سبک زندگی

برای دریافت کارت بازرگانی به کجا مراجعه نمایم؟

چگونه کارت بازرگانی دریافت کنیم؟

راهنمای دریافت کارت بازرگانی و عضویت در اتاق های بازرگانی مشترک

برای کلیه شخصیت های حقیقی یا حقوقی که علاقمند به صادرات یا واردات کالا و خدمات به کشور هستند، در اختیار داشتن کارت بازرگانی معتبر الزامی است. با داشتن کارت بازرگانی، می توان نسبت به واردات کلیه اقلام مجاز و همچنین صادرات کلیه اقلامی که قانون،‌ صادرات آن ها را ممنوع نکرده است اقدام نمود.

تا کنون بیش از ۴۰ هزار فقره کارت بازرگانی برای شخصیت های حقیقی یا حقوقی در استان های مختلف کشور صادر شده که البته همچون مالیات و بیمه، این مورد نیز مورد سو‌ء استفاده سودجویان و اخلال گران در نظام اقتصادی و مالی کشور قرار گرفته است.

در سال های اخیر، بارها در رسانه ها درباره افرادی که کارت بازرگانی خود را در اختیار دیگران قرار می دهند و با برگه های مالیاتی میلیاردی روبرو می شوند یا کسانی که با کارت بازرگانی به نام پیر مردها و پیر زن های روستایی، کالای لوکس میلیاردی خرید و فروش می کنند و فرار مالیاتی دارند، مواجه شدیم.

هستند افرادی که با ۲ میلیون ریال، کارت بازرگانی خود را اجاره می دهند و با آن واردات چند هزار میلیارد تومانی انجام می شود و نظام بانکی و مالی و گمرکی کشور را با اخلال روبرو می کنند.

ایندکس جدید درگاه اطلاع رسانی دو زبانه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

این ها بخشی از واقعیت های امروز کارت بازرگانی در کشور است که گویا قرار است برای اصلاح فرآیندها و نظارت بیشتر، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اصلاح قانون صدور کارت بازرگانی در آینده اقدام کند.

گزارش امروز روزیاتو، شما را با آنچه برای دریافت کارت بازرگانی نیاز دارید آشنا می کند. همچنین برای آن دسته از افرادی که خواهان برقراری ارتباطات فرهنگی، اقتصادی، تجاری و مالی با کشورهای مختلف جهان هستند،‌ اتاق های بازرگانی مشترک ایران با ده ها کشور دنیا را معرفی کرده ایم.

با ما همراه باشید.

صدور ۲۴ ساعته کارت بازرگانی

اواخر سال ۹۵ بود که رییس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که صدور کارت بازرگانی در کشور به شفافیت خوبی رسیده و اگر افراد مشتاق به دریافت کارت بازرگانی، مدارک قانونی لازم را ارائه دهند، ظرف ۲۴ ساعت،‌ کارت بازرگانی برای آن ها صادر می شود. همچنین در حال حاضر، بیش از ۵۰ درصد کارت های بازرگانی صادر شده، از طریق سیستم یکپارچه الکترونیکی اتاق بازرگانی ایران،‌ به صورت غیر حضوری تمدید می شود.

اتاق بازرگانی تهران اکنون بیش از ۱۶ هزار عضو حقیقی و حقوقی دارد که در زمینه های مختلف واردات و صادرات فعال هستند.

مراقب باشیم

داستان سو‌ء استفاده از کارت های بازرگانی در چند سال اخیر، درس های مهمی را به علاقمندان به فعالیت در این عرصه می دهد. فردی به نام غ. ن متولد سال ۱۳۶۶ (۲۹ ساله) که در یکی از روستاهای ایلام ساکن بوده و هیچ گونه بنیه‌ مالی نداشته است، در اواخر سال ۱۳۹۴ اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و بررسی مدارک کارت بازرگانی وی نشان می‌دهد که او خود را مدیرعامل شرکت «م. ک. م» نامیده است.

در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۵، ۵۷۸ اظهارنامه وارداتی به نام وی ارایه شده است و در مجموع ۸۰۰۰ تن کالا به ارزش ۱۸ میلیون دلار وارد ایران کرده و به ۱۳ نفر در مدت یادشده وکالت‌نامه داده است و در تمامی وکالت‌نامه‌های وی قید شده است که او طبق وکالت‌نامه‌های اعطایی، اختیار و حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط کرده است.

