سبک زندگی

خبرسازی کذب درباره حضور نیروهای امنیتی چین در پروژه های نفتی ایران

اسرائیل به نفوذ پهپادی حزب الله اعتراف کرد

ارتش رژیم صهیونیستی بعد از ناتوانی خود در رهگیری پهپاد حزب الله لبنان در بیانیه ای اعلام کرد که سربازان این رژیم در رهگیری یک پهپاد بدون سرنشین که از مرز لبنان به اراضی اشغالی آمده بود، شکست خوردند. بر اساس گزارش الجزیره، ارتش رژیم صهیونیستی تأیید کرده است که یک پهپاد از سوی لبنان به سوی اراضی اشغالی آمده و بر فراز «روش بینا» گشت زده است، اما با وجود فعال بودن گنبد آهنین و شلیک به سوی پهپاد این رژیم نتوانسته است پهپاد را سرنگون کند. در بیانیه این ارتش آمده است: این پهپاد مسلح نبوده و گویی حزب الله به هدف جمع آوری اطلاعات آن را ارسال کرده بود. پس از ارسال این پهپاد هواپیماهای جنگی و بالگردها برای سرنگون کردن آن و گشت زنی به پرواز درآمدند. خبرنگار الجزیره بعداز ظهر امروز اعلام کرد صدای انفجار در منطقه صفد در الجلیل علیا در نزدیکی مرزهای لبنان و جولان شنیده شده است. رسانه های عبری هم از فعال شدن آژیرهای خطر در شمال اراضی اشغالی خبر دادند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که در حال بررسی علت فعال شدن آژیرهاست. چندی بعد صدای آژیرها برای بار دوم در شمال طباریا یه گوش رسید و جنگنده های رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی به پرواز درآمدند. نیروی هوایی تل آویو در شمال اراضی اشغالی به حالت آماده باش درآمد. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز ورود یک پهپاد به حریم فلسطین اشغالی را تأیید کرد. پس از آن «آویخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که پس از ورود پهپاد از حریم لبنان به حریم فلسطین اشغالی، گنبد آهنین فعال شد. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اذعان کرد که ارتباط با پهپاد از دست رفت و ارتش نتوانست آن را ساقط کند و احتمال می رود که این پهپاد به لبنان بازگشته باشد. ارتش رژیم صهیونیستی دیشب هم در بیانیه ای مدعی شده بود که دو کوادکوپتر را در شمال و جنوب فلسطین اشغالی رهگیری کرده است.

منبع: خبرنگاران جوان

ادعای توخالی 22 میلیون دلار برای آمریکا آب خورد

یک رسانه آمریکایی امروز جمعه در گزارشی با بررسی اسنادی گزارش داده سازمانی که بازوی براندازی «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) قلمداد می شود از سال 2014 به این سو بیش از 22 میلیون دلار صرف جنگ نرم علیه روسیه در اوکراین کرده است. پایگاه «مینت پرس» گزارش داده «صندوق اعانه ملی برای دموکراسی» که بازوی براندازی دولت آمریکا محسوب می شود پس از سرنگونی «ویکتور یانوکوویچ»، رئیس جمهور منتخب اوکراین در سال 2014 و جایگزین شدن یک مهره غرب به جای او مبلغ 22.4 برای انجام عملیات های نفوذ در اوکراین هزینه کرده است. مینت پرس نوشته این عملیات ها مواردی مانند تقویت و آموزش حزب های سیاسی غرب گرا، تأمین مالی سازمان های رسانه ای و ارائه کمک های مالی به پروژه های خصوصی سازی که هدف آنها انتفاع شرکت های چندملیتی برون مرزی است را شامل می شوند. مطابق این تحلیل، هدف عملیات های آمریکا اعمال کنترل بر کشور اوکراین بوده است. «کارل گرشمن»، رئیس صندوق اعانه ملی دموکراسی زمانی اعمال کنترل بر اوکراین را «بزرگترین جایزه» برای کشورهای اروپایی خوانده بود. «اعانه ملی برای دموکراسی» در سال 1983 توسط دولت «دونالد ریگان»، رئیس جمهور وقت آمریکا راه اندازی شد. ایجاد این صندوق در پی رسوایی هایی صورت گرفت که اعتبار و وجهه عمومی «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) را به دلیل عملیات های براندازی در دیگر کشورها به شدت مخدوش کرده بود. برخی مستندات نشان می دهند که صندوق اعانه ملی دموکراسی در حال حاضر به عنوان یک نهاد پوششی مأموریت اجرای برخی از جنجالی ترین اقدامات سازمان سیا را به عهده دارد. کارل گرشمن در مصاحبه ای سال 2019 تصریح کرده است: «برای گروه های دموکراسی خواه در سراسر جهان، وحشتناک بود که به عنوان گروه های تحت حمایت مالی سیا پنداشته شوند.» «آلن واینشتاین»، یکی از بنیان گذاران این گروه در سال 1991 در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفت: «بخش زیادی از کارهایی که ما امروز انجام می دهیم همان کارهایی هستند که سیا 25 سال پیش مخفیانه انجام می داد.» این سازمان از زمان راه اندازی یکی از بنیادهای اصلی دخیل در شورش ها و کودتاهای زیادی در سراسر دنیا بوده است. مینت پرس نوشته شورش های سال 2021 در کوبا توسط عوامل تحت حمایت مالی صندوق اعانه دموکراسی آغاز و هدایت شدند.

منبع: ایرنا

حضور امنیتی چینی ها تکذیب شد

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در اطلاعیه ای اعلام کرد که طی روزهای اخیر مجدداً شایعه تکذیب شده ای درباره حضور 5 هزار نیروی امنیتی چین برای حضور در حاشیه اجرای پروژه های نفت و گاز توسط شرکت های چینی منتشر شده است. این خبرسازی ناشیانه پیش از این هم توسط تجار حامی دولت قبل مطرح و تکذیب شده بود و این بار هم به نقل از منابع رسانه ای حوزه نفت و گاز انگلیس، پخش شده است و بعضی جریانات نیز علیرغم علم به کذب بودن چنین شایعاتی با اهداف خاصی به این خبرسازی ها دامن می زنند. وزارت نفت ضمن اعلام کذب و جعلی بودن چنین خبری، اعلام می کند انتشار اینگونه شایعات با موفقیت های چند ماه اخیر در بسترسازی برای جذب سرمایه گذاری و همچنین افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران با توافق هایی که با مشتریان خارجی نفت ایران حاصل شده، بی ارتباط نیست. این شایعه و شایعات مشابه در وهله نخست توسط بعضی کشورهای سلطه جو برای تخریب روابط ایران با دیگر کشورهای جهان طراحی می شود و سپس توسط جریاناتی که پیش از این مدعی ناتوانی کشور در پیگیری روند توسعه بدون پذیرش بی چون و چرای خواسته های ظالمانه غربی ها بودند، در داخل کشور ضریب داده می شود. طراحان و منتشرکنندگان این شایعات ضمن تلاش برای ذبح منافع ملی به پای منافع شخصی و جریانی، تلاش می کنند توفیقات دولت در جذب سرمایه گذاری و افزایش صادرات نفت را به امور کذب و موهومی همچون پذیرش 5 هزار نیروی امنیتی چین ربط دهند. این احتمال نیز مطرح است که هدف از انتشار این شایعات این باشد تا دولت مجبور شود بخشی از اقدامات و طراحی های خود در افزایش صادرات نفت را افشا کند که البته وزارت نفت با رعایت مصالح ملی کشور، هیچ گاه مجاری خنثی کردن تحریم ها را برملا نخواهد کرد اما نتیجه افزایش چشمگیر صادرات نفت نسبت به دوره قبل و بازگشت منابع ارزی آن، خود را در نزول تدریجی قیمت ارز نشان داده است.

منبع: مهر

توپ برجام در زمین آمریکا افتاد

یک عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: اکنون توپ در زمین آمریکاست و تا آمریکا شرایط ایران را نپذیرد امکان توافق وجود ندارد. آمریکا هزینه خروج خود از برجام را خودش باید بدهد نه از جیب ایران. حمیدرضا ترقی درباره ارزیابی خود از روند مذاکرات هسته ای، اظهار کرد: ایران از ابتدا با دست پر، شرایط مناسب و موقعیت برتر در مذاکرات شرکت کرد و طرح مشخص و عقلانی ارائه کرد تا بتواند به سمت حل مسئله مذاکرات برود، اما در ابتدا معلوم شد نمایندگان اروپا به نیابت از آمریکا به جلسات آمده اند و اختیاری از خود ندارند و پس از شرکت در جلسه با ایران، در جلسه با آمریکا با آنها مشورت می کنند. وی ادامه داد: این مسائل نشان داد طرف مقابل عزم جدی برای حل مسئله ندارد و همین مسئله موجب شد مدتی طول بکشد که آنها بفهمند منطق ایران در مذاکرات چیست و پس از رضایت آمریکا برای بررسی اسناد ارائه شده ایران بحث ها وارد حوزه کارشناسی شد. پیشنهادات ایران منطقی بود. آمریکا باید برای بازگشت به برجام ابتدا تعهدات خود را انجام می داد ولی این کار را نکرد و اگر مسئله ای را هم مطرح کرده، صوری بوده است. به طور مثال ایران برای فروش نفت خود یا رفع محدودیت های ارزی اقداماتی انجام داده و آمریکا الان نمی تواند آن را به حساب خود بنویسد. این فعال سیاسی با اشاره به اختلافات جمهوری خواهان و دموکرات ها درباره مذاکرات خاطرنشان کرد: انتخابات پیش روی کنگره ممکن است تناسب را به نفع جمهوری خواهان بهم بزند؛ بنابراین آنها هیچ تضمینی نمی توانند بدهند که دوباره از برجام خارج نشوند. آنها تضمینی نمی دهند، به تعهدات خود عمل نمی کنند و امکان راستی آزمایی هم وجود ندارد، بنابراین شروط ایران عملیاتی نمی شود. ترقی خاطر نشان کرد: آمریکا می گوید فقط در دوره بایدن یعنی برای دو سال تعهد می دهد اما در تعهد موقت امکان راستی آزمایی وجود ندارد زیرا انجام اقدامات زمان بر است. از سویی دولت ایران سیاستی را در پیش گرفته که مذاکرات در رأس همه مسائل کشور نباشد و به مسائل اقتصادی گره نخورد. از سویی قراردادهای اقتصادی با کشورهای منطقه و قدرت های اقتصادی موجب شده خاصیت تحریم ها به حداقل برسد و آثار تحریم های فلج کننده از بین برود. وی تاکید کرد: غرب مجبور است شرایط ایران را بپذیرد تا ایران هم تعهدات خود را انجام دهد. اکنون توپ در زمین آمریکاست و تا آمریکا شرایط ایران را نپذیرد امکان توافق وجود ندارد. آمریکا هزینه خروج خود از برجام را خودش باید بدهد نه از جیب ایران. وی در پایان گفت: با وجود این شرایط امکان دسترسی به توافق در کوتاه مدت امکان پذیر نیست مگر اینکه آمریکا شروط ایران را بپذیرد و اقدامات عملی خود را آغاز کند.

منبع: ایسنا

تصادف زنجیره ای اتوبان آزادگان را مسدود کرد

یحیی صالح طبری سرپرست مرکز اورژانس تهران گفت: حوالی ساعت 20:19 دقیقه امشب (جمعه) تصادف زنجیره (ال 90، پژو 405، پرشیا) به مرکز 115 اورژانس تهران اعلام شد. وی ادامه داد: بلافاصله 4 دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند. سرپرست مرکز اورژانس تهران توضیح داد: تا این لحظه در این حادثه 8 نفر مصدوم شدند که توسط تکنسین های اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافتند.

منبع: مهر

خبرنگار زنجانی به 3 بیمار جان دوباره بخشید

مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: نوزدهمین ایثار ماندگار استان با اهدای اعضای خبرنگار زنجانی و فعال عرصه سلامت به ثبت رسید. شهریار امام وردی، افزود: اعضای بدن مرحومه ملکناز نجفی خبرنگار فقید شامل کبد و کلیه ها به بیماران نیازمند عضو اهدا و به 3 بیمار جان دوباره بخشید. هر مورد مرگ مغزی می تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. ملکناز نجفی، خبرنگار باسابقه و توانمند استان، شامگاه پنجشنبه 28 بهمن، در پی عارضه مرگ مغزی درگذشت. وی با وجود آگاهی از شرایط بارداری و زایمان پرخطر، فرصت زیست و حیات را از فرزندش دریغ نکرد و عشق خالصانه مادر به فرزند را به منصه ظهور گذاشت و پس از تولد اولین فرزندش، در اثر فشار خون بالا به کما رفت و در نهایت پس از دو هفته، دچار عارضه مرگ مغزی شد. این خبرنگار سلامت در بخش خبر نخستین جشنواره سلامت و رسانه استان، در سالجاری، شایسته تقدیر شناخته شده بود. این خبرنگار فرهیخته زنجانی دارای کارت اهدای عضو بود و سرانجام بعد از موافقت خانواده وی، برای اهدای عضو به بیمارستان امام خمینی (ره) تهران منتقل شد. ملکناز نجفی حدود 16 سال در عرصه خبر فعالیت داشت و در مدت فعالیت خود در جشنواره های متعددی حائز رتبه شده و جزو خبرنگاران فعال و برتر در حوزه ایثار و شهادت بود. وی علاوه بر فعالیت به عنوان مدیر مسئول نشریه پژواک و سردبیر خبرگزاری موج رسا، خبرنگار خبرگزاری های فارس، ایسنا و آفرینش بود. گفتنی است مراسم خاکسپاری وی روز یکشنبه اول اسفند برگزار خواهد شد.

منبع: مهر

انفجار «دونتسک» را لرزاند

منابع رسانه ای از وقوع یک انفجار در منطقه «دونتسک» واقع در شرق اوکراین خبر دادند. بر اساس این گزارش، منابع مذکور اعلام کردند که این حادثه ناشی از انفجار یک خودرو در نزدیکی یکی از ساختمان های دولتی در منطقه روستوف واقع در دونتسک بوده است. پس از وقوع این انفجار، آژیر خطر در شرق اوکراین به صدا درآمده است. هدف این انفجار خودروی «دنیس سیمینوف» رئیس پلیس منطقه دونتسک بوده است. «دنیس پوشیلین» رهبر جمهوری خودخوانده خلق دونتسک اعلام کرد تخلیه «روستوف» با هماهنگی رهبران روسی در حال انجام است.

منبع: مهر

بایدن ادعای نخ نمای حمله به اوکراین را تکرار کرد

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر مدعی حمله روسیه به اوکراین طی روزهای آینده شد. بر اساس این گزارش، کاخ سفید از گفتگوی تلفنی گروهی بین بایدن و رهبران ناتو به منظور بررسی حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین خبر داد. جو بایدن گفت: روزهای گذشته شاهد نقض های مکرر از سوی جدایی طلبان تحت حمایت روسیه بوده ایم. روسیه در ایجاد تفرقه بین ما و متحدانمان شکست خورد. وی افزود: روسیه بیش از 150 هزار نظامی را پیرامون اوکراین مستقر کرده و اجازه نخواهیم داد بهانه ای برای جنگ به دست آورد. بایدن همچنین مدعی شد که نیروهای روسیه اوکراین را از مناطق مرزی متعدد محاصره کرده اند و برای حمله به اوکراین طی روزهای آینده طرح ریزی می کنند و اگر به این کار ادامه دهند پیامدهای خطرناکی به همراه خواهد داشت. رئیس جمهور آمریکا گفت: من مطمئن هستم که روسیه تصمیم دارد طی روزهای آینده به اوکراین حمله کند. ما پیش بینی می کنیم که روسیه کی یف پایتخت اوکراین را هدف قرار دهد و برای دفاع از هر وجب از خاک پیمان ناتو و متحدان خود آمادگی داریم. بایدن همچنین افزود که در صورت وقوع جنگ، واشنگتن به اوکراین نیرو اعزام نخواهد کرد اما پشتیبانی به عمل خواهد آورد. این در حالی است که وزارت خارجه روسیه پیش از این بیانیه ای را در خصوص فضاسازی های ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی پیرامون ادعای حمله قریب الوقوع به اوکراین، منتشر کرد. بر اساس این گزارش، وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرده است: علیرغم فضاسازی هایی که ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی انجام می دهند، روسیه قصد ندارد به اوکراین حمله نظامی ترتیب دهد پیشتر وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تعداد بیشتری از واحدهای ارتش این کشور از مرزهای اوکراین خارج شده اند. این وزارتخانه اعلام کرد که تعداد بیشتری از ادوات جنگی خود شامل تانک ها و خودروهای زرهی را از مرزهای اوکراین خارج ساخته است. وزارت دفاع روسیه در ادامه بیانیه خود تأکید کرد: پس از اتمام مانورهای نظامی از پیش برنامه ریزی شده، بخش دیگری از نیروهای نظامی روسی از مرزهای اوکراین بازگشته و عازم پایگاه های دائمی خود شدند.

