سبک زندگی

جلوگیری از افتادگی سینه | داشتن سینه های شل و آویزان در بین بانوان

انواع روش های رفع افتادگی سینه

اندازه و شکل و رنگ، ویژگی هایی هستند که فرد می تواند به ارث ببرد. اما در طول دوره زندگی یک زن، سینه ها به طور دائم در حال تغییر هستند. بافت سینه از سلول های چربی، بافت غده ای و لیگامنت هایی تشکیل یافته است. شل شدن و افتادگی سینه امری طبیعی است و هر زنی ممکن است با افتادگی سینه روبرو شود و به فکر درمان آن باشد، چون افتادگی سینه برای برخی زنان موجب اضطراب می شود. در حقیقت افتادگی سینه یکی از رایج ترین بیماری هایی است که به وسیله جراحی درمان می شود. در ادامه به توضیح برخی از روش های درمان افتادگی سینه می پردازیم.

درمان افتادگی سینه بعد از شیردهی

هر زنی که شیر می دهد نگران این هست که آیا سینه هایش بعد از شیردهی تغییر خواهند کرد یا نه. سینه ها قسمت اصلی بدن زن محسوب می شوند. برای همین هر زنی باید به فکر سلامتی و زیبایی سینه های خود باشد.

خبر بد این است که سینه ها بعد از شیردهی هرگز به حالت قبل از شیردهی برنمی گردند. هم سن باعث افتادگی سینه می شود و هم دو سال شیر دادن کاملا شکل و حالت سینه را تغییر می دهد. اما خبر خوب این است که چندین روش وجود دارد که می توانید افتادگی سینه ها را به حداقل برسانید که این روش ها عبارتند از:

 • ورزش
 • کرم های مخصوص
 • اجتناب از برخی حالت های شیردهی
 • پوشیدن سوتین مناسب

اگر هنوز شیر می دهید بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • اجتناب از خم شدن به بالا در هنگامی که به فرزندتان شیر می دهید، مخصوصا زمانی که نوزاد هنوز خیلی کوچک است، برای بلند کردن نوزاد از یک بالش استفاده کنید.
 • یک سوتین مناسب بپوشید. یک سوتین ورزشی یا شیردهی می تواند سینه های شما را محکم نگه دارد. همچنین از افتادگی سینه تا حدودی پیشگیری می شود.
 • چربی حیوانی کمتری بخورید. بیشتر از غلات کامل گندم، حبوبات و سبزیجات دارای برگ سبز استفاده کنید.
 • یکی دیگر از روش های درمان افتادگی سینه بعد از شیردهی این است که موقع دوش گرفتن دمای آب را تغییر دهید. این روش به سفت شدن سینه ها کمک زیادی می کند. تناوب بین آب سرد و گرم باعث تحریک جریان خون می شود که در نتیجه افتادگی سینه کاهش می یابد.

البته باید به این نکته توجه کرد که نتیجه این روش ها دائمی نیست و باید تکرار کنید.

درمان افتادگی سینه با یخ

ماساژ یخ یکی از روش های موثر برای سفتی سینه های افتاده است. دو مکعب یخی را بردارید و به حالت دورانی سینه های خود را حداقل به مدت یک دقیقه ماساژ دهید. ماساژ سینه با یخ نباید زیاد طول بکشد، چون پوست سینه بسیار حساس است. این کار باعث سفت شدن سینه های تان می شود. سرما به طور طبیعی باعث سفت شدن پوست و حرکت آهسته سلولی می شود. ماساژ سینه با یخ یکی از سریع ترین روش ها برای درمان افتادگی سینه است. برای اینکه بهتر نتیجه بگیرید دوبار در روز تکرار کنید.

رفع افتادگی سینه با ورزش

ورزش هایی که عضلات سینه را مورد هدف قرار می دهند، می توانند از شل شدن و افتادگی سینه پیشگیری کنند، گرچه ممکن است به نتیجه ای که می خواهید دست نیابید. اما می توانید با ورزش تا حدودی از افتادگی بیشتر سینه پیشگیری کنید.

برخی از ورزش هایی که برای درمان افتادگی سینه مناسب هستند عبارتند از:

 • شنا
 • پرس سینه
 • حرکت جلوبازو
 • تمرینات حرکت پروانه برای سینه
 • وزنه برداری

در هنگام ورزش حتما باید سوتین مناسبی بپوشید و مطمئن شوید که سینه هایتان محکم نگه داشته شده اند.