ناگفته پیداست، هنگامی که حق عزل وکیل از کسی سلب می‌شود، وی نمی‌تواند ادعایی درباره کالاهایی که به نام او وارد کشور می‌شود، داشته باشد.

م. غ در این مدت عمدتاً کالاهایی با تعرفه بالا وارد کرده که به ترتیب کالاهایی همچون رنگ، ابزار، بلبرینگ، مخزن سیفون و راکت دیده می‌شود و سامانه جامع گمرکی، ۶۶ فقره اظهارنامه وارداتی در جریان را در لحظه به اسم وی شناسایی کرده است.

ch4

بررسی ها از گمرک ایران حاکی از آن است که این افراد که واردات بعضا چند ده میلیاردی به نام آن‌ها ثبت می‌شود، فقط در ازای شش میلیون خریداری شده‌اند. یعنی فریبکارانی با پرداخت تنها شش میلیون تومان به این افراد، واردات کلان به اسم این افراد انجام داده و ناپدید شده و برخوردهای قانونی عمدتا متوجه فریب‌خوردگان خواهد بود.

کارت بازرگانی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، کارتی برای انجام فعالیت های بازرگانی و تجاری است. دارنده آن، به عنوان تاجر رسمی شناخته شده و کلیه الزمات قانونی و تشریفات مربوط به واردات و صادرات کالا را باید رعایت کند. این فرد حق قانونی برای واردات و صادرات کالاهای مجاز را دارد.

البته، صدور کارت بازرگانی موکول به آنست که بازرگانان مؤسسه یا شرکت خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشد. در شرکت‌های تجارتی کارت بازرگانی مربوطه بنام مدیر مسؤول شرکت صادر می‌شود.

بازرگانانی که تقاضای صدور کارت بازرگانی می‌نمایند باید طبق فرم‌های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهند و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شوند.

باید توجه داشت که صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان و شرکت‌های خارجی منوط به معامله متقابل است. یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی داده می‌شود که کشور آنها نیز به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی دهند.

درباره اتاق بازرگانی

ch3

کلیه فعالیت های صدور و تمدید کارت بازرگانی، در جایی به نام اتاق بازرگانی (Chamber of commerce) انجام می شود. اگر شاخص کل بازار بورس و اوراق بهادار کشور را دماسنج اقتصاد ایران می نامند، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی کشور را نیز نماینده بخش خصوصی اقتصاد کشور دانسته و به همین خاطر، یکی از رکن های غیر دولتی اقتصاد در هر کشور به شمار می رود.

اتاق بازرگانی ایران که جدید ترین اطلاعات آن را می توان در این درگاه مشاهده کرد، ۳۴ اتاق دارد که در تمامی استان ها و برخی از شهرهای کشور مشغول به فعالیت هستند. در پایان همین گفتار، فهرست اتاق های بازرگانی تهران و شهرستان ها و درگاه اطلاع رسانی آن ها قید شده است.

وظایف ۱۲ گانه اتاق بازرگانی

ch5

اتاق بازرگانی ایران، یکی از رکن های مولد اقتصاد در کشور بوده و وظایف زیر برای آن تشریح شده است:

 1. ارائه نظرات مشورتی به قوای سه گانه و همکاری با دستگاه‌های اجرایی.
 2. ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع، معادن و کشاورزی
 3. برقراری ارتباط با اتاق‌های بازرگانی سایر کشورها
 4. تشکیل نمایشگاه‌های داخلی و خارجی
 5. کوشش برای شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران
 6. تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاری داخلی در امور تولیدی
 7. ایجاد و اداره مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی صدور کارت عضویت و کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی
 8. ساماندهی اتحادیه‌های صادراتی و وارداتی و سندیکاهای تولیدی و خدماتی
 9. برگزاری دوره‌های کاربردی در رشته‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی و خدماتی
 10. تشکیل اتاق‌های مشترک با کشورهای دوست
 11. بررسی و حکمیت در مورد مسایل بازرگانی داخلی و خارجی اعضاء از طریق مرکز داوری اتاق
 12. تایید اعتبار گواهی مبدأ که تضمین کننده اعتبار کیفیت و مشخصات کالاهای صادراتی است.

در حال حاضر ۱۸۵ تشکل ملی و ۱۷۲ تشکل استانی عضو اتاق‌ها، در عرصه تولید، خدمات، صادرات و واردات و خدمات مهندسی در قالب حدود ۱۵ هزار بنگاه اقتصادی فعالیت می‌کنند.

