سبک زندگی

ایا بعد از طلاق میشود اسم همسر از شناسنامه پاک کرد

1- طلاق بعد از رابطه جنسی رخ داده باشد : در این حالت اداره ثبت احوال از حذف نام همسر سابق از شناسنامه خودداری می کند. اما در رویه عملی برای این عمل راهکارهایی وجود دارد که وکیل متخصص ثبت احوال موسسه تهران وکیل برای این موارد انجام می دهد.

 1.  
 2. وکیل حذف نام همسر از شناسنامه
 3. حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت
 4. حذف نام همسر اول از شناسنامه مرد
 5.  حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره
 6. حذف نام همسر از شناسنامه زن
 7. حذف طلاق از شناسنامه
 8. مدارک لازم برای حذف طلاق از شناسنامه
  1. شرایط حذف نام همسر بعد از طلاق
  2. شرایط حذف نام همسر بعد از فوت
  3. شرایط پاک نمودن اسم همسر در صورت داشتن فرزند

 

وکیل حذف نام همسر از شناسنامهوکیل حذف نام همسر از شناسنامه

 • در مواردی که زنی خواهان حذف نام همسر سابق خود باشد باید فردی را به عنوان خواستگار به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق معرفی کند و گواهی سر دفتر را مبنی بر خواستگاری و تمایل به عقد از سوی طرفین را به ثبت احوال ارائه دهد. در این صورت با این اقدام ثبت احوال شناسنامه المثنی صادر می کند و نام همسر سابق را در آن ذکر نمی کند.
 • دومین اقدامی که فرد می تواند انجام دهد، این است که در دادگاه صالح به ظرفیت ثبت احوال طرح دعوا کند. دادگاه صالح در این موارد دادگاه محل صدور شناسنامه است. اگر دادگاه تشخیص دهد که نام می تواند حذف گردد و حکم صادر کند. فرد می تواند با ارائه آن به ثبت احوال نامه همه سابق خود را لز شناسنامه حذف کند. در این مورد بعد از حکم دادگاه اداره ثبت احوال مکلف به اجرای حکم است. معمولا این نوع اقدام برای حذف نام همسر سابق با ادعای فقدان شناسنامه مطرح می شود.

2- اقدامی دیگر که امری پذیرفته شده است در مواردی است که زن مدخوله نباشد در این مورد زن می تواند با گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه به ثبت احوال مراجعه کند و بعد از اینکه فرم های مخصوص را تکمیل کرد، تقاضای صدور المثنی کند. در این موارد ثبت احوال شناسنامه المثنی را صادر می کند. این مورد برای مرد هم قابل انجام است.

وکیل حذف نام همسر از شناسنامهوکیل حذف نام همسر از شناسنامه

وکیل حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت

اگر شما قصد دارید برای حذف نام همسر خود اقدام موسسه حقوقی تهران وکیل یکی از معتبرترین موسسات در زمینه حذف نام همسر است که براحتی و بدون هیچ نگرانی می توانید شناسنامه خود را بدون خوردن مهر المثنی و قابلیت گرفتن استعلام از موسسه ما دریافت کنید.  حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت تخصص ماست که بهترین وکیل این کار را برای شما انجام می دهد.

وکیل حذف نام همسر از شناسنامهوکیل حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر اول از شناسنامه مرد

یکی دیگر مواردی که در تهران وکیل انجام می شود حذف نام همسر اول از شناسنامه مرد است که شما با پرداخت هزینه ای اندک می توانید اینکار را براحتی و بدون هیچ دردسری انجام بدهید و تیم تخصصی تهران وکیل این کار را برای شما عزیزان انجام خواهد داد و در صورت داشتن سوال می توانید از مشاوره حقوقی رایگان ما استفاده کنید.

 حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره

برای حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره باید به ثبت احوال مراجعه کرده و با بردن مدارک می توانید تقاضای حذف نام همسر را بدهید که این کار معمولا چند ماه طول می کشد و شما قادر هستید یک شناسنامه المثنی دریافت کنید.

