عمومیکسب و کار ایرانی

برج خنک کننده بتنی جریان مخالف

برج خنک کننده جریان مخالف یا کانترفلو (counterflow cooling tower) گونه ای از کولینگ تاورهای تبخیری است که در راستای خنک کاری سیالات پرحرارت صنعتی کاربردهای گسترده ای دارد. بازدهی جریان مخالف که به برجهای ضدجریان نیز معروف هستند، بسیار بالاست. بطوریکه حداکثر عملکرد حرارتی را برای منطقه اشغال خود ارائه می دهد.برج های خنک کننده چیست ? این نوع سیستم های کولینگ موجب تماس جریان آب گرم و جریان هوای خنک در خلاف جهت یکدیگر میشوند. درنتیجه آب طی چندمرحله و در برخوردهای مداوم با هوای ورودی خنک، سرد میشود.

کولینگ تاور(برج خنک کننده) چیست؟ طراحی، ساخت، فروش - تهویه نگار

یکی از بارزه های مهم برج های خنک کننده جریان مخالف، قابلیت بکارگیری در انواع و اقسام کاربریهاست. همچنین در مقایسه با سیستم های جریان متقاطع، فضای کمتری را در بر میگیرند (اشغال فضا). اما باید توجه داشت که با توجه به مکش هوایی 4 طرفه ی این دستگاه ها، اگر قصد استفاده از چند سیستم کانترفلو را داشته باشید، باید بینشان فضای تنفس و هواگیری قرار دهید.پایین بودن میزان رسوب پذیری، یکی دیگر از دلایل محبوبیت این تجهیزات است. اما سیستم های کانترفلو دارای چه مزایای دیگری هستند؟!

نحوه کار برج خنک کننده جریان مخالف (کانترفلو)

به مانند دیگرمدلها، کولینگ تاور جریان مخالف آبهای داغ را بوسیله ی لوله کشی ورودی به درون خود وارد میکند. سپس آب از طریق افشانکهایی که شبیه به سردوش حمام هستند، به روی سطوح پرکننده (پکینگ) پاشیده  میشود. ریزش آب از سمت بالا به پایین می باشد. فنهایی نیز در زیر برج خنک کننده قرار گرفته اند که هوای خنک محیط اطراف را به دستگاه وارد می آورند. ذکر این نکته الزامیست که:

در برج خنک کننده جریان مخالف یا کانترفلو، هوا از پایین دستگاه به سمت بالا و آب گرم از بخش فوقانی به سمت پایین حرکت میکند. لذا به صورت خلاف جهت، با همدیگر برخورد خواهند داشت. باتوجه به چنین مکانیزمی، پکینگ برج خنک کن کانترفلو که آبها از آن رد میشود، در وسط دستگاه جانمایی میگردد.

 • عدم وجود فن های عرضی دو طرفه،
 • ارتفاع کمتر سیستم توزیع آب
 • و جانمایی پکینگ ها در وسط دستگاه (و نه گوشه ها)،

طراحی برج خنک کننده جریان مخالف در ابعاد جمع و جورتری صورت می پذیرد. (در قیاس با برجهای جریان متقاطع یا کراس فلو)

مزایای برج خنک کننده جریان مخالف

برخی از ویژگیهای فنی، ساختاری و عملکردی انواع برج خنک کن جریان مخالف به شرح زیر می باشد:

 • راندمان و بازدهی بالا. (بخصوص در هنگام استفاده از پکینگ مدیا آبشاری از جنس پی وی سی)
 • ابعاد کوچک تر (در مقایسه با سیستمهای کولینگ کراس فلو)
 • قابلیت خنک سازی سیالات تا دمایی 3 الی 5 درجه ساتیگراد خنک تر از دمای مرطوب محیط خارجی
 • برجهای خنک کننده ضد جریان، معمولاً ردپای کوچک تری نسبت به برجهای جریان متقاطع ارائه می دهند. لذا حداکثر عملکرد حرارتی را (از هر منطقه طرح) امکان پذیر می کنند.
 • ردپای کوچکتر تا 750 تن (با پکینگ های از نوع فیلمی)
 • وزن عملیاتی بالقوه کمتر
 • نصب راحت تری خواهند داشت.
 • طیف گسترده ای از انواع پکینگ را برای رسیدگی به کیفیت آب منبع، در خود جای می دهد.
 • طراحی کارآمد در فضا
 • قابلیت ارائه ی ماکزیمم عملکرد حرارتی از منطقه طرح داده شده
 • در به حداقل رساندن نیازهای سر پمپ، کمک شایان توجهی می کند.
 • انتخاب گسترده ای از مدل ها، اندازه سلول ها و اجزای سازنده. (باز بودن دست طراح به هنگام طراحی)
 • قابلیت بکارگیری در بیش از 75% شرایط اقلیمی و کاربریهای متنوع. (بدلیل عملگرایی منعطف و بازدهی مناسب)
 • میزان رسوب گرفتگی و انسداد کمتر سطوح خنک کننده فیلر. (در مقایسه با سیستم کولینگ جریان متقاطع)
 • مصرف انرژی نسبتاَ پایین

