تحلیل تکنیکال و بنیادی در فارکس

تحلیل بنیادی (فاندامنتال) فارکس چیست؟

«تحلیل بنیادی یا فاندامنتال» (Fundamental Analysis) در کنار تحلیل تکنیکال از الزامات ورود به بازارهای مالی به شمار می رود. معامله گران در تحلیل بنیادی با شناخت و تحلیل عوامل اقتصادی و سیاسی، می توانند جهت حرکت بازار را در آینده پیش بینی کنند و از این طریق به موفقیت های بسیاری در بازارهای مالی دست یابند. در حقیقت در تحلیل بنیادی بازار فارکس، پارامترهای بسیاری نظیر گزارش های اقتصادی، داده ها، اطلاعیه ها یا رویدادهای خبری مورد بررسی قرار می گیرد که معامله گران با مطالعه و بررسی این عوامل می توانند روند تغییرات قیمت ارز را در آینده تشخیص دهند. از همین رو ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مفهوم تحلیل بنیادی فارکس بپردازیم و در رابطه با مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس بحث کنیم.

تحلیل تکنیکال | فارکس

تحلیل بنیادی فارکس

تحلیل بنیادی فارکس یک روش تحلیلی است که در آن معامله گران با بررسی داده ها و شرایط اقتصادی حال حاضر کشور، روند حرکت قیمت ارز در بهترین بروکر ایرانی را در آینده پیش بینی می کنند.

روزانه هر کشور اخبار یا گزارش هایی را در رابطه با رویدادهای اقتصادی خود منتشر می کند که این گزارش ها تاثیر مستقیمی بر روی ارزش نسبی یک ارز دارد. بنابراین، می توان گفت تحلیل فاندامنتال فارکس یک روش تحلیلی برای بررسی شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورها است که معامله گران می توانند با تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی حال حاضر کشورها، روند حرکت ارز را در آینده را پیش بینی کنند.

به طور کلی، می توان گفت عوامل اقتصادی نقش مهمی در تحلیل فاندامنتال فارکس دارند و در نتیجه معامله گران باید توجه ویژ ه ای به آن ها داشته باشند. در واقع هر چه اقتصاد یک کشور در شرایط مطلوب تری قرار داشته باشد، تمایل سرمایه گذاران به خرید و معامله ارز این کشور بیشتر می شود. مهم ترین و اساسی ترین شاخص هایی که تاثیر بسزایی در قیمت جفت ارزها در بازار فارکس دارند، شامل موارد زیر هستند:

  • شاخص تولید ناخالص داخلی یا GDP
  • نرخ بیکاری
  • شاخص قیمت خرده فروشی
  • شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI
  • شاخص قیمت تولید کننده
  • نرخ بهره

برای مثال افزایش قابل توجه نرخ بیکاری در کشور نشان دهنده این است که کشور از لحاظ اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار ندارد و با مشکلاتی همراه است. در چنین مواقعی ارز کشور مورد نظر افت خواهد کرد و در نتیجه سرمایه گذاری بر روی ارز این کشور تصمیم گیری درستی نخواهد بود.

مقاله پیشنهادی: سوشال ترید چیست؟

ابزارهای لازم برای تحلیل بنیادی فارکس

معامله گران برای تجزیه و تحلیل جفت ارزها در بازار فارکس با استفاده از تحلیل بنیادی باید در ابتدا با ابزارهای لازم برای تحلیل در این روش آشنا شوند. بنابراین سرمایه گذاران باید بعد از آشنایی با ابزارهای تحلیل بنیادی فارکس، استراتژی های معاملاتی شخصی خود را بسازند و سپس برای خرید و فروش جفت ارزها اقدام نمایند.

اخبار اقتصادی

اولین و ساده ترین ابزار برای تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس، اخبار اقتصادی مربوط به کشورهای مختلف است. اخبار و رویدادهای اقتصادی هر کشور معمولا در تقویم اقتصادی فارکس در یک زمان مشخص و به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه منتشر می شوند. در نتیجه، معامله گران می توانند با دنبال کردن این اخبار و دانست اینکه ریبیت یا کش چیست، شرایط اقتصادی یک کشور را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند.