وکیل حذف نام همسر از شناسنامهوکیل حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه زن

با توجه به آمار بالای طلاق ر کشور و شیوه های ازدواج سنتی که در کشور ما وجود دارد باعث شده آمار طلاق در دوران عقد بالا برود. از آنجا که بعد از طلاق در دوران نامزدی و عقد زوجین نیاز به وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه یا حذف طلاق از شناسنامه دارند.

حذف طلاق از شناسنامه

موسسه حقوقی تهران وکیل در این راستا می توانند با حداقل زمان ممکن و حداقل هزینه ممکن پروسه حذف نام همسر سابق یا پاک کردن نام همسر را از شناسنامه انجام دهد. نکته مهمی که در این راستا وجود دارد این است که حذف نام همسر از شناسنامه کسی که دارای فرزند است به هیچ وجه امکان پذیر نیست به علت اینکه در صورت حذف نام همسر یا حذف طلاق از شناسنامه زوج یا زوجه فرزند از ارث محروم شده.

بنابرین تحت هیچ شرایطی این امکان در موسسه تهران وکیل وجود ندارد. از طرفی از نظر قانونی و اخلاقی نیز این موضوع امکان پذیر نیست. ما در تهران وکیل پاک کردن اسم همسر سابق را برای هر کدام از طرفین به صورت جداگانه انجام می دهیم. یعنی حذف نام شوهر سابق از شناسنامه یا حذف نام همسر از شناسنامه به صورت جداگانه انجام می گردد.

وکیل حذف نام همسر از شناسنامهوکیل حذف نام همسر از شناسنامه

مدارک لازم برای حذف طلاق از شناسنامه

دو قطعه عکس
دادنامه طلاق
رونوشت یا اصل طلاق نامه
اصل شناسنامه
اصل کارت ملی
گواهی باکرگی پزشک قانونی

مدت زمان برای پاک کردن اسم همسر توسط وکیل حدود دو هفته الی سه هفته کاری می باشد که این پروسه به صورت تضمینی انجام می گردد. در صورتی که گروه وکلای تهران وکیل امکان حذف نام همسر را نداشته باشد تمامی هزینه های دریافتی را به صورت کامل بدون قید و شرط عودت می شود.

حذف نام همسر از مواردی است که معمولاً بعد از طلاق زوجین به فکر طرفین خطور می کند.بعضی از افراد بعد از طلاق به دلیل مشکلات روحی عدیده ای که برایشان پیش می آید و منفور بودن از طرف مقابلشان یا برای حذف کلیه خاطرات مشترک،خیلی علاقه دارند که نام همسرشان را از شناسنامه حذف نمایند تا شاید کمی از نظر روحی به آرامش برسند و بتوانند زندگی جدیدی را برای خود از نو تشکیل دهند.باید بدانید برای حذف نام بعد فوت و یا بعد از طلاق در صورت باکره بودن زوجه یا باکره نبودنش شرایط متفاوتی وجود دارد که باید به آن توجه نمود.

شرایط حذف نام همسر بعد از طلاق

در صورتی که طلاق صورت گیرد 2حالت وجود دارد :

1- در صورتی که زوجه دوشیزه یا باکره باشد ،در این صورت هر یک  زوجین می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال و سند طلاق که پیش تر در آن اشاره شده که بنابر نامه پزشکی قانونی زوجه دوشیزه می باشد،می توانند درخواست حذف نام همسر خود را بنمایند.

2- اما اگر زوجه دوشیزه یا باکره نباشد در صورتی می توانند درخواست حذف نام همسر را از اداره ثبت احوال بنمایند که دوباره ازدواج نموده و این ازدواج به صورت رسمی ثبت شده باشد و نام همسر دوم در شناسنامه درج شده باشد که در اینصورت با اطلاع همسر دوم می توانند درخواست حذف نام همسر اول را بنمایند بنابراین صرف انتخاب همسر دوم و معرفی آن،نمی تواند دلیلی برای حذف نام همسر اول باشد و باید ازدواج دوم رسماً ثبت شده و نام همسر دوم در شناسنامه درج گردد.