منبع: مهر

درمان جدید بیماری مالاریا کشف شد

یک تیم بین المللی به سرپرستی دانشگاه لاوال کانادا، پروتئینی را کشف کرده اند که نقش بیولوژیکی کلیدی را در انگلی که عامل مالاریا است ایفا می کند. غیرفعال کردن این پروتئین رشد آزمایشگاهی پلاسمودیوم فالسیپاروم، خطرناک ترین نوع بیماری، را تا بیش از 75 درصد کاهش می دهد. «دیو ریچارد»، محقق در مرکز تحقیقاتی لاوال دانشگاه کبک کانادا، گفت: «این پیشرفت می تواند منجر به توسعه درمانی شود که عملکردی از انگل را هدف قرار می دهد که هیچ دارویی از مالاریا تاکنون این اقدام را انجام نداده است.» پلاسمودیوم فالسیپاروم از طریق نیش پشه به انسان منتقل می شود. پس از آلوده شدن کبد میزبان، در خون به گردش در می آید، در داخل گلبول های قرمز پنهان می شود و در نتیجه از حملات سیستم ایمنی جلوگیری می کند. منبع غذایی اصلی این انگل هموگلوبین است، پروتئینی که اکسیژن را از گلبول های قرمز به بقیه بدن می رساند. انگل، هموگلوبین را در ساختارهایی به نام واکوئل گوارشی هضم می کند. پروفسور ریچارد می گوید: «پروتئینی که ما کشف کردیم موسوم به PfPX1، در انتقال هموگلوبین به این واکوئل های گوارشی نقش دارد. وقتی PfPX1 را غیرفعال می کنیم، انگل را از منبع اصلی اسیدهای آمینه اش محروم می کنیم. این روش بر رشد و بقای آن تأثیر می گذارد.» مالاریا همچنان در بسیاری از نقاط جهان از جمله کشورهای جنوب صحرای آفریقا شیوع دارد. در سال 2020، 241 میلیون نفر به مالاریا مبتلا شدند و 627 هزار نفر بر اثر آن جان خود را از دست دادند. این بیماری عمدتاً کودکان زیر پنج سال و زنان باردار را درگیر می کند. اگرچه سازمان بهداشت جهانی اولین واکسن مالاریا را در سال گذشته به رسمیت شناخت، اما ریچارد معتقد است ادامه کاوش در راه های درمانی جدید ضروری است: «همانطور که در مورد کووید 19 دیدیم، گونه های جدید می توانند همچنان ظاهر شوند و اثربخشی واکسن ها را تهدید کنند. سویه های مقاوم به آرتمیزینین، اصلی ترین داروی ضد انگل مورد استفاده علیه مالاریا، قبلاً در آسیای جنوب شرقی پدیدار شده اند. برای حفظ اثربخشی درمان و کاهش خطر ابتلاء به سویه های جدید مقاوم به دارو، ترکیب رویکردهای درمانی مهم است. کشف ما ممکن است نقشی در مبارزه با مالاریا داشته باشد.»

منبع: مهر

حماس به صهیونیست ها هشدار داد

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) نسبت به زیر پا نهادن «خطوط قرمز» در بیت المقدس توسط رژیم صهیونیستی هشدار داد. باسم نعیم رئیس دایره سیاسی حماس در نوار غزه، اعلام کرد که هرگونه زیر پا نهادن خط قرمزها در محله شیخ جراح یا مسجدالاقصی یا هر نقطه دیگری در بیت المقدس اشغالی پیامدهای پرمخاطره ای دارد و ممکن موجب تنش های دوباره شود. وی تاکید کرد: بیت المقدس کانون نزاع و بخشی از عقیده امت اسلامی است و آنچه در آن می گذرد فقط به اهالی بیت المقدس مربوط نمی شود بلکه مسئله فلسطینیان و اعراب و مسلمانان است و مقاومت و ملت فلسطین در برابر آنچه بر سر ملت و مقدسات در قدس می آید دست بسته نخواهد ماند. این در حالی است که نظامیان رژیم صهیونیستی با به اجرا گذاشتن تدابیر شدید امنیتی در محله شیخ جراح قدس اشغالی این منطقه را محاصره کردند و به کسی جز ساکنان این منطقه اجازه ورود و خروج نمی دهند. صدها نظامی رژیم اشغالگر از هر طرف ورودی های اصلی محله شیخ جراح را، که به کوچ اجباری تهدید شده اند، محاصره کردند، نظامیان اشغالگر با ایجاد موانع، به کسی جز ساکنان این محله اجازه ورود و خروج نمی دهند. دوربین های مختلف نظارتی نیز در مناطق نزدیک کار گذاشته شد تا حلقه محاصره علیه ساکنان این محله شدیدتر شود. محمد بدر، از ساکنان محله شیخ جراح می گوید: شرایط خیلی سخت است، فرزندان ما برای حضور در مدارس مشکل دارند، شهرک نشینان یک مشکل و نظامیان ارتش مشکلی دیگر هستند، رفتن به منازل ما هم مشکل شده است. هم زمان با محاصره امنیتی محله شیخ جراح، بن غفیر عضو تندروی کنست، چادری در این محله برپا کرد. شهرک نشینانی که او را همراهی می کنند و به هر فردی در این محله یورش می برند، تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارند. ایاد بشیر، از رهبران جنبش فتح در قدس هم می گوید: این اتفاقات برای ساکنان قدس چندان عجیب نیست، اهالی قدس در هر شرایطی برای رسیدن به حقوقشان، از هم در برابر اشغالگر ظالم، حمایت می کنند. آنچه در محله شیخ جراح می گذرد جدا کردن این محله از دیگر محلات قدس است، اما ساکنان این محله با در پیش گرفتن راه مقاومت، در پی آن هستند تا از هرگونه تلاش برای کوچاندن اجباری اهالی این محله و خالی کردن قدس از حضور فلسطینیان رها شوندآنچه در محله شیخ جراح می گذرد جدا کردن این محله از دیگر محلات قدس است، اما ساکنان این محله با در پیش گرفتن راه مقاومت، در پی آن هستند تا از هرگونه تلاش برای کوچاندن اجباری اهالی این محله و خالی کردن قدس از حضور فلسطینیان رها شوند. ایتمار بن غفیر عضو تندروی کنست رژیم اشغالگر همراه با استفاده نظامیان این رژیم از تجهیزات امنیتی و باتوم، بمب های صوتی، گاز اشک آور و اسپری فلفل علیه شهروندان فلسطینی در محله شیخ جراح، دفتر خود را با برپا کردن خیمه ای در زمین خانواده سالم که با خطر اخراج از این محله روبروست، افتتاح کرد. خانواده سالم به رغم اقدامات و رفتارهای خشونت بار و تجاوزکارانه ای که نظامیان رژیم صهیونیستی علیه آن و دیگر اهالی قدس انجام داده اند، بر پایداری و ادامه حضور در سرزمین و منزل خود تاکید کردند. ابراهیم سالم صاحب منزلی که با خطر تخلیه و اخراج اهالی آن از محله شیخ جراح روبروست گفت: این اقدام علیه همه اهالی قدس و همه فلسطینیان است. متأسفانه بن غفیر از به اینجا آمده است و به همراه شهرک نشینان اهالی را هدف تجاوزات خود قرار داده اند. ولی ما همچنان هستیم و مقاومت می کنیم و به پایداری خود ادامه می دهیم.

منبع: مهر

رژیم صهیونیستی دیوار صوتی بیروت را شکستند

منابع لبنانی اعلام کردند که هواپیماهای جنگی اسرائیل در اقدامی برای حفظ چهره و جبران شکست بعد از ورود پهباد لبنانی به سرزمین های اشغالی، دیوار صوتی بر فراز بیروت را شکستند. این در حالی است که ساعاتی پیش، منابع خبری از شنیده شدن صدای آژیر خطر در شهرک الجلیل در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند و اعلام کردند که علت آن ورود پهپاد از لبنان بوده است. بر اساس این گزارش، المیادین اعلام کرد که صدای آژیر خطر در شهرک صهیونیست نشین در نزدیکی مرز لبنان به صدا درآمده است. رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که آژیر خطر به دنبال ورود یک پهپاد از لبنان به اراضی اشغالی به صدا درآمده است. خبرنگار المیادین به نقل از رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کرد که علت به صدا درآمدن آژیر خطر در شمال فلسطین اشغالی، ورود یک پهپاد از لبنان بوده است. المیادین اعلام کرد: صهیونیست ها برای ساقط کردن پهپادی که از لبنان وارد فلسطین اشغالی شده و بر فراز شهرک الجلیل به پرواز درآمده است، از نیروی هوایی خود کمک گرفته اند. همزمان المیادین به نقل از رسانه های رژیم صهیونیستی از رهگیری یک پهپاد که از سوریه به فلسطین اشغالی وارد شده است هم خبر داد. رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کردند: گزارش هایی از رهگیری دو پهپاد مخابره شده است. صابرین نیوز هم با اشاره به اینکه صدای دو انفجار در آسمان الجلیل شنیده شده است، و ستونی از دود در آسمان آن به هوا برخاسته است، گزارش داد: سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی در مقابله با دو پهپادی که از لبنان وارد فلسطین اشغالی شده و بر فراز شهرک الجلیل به پرواز درآمده اند، شکست خورده است و صهیونیست ها به نیروی هوایی خود روی آورده اند. همزمان آویخای ادرعی سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی ضمن تأیید ورود پهپاد از لبنان به فلسطین اشغالی گفت: پهپاد کوچکی از لبنان وارد شده است و سیستم هشدار دهنده در منطقه الجلیل و سامانه گنبد آهین فعال شده است و جنگنده ها و بالگردهای نظامی وارد عمل شده اند. موضوع در حال بررسی است.

منبع: مهر

مرزهای علمی استرالیا باز شد

تقریباً پس از دو سال بسته بودن دانشگاه های استرالیا به روی دانشجویان بین المللی به دلیل شیوع کووید -19، دانشجویان خارجی به تدریج به دانشگاه های این کشور بازمی گردند. یکی از آسیب هایی که شیوع کرونا به بدنه نظام آموزش عالی در سراسر جهان وارد کرد، این بود که به دلیل بسته بودن مرزها و لغو بسیاری از پروازها، دانشجویانی که در خارج از کشور خود تحصیل می کردند، نتوانستند به کشور محل تحصیل خود سفر کنند. این امر سبب شد دانشگاه های گوناگون در سراسر جهان از نظر مالی بسیار متضرر شوند. اما پس از گذشت دو سال از تعطیلی آموزش حضوری دانشگاه ها و انجام واکسیناسیون جهانی، دانشجویان خارجی در حال بازگشت به کشور دانشگاه های محل تحصیل خود هستند. اخیراً در ماه دسامبر سال 2021 میلادی بود که دولت استرالیا مرزهای این کشور را به روی دانشجویان خارجی باز کرد. پس از آن، در 6 هفته نخست ابتدایی بازگشایی مرزها، تعداد دانشجویان بین المللی استرالیا به 29 هزار و 856 نفر افزایش پیدا کرد. اما این میزان هنوز، تعداد 300 هزار دانشجوی بین المللی کمتر از قبل از کروناست و حدود 147 هزار دانشجو با ویزای تحصیلی در خارج از استرالیا هستند. اما نکته جالب توجه این است که این فقط مؤسسات آموزشی استرالیا نیستند که با نگرانی، نرخ بازگشت این دانشجویان را تماشا می کنند. دانشجویان بین المللی بخشی حیاتی از نیروی کار در بسیاری از صنایع استرالیا هستند. دولت استرالیا در تلاش است تا با ارائه بازپرداخت ویزا و کاهش محدودیت های دسترسی آن ها به نیروی کار، دانشجویان بین المللی را به بازگشت ترغیب کند. در استرالیا، کاهش محدودیت های مرزی در دسامبر 2021 کاهش مداوم دانشجویان بین المللی را معکوس کرده است. در پایین ترین سطح خود، 248 هزار و 750 دانشجوی بین المللی در استرالیا وجود داشت. این کاهش حدود 57 درصدی نسبت به قبل از همه گیری و پایین ترین سطح آن از سال 2007 بود. از زمان بازگشایی مرزها، دانشجویان خارجی از برخی کشورها نسبت به باقی کشورها، به تعداد بیشتری به استرالیا بازگشته اند. تعداد دانشجویانی که از هند و نپال به استرالیا بازگشته اند بیشترین افزایش را داشته است. دانشجویان این دو کشور بیش از 50 درصد از این میزان افزایش در شش هفته گذشته را تشکیل می دهند. در مقایسه، دانشجویان بین المللی چینی به این سرعت به استرالیا بازنگشته اند. بیش از 86 هزار نفر از آنها خارج از استرالیا هستند. این تعداد، حدود 60 درصد از کل دانشجویان بین المللی استرالیا است که هنوز در خارج از کشور هستند. البته این بدان معنا نیست که دانشجویان چینی به استرالیا باز نخواهند گشت. چین بیشترین افزایش دارندگان ویزای دانشجویی را از زمان باز شدن مرزها با حدود 5 هزار و 500 نفر ثبت کرده است. این نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان چینی جدید برای ویزا درخواست داده اند و ویزا به آنها اعطا شده است.

منبع: ایسنا

چشم بادامی ها اولین کوسه نهنگ رباتیک جهان را ساختند

محققان شرکت علوم و صنعت هوافضای چین، اولین کوسه نهنگ رباتیک جهان را طراحی کرده و ساخته اند. این کوسه رباتیک از ماه ژانویه در آکواریومی در پارک هایچانگ در منطقه پودانگ شانگهای به نمایش گذاشته شده است. کوسه نهنگ از خانواده کوسه نهنگ سانان کند حرکت و بزرگترین ماهی زنده شناخته شده است. این ربات که توسط مهندسان شرکت علوم و صنعت هوافضای چین طراحی و ساخته شده است، 4.7 متر طول و 350 کیلوگرم وزن دارد و می تواند 42 متر در دقیقه حرکت کند. انرژی این ربات از یک باتری لیتیومی تأمین می شود و می تواند با حرکت دادن باله های مکانیکی خود مانند یک کوسه واقعی شنا کند، بچرخد و شیرجه بزند. دهان و آبشش هایش نیز می توانند مانند دهان کوسه باز و بسته شوند. “فانگ ژولین” (Fang Xuelin) از محققانی که در طراحی و توسعه این ربات نقش داشته، گفت: این ربات قادر به شنا تا عمق 10 متر است و می تواند تا 10 ساعت حرکت کند. این کوسه می تواند از راه دور کنترل شود و همچنین می تواند بر اساس برنامه های از پیش تعیین شده یا با کمک حسگرهای خود شنا کند. در حال حاضر، ما چندین نوع ماهی رباتیک ساخته ایم. کوسه نهنگ رباتیک بزرگترین ماهی مکانیکی است که تاکنون ساخته ایم. محققان این ربات ها را برای دنبال کردن سه هدف توسعه داده اند. 1. حرکت در آکواریوم ها برای سرگرمی ،2. گسترش دانش جوانان در مورد دریا و حیوانات آبزی 3. انجام وظایف علمی مانند بررسی های هیدرولوژیکی، عکاسی از زیر آب و بازرسی محیطی. این شرکت اکنون قصد دارد انواع بیشتری از ربات های آبزی از جمله چند پستاندار منقرض شده را برای نمایش در پارک ها و مدارس توسعه دهد.

