عمومیکسب و کار ایرانی

نکات مهم پیرامون رنگ امیزی نما در ساختمان

شما برای نمای ساختمان می توانید از پوشش های مختلفی چون رنگ نما استفاده کنید ، اگر انتخاب شما رنگ نما می باشد باید نکات مهمی که برای اجرای رنگ نما ساختمان لازم است را نیز رعایت نمایید. در این مطلب ما به طور خلاصه و مفید در مورد این نکات و اهمیت آنها صحبت کرده و آنها را شرح دهیم. این نوع پوشش قیمت مناسبی را در طولانی مدت داشته و طبیعتا زیبایی و کیفیت آن نیز بسیار مهم می باشد که در مورد آن به طور مفصل صحبت خواهیم نمود.

 اجرای رنگ نما بر اساس آب و هوا

رنگ نما یکی از پوشش هایی می باشد که همه شرایط آب و هوایی قابل اجرا بوده و می تواند برای هر ساختمان در هر نقطه ای از ایران مناسب باشد. به همین دلیل نیز شما باید در هنگام انتخاب نوع پوشش یا زمان اجرا به محیطی که قرار است آن انجام بشود. این پوشش ممکن است در برابر شرایط مختلفی از جمله اشعه ماورابنفش و یا باران های بسیار و رطوبت قرار بگیرد و باید در برابر این شرایط مقاومت بسیاری داشته و دچار رنگ پردیگی و یا آسیب نشود.

یکی از انواع رنگ هایی که برای این شرایط مناسب می باشد رنگ نانو می باشد که ویژگی های بسیاری داشته و می تواند در برابر اشعه ماورابفنش مقاومت داشته باشد. رنگ های ارزان قیمت شاید هزینه پایینی را داشته باشند اما به دلیل عمر مفید کم نیاز به رنگ آمیزی مجد را به وجود می آورند. از جمله ویژگی های دیگری که این رنگ دارا می باشد مقاومت در برابر رطوبت یا بارش باران های زیاد می باشد که برای شهرهای شمالی بسیار مهم می باشد. اجرای این نوع رنگ بر روی انواع سطوح از جمله بتن و سیما به خوبی انجام می گیرد و با توجه به مقاومتی که در برابر سرما و گرما دارد می توان به عنوان یک عایق عمل نماید.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان چه کاری انجام میدهد؟

پیچ و رولپلاک نما باعث جلوگیری از ریزش سنگ میشود و برای مدت طولانی از لق شدن سنگ ها ممانعت میکند.پیچ رولپلاک دو قطعه فلزی و پلاستیکی میباشد که درون سنگ قرار میگیرد تا عمل چسباندن سیمان و سنگ را اجرا کند.پیچ و رولپلاک سنگ نما توسط راپل کار با دو طناب اجرا میشود و توسط دریلی که در دست دارد سنگ ها را سوراخ میکند. اگر یک سنگ روی نمای ساختمان لق میشود احتمال زیادی دارد تا در نقطه دیگری از نما سنگ مجدد ریزش کند پس باید کل نمای ساختمان پیچ شود.

Important points about facade painting in the building

انتخاب درست رنگ برای ساختمان

مسئله مهم بعدی در اجرای رنگ نما ساختمان انتخاب رنگ می باشد. شما برای رنگ نما می توانید از رنگ های مختلفی استفاده کنید اما اینه تنها ابزار کار می باشند و آن چیزی که به زیبایی نما کمک می کند رنگ و ترکیب آنها در کنار هم بر روی نمای ساختمان می باشد. این به آن معنی می باشد که شما باید در کنار زیبایی شناسی بتوانید بر اساس نما و نوع ساختمان بهترین تصمیم را بگیرید. این یعنی خانه های ویلایی یا ساختمان هایی با نمای مدرن یا سنتی هر کدام باید طرح مختص به خود را داشته باشند. انتخاب رنگ ها باید ترکیبی از رنگ های روشن و تیره باشد و با تضاد رنگی به زیبایی بیشتر کمک کند.

شستشوی نما

شستشو نما به فرایندی گفته می شود که طی آن به تمیز کردن شیشه ها و دیگر بخش های نمای سازه های شهری اقدام می نمایند. همان طور که می دانید نمای ساختمان ها می توانند از مصالح مختلفی به  وجود آمده باشند. این بخش، شامل سازه اصلی نما، معماری نما، پنجره ها و… است. در حال  حاضر عده زیادی از افراد به عملیات شستشوی نما بدون داربست و یا با داربست دست می زنند.

