تکنولوژیکسب و کار ایرانی

پکینگ گام 27 برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده پک هایی با اشکال هندسی و در ابعاد مختلف طراحی و اجرا می شوند که وظیفه انتقال حرارت از آب به هوا را برعهده دارد و جزء اصلی ساختار محسوب می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره ی پکینگ کولینگ تاور ، شرکت برای شما مقاله ای در نظر گرفته که مطالعه ی آن خالی از لطف نیست. این مقاله بر روی پکینگ برج های خنک کننده و به طور خاص تر و اهمیت لایه انتقال حرارت پکینگ برج خنک کننده تمرکز دارد.

پکینگ برج خنک کننده حفظ عملکرد بالا در برج خنک کننده شما

وقتی صحبت از انتقال حرارت و به طور خاص تر، خنک کردن آب می شود ، کارآمدترین راه از طریق فرآیند خنک سازی تبخیری است . این یک روش خنک کننده است که هزاران سال است که انسان ها از آن استفاده می کرده اند(تاریخچه برج خنک کننده) . که برای گرفتن باد و عبور دادن آن از روی آب قنات از شفت باد بر روی سقف خود استفاده می کرده اند . سپس این هوای خنک شده به داخل ساختمان ها تخلیه می شد و منشأ خنک سازی راحت را فراهم می کرد. امروزه در خنک کننده تبخیری دقیقاً از همان اصول استفاده می شود ، اما از پیشرفته ترین های فناوری در مواد و طراحی برای بهبود بیشتر این روش کارآمد خنک سازی استفاده می کند.

اصل عملکرد و قرارگیری پکینگ در برج خنک کننده چگونه است ؟

پکینگ برج خنک کننده که به آن بسته انتقال حرارت یا پک پر کن نیز گفته می شود. سطح بزرگی را برای خنک سازی تبخیری فراهم می کند. اصل عملکرد پرکننده این است که تا آنجا که ممکن است سطح آب در تماس با هوا باشد، این پرکن در زیر لوله توزیع آب و بالای حوضچه برج خنک کننده قرار میگیرد . بسته به طراحی برج ، هوا یا از لایه بسته بندی عبور می کند (فشار اجباری) یا از طریق آن کشیده می شود. با عبور هوا از روی لایه آب، خنک شدن تبخیری صورت می گیرد و آب خنک می شود .

 متریال پکینگ برج خنک کننده

در گذشته، پکینگ برج خنک کننده با استفاده از چوب ساخته می شد، اما امروزه این پرکن ها به صورت شبکه ای (اسپلش مدیا یا فیلم ) که  لایه هایی غیر تنظیمی و با اشکال هندسی گوناگون طراحی و اجرا می شوند. متداول ترین ماده برای تولید پکینگ پی وی سی یا پلی پروپیلن می باشد. مهم ترین کارایی آن سبک وزن بودن وکارایی آسان است که سبب شده تعویض و حذف رسوبات آن برای تمیز کردن و نگهداری برج به راحتی صورت پذیرد ،کاهش اندازه پر کن به اندازه مورد نیاز برج خنک کننده یکی دیگر از مزایای این نوع پکینگ ها می باشد .

پکینگ برج خنک کننده کراس فلو

پکینگ در برابر فرسایش بسیار مقاوم است، این شبکه ها از بابت تعداد زیاد ،نقطه و نحوه اتصال دارای ساختار خود نگهدارنده است . و به دلیل ویژگی ذاتی در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش، شیمیایی و باکتریایی مقاوم می باشد و عمر طولانی را ارائه می دهد . آیا انواع مختلفی از پکینگ برج خنک کننده وجود دارد؟ بله پکینگ ها در همه اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد و مهم است که بدانید چه زمانی و کجا از هر نوع استفاده کنید. این امر در هنگام تعویض پکینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است، که در طول عمر معمولی هر برج خنک کننده اجتناب ناپذیر خواهد بود . پکینگ در برج خنک کننده باعث می شود که سطح آب گرم با هوا بسیار بلند تر باشد به طوری که آب به سرعت خنک می شود .  نوع و کیفیت آن مشخص می کند که آیا یک برج خنک کننده می تواند به طور مستقیم آب یا سیال را خنک کند یا خیر. دو نوع پکینگ متداول وجود دارد :

 1. پکینگ فیلمی (پخش کننده فیلم PVC)
 2. پکینگ اسپلش (اسپلش پرPP)

1-پکینگ فیلمی یک پرکننده برج خنک کن از نوع فیلمی بوده که دارای حذف کننده رانش سلولی بسیار کارآمد است و  در قالب های حرارتی قالب گیری می شود . قابل استفاده و جایگذاری در  برج خنک کننده با جریان متقاطع است و ساخته شده با صفحه های هندسی مورب  از متریال PVC یاPP  با ضخامت 400 و 600 و 300 میکرون طراحی و اجرا می شود .