ورزش نه تنها به انقباض سلول های چربی بدن کمک می کند، بلکه باعث سفت و محکم شدن عضلات سینه نیز می شوند.

لیفت سینه با نخ

روش نخ لیفت با Aptos برای حرکت پوست در اطراف سینه در جهت رو به بالا طراحی شده است. در این روش که لیفت سینه با نخ نامیده می شود از نخ های Aptos استفاده می شود، جراح زیبایی از طریق سوزن هیپودرمیک نخ ها را وارد زیر پوست می کند.

علاوه بر استفاده از نخ های ایمپلنت، روش Aptos هنوز لیفت سینه غیر تهاجمی محسوب می شود که نتیجه آن بیشتر از دو سال طول می کشد. همچنین هیچ گونه اسکاری مانند بخیه  ایجاد نمی شود و نخ ها در طی یک الی دو سال حل می شوند.

درمان افتادگی سینه با لیزر

در لیزر درمانی از پرتوهای انرژی با قدرت بالا برای از بین بردن سلول های مرده پوست همچنین افزایش تولید کالوژن استفاده می شود. به همین دلیل، لیزر درمانی برای درمان چین و چروک، لکه های پوستی و اسکار استفاده می شود.

افزایش تولید کلاژن می تواند تا اندازه ای کشش پذیری پوست را در ناحیه سینه افزایش دهد، اما در بهترین حالت ممکن هم نتایج هرگونه لیفتی موقتی است. برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید باید جلسات لیزر درمانی را تکرار کنید.

بخشی از مسئله این است که لیگامنت ها در بافت سینه مثل صورت ساخته نمی شود و از این رو همان نتایجی که در پوست صورت با لیزر به آن دست می یابید، در لیزر سینه دست نمی یابید.

درمان با لیزر ممکن است عوارض زیر را در پی داشته باشد:

 • ایجاد اسکار
 • خونریزی
 • درد

احتمال تغییر رنگ پوست نیز وجود دارد.

درمان افتادگی سینه با ترماژ

ترماژ نوع دیگری از روش تحریک کالوژن است. در این روش از امواج رادیویی برای کمک به سفت شدن فیبرهای پروتئین در پوست استفاده می شود.

در طول این فرآیند، جراح از دستگاهی به نام درماکول استفاده می کند که امواج رادیویی را وارد لایه های عمیق پوستی می کند. بعد از درمان با ترماژ، پوست فورا سفت می شود. این درمان نیاز به تکرار دارد، چون تاثیرات آن موقتی است. سینه هایی که درجه شل شدگی آن ملایم است در این روش به بهترین شکل جواب می دهند.

رفع افتادگی سینه با جت پلاسما

جت پلاسما، فناوری جدیدی است که انرژی سرد پلاسما، انقباض پوست و همچنین تولید کالوژن جدید را تقویت می کند. همانند ترماژ، در این روش جراح یک ردیاب را زیر پوست وارد می کند و پوست را با انرژی پلاسما درمان می کند.

لیفت سینه با بوتاکس

بوتاکس در ابتدا برای از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک صورت معرفی شده بود. سپس برای درمان میگرن مزمن نیز استفاده شد. برخی متخصصان از تزریق بوتاکس برای درمان افتادگی و شل شدن سینه استفاده می کنند، اما باید گفت که این روش مورد تایید FDA نیست. نتایج آن جزئی است و حداقل چهار ماه طول می کشد.

درمان افتادگی سینه با فیلر پوستی

معمولا تزریق هایی که بر روی پوست صورت استفاده می شوند، برای ناحیه سینه نیز کاربرد دارند. فیلر پوستی نیز یکی از همین روش ها است. رایج ترین فیلر پوستی، Sculptra (اسکالپترا) است که یک اسید پلی ال لاکتیک است. وقتی فیلر پوستی تزریق می شود، بدن برای تولید کالوژن جدید در ناحیه تحت درمان تحریک می شود. برای اینکه به نتیجه دلخواه دست یابید، باید چندین بار این روش تکرار شود. این روش هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

درمان افتادگی سینه با جراحی

لیفت سینه یک روش جراحی است که در آن سینه های افتاده به وسیله برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت نگه دارنده، شکل دوباره به خود می گیرند. چون لیفت سینه، اندازه سینه را تغییر نمی دهد، این جراحی در بسیاری از مواقع با روش های دیگر ترکیب می شود. همانند هر عمل جراحی، لیفت سینه نیز دارای عوارض مخصوص به خود است. با اینکه فرایند بهبودی پس از عمل جراحی کم است اما نیاز به مراقبت بیشتری دارد. لیفت سینه می تواند به خوش فرم شدن سینه ها کمک کند که زنان به دنبال آن هستند.