تقسبم بخش های مورد نیاز برای رنگ آمیزی

برای راحتی بیشتر کار و همچنین نظم بیشنر در کار می توانید قسمت هایی را که قرار است رنگ زده شود را تقسیم بندی کرده و بر اساس آن رنگ هایی که قرار است خریداری شود و مقدار آن را محاسبه نمایید. این کار سبب می شود تا کار سریعتر جلو رفته و همچنین در حین کار رنگ ها به اندازه بوده و مشکلی در تامین آن نباشد. همچنین هارمونی رنگ ها در کنار یکدیگر نیز مسئله مهمی بوده و باید در انتخاب رنگ ها دقت بیشتری را داشته باشید.

توجه به دمای هوا منطقه

اینکه قرار است نمای کدام ساختمان را در کدام منطقه از ایران رنگ نمایید بسیار مهم می باشد. اول اینکه باید از رنگ های عایق در برابر سرما و گرما استفاده کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. این کار سبب می شود تا در تابستان هزینه کمتری را برای کاهش دما و در زمستان نیز هزینه کمتری را برای افزایش دما بپردازید. از طرف دیگر بسته به اینکه خانه یا ساختمان در چه آب و هوایی قرار دارد باید رنگ را انتخاب نمایید برای جاهای گرم از رنگ روشن و برای مناطق کوهستانی از رنگ تیره استفاده کنید.

انتخاب رنگ نما بر اساس پوشش منطقه

اگر خانه شما در یک منطقه ای می باشد که پوشش سبزی چون درخت و چمن و درختچه را دارد باید دقت داشته باشید که رنگ نمای شما نباید سبز باشد. زیرا در این صورت خانه در دل طبیعت پنهان شده و به همین دلیل نیز زیبایی خود را به نمایش نمی گذارد. به همین دلیل نیز پیشنهاد داریم تا از رنگ های متضاد با سبز استفاده کنید تا زیبایی آن دو چندان بشود.

توجه به نوع نمای ساختمان

نکته مهم دیگر برای ساختمان این است که نمای ساختمان می تواند چوبی یا بتنی یا سیمانی و … باشد که برای هر کدام از اینها بر اساس مواد و متریال آنها رنگ مخصوصی وجود داشته که می تواند برای آن نوع نما مناسب باشد. به طور مثال برای نمای چوبی اگر از رنگی استفاده می کنید که زیبایی آنرا بیشتر و جلا می دهد اگر از آن رنگ برای نمای سیمانی یا بتنی استفاده کنید ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشده و کیفیت کار پایین بیاید. به همین دلیل می باشد که باید سعی کنید همواره از رنگ های مناسب برای آن پوشش نما استفاده کنید.

مشاوره از متخصصین

مشورت با متخصصین در این زمینه محاسن بسیار زیادی را دارد از جمله نکات مطرح شده و همچنین در مورد خود رنگ که بسیار مهم می باشد تا با بهترین برند و کیفیت را با قیمت مناسب خریداری نمایید. این متخصص می تواند قبل از کار یا در حین اجرا و بعد از آن بر روی کیفیت کار نیز نظارت داشته و موارد لازم را تذکر بدهد.

این در کنار هم می تواند کمک کند تا دانش شما در این زمینه به عنوان کارفرما و یا حتی مجری افزایش یافته و بتوانید نتیجه بهتری را برای نمارنگ آمیزی نمای ساختمان  در ظاهر ، زیبایی و  چهره شهرمان تاثیر بسزایی دارد ، نمای ساختمان به مرور زمان در اثر عوامل محیطی و آلودگی هوا و همچنین تابش نور خورشید زیبایی خود را از دست می دهد برای این منظور مالکین ساختمان ها و مدیران ساختمان های دولتی اقدام به شستشوی نمای ساختمان می  نمایند .در صورتیکه جرم نشسته بر نمای ساختمان دارای حجم زیادی باشد و امکان برطرف کردن آن با شستشو نباشد تنها راه  کار باقی مانده انجام رنگ آمیزی نمای ساختمان می باشد.