شرایط حذف نام همسر بعد از فوت

در بعضی مواقع یکی از زوجین فوت نموده که در این موارد بعد از فوت همسر،همسر دیگر علاقه دارد نام متوفی را از شناسنامه اش حذف نماید که در اینصورت با در دست داشتن مدارک مورد نیاز می توان به اداره ثبت احوال مراجعه نمود ودرخواست حذف نام متوفی را بنماید به شرطی که ازدواج ثبت شده باشد.

وکیل حذف نام همسر از شناسنامهوکیل حذف نام همسر از شناسنامه

شرایط پاک نمودن اسم همسر در صورت داشتن فرزند

باید بدانید داشتن فرزند مانعی برای پاک نمودن اسم نمی باشد.در بعضی مواقع بعد از طلاق یا فوت،اشخاص علاقه دارند که نام طرف مقابل که از آن طلاق گرفتند یا فوت نموده را از شناسنامه خود حذف نمایند که در اینصورت با توجه به شرایط مذکور می توانند درخواست خود را از اداره ثبت احوال بنمایند حتی اگر فرزند داشته باشند البته مشخصات و اسم پدر و مادر در شناسنامه فرزند درج می گردد و همچنین مشخصات و اسم فرزند نیز در شناسنامه پدر و مادر وجود دارد و از بین نمی رود.

برای دریافت مشاوره حقوقی توسط کارشناسان حقوقی به صفحه مربوطه مراجعه کرده و یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

مطالب مرتبط

انتقال امتیاز تلفن با پرداخت ب...


انتقال امتیاز تلفن با پرداخت ب…


مشاوره حقوقی ثبت احوال137 views

اعتراض ثالث در پرونده الزام به...


اعتراض ثالث در پرونده الزام به…


مشاوره حقوقی ثبت احوال398 views

وصیت نامه مختصر


وصیت نامه مختصر


مشاوره حقوقی ثبت احوال99 views

نمونه دادخواست فرجامخواهی به د...


نمونه دادخواست فرجامخواهی به د…


مشاوره حقوقی ثبت احوال3513 views

الزام به تنظیم سند رسمی انتقال...


الزام به تنظیم سند رسمی انتقال…


مشاوره حقوقی ثبت احوال174 views

ابطال صورتجلسات شرکت اولی و اب...


ابطال صورتجلسات شرکت اولی و اب…


مشاوره حقوقی ثبت احوال173 views

نمونه دادخواست وارد ثالث


نمونه دادخواست وارد ثالث


مشاوره حقوقی ثبت احوال827 views

رای دادگاه تجدید نظر استان / ت...


رای دادگاه تجدید نظر استان / ت…


مشاوره حقوقی ثبت احوال410 views


یکی از راه های پایان زندگی مشترک، طلاق است. بعد از طلاق برخی از افراد به دنبال پاک کردن رد پای زندگی قبلی خود هستند. به همین دلیل به دنبال حذف نام همسر خود از شناسنامه هایشان هستند.

 

در این مطلب برای شما توضیح می دهیم که چگونه اینکار انجام می شود. با گروه وکلای آسا همراه باشید.

 

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق:

در این مورد باید دو فرض را بررسی کنیم:

1. زن همچنان دوشیزه باشد: زن هنگام طلاق میتواند به دادگاه اعلام کند که باکره است در این حالت دادگاه او را به پزشکی قانونی معرفی میکند، پس از اخذ گواهی از پزشکی قانونی، دادگاه در رای خود اعلام میکند که خانم دوشیزه است. پس از صدور رای خانم با در دست داشتن رای و نامه ای از دادگاه، میتواند با مراجعه به ثبت احوال درخواست تعویض شناسنامه دهد.

2. زن دوشیزه نباشد: اگر زن در زمان طلاق دوشیزه نباشد، باز هم می تواند نام همسر سابق را از شناسنامه ی خود حذف کند.  در این مورد زن پس از ازدواج مجدد و با معرفی همسر جدید خود به اداره ی ثبت احوال، می تواند مشخصات همسر سابق را از شناسنامه ی خود پاک کند.

 

 

حذف نام زن از شناسنامه ی مرد چگونه است؟

مردان هم می توانند مشخصات همسر سابق را از شناسنامه خود حذف کنند. در این مورد هم دو فرض وجود دارد:

1. زن در زمان طلاق دوشیزه باشد: در ابتدا به موجب بخشنامه ی سازمان ثبت احوال، فقط زنان می توانستند در صورت باکره بودن نام مرد را از شناسنامه ی خود حذف کنند.