همچنین اتاق‌های فکر، متشکل از اعضاء داوطلب و مجرب هیئت نمایندگان، موضوعات و تنگناهای تخصصی فعالان اقتصادی را در قالب ۱۹ کمیسیون تخصصی مورد رایزنی و آسیب شنا‌‌سی قرار می‌دهند و راهکارهای اصلاحی پیشنهاد می‌کنند.

معرفی کمیسیون های ۱۹ گانه اتاق بازرگانی ایران

اگر علاقمند به فعالیت در زمینه های مختلف صنعتی و خدماتی از پالایشی تا فناوری اطلاعات در ایران و سایر نقاط جهان هستید و قصد راه اندازی کسب و کاری دارید، توصیه می کنیم به کمیسیون های ۱۹ گانه اتاق بازرگانی ایران در سراسر کشور مراجعه کنید.

حوزه‌ کاری کمیسیون‌ها عبارتند از:

 1. انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی
 2. بازرگانی داخلی
 3. جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان
 4. توسعه صادرات
 5. معادن و صنایع معدنی
 6. حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها
 7. حمایت‌ قضایی و مالکیت فکری
 8. حمل و نقل، لجستیک و گمرک
 9. رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری
 10. گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر
 11. بازار پول و سرمایه
 12. سرمایه‌گذاری
 13. صنایع
 14. فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه
 15. کشاورزی و صنایع غذایی
 16. احداث و خدمات فنی و مهندسی
 17. مالیات، کار و تأمین اجتماعی
 18. آب، محیط زیست و اقتصاد سبز
 19. مدیریت واردات

 نکته مهم برای کارآفرینان

اتاق ایران از ابتدای سال ۱۳۹۰ با تأسیس دبیرخانه موضوع ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، به رفع مقررات دست و پاگیر از مسیر فعالیت‌های اقتصادی اهتمام ورزید. بر این اساس؛ قوانین، مقررات و بخشنامه‌هایی که مانعی در راه توسعه تولید و سرمایه‌گذاری هستند را با حضور نمایندگان سران قوای سه‌گانه شناسایی و راهکارهای رفع آن‌ها را برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهد.

شرایط دریافت کارت بازرگانی

ch6

توحه داشته باشید که دو نوع کارت بازرگانی صادر می شود:

۱- کارت بازرگانی حقیقی که مخصوص اشخاص حقیقی است.

۲- کارت بازرگانی حقوقی که مختص به افرادی است که جایگاه حقوقی داشته و توسط شرکت ها و موسسات غیر دولتی برای دریافت کارت بازرگانی معرفی می شوند.

برای دریافت کارت بازرگانی بر اساس مدارکی که در ادامه معرفی می کنیم، می بایست به اتاق های بازرگانی استان محل سکونت خود مراجعه کنید و الزامی به حضور در ساختمان مرکزی اتاق بازرگانی ایران در خیابان طالقانی نیست.

حداقل سن و مدرک تحصیلی و شرایط زیر، برای اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دریافت کارت بازرگانی الزامی است.

شرایط دریافت کارت بازگانی اشخاص حقیقی

ch7

اشخاص حقیقی که علاقمند به دریافت کارت بازرگانی هستند، می بایست مدارک زیر را هنگام درخواست ارائه کنند:

 • داشتن حداقل ۲۱ سال سن و مدرک دیپلم.
 • ۲ برگ اصل اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد (با امضای متقاضی کارت بازرگانی) و اصل و کپی گواهی پلمپ دفاتر، از اداره ثبت شرکت ها

( برای دریافت اظهار نامه و گواهی پلمپ به اداره ثبت شرکتها واقع در بزرگراه مدرس نبش میرداماد)

 • اصل و کپی گواهی عدم سوءپیشینه که از زمان صدور آن ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد.
 • دریافت و تکمیل فرم ها شامل :
  الف) ۲ صفحه فرم عضویت اتاق
  ب) ۲ برگ فرم مشخصات بازرگانی (تایپ کامل فارسی)
 • اصل و کپی مفاصا حساب مالیاتی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی.
 • اصل کارت ملی مدیرعامل جهت برابر با اصل نمودن و ۲ سری کپی از پشت و روی آن.
 • ۴ قطعه عکس ۴×۶ (جدید، تمام رخ، ساده)
 • اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر با اصل شدن و دو سری کپی از پشت و روی آن.