کدام یک از روش های اجرایی رنگ آمیزی نما (نقاشی نما) ایمن تر و مقرون به صرفه تر می باشد؟

روش های مختلفی برای نقاشی نمای ساختمان وجود دارد که یکی از به صرفه ترین روش ها استفاده از روش طنابی یا راپل می باشد که هزینه پایانی آن از روش هایی مانند داربست و دستگاه کلایمر بسیار پایین تر می باشد . روش طناب نسبت به داربست فضایی را اشغال نمی کند و مانع از عبور و مرور ماشین ها و افراد نمی شود و تسلط بر اجرای کار بسیار بالاتر از داربست می باشد و در مقایسه با دستگاه کلایمر که نصب آن زمان بر و پر هزینه می باشد بسیار سرعت عمل بالاتری را دارا می باشد .

دستگاه کلایمر معمولاً دارای سبدهای دو و چهار متری می باشد که اپراتور فقط در این فاصله رامی تواند از بالا تا پایین رنگ آمیزی کند و برای اینکه بتوانند دو و یا 4 متر بعدی را رنگ نمایند بایستی پایه های کلایمر و همچنین سبد آن را جابجا کنند که این امر مستلزم تخصص خاصی می باشد ، همچنین در باد ها و طوفان ها ممکن است موجب سقوط سبد آن شود.نتیجه ای که گرفته می شود رنگ آمیزی نما با روش طناب نسبت به روش های دیگر بسیار مقرون به صرفه و از لحاظ ایمنی دارای استاندارد بالایی می باشد.

مراحل اجرای رنگ آمیزی نمای ساختمان

همانطور که میدانیم انجام نقاشی نمای ساختمان مستلزم مهارت و تخصص خاصی می باشد چراکه در صورت اجرای ناصحیح رنگ نما و همچنین استفاده از رنگ های متفرقه و غیر استاندارد موجب می شود بعد از مدت کوتاهی کیفیت و ماندگاری رنگ از بین برود شرکت لوتوس بهره گیری از نیروی متخصص و همچنین استفاده از رنگ های با کیفیت درجه یک و رعایت کردن مراحل رنگ آمیزی نما طبق استانداردهای لازم توانسته است که در این حیطه خدمات ارزشمندی را به شما مشتریان عزیز ارائه دهد

1- در ابتدا بایستی نمای ساختمان توسط کارشناسان شرکت مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که سطح زیر کار دارای جرم زیادی باشد و یا پوست پوست شده باشد اقدام بهتوسط دستگاه واترجت نمایید دستگاه واترجت به علت فشار قوی آب تمامی جرم ها و کثیفی ها را از سطح نما جدا می کند و سطح زیر کار را آماده مراحل اولیه اجرای رنگ می نماید. مورد دیگری که اشاره کنیم این است که اگر نمای ساختمان ترکیبی از سنگ و سیمان باشد قبل از شستشوی نمای ساختمان سنگهای نما را را بایستی  پیچ و رولپلاک کنیم تا در برابر سقوط و ریزش ن پیشگیری نماییم .

2-آماده سازی سطح زیر کار و پر کردن ترکها و درزها با استفاده از چسب های مخصوص درزگیر که خاصیت ارتجاعی دارند انجام می شود همچنین در صورتی که سطح زیر کار حالت برآمدگی و یا باد کردگی داشته باشد آن را تراشیده و روی آن را بتونه ضد آب اعمال می نماییم

3-بعد از آماده سازی زیر کار جهت پایداری بیشتر رنگ نما از پرایمر مخصوص زیر کار استفاده می کنیم پرایمر مورد استفاده از نوع اکرولیکی می باشد که بر پایه رزین های اکریلیک و سیلیکون تولید شده و حلال آب می باشد و از مزایای آن عایق کردن سطح زیر کار و همچنین جلوگیری از کاهش مکش رنگ و چسبندگی بهتره رنگ انجام می شود.

مزایای استفاده از پرایمر زیر کار در رنگ آمیزی نما چیست ؟

-منافذ و سطوح کوچک زیر کار را کاملا می پوشاند.

-باعث چسبندگی و اتصال بهتر رنگ به سیمان می شود.

– پرایمر ها کاملاً بی رنگ و بی بو بوده و دوستان طبیعت می باشد.

-مانع از پوست پوست شدن رنگ و افزایش مقاومت آن در شرایط جوی مختلف می شود.