منبع: ایسنا

رکورد سفرهای کرونایی شکست

سفرهای جاده ای مردم در هفته گذشته و در شرایطی که ویروس کرونای اومیکرون وضعیت بدتری را نسبت به هفته قبل از آن برای کشور به وجود آورد، افزایش یافت و آمارها گویای هجوم مردم به جاده هاست. در شرایطی که طی هفته های گذشته هر روز شاهد بیشتر شدن تعداد شهرهای قرمز کرونایی و جولان ویروس امیکرون در کشور بودیم، سفرهای جاده ای مردم در هفته ای که گذشت بیشتر از هفته قبل از آن شد. بر اساس جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی مرکز مدیریت راه های کشور درباره وضعیت تردد وسایل نقلیه مختلف در بازه زمانی 22 تا 28 بهمن ماه، به صورت متوسط یک میلیون و 651 هزار و 837 وسیله نقلیه در هر روز در محورهای مواصلاتی کشور تردد کردند که نسبت به هفته قبل از آن افزایش پنج درصدی و در قیاس با هفته مشابه سال گذشته رشد هشت درصدی را تجربه کرد. در بازه زمانی مذکور بیش از هشت میلیون و 515 هزار وسیله نقلیه تردد کردند که البته این آمار نسبت به هفته قبل از این بررسی نیز با کاهش همراه بود و بر این اساس تعداد پلاک های یکتا در محورهای مواصلاتی به اندازه حدود 400 هزار پلاک کمتر از هفته قبل از انتشار این گزارش بود. اما نگاهی به وضعیت ورود و خروج وسایل نقلیه مختلف و سفرهای جاده ای مردم نشان از افزایش ترددهای بین استانی دارد چرا که به عنوان مثال استان های آذربایجان شرقی با 14 درصد، زنجان با 11 درصد، گلستان با 11 درصد و کهکیلویه و بویراحمد با 9 درصد رشد، بیشترین افزایش ترددهای بین شهری را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند و همین آمار تنها در استان چهارمحال و بختیاری منفی یک درصد بود و در استان های مرکزی، اصفهان، هرمزگان و سمنان بدون تغییر بود و بقیه استان های کشور روند افزایشی سفر را نسبت هفته سوم بهمن ماه داشتند. البته ترددها در بازه زمانی 22 تا 28 بهمن ماه در مازندران، گیلان، کهکیلویه و بویر احمد و هرمزگان به ترتیب با 25 درصد، 25 درصد، 24 درصد و 21 درصد رشد، بیشترین افزایش سفرهای استانی را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته تجربه کردند وترددهای برون شهری در استان های زنجان، اردبیل و اذربایجان شرقی 20 درصد، 14 درصد و 11 درصد کاهش داشت.

منبع: ایسنا

تونس وضعیت فوق العاده را تمدید کرد

قیس سعید، رئیس جمهور تونس وضعیت فوق العاده در این کشور را از امروز شنبه 19 فوریه تا 31 دسامبر سال جاری میلادی تمدید کرد.وضعیت فوق العاده در تونس از سال 2015 و پس از بمب گذاری در اتوبوس نیروهای گارد ریاست جمهوری که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تن شد، برقرار است. قانون تونس اجازه اعلام وضعیت اضطراری در تمامی یا بخشی از تونس را می دهد، قانون اضطراری به وزیر کشور تونس این اختیار را می دهد که بدون کسب مجوز قبلی از قوه قضائیه، افراد را در حبس خانگی قرار دهد، جلسات را ممنوع کرده، منع آمد و شد اعلام و بر مطبوعات، نشریات، برنامه های رادیویی، نمایش های سینمایی و تئاتر نظارت کند. رئیس جمهور تونس در دیدار با روبرتا مزولا، رئیس پارلمان اروپا و پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در حاشیه اجلاس سران اروپا و آفریقا در بروکسل بار دیگر از اقدامات استثنایی که در 25 ژوئیه اعلام کرد و شامل تعلیق پارلمان و انحلال دولت بود، دفاع کرد. ریاست جمهوری تونس در دو بیانیه که در صفحه رسمی خود در فیس بوک منتشر کرد، به نقل از سعید، اعلام کرد که اقدامات استثنایی اتخاذ شده در کشورش با هدف “نجات” تونس بوده است. سعید افزود: این اقدامات به منظور ساختن آینده بهتر برای مردم تونس با پایبندی به استقلال قوه قضائیه و ارزش های آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و مبارزه با فساد صورت گرفت. رئیس جمهور تونس بر احترام خود به قانون و پایبندی به ارزش های دموکراسی، آزادی و حقوق بشر تاکید کرد و بر نیاز تونس به نهادهای قوی برای انجام وظایف خود به بهترین نحو تاکید کرد از سوی دیگر، مزولا گفت: پارلمان اروپا وضعیت تونس را دنبال می کند و امیدوار است تونس بتواند بر این شرایط غلبه کند تا دستاوردهای به دست آمده را تقویت کند و به خواسته های مردم دست یابد. سعید روز پنجشنبه در بروکسل اتهامات وارده به خود مبنی بر تلاش برای ایجاد یک رژیم “دیکتاتوری” در تونس را رد کرد. اکثر نیروهای سیاسی در تونس اقدامات سعید را رد کرده و آن را “کودتا علیه قانون اساسی و انقلاب” توصیف می کنند. اقدامات رئیس جمهور – که جدیدترین آنها انحلال شورای عالی قضائی و جایگزینی آن با یک شورای موقت دیگر بود – جرقه انتقادات بین المللی را به همراه داشت. از سوی دیگر، اتحادیه عمومی مشاغل تونس (بزرگترین نهاد صنفی در این کشور) جمعه تاکید کرد که رئیس جمهور نمی تواند به تنهایی مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور را حل کند. یوسف العدوانی، رهبر اتحادیه کارگری، در بیانیه ای در پایان بیست و پنجمین کنفرانس اتحادیه کارگری گفت: «دولت به ریاست نجلا بودن جز تسلیم بودن مقابل رئیس جمهور اختیارات دیگر ندارد.» العدوانی خواستار گفت و گو با کسانی شد که او آنها را “خیرخواهان دولت” توصیف کرد تا راه حل های جایگزین برای نجات تونس از وضعیت فعلی پیدا کنند. این اتحادیه بارها حمایت خود را از اقدامات سعید اعلام کرده بود، اما در مقابل تاکید کرد که چک سفید امضا به او نخواهد داد.

منبع: ایسنا

سواحل شمالی و سواحل جنوبی آزاد شدند

طرح آزادسازی سواحل و حریم 60 متری دریا از سال 86 آغاز شد که با گذشت 14 سال از این ماجرا و تاکید اخیر رئیس جمهور پس از سفر یک روزه خود به گیلان، 90 درصد سواحل شمال آزادسازی شدند، اما به رغم پایان مهلت 20 روزه رئیس جمهور، آمار چندانی از آزادسازی سواحل جنوبی اعلام نشده است. این درحالی است که قائم مقام سازمان جنگل ها اذعان می کند که تصرف در استان های جنوبی به لحاظ وسعت بیش از شمال است. بیانی قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از لحاظ موردی بیشترین آمار تصرف در اداره کل ساری استان مازندران صورت گرفته است. به گفته بیانی، آزادسازی سواحل جنوب همچنان در حال انجام است و قدری کار به دلیل تعیین تکلیف تصرفات در محدوده شهرها سخت تر است. یک سری سواحل استان جنوبی دست دستگاه های نظامی و 38 مورد اسکله دست دستگاه های دولتی است که برخی از اینها مجوز قانونی دارند. با وجود آنکه 4 هزار و 910 کیلومتر سواحل در جنوب کشور است، از این رو اجرای قانون 54 حریم 60 متر دریا نیازمند اهتمام جدی دستگاه های مربوط است چرا که قرار گرفتن در حریم شهرها و تصرف توسط دستگاه های نظامی کار آزادسازی در جنوب را کمی دشوار تر کرده است. طبق گفته میرحامد اختری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، یک روز مانده به پایان مهلت قانونی رئیس جمهور تمامی سواحل گیلان که در اختیار دستگاه دولتی بود، آزادسازی کامل شدند. آمارها نشان می دهد که 15 درصد سواحل استان گیلان در تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی بود که از این میزان 11 درصد در تصرف دستگاه های دولتی و 4 درصد باقی مانده اشخاص حقیقی است. حسینی پور استان مازندران می گوید: از اولین روز دستورات رئیس جمهور با تمامی دستگاه های اجرایی و نظامی انجام شد که بعد از گذشت 20 روز تمامی سواحل که 19 کیلومتر در اختیار وزارت اطلاعات بود، آزاد شد. حال با آزادسازی تصرفات دستگاه های دولتی در استان های شمالی، نوبت اجرای طرح های گردشگری و تسهیل در سهولت مردم از سواحل رسیده است، ضمن آنکه با توجه به نگرانی تصرف مجدد سواحل، بحث آزادسازی از طریق تصاویرماهواره ای باید رصد و پایش شود تا این امر رخ ندهد. به گفته حسینی پور، با آزادسازی سواحل برای مرحله بعدی اجرای این کار مبنی بر زیباسازی آماده می شویم که طرح های متعددی در این راستا مطرح شده است. قمری نژاد معاون امور پشتیبانی شرکت ملی نفت ایران گفت: بنابر دستور ریاست جمهوری مبنی بر آزادسازی ساحل دریا، از همان ابتدای امر هرگونه مانع مانند میله ها و لوله های تعبیه شده به منظور پلاژ و پمپاژ آب دریا در داخل استخر روباز، جمع آوری و ساحل به طور کامل آزاد شد. قمری نژاد می گوید: یک استخر روباز متعلق به این مجتمع با عمر بیش از 55 سال با هدف شنای امن و جلوگیری از غرق شدگی ساخته شده که حدود 25 متر از آن در حریم ساحلی دریاست و اگر دستور به تخریب آن صادر شود، از طرف شرکت ملی نفت ایران، ممانعتی وجود ندارد. حدود 80 درصد از پارک جنگلی در مجتمعی به وسعت 250 هکتار که از سال 1339 در محمودآباد به منظور افزایش کارآیی کارکنان نفت پایه ریزی شده، پیش از انقلاب ساخته شد و پس از انقلاب نیز تا سال 1371 برج ها، ویلاها و دیگر اماکن آن تکمیل و راه اندازی شده است. معاون امور پشتیبانی شرکت ملی نفت ایران آزادسازی سواحل جنوب را به علت حفظ امنیت تأسیسات نفتی امکان پذیر نمی داند. گرچه دستور رئیس جمهور برای آزادسازی حریم 60 متر سواحل دریای خزر اقدامی محکم و قاطع برای بازگشت حریم سواحل به عموم مردم بود،، اما جای این سوال مطرح است که چرا عمده آزادسازی ها مربوط به سواحل شمال است و خبر چندانی از سواحل جنوب نیست؟

منبع: خبرنگاران جوان

چهارشنبه سوری اولین مصدوم را برجای گذاشت

جلال ملکی گفت: ساعت 19:51 یک مورد حادثه ناشی از انفجار مواد محترقه در یک منزل در تهرانپارس، خیابان استخر به سامانه 125 سازمان آتش نشانی شهرداری تهران اطلاع داده شد و یک ایستگاه به محل حادثه اعزام شد. مشاهده شد در یک منزل دو طبقه در قسمت پاگرد ورودی دو پسر نوجوان حدود 11 ساله مشغول بازی با مواد محترقه بودند که انفجار رخ می دهد. به گفته ملکی: خوشبختانه مواد محترقه زیاد نبود و شعله وری ایجاد نشده بود، ولی هر دو نوجوان از ناحیه سر و صورت دچار مصدومیت شدند. هر دو نفر به عوامل اورژانس تحویل داده شدند. محل ایمن سازی و تحویل مالکان شد. حدود 26 روز تا شب چهارشنبه سوری باقی مانده و انتظار می رود تا همانند دو سال گذشته که کرونا وجود داشت، شاهد حوادث کمتری باشیم، ولی این اتفاق ناخوشایند باعث می شود تا والدین مراقبت بیشتری انجام دهند.

منبع: خبرنگاران جوان

موتورسواران زیر ذره بین پلیس راهور رفتند

سردار رحیمی گفت: طرح انضباط بخشی به تردد و عبور و مرور موتور سواران از فردا در 100 نقطه تهران به اجرا درخواهد آمد. به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ، راکبین موتور باید دقت داشته باشند که حتماً مدارک لازم را به مراه داشته باشند. همچنین بالغ بر 46 درصد از کشته های تصادفات موتور سواران هستند. گفتنی است، تخلفاتی که از فردا با آنها برخورد می شود شامل عبور از چراغ قرمز، حرکات مخاطره آمیز، حرکت در جهت خلاف مسیر عبور، عبور از پیاده رو، عبور از خط ویژه، تخلفات پلاک (مخدوشی، پوشش پلاک و فاقد پلاک)، حمل بارهای نامتعارف، رانندگی (موتورسیکلت سواری) بانوان و افراد فاقد گواهینامه موتورسیکلت، موتورسواران فاقد مدارک (کارت، گواهینامه و بیمه نامه) ایجاد آلودگی صوتی و صداهای ناهنجار است.

منبع: خبرنگاران جوان

کشتی پورشه آتش گرفت

یک کشتی باری به مقصد آمریکا که نزدیک به 1100 پورشه و حداقل 189 بنتلی را از آلمان حمل می کرد، در شمال شرقی اقیانوس اطلس آتش گرفت. بر اساس بیانیه شعبه پورشه در آمریکای شمالی، آتش سوزی در عرشه بار کشتی رخ داد. این کشتی 60 هزار تنی در 10 فوریه (21 بهمن) از آلمان به حرکت در آمد. به گزارش وب سایت خودروسازی The Drive، نزدیک به 4 هزار وسیله نقلیه لوکس ساخت گروه فولکس واگن نیز در این کشتی بودند. این کشتی قرار بود در 23 فوریه (4 اسفند) به دیویسویل (رود آیلند) برسد. نیروی دریایی پرتغال اعلام کرد که یک کشتی گشت اقیانوسی و یک بالگرد را برای انجام عملیات نجات به محل حادثه ارسال کرده است. تمامی 22 خدمه کشتی به سلامت از کشتی خارج و به نزدیک ترین پایگاه هوایی منتقل شدند. خدمه نجات یافته این کشتی آسیب جدی ندیده و نیازی به کمک پزشکی ندارند. با این حال، عملیات گشت زنی کماکان ادامه دارد.

منبع: خبرنگاران جوان

قطر میزبان رئیس جمهور شد

آقای رئیسی دوشنبه دوم اسفندماه به دعوت رسمی تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سفری 2 روزه به دوحه خواهد رفت. استقبال رسمی از سوی امیر قطر در دیوان امیری، گفتگو با تمیم بن حمد و مذاکرات هیئت های عالی دو کشور و امضای چند قرارداد و تفاهنامه از برنامه های روز نخست سفر رئیس جمهور به قطر است. رئیس جمهور هم چنین در جمع ایرانیان مقیم قطر حضور می یابد و نشستی نیز با تجار قطری و ایرانی خواهد داشت. وی در دومین روز سفر در ششمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت و سخنرانی خواهد کرد. در این اجلاس سران و مقامات ارشد کشورهای ابرصادرکننده گاز حضور دارند و تعدادی از آن ها در حاشیه نشست با رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفتگو خواهند کرد. وزرای امور خارجه، نفت، میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس دفتر رئیس جمهور، آقای رئیسی را در این سفر همراهی می کنند.

