تکنولوژی

بهترین محافظ برق پشت کنتور

محافظ یخچال و تلویزیون از جمله کالاهایی است که به افزایش طول عمر این وسایل کمک می‌کند. عمده مشکلات و خرابی ‌های این وسایل، ناشی از نوسان برق شهری است. محافظ با در نظر گرفتن نوسان ولتاژ برق، در مواقع لزوم جریان برق عبوری را قطع می ‌کند و مانع از وارد آمدن ولتاژ های بالا و ناگهانی به وسایل می ‌شود.

مزیت استفاده از محافظ یخچال و تلویزیون

محافظ یخچال و تلویزیون موجب می ‌شود وسایل برقی ما در مواجهه با نوسانات برق از آسیب مصون بمانند. در واقع این وسیله کمک می ‌کند تا خطر سوختن و خراب شدن وسایل برقی به حداقل برسد. هنگامی که میزان ولتاژ برق شهری کم و زیاد می‌ شود، این وسیله مانع از عبور جریان برق از یخچال و یا تلویزیون می ‌شود و جلوی آسیب ‌های احتمالی را می‌گیرد.

پیش از خرید این وسیله باید به چند نکته توجه کنید. چرا که محافظ دارای ویژگی ‌هایی است که با آگاهی از آن‌ ها می ‌توان انتخاب بهتری انجام داد. با ما همراه باشید تا این نکات را بررسی کنیم.

محافظ ولتاژ و چندراهی برق

انواع محافظ برق

محافظ برق یخچال و تلویزیون و لوازم خانگی

از آنجا که یخچال باید 24 ساعت روشن باشد، بهتر است از محافظ بدون کلید برق استفاده کنید، که جریان برق را نتوانید قطع و و صل کنید.

برخلاف محافظ یخچال، این محافظ باید دارای یک کلید باشد زیرا ممکن است بخواهید در هنگام سفر، دستگاه ها را خاموش کنید.

محافظ برق کولر گازی

از آنجا که کولر گازی انرژی زیادی را مصرف می کند، محافظی برای آن مناسب است که توان و قدرت بیشتری نسبت به سایر محافظ ها داشته باشد.

مدل های پشت کنتوری

کنترل ولتاژ از پشت کنتور، روش خوبی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات برقی موجود در ساختمان است. این نوع محافظ در پشت کنتور نصب می شود، اگر ولتاژ برق ورودی به ساختمان تغییر کند، محافظ جریان برق را قطع می کند. اگر این محافظ را داشته باشید، دیگر نیازی به تهیه محافظ جداگانه برای هر دستگاه ندارید.

نکات مهم و کلیدی در انتخاب بهترین محافظ برق

1. خرید محافظ استاندارد بسیار مهم است، زیرا محافظ برای حفظ ایمنی، بهبود عملکرد و افزایش عمر تجهیزات الکتریکی موثر است.

2. هنگام خرید محافظ ، باید کیفیت و جنس بدنه ی محافظ را مد نظر قرار دهید. علاوه بر این ، باید تعداد سوکت ها و شکل ظاهری محافظ را با توجه به کاربردی که در نظر دارید، انتخاب کنید.

3. محافظ های جدید معمولاً پورت USB دارند. از پورت USB برای شارژ گوشی ها استفاده می شود، بنابراین محافظ نیز باید این درگاه را داشته باشند. اگر محافظ پورت USB داشته باشد، دیگر نیازی به خرید دو شاخه جداگانه نداریم.

4. محافظ های برق با طول کابل های مختلف در بازار وجود دارد. بنابراین باید طول کابل و فاصله بین محافظ و پریز برق را در نظر بگیرید، تا بتوانید محافظی با طول مناسب بخرید.

5- برخی از محافظ ها علاوه بر چراغ های LED که وضعیت جریان را نشان می دهند ، دارای مانیتورهایی هستند که قدرت و ولتاژ را نمایش می دهند. در برخی موارد ، تهیه چنین محافظاتی ممکن است مفید باشد.

6. قطع کننده مدار یا فیوز داخلی در محافظ می تواند از آسیب دیدن مدار داخلی محافظ، جلوگیری کند. هر زمان که برق نوسان داشته باشد ، این فیوز به طور خودکار کار می کند و با قطع برق از بروز حوادث جلوگیری می کند.