روش های مختلفی برای جراحی سینه وجود دارد. روش انتخابی به عواملی مانند اندازه و شکل سینه، اندازه آروئل و موقعیت آروئل، درجه افتادگی سینه و اینکه چقدر از پوست باید برداشته شود بستگی دارد. یکی از روش های جراحی، لیفت عمودی است که در این روش دو برش ایجاد می شود، یک برش در اطراف آروئل و دیگری به صورت عمودی از انتهای آروئل تا چین سینه ایجاد می شود. این روش مناسب زنانی است که افتادگی سینه آنها کم است.

افرادی که دچار اختلال خونریزی، چاقی یا دیابت کنترل نشده هستند یا فشار خون بالایی دارند و افراد سیگاری بهتر است برای درمان افتادگی سینه، روش جراحی را انتخاب نکنند.

افتادگی و شل شدگی سینه که با نام پتوز سینه (Ptosis) شناخته می شود در میان بسیاری از زنان شایع است. سینه ها مانند سایر قسمت های بدن با گذشت زمان تغییر می کنند. ممکن است در گذر زمان فرد متوجه شود که سینه هایش دچار افتادگی شده اند، نوک آن ها به سمت پایین آمده و بالای سینه به اندازه قبل پر نیست.

شدت پتوز سینه با موقعیت نوک پستان نسبت به چین سینه اندازه گیری می شود. در واقع در زیر سینه چینی وجود دارد که با افتادگی سینه این چین به وجود می آید و به آن چین تحتانی سینه می گویند. نوک سینه ای که بالای خط چین قرار دارد طبیعی در نظر گرفته می شود. اگر نوک پستان فرد روی خط چین باشد، پتوز درجه یک است. پتوز درجه دوم زمانی است که نوک پستان در زیر چین قرار دارد و پتوز درجه سوم زمانی است که نوک پستان به سمت پایین باشد. در این مقاله از وب سایت دکتر مطلبی، متخصص پوست و مو و زیبایی، به بررسی علت های افتادگی سینه و انواع روش های درمان آن خواهیم پرداخت. همچنین در سایت دکتر مطلبی به ژل الانسه هم پرداخته ایم.

 

مطالب بیشتری بخوانیدبهترین روش درمان منافذ باز پوست

   

  بررسی علت های افتادگی و شل شدگی سینه

  علت های افتادگی سینه عوامل متعددی هستند؛ از جمله بالا رفتن سن، تغییرات وزنی و سایر دلایلی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  اولین علت افتادگی سینه | افزایش سن

  اصلی ترین علت افتادگی سینه تغییر سن است. بافت سینه برخلاف سایر بافت های بدن در طول زمان و افزایش سن دچار تغییر می شود.

  دومین علت شل شدگی سینه | تغییرات وزنی

  همچنین کاهش یا افزایش زیاد وزن می تواند یکی از علت های افتادگی سینه باشد. معمولا تغییرات وزنی ناگهانی، به خصوص کاهش وزن می تواند بر افتادگی سینه خانم ها تاثیرگذار باشد. به طور مثال افرادی که تحت رژیم های سخت قرار می گیرند و ماهیانه به طور معمول 3 الی 4 کیلو کم می کنند، مستعد پتوز سینه هستند.

  سومین علت افتادگی و شل شدگی سینه | بارداری

  یکی دیگر از علت های افتادگی سینه هورمون های بارداری هستند. افزایش هورمون هایی نظیر گنادوتروپین و کمبود استروژن در طول بارداری بدن زن را با تغییراتی مواجه می سازد که یکی از این تغییرات، افتادگی و شل شدگی سینه است.

