چگونه الگوهای شمعی معکوس را شناسایی کنیم؟

الگوهای شمعی ژاپنی چیست؟

هنگامی که به الگوی قیمتی سهام و یا سایر محصولات مالی نگاه می کنیم در واقع با یک الگوی شمعی روبرو هستیم.

چگونه از الگوی شمعی استفاده کنیم؟

الگوی شمعی اطلاعات متعددی را به ما ارایه می دهد. بدنه ی بهترین دوره کندل شناسی در واقع گویای قدرت لحظه ای خریدار و فروشنده را به ما نشان می دهد. هنگامی که خریدار قوی باشد می تواند مقدار بیش تری خرید کند و طول بدنه ی سفید شمع کشیده تر می شود و هنگامی که فروشنده قدرت بیش تری دارد قسمت مشکی بدنه شمع طول بیش تری خواهد داشت.

معمولا هر یک یا دو بار در ماه بدنه ی شمع به طور غیرطبیعی رشد می کند و دلیل آن نیز افزایش میزان رشد فعالیت های تجاری است. بلندی طول شمع و سایه ی آن نشان دهنده ی پیروی خریداران از جنب و جوش بازار و گویای شتاب آن ها می باشد.

در بعضی مواقع نیز امکان دارد که این افراد از حد طبیعی بازار فراتر روند. هنگامی که طول بدنه ی شمع و سایه ی آن کوتاه باشد می توان به این نتیجه رسید که میزان جنب و جوش خرید و فروش در بازار در یک حد بوده و کسی فراتر از آن نرفته است.

همچنین این حالت نشان دهنده ی این است که بازار مسیر خاصی نداشته و میزان خرید و فروش یکسان است؛ از طرفی همه بازار را به این حالت رها کرده و مایل به تجارت نیستند. کاهش اندازه ی طول شمع در مواردی رخ می دهد که میزان نرخ مبادلات در بین عدد 0.5 درصد و یا پایین تر از قیمت خود باشد. این اتفاق یک یا دو بار در ماه رخ می دهد.

سایه ی کشیدهالگوهای شمعی:

باید به شمع بلند یا همان کشیده توجه داشت. طول نسبی شمع می بایست حدود 2 تا 3 درصد قیمت باشد.

هنگامی که طول سایه ی شمع بیش تر یا کم تر باشد و همچنین طول شمع کم تر یا بیش تر از میزان نسبی خود باشد باید نسبت به این تغییرات توجه کرد.

گفته ها بر این است که طول بلند شمع با میزان سایه ی آن حالت عکس دارد. به عنوان مثال طول کشیده و کوتاه سایه شمع نشان دهنده ی این است که قیمت محصولات فروخته شده به حالت آزاد و باز خود بازمی گردد و در نهایت قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیش تر خواهد شد. بر همین مبنا قدرت خریدار روز بعد افزایش پیدا می کند.

به این نکته دقت کنید: طول فیتیله و اندازه بدنه نمای کلی از نوسانات قیمت در یک دوره زمانی را ارائه می‌دهند. رنگ و شکل شمع نیز اطلاعات مفیدی درباره حرکت قیمت ارائه می‌دهند. رنگ بدنه شمع برای نمایش افزایش قیمت (سبز یا سفید) یا کاهش (قرمز یا سیاه) استفاده می‌شود. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که نمودارهای کندل استیک تنها یکی از ابزارهایی هستند که تحلیل‌گران برای تجزیه و تحلیل بازارها از آن استفاده می‌کنند و باید همراه با سایر ابزارهای تحلیلی برای تصمیم‌گیری آگاهانه مورد استفاده قرار گیرند.

حالت برعکس این موضوع نیز وجود دارد. با این وجود به این نتیجه می رسید که این توضیحات صحیح و قابل استناد بوده است اما در بعضی مواقع نیز ممکن است این توضیحات گول زننده باشند. چگونه می توان شرایط را مدیریت کرد؛ هنگامی که در ابتدا سایه ی بلند و سپس سایه ی کوتاه ظاهر می شود؟

در راستای سایه ی کشیده بسته شده و برخلاف بالا قیمت ها به سمت سایه ی بلند کشیده می شود. هیچ فردی قادر نیست بگوید کدام یکی از طول های سایه ها ابتدا ایجاد می شود. حقیقت چیست؟

بر اساس داده های آماری، سایه های کشیده معمولا در قیمت های بالا و سایه های کوتاه در قیمت های پایین ظاهر می شوند. در حقیقت قیمت به سمت سایه ی بلند کشیده می شود. در حالت رو به ترقی، خریدار قدرت و دسترسی بیش تری دارد اما در نهایت به عقب پس زده می شود.

اما در حالت پس رفت، خریدار قدرت و دسترسی بیش تری دارد اما در نهایت عقب زده می شود. همیشه توضیحات صحیح و دقیق نیست، پس بهتر است مراقب باشید. یک الگوی شمعی توضیحاتی کلی به ما می دهد اما اگر چند الگو را باهم داشته باشید به اطلاعات بیش تری دست خواهید یافت.