نکاتی مهم در مورد خرید محافظ یخچال و تلویزیون

استفاده از یک محافظ ولتاژ مشترک برای همه لوازم برقی، مناسب نیست. بهتر است که با توجه به نوع وسایل، محافظ مربوط به آن را خریداری کنید. مثلا برای یخچال و تلویزیون باید از محافظ یخچال و تلویزیون مخصوص استفاده کنید.

توجه به کیفیت محافظ نیز بسیار مهم است. شرکت ‌های معتبر همیشه به دلیل اعتماد سازی میان مشتریان خود، محصولات با کیفیتی تولید می‌کنند. از همین رو بهتر است به مارک محصول توجه کنید.

دقت کنید از محافظ ‌های کلی استفاده نکنید. چرا که در مقایسه با محافظ های مخصوص یخچال و تلویزیون اثر کمتری دارند.

UL 1449 استانداردی مهم و ضروری است که وجود آن در در کنار برچسب سرکوب ‌گر ولتاژ بر روی بدنه محافظ مهم است و حتما به این نکته توجه داشته باشید.

نکته مهم دیگر در هنگام خرید چنین محصولی، توجه به گارانتی آن است. گارانتی به شما اطمینان می‌ دهد که عمر مفید کالا چقدر است. مثلا اگر محافظی گارانتی 5 ساله داشته باشد، می ‌توانید 5 سال با خیال راحت و بدون نگرانی از محصول استفاده کنید. در این مدت اگر مشکلی برای محافظ پیش بیاید که شامل گارانتی باشد، می ‌توانید با استفاده از گارانتی مشکل مذکور را برطرف کنید.

به این امر توجه کنید که محافظ چند پورت دارد. برای مثال اگر محافظ را برای تلویزیون می‌خواهید می‌توانید از محصولات شش پورتی استفاده کنید.

محافظ‌ های دو پورتی برای یخچال مناسب هستند. پس از خرید محصول دقت کنید که دوراهی یا چند راهی را به آن متصل نکنید. چرا که با انجام چنین عملی موجب کاهش عملکرد محافظ و همچنین بروز جرقه و آتش سوزی خواهید شد.

چندراهی برق

توجه به طول کابل

طول کابل محافظ یخچال و تلویزیون هم نکته بسیار مهمی است. محافظ‌ ها معمولا با طول کابل‌ های یک، دو و پنج متری تولید می ‌شوند.

به شکل پورت‌ ها نیز باید دقت کنید. پورت محافظ با آداپتور وسیله برقی باید هماهنگ باشد. اگر آداپتور یخچال یا تلویزیون بزرگ باشد، هنگام خرید محافظ این امر را در نظر بگیرید و محصولی را خریداری کنید که در آن پورت‌ ها با فاصله‌ های بیشتری قرار گرفته باشند.

سایر موارد قابل توجه

از جمله سایر مواردی که در خرید محافظ باید به آن ‌ها دقت کنید می‌توان از:‌ حداکثر توان قابل پشتیبانی، حداکثر جریان انتقالی، ولتاژ ورودی، حداقل و حداکثر ولتاژ برای قطع شدن جریان، زمان تاخیر محافظ برق و جنس بدنه نام برد.

بهترین برندهای محافظ برق در بازار

چند شرکت معروف ایرانی تولید کننده محافظ‌ یخچال و تلویزیون عبارتند از:‌ آریا ، سارا، پارت، فاراتل، جهان ‌الکتریک، تیراژه، کاوه، برق سفید، تکسان ، پارت الکتریک ، بیسان، هادرون ، میکرو و خیام الکتریک ! هر کدام از این برندها خدمات و گارانتی مخصوص خود را عرضه می کند که می توانید در هنگام خرید آن را بررسی کنید.

برخی از مدل ها فقط نقش سه راهی و تقسیم برق را داشته و هیچگونه کنترلی بر جریان برق ندارند، لذا از خرید این مدل ها اجتناب کنید. در لیست زیر انواع محافظ برق ایمن و کارآمد با قابلیت های مختلف وجود دارد که می توانید برای خرید انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید