پزشکی و سلامت

تحقیق درباره معایب و مزایای اینترنت

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) ؛ مزایا، معایب و کاربردها

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) پروژه‌ای برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی در کشور است. برای آگاهی ازمزایا، معایب و کاربردها اینترنت ملی، با ما باشید.

ایده‌ی شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحت عنوان شبکه ملی اینترنت یا اینترنت ملی طرح شد و مراحل مطالعاتی آن در دولت نهم انجام شد. پس از آن در سال ۱۳۸۹ با نام «شبکه ملی اطلاعات» در قانون برنامه پنجم توسعه گنجانده شد و براساس قانون برنامه قرار بر آن بود که این شبکه تا پایان این برنامه و تا سال ۱۳۹۵، تکمیل شود.

سپس تا پایان دولت دهم ضمن اصلاحاتی در طراحی، مرحله آزمایشی و پایلوت آن انجام شد. در دولت یازدهم، پس از تعیین الزامات این شبکه توسط شورای عالی فضای مجازی، نسخه اولیه آن افتتاح شد که دربردارنده‌ی مرکز تبادل ترافیک داده زیرساخت و کارساز نام دامنه ملی می‌شود و امکان تفکیک ترافیک داخلی و خارجی شبکه را فراهم می‌کند، تا رشد تولید محتوای داخلی و استفاده بیشتر از ترافیک داخلی شکل بگیرد، هزینه‌های ترافیک کاهش پیدا کند و سرعت افزایش پیدا کند.

اما سوال اینجاست که اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) چه مزایا، معایب و دستاوردهای به همراه خواهد داشت. برای اطلاع از جزئیات دقیق اینترنت ملی تا پایان این نوشتار همراه تکراتو باشید.

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات)

واقعیت اینترنت ملی چیست ؟ آیا شبکه ملی اطلاعات یک جایگزین برای اینترنت جهانی است؟ به زبان ساده می‌توان گفت اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) یعنی؛ برقراری ارتباطات و ارائه خدمات در فضای مجازی به شکل ارزان، پرسرعت، امن و سالم.

نکته مهم این است که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنای جایگزین شدن اینترنت جهانی نیست! بلکه هدف از ایجاد شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای با بالاترین حد از استقلال است. شبکه‌ای که مکمل اینترنت است و از وابستگی به دیگران هم دور باشد.

درواقع هدف این است که این شبکه بتواند نیازهای واقعی و مشروع مردم را در بستری پرسرعت با قیمتی پایین، امنیتی جامع و پایدار پاسخگو باشد و زمینه ارتباط کاربران ایرانی با یکدیگر را از بستر داخلی و ارتباط با خارج کشور را از بستر بین الملل آماده سازد. همچنین یک راهبرد برای کسب و کارها باشد تا بتوانند به آسانی و با کیفیت توسعه پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

بهترین شهرهای جهان در سال 2021

سود بانکی در سال 1400

لایه‌های اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات)

پس از پاسخ به سوال شبکه ملی اطلاعات چیست ، می‌رسیم به اینکه این شبکه چند لایه دارد؟ آنچه درباره‌ی اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد یک معماری ۴ لایه است که شامل لایه‌های زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی، زیرساخت نرم افزاری، خدمات و محتوا می‌شود. همچنین می‌توان لایه زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی را به ۲ زیرلایه ارتباطی و زیرلایه اطلاعاتی تقسیم کرد.

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات)

بر همین مبنا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایه زیرساخت دارای وظیفه اساسی است. راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از حدود ۱۵ سال قبل در دستور کار دولت قرار داشت، اما با شروع دولت یازدهم این موضوع به طور جدی مورد توجه قرار گرفت و با توسعه زیرساخت‌های کلیدی در بخش هسته شبکه و گسترش پوشش دسترسی پهنای باند به ویژه دسترسی پهن باند سیار، زمینه ارائه خدمات اینترنتی بی‌‌‌شمار به کاربران شکل گرفت.

رشد قابل توجه خدمات گوناگون به صورت بومی و داخلی در بستر فضای مجازی و شکل گیری کسب و کارهای نوین از دستاوردهای مهم توسعه شبکه ملی اطلاعات است که امکان دسترسی مردم در سراسر کشور را به انواع خدمات الکترونیکی و در نهایت کاهش شکاف دیجیتالی و مهم‌تر از آن، افزایش میزان بهره‌وری در ارائه خدمات به مردم را فراهم می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت هدف این شبکه ارائه سرویس های شبکه ملی اطلاعات و ایجاد بسترهای فنی «گسترش خدمات دولت الکترونیک، صنعت فناوری اطلاعات، سواد اطلاعاتی و افزایش بهره‌وری در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» است.

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات)

اینترنت ملی که موافقان و مخالفان سرسختی دارد، در حقیقت قرار است به شکل یک پیوست به شبکه‌ی اینترنت جهانی اضافه شود. در شبکه ملی اطلاعات یا اینترنت ملی، سیستم‌های مسیریابی و سیستم‌های تبدیل نام دامنه به IP فیلتر می‌شود و ارتباطاتی که در حوزه‌ی مرزی کشور باشند، از مسیر جایگزین داخلی و بدون هرگونه گردش خارج از مرزهای کشور، حرکت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

استخدامی های سال 1400

آینده ایران در سال 1400

مزایای اینترنت ملی

موافقان اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) می‌گویند از مزایای اینترنت ملی این است که سبب عدم دسترسی به اطلاعات داخلی توسط اعضای خارجی اینترنت می‌شود. به عبارت دیگر اطلاعاتی که در شبکه ملی اطلاعات قرار بگیرند، نمی‌توانند توسط کاربران خارجی اینترنت مشاهده شوند. همچنین در شبکه ملی اطلاعات، اصلا بحث احراز هویت هم وجود ندارد، یعنی شبکه‌ای نیست که تک تک افراد برای ورود به آن، مجبور به احراز هویت باشند!

با تشکیل ابر اطلاعات و استفاده هوشمندانه از اینترنت بین الملل، شرکت‌ها سرورهای خود را به داخل کشور انتقال می‌دهند؛ زیرا هم از نظر قیمت و هم از لحاظ سرعت به سود آن‌ها است. این موضوع به همین نسبت برای مصرف کننده داخلی نیز با مزیت قیمت و سرعت همراه خواهد بود.

از دیگر مزایای اینترنت ملی کاهش قیمت اینترنت جهانی است. بین قیمت اینترنت بین الملل و ترافیک داخلی تفاوت وجود دارد. بدین معنا که اینترنت بین الملل با همین قیمت و ترافیک داخلی با یک دهم قیمت فعلی عرضه خواهد شد. این تفاوت فاحش قیمت سبب می‌شود کاربران بیشتر نیازمندی‌های خود را با سرویس‌های خوب داخلی رفع سازند و سرویس های خارجی با کاهش استفاده کاربران مواجه شود.

بیشتر بخوانید:

مالیات در سال 1400

پیش بینی قیمت گوشی 1400

شرکت های ارائه دهنده خدمات، با توجه به افزایش زیاد سود حاصل از مراجعه کاربران داخلی، ملزم  مراعات پیوست فرهنگی خواهند شد، به این معنا که حق ندارند محتوای ناسالم و یا هر محتوایی که با فرهنگ اسلامی ایرانی در تعارض است، نگهداری و در اختیار کاربران قرار دهند. در صورت تخلف، به آسانی با دیگر شرکت‌ها جایگزین می‌شوند.

با ایجاد شبکه ملی اطلاعات می‌توان با شرکت های معروفی همچون گوگل وارد مذاکره شد؛ زیرا پیش از این گفتگو با چنین شرکت‌هایی عقلانی نبود و مزیت‌‍‌ها به سود این شرکت‌ها بود. با محقق شدن اینترنت ملی وضعیت این شرکت ها همچون چین خواهد شد؛ به عنوان مثال گوگل هر ساله قرارداد فعالیت خود را در چین تمدید نموده و متعهد می‌شود که همه‌ی قوانین چین را رعایت و مطابق سیاست‌های چین اقدام به فعالیت کند.

