسان بالایی دارند و یک تریدر با اجرای سبک خرید و فروش نوسانی، به دنبال یافتن سقف  ها و کف های احتمالی است تا از امواج قیمتی نهایت استفاده ممکن را ببرد.

آن دسته از تریدرهایی که به صورت نوسانی خرید و فروش می کنند، توجیه بسیار بالایی برای نتیجه ای که می گیرند در کنار زمانی که صرف می کنند، دارند. لازم به ذکر است که حدضررها در این نوع معاملات فاصله بیشتری با قیمت خریداری شده دارند.

موقعیت گیری، ساده ترین نوع از تریدینگ است؛ اما با این حال قواعد مخصوصی دارد. در این سبک معامله گری، موقعیت خرید یا فروشی می گیرید و سپس تا هفته ها، ماه ها و حتی سال ها در آن موقعیت باقی می مانید؛ به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که از سال 2017 و از زمانی که 1000 دلار بوده، موقعیت خرید خود را همچنان حفظ کرده است. این نوع از تریدینگ، شباهت بسیاری به سرمایه گذاری دارد اما هدف نهایی در این نوع تریدینگ رسیدن به سود قابل توجهی در بلند مدت است.

شروع ترید ارز دیجیتال

برای شروع ترید ارزهای دیجیتال توجه به برخی اصول و انجام مراحل آن لازم است که در ادامه مراحل مهم آن را بررسی می کنیم. با شناخت این مراحل می توانید تا حد زیادی مرتکب اشتباهات رایج در این زمینه نشوید.

تحقیق درباره ترید و بازارهای معاملاتی

اطلاعات بسیار زیادی برای شروع ترید و تریدر شدن وجود دارد که دسترسی به بیشتر آن ها رایگان و کم هزینه است. به عنوان مثال مطالب استاد ترید، مقالاتی در حوزه مالی، کتاب های بازار سهام، آموزش های مالی در وب سایت های آموزشی و غیره. نباید فقط بر روی یک بعد از مفهوم معاملات تمرکز داشته باشید؛ بلکه سعی کنید همه  چیز را در بازارهای مالی سنجیده و مورد مطالعه قرار دهید. هرچه که در مسیر یادگیری ترید، تجربه به دست بیاورید، برای شما نیز سودمندتر است.

توصیه می شود هر روز در اوقات فراغت خود، بازار را رصد کنید، صبح زود بیدار شده و در مورد رفتارهای قیمتی که شب گذشته در بازارهای خارجی رخ داده، مطالعه کنید. به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که اگرچه منابع بسیار زیادی اخبار بازارهای مالی را پوشش می دهند، اما شما برای حرفه ای  شدن، تمرکزتان را فقط بر روی منابع معتبر قرار دهید.

انتخاب استراتژی معاملاتی

انتخاب استراتژی معاملاتی یکی از مهم ترین گام ها برای شروع ترید ارزهای دیجیتال است و به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در کسب سود دیجیتالی محسوب می شود. برخی از افراد با کسب تجربه و باتوجه به شرایط خود، خرید و فروش روزانه کوین ها را انتخاب کرده و از این طریق به سود می رسند. اما افراد زیادی نیز وجود دارند که با عدم فروش ارزها و نگهداری آن ها گاهی تا ماه ها و سال ها کسب سود می کنند. در بخش اول راجب این استراتژی ها و انواع روش های ترید کردن صحبت کردیم.

یادگیری تحلیل فاندامنتال

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال قیمت یک دارایی را به صورت کلی تعیین می کند. به عنوان مثال در بیت کوین با تجزیه و تحلیل بنیادی می توان اخبار مربوطه و توسعه های صورت گرفته در جنبه فنی بیت کوین مانند شبکه  لایتنینگ، قانون گذاری سراسر جهان و هر خبر دیگر تاثیر گذار در بیت کوین دسترسی داشته و روند قیمت آن را تا حدودی پیش بینی کرد.

یادگیری تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بدون توجه به اینکه در جهان چه اتفاقی می افتد، تحرکات قیمت مفاهیم و مطالبی را در اختیار شما قرار می دهد که با استفاده از آن ها می توان قیمت دارایی و حرکات آن را در آینده پیش بینی کرد. ترکیبی درست از هر دو روش تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال احتمالا نتیجه  به دنبال خواهد داشت.

آشنایی با کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های کاغذی نیز وجود دارند که کد های خصوصی هر ارز دیجیتال روی کیف پول های کاغذی چاپ می شود. هر تریدر موفقی برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود به کیف پول مخصوص دیجیتالی نیاز دارد و شما نیز برای محافظت از کوین های خود نیز به چنین وسیله ای نیاز دارید.

مدیریت ریسک و سرمایه

حتی اگر برای مدت کوتاهی نیز در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کرده باشید، مشاهده می کنید که بسیاری از فعالان این حوزه، به شما توصیه می کنند تا مدیریت ریسک و سرمایه را فراموش نکرده و حتما از حد ضرر و حد سود استفاده کنید. آکادمی استاد ترید با برگزاری بیش از 52دوره حضوری ارز دیجیتال، به عنوان یکی از موفق ترین مراکز آموزشی در زمینه ارزهای دیجیتال شناخته شده است. اگر شما هم می خواهید در کلاس های حضوری شرکت کنید، کافی است تا به سایت ما مراجعه کنید.