لازم به ذکر است که در این روش تحلیلی برای بررسی شرایط یک کشور نیازی به بررسی تمام شاخص های اقتصادی وجود ندارد و سرمایه گذاران تنها باید شاخص هایی را مدنظر قرار دهند که بر روی قیمت ها در بازار فارکس تاثیرگذار هستند.

نرخ بهره از جمله فاکتورهای مهم برای تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس است که مقدار آن در تاریخ های مشخص توسط بانک مرکزی اعلام می شود و سرمایه گذاران می توانند با توجه به نرخ بهره اعلامی، تحلیل های خود را انجام دهند. در حقیقت نرخ بهره بالا موجب افزایش ارزش پول یک کشور و نرخ های بهره پایین تر منجر به کاهش ارزش پول می شود.

همچنین با توجه به اینکه در کشورهای توسعهافته روند تغییر شاخص ها به آرامی و در طی یک بازه زمانی مشخص صورت می گیرد، بنابراین سرمایه گذاران می توانند یک رفتارشناسی منظم نسبت به هر کدام از شاخص های مهم و موجود داشته باشند.

بررسی قدرت پول کشورها

سرمایه گذاران می توانند به کمک تحلیل تکنیکال، ارزیابی شرایط صادرات و واردات یا آنالیز شرایط کالاهای اساسی مرتبط با هر کشور به بررسی و ارزیابی قدرت پول کشورها بپردازند.

یکی  دیگر از شاخص های مهم و تاثیرگذار در تحلیل فاندامنتال فارکس، بررسی و ارزیابی قدرت پول کشورها است. برای این منظور روش ها و استراتژی های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

    سرمایه گذاران می توانند به کمک تحلیل تکنیکال و بررسی نماد پول هر کشور در پلتفرم های معاملاتی، از افزایش یا کاهش قدرت پول یک کشور مطلع شوند.

    ارزیابی شرایط صادرات و واردات و بررسی تغییرات آن نسبت به سال های گذشته از جمله عوامل موثر در تعیین قدرت پول هر کشور است.

    یکی دیگر از روش های تعیین قدرت پول کشورها بررسی کالاهای اساسی مرتبط با هر کشور و آنالیز شرایط آن ها است. برای مثال کشور چین اولین کشور تولید کننده طلا در جهان است، بنابراین اقتصاد کشور چین وابسته به طلا بوده و افزایش و کاهش قیمت طلا در جهان می تواند بر روی اقتصاد این کشور تاثیر بگذارد.

عوامل سیاسی و حوادث جنگی

معامله گران بازار فارکس همواره باید به عوامل سیاسی تاثیرگذار بر بازار فارکس نظیر انتخابات ملی در کشورها و رفراندوم ها توجه نمایند و تاثیر آن را بر بازار فارکس پیش بینی کنند. به عنوان مثال با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (رفراندوم برگزیت) در سال 2016، قیمت پوند در انگلیس با افت قابل توجهی مواجه شد.

همچنین حوادث جنگی نیز از دیگر عوامل موثر در تحلیل بنیادی هر کشوری است که تاثیر بسزایی بر روی اقتصاد و ارزش ارز کشورهای درگیر در جنگ دارد. برای مثال در خلال جنگ اوکراین و روسیه، اقتصاد اروپا به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و موجب شد تا نرخ جفت ارز EUR/USD با افت و نوسانات شدیدی روبه رو شود.

تحلیل شاخص بورس کشورها

در بازار فارکس، شاخص بازار سهام و بورس یکی از مهم ترین شاخص های تحلیلی در رابطه با وضعیت اقتصادی کشورها است.

در حقیقت شاخص بورس رفتار سرمایه گذاران آن کشور نسبت به شرایط مختلف اقتصادی را در آن کشور نشان می دهد. به طور کلی می توان گفت شاخص بورس یک کشور رابطه معکوس با قدرت ارز آن کشور دارد. یعنی زمانی که ارزش ارز یک کشور در مبادلات بین المللی با افت مواجه می شود، در طرف مقابل شاخص بورس کشور مورد نظر در حال افزایش خواهد بود.

گفتنی است که سرمایه گذاران به راحتی می توانند نمودار شاخص بورس کشورهای مختلف را بر روی پلتفرم های معاملاتی مشاهده نمایند و یک تحلیل کامل بر روی آن ها انجام دهند. همچنین بر این اساس می توانند قدرت ارز کشورهای مختلف را در برابر شاخص بورس آن ها با یکدیگر مقایسه نمایند.