به طور خلاصه مزایای اینترنت ملی به شرح زیر است:

 • نظارت گسترده
 • قطع دسترسی به رسانه‌های خارجی
 • کاهش هزینه‌ها
 • کاهش حمله‌های اینترنتی از خارج
 • استقلال شبکه‌ای
 • کنترل بیشتر بر ارتباطات درون‌ کشوری

بیشتر بخوانید:

سهام عدالت در سال 1400

بهترین سرمایه گذاری 1400

معایب اینترنت ملی

به نظر مخالفان یکی از معایب اینترنت ملی این است که نمی‌توان مبادلات و معاملات جهانی، فعالیت‌ها و ارتباطات را در این بستر و فضا مانند قبل ادامه داد. همچنین آنها معتقدند هر چقدر هم سرویس های شبکه ملی اطلاعات عالی عمل کنند، باز هم محدودیت و ممنوعیتی وجود خواهد داشت و درواقع نمی‌توان در عصر کنونی مردم را ملزم به انجام کار یا انتخابی کرد. در نهایت نمی‌تواند ادامه‌دار باشد.

برخوردهای سلبی با ابزارهای تکنولوژی در حافظه ذهنی جامعه می‌ماند، به نوعی این گونه برخوردها از معایب اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) به شمار می‌آید و همچنین محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها نمی‌تواند دسترسی مردم به این ابزارها را قطع کند. درواقع نمی‌توان در عصر کنونی مردم را ملزم به انجام کار یا انتخابی کرد.

از سوی دیگر افرادی که از فضای کسب درآمد می‌کنند دغدغه‌ی کارشان را دارند، نگران محدودسازی کسب و کارهای اینترنتی و محدود کردن حق شهروندان با ملی شدن اینترنت هستند. درحقیقت آن‌ها ضربه زدن به کسب و کار فضای مجازی را از معایب اصلی اینترنت ملی می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

وام ودیعه مسکن 1400

سقف وام قرض الحسنه 1400

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) در سایر کشور ها

بسیاری از کشورها برای ارتباطات بین سازمان‌های خود یک شبکه اینترانت ایجاد کردند اما این شبکه‌ها فقط مورد استفاده‌ی سازمان‌های دولتی یا استفاده‌های محدود هستند. برای نمونه شبکه گلو (Glow) در اسکاتلند شبکه اینترانت آموزشی برای استفاده دانش آموزان و دانشجویان است که بازهم از طریق اینترنت قابل دسترسی است.

اما شبکه ملی اطلاعات در برخی دیگر کشورها همچون کره شمالی، کوبا، چین و روسیه اجرا شده است. در ادامه به بیان جزئیاتی در مورد اینترنت ملی این کشورها می‌پردازیم.

کره شمالی (کوانگ‌میونگ)

شبکه ملی اطلاعات این کشور کوانگ‌میونگ (نور درخشان) نام دارد. این شبکه طرح ملی برای شبکه جهانی اینترنت کره شمالی است و به شدت توسط دولت این کشور کنترل می‌شود.

روسیه (رونت)

اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات)

شبکه ملی اینترنت این کشور مشابه اینترانت ملی ایران و چین است و براساس آن ارتباط با اینترنت جهانی فقط از طریق درگاه‌ها خصوصی که در آن‌ها امکان فیلتر و نظارت بر محتوا وجود داده شده صورت خواهد پذیرفت.

کوبا (ردکوبانا)

اینترنت داخلی این کشور به نام ردکوبانا دارای نسخه کوبایی ویکی‌پدیا، سرویس ایمیل و نقشه و موتور جستجوی ملی و موارد دیگر است. کاربران از داخل این کشور قادر به اتصال به اینترنت جهانی هستند با این تفاوت که سرعت اینترنت جهانی نسبت به اینترنت داخلی پایین‌تر است.

چین (دیوار آتشین)

دیوار آتشین نام شبکه ملی اینترنت در چین است که به دلیل محدودیت‌های فوق‌العاده شدید اینترنت در چین از نظر سانسور و فیلتر کردن سایت‌ها، اینترنت این کشور تبدیل به یک محیط جداگانه از اینترنت جهانی شده است.

دیوار آتشین چین همچون شبکه ملی اطلاعات ایران یک شبکه مجزا ندارد بلکه متشکل از یک شبکه بزرگ از برنامه‌ها و خدمات گوناگون است. چینی‌ها خود را از اینترنت جهانی جدا نکردند بلکه یک اکوسیستم جامع از خدمات و برنامه‌های متفاوت ملی ایجاد کرده و آن‌ها را جایگزین سرویس‌های جهانی که در این کشور فیلتر هستند کردند. برای نمونه وی‌چت که با بیش از 1 میلیارد کاربر ماهانه جایگزین فیسبوک شده یا ویبو که جایگزینی برای توییتر است.

بیشتر بخوانید:

 • بهترین شغل های 2021
 • بهترین سرمایه گذاری ها در سال 2021
 • بی ارزش ترین پول های جهان 2021
 • با ارزش ترین پول های جهان 2021
 • ثروتمندترین افراد جهان 2021
 • پیشگویی نوستراداموس 2021
 • پیش بینی قیمت نفت در سال 2021

.

نظر شما در خصوص اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

 


بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه روانشناسی و علوم مذهبی در جهان همواره درباره خطرات و آسیب‌های استفاده کودکان و نوجوانان به والدین و مسوولان مربوطه هشدار می‌دهند چراکه معتقدند اینترنت و فضای مجازی، محیط بسیار باز و آزادی دارد و برای سنین پایین به هیچ وجه مناسب نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از وب سایت ویکیفرو، اینترنت یکی از مقوله‌هایی است که بر سر استفاده از آن در میان محققان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف همواره تنازعات بسیاری درگرفته است چراکه برخی از آن‌ها بر این باورند که فضای باز و آزادانه اینترنت و فضای مجازی برای سنین پایین و کودکان خطرناک است و برخی دیگر از آن‌ها معتقدند که اینترنت نیز همچون بسیاری از مسائل دیگر، مزایا و معایب فراوانی دارد که باید تنها با آگاه‌سازی افراد، آن‌ها را از خطرات  و تهدیداتش مصون دارند.

حالا با توجه به اینکه همواره بر سر استفاده کاربران از اینترنت و فضای مجازی بحث‌های فراوانی در گرفته است، این گزارش به مرور و بررسی مختصری بر مجموعه‌ای از مهم‌ترین مزایا و معایب اینترنت خواهد پرداخت.

مزایای استفاده کودکان از اینترنت:

۱. دسترسی آسان و رایگان به اطلاعات

بسیاری از کودکان و نوجوانان با استفاده از تبلت و موبایل و همچنین اتصال به اینترنت بی‌سیم وای فای قادر خواهند بود به حجم زیادی از اطلاعات جدید موجود در فضای مجازی دسترسی پیدا کنند که این امر می‌تواند آن‌ها را از پرداخت پول برای خرید کتاب، فایل و سایر اطلاعات موردنیازشان بی نیاز کند.

۲. پیشرفت تحصیلی و گرفتن ایده‌های جدید

یکی دیگر از مزایای استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت، امکان پیشرفت تحصیلی و ارتقای سطح علمی آن‌ها هنگام دسترسی به فایل‌های مدرسه، آموزشگاه و انجام تکالیف درسی آنهاست.

۳. سرگرمی مناسب

یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از پدر و مادرها برای استفاده فرزندانشان از اینترنت عنوان می‌کنند، امکان سرگرم کردن آن‌هاست چراکه آن‌ها بر این باورند استفاده از اینترنت توسط فرزندانشان، موجب خواهد شد اذیت و آزارهای آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

۴. یادگیری استفاده از رایانه و محصولات الکترونیکی

استفاده روزانه و مداوم از موبایل و تبلت می‌تواند کودکان را برای یادگیری نرم‌افزارهای پیشرفته رایانه‌ای که قرار است در آینده از آن‌ها بهره‌مند شوند، آماده سازد.

۵. بهبود سطح زبان انگلیسی

از آنجا که زبان مورداستفاده در دستگاه‌های الکترونیکی و همچنین نتایج جست‌وجوی بیشتر اطلاعات، انگلیسی است، بنابراین سطح زبان انگلیسی بسیاری از کودکان در صورتی که به صورت مداوم از اینترنت استفاده کنند، به طور چشمگیری ارتقاء پیدا خواهد کرد.

معایب استفاده کودکان از اینترنت:

۱. محتوای نامناسب و غیراخلاقی

بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه روانشناسی و علوم مذهبی در جهان همواره درباره خطرات و آسیب های استفاده کودکان و نوجوانان به والدین و مسئولان مربوطه هشدار می دهند چراکه آنها معتقدند اینترنت و فضای مجازی، محیط بسیار باز و آزادانه ای دارد و برای سنین پایین به هیچ وجه مناسب نخواهد بود.

۲. اعتیاد به اینترنت

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود معایب اینترنت پررنگ شود، اعتیاد کاربران بخصوص کودکان و نوجوانان است چراکه آن‌ها از عوارض و معایب استفاده بیش از اندازه از اینترنت آگاه نیستند و ممکن است با اعتیاد به اینترنت، سلامتی جسمی و روحی خود را به مخاطره بیاندازند.  

۳. هدر دادن زمان کودکان

دوران کودکی بدون شک یکی از کوتاه‌ترین و البته مهم‌ترین دوره هایی‌ است که استفاده بهینه از زمان کودکان و ارتقای زیرساخت‌های لازم برای کشف علایق و استعدادیابی می‌تواند نقش پررنگ و بسزایی در موفقیت آن‌ها در سنین بزرگسالی داشته باشد.  

۴. تاثیرات منفی بر روی وضعیت سلامت جسمانی

کم تحرکی و مشکلات بینایی و خشکی چشم دو مورد از مهم ترین عوارض استفاده زیاد از اینترنت بر روی کودکان است که برروی وضعیت سلامت جسمانی کودکان تاثیرات شدیدی می‌گذارد و سلامت آن‌ها را در آینده و سنین بزرگسالی به شدت به مخاطره می‌اندازد.

۵. عدم یادگیری روابط اجتماعی

بسیاری از روانشناسان و جامعه‌شناسان بر این باورند که استفاده بیش از اندازه کودکان از اینترنت، موجب خواهد شد آنها نتوانند برقراری ارتباطات سالم و درست با دیگران را به درستی یاد بگیرند و این امر آسیب‌های جدی در روابط  انسانی، عاطفی و اجتماعی آن‌ها در آینده وارد خواهد کرد.

۶. امکان دسترسی به اطلاعات شخصی و مالی والدین

همواره گزارش‌های بسیاری در فضای مجازی منتشر می‌شود که نشان می‌دهد کودکان بدون علم اطلاعات و امنیت سایبری، ممکن است به درخواست و ایمیل هکرها و مجرمان سایبری پاسخ داده و اطلاعات مالی، کارت های بانکی و داده‌های شخصی والدین خود را دو دستی تقدیم آنها کنند.

انتهای پیام


به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه،  بیش از ۸ ماه است که شیوع بیماری کرونا تمامی کشورهای جهان را درگیر کرده و بیش از یک میلیون و هفتاد و سه هزار نفر در سراسر جهان براثر ابتلای کووید ۱۹ جان خود را ازدست‌داده‌اند که نشان‌دهنده خطرناک بودن این بیماری است.

بسیاری از کشورهای جهان قوانین سختی برای اقدامات رفاهی و خدماتی و روزمره شهروندان وضع کرده‌اند تا با حضور کمتر آن‌ها در اماکن مختلف بتوانند آمار مبتلایان خودشان را کاهش دهند به‌هرحال در این مبارزه سخت و وضع قوانین بسیاری از کشورها موفق بوده‌اند و برخی از کشورها نتوانسته‌اند جلوی شیوع بیماری را بگیرند.
اما با این‌وجود نمی‌توان برخی از کارها را تعطیل یا به زمانی دیگر موکول کرد که یکی از آن‌ها تحصیل‌کردن است، در واقع با بیماری که مشخص نیست چند سال دیگر بشر بتواند به آن غلبه کند، نمی‌توان مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد.
در این میان تنها راه‌حل موجود بهره‌مندی از فضای مجازی و آموزش‌های آنلاین است که در این روزها در همه کشورها به‌خصوص کشورمان مورداستفاده قرار گرفته است.

کرونا و فضای مجازی

آموزش‌های مجازی یا همان غیرحضوری و آنلاین این روزها به‌صورت ناخواسته و اجباری بیش از ۹۰ درصد آموزش‌های کشور را در برمی‌گیرد.


دانش‌آموزان، دانشجویان، مراکز علمی و فرهنگی خصوصی و دولتی همه‌وهمه چاره‌ای جز بهره‌مندی از این فضا برای آموزش ندارند.
درواقع باید گفت اگر فضای مجازی نبود باید همه مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل می‌شد و عملاً تحصیل و علم نه در ایران بلکه در کل دنیا به‌خاطر شیوع این ویروس تعطیل می‌شد که نشان‌دهنده اهمیت فضای مجازی در توسعه، پیشرفت و آبادانی کشورها است.
البته فضای مجازی در خریدها، سفارش محصولات، انجام امور بانکی و … هم به داد مردم رسیده و صرفه‌جویی‌های زیادی را نیز برای مردم داشته است.
در این میان عدم آشنایی مردم و به عبارت بهتر عدم داشتن سواد رسانه‌ای و مجازی موجب شده است که استفاده از این ابزار مشکلاتی را برای کاربران داشته باشد.
به‌هرحال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کرونا یک فرصتی را ایجاد کرده است تا دولت هم درزمینهٔ توسعه زیرساخت‌های آموزش مجازی و برطرف مشکلات دیگر این حوزه اقدامات اساسی را انجام دهد اما در خصوص مزایا و مشکلات آموزش مجازی نظرات مختلفی وجود دارد.

معایب و مشکلات آموزش مجازی

این در حالی است که این نوع آموزش معایب و مشکلاتی را برای دانش‌آموزان و دانشجویان داشته است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آموزش‌های آنلاین اینترنت است

چالش‌ها و معایب آموزش‌های آنلاین در درجه اول، اینترنت است، نبود یک اینترنت مناسب و کارآمد، استفاده از بسیاری برنامه‌ها و نرم‌افزارها را یا غیرممکن کرده یا کیفیت استفاده را کاهش داده است. این امر به‌صورت کاملاً مشخص و با فاصله از معایب دیگر بایستی پیگیری شود و اگر وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم می‌خواهند درزمینهٔ آموزش‌های آنلاین و مجازی کار کنند، ابتدا باید بستر اینترنت را به حد قابل‌قبول برسانند تا همه به نحو مطلوبی از آن بهره ببرند.

عدم آشنایی دانشجویان با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای آموزش مجازی

عدم آشنایی دانشجویان با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای آموزش مجازی یکی دیگر از مشکلات است. بعضی از این برنامه‌ها پیچیدگی‌هایی را دارند و نیز برنامه‌های دیگری را در کامپیوترها لازم دارند و عملاً سطح تکنیکی و فنی خاصی را شاید طلب کند که خود در شرایط بحران حاضر چالشی بوده که حتی باعث شد بعضی از کلاس‌ها به‌صورت آنلاین برگزار نشود و اساتید به‌صورت آفلاین کلاس‌های خود را پیگیری کنند.

