امنیت و حفاظت بدون دکل دوربین مداربسته ممکن است؟

آیا تابحال به دکل ها دقت کرده اید؟ آیا میدانید دکل ها نقشی حیاتی در ایجاد زندگی ای کم دردسر ایفا می کنند؟ یک از مهمترین این دکل های است که در ایجاد امنیت نقشی مهم و اساسی دارد . در ادامه خواهید دید که طراحان با علم به محل نصب و نوع کاربرد دکل هایی متناسب با نیاز مشتری تولید می کنند که به افزایش تاثیر موثر کمک شایانی می کند.

امنیت | دوربین مداربسته

دکل چیست؟

دکل نوعی ساختار فلزی بلند است که می تواند نسبت به کاربرد دکل ساختاری متفاوت باشد داشته باشد چرا که نسبت به نیاز مشتری طراحی و ساخته می شوند. امروزه نوعی دیگر از دکل ها وجود دارند که با استفاده روز افزون مواجه شده اند و آنها را می نامند . نوعی از تجهیزات است که برای افزایش و ایجاد زاویه دید معقول کاربرد داشته و علاوه بر آن باعث عدم یا کاهش دسترسی به دوربین ها می شود. مانند سایر دکل های انواع متفاوتی دارند که هر یک ساختار و کاربرد مخصوص به خود را دارد. از انواع می توان به دکل مکعبی ، دکل لوله ای ، دکل چند وجهی و دکل ماژولار اشاره کرد و خصوصیات هر دکل :

  1. دکل های مکعبی یکی از های مداربسته است. آنچه که در مورد این دکل باید بدانید این است که این دکل های از مقاومت قابل و معقولی برخوردار نیستند چرا که از قوطی های آهنی یا پروفیل ها ساخته و مونتاژ می شوند ، حداکثر ارتفاع آنها به 6 متر می رسد.
  2. از حیث مقاومت نسبت به دکل های مکعبی، دکل های لوله ای کارآمد تر هستند، جنس این دکل ها از از لوله ی سیاه یا گالوانیزه آهن استفاده می شود و حداکثر ارتفاع این دکل ها به 10 متر می رسد. بارز ترین خصوصیت این دکل ها در سادگی در نصب آنها است.
  3. یکی دیگر از انواع دیگر می باشد که نسبت به دکل های لوله ای و دکل های مکعبی پیشرفته تر و مقاوم تر هستند. شکل آنها مخروطی شکل بوده سبب افزایش مقاومت این دکل ها در برابر عوامل و فشار های خارجی می شود . این دکل ها با ترکیب، اتصال و جوش دادن سازه های کوچک به یکدیگر ساخته می شوند  و دارای قاعده 8 یا 6 وجهی هستند.

دکل ماژولار از لحاظ شکل ظاهری به دکل های مخابراتی شباهت داشته و به دلیل نوع ساختار آنها در برابر باد بسیار مقاوم هستند و برای استفاده در مناطقی که باد به شدت می ورزد بسیار منادکل دوربین مداربسته چیست و دارای چه مشخصاتی می باشد؟ دکل دوربین مداربسته وسیله ای است که از دوربین در مقابل خطرات و آسیب های فیزیکی محافظت می کند، امکان دسترسی به دوربین را محدود می کند، باعث افزایش میدان دید آن می شود و غیره… در ادامه با ویژگی های این نوع دکل ها آشنا می شویم.  عواملی که بر انتخاب نوع دکل تاثیرگذار هستند در صورتی که شما ناچار به نصب دکل دوربین مداربسته در محیطی هستید که می خواهید تخلفات و ترافیک را شناسایی کنید، ابتدا بایستی توجه کنید که به چه منظوری دکل دوربین را می خواهید در اختیار داشته باشید تا نهایت استفاده را از آن ببرید. به طور کلی نوع انتخاب دکل بسته به عوامل زیر می تواند متفاوت باشد:

جهت گرفتن تصویر خوب میزان فضا و ارتفاعی که در اختیار دارید چه مقدار است؟ نمای دکل بر منطقه چه تاثیری می گذارد؟ با توجه به نوع شرایط محیطی و آب و هوایی جنس دکل چگونه است؟ میزان بودجه خرید برای دکل دوربین مداربسته یکی از مهم ترین شاخص هایی که قبل از خرید هر کالایی بایستی به آن توجه کرد تعیین بودجه آن است. در واقع شما آن مقدار هزینه ای را که جهت خرید سیستم های نظارتی و امنیتی در نظر داشته اید ارتباط مستقیمی بر کالای انتخابی شما دارد و روی آن تاثیر می گذارد. با خرید دوربین مداربسته از سرقت آن تا حد امکان جلوگیری می شود و این امر باعث افزایش عملکرد سیستم و کاهش هزینه ها می گردد.

