پزشکی و سلامتکسب و کار ایرانی

بهترین ویتامین برای درد ساق پا

ویتامینی که کمبودش روی عضلات تاثیر می گذارد

کاهش املاح یا مواد معدنی بدن چون پتاسیم، کلسیم یا منیزیم در بدن می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. توجه داشته باشید، مصرف داروهای ادرارآور ممکن است باعث از دست دادن این املاح شود. ویتامینی که کمبودش روی عضلات تاثیر می گذارد به گزارش بهداشت نیوز: وقتی عضلات پا قفل می شودافراد بالای 65 سال، زنان باردار و افرادی که دچار کم آبی در هوای بسیار گرم می شوند، بیشتر دچار گرفتگی عضلات پا هستند درد و سوزشی عجیب در نقطه ای از عضلات پشت پایتان احساس می کنید.

چنین دردی آن قدر آزار دهنده است که شما را نیمه شب از خواب می پراند، اما وقتی تلاشتان برای حرکت دادن پایی که عضلاتش به شدت گرفته است،  چند دقیقه بی ثمر می ماند،  بیشتر وحشت می کنید. مدت زمان کوتاهی در چنین وضعیتی باقی می مانید و با ماساژ ناحیه گرفته عضلانی پس از دو تا سه دقیقه ، پایتان از حالت قفل شدگی خارج می شود. تکرار چنین وضعیتی در شب های دیگر نیز دور از انتظار نیست… .  کرامپ یا گرفتگی عضلانی به گرفتگی ناگهانی و انقباض غیرارادی یک یا چند عضله در نواحی ران و ساق پا اطلاق می شود که معمولا هنگام شب اتفاق می افتد. از علائم اصلی کرامپ، درد شدید و ناگهانی همراه با احساس ادم (ورم) انباشته در زیر پوست ناحیه است، اما چه کسانی و به چه دلایلی دچار این نوع اسپاسم عضلانی می شوند؟

افراد بالای 65 سال، زنان باردار، ورزشکاران و افرادی که دچار کم آبی در هوای بسیار گرم می شوند، بیشتر در معرض گرفتگی عضلانی ناحیه پا قرار می گیرند. کمبود کدام ویتامین باعث درد ساق پا می شود ؟ کمبود ویتامین D ممکن است به عنوان یکی از عواملی که باعث درد ساق پا می شود، در نظر گرفته شود. همچنین این عارضه با پرکاری تیروئید و دیابت ارتباط دارد که در صورت وقوع مکرر گرفتگی عضلات، ایجاد تورم، قرمزی و تغییرات پوستی، ضعف عضلانی و بهبود نیافتن خودبه خودی، مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود. وقتی عضلات تشنه می شوند اگرچه علت مشخصی برای کرامپ عضلانی ذکر نشده، ولی از علت های شایع آن می توان به بی آبی اشاره کرد.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران به دلایل دیگر بروز گرفتگی عضلات اشاره می کند و می گوید: کشیدگی عضلانی و حفظ یک وضعیت برای مدت زمان طولانی و کاهش جریان خون کافی به عضله، فشار روی عصب و کمبود مواد معدنی بدن می تواند از دیگر دلایل بروز کرامپ عضلانی باشد. ورزش یا فعالیت بدنی طولانی مدت ،به خصوص در هوای گرم باعث افزایش گرفتگی عضلات می شود.  وی با اشاره به این که تصلب شرائین نیز با خطر گرفتگی عضلات پا همراه است،  می افزاید: باریک شدن رگ هایی که خون را به پاها می رساند،  می تواند گرفتگی عضلات به وجود آورد. همچنین فشردگی اعصاب در ستون فقرات بر اثر تنگی کانال نخاعی می تواند موجب گرفتگی و درد پاها شود که معمولا این درد وقتی به مدت طولانی راه می روید، بدتر می شود.

از دیگر درمان های مهم کرامپ عضلانی، فیزیوتراپی و استفاده از ماساژ و اعمال کشش به عضلاتی است که دچار این مشکل هستند. همچنین استفاده از گرما در ناحیه دچار گرفتگی عضلانی یا استفاده از گرما و سرما به صورت متناوب می تواند به کاهش درد فرد مبتلا کمک کند. به علاوه باید دقت داشت،  برای جلوگیری از ایجاد دوباره کرامپ عضلانی از بروز کم آبی در طول شبانه روز جلوگیری شود و همچنین تکنیک های استرچینگ (تمرین های کششی) عضلات را در طول روز اجرا کرد. این متخصص فیزیوتراپی با اشاره به این که این عارضه در دوران بارداری بسیار شایع است، تاکید می کند: بر مصرف مکمل های غذایی برای رفع کمبود ناشی از ویتامین B، کلسیم و منیزیم طی دوران بارداری توصیه می شود. همچنین باردار باید تحت نظر فیزیوتراپیست، تمرینات کششی عضلات را در طول شبانه روز به خوبی انجام دهد.