با توجه به گام پکینگ صفحات مورب با فواصلی معین بر روی هم چیده می شوند این فواصل در حدود 12 تا 22 میلیمتر هستند و از ورقهایی با جنس پی وی سی PVC ، پلی پروپیلن  PP  که پر کاربرد ترین در ساخت  مدل پکینگ لانه زنبوری می باشد . برای عملکرد بهینه این نوع پکینگ باید از آبهایی با کیفیت استفاده شود زیرا رسوب پذیری، پرکن فیلمی در آب های سخت بسیار بالا است. البته پکینگ خنک کن فیلمی  قابلیت برش کاری به در خواست مشتری را دارد و باید گفت پکینگ فیلم ها بیشترین کاربرد را در به خود اختصاص داده است .  این پکینگ در سه نوع  پکینگ لانه زنبوری ،پکینگ رولی ، پکینگ شانه تخم مرغی قابل تولید است .

عملکرد پکینگ لانه زنبوری

آب را با گذر از سطح پکینگ رندوم اسپلش به صورت لایه نازک پخش می کند ( به این خاطر است که با نام پکینگ فیلمی از آن یاد می شود ) و سپس روی سطوح عمودی بزرگ جریان می یابد و حداکثر قرار گرفتن در معرض جریان هوا را افزایش میدهد و به این دلیل تبخیر بیشتری صورت می گیرد در نتیجه راندمان کاری بالا می رود و خنک سازی آب یا سیال انجام می شود. فرم ورقهای پی وی سی  به صورت چین دار و زنبوری بوده تا در مسیر آب اغتشاش ایجاد کند و با هوا تماس بیشتری برقرار کند و سیال خنک شده به داخل تشتک برج ریخته و در آنجا جمع می شود و با الکترو پمپ به چرخه بر می گردد. به دلیل اینکه هنگام پاشش در برج خنک کننده مدور هیچ گونه قطره قطره شدنی وجود ندارد باید توزیع آب از های هد به طور یکنواخت باشد اگر قسمتی از پرکن ها خشک بماند موجب فرار هوا شده و شاهد کاهش راندمان خواهیم بود .

نحوه اتصال پکینگ پی وی سی به چه صورت است؟

پکینگ لانه زنبوری از ورق های پی وی سی با ضخامت ( 300 ،400،600 ) میکرون تشکیل شده است که با قالب گیری حرارتی به شکل هندسی در می آیند و از روی هم قرار گرفتن هر ورق  پی وی سی  و اتصال آنها به وسیله چسب سیکلوهگزانول یا جوشکاری گرم یک بلوک 120 *30 *30 تشکیل می شود. مزایای پکینگ لانه زنبوری :

 • از مواد ضد شعله تشکیل شده است که عملکرد حرارتی پرکننده ها را به طور متوسط بهبود می بخشد .
 • عمر طولانی مدت دارد که هزینه را کاهش میبخشد.
 • نصب آسان که هر بلوک به بلوک در داخل برج خنک کننده قرار می گیرد.
 • طراحی شده برای جایگزینی و لوور هوا .

کاربرد پکینگ پی وی سی

پکینگ  پی وی سی (PVC) بیشتر در برج خنک کننده مدور مدار باز و برج خنک کننده مکعبی مورد استفاده قرار میگیرد . به طور کلی برای سایر برج های خنک کننده جریان متقاطع با پرهای استاندارد و کیفیت بالا برای دستیابی به راندمان بالای برج خنک کننده قابل استفاده است. پکینگ فیلمی( پی وی سی )از نظر ظاهری به سه نوع تقسیم می شوند : پکینگ فیلمی PVC  یا پکینگ پی وی سی یک نوع پوشال است که از ماده ی پلاستیک PVC ساخته شده است.