منبع: شبکه خبر

صلوات خاصه شاه چراغ (ع) ثبت ملی شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از ثبت ملی آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت احمد بن موسی (ع)، خبر داد. سید مؤید محسن نژاد گفت: با توجه به این که در دین اسلام و در آیات قرآن کریم به موضوع زیارت پرداخته شده و روایات متعددی بر فضیلت زیارت خاندان نبوت و امامت تأکید دارد که اهداف و آثار فراوانی برای آن شمرده شده است، زائران حضرت آداب ورسوم ویژه ای برای زیارت دارند که به آن پرداخته می شود، زیارت حضرت شاه چراغ (ع) در طول سالیان گذشته تا امروز به واسطه ادای احترام، تعظیم و زیارت حرم شکل گرفته است که به همین سبب تصمیم گرفته شد تا این آداب ورسوم گردآوری شود و به عنوان آداب ورسوم زیارت شاه چراغ (ع) به ثبت برسد. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با اشاره به اینکه حرم شاه چراغ (ع) سومین حرم اهل بیت در ایران اسلامی است، گفت: در شهر شیراز مرسوم است، هر کس قصد زیارت عتبات عالیات و یا حرم مطهر امام رضا (ع) را داشته باشد، پیش از آنکه شیراز را ترک کند به زیارت شاه چراغ (ع) رفته و کسب اجازه و رخصت می کند، همچنین مردم سه روز پس از بازگشت نیز دوباره به پابوس حضرت احمد بن موسی (ع) رفته و ادای احترام می کنند. وی با تشکر از تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) بابت همراهی در این کار ارزشمند، ادامه داد: حضرت احمد بن موسی (ع)، امین ولایت است و از همین رو با توجه به مستندات و تلاش مستمر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، آداب زیارت و صلوات خاصه حضرت شاه چراغ (ع) به ثبت ملی رسید. محسن نژاد بیان کرد: شاه چراغ (ع) همواره در طول تاریخ همانند نگینی درخشان برای مردم این دیار می درخشد، مسلماً وجود چنین گوهر گران بهایی در این شهر باعث شده تا سنت هایی در رابطه با آن حضرت میان مردم شیراز ایجاد شود. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس بیان کرد: این مکان نه تنها برای شیرازی ها مقدس و پرخاطره است بلکه برای ایرانیان شناخته شده و مورد احترام و تکریم است و به لطف پروردگار مردم همچنان ارادت و اخلاص را نسبت به این امامزاده واجب التکریم دارند. وی عنوان کرد: ثبت این آئین ها در فهرست آثار ملی باعث ماندگاری و شناخت بیشتر آن به نسل جوان خواهد بود و مقدمه ای بر انجام پژوهش های مرتبط با آداب ورسوم، باورها و اعتقادات اقوام مختلف و زمینه ای برای بازشناسی حفظ و ترویج آن ها در همه کشور است.

منبع: شبکه خبر

سنای آمریکا قطعنامه ضد روسی صادر کرد

نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده آمریکا با اکثریت آرا در حمایت از اوکراین، قطعنامه ای را علیه روسیه صادر کردند. در قطعنامه صادره از سوی مجلس سنای آمریکا، از اوکراین متحد حمایت شده است. بر اساس این گزارش، مجلس سنای آمریکا در این قطعنامه مدعی شده است که روسیه علیه اوکراین مرتکب تجاوزگری نظامی می شود. این اقدام مجلس سنا پس از آن صورت گرفت که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد روسیه قصد دارد طی چند روز آینده به اوکراین حمله کند. در قطعنامه صادره از سوی مجلس سنای آمریکا همچنین آمده است که تقویت مواضع نظامی روسیه در مرزهای اوکراین محکوم است. این در حالی است که روسیه اعلام کرده است شماری از نظامیان آن در حال بازگشت از مرزهای اوکراین هستند.

منبع: شبکه خبر

هواشناسی به استان های کشور هشدار بارشی داد

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی؛ هشدار آب گرفتگی معابر، انسداد راه های روستایی، کولاک برف و ریزش بهمن صادر کرد. بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در اکثر مناطق کشور حاکم است و در بعدازظهر در غرب استان های آذربایجان غربی، کردستان و ارتفاعات غربی البرز بارش پراکنده برف دور از انتظار نیست. از بعدازظهر شنبه با ورود سامانه بارشی به تدریج در مناطق غرب، جنوب غرب، شمال غرب، دامنه های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز و سواحل غربی دریای خزر بارش برف، باران، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش بینی شده است. روز یکشنبه شدت بارش ها در مناطق ذکر شده افزایش می یابد و علاوه بر این مناطق، بارش ها در شمال فارس و بخش هایی از مرکزی ادامه دارد. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز دوشنبه به تدریج فعالیت سامانه بارشی در مناطق مرکزی، شرق و شمال شرق گسترش می یابد. اوایل وقت سه شنبه در مناطق شمال شرق کشور بارش پراکنده انتظار می رود و به تدریج سامانه بارشی از کشور خارج می شود. امروز و یکشنبه اول اسفند 1400 با توجه به وزش باد شدید روی کشورهای عراق و شمال عربستان خیزش گردوخاک در آن مناطق و انتقال آن به جنوب غرب و غرب کشور پیش بینی می شود. اوایل وقت امروز نیمه شرقی خلیج فارس، دوشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز و سه شنبه شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است. همچنین امروز و فردا در سواحل دریای خزر افزایش 6 تا 8 درجه ای دما پیش بینی می شود.

منبع: شبکه خبر

نقص فنی پرواز کیش – مشهد را لغو کرد

نقص فنی پرواز کیش-مشهد شرکت هواپیمایی زاگرس سبب بازگشت هواپیما به فرودگاه کیش شد. برخی مسافران اعلام کردند دقایقی قبل پرواز 4106 کیش-مشهد هواپیمایی زاگرس که قرار بود با هواپیمای MD82 مسافران را از کیش به مشهد را منتقل کند، به دلیل نقص فنی این هواپیما مجبور به بازگشت به فرودگاه کیش شد و در فرودگاه کیش فرود آمد. مسافران در فرودگاه کیش منتظر اعلام بعدی هستند.

منبع: شبکه خبر

امیرعبداللهیان راهی مونیخ شد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان برای حضور در نشست کنفرانس امنیتی مونیخ، تهران را به مقصد مونیخ ترک کرد. کنفرانس امنیتی مونیخ آغاز به کار کرده و به مدت سه روز با حضور مقامات و کارشناسان امنیتی از کشورهای مختلف جهان برگزار می شود. این نشست در سال جاری بعلت شیوع سویه اومیکرون با حضور تعداد محدودی از کشورها برگزار می شود.بعد از آنکه کنفرانس امنیتی مونیخ برای دو سال متوالی به دلیل همه گیری کرونا به طور مجازی برگزار شد؛ از امروز، شاهد برگزاری این رویداد بین المللی به شکل حضوری خواهیم بود. “کامالا هریس”، معاون رئیس جمهور آمریکا و “اولاف شولتز”، صدر اعظم آلمان همراه با 35 نفر دیگر از سران کشورهای دنیا در کنفرانس امنیتی مونیخ امسال حضور خواهند داشت. کنفرانس امنیتی مونیخ امسال در هتل مجلل Bayerischer Hof و تحت شرایط سختی برگزار می شود. به جای بیش از 2 هزار شرکت کننده که در شرایط معمول در این کنفرانس شرکت داشتند امسال تنها 600 مهمان در این کنفرانس پذیرفته خواهد شد. این آخرین کنفرانس امنیتی مونیخ است که “وولفگانگ ایشینگر” به عنوان رئیس کنفرانس در آن حضور دارد و بعد از آن “کریستوف هوسگن”، مشاور سابق “آنگلا مرکل” جایگزین او خواهد شد.

منبع: تسنیم

چین برای حذف دلار آستین بالا زد

رئیس بانک مرکزی چین اعلام کرد که دولت این کشور در حال برنامه ریزی برای همکاری با سایر کشورهای آسیایی به منظور تقویت استفاده از ارزهای محلی در تجارت و سرمایه گذاری به عنوان بخشی از یک طرح گسترده تر برای تقویت قدرت اقتصادی منطقه ای است. یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین، اعلام کرد که دولت این کشور در حال برنامه ریزی برای همکاری با سایر کشورهای آسیایی به منظور تقویت استفاده از ارزهای محلی در تجارت و سرمایه گذاری به عنوان بخشی از یک طرح گسترده تر برای تقویت قدرت اقتصادی منطقه ای است. یی روز چهارشنبه در جریان یک سخنرانی تلویزیونی در نشست گروه 20 به میزبانی اندونزی گفت: بازارهای نوظهور باید انعطاف پذیری خود را بهبود بخشند. اینجاست که همکاری منطقه ای نقش کلیدی ایفا می کند. این مقام مسئول چین تاکید کرد: آخرین دستاوردها در استفاده از ارزهای محلی کشورهای نوظهور آسیایی در تجارت و سرمایه گذاری، امنیت شبکه مالی منطقه را در برابر شوک های خارجی تقویت کرده است. به گفته یی، سوآپ دوجانبه ارز در میان گروه های منطقه ای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) – چین، ژاپن و کره جنوبی – به 380 میلیارد دلار رسیده است. رئیس بانک مرکزی چین همچنین خواستار روابط عمیق تر بین بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته در بازار شد و افزود که این امر به کاهش اثرات منفی مرتبط با همه گیری کمک می کند. در ماه ژانویه، بانک مرکزی چین قرارداد سوآپ ارز دوجانبه با بانک اندونزی را به مدت سه سال تمدید کرد تا همکاری های مالی عمیق تر و فعالیت های سرمایه گذاری را تقویت کند. جاکارتا نیز حمایت کامل خود را از استفاده گسترده از ارزهای محلی در تجارت و سرمایه گذاری، به جای دلار آمریکا، برای تضمین ثبات در بازارهای مالی جهانی با برداشته شدن محرک های دوران همه گیری اعلام کرد. کشورهای آسیایی نگران خروج سرمایه بالقوه از اقتصادهای نوظهور هستند چرا که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) قبلاً از تشدید سیاست پولی دولت خود خبر داده بود. انتظار می رود فدرال رزرو چرخه انقباض خود را در ماه مارس با افزایش 25 واحدی نرخ بهره آغاز کند.

منبع: تسنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، بیانیه تبیینی مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پیرامون حوادث اخیر در کشور منتشر شد. 

متن این بیانیه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

بیانیه­ تبیینی مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

پیرامون «مداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور»

با عرض تسلیت شهادت جمعی از هموطنان در حرم حضرت احمد بن موسی (علیه ­السلام) و شهدای امنیت کشور و دعای متضرعانه در محضر خدای سبحان برای علّو درجات آن شهدا و صبر و اجر صبر برای بازماندگان داغدار آن­ ها و شفای کامل و عاجل مجروحین و آسیب ­دیدگان واقعه تروریستی آن حرم مطهر، همراه با عهدی از سوِیدای وجود با آن شهدا و با خدای عزوجّل بر پی گیری اطلاعاتی همه­ جانبه، دقیق و با تمام توان تا کشف و مجازات کلیّه­ عوامل این جنایت وحشیانه و حامیان آن­ ها، در هر زمان و هر مکان که باشند، به استحضار ملّت شریف ایران می ­رساند: در مورد ابعادی از اغتشاشات اخیر، پیش از این و طی بیانیه ا­ی تبیینی مورخ 8 مهرماه گذشته، اطلاعات و توضیحاتی ارائه شد. اینک با حصول اطلاعات متقن و جدید، همچنین با رفع محذورهای حفاظتی و امنیتی از بخش دیگری از اطلاعات موجود، توضیحات بیشتری را به آگاهی مردم سربلند ایران اسلامی می ­رساند و در این راستا، پیشاپیش توضیح سه نکته را ضروری می داند:

نخست) در بیانیه­ حاضر، اتقان داده ­ها و مستند بودن آن ­ها مورد تأکید ویژه ای بوده است. بنابراین نهایت تلاش به­ کار رفته تا اطلاعاتِ حاصله از روش­ های مختلف اطلاعاتی در این­جا عرضه شوند.

 دوم) بر اساس اطلاعات موجود، محرز شده است که زمینه ­سازی، مقدمه­ چینی و نیز بخش مهمی از عملّیات اجرایی آشوب ­های اخیر توسط سرویس ­های جاسوسی بیگانه در قالب بسته ای طراحی و به ­واسطه برخی گروه­ ها و شبکه­ های مرتبط با آن­ ها به روش ­های مختلف درون کشور پیاده­ سازی شده است؛ از سوی دیگر واقعیت مهم دیگری نیز وجود دارد مبنی بر این­که این سرویس­ ها در عملّیات اخیر خود تلاش کرده ­اند از بسترها و زمینه ­های برخی نارضایتی های موجود در جامعه سوء استفاده کرده و حتی­ المقدور پروژه­ های اطلاعاتی خود را بر سوء استفاده از این بسترها و زمینه­ ها استوار سازند.

سوم) رصدهای دقیق و مستمر اطلاعاتی در بیش از یک­سال گذشته، همچنین مستندات موجود از مقطع اغتشاشات اخیر و نیز اطلاعات به­ دست آمده از سناریوهای دشمن برای مقطع پسا بحران، مصادیق فراوان و استنادات غیرقابل انکاری از نقش ­آفرینی همه جانبه­ رژیم تروریستی آمریکا در طراحی، اجرا و استمرار غائله مذکور دارد. بنابراین تمرکز مبنایی بیانیه­ حاضر بر نقش رژیم مافیایی آمریکا، هم­ پیمانان و پیاده نظام­شان در اغتشاشات اخیر کشور، در سه مقطعِ پیش، حین و پسا آشوب ­های کشورمان می ­باشد.

بخش اول) مرحله­ پیش از آشوب

رژیم سفاک آمریکا در وقایع اخیر با مستمسک قرار دادن ماجرایی دردناک و پیش از اعلام نتایج تحقیقات (درگذشت مرحومه امینی)، با نوعی شعف و خرسندیِ پنهان ناشدنی که در کلیه­ سخنان و موضع­گیری­های مقامات آن رژیم موج می­ زد، یک پروژه­ از پیش طراحی و آماده شده (و حتی چند نوبت به تعویق افتاده) را آغاز کرد. بدیهی است که رژیم آمریکا اساساً نسبت به رویدادهای جهان نگاهی ابزاری و سوء­استفاده­ گر دارد. این در حالی است که آن رژیم در خصوص رویدادی عمدی، قطعی، دردناک، آشکار و ضدحقوق­بشری همچون قتل فجیع و مُثله­ کردن وحشتناک جمال خاشقچی که به اذعان خودشان اقدامی تعمدی از سوی رژیم بَدَوی آل سعود بود و به وحشیانه­ ترین شکل ممکن روی داد، بسیار آسان و سریع از کنار آن گذر کرد. همچنین است موضع آن رژیم در قبال قتل عمد (و نه فوت ناگهانی) خانم شیرین ابوعاقله توسط صهیونیست­ های خون­خوار، که با بی­تفاوتی کامل دولت تروریست­پَرور آمریکا مواجه شد. از همین قبیل است قتل­ های وحشیانه­ رنگین پوستان آمریکا توسط پلیس نژادپرست آن رژیم که روزانه به چندین جنایت منجر می ­شود و تنها تعدادی از آن­ ها که تصویربرداری شده­اند، به اطلاع عموم می ­رساند.