نکته مهم

ch8

متولدین سال های ۱۳۳۷ و قبل از آن با مدارک فوق دیپلم و کمتر از آن با ارائه کپی مدرک تحصیلی نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.

متولدین سال های ۱۳۳۴ و قبل از آن با ارائه کپی مدرک لیسانس نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.

متولدین سالهای ۱۳۲۸ و قبل از آن با ارائه کپی مدرک دکترا نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.

 • اصل و کپی گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی ( فقط روی فرم الف قابل قبول است) با مهر امضای رئیس شعبه.

( ضمناً حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتی که روی فرم (الف) تایید شده باشد)

 • اصل و کپی فرم ( د ) که امضای متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمیی تایید گردیده باشد. ( گواهی امضاء توسط محضر)
 • تکمیل دو صفحه فرم ( ج ) و اعلام معرفین: داشتن سابقه فعالیت تجاری متقاضی باید به تایید دو نفر معرف که دارای کارت بازرگانی معتبر است، رسیده باشد.
  الف ) دارندگان مدرک دانشگاهی (فوق دیپلم و بالاتر با ارائه اصل و دو نسخه کپی از مدرک تحصیلی معتبر) و همچنین دارندگان مجوز تولید از یکی از وزارت خانه های تولیدی نیاز به معرف ندارند.
  ب) معرفین از شهرستان ها لازم است کپی صفحه دوم کارت بازرگانی خود را که امضای صاحب کارت در آن مشخص باشد را ارائه نمایند.
 • اصل سند مالکیت ششدانگ به آدرس دفتر کار (آدرس اظهار نامه) جهت برابر با اصل نمودن به همراه دو سری کپی از صفحات نوشته شده سند و یا ارائه اجاره نامه محضری محل کار .
  در صورت تنظیم اجاره نامه عادی برای محل کار دو سری کپی از صفحات نوشته شده سند و همراه داشتن اصل سند برای برابر با اصل نمودن ضروری است. ضمناً اجاره نامه باید جهت دفتر کار تنظیم شده باشد.

– برای ارائه اجاره نامه عادی امضاء دو نفر شاهد الزامی است.

نکته ۱ : کارمندان تمام وقت دستگاه های دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
نکته ۲ : هر شخص بیش از یک کارت بازرگانی اعم از حقوقی یا حقیقی نمی تواند داشته باشد.
نکته ۳ : حضور متقاضی در کلیه مرحله پذیرش مدارک و تحویل کارت الزامی است.
نکته ۴ : برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد.
نکته ۵: حضور متقاضی با مدرک تحصیلی زیر لیسانس در کلاس توجیهی کارت بازرگانی الزامی است.

شرایط دریافت کارت بازرگانی مخصوص اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی با معرفی نماینده، با رعایت کلیه مواردی که در بالا ارائه شد به انضمام موارد زیر، می توانند نسبت به دریافت کارت بازرگانی حقوقی اقدام کنند.

در خصوص شرکت های با مسئولیت محدود: ارائه ۲ برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکت های داخلی و شرکت نامه رسمی که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است.

در خصوص شرکت های سهامی خاص و عام: ارائه ۲ برگ کپی اظهارنامه ثبت شرکت های سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است.

متقاضی که از طرف شخصیت حقوقی معرفی می شود (مثلا مدیرعامل شرکت)، می بایست اصل و کپی گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل که از زمان صدور آن ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد را ارائه کند.

هم چنین، دریافت و تکمیل فرم های زیر نیز الزامی خواهد بود:

الف ) دو صفحه فرم عضویت اتاق

ب ) ۲ برگ فرم مشخصات بازرگانی (تایپ کامل فارسی)

ج)  اصل و کپی مفاصا حساب مالیاتی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی.

د) ۲ برگ روزنامه رسمی یا کپی آن در مورد تاسیس و کلیه تغییرات شرکت تا این تاریخ ، موضوع فعالیت شرکت باید صادرات و واردات باشد.