طراحی برج خنک کننده جریان مخالف

طراحی برج خنک کننده جریان مخالف یا کانترفلو، بر مبنای اصل کلی: «برخورد خلاف جهت (ضد جریان القایی) آب و جریانهای هوا» استوار است. بمنظور ایجاد شرایط برخورد مخالف جریانها، فنهایی در بخش پایینی دستگاه (دریچه لوور) تعبیه میگردد. هوا از بخش زیرین کولینگ تاور کانترفلو وارد سیستم شده و با آبهایی که از نازلهای بالایی ریخته میشود، برخورد مستقیمی میکنند.

البته برخورد ضدجریان (خلاف جهت) در طراحی برج خنک کننده جریان مخالف، اشکالات خاصی را نیز بوجود می آورد. یکی از این مشکلات، شدت یافت برخورد قطرات با هوا و دریفت سیالات است. بطوریکه قطرات بیشتری به جهات مختلف پرتاب و مصرف آب بیشتر میشود. به همین جهت است که لزوم نصب قطره گیر یا شبنم گیر در این دستگاه ها، بیش از سایر مدلها احساس خواهد شد. شبنم گیر در بخشهای فوقانی (نزدیک نازلها) نصب میگردد. نکته ی مهم اینجاست که:

گرچه برج خنک کننده جریان مخالف غالباَ بصورت تبخیری (مرطوب و مدارباز) طراحی میشود. اما قابلیت طراحی کولینگ تاور کانترفلو بصورت مداربسته (خشک) نیز فراهم است. قیمت برج خنک کننده خشک ، همانند سایر دستگاه  های صنعتی وابسته به پارامترها و شاخصه  های متعددی می  باشد

انواع برج خنک کننده جریان مخالف

انواع برج خنک کننده جریان مخالف را میتوان بسته به:

 • شکل و فرم دستگاه
 • نوع تبخیری یا غیرتبخیری بودن سیستم
 • و جنس بدنه

به دسته های مختلفی تقسیم بندی نمود. فرم این دستگاه ها در برج های کانترفلو، غالباَ یا بصورت گرد (مخروطی) و یا مکعبی طراحی میگردد. همچنین بایستی بدانید که چه در سیستم های مدارباز (مرطوب) و چه در (خشک)، اساس برخورد جریان آب و جریان هوا، بصورت مخالف بر هم است. ازهمین رو به بررسی خلاصه وار هریک از این مدلها خواهیم پرداخت.

 1. برج های کانترفلو گرد (مخروطی)

سابقاَ بیشتر از مدلهای گرد برای ساخت کولینگ تاور استفاده میشد. بدلیل فرم خاص دایره ای، گردش هوای خنک در این برجها با بازدهی خوبی صورت می پذیرد. به همین دلیل عمدتاَ  از برج خنک کننده جریان مخالف مخروطی برای هوادهی و خنکسازی آب انواع چیلر جذبی و مدلهای تراکمی استفاده میشود.

البته همین فرم مخروطی تجهیزات کانترفلو، موجب پرتی فضایی و کاهش ظرفیت کلی دستگاه میشود. بطوریکه برای مصارف پرظرفیت صنعتی، معمولاَ مورد استفاده قرار نمی گیرند.بسیاری از کارفرمایان سراسر کشور بدلیل قیمت پایین کولینگ تاور جریان مخالف، به سراغ خرید این تجهیزات میروند.

 1. برج خنک کننده جریان مخالف مکعبی

نتایج تمامی بررسی ها نشان میدهد که انواع برج خنک کننده جریان مخالف مکعبی، شدیداَ کارآمدتر و بهینه تر از مدلهای مخروطی عمل میکنند. چه بلحاظ کنترل دور موتور و قدرت استحکام بدنه و چه بلحاظ بازدهی کلی و مصرف کمتر آب. همچنین سیستم های کولینگ کانترفلو مکعبی یک دستگاه کاملاَ صنعتی محسوب میشود و در انواع ظرفیتهای بالا قابلیت تولید دارند.