اما دیوان عدالت اداری بخشنامه ی گفته شده را باطل کرد.

بنابراین اکنون مردان هم در صورت دوشیزه بودن همسر در زمان طلاق، با ارائه ی گواهی پزشکی قانونی، می توانند تقاضای حذف نام همسر از شناسنامه ی خود را بنمایند.

2. زن در زمان طلاق دوشیزه نباشد: اگر زن در زمان طلاق باکره نباشد، مرد می تواند نام او را از شناسنامه ی خود حذف کند.

اما برای این کار باید پس از ازدواج مجدد، همسر جدید خود را به اداره ی ثبت احوال معرفی کند. سپس مشخصات همسر سابق از شناسنامه ی خود او حذف می شود.

 

 

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت مرد:

آیا می توان نام همسر فوت شده را از شناسنامه حذف کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است.

برای اینکار، زن یا مردی که همسر او فوت شده باید به اداره ی ثبت احوال مراجعه کرده و تقاضای حذف نام همسر خود را بنمایند.

 

 

حذف نام همسر در ازدواج موقت:

ثبت ازدواج موقت الزامی نیست. اما در موارد زیر ازدواج موقت حتما باید ثبت شود:

 1. باردار شدن زن.
 2. طرفین بر ثبت ازدواج موقت توافق کرده باشند.
 3. ثبت ازدواج شرط ضمن عقد باشد.

پس از ثبت ازدواج موقت، واقعه ی ازدواج و نام همسر موقت در شناسنامه نوشته می شود.

در ازدواج موقت هم در صورت ثبت ازدواج، طرفین می توانند نام همسر را از شناسنامه ی خود به همان ترتیب که در مورد ازدواج دائم توضیح دادیم، حذف کنند.

 

 

آیا با حذف نام همسر، نام همسر از شناسنامه ی فرزندان هم حذف می شود؟

خیر چنین اتفاقی نمی افتد. 

درست است که زن و مرد می توانند نام همسر سابق یا فوت شده را از شناسنامه ی خود حذف کنند، اما نام مادر یا پدر را نمی توان از شناسنامه حذف کرد.

 

 

برای حذف نام همسر از شناسنامه چه مدارکی لازم است؟

در هر مورد مدارک لازم متفاوت است:

در صورت باکره بودن زن:

 1. گواهی بکارت از پزشکی قانونی.
 2. سند طلاق .
 3. حکم طلاق.
 4. اوراق هویتی متقاضی.
 5. برگه معرفی نامه از دادگاه.

در صورت باکره نبودن زن:

 1. ثبت ازدواج جدید و ارائه ی مدارک مربوط به آن به اداره ی ثبت احوال
 2. سند طلاق همسر سابق.
 3. اوراق هویتی متقاضی.

در صورت فوت همسر:

 1. گواهی فوت متوفی
 2. سند ازدواج
 3. اوراق هویتی متقاضی

 

 

هر فرد چند بار می تواند تقاضای حذف نام همسر سابق را بنماید؟

اگر مردی همسر باکره ی خود را طلاق دهد و نام او را از شناسنامه ی خود حذف کند، سپس مجددا با دوشیزه ای اردواج کند، در صورت طلاق او بدون برقراری رابطه ی زناشویی، مجددا نمی تواند نام او را از شناسنامه خود حذف کند.

در این موارد با وجود اینکه زن در زمان طلاق باکره بوده، اما مرد تنها پس از ازدواج مجدد و معرفی همسر جدید خود می تواند نام او را از شناسنامه خود حذف کند.

 

 

آیا می توان نام فرزند را بعد از طلاق حذف نمود؟

خیر. این امر ممکن نیست.

 

 

وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه

جهت حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه، وکلای گروه وکلای آسا در خدمت شما هستند. ما در کم ترین زمان ممکن، نام همسر پیشین شما را از شناسنامه پاک میکنیم.

 

 

 

جهت مشاوره با وکلای باتجربه گروه وکلای آسا، با ما در ارتباط باشید. 22350512