  چهارمین علت افتادگی سینه | جاذبه زمین

  از دیگر علت های افتادگی سینه کشش گرانشی است. قدرت جاذبه زمین تاثیر خود را روی بدن می گذارد؛ به ویژه این تاثیر روی زنانی به سینه های بزرگ بیشتر است. اگر سینه بزرگ باشد احتمال افتادگی آن بیشتر می شود.

  پنجمین علت شل شدگی سینه | یائسگی

  یائسگی معمولا روی پر شدن سینه ها و بزرگ شدن آن ها تاثیر می گذارد، اما در بسیاری از خانم ها تغییرات سینه پس از یائسگی به شکل افتادن و شل شدگی سینه خود را نشان می دهد.

  مطالب بیشتری بخوانیدتکنیک های مختلف تزریق فیلر

  ششمین علت افتادگی و شل شدگی سینه| استعمال دخانیات

  سیگار روند پیری را تسریع می کند و این موضوع در مورد افتادگی و شل شدگی سینه ها هم صادق است. سیگار کشیدن با از بین بردن الاستین باعث پیری زودرس می شود. الاستین پروتئینی است که به انعطاف پذیری پوست کمک می کند.

  هفتمین علت افتادگی و شل شدگی سینه | عدم پوشیدن سوتین مناسب

  پوشیدن سوتین مناسب نقش حمایتی را از سینه ها، شکل و لیفت کنندگی آن ها را ایفا می کند. اگر در سن 30 الی 40 سالگی سوتین مناسب نپوشید به احتمال خیلی زیاد پس از 45 سالگی و سنین بالاتر دچار افتادگی و شل شدگی سینه می شوید. اگر ورزش می کنید باید پوشیدن سوتین مناسب را در اولویت ورزشتان قرار دهید؛ زیرا فعالیت زیاد و پرش زیاد سینه منجر به افتادگی زودرس آن ها می شود.

   

  دریافت مشاوره : 02188501373

   

  روش های درمان افتادگی و شل شدگی سینه با ورزش

  درمان افتادگی سینه با ورزش تا حدی امکان پذیر است. همانطور که می دانید بافت سینه چربی است و چربی قابلیت تغییر فرم ندارد. اما پشت این بافت و توده چربی از ماهیچه  تشکیل شده است. حجم این ماهیچه ها بسیار اندک است، اما می توان تا حدی با چند حرکت ورزشی آن ها را تقویت کرده و فرم داد. در ادامه به 3 حرکت ورزشی مناسب درمان افتادگی سینه با ورزش اشاره خواهیم کرد.

  1.    پلانک دست ضربدری

  اولین حرکت مناسب برای درمان افتادگی سینه با ورزش، حرکت پلانک ضربدری است. برای انجام این حرکت مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. در وضعیت حرکت پلانک قرار بگیرید و دست هایتان را زیر شانه قرار دهید.
  2. باید عضلات شکم و کمر را منقبض کنید.
  3. دست راستتان را از روی زمین برداشته و به زانوی سمت چپ خود نزدیک کنید.
  4. دوباره به حرکت پلانک بازگردید.
  5. این بار همین مراحل را با دست و زانوی مخالف انجام دهید.
  6. این تمرین را 10 بار انجام دهید. هر 10 بار حرکت پلانک ضربدری برابر یک ست است.
  7. این حرکت را در سه ست تکرار کنید.

  مطالب بیشتری بخوانیدبهترین روش های درمان جای جوش

  2.    پلانک حرکتی

  دومین تمرین مفید برای درمان افتادگی سینه با ورزش، پلانک حرکتی است. در این تمرین موقعیت خود را در حالت پلانک تنظیم می کنید و به طرفیت حرکت می کنید. برای انجام این تمرین مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. مانند تمرین گذشته، در وضعیت پلانک قرار بگیرید و دست هایتان را زیر شانه قرار دهید.
  2. کمرتان را منقبض کنید و به طور همزمان دست و پای راستتان را از روی زمین بردارید.
  3. یک قدم به سمت راست برداشته و دست هایتان را نیز هم راستا با پاهایتان به سمت راست هدایت کنید.
  4. این حالت را برای چند ثانیه حفظ کنید.
  5. همین حرکت را با دست و پای چپتان تکرار کنید و در چند ثانیه موقعیت خودتان را حفظ کنید.
  6. این حرکت رفت و برگشت را ده بار برای هر دو سمت بدنتان انجام دهید و به نقطه آغاز بازگردید.
  7. این حرکت باید در سه ست 10 تایی انجام شود.