نوع ساختار اتصالاتی دستگاه نیز به گونه ایست که برخلاف مدلهای مخروطی از اتصالات تسمه و بولی استفاده نمیکنند. بنابراین از استحکام بدنه ای به مراتب قدرتمندتری بهره می برند. سیستم توزیع سیال (آب) در تجهیزات خنکساز کانترفلو به شکل ثابت می باشد.

همچنین به مانند تمامی مدلهای این نوع سیستم، آب و جریان هوای مکش شده، خلاف جهت هم با یکدیگر برخورد دارند.پرت فضایی دستگاه های خنک کن مکعبی نیز (با توجه به ساختار راست اضلاع آن)، بسیار کمتر از سیستم های مخروطی است.

 1. برج خنک کننده جریان مخالف مداربسته

همانطور که میدانید اساس خنکسازی برجهای مداربسته، بر شیوه غیرتبخیری استوار است. بطوریکه آب داغ در یک کویل و مجرای بسته جریان دارد؛ و هوای خنک مکیده شده توسط فنها، با وزش به سطح خارجی لوله های کویل، به خنک کاری سیالات می پردازند. تمامی این شرایط عملکردی کلی، در برج خنک کننده جریان مخالف مداربسته نیز ثابت است. با این تفاوت که جریان هوای سرد، مخالف با جهت جریان آبهای درون کویل به لوله وزیده میشود.

بدلیل تبادل گرمایی غیرتبخیری، همواره میزان هدررفت آب در سیستم کولینگ مداربسته کمتر است. چراکه در فرآیند تبخیر، مقداری از آب در قالب لایه های بخار، از سیستم خارج میشود. بنابراین درصد تزریق آب جبرانی به تشتک برجهای مداربسته جریان مخالف، بسیار کمتر است.

 1. برج خنک کن ضدجریان هیبرید

انواع برج خنک کننده کانترفلو هیبریدی، از ساختار ترکیبی سیستمهای مداربسته و مدارباز تشکیل یافته اند. دررابطه با برج خنک کننده جریان مخالف هیبریدی میتوان به نکات اساسی زیر اشاره داشت:

 • احتمال رسوب پذیری این سیستم ها نزدیک به صفر است.
 • سیستم پاشش آب این دستگاه ها، بصورت باز (شبیه به مدلهای مدارباز) طراحی میشود.
 • همچنین دارای کویلهای بسته برای جریان یافتن آب پرحرارت هستند. بدین صورت که ابتدا هوای واردشده به برج کانترفلو هیبریدی از طریق سیستم هواخنک، خنکسازی میگردد. سپس به لوله های پره دار کویلها وزیده میشود تا راندمان تبادل گرمایی شدیداَ افزایش یابد.
 • پرت آب این نوع سیستم کولینگ، کمترین و بهینه ترین نوع در انواع تجهیزات خنکساز است.
 • میزان هدررفت آب این تجهیزات بخصوص در فصلهای پاییز و زمستان بسیار کم می باشد.

مقایسه برج خنک کن جریان مخالف و جریان متقاطع

مقایسه برج خنک کننده جریان مخالف و جریان متقاطع، همواره یکی از خواسته های مهم کارفرمایان از کارشناسان این حوزه می باشد. بحث مقایسه کولینگ تاور کانترفلو و کراس فلو را میتوان از ابعاد مختلفی دنبال نمود. برخی از مهمترین پارامترهای مقایسه ای این تجهیزات به شرح زیر می باشد:

برج های جریان مخالف بطورکلی در اندازه کوچکتری طراحی میشوند. فلذا اشغال فضا با نصب این مدلها، کمتر است.پرت و مصرف آب در مدلهای کانترفلو (جریان مخالف) بیشتر است.درون برجهای کراس فلو یک فضای بزرگ به جهت بازرسی و تعمیر، تعبیه میشود. بنابراین سهولت دسترسی تعمیراتی در مدلهای کراس فلو بیشتر است.

روانی سیستم توزیع آب در برج خنک کننده جریان مخالف مقداری کمتر است. زیرا پس از واردشدن پرفشار آب به داخل لوله های این نوع سیستم، گردش سیال پرفشار بایستی تنها با استفاده از پمپ تأمین شود. ضد جلبک برج خنک کننده در استخر های صنعتی و برجک های خنک کننده واهب، محلولی شیمیایی است که وظیفه آن از بین بردن جلبک ها و خزه ها است.

این درحالیست که  در طراحی کولینگ تاور جریان متقاطع، نازلهایی در کف سینی کار گذاشته میشود. این نازلها وظیف دارند سیال را با استفاده از فشار استاتیکی موجود در درون سینی ها به گردش دربیاورند.