قیمت دکل دوربین مدار بسته با توجه به عوامل مختلف متفاوت است. دکل ها مطابق با احتیاجات شما طراحی می گردند و اینکه چه نوع دکل، چه جنسی، در چه ارتفاعی، چه نوع اتصالات و فونداسیونی و یا چه تعداد شاخه هایی که جهت راه اندازی دوربین ها و پروژکتورها لحاظ می شود، متفاوت می باشد. توجه کنید که این موارد ذکر شده همه مشخصات لازم برای قیمت دکل دوربین مداربسته نمی باشد. انتخاب دکل دوربین مداربسته مناسب دکل فلزی اصولا یکی از بهترین دکل های دوربین مداربسته جهت انتخاب است، به آن دلیل که اگر انتخاب های دیگری داشته باشید ممکن است هزینه طراحی دکل افزایش پیدا کند. ولی این امکان هم برای شما وجود دارد که جنس پوشش دکل هم با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی قابل تغییر باشد.

اصولا دکل دوربین امنیتی را جهت بالاتر بردن نظارت و کارایی بهتر بر محیط, نسبتا بلند و با میدان دید مناسبی طراحی و نصب می کنند. در شرایطی که ارتفاع، محیطی که مورد نظارت و کنترل قرار می گیرد، نوع جنس بدنه و اجزای دکل درست انتخاب شود، کارایی و عمر دکل دوربین شما را بهتر و بالاتر خواهد برد. جنس روکش دکل های دوربین مداربسته یکی از موارد خیلی مهم در خرید پایه دوربین مداربسته، روکش آن می باشد. از سوی دیگر هم یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب نوع روکش دکل، شرایط آب و هوایی می باشد. جنس روکش های ساخته شده در این نوع دکل ها عموما از گالوانیزه گرم، روی، آلومینیوم یا آلیاژ های آن ها می باشد.

جنس دکل براساس کاربردی که دارند و همچنین قیمت نهایی آن ها مشخص می  گردد. به خاطر آن که دکل ساخته شده از آهن با روکش گالوانیزه باعث می شود که قیمت دکل افزایش پیدا کند، در برخی موارد در مناطق خشک و  کم باران دکل هایی با جنس آهن سیاه را به کار می برند. به این نکته مهم هم اشاره کنیم که بعد از مراحل ساخت، دکل را بایستی با روکش ضد زنگ بپوشانند، و سپس رنگ  آمیزی کنند. نوع دوربینی که انتخاب می کنید نیز در قیمت رگلاژ دکل موثر است. مثلا در صورتیکه نوع دوربین هایی که استفاده می کنید دارای زوم بالا باشد، بایستی دکل دوربین لرزش کمتری داشته باشند که این موضوع مستلزم قوی تر شدن دکل می باشد.

دکل های دوربین مداربسته را می توان در انواع گوناگون تقسیم بندی کرد: دکل مکعبی، دکل لوله ای، دکل چند وجهی دوربین و دکل ماژولار. دکل  لوله ای: این گونه دکل ها را می توانیم در بیشتر نقاط شهر مشاهده کنیم. به دلیل کم هزینه بودن ساخت این نوع دکل ها بدنه و ساختار آن ممکن است از استحکام کافی برخوردار نباشد. دکل  مکعبی: جنس این گونه دکل ها از آهن قوطی یا پروفیل است و در مقایسه با نوع اول دارای مقاومت و طول عمر بیشتری می باشد. دکل  چند وجهی: استحکام و مقاومت این گونه دکل ها بسیار بالاست. سطح مقطع آن ها دارای چند وجه می باشد و در مقابل وزش باد و طوفان و بارش باران استحکام خوبی دارد. ولی هزینه  ای که برای ساخت و نصب این نوع دکل صرف می شود در مقایسه با دو مورد قبل بالاتر می باشد.