  3.    شنا سوئدی

  شنا سوئدی یکی از بهترین حرکت ها برای درمان افتادگی سینه با ورزش است؛ زیرا عضلات سینه را با استفاده از وزن بدن به چالش می کشید. اگر این حرکت برایتان سخت است و نمی توانید آن را انجام دهید، زانوهایتان را روی زمین گذاشته و حرکت را انجام دهید. مراحل زیر را به منظور انجام شنا سوئدی دنبال کنید.

  1. در وضعیت حرکت پلانک قرار بگیرید.
  2. دست هایتان را بیشتر از عرض شانه باز کنید و روی زمین نگه دارید.
  3. شانه و سرتان را رها کنید. به عبارتی دیگر وزن یا انقباضی به آن ها تحمیل نکنید.
  4. آرنج هایتان را خم کنید و سینه خود را تا نزدیکی زمین پایین بیاورید.
  5. حال بدنتان را به سمت بالا بکشید و به حالت شروع حرکت بازگردید.
  6. همین حرکت را در سه ست تکرار کنید.

  مطالب بیشتری بخوانیددلیل سردرد بعد از بوتاکس چیست؟

  تمام این حرکات منجر به به چالش کشیدن عضلات سینه می شود و در دراز مدت آن ها را سفت می کند.

   

  درمان افتادگی سینه بدون جراحی

  درمان افتادگی سینه بدون جراحی امروزه به سطح تقاضای بسیار بالایی رسیده است؛ زیرا عمل جراحی سینه از پر عوارض ترین روش های درمان افتادگی سینه است که بسیاری از افراد تمایلی به انجام آن ندارند. روش هایی همچون درمان افتادگی سینه با نخ، لیزر درمانی، تزریق بوتاکس و کرم های لیفت جزو انواع روش های درمان افتادگی سینه بدون جراحی هستند.

   

  دریافت مشاوره : 02188501373

   

  درمان افتادگی و شل شدگی سینه با نخ

  درمان افتادگی سینه با نخ یکی از روش های پرتقاضا است که عوارض عمل جراحی سینه را به دنبال ندارد. درمان افتادگی سینه با نخ برای سینه هایی که میزان افتادگی کمی دارند مناسب است؛ اما این روش در درمان افتادگی های شدید مناسب نیست. در روش درمان افتادگی سینه با نخ از نخ های بسیار ظریف و پروتئینی در زیر پوست استفاده می شود و پزشک متخصص زیبایی توسط نخ ها سینه ها را به سمت بالا می کشد. ماندگاری روش درمان افتادگی سینه با نخ حداکثر 2 سال است و پس از آن سینه به حالت اول بازمی گردد.

   

  سخن پایانی

  افتادگی و شل شدگی سینه نسبت به خط چین سنجیده می شود. در خانم هایی که سینه های بزرگ یا افتاده ای دارند یک خط پایین سینه ایجاد می شود که به آن چین تحتانی سینه می گویند. زمانی فرد دچار افتادگی سینه می شود که نوک سینه به سمت این چین یا نزدیک آن باشد. درمان افتادگی سینه توسط روش های متداول و به روزی همچون تزریق بوتاکس، لیزر درمانی و درمان افتادگی سینه با نخ انجام می شود. از میان انواع روش ها، درمان افتادگی سینه با ورزش یکی از روش های پرتقاضا است؛ زیرا عوارض عمل جراحی سینه و لیفت با نخ را ندارد. اما تاثیرگذاری این روش نسبت به درمان افتادگی سینه با نخ بسیار پایین است. پیش از انجام درمان افتادگی سینه خود حتما با پزشک متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید. درمان افتادگی و شل شدگی سینه حتما باید زیر نظر پزشک دارای صلاحیت و پروانه فعالیت انجام شود تا عفونت و عوارض جانبی شدید در پی درمان افتادگی و شل شدگی سینه متوجه فرد نشود.

  مطالب بیشتری بخوانیداز چه روشهایی برای لیفت گونه بدون جراحی استفاده می شود؟

  دکتر فهیمه مطلبی

  منبع

  1 2 3 4 5 میانگین امتیازات 3.7 از 5 از مجموع 6 رای