ه) اصل کارت ملی مدیرعامل جهت برابر با اصل نمودن و دو سری کپی از پشت و روی آن

مدارک مورد نیاز برای تمدید کارت بازرگانی

توجه داشته باشید که اشخاص حقیقی جهت تشکیل پرونده تمدید کارت بازرگانی، به مدارک زیر نیاز دارند:

 • تکمیل فرم ها شامل:

الف ) دو صفحه فرم عضویت اتاق

ب ) دو برگ فرم مشخصات بازرگانی (تایپ فارسی)

 • ارائه اصل کارت بازرگانی.
 • در صورت پر شدن صفحات کارت بازرگانی ارائه ۳ قطعه عکس ۴×۶ الزامی است.
 • اصل و کپی مفاصاحساب مالیاتی آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری (به آدرس مندرج کارت بازرگانی) به همراه کلیه برگ های قطعی مالیات از سال ۱۳۷۹ به بعد.
 • اصل و کپی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی (برای واحدهای تولیدی و صادر کنندگان پوست و روده).
 • در صورت استیجاری بودن دفتر کار، ارائه اجاره نامه تمدید شده.
 • در صورت تغییر محل:

الف ) ارائه دو برگ اظهار نامه تغییر آدرس از اداره ثبت شرکت ها

ب ) اصل سند مالکیت شش دانگ به آدرس دفتر کار (آدرس اظهار نامه) جهت برابر با اصل نمودن به همراه دو سری کپی از صفحات نوشته شده سند و یا ارائه اجاره نامه محضری محل کار.

در صورت تنظیم اجاره نامه عادی برای محل کار، ۲ سری کپی از صفحات نوشته شده سند به همراه داشتن اصل سند برای برابر با اصل نمودن ضروری است.

ضمناً اجاره نامه باید جهت دفتر کار تنظیم شده باشد. برای ارائه اجاره نامه عادی امضاء دو نفر شاهد الزامی است.

نکته۱: کارمندان تمام وقت دستگاه های دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.

نکته ۲: هر شخص بیش از یک کارت بازرگانی اعم از حقوقی یا حقیقی نمی تواند داشته باشد.

نکته ۳: در مراحل پذیرش و دریافت کارت بازرگانی، حضور متقاضی الزامی است.

نکته ۴: برای هر واحد ملکی، فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد.

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

۱ – شرکت تعاونی مرز نشینان

۲ – ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که در بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند.

۳ – پیله وران

۴ – کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار.

۵ – کالاهایی که صدور آنها به تشخیص گمرک برای فروش نیست.

نکاتی درباره دریافت و ابطال کارت بازرگانی

۱- در صورتی که کارت بازرگانی دریافت کرده اید، به هیچ عنوان آن را در اختیار اشخاص حقیقی یا حقوقی جهت انجام امور واردات و صادرات قرار ندهید.

۲- جهت دریافت گواهی عدم سو‌ٰء پیشینه، بعد از دریافت معرفی نامه از سایت اتاق بازرگانی، به اداره تشخیص هویت مراجعه کنید که از طریق خدمات پلیس +۱۰ ارائه می شود.

۳- جهت دریافت اظهار نامه ثبت در دفاتر تجاری، به اداره ثبت شرکت های شهرستان محل سکونت مراجعه کنید.

۴- حتی اگر کارت بازرگانی در اختیار ندارید، می توانید به عضویت حقیقی در اتاق های بزرگانی ایران با کشورهای مختلف درآمده و از خدمات مختلف فرهنگی، اقتصادی، هنری، تجاری و مشاوره ای و گردشگری آن استفاده کنید.

۵- دانشجویانی که علاقمند به شرکت در کنفرانس ها و کارگاه های بین المللی و تعامل با شرکت های صنعتی و خدماتی آسیا و ارویا و حتی آفریقا هستید، عضویت در اتاق های بازرگانی بین المللی را توصیه می کنیم.

ch10

ایندگس درگاه اتاق بازرگانی مشترک ایران و جمهوری فدرال آلمان

۶- مدت اعتبار کارت بازرگانی، حسب درخواست متقاضیان از یک تا پنج سال بوده که در صورت تائید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت معتبر است.

۷- در صورت انصراف از داشتن کارت بازرگانی می توانید با ارائه مدارکی، به اتاق‌های بازرگانی و تعاون اداره کل مقررات صادرات و واردات یا سازمان‌های بازرگانی استان‌ها مراجعه تقاضای ابطال کارت کنند.

۸- در صورتی‌که بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت است و یا بعد از صدور فاقد شرط یا شرایط مذکور شده است، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند نسبت به ابطال کارت اقدام نموده و موضوع را به اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع ایران یا اتاق تعاون حسب مورد می‌رساند.