دکل  ماژولار: این نوع دکل ها شباهت زیادی به دکل های مخابراتی دارند. از مزیت های این گونه دکل ها می توان به طول عمر و استحکام بالا و مقاوم بودن در مقابل وزش بادهای سنگین اشاره کرد. و از معایب آن ها نیز عدم مقاومت کافی در برابر ضربه های فیزیکی و مکانیکی و همینطور بالا بودن هزینه  های تولید و نصب آن می باشد. در زمان انتخاب دکل به چه موارد مهمی باید توجه کنیم؟ در مواقعی که نیاز به دکل مناسب جهت نصب دوربین دارید، انتخاب نوع دوربین نصب شده خیلی مهم است چرا که دارای مدل ها و وزن های مختلفی در بازار می باشند.

زمانی که می خواهید در خیابان ها و معابر دوربین نظارتی نصب کنید، توجه به نوع سازه به کار رفته در آن اهمیت زیادی دارد. این نوع دوربین ها وزنشان از سایر دوربین  ها کمتر می باشد. البته لازم است که دکل دوربین آن ها نیز دارای مقاومت و استحکام بیشتری باشد. ولی هنگامی که میخواهیم این دوربین ها میدان دید کمتری داشته باشند، از دکل هایی که خیلی قوی نیستند و هزینه ساختشان به مراتب کمتر است می توان استفاده کرد. به دلیل استفاده زیاد دوربین های مداربسته در سطوح مختلف شهر دکل های منوپل دوربین مداربسته نیز با هدف نظارت و حفاظت و کنترل خیابان ها مخصوصا در حوزه ترافیک, کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده اند. این نوع دکل ها با توجه به فضای کمی که در اختیار می گیرند در اکثر نقاط شهر قابل نصب می باشند.

چه تعداد و چه نوع دوربین  برای نصب نیاز است؟  دکل دوربین مداربسته در تهران دارای تجهیزاتی مثل براکت جهت متصل کردن و نصب دوربین هاست. با توجه به تعداد دوربین های مورد نیاز و فاصله دوربین از دکل، هزینه طراحی و ساخت و وزن دکل نیز متفاوت خواهد. بنابراین هرچه تعداد و فاصله بیشتری مورد نیاز باشد به مراتب هزینه ساخت و طراحی بالاتر خواهد بود. به طور مثال در صورتی که بخواهیم در مناطقی که بارش فراوانی وجود دارد و دارای آب و هوای مرطوب می باشد انتخاب درست دکلی با روکش گالوانیزه می باشد ولی در مناطق خشک و بدون رطوبت از دکل های رنگ شده هم می توان استفاده نمود.

  1. سب و کارآمد هستند ولی در برابر فشار های فیزیکی مقاوم نیستند.

از خصوصیات قابل توجه هنگام سفارش می توان به ارتفاع ، ساختار دکل های ، طریقه مونتاژ و روکش بدنه اشاره کرد که بسیار حائز اهمیت هستند. ارتفاع از 2 متر شروع می شود و با توجه به شرایط آب و هوایی، میدان دید، محل نصب و یا درخواست شخص مشتری  تا ارتفاع 30 متر متغیر است. اندازه سطح مقطع دکل، ضخامت ورق آهن، چند وجهی بودن یا نبودن و در حالت کلی نوع ساختار ظاهری دکل همه از مواردی هستند که سبب مقاومت کمتر یا بیشتر دکل ها در برابر ضربات و فشار های می شود. مونتاژ دکل ها نسبت به سفارش شخص مشتری به دو صورت فلنجی و یا اورلپی انجام می شود. نوع پوشش دکل های از جنس گالوانیزه و یا رنگ اپوکسی، آلکیدی و پلی اورتان است که به منظور حفاظت  و جلوگیری ورق آهن از زنگ خوردگی و زنگ زدگی در این محصولات بکار می رود.

امروزه با توجه به افزایش تخلفات انسانی و معضلات مختلف ترافیکی موجود در سطح شهر ها، بزرگراه ها، خیابان ها و شهری، خیابان ها، بزرگراه ها و جاده های بین شهری وجود دوربین های امنیتی بیش از پیش احساس می شود. برای استفاده درست و افزایش کارآمدی این دوربین ها ایجاد زاویه مناسب برای دوربین، افزایش میدان دید و همچنین عدم یا کاهش دسترسی عموم مدیون سازه ای هستیم که جهت احقاق همین امر طراحی شده اند و آنها های مدار بسته می نامند. برای یک لحظه بندیشید چنانکه چنین تجهیزاتی وجود نداشتند با چه سند و دلیلی امکان اثبات تخلف شخص خطاکار وجود داشت ؟