مستندات اطلاعاتی موجود نشان می­ دهند سرویس جاسوسی سیا (C.I.A) با همکاری سرویس­های جاسوسی هم پیمان و نیابتی­های مُرتجع، پیش از آغاز آشوب ­ها، به شیوه هایی که اشاره خواهد شد برای راه ­اندازی یک غائله­ی سراسری در ایران با هدف ارتکاب جنایت علیه ملّت بزرگ ایران و تمامیت ارضی کشور و نیز زمینه سازی برای تشدید فشارهای خارجی، طراحی مبسوطی به عمل آورده بود. طبق اطلاعات موجود نقش اصلی را در این میان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (C.I.A) بعهده داشت و از همکاری نزدیک سرویس اطلاعات خارجی انگلیس خبیث، سرویس اطلاعات خارجی رژیم کودک­ کش صهیونیستی (موساد) و سرویس اطلاعات خارجی اَشرافیت بَدَوی آل سعود و چند کشور دیگر برخوردار بود. اطلاعات معتبری در اختیار است که برنامه­ ریزی و اجرای عملّیاتی بخش عمده­ آشوب­ ها توسط سرویس موساد با همکاری شقی­ ترین گروهک­ های تروریستی صورت گرفته است.

شایان ذکر است که پیش از حادثه­ اخیر و از سال گذشته، ائتلاف مذکور، موضوعات و مناسبت ­های دیگری را برای آغاز آشوب­ ها طراحی کرده بودند که با الطاف حضرت احدیت و تلاش های سربازان گمنام امام زمان (عج) و جامعه­ اطلاعاتی پرافتخار کشور خنثی شده بودند؛ مقاطعی همچون سالگرد برخی وقایع سال­ های گذشته، مقطع اجرای طرح بزرگ و ملّی مردمی­ سازی یارانه ­ها در اوایل سال جاری، و پروژه­ی آمریکایی کشف حجاب در 21 تیرماه گذشته و …

اما برخی اقدامات سرویس ­های جاسوسی فوق­ الاشاره برای زمینه­ سازی آشوب­ ها به شرح ذیل بوده است:

1- تأسیس شبکه­ «سازمان­ های هم دستان»

      دولت تروریستی آمریکا پس از ناامیدی از مقابله با ملّت بزرگ ایران در عرصه­ های نظامی و تحریم­ های ظالمانه و غیر انسانی، در سال­ های اخیر با بکارگیری شبکه­یی خبیث از سازمان­ های موسوم به هم دستان(1) برای شبکه ­سازی و نفوذ در بخش ­های اجتماعی سرمایه­گذاری نموده است. سازمان­ های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در پوشش فعالیت ­های حقوق بشری و ترویج دموکراسی، با اختصاص میلیاردها دلار بودجه در سال تلاش کردند عناصر مستعد را شناسایی و به شبکه ­های همسو و غرب گرا متصل نمایند. این شبکه  نفوذی به عنوان پیاده نظام تغییرات اجتماعی، وظیفه ایجاد مطالبات کاذب، انحراف در مطالبات مردمی و تحریک عمومی برای ایجاد نارضایتی را برعهده دارند.

در سال­ های اخیر بخش ­هایی از این شبکه در سطوح و اصناف مختلف شناسایی و با همکاری جامعه اطلاعاتی کشور مورد برخورد قرار گرفتند. با ضربه به زنجیره تأمین مالی و شناسایی عناصر این شبکه­ نفوذی در رسانه ها و سایر بخش ­ها، پروژه محوری دولت دژخیم آمریکا در دولت ترامپ برای ایجاد اعتراضات گسترده با شکست روبرو شد. با این حال دشمن طی ماه­ های اخیر با صرف بودجه­ مضاعف و به­ کارگیری روش ­های متنوع تلاش نمود تا مجدداً زمینه شکل­ گیری اغتشاش­ ها را فراهم نماید.

 2– مصادیق تلاش آمریکایی ­ها برای شکل­ گیری و بحران ­سازی در حوزه­ های فرهنگی و اجتماعی:

1/2- برگزاری نشست حقوق بشر اسلو

این نشست سوم تا پنجم خرداد ماه سال جاری با حمایت دولت آمریکا و مؤسسات صهیونیستی در اسلو نروژ برگزار گردید. مهم ترین هدف این نشست، گستراندن پوشش به اصطلاح پشتیبانی از کمپین­ های موسوم به «حمایت از حقوق زنان و اقلیت­ها در ایران» و ایجاد همگرایی بین این قبیل عناصر در ایران و افغانستان بوده است. منجمله در مذاکرات پنهان مقامات سیا در حاشیه این اجلاس با یکی از زنان مزدور (که از سخنرانان این نشست بود)، علاوه بر موضوع زنان، به لزوم بهره­ برداری از هر حادثه­ ای من­ جمله حادثه متروپل آبادان برای شکل ­گیری اعتراضات گسترده تأکید می ­نمایند! و البته آن عنصر ضدانقلاب پس از دریافت دستور از مقامات سازمان سیا در این زمینه بسیار تلاش کرد و تا مدت ‍­ها سوءاستفاده از حادثه­ غمبار برج متروپل آبادان را در دستور کار خود داشت.

2/2- القای بحران کارآمدی

عوامل آمریکایی پس از حادثه ناگوار هواپیمای اوکراینی و نیز پس از واقعه متروپل آبادان، به عوامل رسانه­یی خود تأکید داشتند از هر چالش و مشکلی برای القای بحران کارآمدی و استنتاج عدم مشروعیت نظام در عرصه­ی داخلی و بین­المللی استفاده نمایند. این خط ابلاغی عیناً، هم در نارسانه های آمریکایی- انگلیسی- سعودی و نظایر آن­ها و هم در آشوب­های اخیر از دنباله­روان آن بلندگوها به کرات تکرار شد.

3/2- مطالبه سازی کاذب؛ با هدف پنهان کردن تأثیر تحریم­ های ظالمانه

آمریکایی ­ها با استفاده از شبکه نفوذی خود که بعضاً از عناصر تأثیرگذار اجتماعی بودند؛ تلاش کردند با مطالبه­ سازی کاذب در حوزه­های فرهنگی و اجتماعی، تأثیر تحریم­ ها بر زندگی مردم و کمبودهای موجود را به ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران منتسب نمایند. اطلاعات پنهان موجود نشان از طراحی موازی توسط مافیای رسمی آمریکایی دارد. از یک سو اعمال شدیدترین تحریم­ های وحشیانه علیه ملّت ایران و از سوی دیگر ابلاغ به رسانه ­های وابسته که برای کمبودها و مشکلاتِ مردم اشک تمساح بریزند و هر مشکل و کاستی پدید آمده را به کارگزاران نظام نسبت دهند و البته، هر جا صحبت از تعدیل تحریم­ ها کنند، آن­را صرفاً در تقویت دسترسی به شبکه­ های اجتماعی آمریکایی در فضای مجازی تعریف نمایند!

4/2- تمرکز بر اقشار به اصطلاح به حاشیه رانده شده

پس از اعتراضات سال 98، آمریکایی ­ها بر ایجاد نارضایتی و تحریک اقشاری که «به حاشیه رانده شده» می خوانند، تمرکز بیشتری کردند. عوامل آمریکایی ده ­ها پروژه که اسناد محرمانه آن کشف شده است در این زمینه طراحی نمودند تا به نوعی ظرفیت اقشار آسیب ­پذیر را برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران بکارگیری نمایند.

 3- دوره ­های آموزش جنگ ­های ترکیبی و براندازی نرم

 در بیانیه­ تبیینی مورخ 8 مهرماه گذشته اشاره شد که سرویس ­های جاسوسی غربی و صهیونیستی دوره­های «آموزش مربیان جنگ­های ترکیبی» برای تعداد قابل توجهی از عناصر مرتبط و از پیش نشان شده برگزار و به آن ها مأموریت داده ­اند که آموخته­ ها را به دیگران منتقل و بر مبنای آن ­ها به­ صورت تشکیلاتی عمل نمایند.

اکنون اضافه می­ شود که رصد دقیق اطلاعاتی تحرکات مؤسسات همکار ستاد نفوذ حریف در فضای حقیقی و مجازی نشان از برنامه ­ریزی جدی و مستمر با هدفِ تأثیرگذاری در لایه ­های مختلف اجتماعی به ­ویژه در حوزه­ های مربوط به زنان می باشد. مأمورین رژیم دژخیم آمریکا با برنامه ­های به ­اصطلاح «توسعه دمکراسی و آزادی» تحت پروژه ­های گوناگونی نظیر (2)POMED و (3)NERD و نظایر آن­ ها، پیاده نظام اجاره­یی خود را تأمین مالی می­ کنند، آموزش اقسام جنگ شهری و تکنیک­ های شورش اجتماعی می ­دهند، اراذل و اوباش را شناسایی و سازماندهی کرده و به جان مردم و اموال آن ­ها می­ اندازند و از سوی دیگر توسط عوامل خود یا افرادِ غافل، هر آن­ کس که سناریوی فوق ­الذکر را کشف کند و آشکار نماید یا حتی مورد اشاره قرار دهد، بلافاصله به «توهم توطئه» منتسب می ­سازند. تا آن­جا که شوربختانه، برخی خواص نیز به­ صورت آگاه یا ناآگاه گرفتار این دام شده و با جماعت پیش گفته هم­نوا می­شوند!

شایان ذکر است؛ مرکز فرماندهی و هدایت اقدامات آمریکا در عرصه­ نفوذ و جریان ­سازی، ضمن استقرار در وزارت امور خارجه ی آن کشور، از اطلاعات و ظرفیت سایر دستگاه­های دولتی و اطلاعاتی جهت اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران بهره ­برداری می ­نماید. آمریکایی ­ها به منظور جذب افراد مورد نظر خود، شبکه ­سازی از آن­ ها و انتقال ایده­ های مبتنی بر ایجاد تغییرات اجتماعی در چارچوب اهداف پیش گفته، دوره های آموزشی متعددی را در کشورهای ثالث و بعضاً به­ صورت برخط برگزار نموده ­اند. موضوع حائز اهمیت آن است که غالباً هماهنگی­های مربوط به حضور عناصر تحت آموزش در کشورهای ثالث توسط افراد و سازمان­های مُجری، از طریق دفاتر و نمایندگی­های وزارت امور خارجه رژیم مافیایی آمریکا صورت می­ گیرد.

اطلاعاتِ معتبر موجود پیرامون برخی دیگر از ابعاد این دوره ­ها به­ شرح ذیل است:

1/3- متولی دوره­های مذکور وزارت خارجه آمریکا می­ باشد که از حمایت کامل سرویس جاسوسی C.I.A و تعداد معتنابهی از مؤسسات، بنیادها، دانشگاه ­ها و اندیشکده­ های به اصطلاح غیردولتی استفاده می ­نماید. اطلاعات موثق حاکی است که رژیم غاصب صهیونیستی و تعدادی از کشورهای اروپایی، جملگی ذیل هدایت سیا با این پروژه همکاری می ­نمایند.

2/3- مفاد دوره ­ها در فشرده ­ترین تعبیر در چارچوب مؤلفه­ های «جنگ ترکیبی و براندازی نرم» تعریف می شود. ذیل این راهبرد، سرفصل ­هایی با اسامی و عناوین موجه و غالباً انسان ­دوستانه اما در عمل پی­جوی راهبردها و خط­ مشی دولت و دستگاه­های اطلاعاتی آمریکا می­ باشند؛ همچون: شبکه سازی و کمپین­سازی در موضوعات گوناگون و از عناصر مختلف، توانمندسازی زنان، تولید بهانه­ های حقوق بشری علیه ایران و گزارش به مبادی تعیین شده، توانمندسازی سندیکاهای تحت امر، آموزش وجوه مختلف نافرمانی مدنی، پرورش رهبران جوانِ گوش به فرمان، کنشگری به اصطلاح مدنی، خبرنگاری و خبرسازی در دوره بحران، کنشگری در توسعه اجتماعی و مدنی، آموزش جنبش ­های آنلاین، آموزش امنیت ارتباطات در فضای مجازی، دوره ­های آموزش وکالت رایگان برای حمایت از همکاران پروژه­های آمریکایی، دوره آموزش­های حمایتی از حقوق گروه های منحرف جنسی، آموزش روند مدیریت فرآیند مطالبه برای تغییر قوانین، راه­ اندازی کلینیک ­های حقوقی با هدف القای ناکارآمدی دستگاه قضایی، تعریف اقشار و نقش­ ها برای فعالین مدنی در چارچوب کودتاهای رنگین و پشتیبانی از اغتشاشگران خیابانی، ترویج شهروند خبرنگاری مورد نیاز آمریکا، شبکه ­سازی از عناصر مشهور، همسو و تأثیرگذار اجتماعی و…

3/3- محل برگزاری دوره­ های آموزشی تاکنون کشورهایی همچون ترکیه، امارات، هلند، ارمنستان، گرجستان، مالزی، اندونزی، تایلند، جمهوری چک، آفریقای جنوبی، ایتالیا، جزیره سیشل (در اقیانوس هند) بوده که با آگاهی یا بدون آگاهی دولت­ های مذکور تشکیل داده­ اند. همچنان­ که ملاحظه می­ شود محل برگزاری دوره­ ها غالباً کشورهایی است که برای سفر اتباع ایرانی نیازمند ویزا نباشند و در مواردی که ویزا لازم باشد، با حمایت نمایندگی ­های آمریکا و تحت پوشش ویزاهای توریستی یا علمی اقدام می ­شود.

4/3- تعدادی از سازمان ­های برگزار کننده دوره­ ها تحت عناوین واقعی یا جعلی همچون اتحاد برای ایران، عدالت برای ایران، آیرکس، خانه­ آزادی، اِسمال مدیا، بنیاد سیامک پورزند، ائتلاف ایمپکت ایران، توانا تک، بنیاد عبدالرحمن برومند، کانون مدافعان حقوق بشر (به سرکردگی شیرین عبادی)، مؤسسه­ یلدا و افراد ایرانی خودفروختهی شناسایی شده و عناصر آمریکایی اطلاعاتی، نظامی و سیاسی بوده ­اند. مؤسسات و افراد پیش گفته هر کدام بر یک قشر و صنف و جنسیّت تمرکز دارند.

5/3- هزینه­ دوره­ ها اعم از بلیط رفت و برگشت به کشور هدف، هزینه هتل محل اقامت، غذا و برنامه ­های تفریح و سرگرمی و هدایا توسط برگزارکنندگان دوره ­ها پرداخت می ­شود. مثلاً هزینه­ دوره­ی آموزشی چند روزه­ برگزار شده در کشور گرجستان توسط عنصر آواره و عضو فراکسیون اصلاحات در مجلس ششم، فاطمه حقیقت جو پرداخت شده است! (به عبارت دقیق تر او صرفاً مأمور پرداخت از طرف کارفرمای آمریکایی بوده است)

6/3- گرچه این دوره ­ها بیش از هر کشوری علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برگزار می شوند. اما طبق اطلاعات موجود، حسب ضرورت (از نظر رژیم آمریکا) و در مواردی که قصد مُجاب­ سازی کشورهای دیگر را داشته باشند، از روش­ های مشابه علیه آن ­ها استفاده می­ نمایند که تعدادی از مصادیق، در تبادلات اطلاعاتی با برخی از کشورها، به اطلاع آن ­ها رسیده و از این پس نیز حسب مورد به اطلاع آن ­ها خواهد رسید.

7/3- با توجه به حضور منابع اطلاعاتی ما در تعدادی از دوره ­های فوق ­الاشاره لذا مفاد آموزشی دوره­های مذکور و عناصر شرکت کننده در آن ­ها در اختیار بوده و بنا به ضرورت تعدادی از شرکت کنندگان بازداشت، تعدادی از آن ­ها جلب همکاری و عده­یی دیگر تحت نظر سربازان گمنام امام زمان (عج) می ­باشند و از ارتباطات آن­ ها با مراکز موردنظر برای حفظ اشراف اطلاعاتی استفاده می شود.