در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون مشخص شود باید موضوع را جهت ابطال به وزارت صنعت منعکس نماید.

نشانی سایت اتاق های بازرگانی در تهران و شهرستان ها

برای آگاهی از خدمات و اخبار و فعالیت های اتاق های بازرگانی تهران و مراکز استان ها، به نشانی های زیر مراجعه کنید.

 • اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
 •  اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
 •  اتاق بازرگانی ایلام 
 •  اتاق بازرگانی اراک
 •  اتاق بازرگانی ارومیه
 • اتاق بازرگانی اردبیل
 •  اتاق بازرگانی بجنورد 
 • اتاق بازرگانی بندرعباس
 •  اتاق بازرگانی بوشهر
 •  اتاق بازرگانی بیرجند
 • اتاق بازرگانی تبریز
 • اتاق بازرگانی خرم آباد
 • اتاق بازرگانی خرمشهر
 • اتاق بازرگانی رشت
 •  اتاق بازرگانی زاهدان
 • اتاق بازرگانی زنجان
 • اتاق بازرگانی ساری
 • اتاق بازرگانی سمنان
 • اتاق بازرگانی سنندج
 • اتاق بازرگانی شهرکرد
 • اتاق بازرگانی شیراز
 • اتاق بازرگانی قزوین
 • اتاق بازرگانی قم
 • اتاق بازرگانی گرگان
 • اتاق بازرگانی مشهد
 • اتاق بازرگانی کاشان
 • اتاق بازرگانی کرمان
 • اتاق بازرگانی کرمانشاه
 • اتاق بازرگانی همدان
 • اتاق بازرگانی یاسوج
 • اتاق بازرگانی یزد

نشانی سایت اتاق های بازرگانی مشترک ایران با کشورها

ایران با کشورهای مختلف دنیا، اتاق بازرگانی دارد. برای آگاهی از شرایط عضویت در اتاق ها و همچنین شرایط دریافت کارت عضویت و خدماتی که ارائه می کنند، به درگاه های زیر مراجعه کنید:

 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و هندوستان
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و استرالیا
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئد
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و کانادا
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و فرانسه
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و بلژیک
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و الجزایر
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و لیتوانی
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و لیبی
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و آفریقا
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و اکراین
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و تونس
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و گرجستان
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و مالزی
 • اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان
ch9

ایندکس درگاه اتاق بازرگانی مشترک ایران و فرانسه

هر گونه اطلاعات درباره دریافت و تمدید کارت بازرگانی و شرایط جدید آن را از روابط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران کسب کنید.


ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا درباره ثبت آنلاین کارت بازرگانی مطالب سودمندی را ارائه نماییم تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا با شما تماس بگیرند.

ثبت آنلاین کارت بازرگانی

برای صدور گواهی مفاصاحساب مالیاتی می توانید به پایگاه اینترنتی tax.gov.ir مراجعه کنید. توجه داشته باشید که شرکت ها و موسسه هایی که غیر تجاری می باشند. باید در اداره امور مالیاتی کشور پرونده ای را تشکیل بدهند.

کد اقتصادی خود را اخذ نمایند تا در پایان هر سال مالی بعد از بررسی و ارزیابی کارهای مالی و ضرر شرکت اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم نمایند. جهت تعیین مالیات به اداره امور مالیاتی کشور ارسال کنند. شرکت هایی که کد اقتصادی ندارند. مجوز فعالیتی به صورت قانونی را ندارند. چنانچه اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره دارایی تحویل ندهند مرتکب جرم مالیاتی شده اند.

برای دریافت کارت بازرگانی به کجا مراجعه کنیم؟

جهت دریافت کارت بازرگانی می توانید به سامانه الکترونیکی  http://cscs.ir مراجعه کنید و جهت اخذ کارت بازرگانی مبادرت نمایید.

 

ثبت انلاین کارت بازرگانی

 

ثبت آنلاین کارت بازرگانی

برای اخذ کارت بازرگانی می توانید به صورت آنلاین در سامانه ثبت اقدام به ثبت اطلاعات کرده و بعد از گذراندن مراحل، بتوانید کارت بازرگانی را دریافت نمایید. شایان ذکر است متقاضیان اعم از حقیقی و حقوقی می توانند درخواست این کارت را داشته باشند با این تفاوت که ارائه مدارک آنها با هم متفاوت می باشد.