 درمان های خانگی برای رفع گرفتگی عضلات پا

کشش عضلات و آرام مالیدن آنها به شل شدن عضله کمک می کند. برای گرفتگی ساق پا، وزن خود را روی پای گرفته بیندازید و کمی زانوی خود را خم کنید. اگر نمی توانید بایستید، روی زمین یا روی صندلی بنشینید و پای گرفته را دراز کنید. در صورت گرفتگی عضلات پشت ران نیز می توانید پای خود را در موقعیت صاف قرار دهید و سعی کنید انگشتان پای خود را بگیرید و به سمت داخل پا و ساق پا بکشید. داروهای تجویزی در صورت ابتلا به پوکی استخوان می ­توانند برای افزایش قدرت استخوان­ها به شما کمک کنند.

علاوه بر این، شما به ویتامین­ ها و مواد معدنی در رژیم غذایی خود نیاز دارید تا به جذب بهتر مواد مغذی و افزایش قدرت استخوان­ها به بدن شما کمک نمایند. به این ترتیب می توانید به مدیریت پوکی استخوان خود بپردازید. گاهی محدودیت­ های رژیم غذایی، از دست دادن اشتها، اختلالات گوارشی یا سایر عوامل می­ توانند توانایی شما را جهت دریافت انواع مواد مغذی مورد نیاز تحت تاثیر قرار دهند. در این حالت، مکمل­ ها و ویتامین­ ها می­ توانند برای افزایش دریافت مواد مغذی مفید واقع شوند. در صورت ابتلا به پوکی استخوان، بدن شما فاقد مواد مغذی مهم بوده یا نمی ­تواند از آن­ها به درستی استفاده کند تا استخوان­ های شما را قوی و سالم نگه دارد.

کلسیم یکی از مهم­ترین مکمل­ هایی است که برای مدیریت پوکی استخوان می­ توانید مصرف نمایید. مصرف کلسیم برای اکثر زنانی که تحت درمان پوکی استخوان قرار دارند، توسط انجمن غدد درون ­ریز توصیه می­ شود. در حالت ایده ­آل، شما مقدار کافی مواد مغذی در رژیم غذایی خود دریافت می ­کنید. ولی اگر مقدار مواد مغذی در رژیم غذایی شما کافی نباشد، مکمل­ ها می­ توانند به شما کمک کند. با اینکه مکمل­ های کلسیم بسیاری وجود دارد، ولی شیوه جذب این مکمل­ ها در بدن شما متفاوت است.

برای مثال، جذب کلسیم کلاته­ شده مانند کلسیم سیترات، کلسیم لاکتات یا کلسیم گلوکونات برای بدن شما آسان­ تر است. ترکیبات کلاته­ شده دارای موادی هستند که باعث افزایش جذب می­ شوند. کلسیم کربنات معمولا ارزان­ قیمت ­ترین مکمل است و حاوی 40 درصد عنصر کلسیم می ­باشد. بدن شما از لحاظ فیزیکی نمی­ تواند بیش از 500 میلی ­گرم کلسیم را در یک زمان جذب کند. بنابراین بایستی مصرف مکمل خود را به چندین قسمت در روز تقسیم کنید. مصرف مکمل­ ها با غذا نیز می ­تواند میزان جذب آن­ها را افزایش دهد.

برای دویدن و تقویت مچ پا و داشتن پاهای سریع تر و قویتر، باید مراقب غذاهایی که می خوریم، باشیم. هیچ چیز خسته کننده تر از این نیست که با پشتکار برای یک مسابقه تلاش کنیم و هیچ پیشرفتی مشاهده نکنیم، حتی در کمال ناباوری گاهی می بینیم که سرعت دویدنمان کمتر هم شده است. حقیقت این است که فاکتورهای مختلفی در قدرت دویدن تاثیر دارد. در کنار برنامه تمرینی، سایر فاکتورهای دیگر شامل استراحت کافی، ریکاوری فعال و منظم، و تغذیه مناسب، مؤثر است. در این مطلب می خواهیم بهترین منابع غذایی و موثرترین تمرینات برای تقویت مچ پا را معرفی کنیم.

ورزش برای تقویت مچ پا

ضعف مچ پا، احتمال پیچ خوردگی را بسیار بالا می برد. طوری که با کوچکترین حادثه ای، ممکن است که رگ به رگ شود و برای هفته ها شما را دچار رنج و ناتوانی در حرکت کند. شما به راحتی می توانید برای تقویت عضلات مچ پا و رباط های مجاورتان تمرین کنید. این تمرینات به جلوگیری از آسیب ها و بهبود ثبات و دامنه حرکتی و تقویت مچ پای شما کمک می کند. ایستادن روی یک پا و تمرین تعادل می تواند به افزایش تعادل کلی شما و جلوگیری از آسیب دیدگی مچ پای تان کمک کند. برای مثال، ایستادن روی یک پا هنگام مسواک زدن، شستن ظروف یا تماشای تلویزیون می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.