سبک زندگی

نحوه تکمیل فرم دادخواست تجدید نظر + راهنمای جامع

(تمامی مراحل این فرآیند)

چگونه برای پناهجویی درخواست دهم؟

جهت درخواست برای وضعیت پناهندگی و یا محافظت تکمیلی در اوکراین، باید فرم و پرسشنامه درخواست پناهجویی تکمیل گردد:

  • انگلیسی
  • فارسی

سرویس مهاجرت دولتی (SMS) درخواست شما را ثبت کرده، هویت شما را تعیین کرده، از شما برخی سوالات پایه ای پرسیده و در نهایت گواهی پناهجویی، که دویدکا (Dovidka) نامیده میشود، برای شما صادر میکند. درخواست شما در سه مرحله بررسی شده و شش ماه پس از درخواست پناهجویی، میتوانید منتظر اعلام نتیجه از طرف SMS باشید. فرآیند استیناف میتواند زمانبر باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از بروشور پناهجویی به لینکهای زیر مراجعه کنید:

  • انگلیسی
  • فارسی

مراحل این فرآیند

درخواست شما در سه مرحله بررسی می شود:

  1. SMS در خصوص قبول درخواست شما برای محافظت بین المللی (وضعیت پناهندگی و یا محافظت تکمیلی) تصمیم گیری میکند
  2. اگر برای فرآیند مورد قبول واقع شدید، برای مصاحبه شخصی دعوت میشوید. بعد از مصاحبه، SMS در خصوص قبول پرونده شما برای بررسی کامل تصمیم گرفته و یا پرونده را تحت عنوان غیرقابل قبول رد میکند. در صورتی که پرونده وارد فرآیند بررسی کامل شد، دویدکا (Dovidka) تمدید شده و شما برای مصاحبه های بیشتری دعوت می شوید. در طول دو تا سه ماه، دفتر محلی SMS، پرونده شما را به همراه پیشنهادات خود، برای دفتر مرکزی SMS در کییِو (Kyiv) ارسال میکند.
  3. دفتر مرکزی SMS بررسی کاملی انجام داده و تصمیم نهایی خود را در خلال یک تا سه ماه اعلام میدارد. در صورتی که SMS درخواست شما را برای وضعیت پناهندگی و یا محافظت تکمیلی رد کرد، این تصمیم به شما کتبا اعلام میشود. اگر درخواست شما رد شد، در طول پنج روز کاری حق درخواست تجدید نظر دارید.

درخواست تجدید نظر روی حکم منفی SMS

درصورتی SMS تصمیم بگیرد درخواست شما را برای وضعیت پناهنده یا محافظت تکمیلی رد نماید، مراتب به شما کتبا اعلام میشود. در این صورت شما حق دارید در طول پنج روز کاری به این تصمیم اعتراض کنید. اگر نیاز به کمک حقوقی برای تنظیم درخواست تجدید نظر دارید، باید بلافاصله اقدام کنید. یک وکیل میتواند شما را در ثبت درخواست تجدید نظر در دادگاه یاری رساند. توجه داشته باشید زمان اعتراض به رد درخواست بعد از اعلام حکم بسیار کوتاه است. تنها پنج روز فرصت دارید.

تا زمانی که درخواست تجدید نظر ثبت شده باشد، SMS زمان اعتبار دویدکا (Dovidka) شما را تمدید کرده و شما اساسی قانونی برای حضورتان در اوکراین دارید.

کمک حقوقی رایگان

UNHCR از طریق سازمانهای همیار مردم نهاد به افرادی که درخواست پناهندگی ویا محافظت تکمیلی مینمایند، کمکهای حقوقی رایگان ارائه می نماید. این همیاران شما را در پایگاه داده UNHCR ثبت کرده و میتوانند با یک بررسی اولیه به شما اطلاع دهند چه ملاک های حقوقی برای حمایت از درخواست شما وجود دارد.

حق دریافت کمکهای حقوقی رایگان برای شما محفوظ است که این کمکها شامل مشاوره و کمک در تکمیل درخواست از سرویس نگهبانی مرزی ویا سرویس مهاجرت دولتی میباشد. شما میتوانید از مراجع درخواست کنید که فرم و پرسشنامه پناهجویی را به زبانی که مسلط هستید در اختیار شما قرار دهند.

از اول جولای 2015 مراکز حقوقی رایگان دولتی (FLAC) عملیاتی شده و آماده ارائه خدمات به پناهجویان می باشند. بر ای اطلاعات بیشتر در این خصوص به اینجا مراجعه کنید.

در صورت رد درخواست پناهجویی و حکم منفی دادگاه روی استیفاف

در صورتی که به نتیجه منفی درخواست پناهندگی خود اعتراض نکنید و یا استیناف در دادگاه رد شود، حضور شما در خاک اوکراین غیرقانونی خواهد بود. بدین ترتیب ممکن است به جرم حضور غیر قانونی بازداشت شده و از کشور دیپورت شوید.

برای مشاهده چگونگی ارسال درخواست به اداره محلی سرویس مهاجرت دولتی (SMS) و همچنین اعتراض به حکم منفی به صورت اینفوگرافی مرحله به مرحله (در شش زبان مختلف)، به لینکهای زیر مراجعه کنید.

  • انگلیسی
  • فارسی