8/3- ردّ اطلاعاتی و عملّیاتی تعدادی از عناصر مذکور در اغتشاشات اخیر و پیش از آن نیز مشاهده و حسب مورد اقدام مقتضی به­عمل آمده است. به ­عنوان مثال انتشار اولین عکس از مرحومه امینی روی تخت بیمارستان توسط «ن.ح» صورت گرفت که از آموزش­دیدگان همین دوره­ها در خارج از کشور بود.

او با استفاده از پوشش خبرنگاری از اولین افرادی بود که در بیمارستان حضور و استقرار یافته، به تحریک بستگان متوفی و ارسال اخبار جهت ­دار پرداخت. همچنین است اقدامات «الف.م» که با استفاده از همان پوشش با حضور فوری در شهرستان سقز، به تحریک اطرافیان مرحومه، کارگردانی برخی صحنه ­ها و انعکاس اخبار و تصاویر جهت­ دار از مراسم تشییع، تدفین و تجمعاتِ شکل­گرفته در آن شهر به ایفای مأموریت پرداخت. این فرد نیز آموزش ­دیده­ دوره ­های رژیم مافیایی آمریکا در کشورهای خارجی است؛ ضمن آن­که هر دو نفر نقش منابع اولیه­ خبرسازی برای رسانه ­های بیگانه را ایفا کرده­اند.

در این­جا و به ­عنوان نمونه ای از کارکرد این مؤسسات و دوره­ های آموزشی، اشاره ایی به اظهارات صریح مدیر مؤسسه اعانه­ ملّی برای دموکراسی می ­شود که بیانگر کارکرد اصلی و پشت پرده آن ­ها می­ باشد. وی می ­گوید: «کاری که 25 سال قبل سازمان C.I.A به­صورت پنهانی و با جاسوسی انجام می ­داد، امروز ما از طریق مؤسسات و در بستر آموزش انجام می ­دهیم!».

4 – نقش اندیشکده­ ها و مؤسسات آمریکایی و غربی

طی ماه­ های گذشته، اندیشکده­ ها و مؤسسات آمریکایی- صهیونیستی و غربی به نظریه­ پردازی و انگاره ­سازی پیرامون نقش زنان در حوادث پیش روی ایران پرداخته­اند و این مبانی در محتویات محصولات آنان گفتمان سازی شده است. این اندیشکده­ ها به مثابه مغز متفکر جریان تحریف، با بزرگ ­نمایی یا کوچک ­نمایی هدف­دار وقایع در قالب توصیه ­نامه ­هایی که به دستور کار فرمایان خود ارائه ­می­ دهند، بر حجم توهمات مقامات رسمی آمریکا نسبت به ماهیت وقایع می ­افزایند. به­ عنوان نمونه به یکی از القائات اندیشکده­ میدل ایست (4)(MEI) اشاره می­ شود. این  اندیشکده در تاریخ 17 اسفند 1400 آورده است: «در شرایط کنونی ایران، جریانات مختلف سیاسی، از سوسیالیست ­ها گرفته تا لیبرال­ ها و از سلطنت ­طلب­ها تا جمهوری خواهان، همگی با یکدیگر همکاری می­ کنند تا جایگزینی جدی برای جمهوری اسلامی ایجاد نمایند و زنان نقش اصلی را در این تلاش ایفا می کنند.»

اما غالباً مأموریت این اندیشکده ­ها با گذر از پوشش گفتمان ­سازی و ارائه­ توصیه­ نامه، با یک یا چند واسطه وارد حوزه ­های جنگ خیابانی می ­شوند. نمونه آن بنیاد ملّی برای دفاع از دموکراسی ها (5)(FDD) است؛ تشکیلاتی با وابستگی به دولت های صهیونیستی و ایالات متحده که دارای ارتباط گسترده با افسران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و سرویس ­های رژیم غاصب است. این تشکیلات کاملاً اطلاعاتی عمل می­ کند و تمرکز ویژه­ ایی بر جمهوری اسلامی تحت عنوان «پروژه ایران» دارد.

اطلاعات کاملاً معتبری که اخیراً بدست آمده حاکی است که این تشکیلات ماه­ ها پیش از اغتشاشات اخیر، در حال فراهم آوردن تمهیداتی برای آن بوده است. از نگاه طراحان آمریکایی-صهیونیستی این پروژه، اولاً جنبش ­ها موفق نخواهند بود مگر این­که با خشونت همراه باشند. ثانیاً به پیاده نظامی نیاز است که هیچ خط قرمزی نداشته و حاضر باشند دست به هر کاری بزنند. من­جمله اقداماتی که به عوامل مرتبط ابلاغ کرده ­اند، توهین به ائمه معصومین (علیهم ­السلام) و آتش زدن مسجد و قرآن، قتل مأمورین نظامی امنیتی و انتظامی، حمله به پاسگاه ­ها و مقرهای نظامی و انتظامی، حمله به روحانیت و… می ­باشد. اما علاوه بر تشکیلات FDD، ده ­ها مؤسسه­ پوششی آمریکایی و پروژه­های متعدد دیگر تحت عناوین مختلف در حال فعالیت علیه ایران اسلامی می ­باشند. از قبیل:

1- مؤسسه اعانه ملّی برای دموکراسی و نهادهای وابسته نظیر مؤسسه دموکراتیک ملّی و مؤسسه بین ­المللی جمهوری خواهی

2- مرکز آمریکایی برای همبستگی کارگران

3- بنیاد جامعه باز

4- خانه آزادی

5- صندوق ژرمن مارشال آمریکا

6- بنیاد دموکراسی در ایران

7- مرکز بین­ المللی برای انتقال دموکراسی

5– زنجیره ­های ارتباط مالی سرشبکه ­های خارجی با مزدوران داخلی

انتقال و توزیع پول بیگانگان بین عوامل مزدبگیر داخلی که متولی پروژه ­های نفوذ هستند به روش های مختلف و متنوعی صورت می­ گیرد. تاکنون شیوه­ های گوناگونی کشف و عوامل متعددی بازداشت شده ­اند. به ­عنوان مثال اخیراً شبکه­ ایی شناسایی و بازداشت شد که از «روش تهاتر» با افراد ایرانی متردد به خارج از کشور، همچون دانشجویان و فعالین حوزه­ ساخت و ساز مسکن سوء استفاده می­ کرد. در این شیوه، عامل اصلی یا کارگزار وی در یکی از کشورهای همسایه، افراد نیازمند ارز خارجی در کشور مقصد را شناسایی کرده، مبلغ مورد نیاز آن­ها به ­همراه پورسانت همکاری را تأمین نموده و از آنان می­ خواستند وجه را پس از بازگشت به کشور به حساب تعیین شده (حساب پیاده نظام آمریکا) واریز کنند.

در شیوه­ دیگر، انباشت یا سود برخی از وجوه سرمایه­ گذاری شده در بسترهایی همچون کارگاه­های خرد، مجموعه ­های مرتبط با بازاریابی شبکه ایی داخلی، سوءاستفاده از رمزارزها، بهره­ گیری از صرافی­های غیرمجاز و … را به پروژه ­های آمریکایی ­ها در داخل کشور تزریق می­ نمودند. با این شیوه­ ها عملاً مبدأ و مقصد وجوه پروژه ­های نفوذ، مخفی شده و کار شناسایی آن دشوار می ­شد. اما به رغم اقدامات عوامل CIA برای پیچیده سازی ابعاد انتقال وجه به داخل، ردیابی اطلاعاتی – مالی چند لایه در مورد واریزکنندگان و دریافت­کنندگان وجوه مربوط به پروژه­ ها انجام و نهایتاً تبادلات مالی و اطلاعاتی شبکه ­های یاد شده شناسایی و عوامل آن بازداشت شدند.

6- شناسایی و سازمان­دهی شبکه­ اراذل و اوباش

سرویس ­های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال ­های گذشته از طریق شناسایی اراذل و اوباش متردد به خارج از کشور در مراکز قمار و فساد و فحشاء و ارتباط ­گیری بعدی با آن­ ها در داخل کشور، تلاش ­های گسترده ایی برای تزریق پول و امکانات، مسلح کردن آن­ ها به سلاح گرم و انواع دیگر تجهیزات، ارائه آموزش به طرق مختلف به منظور توانمند کردن آنان برای عملّیات خرابکارانه علیه مراکز و تأسیسات مهم، راه ­اندازی آشوب و تولید خشونت علیه مردم عادی و همچنین نیروهای انتظامی و بسیج به عمل آورده ­اند. متأسفانه حضور پرحجم و اقدامات مجرمانه اراذل و اوباش و نو پدیدها درآشوب­ های اخیر کاملاً مشهود و حکایت از سازماندهی قبلی داشت. اما پیش از آشوب­ اخیر، حضور اراذل و اوباش در چندین طرح ترور، عملّیات ایذایی، خرابکاری، تهدید و ایجاد وحشت، احراز شده بود که در جملگی موارد به استخدام صهیونیست­ها، آمریکایی ­ها یا گروهک منافقین درآمده بودند و تعداد قابل توجه از آن ­ها بازداشت و بعضاً اعترافات آن­ها از صدا و سیما پخش گردید. (همچون مستندهای وفا و لات مجازی که از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید).

7 – سندیکا سازی و پیوند آن­ها به یکدیگر

یکی از محورهای اصلی تحرکات زمینه­ ساز سرویس ­های اطلاعاتی دشمن برای وقوع آشوب در کشور، تلاش برای تأثیرگذاری بر اقشار شریفی همچون معلمان، کارگران و دانشجویان از طریق ایجاد گروه ­های جعلی و آلوده و رهبر سازی برای سوءاستفاده این طبقات بوده که هوشیاری، میهن دوستی و احساس مسئولیت مثال زدنی این اقشار ارجمند موجب خنثی ­سازی توطئه ­های بیگانه شده است. مأموران اطلاعاتی و امنیّتی کشور بر بسیاری از ابعاد آن قبیل تحرکات اشراف داشته و در مواردی مشارکت مستقیم اتباع بیگانه و مرتبط با سرویس ­های اطلاعاتی کشورهای اروپایی را در این باره مورد ضربه قرار داده و نتیجه را به استحضار مردم شریف ایران رسانده ­اند (من جمله مستند «داستان یک مأموریت» مربوط به اقدامات مجرمانه­ دو مأمور فرانسوی که اخیراً از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد).

 8 – تشدید و ترکیب سیاست فشار حداکثری ترامپ توسط بایدن

دولت کنونی آمریکا علی رغم ادعای تغییر راهبرد نسبت به دولت قبلی، عملاً در ادامه مسیر فشار حداکثری ترامپ و با توجه به شکست آن خط مشی، به تصریح خود مقامات آمریکایی، حوزه های نوینی به آن افزوده است؛ من جمله با حفظ سیاست فشار حداکثری تحریمی، حوزه تأثیرگذاری در درون کشور، قطبی­سازی و تلاش برای از بین بردن بافت اجتماعی قدرتمند مردم ایران را هدف قرار داده است. در این راستا، دولت آمریکا که سابقه کودتاهای ننگین نظامی در ایران را دارد، منابع برنامه­ هایی را که در لفّافه­ عناوین پرزرق و برقی چون توسعه دموکراسی و مقابله با تروریسم پیچیده شده افزایش داده و درخواست ارتقای آن را برای سال مالی 2023 در موضوع ایران دارد. این برنامه اساساً معطوف به بی­ثبات سازی محیط امنیتی داخل کشور، توسعه نفرت و خشونت و ایجاد ناامنی روانی در جامعه ایران است. در این راستا علاوه بر تقویت و توسعه ساختاری و مالی بخش ویژه در واحد (6)NCS در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، بودجه و منابع انسانی حوزه ­های شبه مدنی در وزارت خارجه در موضوع ایران مانند دفتر اطلاعات و تحقیق، دفتر امنیت بین الملل، دفتر مبارزه با تروریسم و دفتر امور خاور نزدیک را افزایش داده است که در واقع منابع مالی لایه میانی مذکور را تأمین کرده­اند که در ادامه به برخی از این بودجه ­ها اشاره خواهد شد.

9- حمایت از گروهک­های تروریستی و تلاش برای ائتلاف آن­ها!

دولت تروریست ایالات متحده در ادوار و دولت ­های مختلف خود سابقه­ رسوای حمایت از  خون­خوارترین گروهک ­های تروریستی را داشته و دارد. از آن جمله است تضاد رفتاری شگفت ­انگیز از مرحله­ی قرار دادن نام جانیانِ آلبانی­نشین در لیست سیاه تروریستی تا خارج کردن اسم جنایتکاران منافق از آن لیست، حمایت مادی و معنوی از آن­ها، تا حضور بلند پایگان رژیم مافیایی در اجلاسیه های نمایشی منافقین! مِنجمله حضور افرادی همچون جان بولتون، پمپئو و مایک پنس (مشاور امنیت ملّی اسبق رژیم، رئیس سازمان سیا و وزیر خارجه سابق و معاون اول رئیس جمهور سابق رژیم دژخیم آمریکا) و تعداد فراوانی نماینده کنگره و سناتور آمریکایی در مقر گروهک تروریستی منافقین در سال ­های گذشته. برای سال جاری نیز از رئیس جمهور سابق و قاتل سردار بزرگ جهان اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی برای حضور در جمع کفتارهای آن گروهک دعوت شده بود که بنا به گفته اعضای گروهک منافقین، برخی حوادثِ روی داده در آستانه مراسم آن­ ها در کشور آلبانی و احتمال وجود تهدید جدی به جان آن قاتل، حضور وی (ترامپ) در آن مراسم منتفی و اصولاً برگزاری مراسم مورد نظر آن ­ها لغو گردید!

از همین سنخ است تماس آمریکایی ها با گروهک جنایت پیشه و شخص عبدالمالک ریگی معدوم در گذشته تا ارتباطات این روزها با گروهک های مختلف تروریستی که نام اقوام شریف ایرانیِ کُرد، تُرک، عرب و بلوچ را بر خود می­ نهند اما جملگی آن گروهک ها، دشمنان آن اقوامِ عزیزِ غیورِ گرامی بوده و تجزیه­طلبانی هستند که مأموریت آمریکا و اذنابش را دنبال می ­کنند.

 بخش دوم) مرحله حین آشوب­ ها

در بخش اول به اختصار بخشی از تمهیداتِ ائتلاف شیطان بزرگ برای آماده­ سازی قبلی و زدن جرقه­ آشوب ­ها مورد اشاره قرار گرفت. در این بخش نیز صرفاً به گوشه­ ایی دیگر از خباثت ­های آن ائتلاف و البته در حدّی که ملاحظات امنیتی اجازه می­ دهند، اشاره می­ شود. شاید در آینده با کاهش محذورهای مذکور تشریح مبسوطی از برنامه­ های حریف به­ عمل آید:

1- بودجه­ ویژه فضای سایبر در زمان آشوب­

طبق اطلاعات کاملاً موثق، سازمان CIA علاوه بر بودجه سالیانه­ اختصاص داده شده برای سازمان­های سابق الاشاره­، اخیراً و پس از آغاز آشوب­ ها در ایران، بودجه کمکی معادل حدود 53 میلیون دلار دیگر، با ترک تشریفات اداری- مالی در دو مرحله به آن سازمان­ ها اختصاص داده و توصیه کرده است که این بودجه در درجه اول برای امور به ­اصطلاح رسانه­ ایی و تقویت ابزارهای اینترنتی به ­منظور حفظ ارتباط با آشوبگران هزینه شود!

2- اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه­ های فناوری و رسانه

در ماه­ های گذشته اجرای عملّیات ­های گسترده علیه امنیت روانی مردم ایران در قالب کمپین های گسترده سیاسی و اجتماعی، حوزه ­ایی از تلاش ­های سرویس اطلاعاتی آمریکا برای فشار بر مردم ایران بود. راه­ اندازی جنگ اطلاعاتی و شناختی با عاملّیت نهادهای اطلاعاتی و نظامی مانند سیا، سایبرکام و سنتکام، امروز در خود آمریکا نیز هیاهو به راه انداخته است. به طوری که افشای بخش کوچکی از عملّیات فریب سایبری گسترده آمریکا علیه افکار عمومی ملّت ایران، باعث شد تا واکنش ­های مقامات آمریکایی را برانگیزد و حتی پس از آن برخی رسانه ­های آمریکایی تلاش کردند تا برای درزگیری از رسوایی بوجود آمده برای دولت آمریکا از سطح و گستره عملّیات ­های ننگین انجام شده بکاهند، البته خود می ­دانند که پرداختن بیشتر به این موضوع و افشای ابعاد بیشتر آن و نهایتاً اعتراف به شکست ­های تحمیل شده، هزینه­ های این سرویس ­ها را به شدت افزایش خواهد داد.

ردیابی، شناسایی، ضربه و افشای چند صد هزار حساب کاربری قلابی فارسی زبان، که با توسل به اخبار جعلی و بزرگ ­نمایی مشکلات و کوچک ­نمایی دستاوردها، به ­طور ناشیانه ا­یی اقدام به تولید میلیون­ ها پیام و محتوای گمراه کننده برای فریب مخاطبین فارسی زبان می کردند، ناکارآمدی توان عملّیاتی دست اندرکاران این پروژه ­ها را به کارفرمایان آمریکایی خود اثبات کرد. هدف پنهانی این کمپین­ ها ترویج تنفر در جامعه ایرانی و ایجاد رفتارهای خشن قطبی بود. افزون بر این، تأمین مالی و شبکه­ سازی کنش­گران اجاره ­ای ضدانقلاب برای اجرای جنگ شناختی علیه مردم ایران از طریق آن­چه که «مرکز تعامل جهانی» (7)(GEC) نامیده ­اند، نمونه ­ای از فعالیت­ های ضربه خورده دیگر آمریکا در این حوزه بوده که تحت اشراف قرار گرفته است. آمریکایی­ ها در عرصه فناوری و فعالیت های رسان ه­ای با عنایت به افزایش اثرگذاری شبکه ­های اجتماعی و مرجعیت خبری آن ها، عملّیات ­های تأثیرگذاری و جنگ ترکیبی بزرگی علیه مردم مظلوم ایران در فضای سایبر به راه انداختند که ذیلاً مواردی به اختصار مورد اشاره قرار می ­گیرند:

1/2- توییتر

توییتر به دستور رژیم آمریکا، میدان نبرد و جنگ رسانه­ یی علیه جمهوری اسلامی ایران را با نادیده گرفتن همه قوانین بین ­المللی و دستورالعمل های فنّی و حقوقی توییتر، به سود دشمنان ایران هموار کرد تا پیاده نظام اجاره ­یی و ضدانقلاب خارج نشین به هدایت سرویس ­های اطلاعاتی، و با ساختن هزاران کاربر جعلی (ربات) و انتشار اخبار هدفمند و دروغ، افکار عمومی را در ایران و جهان فریب دهند. بر اساس پایش توییتر فقط در بازه زمانی 20 شهریور 1401 تا 20 مهر 1401 بیش از پنجاه هزار کاربر جدید فارسی زبان با هویت­ های جعلی در توییتر ساخته شده است تا بر علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت کنند. این در حالی است که پیش از آن ماهانه حداکثر در حدود چهار هزار کاربر فارسی زبان در توییتر ایجاد می­ شده است. همچنین، توییتر با حداقل ده برابر کردن ظرفیت انتشار پیام برای هر کاربر در ساعت و لغو بسیاری محدودیت­ های دیگر، نهایت سعی خود در کمک به بزرگ ­نمایی و برجسته ­سازی اخبار جعلی و تشدید جنگ ترکیبی علیه جامعه فارسی زبان در سراسر جهان را اعمال کرد.

فراوانی این اقدامات موجب شد برخی جناح­ های سیاسی آمریکا نسبت به این موضوع احساس خطر کرده و در گزارش­ های متعدد مانند گزارش CNN با عنوان “کمپین دستکاری هماهنگ” به تخلفات توییتر از قوانین اعتراض نمایند!

2/2- اینستاگرام

در پرده ایی دیگر شرکت متا، مالک اینستاگرام و واتساپ نیز مشابه توییتر، تمام قوانین بین المللی و قوانین رسمی خود را در مقطع اغتشاشات ایران زیر پا گذاشت و با اقداماتی از قبیل دستکاری عمدی الگوریتم ­های هوش مصنوعی باعث شد اخبار جعلی، موارد نفرت افکنی و اقدامات خشونت ­آمیز با شدت بسیار زیاد برای جامعه ایرانی به صورت هدفمند منتشر شود. همچنین، این شرکت همانند توییتر به دستور سرویس اطلاعاتی آمریکا، با حمایت همه جانبه از صفحه ­های دروغ پراکن ضدانقلاب خارج نشین و مزدوران سعودی و با پر تعداد نشان دادن مخاطبین اخبار و اطلاعات این صفحات مانند صفحه­ رسمی نارسانه­ سفارشی کار موسوم به ایران اینترنشنال، سعی در ایجاد خطای محاسباتی در ذهن مخاطب ایرانی نمود.

اینستاگرام با برانگیختن احساسات جامعه ایرانی خصوصاً جوانان و نوجوانان سعی در ایجاد ناامیدی، بالا بردن سطح خشونت و ایجاد شکاف اجتماعی در لایه­ های مختلف جامعه داشت و با اجرای عملّیات تأثیرگذاری سایبری بر افکار عمومی، کاربران ایرانی این فضا را مورد حملات شناختی قرار داد. یکی از معروف ­ترین شگردهای این جنگ شناختی، «اجاره انسان رسانه ­ها» نام دارد. در این روش، دشمن برخی از حساب­های کاربری معروف در اینستاگرام و دیگر شبکه ­های اجتماعی آمریکایی مربوط به چهره­ های معروف (سلبریتی ها) که دارای دنبال ­کنندگان میلیونی هستند را برای مدتی اجاره می­کند و با انتشار اطلاعات جعلی یا جهت دار، از هویت آن چهره ­ها برای باورپذیری مخاطب سوء استفاده می­ کند. بر اساس اطلاعات موثق در اغتشاشات ایران برخی از انسان­ رسانه ­های مقیم آلمان و امارات حساب­ های کاربری خود را به­ طور کامل به عوامل شناخته شده سرویس اطلاعاتی آمریکا اجاره دادند!

جامعه فهیم ایرانی سانسور تصاویر سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی را در این شبکه­ های اجتماعی آمریکایی فراموش نکرده است و جای این سؤال وجود دارد که ابلاغیه مربوط به سانسور، محدودسازی و اجرای آن­ را کدام تشکیلات اطلاعاتی به این شرکت ها داده است و آن ها چه دلیل قانع کننده ­ای برای این رفتار دوگانه و حمایت همه ­جانبه از اغتشاشگران برای افکار عمومی جامعه ایرانی دارند؟

 3/2- استارلینک

اگر چه آزادی دسترسی به اینترنت یکی از شعارهای دروغین لیبرال دمکراسی غرب است و آن ها مدعی هستند که اینترنت آزاد باید در دسترس همگان باشد اما بسیاری از خدمات اینترنتی و نرم­افزارهای مفید برای جامعه جهانی و مردم ایران توسط دولت آمریکا مسدود شده است. این مدعیان دروغین آزادی با ارائه اینترنت­ های خارج از حاکمیت کشورها مثل استارلینک که طبق قوانین بین­المللی باید با نظارت و رضایت کشور میزبان ارائه شود، سعی در گسترش دیکتاتوری اینترنتی آمریکا را دارند. مصداق روشن این تضاد رفتاری علاوه بر موارد فوق ­الذکر، اقدام دولت آمریکا مبنی بر انسداد و محدودیت خدمات ­رسانی ابزارها و فناوری­ های ارتباطی و اینترنتی غیرآمریکایی در آمریکا می­ باشد.

کارگزاران دولت مافیایی آمریکا در اقدامی مداخله ­جویانه به شرکت استارلینک دستور دادند بدون رعایت ضوابط و مقررات بین­المللی و بدون دریافت مجوزهای لازم در ایران، برای دسترسی اغتشاشگران، اینترنت غیرقانونی ارائه دهد. همزمان سرویس ­های اطلاعاتی دشمن نیز ظرفیت ­های مختلف خود برای قاچاق تجهیزات غیرقانونی این شبکه به داخل کشور را فعال کردند.

4/2- حملات سایبری

حملات سایبری رژیم مافیایی آمریکا و دست پروردگان و مزدبگیران آن مقوله­ مبسوطی است که به بحثی جداگانه نیاز دارد. اما صرفاً به ­عنوان نمونه، به ده ­ها گروه­ هکری که وابستگی آنان به آمریکا محرز است می توان اشاره کرد که با حملاتِ هدفمند چه به­ صورت حملات منع سرویس (DDOS) و چه نفوذ و از کار انداختن خدمات و روش ­های دیگر تلاش داشتند تا ضرباتی بر روند عادی کشور وارد نمایند که با تدابیر اتخاذ شده، در بسیاری حملات، از شیطنت­ های آن­ ها پیشگیری به عمل آمد.

حمله به سامانه ­هایی که خدمات عمومی و مردمی ارائه می ­دهند، هدف مشخص و تعریف شده آن­ هاست؛ چنان­که در حمله به سامانه­ی سوخت کشور در سال گذشته، حمله به سامانه ­های شهرداری تهران و حمله به سامانه های سرویس مدارس نشان دادند که ایجاد مزاحمت برای مردم هدف اصلی آن ­ها بوده است. در مقطع اغتشاشات نیز ده­ ها حمله­ هکری به سازمان­های خدمات­ دهنده به مردم به ­عمل آمد که با تدابیر دستگاه­ های ذی­ربط، خنثی شدند.

اقدامات رژیم دژخیم آمریکا در عرصه فن­آوری و رسانه به این چهار محور خلاصه نمی ­شود و خباثت ­ها و مزاحمت­ های آن رژیم مقوله­ گسترده ا­­یی است که در فرصت مناسب به آن پرداخته خواهد شد.

3- حضور تیم سازمان سیا در مقر گروهک ­های ضد انقلاب

در تاریخ 29/06/1401 تیمی از C.I.A با پوشش وزارت خارجه­ی آمریکا، با حضور در مقر گروهک تجزیه­طلب موسوم «به حزب دمکرات کردستان ایران» در شهر اربیل کردستان عراق با سرکرده­ آن گروهک بنام مصطفی هجری دیدار و گفت وگو کرد. تیم سازمان جاسوسی آمریکا ضمن تقدیر از ادغام دو جناح گروهک، از آن­ها می­خواهند که در اغتشاشات رخ داده در برخی شهرهای کردستان ایران، بیش از این ایفای نقش نمایند. در این نشست، طاهر محمودی، کمال کریمی، محمد نظیف قادری و محمد صالح قادری، سرکرده گروهک را همراهی می­ کردند.

شایان ذکر است؛ که در گذشته نیز سازمان سیا، مصطفی هجری و عبدالله مهتدی (سرکرده­ی گروهک کومله) را به آمریکا فراخوانده و به آن­ها ابلاغ نموده بود که باید با یکدیگر ادغام شوند و الّا کمک­ های مالی و تسلیحاتی رژیم مافیایی آمریکا به هر دو گروهک قطع خواهد شد! در اجرای آن دستور و به ­عنوان گام اول، دو جناح انشعابی حزب منحله­ موسوم به دموکرات کردستان ایران در تابستان گذشته با یکدیگر ادغام شدند و در حال فراهم آوردن زمینه­ برای ادغام با گروهک کومله بودند که با افشاگری رسوا کننده­ وزارت اطلاعات پیرامون وابستگی کومله به رژیم کودک­ کش صهیونیستی مواجه شدند (اطلاعیه­ پنجم مرداد ماه روابط عمومی وزارت اطلاعات و مستند «عملّیات بزرگ» که اخیراً از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد) و لذا مجبور به تعویق برنامه­ی دستوری ادغام دو گروهک خائن و وابسته به بیگانگان شدند.

4- دیدار تیم آمریکایی از مقر گروهک موسوم به پاک

در تاریخ 15/7/1401 هیئت سازمان جاسوسی آمریکا به صورت پنهان و در هتل دیوان اربیل با سرکرده­ی گروهک پاک به­نام حسین یزدان­پناه ملاقات و به بررسی آخرین وضعیت گروهک پس از موشکباران مقر آن توسط دلاورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداختند. آن ها به وی قول کمک ­های بیشتر و امید دادند تا زودتر اوضاع گروهک را ترمیم و به صحنه­ مبارزه با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برگرداند. سپس تیم C.I.A برای دادن روحیه به گروهکِ درهم پاشیده، به همراه حسین یزدان­پناه و همسرش (هامِنو) از زخمی­های موشک باران فوق ­الاشاره در بیمارستانی در اربیل عیادت کردند. همچنین کارشناسان نظامی همراه هیأت آمریکایی از محل اصابت موشک­های رزمندگان اسلام در مقرهای مختلف ضدانقلاب بازدید نمودند تا توان و دقت تخریب موشک­ های سپاهِ مقتدر اسلام را ارزیابی نمایند.

5- شبکه ­های ماهواره­ ایی سفارشی کار

جنگ رسانه ا­یی و تبلیغاتی که از قدیم یکی از مهم­ ترین ابزارهای استکبار جهانی برای استعمار و غارتگری و جنگ روانی و تحریف واقعیت­ های جهان به نفع غارتگران و علیه ملل ستمدیده بود، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و با پیوستن بازماندگان رژیم ساقط شده­ پهلوی و فراریان گروهک­های تروریستی چپ و راست و منافق و فرقه ­های منحرف و سایر فراریان سابقه­دار به جریان مسلّط رسانه­ ایی صهیونیستی، صورت و سیرتی دیگر پیدا کرد. جریان سلطه ضمن فراهم آوردن به روزترین امکانات و تکنولوژی رسانه ا­یی (البته به­هزینه­ی گاو شیرده سعودی و امثالهم) و اِعمال فرماندهی واحد رسانه ا­یی بر آن­ ها، به خط­ دهی آمرانه و بهره ­برداری استعمارگرانه از این نارسانه­ ها پرداخت.

اگرچه جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ پرافتخار خود و به­ ویژه در مقاطع بروز برخی رویدادهای سال های گذشته همیشه با آوازه ­گری­ های مزوّرانه­ این نارسانه­ ها مواجه و با شیوه­ های آن­ ها آشنا بوده است؛ اما  بی شک در جریان اغتشاشات اخیر، «بزرگترین عملّیات تأثیرگذاری» و به عبارت دیگر «جنگ جهانی رسانه ایی» علیه ملّت سرافراز ایران طراحی و اجرا شد.

علاوه بر سوژه­ سازی از هر پدیده­ طبیعی و مصنوعی و آوازه ­گری هم­نوای شبکه­های مُزدور فارسی زبان، موج سواری بر روی نارضایتی و خلق نارضایتی ­های سفارشی با جعل و روایت­ سازی دروغین از رویدادها، تبدیل نارضایتی به اعتراضات اجتماعی، دیگرگون نمودن اعتراضات اجتماعی به سیاسی، تغییر جهت آن­ها به اعتراضات ساختاری، و در نهایت تبدیل جملگی آن­ ها به اغتشاش و شورش و جنگ خیابانی و… این همان دستورالعملّی است که شبکه ­های مذکور در اغتشاشات اخیر دنبال کردند.

طرفه آن­ که شبکه­ ایی همچون بی­ بی ­سی که از قدمتی دیرینه برخوردار است و قاعدتاً پیرامون شؤون حرفه­ ایی خویش باید حساس باشد، با چرخشی گسترده و تغییر کامل برنامه ­های عادی و روزانه­ خود و گذشتن از دیگر اخبار مهم جهانی، عملاً به مرتبه­ «صحنه گردانی عملّیاتی اغتشاشگران خیابانی» تبدیل شد. همچنین است رسوایی شبکه همتای آن، اینترنشنال سعودی که علاوه بر موضوع پیش گفته، رسماً به خط تجزیه­ ایران مقتدر و یکپارچه روی آورد و در نهایتِ صراحت، از تجزیه ­طلبی و تجزیه­ طلبان حمایت نمود.