این موضوع را فراموش نکنید که بسیاری از سرمایه گذاران از قبل تعداد بسیار زیادی الگوی شمعی را مورد بررسی قرار داده اند. بهتر است همیشه تحقیقات را در این زمینه داشته باشید چون در بعضی مواقع ممکن است تمام الگوهای شمعی درست نباشند.

کاربرد نمودارهای شمعی

استفاده از نمودارهای شمعی در تحلیل تکنیکال بسیار گسترده است. این نمودارها با نمایش بصری اندازه حرکت قیمت با رنگ‌های مختلف، به پیش‌بینی قیمت آینده سهم کمک می‌کنند. الگوهای شمعی قادرند روند، نقاط ورود و خروج، و مدیریت ریسک را شناسایی کنند. همچنین، این نمودارها اطلاعات مهمی را درباره احساسات معامله‌گران و روانشناسی بازار سرمایه ارائه می‌دهند.

انواع نمودار (الگوهای) شمعی

 1. الگوی Doji:
  • این الگو زمانی ایجاد می‌شود که قیمت باز و بسته یکسان است یا خیلی نزدیک به هم هستند.
  • نشانگر ناپایداری در بازار است و ممکن است به تغییرات قیمت منجر شود.
  • این الگو زمانی ایجاد می‌شود که قیمت ابتدا کاهش می‌یابد، اما در انتهای دوره به نقطه‌ای نزدیک به حداقل قیمت برمی‌گردد.
  • نمایانگر احتمال بالایی برای انعکاس قیمت به سمت بالا است، به خصوص اگر در یک روند نزولی ظاهر شود.
  • این الگو برعکس الگوی Hammer است و زمانی ایجاد می‌شود که قیمت ابتدا صعود می‌کند ولی در انتهای دوره به نزدیک حداکثر قیمت برمی‌گردد.
  • ممکن است نشان‌دهنده احتمال کاهش قیمت در آینده باشد، به خصوص اگر در یک روند صعودی ظاهر شود.
 1. الگوی Engulfing:
  • این الگو زمانی ایجاد می‌شود که میله دومی کاملاً میله اول را engulf (فراگیری) می‌کند.
  • نشانگر انقلاب در روند قیمت است و ممکن است به تغییر جهت روند اشاره کند.
  • این الگو در سه مرحله شامل یک میله قرمز، یک میله کوچک یا Doji و یک میله سبز در نزدیکی میله قرمز ایجاد می‌شود.
  • نمایانگر انتهای یک روند نزولی و شروع یک روند صعودی است.
  • در یک روند صعودی، ماروبوزو سبز نشانگر ادامه قوی روند به سمت بالا است.
  • بدنه بزرگ و قوی این شمع بدون سایه بالا یا پایین نشان‌دهنده این است که قیمت از ابتدا تا انتهای دوره بازار به صورت قوی افزایش یافته است.
  • در یک روند نزولی، ماروبوزو قرمز نشانگر ادامه قوی روند به سمت پایین است.
  • بدنه بزرگ و قوی این شمع بدون سایه بالا یا پایین نشان‌دهنده این است که قیمت از ابتدا تا انتهای دوره بازار به صورت قوی کاهش یافته است.

الگوی فرفره (Spinning Tops)

الگوی فرفره (Spinning Tops) شامل شمع‌هایی با بدنه کوچک و سایه‌های بالا و پایین بزرگ است. این الگو نمایانگر تردید و نامطمئنی معامله‌گران است. وقتی که فرفره در نمودار ظاهر می‌شود، معامله‌گران در مورد جهت حرکت بازار مطمئن نیستند و بازار در حال تعادل است. اگر فرفره در انتهای یک روند شکل بگیرد، ممکن است نشان دهنده تضعیف روند باشد و احتمالاً تغییر جهت قیمت ورودی وجود داشته باشد. این الگو معمولاً به عنوان یک نشانه مترقبه برای تغییر روند بازار در نظر گرفته می‌شود.

ابتدا یک شمع نزولی شکل می‌گیرد که نشان‌دهنده ادامه روند نزولی است. سپس، یک شمع دوم شکل می‌گیرد که ممکن است با بدنه مثبت، منفی یا حتی دوجی باشد. این شمع دوم با یک شکاف پایین‌تر از شمع اول ایجاد می‌شود.

در نهایت، شمع سوم صعودی شکل می‌گیرد که با یک شکاف مثبت بالاتر از شمع دوم قرار می‌گیرد. این شمع سوم نشان‌دهنده تایید بازگشت روند به سمت بالا است، زیرا قیمت پایانی آن بالاتر از قیمت پایانی شمع دوم قرار می‌گیرد.

ابتدا یک شمع صعودی شکل می‌گیرد که نشان‌دهنده ادامه روند صعودی است. سپس، یک شمع دوم شکل می‌گیرد که ممکن است با بدنه مثبت، منفی یا حتی دوجی باشد. این شمع دوم با یک شکاف بالاتر از شمع اول ایجاد می‌شود.

در نهایت، شمع سوم نشان‌دهنده تایید بازگشت روند به سمت پایین است، زیرا قیمت پایانی آن با یک شکاف منفی بالاتر از قیمت پایانی شمع دوم قرار می‌گیرد.