عدم آشنایی معلمان و اساتید دانشگاه با نرم‌افزارها و حتی روش تدریس مجازی

در آموزش مجازی ممکن است مشکلاتی برای اساتید وجود داشته باشد و این مسئله باعث فاصله زیاد آموزش حضوری و مجازی باشد.
 می‌توان گفت باتوجه‌به شرایط کرونا دانشگاه‌های نسل پنجم نیز تعریف شدند که همان دانشگاه‌های آموزش از طریق فضای مجازی است
کمبود تجهیزات ازجمله موبایل و تبلت

برخی از والدین و دانش‌آموزان وسایل و تجهیزات موردنیاز برای آموزش در فضای مجازی ازجمله موبایل و تبلت را ندارند و باتوجه‌به وضعیت اقتصادی موجود امکان تهیه آن را نیز نداشتند که این خود یکی از مشکلات است.

کاهش انگیزه تحصیلی

کاهش انگیزه تحصیلی یکی از مهم‌ترین تهدیدات آموزش فضای مجازی است همچنین دور شدن از آموزش و کار گروهی نیز می‌تواند یک تهدید باشد همچنین برخی از دروس استاد محور است و به همین خاطر باعث کاهش فهم استاد از فهم دانشجو می‌گردد و فهم و استاد از فهم دانش‌آموز کم می‌شود که یک تهدید اساسی است.

این نوع آموزش برای دانش‌آموزان خستگی‌آور است

این نوع آموزش برای دانش‌آموزان خستگی‌آور است و دل‌زدگی ایجاد می‌کند ایجاد تنبلی در بین دانش‌آموزان یکی از مشکلات آموزش از طریق فضای مجازی است امروز یک تغییر در سبک زندگی به وجود آمده و عدم تحرک باعث چاقی دانش‌آموزان شده است.

آستانه تحمل خانواده‌ها کم شده است

برای خانواده دانش‌آموزانی که در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کردند شرایط بسیار سخت است چرا که آستانه تحمل خانواده‌ها کم شده است خود دانش‌آموزان نیز می‌خواهند به مدارس بازگردند، مسئله کرونا باعث شد مردم جایگاه آموزش‌وپرورش را بیش از گذشته بشناسند.

فضای مناسب برای آموزش مجازی در بعضی خانواده‌ها وجود ندارد

نبود فضای مناسب برای آموزش مجازی در بسیاری از خانواده‌ها وجود دارد؛ خصوصاً خانواده‌هایی که سطح درآمدی متوسط رو به پایین دارند و تعداد افراد خانواده زیاد است. همین موضوع شرکت در کلاس‌ها را با چالش روبرو خواهد کرد.

مزیت‌های آموزش‌های مجازی

 کم شدن هزینه‌ها، صرفه‌جویی در وقت، افزایش سرعت ازجمله فرصت‌های فضای مجازی است.

در دسترس بودن

یکی از مهم‌ترین فواید آموزش مجازی در دسترس بودن آن است به‌طوری‌که می‌توان در مسافرت، محل کار، منزل و.. در کلاس حاضر شد و درواقع محدودیت مکانی برداشته می‌شود.


در پایان باید گفت؛ آموزش مجازی یک سبک جدید از آموزش است که در آن نیاز زیادی به آموزش داریم حتی برای زمانی که بیماری کرونا ریشه‌کن شد نیز بتوانیم از این روش استفاده کرده و شکل جدید آموزش را یک پله بالاتر ببریم به‌عبارت‌دیگر آموزش مجازی فرصتی است که نباید تبدیل به تهدید شود.
توسعه زیرساخت‌ها، آموزش سواد رسانه‌ای به مردم و تأمین لوازم آموزش‌های مجازی از کلیدی‌ترین موضوعاتی است که باید در این نوع آموزش موردتوجه قرار گیرد.