ادامه مطلب
هزینه و تعرفه اخذ پروانه بهره برداری

ولی گذراندن مراحل اخذ کارت بازرگانی شخصیت حقیقی و حقوقی با هم مشترک است. اقدامات اخذ کارت بازرگانی را می توانید به صورت آنلاین با ورود با سامانه اینترنتی با گذراندن مراحل اینترنتی به صورت دقیق و بدون نقص انجام دهید. البته باید توجه کرد که ارائه مدارک برای اخذ کارت بازرگانی یکی از مهمترین موارد است که قبل از اقدام به ثبت باید کلیه مدارک را تکمیل نمایید.

مراحل ثبت آنلاین کارت بازرگانی

برای اخذ کارت بازرگانی به سامانه هوشمند کارت بازرگانی مراجعه کنید. به صورت آنلاین کلیه مراحل در سامانه طی شود. شرح مراحب آنلاین کارت بازرگانی به صورت ذیل می باشد :

 1. ورود به سامانه http://cscs.chambertrust.ir
 2. تکمیل فرم های مبنی بر اطلاعات اولیه متقاضی باتوجه به شخصیت حقیقی و حقوقی اطلاعات را وارد نمایید .
 3. سپس بعد از تکمیل اطلاعات اولیه ، اسکن مدارک و بارگذاری در سامانه بصورت آنلاین انجام دهید.
 4. سپس بعد از اینکه کلیه مراحل و هم چنین مدارک را بارگذاری انجام شد در مرحله نهایی ثبت نام، تأیید نهایی را زده و به صورت الکترونیکی و آنلاین پرونده به اتاق بازرگانی ارسال می شود .
 5. به صورت غیر حضوری پرونده متقاضیان در اداره بازرگانی مورد بررسی قرار می گیرد.
 6. همان طور که می دانید کارشناسان زمانی که پرونده بازرگانی متقاضی به صورت ا آنلاین در کارتابل آنها نمایان می شود مورد بررسی قرار داده، این برسی ها بهع صورت نوع فعالیت بازرگانی متقاضی و هم چنین نوع مدارک ارائه داده شده می باشد و غیره
 7. نتیجه این بررسی ها در صورت مشاهده مغایرت از طریق پیامک و یا پست الکترونیکی به متقاضی اطلاع رسانی می شود. سپس متقاضی برای رفع نقص باید اقدامات لازم را انجام دهد.
 8. در صورتی اینکه بعد از بررسی ها پرونده متقاضی تکمیل و بدون نقص باشد از طریق پیامک و یا ایمیل مجدد به متقاضی تأییدیه اطلاع رسانی می شود. سپس متقاضی با ارائه و در دست داشتن مدارک مربوطه ثبت ، جهت تکمیل و ادامه روند ثبت، به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و یا اتاق تعاون مراجعه نماید.
 9. برای پیگیری ثبت کارت بازرکات بازرگانی می توانید با مراجعه مجدد به سامانه روند مراحل را پیگیری نموده و از صحت ثبت خود اطلاعات لازم را اخذ نمایید.
ادامه مطلب
تغییرات ماهوی مقررات قانون سابق در قانون جدید اختراعات

قبل از آغاز ثبت درخواست، به نکاتی که برای ورود به سامانه، باید توجه کنید:

 • استفاده از مرورگر Microsoft Internet Explorer) IE)، نسخه ۶ به بعد.
 • در هنگامی که ثبت درخواست را در سامانه انجام می دهید ، از دکمه های Back و Forward مرورگر استفاده نشود.
 • تکمیل اطلاعاتی که به صورت است الزامی است.
 • توجه کنید با تکمیل هر مرحله و زدن کلید مرحله بعد اطلاعات فرم قبلی ذخیره می شود.
 • کلیه صفحات با زبان فارسی تکمیل گردد و از زبان انگلیسی خود داری کنید.
 • مستندات و مدارکی که برای ثبت در سامانه به آن احتیاج دارید. در بالا ذکر شده است ارائه این مستندات به صورت اسکن شده و واضح در سامانه در جایگاه مخصوص بارگذاری شود.

در صورتی که با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارید و موارد فوق را رعایت می نمایید. گزینه با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارم. نکات فوق را رعایت می نمایم را انتخاب نموده و مراحل ثبت درخواست را ادامه دهید.