چنین چرخشی در شبکه­ های مزدور و چنین هزینه­ حیثیّتی بالایی نمی­ تواند صرفاً ناشی از یک ارزیابی اشتباه از موقعیت توسط آن شبکه ­ها باشد، بلکه قطعاً مبتنی بر «یک راهبرد تازه، یک طرح بزرگ و یک بسته­ اطلاعاتی- عملّیاتی» است که در سطوح بالای رژیم ­های آمریکا و انگلیس اتخاذ شده و به این نوکرانِ سفارشی­کار ابلاغ شده است.

در وقایع اخیر سناریوهای نخ نمای «کشته ­سازی» و ادبیات تکراری اعتراف اجباری و خشونت سیستماتیک و نیز عوض کردن جای جلّاد و شهید و ده­ها شگرد شناخته شده  دیگر، با شیوه­ ی یکسان اما با حجمی صدها برابر بیش از وقایع گذشته، نه تنها حیثیتِ نداشته شیپورهای انگلیسی، آمریکایی و گاوان شیرده آن­ها را بر باد داد، بلکه کلیه­ موازین حرفه­ ای و بین ­المللی را نیز درنوردید و سابقهی مبتذلی بر سوابق سیاه آن­ها افزوده شد؛ که پی­گرد حقوقی آن­ها و پیاده نظام فراری نارسانه ­های یادشده در دستور کار قرار دارد.

بخش سوم) مرحله­ پسا آشوب

در یک ماه و نیم گذشته، دشمن آمریکایی و هم­پیمانان خبیث و پیاده نظام مزدور و نارسانه­ های سفارشی­کار آن­ها، یقیناً با کلّ توان خویش وارد عرصه­ی جنگ ترکیبی تمام عیار و بزرگترین عملّیات تأثیرگذاری با نظام مقدس جمهوری اسلامی شدند. برای جامعه­ اطلاعاتی پرافتخار کشور که شبانه­ روزی و لحظه به لحظه تحرکات ائتلاف شیطان بزرگ را تعقیب می­کردند، کمترین تردیدی وجود ندارد که حریف کلّ سناریوهای جنگ نرم و ترکیبی و عملّیات تأثیرگذاری خویش را با همه­ توانمندی­ های قشون خود و هم­پیمانان، وارد صحنه­ نبرد با ملّت مقاوم و سرافراز ایران اسلامی کرد. اذعان داریم که دشمن مزاحمت ایجاد نمود، خسارت وارد کرد، تعدادی از جوانان این مرز و بوم را به خاک و خون کشید، اما با اتقان کامل می­گوییم او نتوانست به هیچ­یک از اهداف اصلیِ از پیش تعیین شده­ خود دست یابد. این ارزیابی مستدل و قطعی ماست که از قضای روزگار، دشمن آمریکایی و انگلیس خبیث نیز بدان اذعان دارند اما جرأت و جسارت اعتراف آشکار به آن­را ندارند. جامعه­ اطلاعاتی کشور، با الطاف الهی و عنایات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) به ارزیابی داخلی سازمان­های جاسوسی آمریکا و انگلیس دسترسی یافته است که صریحاً دربردارنده­ آن اعترافات، هم در پیرامون شکست سناریوهای مجمع شیاطین و هم در باب اذعان به ریشه ­دار بودن «درخت تناور ایران اسلامی» و در قبول اقتدار غیرقابل انکار «ایران قوی» می­باشند. امروز مصالح اطلاعاتی و امنیتی به ما اجازه نمی­دهند که عین ارزیابی­ های اردوگاه سلطه را افشاء کنیم. اما شاید در آینده، محذورهای کنونی رفع و امکان بر ملاکردن آن گزارشات فراهم گردد؛ که در آن صورت طبل رسوایی دشمنان آمریکایی، انگلیسی، صهیونیستی از بام فلک بر زمین خواهد افتاد.

     علاوه بر دشمنی های گذشته و جاری، رژیم آمریکا در تلاش است تا سیاست فشار حداکثری ترکیبی را علیه ملّت شریف ایران در سال آتی میلادی نیز اعمال کند و بودجه ­های متعددی را بر پایه توهمات خود برای این منظور در نظر گرفته است. وزارت خزانه ­داری آمریکا به اتفاق بخش­های مختلف در جامعه اطلاعاتی و وزارت امور خارجه آن رژیم، ظرفیت انسانی و مالی بی­سابقه  ای را برای ایجاد فشار بر ایران اسلامی در قالب بسته­ های تحریمی به ­کار گرفته است. علاوه بر سیاست فشار حداکثری، ده­ها پروژه به ­منظور بی ­ثبات­ سازی محیط داخلی ایران در قالب­های گوناگونِ مذکور در نظر گرفته و صرفاً برای یکی از پروژه ­های مذکور که در این راستا طراحی شده 55 میلیون دلار تخصیص داده شده است. آژانس رسانه­ های جهانی آمریکا که یکی از شکست­ خورده ­ترین بخش­های سیاست نفوذ آمریکا در پوشش دیپلماسی عمومی است و بودجه 840 میلیون دلاری دارد صرفاً برای مقابله رسانه­ ای و عملّیات روانی علیه مردم ایران مبلغ 3/131 میلیون دلار در نظر گرفته است. این پروژه ­ها صرفاً معطوف به عملّیات روانی علیه مردم داخل کشور نیست؛ یکی از برنامه­ های آتی رژیم آمریکا تخریب وجهه ملّت ایران در میان ملّت­های دوست و همسایه و در نتیجه تضعیف سیاست های ثبات­ ساز جمهوری اسلامی ایران در منطقه و انتقال ناامنی ­های پیرامونی کشور به داخل است، به­ طوری­ که در جهت تحقق آن، بودجه اختصاصی تعریف کرده و برای دفتر متولی این امور 353 میلیون دلار در نظر گرفته است.

      جالب توجه است که دفتر تحقیق و اطلاعات وزارت امور خارجه آمریکا برای مقابله با نفوذ قدرت­های خارجی در داخل آمریکا 87 میلیون دلار بودجه و 394 نفر نیروی کارشناس اختصاص داده است. این دفتر که یکی از اعضای جامعه اطلاعاتی آمریکا محسوب می­شود، با سوءبرداشت نسبت به وضعیت حاکم بر جامعه قطبی شده آمریکا و تبعیض ­های سیستماتیک در آن، ریشه  این مشکلات را در نفوذ سایرین در محیط سیاست داخلی خود جستجو می­کند و برای موضوع ایران بودجه و پروژه مستقل تعریف کرده است. علاوه بر این موارد دولت جنایتکار آمریکا که تنها استفاده کننده از سلاح کشتار جمعی هسته ­ای در طول تاریخ بوده و هم اکنون نیز از رژیم صهیونیستی (دارنده تسلیحات هسته­ ای بدون نظارت هیچ نهاد بین ­المللی) حمایت می ­کند، برای به ­اصطلاح مقابله و از بین بردن ظرفیت هسته ­ای صلح آمیز ایران و فشار بر برخی دیگر از کشورها مبلغ 295 میلیون دلار در نظر گرفته است.

     این موارد صرفاً بخشی از بودجه­ ها و امکاناتی است که رژیم تروریست آمریکا برای تضییع حقوق ملّت بزرگ ایران تحت عناوین مختلف وضع کرده است و ظرفیت­ های مختلف دیگری را نیز در قالب­های پنهان و غیررسمی اختصاص داده که هدف اصلی آن حمایت پنهان از عناصر تولید ناامنی و آشوب در داخل کشور و زنده نگه­داشتن کورسوی آتش اغتشاشات است.

    طبق اطلاعات معتبر، پس از سیر نزولی­ یافتن پروژه اغتشاشات، کانال ­های منتهی به ائتلاف شیطانی، به پیاده نظام خود ابلاغ کرده ­اند تا آمادگی خویش را حفظ و محورهای ذیل ­الذکر را به عنوان خطوط اصلی اقدامات مورد تأکید قرار داده­ اند:

1- تقویت ابزارهای مخرّب تأثیرگذاری از طریق فضای سایبر به­ هر شکل ممکن و از هر طریقی.     (شبکه­ های اجتماعی آمریکایی به ­مثابه سلاح استراتژیک).

2- علاوه بر مقامات آمریکایی و انگلیسی، با دولتمردان سایر کشورهای اروپایی نیز ارتباط برقرار کرده و تلاش نمایند آن­ها را در این پروژه دخیل نمایند.

3- حفظ آهنگ تخریبی نارسانه­ های فارسی زبانِ عمدتاً لندنی- سعودی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

4- تحریک به اعتصاب در صنایع مختلف به­ ویژه در صنایع نفت و گاز با هدف قطع درآمدهای نفتی و نیز فلج کردن حمل و نقل کشور.

5- دامن زدن به اعتصاب مغازه ­ها و بستن بازارهای کشور با هدف فشار بر مردم و افزایش نارضایتی و نهایتاً پیوند اعتصابات مختلف به یکدیگر.

6- تأکید ویژه بر کشته ­سازی از طریق انتساب هر قتل و حادثه­ ای به نیروهای امنیتی و انتظامی، یا هدف قرار دادن اغتشاشگران در صحنه توسط تروریست ­های اجاره­ ای و انتساب آنها به نیروهای نظام یا بهره ­گیری از سایر روش­ها.

7- هر اتفاق طبیعی و مصنوعی باید به سمت یک اغتشاش سیر کند و نیز هر اعتراض مدنی به شورشی خونین تبدیل شود.

8- به تعطیل کشاندن مدارس و دانشگاه ها.

     رژیم دژخیم آمریکا نه پیشینه­ درخشانی دارد که به اعتبار تاریخش اکنون صلاحیت دخالت در عرصه ­های جهانی را دارا باشد و نه آینده­ ای که به امید آن، در اندیشهی حکمرانی جهانی در آینده باشد. در باب گذشتهی آمریکا، شالوده مافیایی آن رژیم بر غصب سرزمین بومیان و قتل و نابودسازی حرث و نسل صاحبان آن مُلک شکل گرفته و پس از آن با ربایش و اسارت سیاه­پوستان آفریقایی و استثمار شیره جان آن­ها و اعمال بزرگترین، عمیق­ ترین و بی ­سابقه ­ترین تبعیض نژادی در طول تاریخ و په نه­ی جغرافیا، گرد آمدن قسی­ترین و حرفه­ ای ­ترین جانیان جهان در آن جغرافیا، تشکیل گسترده ­ترین دولتِ متشکل از حرامیانِ سرگردنه ­های جهان، تنها بکار برنده  سلاح ­های هسته ای در دنیا، عامل کودتاهای متعدد و خونین در پهنه­ گیتی، عامل مستقیم و غیرمستقیم خونبارترین جنگ­های روی زمین، بانیانِ آشکار تروریسم رسمی و دولتی در عرصه­ بین ­المللی آن هم بنا به شهادت سردار بزرگ جهان اسلام حاج قاسم سلیمانی، بزرگ­ترین سازنده و دلاّل تسلیحات کشتار جمعی، خالق جنایت­کارترین تروریست­ های آدم خوار همچون داعش و گروهک ­های تکفیری هم­سنخ آن، حامی پرسابقه ­ترین و خائن ­ترین تروریست­ های جهانی از نوع تروریست ­های آلبانی نشین با حداقل 12000 قربانی، پشتیبان خون­ریزترین و بَدَوی­ ترین رژیم ­های روی زمین همچون رژیم آل سعود، بزرگ­ترین و صریح­ترین استعمارگر جهان که در روزگار کنونی هم صریح و آشکار و با صدای بلند، دولتِ فرومایهی تحت استعمار خود را «گاو شیرده» می­ خواند، نمادِ توحشِ به ­روز شده و جاهلیتِ مُدرن، و بالاخره رژیم ایالات متحده به­ عنوان عصاره همه پلیدی های اهریمنی که به درستی و دقت و حکمت توسط حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران به صفت «شیطان بزرگ» متصف شد؛ اکنون این جُرثومه همه زشت خویی ­ها برای ملّت سربلند ایران ابراز نگرانی می ­کند، در عین حال تنها آرزویی که برای این ملّت مستغنی می­نماید، استفاده از شبکه­ های اجتماعی آمریکایی است و بس!

      و اما در پیرامون آینده، سردمداران رژیم آمریکا خوب می­دانند که «آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت». مطلع هستند که از سال­ها پیش نظم نوینی در حال شکل­ گیری است که سردمداری آن رژیم در این نظام تنها در حد وهم و خیال و در عوالم مجاز امکان­ پذیر است، در همان فضایی که اخیراً خود و پیاده نظام­شان، به کرات نظام جمهوری اسلامی را در آن ساقط کردند؛ در فضای مجازی! همچنان­ که پیشینیان آن­ها در 43 سال گذشته و در فواصل شش ماهه­، 86 بار حاکمیت ایران را جابه­ جا کردند! جمهوری اسلامی ایران همان درخت تنومندی است که رهبر حکیم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) اخیراً توصیف کردند. درختی که حوادث زمانه نه تنها گزندی متوجه آن نکرده است بلکه هر رویدادی، ریشه­ آن­ را عمیق­تر، تنه­اش را نیرومندتر و سایه­ اش را گسترده­ تر کرده و «ایران قوی» را آفریده است که به اذن الهی، روز به روز در حال قوی­تر شدن خواهد بود.

     حوادث اخیر کشور نیز بیش از همه، عنایات خداوندی به این آب و خاک را نشان داد؛ «پروژه  ویران سازی ایران» شکست مفتضحانه­ ای خورد. همان پروژه­ ای که قبلاً در افغانستان و عراق و سوریه و یمن و لیبی پیاده کردند، اما در ایرانِ قوی شکست سختی خورد. طبیعی است که به انتقام ­گیری از ملّت سرافراز و مقاوم ایران روی آورند و بدیهی است که بلافاصله، دست­ پروردگان داعشی و تروریست­ های تجزیه ­طلب را وارد میدان نمایند؛ اما با عنایات صاحب اصلی این ملک و ملّت، حضرت ولیعصر ارواحنا فداه و عجل ­الله تعالی فرجه­الشریف، کل توطئه­ ها به ­سوی آن­ها برخواهند گشت اِن­شاءالله. همچنین آن اغتشاشات رشد و درک و فهم و بصیرت ملّتی فرهیخته را یک­بار دیگر به نمایش گذاشت که باید قدردان این ملّت عظیم­ الشأن بود و سربازان گمنام امام زمان (عج) به نوبه  خویش در برابر این ملّت تعظیم می­ نمایند. رهبری ­های داهیانه فرمانده­ی معظّم کل قوا (مدّظلّه العالی) را یک­بار دیگر به پیش چشمِ دوست و دشمن آورد. انسجام درونی هر چه بیشتر جامعه اطلاعاتی کشور و همراهی و همدلی و همکاری آن­ها را برای آینده بیشتر و نزدیک­تر کرد.

اما در باب گروهک­ها و پیاده نظام شیطان و اغتشاشگران، قصد بر ادامه شناسایی و تعقیب آن­ها تا آخرین نفر است که این روند هم اکنون جریان دارد و البته راهی هم برای افراد فریب­ خورده و نادم باز گذاشته شده تا خود را معرفی و شامل تخفیف در مجازات شوند.

و نهایتاً در پیرامون دشمنان اصلی، جنایات آن­ها در وقایع اخیر فراموش یا بخشوده نخواهد شد و این وعده­ قرآن کریم است که : «اِنّا مِنَ المُجرِمینَ مُنتَقِمُون»(9).

والسلام علی من اتّبع الهدی

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

جمعه 6 آبان 1401

پایان پیام/ ت 2