مشکلات کوره های سنتی

کوره سنتی تولید زغال | مزایا و معایب

تولید زغال امروزه به یکی از کسب و کارهای پرسود جامعه تبدیل شده است که باعث تشویق افراد زیادی برای راه اندازی خط تولید زغال می باشد. تولید زغال از گذشته در کوره های سنتی صورت می گرفت و تولید کننده با سوزاندن چوب درختان طی مراحل خاص زغال مصرفی جامعه را تولید کرده و وارد بازار می کرد. اما امروزه با پیشرفت علم و مستثنی نبودن تولید زغال از این امر تولید کنندگان زغال می توانند با کوره های صنعتی به شیوه امروزی تر مشغول به تولید زغال شوند. اما ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا به برای کوره سنتی بپردازیم و برای شما بیان کنیم که استفاده از کوره سنتی تولید زغال چه مزایا و معایبی نسبت به کوره صنعتی زغال دارد. اگر می خواهید از مزیا و معایب تولید زغال به روش سنتی آگاه شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کوره سنتی تولید زغال چیست؟

همانطور که برای شما بیان کردیم برای تولید زغال در گذشته از شیوه های ساده و قدیمی مثل کوره سنتی زغال استفاده می کردن . از نام این فرآیند تولید زغال پیداست که بصورت سنتی و به شیوه قدیمی اقدام به تولید زغال می کردند. جالب است بدانید که کوره سنتی زغال فشرده کاملا خود سوز می باشد ، برای سوختن کوره های سنتی زغال به مواد سوختنی و مشعل نیازی نخواهید داشت .

گنجایش هر واگن کوره سنتی زغال 500 کیلوگرم است . اما بعد از روشن شدن کوره ، در فرآیند تبدیل شدن به کربن و به مرور زمان برای کربنازیسیون ، زغال ها وزن خود را از دست می دهند و از 500 کیلوگرم زغال حدود 140 کیلوگرم زغال آماده بسته بندی خواهد شد. شاید جالب باشد برای تان که بدانید کوره زغال فشرده بین 250 تا 750 سانتیگراد دما دارد.

مزایای کوره سنتی تولید زغال یا کوره سنتی تولید زغال چه مزایایی دارد؟

 • باید بگوییم که مهم ترین مزیتی که کوره سنتی نسبت به صنعتی دارد، کیفیت محصول و زغالی است که تولید می شود. زغالی که در کوره سنتی به عمل آمده، به مراتب دارای کیفیت بالاتری است که این نیز برای بازار فروش و مشتری بسیار اهمیت دارد.
 • زغالی که در کوره صنعتی پخته می شود، به دلیل ساخته شدن با حرارت غیرمستقیم و در شرایط خلاء ، فاقد فرآیند کربنازیسیون کافی است ، بنابراین دارای بو و دود و گاز است که می تواند منجر به سردرد پس از استفاده مشتری شود، اما این مشکل در کوره سنتی وجود ندارد چرا که کربن زدایی و گازی گیری در کوره سنتی به دلیل وجود شعله اتش مستقیم به طور کامل انجام می شود.
 • هزینه ساخت کوره سنتی بسیار کمتر از خرید کوره های صنعتی است.
 • ضمن اینکه نگهداری از آن ها هم آسان تر است، و نیازی به مصرف انرژی برق که خود موجب هزینه های بیشتر می شود نیز وجود ندارد. (در کوره سنتی حتی نیاز به مواد سوختنی هم نیست و زغال ها خود با شعله اولیه شروع به سوختن می کنند.)

کوره زغال برای چه نوع چوب هایی ساخته می شود؟

در حال حاضر گروه صنعتی زغال صنعت که در زمینه طراحی انواع کوره زغال سنتی فعالیت میکند، می تواند انواع کوره زغال مرکبات،

·         کوره زغال مکانیزه

عدم آلودگی های زیست محیطی وحذف دود، بهره وری چندین برابر کوره های سنتی و قدیمی که معمولا چندین روز طول میکشد بسیار کوتاه تر است، کیفیت بهتر زغال های تولید شده. موارد یاد شده فوق نشان میدهد که استفاده از دستگاه های مکانیزه بسیار مقرون به صرفه بوده و فوقالعاده سودآور میباشد.

·         کوره تولید زغال مرکبات

این کوره زغال صنعتی یک چند منظوره است که از شش دیواره تهیه شده است. گازگیری در این خط تولید زغال به صورت صددرصد انجام میشود. این دستگاه زغال می تواند هم زغال لیموی بسیار با کیفیت و هم زغال کبابی بدون کمترین میزان شکستگی یا دفرمه شدن را در اختیار شما قرار دهد. در کوره هایی که چند جداره هستند، حرارت دهی انجام میشود. ضخامت لایه های این کوره تولید زغال متناسب با محصولی است که تولید می شود. به دلیل اینکه این کوره شش جداره هست، اندازه لایه ها و تناسب بین آنها بسیار اهمیت دارد.