این نوع پرکن معمولاً برای استفاده در و برخی از برنامه های صنعتی و فناوری اطلاق می شود. PVC به عنوان یک ماده ی پلاستیکی با دوام ، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، مقاومت در برابر اسید و باز، و قیمت مناسب برای استفاده صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از برنامه های صنعتی مانند صنایع شیمیایی، نفت، گاز و آب و فاضلاب، پکینگ PVC به عنوان یک ترمینال غیرفلزی و ضدخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پکینگ فیلمی به شکل مکعب مستطیل تولید می شود که واحد شمارنده این پوشال ها  بلوک است . ابعاد استاندارد هر بلوک 120*30*30  می باشد.

بعد از تولید ورق های فیلمی به اندازه در خواستی به شکل دایره یا همان رول در آمده و با تسمه بهم متصل می شوند . واحد شمارنده این نوع پکینگ کیلوگرم است . برای کمتر کردن گام و برای بالا بردن راندمان این فیلینگ با فشرده کردن هرچه بیشتر رول پکینگ گام و حد فاصل لایه ها کم می شود و سبب می شود راندمان بیشتر داشته باشیم . واحد شمارنده این نوع پکینگ کیلوگرم است .ارتفاع پکینگ هاترول 30 سانتیمتر به طول 200 سانتیمتر برای برج های مخروطی با قطر 2 متر در نظر گرفته می شود اما برای برج های مخروطی با مقیاس بزرگتر با قرار دادن چند رول کنار هم استفاده می شود .

این پکینگ متشکل از شورون ها می باشد که به وسیله ی پین و به واسطه چسب و فشار به هم متصل می شوند و بیشتر مناسب برج های جریان متقاطع یا کراس فلو می باشند. پکینگ شانه تخم مرغی تولید شده از ورق پی وی سی است و این پرکن متشکل از شورون ها می باشد که به وسیله ی پین و به واسطه چسب و فشار به هم متصل می شوند و بیشتر مناسب برج های جریان متقاطع یا کراس فلو می باشند. پکینگ شانه تخم مرغی قطره گیر دار در برج خنک کننده ابارا بکارگرفته می شوند. شکل شانه تخم مرغی اجازه می دهد تا سطح اختلاط هوا و آب افزایش یابد و انتقال حرارت بهبود یابد. از مزایا و معایب پکینگ شانه تخم مرغی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا:

 1. افزایش کارایی تبادل حرارت: افزایش سطح تماس بین هوا و آب بهبود تبادل حرارت را فراهم می کند.
  2. کاهش مصرف آب: با بهبود تبادل حرارت، نیاز به آب خنک کننده کمتر می شود.
  3. سازگاری با محیط زیست: پکینگ شانه تخم مرغی معمولاً از مواد مانند پلاستیک با بازدهی بالا ساخته می شود و می تواند مقاومت در برابر خوردگی داشته باشد.
  4. ساختار سبک: این نوع پکینگ به طور کلی سبک تر از سایر سیستم های پکینگ مانند پکینگ فلزی است.

معایب:

 1. ممکن است نیاز به تعویض و نگهداری دوره ای داشته باشد.
  2. برخی مدل ها با دارا بودن درصدی غیر استاندارد از مواد بازیافتی ممکن است به طور نسبی آسیب پذیرتر باشند و نیاز به تعویض در صورت آسیب دیدگی داشته باشند.
  3. انتخاب مواد مورد استفاده برای پکینگ مهم است ، باید مواد مقاوم در برابر شرایط محیطی مورد نیاز را انتخاب کرد. انتخاب جنس پکینگ شانه تخم مرغی و دیگر پکینگ ها بسته به نیازها و شرایط مخصوص هر پروژه و سیستم کولینگ تاور انجام می شود.

2-پکینگ اسپلش نوعی پرکن برج خنک کننده با طیف وسیعی از کاربرد است. طراحی ساختار شبکه ویژه با نسب آسان تبیعه شده می تواند آب اسپری را برای دستیابی به عملکرد انتقال حرارت بالاتر ، بیشتر پراکنده کند و با کیفیت بالا با تحمل دمای بالا از مواد پلی پروپیلن است و مقاوم در برابر مواد شیمیایی عمر مفید کولینگ تاور را افزایش می دهند . به ویژه برای ،مانند پردازش فاضلاب ،کارخانه شیمیایی ،صنعت نساجی و آب کثیف مانند( آب حاوی سیلت ،فیبر ،روغن و غیره) شرایط پردازش و همچنین به طور گسترده در تجهیزات بویایی مزرعه استفاده می شود .