·         کوره زغال همرفتی

این کوره ها در دسته زغال های چندمنظوره قرار دارند و قادر به تولید زغال قلیان و نیز زغال کبابی هستند. ویژگی خاصی که این کوره ها را در میان طرفداران خود محبوب کرده است، مصرف انرژی و سوخت مصرفی اندک است. علاوه بر آن بازدهی آن ها بسیار بالاست زیرا نه تنها فرآیند ساخت زغال در کوره همرفتی به سرعت انجام می شود بلکه این کوره ها پس از ساخت زغال و اتمام فرآیند، سریع تر نیز به دمای پایین می رسند بنابراین مجددا می توان فرآیند بعدی ساخت زغال را آغاز کرد.

·         کوره های زغال سنتی

ساخت کوره ی زغال سنتی توسط بنا ها صورت می گیرد و نیازی به صرف وقت زیاد و همچنین هزینه ی بالا ندارد. کوره ی زغال سنتی بیشتر در گذشته و توسط مردمان قدیم مورد استفاده قرار می گرفت و آن ها با استفاده از کوره ی سنتی نسبت به تهیه ی زغال مورد نیاز خود برای انجام کار های مختلف خود اقدام می کردند.

برای ساخت کوره ی زغال سنتی می بایست حتما در یک محیط مناسب و حدالامکان به دور از محل های مسکونی اقدام کنیم. در صورتی که مکان ساخت کوره زغال سنتی دور افتاده و تا حدودی بدون استفاده باشد می توانید راحت تر کوره ی خود را بسازید و از امکانات آن استفاده نمایید. علت این امر هم آلودگی هایی است که این کوره برای محل خود به وجود می آورد.

·         کوره های زغال صنعتی

کوره صنعتی در خط تولید زغال فشرده همانگونه که از نامش مشخص است یک دستگاه صنعتی می باشد. درحقیقت کوره های صنعتی مکعبی شکل است که در ابعاد و اندازه های متفاوتی طراحی شده است . کوره های صنعتی باید جنس دیوار و کف آن از فلز باشد که اغلب از ورق پروفیل استفاده می شود.

کوره صنعتی که مقاومت آن در مقابل گرما و حرارت بالا می باشد کف آن از فلز تمام استیل است زیرا فلزات در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارند. حرارت در این کوره ها برای پخت بریکت ها و تولید شدن زغال به شکل غیر مستقیم می باشد. در این کوره ها حرارت باید درتمام کوره به یک میزان باشد تا گازی که تولید می شود به فیلترهای کوره های صنعتی وارد شود

·         کوره های ذغال فشرده

امروزه از زغال فشرده بیشتر از زغال های معمولی استفاده می شود. زغال های فشرده در حالت قالبی شکل در ابعاد کوچک و بزرگ به فروش می رسد. مواد اولیه زغال فشرده ضایعات چوبی ، پوست گردو ، پسته و بادام و یا خاک اره می باشد. در کوره ها صدمات کمتری به محیط زیست وارد می شود و علاوه بر آن زغال فشرده با کیفیت بالاتری تولید خواهد شد.

مقایسه کوره صنعتی و سنتی

با توجه به این تفاوت ها، کوره های صنعتی به طور کلی توانایی تولید زغال با کیفیت بالاتر و تمیزتری را دارند. این مناسب ترین گزینه برای تولید زغال با کیفیت و تعداد بالا در مقیاس صنعتی است. از طرفی، کوره های سنتی ممکن است در مواردی که کمیت کمتری زغال به کیفیت مناسب نیاز دارید، مفید باشند.

با توجه به مقایسه کوره های صنعتی و سنتی در خط تولید زغال فشرده، می توان به نتایج زیر رسید:

کوره صنعتی:

 • مناسب برای تولید زغال با کیفیت بالا و تمیزتر به دلیل کنترل دقیق در دما و زمان پخت.
 • سرعت تولید بالا و قابلیت پخت حجم بزرگی از زغال.
 • استفاده از سیستم های پیشرفته برای کنترل آلاینده ها.
 • انرژی مصرفی ممکن است بیشتر باشد.

کوره سنتی:

 • کمترین هزینه ساخت و نگهداری.
 • کاربری ساده و مناسب برای تولید مقدار کمی زغال.
 • کیفیت زغال ممکن است متغیر باشد و بیشتر به دقت اپراتور بستگی دارد.
 • ممکن است دارای آلاینده ها باشد و کمتر تمیز باشد.

بنابراین، انتخاب بین کوره صنعتی و سنتی بستگی به نیاز ها، مقیاس تولید، و استفاده مورد نظر دارد. اگر شما به تولید زغال با کیفیت بالا و برای مقیاس تولیدی بزرگ علاقه دارید، کوره صنعتی بهترین گزینه است. از طرفی، در مواردی که تولید کمیت کمتری زغال با کیفیت مناسب کافیست و یا در صورت محدودیت بودجه، کوره سنتی ممکن است مناسب تر باشد.